2010 UEFA European Under-19 Championship qualification
2010 UEFA U-19 Championship (Qualifying Round) was the first round of qualifications for the Final Tournament of 2010 UEFA European Under-19 Championship. The final tournament of the 2010 UEFA European Under-19 Championship is preceded by two qualification stages: a qualifying round and an Elite round. During these rounds, 52 national teams competed to determine the seven teams that will join the already qualified host nation France.
The first qualifying round was played between 1 September and 30 November 2009. The 52 teams were divided into 13 groups of four teams, with each group being contested as a mini-tournament, hosted by one of the group's teams. After all matches have been played, the 13 group winners and 13 group runners-up advanced to the Elite round. Alongside the 26 winner and runner-up teams, the two best third-placed teams also qualified.
First Qualification Round Groups[]
Group 1[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Italy | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 0 | +11 | 9 |
Republic of Ireland | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 |
Albania | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | −4 | 3 |
San Marino (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 13 | −12 | 0 |
(H) Host
Italy | 5 – 0 | Albania |
---|---|---|
Dumitru 21' D'Alessandro 43' Destro 53' Zigoni 78', 82' |
Report |
Republic of Ireland | 5 – 0 | San Marino |
---|---|---|
Henderson 17' Mason 43', 58' Adam 74' 86' |
Report |
Republic of Ireland | 2 – 0 | Albania |
---|---|---|
Doran 56' (pen.) Henderson 84' |
Report |
San Marino | 0 – 4 | Italy |
---|---|---|
Report | Brolli 71' (o.g.) Zigoni 74' Destro 86', 90+2' |
Italy | 2 – 0 | Republic of Ireland |
---|---|---|
Destro 62', 64' | Report |
Albania | 4 – 1 | San Marino |
---|---|---|
Vajushi 44' Balaj 66', 68' 88' |
Report Report2 |
Stefanelli 72' (pen.) |
Group 2[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
England | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 |
Slovakia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 |
Finland | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 3 |
Slovenia (H) | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
(H) Host
Slovakia | 1 – 0 | Slovenia |
---|---|---|
Guba 31' | Report |
England | 3 – 1 | Finland |
---|---|---|
Delfouneso 5' Mellis 16' Parrett 90+2' |
Report | Riski 34' |
Slovakia | 4 – 0 | Finland |
---|---|---|
Vavrik 6' 69' Považanec 75' Guba 76' |
Report |
Slovenia | 1 – 3 | England |
---|---|---|
90+3' | Report | Donaldson 41' Mellis 64' Deacon 80' (pen.) |
England | 2 – 0 | Slovakia |
---|---|---|
Mason 64' Mellis 90+3' |
Report |
Finland | 2 – 0 | Slovenia |
---|---|---|
Riski 24' (pen.) Westö 86' |
Report |
Group 3[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 |
Germany | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 6 |
Moldova | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 | −5 | 3 |
Luxembourg (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | −4 | 1 |
(H) Host
Turkey | 1 – 0 | Moldova |
---|---|---|
Karakullukçu 66' | Report |
Germany | 3 – 0 | Luxembourg |
---|---|---|
Terrazzino 44', 49' Clemens 78' |
Report |
Moldova | 0 – 5 | Germany |
---|---|---|
Report | Tosun 8', 13' Kroos 40' Terrazzino 62' Clemens 66' |
Turkey | 1 – 1 | Luxembourg |
---|---|---|
59' | Report | 90+2' |
Germany | 1 – 2 | Turkey |
---|---|---|
Tosun 87' | Report | Odabaşı 31' 46' |
Luxembourg | 1 – 2 | Moldova |
---|---|---|
67' | Report | Onofrei 22' 80' |
Group 4[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Croatia | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 9 |
Switzerland | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 1 | +9 | 6 |
Lithuania (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 8 | −5 | 3 |
Estonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
(H) Host
Switzerland | 5 – 0 | Lithuania |
---|---|---|
Aratore 44' Shaqiri 71', 79' Mehmedi 89' Mihajlović 90+3' |
Report |
Croatia | 3 – 0 | Estonia |
---|---|---|
Andrijašević 7' (pen.) Maglica 18' 69' |
Report |
Switzerland | 5 – 0 | Estonia |
---|---|---|
Pasche 3' Mehmedi 25' (pen.) Zuber 69', 75' Shaqiri 88' |
Report |
Lithuania | 1 – 2 | Croatia |
---|---|---|
26' | Report | Andrijašević 74' 80' |
Croatia | 1 – 0 | Switzerland |
---|---|---|
Maglica 33' | Report |
Estonia | 1 – 2 | Lithuania |
---|---|---|
Teino 83' | Report | 49' 75' |
Group 5[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Serbia (H) | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 9 |
Greece | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 |
Faroe Islands | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | −4 | 1 |
