M-1 MMA events in 2010
2010 in M-1 Global First date February 5, 2010 Last date December 25, 2010 Total events 39 Total fights 388
The year 2010 is the 14th year in the history of M-1 Global , a mixed martial arts promotion based in Russia. In 2010 M-1 Global held 37 events beginning with, M-1 Selection 2010: Western Europe Round 1 .
Events list [ ]
Main article:
#
Event Title
Date
Arena
Location
121
M-1 Selection Belarus: Finals
December 25, 2010
Minsk Sports Hall
Minsk , Belarus
120
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Govorov
December 25, 2010
Taifun Club
Saint Petersburg , Russia
119
M-1 Challenge 22: Narkun vs. Vasilevsky
December 10, 2010
Druzhba Arena
Moscow , Russia
118
M-1 Ukraine: Battle of Champions
November 26, 2010
Simferopol Circus
Simferopol , Crimea , Ukraine
117
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 6
November 6, 2010
Acco International Exhibition Center
Kiev , Ukraine
116
M-1 Selection Belarus: Quarterfinals
November 6, 2010
Brest, Belarus
115
M-1 Challenge 21: Guram vs. Garner
October 28, 2010
Ice Palace Saint Petersburg
Saint Petersburg , Leningrad Oblast , Russia
114
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 5
October 24, 2010
Donetsk , Donetsk Oblast , Ukraine
113
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Private Korzun
October 23, 2010
Taifun Club
Saint Petersburg , Russia
112
M-1 Selection Belarus: First Round
October 17, 2010
Bobruysk , Mogilev Region , Belarus
111
M-1 Global: M-1 Ukraine Battle of Lions
October 1, 2010
Lviv Circus
Lviv , Lviv Oblast , Russia
110
M-1 Selection Ukraine 2010: Clash of the Titans
September 18, 2010
Acco International Exhibition Center
Kiev , Ukraine
109
M-1 Selection 2010: The Americas Finals
September 18, 2010
Bally's Atlantic City
Atlantic City, New Jersey , United States
108
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Partisan German
September 11, 2010
Saint Petersburg , Russia
107
M-1 Global: Battle on the Neva 4
August 19, 2010
The Flying Dutchman
Saint Petersburg , Russia
106
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 3
August 10, 2010
Genova Fortress Hall
Sudak , Crimea , Ukraine
105
M-1 Fighter: Elimination Round
August 8, 2010
Saint Petersburg , Russia
104
M-1 Selection 2010: The Americas Round 3
August 7, 2010
Bally's Atlantic City
Atlantic City, New Jersey , United States
103
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Finals
July 22, 2010
Moscow , Russia
102
Sambo-70 / M-1 Global: Sochi Open European Championships
July 14, 2010
Sochi , Russia
101
M-1 Fighter 2010: Stage 1
July 10, 2010
Saint Petersburg , Russia
100
M-1 Selection 2010: Asia Finals
July 3, 2010
Tokyo Dome City Hall
Tokyo , Japan
99
M-1 Selection 2010: The Americas Round 2
June 26, 2010
Bally's Atlantic City
Atlantic City, New Jersey , United States
98
M-1 Belarus: Belarus vs. Ukraine
June 4, 2010
Bobruysk Arena
Bobruysk , Mogilev Region , Belarus
97
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 3
May 29, 2010
Helsinki Ice Hall
Helsinki , Uusimaa , Finland
96
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 3
May 28, 2010
National Circus of Ukraine
Kiev , Ukraine
95
M-1 Georgia: M-1 Georgia 2010
May 15, 2010
Tbilisi , Georgia
94
M-1 Selection 2010: Western Europe Reserve Matches
May 8, 2010
Wellness Profi Center
Pumerand, North Holland, Netherlands
93
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 2
May 7, 2010
National Circus
Kiev , Ukraine
92
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Zhukov
April 29, 2010
Etazh club
Saint Petersburg , Russia
91
M-1 Ukraine: 2010 Selections 1
April 29, 2010
Simferopol Circus
Simferopol , Crimea , Ukraine
90
M-1 Selection 2010: Japan Round 1
April 16, 2010
Shinjuku Face
Tokyo , Japan
89
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 2
April 10, 2010
National Circus of Ukraine
Kiev , Ukraine
88
M-1 Selection 2010: The Americas Round 1
April 3, 2010
Bally's Atlantic City
Atlantic City, New Jersey , United States
87
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 2
March 27, 2010
Studio 11
Weesp , North Holland , Netherlands
86
M-1 Challenge: Belarus
March 20, 2010
Brest, Belarus
85
M-1 Selection 2010: Asia Round 1
March 5, 2010
Olympic Hall
Seoul , South Korea
84
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 1
February 26, 2010
Yubileyny Sports Palace
Saint Petersburg , Leningrad Oblast , Russia
83
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 1
February 5, 2010
Studio 31
Hilversum , North Holland , Netherlands
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 1 [ ]
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 1[1] was an event held on February 5, 2010, at Studio 31 in Hilversum , North Holland , Netherlands.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Cindy Dandois
def.
