2004 Commonwealth of Independent States Cup
CIS Cup, Кубок Содружества 2004 | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Russia |
Dates | 17–25 January 2004 |
Teams | 16 |
Venue(s) | 2 (in 1 host city) |
Final positions | |
Champions | Dinamo Tbilisi (1st title) |
Tournament statistics | |
Matches played | 31 |
Goals scored | 93 (3 per match) |
Top scorer(s) | Vitaly Daraselia (6 goals) |
The 2004 Commonwealth of Independent States Cup was the twelfth edition of the competition between the champions of former republics of Soviet Union. It was won by Dinamo Tbilisi for the first time.
Participants[]
Team | Qualification | Participation |
---|---|---|
CSKA Moscow | 2003 Russian Premier League champions 1 | 1st |
Dynamo Kyiv | 2002–03 Vyshcha Liha champions 2 | 8th |
Gomel | 2003 Belarusian Premier League champions | 1st |
FBK Kaunas | 2003 A Lyga champions | 6th |
Skonto Riga | 2003 Latvian Higher League champions | 12th |
Flora Tallinn | 2003 Meistriliiga champions | 5th |
Sheriff Tiraspol | 2002–03 Moldovan National Division champions | 3rd |
Dinamo Tbilisi | 2002–03 Umaglesi Liga champions | 9th |
Pyunik Yerevan | 2003 Armenian Premier League champions | 5th |
Qarabağ-Azersun Agdam | 2003–04 Azerbaijan Top League 1st team after first half of the season | 2nd |
Irtysh Pavlodar | 2003 Kazakhstan Premier League champions | 5th |
Pakhtakor Tashkent | 2003 Uzbek League champions | 3rd |
Regar-TadAZ Tursunzoda | 2003 Tajik League champions | 4th |
Nisa Aşgabat | 2003 Ýokary Liga champions | 3rd |
Zhashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu | 2003 Kyrgyzstan League champions | 2nd |
Russia U19 | Unofficial entry, not eligible to advance past group stage | 5th |
- 1 CSKA Moscow were represented by reserve/youth players.
- 2 Dynamo Kyiv were represented by a mix of Dynamo-2 and main team players.
Group stage[]
Group A[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CSKA Moscow | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 |
Gomel | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 | 5 |
Pakhtakor Tashkent | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Regar-TadAZ Tursunzoda | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | −3 | 0 |
Source:[citation needed]
Results[]
CSKA Moscow | 2 – 2 | Gomel |
---|---|---|
Rodin 3' Mazalov 13' |
Bliznyuk 12' Lukashenko 43' |
Regar-TadAZ Tursunzoda | 0 – 1 | Pakhtakor Tashkent |
---|---|---|
Bikmaev 70' |
Pakhtakor Tashkent | 1 – 2 | CSKA Moscow |
---|---|---|
Z.Tadjiyev 17' | Yanovsky 31' Samodin 85' |
Gomel | 2 – 1 | Regar-TadAZ Tursunzoda |
---|---|---|
Suchkow 75' Shahoyka 89' |
Irgashev 30' |
CSKA Moscow | 2 – 1 | Regar-TadAZ Tursunzoda |
---|---|---|
Mazalov 48' Samodin 58' (pen.) |
Khamidov 86' (pen.) |
Gomel | 2 – 2 | Pakhtakor Tashkent |
---|---|---|
Usaw 21' Zabolotsky 75' |
Magdeev 54' Djeparov 90+3' (pen.) |
Group B[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dinamo Tbilisi | 3 | 2 | 1 | 0 | 14 | 6 | +8 | 7 |
Skonto Riga | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 3 | +8 | 7 |
Irtysh Pavlodar | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 8 | 0 | 3 |
Zhashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 18 | −16 | 0 |
Source:[citation needed]
Results[]
Skonto Riga | 2 – 1 | Irtysh Pavlodar |
---|---|---|
Miholaps 34' Buitkus 78' |
Nurdauletov 52' |
Zhashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu | 1 – 7 | Dinamo Tbilisi |
---|---|---|
Chikishev 70' | Daraselia 16', 17' Iashvili 49' Aleksidze 53' Burduli 60', 89' (pen.) Melkadze 75' |
Dinamo Tbilisi | 2 – 2 | Skonto Riga |
---|---|---|
Iashvili 6' Melkadze 78' |
Miholaps 39' Korgalidze 45' |
Irtysh Pavlodar | 4 – 1 | Zhashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu |
---|---|---|
Ivanov 30', 49' 33' Agaýew 45' |
90' |
Dinamo Tbilisi | 5 – 3 | Irtysh Pavlodar |
---|---|---|
Daraselia 15' 18' Aleksidze 25' Burduli 45' Shashiashvili 56' |
Agaýew 43' Usmonov 48' Davletov 71' (pen.) |
