2010 World Women's Curling Championship Host city Swift Current , Saskatchewan Arena Credit Union iPlex Dates March 20–28, 2010 Winner Germany Curling club SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen Skip Andrea Schöpp Third Melanie Robillard Second Monika Wagner Lead Stella Heiß Alternate Corinna Scholz Coach Rainer Schöpp Finalist Scotland (Eve Muirhead )
The 2010 World Women's Curling Championship (branded as 2010 Ford World Women's Curling Championship for sponsorship reasons) was held from March 20 to 28 at the Credit Union iPlex in Swift Current , Saskatchewan , Canada .
Qualification [ ]
Canada (host country)
China (defending champion)
Japan (Pacific runner-up )
United States (Americas region)
Eight teams from the 2009 European Curling Championships :
Germany
Switzerland
Denmark
Russia
Sweden
Scotland
Norway
Latvia (defeated Finland in best-of-three World Challenge series)
Teams [ ]
The teams were as listed below:[1]
Canada
China
Denmark
St. Vital CC, Winnipeg
Skip: Jennifer Jones
Third: Cathy Overton-Clapham
Second: Jill Officer
Lead: Dawn Askin
Alternate: Jennifer Clark-Rouire
Harbin CC, Harbin
Skip: Wang Bingyu
Third: Liu Yin
Second: Yue Qingshuang
Lead: Zhou Yan
Alternate: Zhang Xindi
Tårnby CC, Tårnby
Fourth: Madeleine Dupont
Third: Denise Dupont
Skip: Angelina Jensen
Lead: Camilla Jensen
Alternate: Ivana Bratic
Germany
Japan
Latvia
SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
Skip: Andrea Schöpp
Third: Melanie Robillard
Second: Monika Wagner
Lead: Stella Heiß *
Alternate: Corinna Scholz *
Aomori CC , Aomori
Skip: Moe Meguro
Third: Anna Ohmiya
Second: Mari Motohashi
Lead: Kotomi Ishizaki
Alternate: Mayo Yamaura
Jelgava CC, Jelgava
Skip: Iveta Staša-Šaršūne
Third: Una Grava-Germane
Second: Ieva Krusta
Lead: Zanda Bikše
Alternate: Dace Munča
Norway
Russia
Scotland
Stabekk CC, Stabekk
Skip: Linn Githmark
Third: Henriette Løvar
Second: Ingrid Stensrud
Lead: Kristin Skaslien
Alternate: Kristin Tøsse Løvseth
Moskvitch CC, Moscow
Skip: Ludmila Privivkova **
Third: Anna Sidorova
Second: Nkeiruka Ezekh
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Margarita Fomina
Dunkeld CC, Dunkeld
Skip: Eve Muirhead
Third: Kelly Wood
Second: Lorna Vevers
Lead: Anne Laird
Alternate: Sarah Reid
Sweden
Switzerland
United States
Karlstad CC, Karlstad
Skip: Cecilia Östlund
Third: Sara Carlsson
Second: Anna Domeij
Lead: Liselotta Lennartsson
Alternate: Sabina Kraupp
Flims PurePower CC, Flims
Skip: Binia Feltscher
Third: Corinne Bourquin
Second: Heike Schwaller
Lead: Sandra Ramstein-Attinger
Alternate: Marisa Winkelhausen
Madison CC, Madison
Skip: Erika Brown
Third: Nina Spatola
Second: Ann Swisshelm
Lead: Laura Hallisey
Alternate: Jessica Schultz
* Stella Heiß and Corinna Scholz alternated in the lead position.
** Anna Sidorova replaced Ludmila Privivkova as skip after Draw 2. Privivkova became the alternate, while Margarita Fomina replaced Sidorova in the third position.
Round robin standings [ ]
Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Country
Skip
W
L
PF
PA
Ends Won
Ends Lost
Blank Ends
Stolen Ends
Shot Pct.
Canada
Jennifer Jones
10
1
92
57
49
31
10
12
87%
Germany
Andrea Schöpp
8
3
78
63
47
41
14
11
81%
Scotland
Eve Muirhead
8
3
90
54
48
37
9
13
82%
Sweden
Cecilia Östlund
7
4
74
71
43
46
7
13
81%
United States
Erika Brown
7
4
81
69
51
41
10
12
78%
Denmark
Angelina Jensen
6
5
84
68
46
44
7
13
81%
China
Wang Bingyu
6
5
78
80
51
45
5
16
81%
Russia
Anna Sidorova
5
6
66
66
47
41
15
13
79%
Norway
Linn Githmark
3
8
63
76
40
51
12
7
77%
Switzerland
Binia Feltscher
3
8
63
76
46
48
11
12
78%
Japan
Moe Meguro
2
9
53
88
40
52
8
9
74%
Latvia *
Iveta Staša-Šaršūne
1
10
37
91
30
51
12
4
71%
*First Appearance
Round robin results [ ]
All draw times listed are in Central Standard Time (UTC−6).
