1988 Davis Cup
Details | |
---|---|
Duration | 5 February – 18 December |
Edition | 77th |
Teams | 74 |
Champion | |
Winning Nation | West Germany |
← 1987 1989 → |
The 1988 Davis Cup (also known as the 1988 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 77th edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. This year's tournament marked the introduction of sub-divisions within each continental zone. Each zone would now feature two groups, with promotion and relegation between the two. This year also saw the Eastern Zone renamed as the Asia/Oceania Zone. 75 teams would enter the competition, 16 in the World Group, 13 in the Americas Zone, 16 in the Asia/Oceania Zone, and 30 in the Europe/Africa Zone. Cameroon, Ghana, Haiti, Iraq and Jamaica made their first appearances in the tournament.
West Germany defeated Sweden in the final, held at the Scandinavium in Gothenburg, Sweden, on 16–18 December, to win their first title and become the ninth nation to win the Davis Cup.[1][2]
World Group[]
Participating teams | |||
---|---|---|---|
Australia |
Brazil |
Czechoslovakia |
Denmark |
France |
India |
Israel |
Italy |
Mexico |
New Zealand |
Paraguay |
Spain |
Sweden |
Switzerland |
West Germany |
Yugoslavia |
Draw[]
First Round 5–7 February |
Quarterfinals 8–10 April |
Semifinals 22–24 July |
Final 16–18 December | |||||||||||||||
Gävle, Sweden (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Sweden | 5 | |||||||||||||||||
Norrköping, Sweden (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
New Zealand | 0 | |||||||||||||||||
Sweden | 3 | |||||||||||||||||
Prague, Czechoslovakia (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Czechoslovakia | 2 | |||||||||||||||||
Czechoslovakia | 5 | |||||||||||||||||
Båstad, Sweden (clay) | ||||||||||||||||||
Paraguay | 0 | |||||||||||||||||
Sweden | 4 | |||||||||||||||||
Mexico City, Mexico (clay) | ||||||||||||||||||
France | 1 | |||||||||||||||||
Australia | 3 | |||||||||||||||||
Clermont-Ferrand, France (indoor clay) | ||||||||||||||||||
Mexico | 2 | |||||||||||||||||
Australia | 0 | |||||||||||||||||
Basel, Switzerland (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
France | 5 | |||||||||||||||||
France | 4 | |||||||||||||||||
Gothenburg, Sweden (indoor clay) | ||||||||||||||||||
Switzerland | 1 | |||||||||||||||||
Sweden | 1 | |||||||||||||||||
Essen, West Germany (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
West Germany | 4 | |||||||||||||||||
Brazil | 0 | |||||||||||||||||
Frankfurt, West Germany (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
West Germany | 5 | |||||||||||||||||
West Germany | 5 | |||||||||||||||||
Aarhus, Denmark (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Denmark | 0 | |||||||||||||||||
Denmark | 3 | |||||||||||||||||
Dortmund, West Germany (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Spain | 2 | |||||||||||||||||
West Germany | 5 | |||||||||||||||||
Palermo, Italy (clay) | ||||||||||||||||||
Yugoslavia | 0 | |||||||||||||||||
Italy | 4 | |||||||||||||||||
Belgrade, Yugoslavia (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Israel | 1 | |||||||||||||||||
Italy | 1 | |||||||||||||||||
New Delhi, India (grass) | ||||||||||||||||||
Yugoslavia | 4 | |||||||||||||||||
Yugoslavia | 3 | |||||||||||||||||
India | 2 |
Final[]
Sweden vs. West Germany
Sweden 1 |
Scandinavium, Gothenburg, Sweden[2] 16–18 December 1988 Clay (indoors) |
West Germany 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Relegation play-offs[]
Date: 8–10 April
Home team | Score | Visiting team | Location | Door | Surface |
---|---|---|---|---|---|
Paraguay | 4–1 | New Zealand | Asunción | Outdoor | Hard |
Switzerland | 2–3 | Mexico | St. Gallen | Indoor | Carpet |
Spain | 5–0 | Brazil | Murcia | Outdoor | Clay |
Israel | w/o | India | — | — | — |
- Israel, Mexico, Paraguay and Spain remain in the World Group in 1989.
- Brazil, India, New Zealand and Switzerland are relegated to Zonal competition in 1989.
Americas Zone[]
Group I[]
First Round 4–7 February |
Second Round 8–10 April |
Third Round 22–24 July | |||||||||||||
Argentina | |||||||||||||||
bye | Guayaquil, Ecuador (clay) | ||||||||||||||
Argentina | 4 | ||||||||||||||
Guayaquil, Ecuador (clay) | Ecuador | 1 | |||||||||||||
Ecuador | 5 | ||||||||||||||
Canada | 0 | Buenos Aires, Argentina (clay) | |||||||||||||
Argentina | 1 | ||||||||||||||
Viña del Mar, Chile (clay) | United States | 4 | |||||||||||||
Peru | 4 | ||||||||||||||
Chile | 1 | Lima, Peru (clay) | |||||||||||||
Peru | 0 | ||||||||||||||
United States | 3 | ||||||||||||||
bye | |||||||||||||||
United States |
- United States are promoted to the World Group in 1989.
