From Wikipedia, the free encyclopedia
2009 HKFC International Soccer Sevens is the 10th staging of this competition . It was held on 29–31 May 2009.
Squads [ ]
[1]
Masters Tournament [ ]
Group A
Football For Life : Dejan Antonić , Goran Paulic , Cristiano Cordeiro , Tam Siu Wai , Marko Kraljevic , , Didier Six , , (Manager: )
HKFC Veterans : , , Mark Bavis , , , , Anto Grabo , Simon Page , , Tony Hamilton-Bram
IP Global All Stars : Fraser Digby , Chris Powell , John Beresford , Rob Lee , Des Walker , Alex Rae , Mark Robson , Steve Lomas , Gordon Durie , Stuart Slater (Managers: Paul Allen /Bobby Barnes )
Kowloon Cricket Club : , , , Garry Nelson , , , Tim Bredbury , , , (Manager: )
Group B
Discovery Bay : Paul Rae-Howard, Anton Johannes Rohner, Garry Rollinson, John Michael Fawcett, Peter Hymns, Michael David Collier, Johannes Theodorus Jozef, Peter Troy, Robin Armstrong
Blades : Graham Benstead , Paul Wood , Don O'Riordan , Jeff Eckhardt , Dave McCarthy , , Scott Sellars , , Tony Agana , Brian Deane (Manager: Dave McCarthy )
KFC Tokyo : Kitk Neureiter, Dave Serene, Desmond Corkhill, Martin Tierney, Jay Bailcove, Graeme McDonald, Frederic Rault, Kurunathan, Hans Pompen, Russell Henderson (Manager: Kirk Neureiter)
Yau Yee Select Veterans : Alain Lo Kwok Lun, Andy Archer, Barry Wilson, Chan Kam Fai, Chan Kam Pui, Fabio De Rosa, Jon McKinley, Laurence Rudge, Michael Grimshaw, Sean Hurley (Managers: Bob Lawson/Gavin McDermott)
Group C
Bexton FC : Glyn McGovern, Tom Banks, Mark Tarry, Ian Webb, Nick Jackson, Richard Malley, Tony Leung, Dean Thomas , Tony Morley , Steve Walker (Manager: Tony Morley )
Happy Valley Veterans : , , , Lee Wai Man , , , , , , (Manager: )
HKFC Chairman's Select : Dave Shaw, Neil Jensen, Mark Norman, John McLellan, Andy Hunter, Mike Sadler, Sekino Kenichi, Lee Douris, Colin Jones, Graeme Lane
Hood All Stars : Dale Belford , , David Brightwell , Ian Brightwell , Richard Sneekes , Ally Mauchlen , Dave Regis , Lee Glover , Clive Walker , Stuart Storer (Manager: )
Group D
Golden Rainbow : , , , , , , Yau Kin Wai , , (Manager: )
Singapore Cricket Club : Yoseph Azran, Ricardo Miranda, Paul James Roberts, Steve Webster, Nahar B Daud, Bill Crawley, Len Beschizza, Jim Parkin, Bruce Loggie, John Duffy (Manager: Len Beschizza)
Southampton Veterans : , David Howells , David Hughes , Andy Cook , , Martin Kuhl , Neil Heaney , Kevin Watson , Richard Dryden , (Manager: Ian Baird )
: Mark Leverick, Marcus Oxenham, Charles Kitson, Paul Clayton, Tim Chillington, Jonathan Garrick, Nick Mawdsley, Don Taylor, Stewart Montgomerie, Michael Denmark (Manager: Nick Stokes)
Main Tournament [ ]
Group A
Chengdu Blades : , , , , , , , Yu Rui , Min Jin , (Manager: Mr Wang)
Rangers :Steve Lennon , Andrew Little , Rory Loy , , Andrew Shinnie , Gregg Wylde , Archie Campbell , , , Grant Adam (Manager: Tommy Wilson )
HKFC : , , , Lo Yiu Hung , , , Andrew Russell , Jack Sealy , , (Manager: Tony Sealy )
Tuen Mun Progoal
Group B
Australia U18s : , Thomas Taylor, Daniel Bowles , , Lawrence Thomas , Steven Lustica , Jason Davidson , Dimitrios Petratos , Kliment Taseski , (Manager: )
HKFC Captain's Select : , , , , , , , , , (Manager: )
Sheffield FC : Graham Benstead , , Greg Wright , , , Jordan Eagers , , , , (Manager: )
West Ham United : Peter Kurucz , , , Olly Lee , Matt Fry , Bondz N'Gala , Nicholas Barrett , Daniel Kearns , Conor Okus , Anthony Edgar (Manager: Alex Dyer )
Group C
Aston Villa : Elliott Parish , , , Ciaran Clark , Marc Albrighton , Barry Bannan , Dominik Hofbauer , Andreas Weimann , Gary Gardner , (Manager: Gordon Cowans )
Birmingham City : Jared Wilson , Krystian Pearce , , Ashley Sammons , Jake Jervis , Luke Hubbins , Shaun Timmins , Dan Preston , , Jordan Mutch (Manager: Terry Westley )
Citizen : Hisanori Takada , Sham Kwok Fai , Fung Kai Hong , , Sandro , , Moses Mensah , Paulinho Piracicaba , Hélio (Manager: Calvin Pui)