Draw 1 [ ]
Saturday, March 20, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
1
0
3
1
0
0
1
0
0
6
Germany (Schöpp)
0
0
3
0
0
1
1
0
2
1
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Privivkova)
0
2
0
3
0
0
0
1
0
0
6
United States (Brown)
1
0
2
0
1
2
1
0
0
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Meguro)
0
0
1
2
0
1
0
0
2
1
7
Latvia (Staša-Šaršūne)
1
0
0
0
2
0
0
1
0
0
4
Sheet D[2]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
2
0
3
0
1
0
0
3
X
X
9
Denmark (Jensen)
0
1
0
1
0
2
0
0
X
X
4
Draw 2 [ ]
Saturday, March 20, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Russia (Privivkova)
0
1
1
0
0
0
0
2
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
1
0
0
0
2
3
1
0
2
X
9
Sweden (Östlund)
0
2
1
2
0
0
0
1
0
X
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Githmark)
0
2
0
1
1
0
0
2
0
1
7
Switzerland (Feltscher)
1
0
1
0
0
0
1
0
3
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Meguro)
0
0
0
0
2
1
0
X
X
X
3
United States (Brown)
0
1
2
3
0
0
4
X
X
X
10
Draw 3 [ ]
Sunday, March 21 8:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Jensen)
2
0
0
0
1
2
1
2
X
X
8
China (Wang)
0
1
1
1
0
0
0
0
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
1
0
0
1
0
2
0
2
0
0
6
Germany (Schöpp)
0
2
0
0
2
0
1
0
0
4
9
Draw 4 [ ]
Sunday, March 21, 13:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Östlund)
0
0
0
3
3
0
2
1
0
x
9
Norway (Githmark)
0
2
0
0
0
2
0
0
1
x
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Brown)
0
0
2
1
1
0
1
0
1
0
6
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
1
0
0
0
1
0
3
0
2
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Russia (Sidorova)
0
1
0
0
1
0
2
1
0
1
1
7
Japan (Meguro)
1
0
1
1
0
2
0
0
1
0
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
0
0
0
3
0
2
0
1
0
X
6
Switzerland (Feltscher)
0
1
0
0
1
0
1
0
1
X
4
Draw 5 [ ]
Sunday, March 21, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Schöpp)
0
1
1
0
0
0
1
0
X
X
3
Denmark (Jensen)
2
0
0
1
1
2
0
4
X
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Githmark)
0
0
0
0
1
0
2
0
X
X
3
Canada (Jones)
1
1
0
2
0
1
0
3
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Feltscher)
0
0
0
1
1
1
0
2
1
0
6
Sweden (Östlund)
0
1
0
0
0
0
2
0
0
4
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
1
0
1
1
0
1
0
X
X
4
Scotland (Muirhead)
2
0
4
0
0
2
0
6
X
X
14
Draw 6 [ ]
Monday, March 22, 8:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
3
0
2
1
1
2
2
X
X
X
11
Japan (Meguro)
0
2
0
0
0
0
0
X
X
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Jensen)
0
0
0
1
0
3
0
X
X
X
4
Russia (Sidorova)
3
0
3
0
1
0
3
X
X
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
2
0
2
0
2
1
1
X
X
8
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Schöpp)
0
1
0
1
0
4
0
0
2
0
8
United States (Brown)
1
0
4
0
1
0
1
1
0
4
12
Draw 7 [ ]
Monday, March 22, 13:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Russia (Sidorova)
0
0
0
0
2
1
0
0
2
1
0
6
Switzerland (Feltscher)
0
0
0
2
0
0
2
2
0
0
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Meguro)
2
0
1
0
0
1
0
1
0
X
5
Sweden (Östlund)
0
1
0
2
2
0
1
0
2
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Brown)
0
0
2
0
1
2
0
2
0
1
8
Norway (Githmark)
2
0
0
1
0
0
1
0
3
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
1
0
1
0
1
0
3
0
X
6
Canada (Jones)
3
0
2
0
3
0
1
0
3
X
12
Draw 8 [ ]
Monday, March 22, 19:30
Sheet A[3]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
0
2
0
0
0
4
0
2
0
2
10
China (Wang)
1
0
2
1
1
0
1
0
3
0
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Githmark)
0
2
0
0
2
0
0
0
X
X
4
Germany (Schöpp)
1
0
2
3
0
1
1
2
X