Maria Hougaard Djursaa
TKO (Punches)
1
1:12
Jermaine Voetman
def.
Geronimo de Groot
TKO (Punches)
2
1:49
Ahmed Bayrak
def.
Clarence Noordzee
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:38
Rafal Moks
def.
Serghei Popa
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:13
Danijel Dzebic
def.
Lopez Owonyebe
Submission (Heel Hook)
1
0:59
Miljan Jaksic
def.
Jaouad Ikan
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:28
Semih Arslan
def.
Jedrzej Kubski
Decision (Split)
3
5:00
Abner Lloveras
def.
Sunnat Ilyasov
KO (Knee)
2
1:18
Ville Rasanen
def.
Joao Neves
Submission (Arm-Triangle Choke)
1
3:08
Victor Kuku
def.
Jawaad Hussein
Submission (Flying Knee)
1
1:29
Danial Sharifi
def.
Deividas Flederzinkas
Submission (Armbar)
1
2:42
Mairbek Taisumov
def.
Borys Mankowski
TKO (Punches)
2
0:55
Julien Boussuge
def.
Ivica Truscek
Submission (Kimura)
1
2:11
Fatih Dogan
def.
Patrick Asscher
TKO (Punches)
1
0:00
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 1 [ ]
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 1[2] was an event held on February 26, 2010, at The Yubileyny Sports Palace in Saint Petersburg , Leningrad Oblast , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alikhan Magomedov
def.
Ibragim Halilov
Submission (Rear-Naked Choke)
2
0:44
Shamil Tinagadjiev
def.
Igor Savelyev
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:10
Rasul Magomedov
def.
Ilya Malyukov
Decision (Split)
3
5:00
Murad Magomedov
def.
Ruslan Khaskhanov
Submission (Armbar)
2
0:38
Alexei Belyaev
def.
Gasan Umalatov
Decision (Split)
3
5:00
Dibir Zagirov
def.
Anatoly Lavrov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Magomed Sultanakhmedov
def.
Pavel Kusch
KO (Punch)
3
0:56
Artiom Damkovsky
def.
Shamil Abdulkerimov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Arsen Ubaidulaev
def.
Yuri Saakyan
Decision (Unanimous)
3
5:00
Alexander Sarnavskiy
def.
Maxim Kuptsov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:03
Karen Grigoryan
def.
Magomed Magomedov
Submission (Rear-Naked Choke)
2
1:56
Ratmir Teuvazhukov
def.
Maxim Rozhkov
Submission (Triangle Choke)
1
2:10
M-1 Selection 2010: Asia Round 1 [ ]
M-1 Selection 2010: Asia Round 1[3] was an event held on March 5, 2010, at Olympic Hall in Seoul , South Korea.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Young Jun Jang
def.
Chang Hee Kim
TKO (Punches)
1
1:31
Jong Jik Kim
def.
Won Ho Seo
TKO (Knee to the Body and Punches)
1
5:00
Jee Hyun Choi
def.
Yoon Seob Kwak
Submission (Arm-Triangle Choke)
1
2:20
Hee Seung Kim
def.
Han Keun Lee
Decision (Unanimous)
3
5:00
No Joo Ki
def.
Ji Sun Jeon
TKO (Punches)
1
3:10
Yong Jae Lee
def.
Jung Yong Yu
TKO (Punches)
2
3:26
Jun-Hee Moon
def.
Ho Joong Kim
Submission (Omoplata)
2
2:21
Bae Yong Kwon
def.
Tae Hwan Bae
TKO (Punches)
1
1:38
Choi Doo-ho
def.
Jong Hwa Lee
TKO (Punches)
2
3:20
Gyo Pyung Hwang
def.
Jae Suk Lee
TKO (Retirement)
1
5:00
Min Gu Lee
def.
Jin Min Song
Decision (Unanimous)
2
5:00
M-1 Challenge: Belarus [ ]
M-1 Challenge: Belarus[4] was an event held on March 20, 2010, in Brest, Belarus .
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alexei Kudin
def.
Denis Ivanets
Submission (Punches)
1
1:58
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 2 [ ]
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 2[5] was an event held on March 27, 2010, at Studio 11 in Weesp , North Holland , Netherlands.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Robert Jocz
def.