Belarus | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 | −6 | 1 |
(H) Host
Greece | 2 – 0 | Faroe Islands |
---|---|---|
Vasiliou 56' (pen.) Simosis 77' |
Report |
Serbia | 5 – 0 | Belarus |
---|---|---|
Miljković 36' Đuričić 47' Šćepović 67' (pen.) Marković 75' Brkić 90' |
Report |
Greece | 1 – 0 | Belarus |
---|---|---|
Karelis 59' | Report |
Faroe Islands | 0 – 2 | Serbia |
---|---|---|
Report | Šćepović 30', 42' (pen.) |
Serbia | 1 – 0 | Greece |
---|---|---|
Šćepović 45' | Report |
Belarus | 0 – 0 | Faroe Islands |
---|---|---|
Report |
Group 6[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Scotland | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 6 |
Romania | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 |
Austria (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 |
Armenia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
(H) Host
Scotland | 3 – 0 | Romania |
---|---|---|
McHugh 19' Campbell 21' Inman 81' |
Report |
Austria | 5 – 1 | Armenia |
---|---|---|
Klem 26', 90+3' Schimpelsberger 32' Huspek 62', 90+5' |
Report | Badalyan 53' |
Armenia | 1 – 6 | Scotland |
---|---|---|
Stepanyan 59' | Report | Inman 12' Forrest 17', 26' McHugh 71' Burns 81' Wilson 84' |
Austria | 0 – 4 | Romania |
---|---|---|
Report | 21' Alibec 23' Tucudean 48' 86' |
Scotland | 0 – 1 | Austria |
---|---|---|
Report | Klem 83' |
Group 7[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bosnia and Herzegovina (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 5 | −2 | 6 |
Northern Ireland | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 1 | +4 | 5 |
Iceland | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
Bulgaria | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 1 |
(H) Host
Bulgaria | 1 – 1 | Northern Ireland |
---|---|---|
Adzhov 90+2' | Report | Ferguson 62' |
Iceland | 0 – 1 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Report | 21' |
Bulgaria | 1 – 2 | Bosnia and Herzegovina |
---|---|---|
Atanasov 2' | Report | Pandža 15' Hadžić 87' |
Northern Ireland | 0 – 0 | Iceland |
---|---|---|
Report |
Iceland | 3 – 2 | Bulgaria |
---|---|---|
23' Faye 53' 81' |
Report | Bengyuzov 18' Paskov 40' |
Bosnia and Herzegovina | 0 – 4 | Northern Ireland |
---|---|---|
Report | Boyce 16' Duffy 19', 49' (pen.) Ferguson 62' |
Group 8[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 |
Spain (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 |
Wales | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 |
Macedonia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | −9 | 0 |
(H) Host
Portugal | 3 – 0 | Wales |
---|---|---|
S. Oliveira 3' Reis 58' Alex 76' |
Report |
Spain | 5 – 1 | Macedonia |
---|---|---|
Canales 18' Rodrigo 28', 32' Pacheco 76' Keko 80' |
Report | An. Stankov 39' |
Portugal | 3 – 0 | Macedonia |
---|---|---|
N. Oliveira 13' Alex 51' Caetano 56' |
Report |
Macedonia | 1 – 3 | Wales |
---|---|---|
Shabani 60' | Report | Stephens 43' J. Taylor 63' Brown 90' |
Group 9[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Russia | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 7 |
Hungary (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 | 6 |
Latvia | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 |
Liechtenstein | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | −14 | 0 |
(H) Host
Russia | 1 – 1 | Latvia |
---|---|---|
Logua 21' (pen.) | Report | Karašausks 3' |
Liechtenstein | 0 – 6 | Russia |
---|---|---|
Report | Stolyarenko 9' Bashkirov 20' Logua 51' Zhestokov 59' Pliyev 76' Matyash 90+3' |
Latvia | 4 - 0 | Liechtenstein |
---|---|---|
Ignatāns 10', 55' (pen.) Zjuzins 16', 37' |
Report |
Group 10[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Netherlands | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 |
Czech Republic | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 |
Malta (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | −5 | 1 |
Cyprus | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 9 | −6 | 1 |
(H) Host
Netherlands | 1 – 0 | Malta |
---|---|---|
De Roon 62' | Report |
Czech Republic | 3 – 1 | Cyprus |
---|---|---|
Musiol 56', 87' Skalák 78' |
Report | 75' |
Netherlands | 5 – 1 | Cyprus |
---|---|---|
Van La Parra 26' Bacuna 35' Castillion 39' Burnet 66' Vicento 88' |
Report | Najah 86' (o.g.) |
Malta | 0 – 4 | Czech Republic |
---|---|---|
Report | Krejčí 8' 13', 35' Folprecht 29' (pen.) |
Czech Republic | 0 – 1 | Netherlands |
---|---|---|
Report | Ebecilio 41' |
Group 11[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norway | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 2 | +9 | 9 |
Belgium (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 |
Kazakhstan | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 | −5 | 3 |