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Östlund)
0
0
0
1
0
1
0
1
X
X
3
Scotland (Muirhead)
0
0
2
0
3
0
2
0
X
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Feltscher)
0
0
0
1
0
2
0
0
X
X
3
Denmark (Jensen)
1
1
1
0
3
0
1
1
X
X
8
Draw 9 [ ]
Tuesday, March 23, 8:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Östlund)
0
0
0
0
1
0
1
0
X
X
2
Germany (Schöpp)
1
0
2
1
0
2
0
3
X
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Feltscher)
0
0
0
1
0
1
1
0
2
0
5
China (Wang)
1
0
1
0
2
0
0
1
0
1
6
Sheet C[4]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
2
0
1
0
1
0
2
0
2
1
9
Denmark (Jensen)
0
0
0
1
0
3
0
2
0
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Githmark)
0
0
0
0
0
2
0
1
0
X
3
Scotland (Muirhead)
0
2
1
1
1
0
1
0
1
X
7
Draw 10 [ ]
Tuesday, March 23, 13:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Jensen)
0
0
3
0
0
1
0
0
1
0
5
United States (Brown)
1
0
0
1
1
0
0
1
0
2
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
2
1
1
4
2
X
X
X
X
10
Latvia (Staša-Šaršūne)
1
0
0
0
0
0
X
X
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Schöpp)
0
1
0
0
2
0
1
0
0
0
4
Russia (Sidorova)
1
0
0
2
0
1
0
1
1
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
2
0
0
1
3
2
0
3
X
11
Japan (Meguro)
1
0
2
1
0
0
0
2
0
X
6
Draw 11 [ ]
Tuesday, March 23, 19:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Norway (Githmark)
2
1
1
0
2
0
1
4
X
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Brown)
0
1
0
2
1
0
0
0
0
X
4
Canada (Jones)
1
0
2
0
0
2
0
0
1
X
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Meguro)
0
2
1
0
1
0
0
0
0
0
4
Switzerland (Feltscher)
1
0
0
1
0
0
1
2
1
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Sidorova)
0
0
0
1
1
0
1
X
X
X
3
Sweden (Östlund)
2
3
1
0
0
4
0
X
X
X
10
Draw 12 [ ]
Wednesday, March 24, 8:30 [5]
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Meguro)
0
1
0
0
1
0
0
X
X
X
2
Canada (Jones)
2
0
3
1
0
1
3
X
X
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Sidorova)
0
0
1
0
0
1
1
0
0
0
3
Norway (Githmark)
0
0
0
1
2
0
0
0
0
1
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
1
0
0
1
1
1
0
X
4
Sweden (Östlund)
0
2
0
2
2
0
0
0
1
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Brown)
0
0
2
0
2
0
2
0
3
X
9
Switzerland (Feltscher)
2
1
0
1
0
1
0
2
0
X
7
Draw 13 [ ]
Wednesday, March 24, 13:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Feltscher)
0
1
1
0
3
0
1
0
1
0
7
Scotland (Muirhead)
1
0
0
2
0
2
0
2
0
2
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Sweden (Östlund)
3
0
3
1
0
1
1
0
0
0
1
10
Denmark (Jensen)
0
2
0
0
3
0
0
2
1
1
0
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Githmark)
0
0
1
0
4
1
0
1
0
0
7
China (Wang)
2
1
0
1
0
0
2
0
1
1
8
Sheet D[6]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Canada (Jones)
0
0
3
0
2
0
0
1
0
1
0
7
Germany (Schöpp)
1
0
0
3
0
0
1
0
2
0
1
8
Draw 14 [ ]
Wednesday, March 24, 19:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
China (Wang)
0
0
3
0
0
1
0
2
0
1
2
9
Russia (Sidorova)
0
1
0
2
1
0
1
0
2
0
0
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Schöpp)
0
3
0
2
0
1
0
1
0
X
7
Japan (Meguro)
0
0
2
0
1
0
1
0
1
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
0
3
0
1
1
0
2
0
X
7
United States (Brown)
0
1
0
1
0
0
1
0
1
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Jensen)
4
3
2
0
2
2
X
X
X
X
13
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
0
1
0
0
X
X
X
X
1
Draw 15 [ ]
Thursday, March 25, 8:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Brown)
0
1
0
0
2
0
1
0
1
0
5
Sweden (Östlund)
1
0
3
1
0
1
0
2
0
1
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Latvia (Staša-Šaršūne)