Relegation Play-off 8–10 April | |||||
Vancouver, Canada (indoor carpet) | |||||
Canada | 4 | ||||
Chile | 1 |
- Chile are relegated to Group II in 1989.
Group II[]
First Round 5–7 February |
Second Round 8–11 April |
Third Round 22–24 July | |||||||||||||
Uruguay | |||||||||||||||
bye | Havana, Cuba (hard) | ||||||||||||||
Uruguay | 5 | ||||||||||||||
Havana, Cuba (hard) | Cuba | 0 | |||||||||||||
Cuba | 4 | ||||||||||||||
Bolivia | 1 | Montevideo, Uruguay (clay) | |||||||||||||
Uruguay | 4 | ||||||||||||||
Caracas, Venezuela (hard) | Venezuela | 1 | |||||||||||||
Venezuela | 4 | ||||||||||||||
Colombia | 1 | Kingston, Jamaica (hard) | |||||||||||||
Venezuela | 3 | ||||||||||||||
Kingston, Jamaica (hard) | Jamaica | 2 | |||||||||||||
Jamaica | 5 | ||||||||||||||
Haiti | 0 |
Asia/Oceania Zone[]
Group I[]
First Round 5–7 February |
Second Round 8–10 April |
Third Round 22–24 July | |||||||||||||
South Korea | |||||||||||||||
bye | Seoul, South Korea (clay) | ||||||||||||||
South Korea | 5 | ||||||||||||||
Manila, Philippines (indoor clay) | Philippines | 0 | |||||||||||||
Japan | 2 | ||||||||||||||
Philippines | 3 | Jakarta, Indonesia (clay) | |||||||||||||
South Korea | 2 | ||||||||||||||
Jakarta, Indonesia (clay) | Indonesia | 3 | |||||||||||||
Thailand | 0 | ||||||||||||||
Indonesia | 5 | Jakarta, Indonesia (clay) | |||||||||||||
Indonesia | 4 | ||||||||||||||
China | 1 | ||||||||||||||
bye | |||||||||||||||
China |
Relegation Play-off 8–10 April | |||||
Bangkok, Thailand (hard) | |||||
Japan | 4 | ||||
Thailand | 1 |
Group II[]
First Round 5–7 February |
Second Round 8–11 April |
Third Round 6–8 May |
Fourth Round 22–24 July | |||||||||||||||
Hong Kong | ||||||||||||||||||
Causeway Bay, Hong Kong (hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Hong Kong | 5 | |||||||||||||||||
Iraq | 0 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Hong Kong (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Iraq | ||||||||||||||||||
Hong Kong | 5 | |||||||||||||||||
Singapore | 0 | |||||||||||||||||
Singapore | ||||||||||||||||||
Damascus, Syria (indoor hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Singapore | 4 | |||||||||||||||||
Syria | 1 | |||||||||||||||||
Saudi Arabia | ||||||||||||||||||
Causeway Bay, Hong Kong (hard) | ||||||||||||||||||
Syria | w/o | |||||||||||||||||
Hong Kong | 5 | |||||||||||||||||
Pakistan | 0 | |||||||||||||||||
Bangladesh | ||||||||||||||||||
Taipei, Taiwan (indoor hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Bangladesh | 1 | |||||||||||||||||
Chinese Taipei | 4 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Taipei, Taiwan (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Chinese Taipei | ||||||||||||||||||
Chinese Taipei | 1 | |||||||||||||||||
Kuala Lumpur, Malaysia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Pakistan | 4 | |||||||||||||||||
Sri Lanka | 4 | |||||||||||||||||
Colombo, Sri Lanka (clay) | ||||||||||||||||||
Malaysia | 1 | |||||||||||||||||
Sri Lanka | 2 | |||||||||||||||||
Pakistan | 3 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Pakistan |
- Hong Kong are promoted to Group I in 1989.