Skonto Riga | 7 – 0 | Zhashtyk-Ak-Altyn Kara-Suu |
---|---|---|
Miholaps 25', 65' (pen.) Blanks 45' Kalniņš 46', 52' Ševļakovs 57' 66' |
Group C[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dynamo Kyiv | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 |
Flora Tallinn | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 4 | −1 | 6 |
Pyunik Yerevan | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Nisa Aşgabat | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 1 |
Source:[citation needed]
Results[]
Dynamo Kyiv | 1 – 1 | Nisa Aşgabat |
---|---|---|
Khatskevich 44' | Daý.Urazow 83' |
Flora Tallinn | 1 – 0 | Pyunik Yerevan |
---|---|---|
Zahovaiko 32' (pen.) |
Pyunik Yerevan | 0 – 1 | Dynamo Kyiv |
---|---|---|
Melaschenko 14' |
Nisa Aşgabat | 0 – 2 | Flora Tallinn |
---|---|---|
Viikmäe 55' Sidorenkov 64' |
Dynamo Kyiv | 4 – 0 | Flora Tallinn |
---|---|---|
Khatskevich 11' Česnauskis 25' Vorobey 60' Milevskyi 81' (pen.) |
Pyunik Yerevan | 2 – 1 | Nisa Aşgabat |
---|---|---|
Tadevosyan 85' Grigoryan 90+3' |
Daý.Urazow 35' |
Group D[]
- Unofficial table
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FBK Kaunas | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 |
Russia U19 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 |
Sheriff Tiraspol | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Qarabağ-Azersun Agdam | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | −4 | 1 |
Source:[citation needed]
- Official table
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FBK Kaunas | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 |
Sheriff Tiraspol | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Qarabağ-Azersun Agdam | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | −3 | 1 |
Source:[citation needed]
Results[]
Sheriff Tiraspol | 0 – 0 | FBK Kaunas |
---|---|---|
Qarabağ-Azersun Agdam | 0 – 1 | Russia U19 |
---|---|---|
Melnikov 20' |
Russia U19 | 0 – 2 | FBK Kaunas |
---|---|---|
Bezykornovas 34' (pen.) Rimkevičius 55' |
FBK Kaunas | 3 – 0 | Qarabağ-Azersun Agdam |
---|---|---|
Opic 23', 34' Žvingilas 83' |
Sheriff Tiraspol | 1 – 1 | Russia U19 |
---|---|---|
Leandro 38' | 80' |
Final rounds[]
Quarterfinals (21 Jan) | Semifinals (23 Jan) | Final (25 Jan) | ||||||||||||
Dinamo Tbilisi | 4 | |||||||||||||
Gomel | 1 | |||||||||||||
Dinamo Tbilisi | 2 | |||||||||||||
Sheriff Tiraspol | 1 | |||||||||||||
Dynamo Kyiv | 0 | |||||||||||||
Sheriff Tiraspol | 1 | |||||||||||||
Dinamo Tbilisi | 3 | |||||||||||||
Skonto Riga | 1 | |||||||||||||
FBK Kaunas (p) | 2 | |||||||||||||
Flora Tallinn | 2 | |||||||||||||
FBK Kaunas | 0 | |||||||||||||
Skonto Riga | 1 | |||||||||||||
CSKA Moscow | 0 | |||||||||||||
Skonto Riga | 1 |
Quarterfinals[]
FBK Kaunas | 2 – 2 | Flora Tallinn |
---|---|---|
Sanajevas 42' Rähn 44' (o.g.) |
Rooba 26' Sidorenkov 84' |
|
Penalties | ||
Beniušis Pastva Papečkys Regelskis |
3 – 2 | Rooba Zahovaiko Reim Piiroja Viikmäe |
Dinamo Tbilisi | 4 – 1 | Gomel |
---|---|---|
Aleksidze 2' Melkadze 10' Shashiashvili 35' Daraselia 72' |
Usaw 21' (pen.) |
Dynamo Kyiv | 0 – 1 | Sheriff Tiraspol |
---|---|---|
70' |
CSKA Moscow | 0 – 1 | Skonto Riga |
---|---|---|
Buitkus 32' |
Semifinals[]
Dinamo Tbilisi | 2 – 1 | Sheriff Tiraspol |
---|---|---|
Gogoberishvili 45+1' Daraselia 72' |
14' |
FBK Kaunas | 0 – 1 | Skonto Riga |
---|---|---|
Korgalidze 80' |
Finals[]
Dinamo Tbilisi | 3 – 1 | Skonto Riga |
---|---|---|
Daraselia 44' Aleksidze 73' Kvirkvelia 85' |
Kalniņš 85' |
Top scorers[]
Rank | Player | Team | Goals |
---|---|---|---|
1 | Vitaly Daraselia | Dinamo Tbilisi | 6 |
2 | Rati Aleksidze | Dinamo Tbilisi | 4 |
Mihails Miholaps | Skonto Riga | 4 | |
4 | Vladimir Burduli | Dinamo Tbilisi | 3 |
Levan Melkadze | Dinamo Tbilisi | 3 | |
Gatis Kalniņš | Skonto Riga | 3 |
External links[]
Categories:
- Commonwealth of Independent States Cup
- 2004 in Russian football
- 2003–04 in Ukrainian football
- 2003–04 in European football