2
0
1
0
0
1
1
0
1
0
6
Switzerland (Fletscher)
0
2
0
1
2
0
0
2
0
2
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Sidorova)
1
0
0
1
0
0
1
0
1
X
4
Canada (Jones)
0
1
1
0
2
0
0
3
0
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Japan (Meguro)
0
1
0
2
0
0
1
0
1
0
1
6
Norway (Githmark)
0
0
1
0
0
1
0
1
0
2
0
5
Draw 16 [ ]
Thursday, March 25, 13:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Schöpp)
0
1
0
0
1
0
0
0
0
2
4
Latvia (Staša-Šaršūne)
0
0
0
1
0
0
0
1
0
0
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Wang)
0
0
2
0
1
0
0
2
0
X
5
United States (Brown)
1
3
0
2
0
0
1
0
2
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Jensen)
1
0
0
0
1
0
0
4
0
2
8
Japan (Meguro)
0
0
3
1
0
1
1
0
1
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
0
1
0
2
0
0
2
0
0
5
Russia (Sidorova)
0
2
0
1
0
2
1
0
1
2
9
Draw 17 [ ]
Thursday, March 25, 19:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Norway (Githmark)
0
1
0
1
0
2
0
2
0
1
0
7
Denmark (Jensen)
0
0
2
0
2
0
2
0
1
0
2
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
2
0
0
1
0
2
3
0
0
X
8
Scotland (Muirhead)
0
2
0
0
1
0
0
1
1
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Feltscher)
0
0
1
1
0
0
0
0
X
X
2
Germany (Schöpp)
2
0
0
0
2
1
1
2
X
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Östlund)
1
0
1
0
0
0
2
0
X
X
4
China (Wang)
0
2
0
1
1
2
0
3
X
X
9
Tie-breaker [ ]
Friday, March 26, 12:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Östlund)
2
0
3
0
0
4
0
1
0
1
11
United States (Brown)
0
2
0
1
2
0
1
0
2
0
8
Playoffs [ ]
Page playoff system
Semifinal
Gold Medal Game
1
Canada
3
2
Germany
6
2
Germany
8
1
Canada
4
3
Scotland
6
3
Scotland
10
3
Scotland
8
4
Sweden
3
Bronze Medal Game
1
Canada
9
4
Sweden
6
1 vs. 2 [ ]
Friday, March 26, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
0
0
1
1
0
0
0
1
0
X
3
Germany (Schöpp)
0
0
0
0
0
1
1
0
4
X
6
Player Percentages
Canada
Germany
Dawn Askin
85%
Corinna Scholz
75%
Jill Officer
81%
Monika Wagner
74%
Cathy Overton-Clapham
89%
Melanie Robillard
76%
Jennifer Jones
82%
Andrea Schöpp
91%
Total
84%
Total
79%
3 vs. 4 [ ]
Saturday, March 27, 12:00
Sheet C[7]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
1
0
2
0
3
0
2
0
X
X
8
Sweden (Östlund)
0
1
0
0
0
1
0
1
X
X
3
Semifinal [ ]
Saturday, March 27, 17:00
Sheet C[8]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
2
0
0
1
0
0
0
1
X
X
4
Scotland (Muirhead)
0
1
2
0
3
1
3
0
X
X
10
Player Percentages
Canada
Scotland
Dawn Askin
95%
Anne Laird
92%
Jill Officer
84%
Lorna Vevers
73%
Cathy Overton-Clapham
70%
Kelly Wood
81%
Jennifer Jones
59%
Eve Muirhead
89%
Total
77%
Total
84%
Bronze medal game [ ]
Sunday, March 28, 10:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Jones)
0
1
1
1
0
4
0
0
2
X
9
Sweden (Östlund)
1
0
0
0
1
0
3
1
0
X
6
Gold medal game [ ]
Sunday, March 28, 15:00
Sheet C[9]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Germany (Schöpp)
1
0
2
0
1
0
1
1
0
0
2
8
Scotland (Muirhead)
0
2
0
1
0
2
0
0
0
1
0
6
Player Percentages
Germany
Scotland
Stella Heiß
82%
Anne Laird
82%
Monika Wagner
84%
Lorna Vevers
73%
Melanie Robillard
68%
Kelly Wood
78%
Andrea Schöpp
67%
Eve Muirhead
77%
Total
75%
Total
78%
2010 Ford World Women's Curling Championship Winner
Germany 2nd title
Top five player percentages [ ]
The top five player percentages for each position:[10]
References [ ]
General
Specific
External links [ ]
show
show Grand Slam events
Men's slams Women's slams
show Other CCA-sanctioned events
show Other international events
show World Curling Tour
Men's Tour Women's Tour
Coordinates : 50°17′N 107°56′W / 50.283°N 107.933°W / 50.283; -107.933