Singapore Cricket Club : Owen Monaghan, Andrew Hutcheon, Adam Bowden, Scott Anderson, Mahdi Souiade, Scott Star, Tan Leng, David Alonso, John McCarvel, Martin Goerojo (Manager: Owen Monaghan)
Group D
Eastleigh FC : Freddie Toomer , , , Tom Nicholas, , Michael Green , , Chris Mason , , Brett Williams (Manager: Paul Wiltshire)
Glasgow Celtic : Daniel Lafferty , Mark Millar , Ryan Conroy , Niall McGinn , , Paul McGowan , , , , Anton Kurakins (Managers: Danny McGrain /Willie McStay )
Kitchee : , Li Hang Wui , Leung Chi Wing , Hugues Nanmi , Lam Ka Wai , Lo Kwan Yee , Pierre-Oliver Bakalag , Cheng Lai Hin , Ngan Lok Fung , (Manager: Ken Ng )
Yau Yee League Select : Justin Chang, Michael Morton, Peter Robinson, Marco Klaus, Joe Hui, Anthony James, Christopher Pickles, James Davis, Chris Davis, Blay Brown (Managers: Simon Lam/John Southgate)
Main Tournament - Group Stage [ ]
[1] [2]
Key to colours in group tables
Teams that progressed to the Cup Quarter-finals
Teams that progressed to the Plate Quarter-finals
Group A [ ]
Team
Rangers
3
3
0
0
6
0
+6
9
Tuen Mun Progoal
3
1
1
1
2
3
-1
4
HKFC
3
0
2
1
1
4
-3
2
Chengdu Blades
3
0
1
2
0
2
-2
1
Team 1
Score
Team 2
Rangers
2–0
Tuen Mun Progoal
Chengdu Blades
0–0
HKFC
Rangers
3–0
HKFC
Chengdu Blades
0–1
Tuen Mun Progoal
HKFC
1–1
Tuen Mun Progoal
Rangers
1–0
Chengdu Blades
Group B [ ]
Team
Australia U18s
3
3
0
0
4
0
+4
9
West Ham Utd
3
2
0
1
6
1
+5
6
Sheffield FC
3
0
1
2
2
6
-4
1
HKFC Captain's Select
3
0
1
2
2
7
-5
1
Team 1
Score
Team 2
West Ham Utd
3–0
HKFC Captain's Select
Australia U18s
1–0
Sheffield FC
West Ham Utd
3–0
Sheffield FC
Australia U18s
2–0
HKFC Captain's Select
HKFC Captain's Select
2–2
Sheffield FC
West Ham Utd
0–1
Australia U18s
Group C [ ]
Group D [ ]
Team
Glasgow Celtic
3
3
0
0
5
0
+5
9
Eastleigh FC
3
1
1
1
2
1
+1
4
Kitchee Invitational
3
1
1
1
2
2
0
4
Yau Yee League Select
3
0
0
3
0
6
-6
0
Team 1
Score
Team 2
Glasgow Celtic
2–0
Yau Yee League Select
Eastleigh FC
0–0
Kitchee Invitational
Glasgow Celtic
2–0
Kitchee Invitational
Eastleigh FC
2–0
Yau Yee League Select
Kitchee Invitational
2–0
Yau Yee League Select
Glasgow Celtic
1–0
Eastleigh FC
Main Tournament - Knockout Stage [ ]
[1] [2]
Plate [ ]
Bottom two teams of each group entered the quarter-finals of Plate.
Quarterfinals
Semifinals
Finals
A3
HKFC
1
B4
HKFC Captain's Select
3
B4
HKFC Captain's Select
0
C3
Birmingham City
1
C3
Birmingham City
2
D4
Yau Yee League Select
1
C3
Birmingham City (pen. )
1
D3
Kitchee Invitational
1
B3
Sheffield FC
2
A4
Chengdu Blades
0
B3
Sheffield FC
0
D3
Kitchee Invitational
1
D3
Kitchee Invitational
2
C4
Singapore Cricket Club
0
Shield [ ]
Losing teams of Cup quarter-finals entered the semi-finals of Shield.
Quarterfinals
Semifinals
Finals
A1
Rangers
2
B2
West Ham Utd
1
B2
West Ham Utd
2
D2
Eastleigh FC
0
C1
Aston Villa
3
D2
Eastleigh FC
0
B2
West Ham Utd
0
C2
Citizen (pen. )
0
B1
Australia U18s
2
A2
Tuen Mun Progoal
0
A2
Tuen Mun Progoal
1
C2
Citizen (pen. )
1
D1
Glasgow Celtic
3
C2
Citizen
0
Cup [ ]
Top two teams of each group entered the quarter-finals of Cup.
Quarterfinals
Semifinals
Finals
A1
Rangers (a.e.t. )
1 (2)
B2
West Ham Utd
1 (1)
A1
Rangers
3
C1
Aston Villa
1
C1
Aston Villa
3
D2
Eastleigh FC
0
A1
Rangers
0
D1
Glasgow Celtic
1
B1
Australia U18s
2
A2
Tuen Mun Progoal
0
B1
Australia U18s
0
D1
Glasgow Celtic
1
D1
Glasgow Celtic
3
C2
Citizen
0
Prize Winners [ ]
Masters Tournament - Plate: Kowloon Cricket Club
Masters Tournament - Cup: Golden Rainbow
Main Tournament - Plate: Birmingham City
Main Tournament - Shield: Citizen
Main Tournament - Cup: Glasgow Celtic
Player of the Tournament: Paul McGowan (Glasgow Celtic )
References [ ]
HKFC International Soccer Sevens seasons
Categories :
2008–09 in Hong Kong football HKFC International Soccer Sevens Hidden categories:
Use dmy dates from March 2012