Europe/Africa Zone[]
Group I[]
First Round 6–8 May |
Second Round 9–12 June |
Third Round 22–24 July | |||||||||||
Great Britain | |||||||||||||
Bristol, United Kingdom (grass) | |||||||||||||
bye | |||||||||||||
Great Britain | 3 | ||||||||||||
Brussels, Belgium (clay) | |||||||||||||
Finland | 1 | ||||||||||||
Finland | 4 | ||||||||||||
Zell am See, Austria (clay) | |||||||||||||
Belgium | 1 | ||||||||||||
Great Britain | 0 | ||||||||||||
Lagos, Nigeria (hard) | |||||||||||||
Austria | 5 | ||||||||||||
Hungary | 0 | ||||||||||||
Villach, Austria (clay) | |||||||||||||
Nigeria | 5 | ||||||||||||
Nigeria | 0 | ||||||||||||
Austria | 5 | ||||||||||||
bye | |||||||||||||
Austria | |||||||||||||
Netherlands | |||||||||||||
Warmond, Netherlands (clay) | |||||||||||||
bye | |||||||||||||
Netherlands | 3 | ||||||||||||
Dakar, Senegal (hard) | |||||||||||||
Senegal | 2 | ||||||||||||
Senegal | 4 | ||||||||||||
Jūrmala, Soviet Union (clay) | |||||||||||||
Bulgaria | 1 | ||||||||||||
Netherlands | 0 | ||||||||||||
Timișoara, Romania (clay) | |||||||||||||
Soviet Union | 5 | ||||||||||||
Romania | 2 | ||||||||||||
Lisbon, Portugal (clay) | |||||||||||||
Portugal | 3 | ||||||||||||
Portugal | 0 | ||||||||||||
Soviet Union | 5 | ||||||||||||
bye | |||||||||||||
Soviet Union |
- Austria and Soviet Union are promoted to the World Group in 1989.
Relegation Play-offs 10–13 June | |||||
Budapest, Hungary (clay) | |||||
Belgium | 2 | ||||
Hungary | 3 | ||||
Sofia, Bulgaria (clay) | |||||
Bulgaria | 0 | ||||
Romania | 5 |
- Belgium and Bulgaria are relegated to Group II in 1989.
Group II Europe[]
First Round 8–10 April |
Second Round 6–8 May |
Third Round 10–12 June |
Fourth Round 22–24 July | |||||||||||||||
Poland | ||||||||||||||||||
Warsaw, Poland (clay) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Poland | 5 | |||||||||||||||||
Luxembourg | 0 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Athens, Greece (clay) | ||||||||||||||||||
Luxembourg | ||||||||||||||||||
Poland | 1 | |||||||||||||||||
Greece | 3 | |||||||||||||||||
Greece | ||||||||||||||||||
Athens, Greece (clay) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Greece | 4 | |||||||||||||||||
Turkey | 1 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Dublin, Ireland (grass) | ||||||||||||||||||
Turkey | ||||||||||||||||||
Greece | 0 | |||||||||||||||||
Stavanger, Norway (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Ireland | 5 | |||||||||||||||||
Malta | 0 | |||||||||||||||||
Bergen, Norway (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Norway | 5 | |||||||||||||||||
Norway | 4 | |||||||||||||||||
Monaco | 1 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Belfast, Northern Ireland (grass) | ||||||||||||||||||
Monaco | ||||||||||||||||||
Norway | 2 | |||||||||||||||||
Ireland | 3 | |||||||||||||||||
Cyprus | ||||||||||||||||||
Cork, Ireland (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Cyprus | 0 | |||||||||||||||||
Ireland | 5 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Ireland |
- Ireland are promoted to Group I in 1989.
Group II Africa[]
First Round 5–7 February |
Second Round 8–10 April |
Third Round 6–8 May |
Fourth Round 22–24 July | |||||||||||||||
Zimbabwe | ||||||||||||||||||
Harare, Zimbabwe (indoor hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Zimbabwe | 5 | |||||||||||||||||
Cameroon | 0 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Abidjan, Ivory Coast (hard) | ||||||||||||||||||
Cameroon | ||||||||||||||||||
Zimbabwe | 3 | |||||||||||||||||
Ivory Coast | 2 | |||||||||||||||||
Algeria | ||||||||||||||||||
Abidjan, Ivory Coast (hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Algeria | 2 | |||||||||||||||||
Ivory Coast | 3 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Harare, Zimbabwe (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Ivory Coast | ||||||||||||||||||
Zimbabwe | 5 | |||||||||||||||||
Egypt | 0 | |||||||||||||||||
Tunisia | ||||||||||||||||||
Tunis, Tunisia (hard) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Tunisia | 0 | |||||||||||||||||
Morocco | 5 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Casablanca, Morocco (clay) | ||||||||||||||||||
Morocco | ||||||||||||||||||
Morocco | 2 | |||||||||||||||||
Accra, Ghana (indoor carpet) | ||||||||||||||||||
Egypt | 3 | |||||||||||||||||
Ghana | 1 | |||||||||||||||||
Cairo, Egypt (clay) | ||||||||||||||||||
Kenya | 4 | |||||||||||||||||
Kenya | 0 | |||||||||||||||||
Egypt | 5 | |||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Egypt |
- Zimbabwe are promoted to Group I in 1989.
References[]
- General
- "World Group 1988". DavisCup.com. Retrieved 11 June 2020.
- Specific
- ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495–496, 499. ISBN 978-0942257700.
- ^ a b "Sweden v West Germany". daviscup.com.
External links[]
- 1988 Davis Cup
- Davis Cups by year
- 1988 in tennis
- 1988 in Swedish tennis