Andorra | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | −10 | 0 |
(H) Host
Norway | 2 – 0 | Kazakhstan |
---|---|---|
Hedenstad 52' (pen.) Lehne Olsen 75' |
Report |
Belgium | 4 – 0 | Andorra |
---|---|---|
De Bruyne 43' Bruno 59' Bourdouxhe 72' (pen.) Longueville 88' |
Report |
Norway | 5 – 0 | Andorra |
---|---|---|
Lehne Olsen 23' Henriksen 45' Kastrati 65' Wangberg 85' Ringstad 90+2' |
Report |
Kazakhstan | 0 – 4 | Belgium |
---|---|---|
Report | Kabasele 10', 62' Bruno 57', 67' (pen.) |
Belgium | 2 – 4 | Norway |
---|---|---|
Badibanga 72' Durwael 85' |
Report | Longueville 45+1' (o.g.) Johansen 54' King 58' (pen.), 90' |
Andorra | 1 – 2 | Kazakhstan |
---|---|---|
8' | Report | 34' 54' |
Group 12[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ukraine | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 |
Montenegro | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Georgia | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | −1 | 2 |
Sweden (H) | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | −1 | 2 |
(H) Host
Sweden | 0 – 0 | Montenegro |
---|---|---|
Report |
Montenegro | 1 – 1 | Ukraine |
---|---|---|
Vešović 86' | Report | 50' |
Ukraine | 1 – 0 | Sweden |
---|---|---|
73' | Report |
Georgia | 1 – 1 | Montenegro |
---|---|---|
Ananidze 32' | Report | Denković 18' |
Group 13[]
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Denmark | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 |
Azerbaijan | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 |
Poland | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
Israel (H) | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | −4 | 1 |
(H) Host
Poland | 2 – 1 | Denmark |
---|---|---|
Jonczyk 10' Kucharczyk 62' |
Report | Delaney 39' |
Israel | 0 – 3 | Azerbaijan |
---|---|---|
Report | Hasanov 20', 84' Isgandarov 30' |
Poland | 1 – 2 | Azerbaijan |
---|---|---|
Kucharczyk 62' | Report | Abdullayev 40' Seyidov 82' |
Denmark | 1 – 0 | Israel |
---|---|---|
N. Jørgensen 90' | Report |
Israel | 1 – 1 | Poland |
---|---|---|
41' | Report | Hołota 24' |
Azerbaijan | 0 – 3 | Denmark |
---|---|---|
Report | Stryger Larsen 27' (pen.), 39' N. Jørgensen 79' |
Third-placed qualifiers[]
At the end of the first stage, a comparison was made between the third placed teams from all groups. The two best third-placed teams advanced to the next round, with only the results against the top two teams from each group used for classifying the teams.
Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Poland | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 |
6 | Austria | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | −3 | 3 |
12 | Georgia | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 |
7 | Iceland | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | −1 | 1 |
9 | Latvia | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 6 | −4 | 1 |
5 | Faroe Islands | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 0 |
8 | Wales | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 0 |
10 | Malta | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | −5 | 0 |
2 | Finland | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | −6 | 0 |
4 | Lithuania | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | −6 | 0 |
11 | Kazakhstan | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | −6 | 0 |
3 | Moldova | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 | −6 | 0 |
1 | Albania | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | −7 | 0 |
Elite round[]
The Elite round was set to be played before the end of May 2010. The 28 teams advancing from the qualifying round were distributed into seven groups of four teams, with each group being contested in the same format as in the qualifying round. The seven group-winning teams will qualify for the final tournament in France.
Each team was allocated to one of four drawing pots, according to their qualifying round results. The seven sides with the best record were present in Pot A, and so forth until Pot D, which contained the seven teams with the weakest record. During the draw, each group was filled with one team from every pot, meaning that no team from the same pot could be drawn together. In the same way, teams who played each other in the qualifying round could not be drawn together.
Pot A | Pot B | Pot C | Pot D |
---|---|---|---|
Italy Norway Serbia Portugal England Netherlands Croatia |
Russia Turkey Ukraine Switzerland Hungary Germany Scotland |
Belgium Czech Republic Republic of Ireland Spain Denmark Slovakia Romania |
Greece Austria Azerbaijan Bosnia and Herzegovina Northern Ireland Poland Montenegro |
See also[]
External links[]
- 2010 UEFA European Under-19 Championship
- UEFA European Under-19 Championship qualification