Nathan Schouteren
Submission (Armbar)
1
3:47
Victor Kuku
def.
Fatih Dogan
KO (Flying Knee)
2
2:23
Drazen Forgac
def.
Arya Hosseni
TKO (Punch)
2
1:25
Guram Gugenishvili
def.
Jur Dekker
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:36
Dawid Baziak
def.
Borislav Iglev
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:42
Cindy Dandois
def.
Daria Ibragimova
Submission (Triangle Choke)
1
3:02
Hracho Darpinyan
def.
Roodi Troost
Submission (Slam and Punches)
1
0:32
David Tkeshelashvili
def.
Haik Soukiasian
Decision (Unanimous)
3
5:00
Timo Karttunen
def.
Johan Romming
Submission (Rear-Naked Choke)
2
3:10
Tomasz Narkun
def.
Olutobi Ayodeji Kalejaiye
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:52
David Everts
def.
Patrick Asscher
TKO (Punches)
1
0:00
Jeroen Jansen
def.
Paul Gruntjes
Submission (Armbar)
1
0:00
M-1 Selection 2010: The Americas Round 1 [ ]
M-1 Selection 2010: The Americas Round 1[6] was an event held on April 3, 2010, at Bally's Atlantic City in Atlantic City, New Jersey , United States.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Zach Makovsky
def.
Josh Rave
Technical Submission (Guillotine Choke)
3
1:49
Pat Audinwood
def.
Robert Conner
Decision (Unanimous)
3
5:00
Dennis Bermudez
def.
Kevin Roddy
Decision (Unanimous)
3
5:00
George Sheppard
def.
Mervin Rodriguez
Decision (Split)
3
5:00
John Salgado
def.
Renato Migliaccio
Decision (Split)
3
5:00
Mike Geurin
def.
Todd Chattelle
TKO (Punches)
3
0:32
Plinio Cruz
def.
John Doyle
Decision (Unanimous)
3
5:00
Lennox Chance
def.
Rami Ibrahim
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:46
Colin Schrader
def.
Josh Smidt
Submission (Guillotine Choke)
1
0:30
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 2 [ ]
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 2[7] was an event held on April 10, 2010, at The National Circus of Ukraine in Kiev , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Valeriy Shcherbakov
def.
Ibragim Ibragimov
DQ (Soccer Kick)
1
3:10
Murad Magomedov
def.
Ali Omarov
TKO (Punches)
2
2:03
Alexander Romaschenko
def.
Ruslan Stepanyan
TKO (Punches)
1
1:50
Alexander Volkov
def.
Vitalii Yalovenko
TKO (Doctor Stoppage)
2
1:05
Maxim Grishin
def.
Gadzhimurad Nurmagomedov
TKO (Punches)
1
2:05
Arsen Abdulkerimov
def.
Denis Komkin
KO (Punch)
1
3:05
Vyacheslav Vasilevsky
def.
Sergey Guzev
Decision (Split)
3
5:00
Magomedrasul Khasbulaev
def.
Rashid Magomedov
Decision (Split)
3
5:00
Arsen Temirkhanov
def.
Vladimir Opanasenko
Submission (Rear-Naked Choke)
2
0:00
Shamil Zavurov
def.
Radik Iboyan
TKO (Punches)
2
3:54
Ramazan Abdulzhalilov
def.
Said Khalilov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:05
Vitaly Minakov
def.
Ruslan Kabdulin
Submission (Armbar)
1
0:00
Viktor Nemkov
def.
Shamil Vajsurov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Abdul-Kerim Edilov
def.
Igor Savelyev
Decision (Unanimous)
2
5:00
Isa Musaev
def.
Ivan Kosov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Maxim Kuptsov
def.
Kuanysh Turmyshev
Submission (Armbar)
2
1:16
Shahriyar Abbasov
def.
Ishkhan Zakharian
Submission (Armbar)
2
3:31
Anzor Kardanov
def.
Bislan Atleshev
Decision (Unanimous)
3
5:00
M-1 Selection 2010: Japan Round 1 [ ]
M-1 Selection 2010: Japan Round 1[8] was an event held on April 16, 2010, at Shinjuku Face in Tokyo , Japan.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Motohiro Tachihara
def.
Yoshiyuki Nagase
Submission (Heel Hook)
1
0:00
Nobuo Odakura
def.
Edison dos Santos
Technical Submission (Arm-Triangle Choke)
1
0:00
Fernando Wolverine
def.
Kazuki Nakajima
Decision (Unanimous)
3
5:00
Hiromu Nagado
def.
Kazuki Nakatake
Submission (Triangle Choke)
1
0:00
Yusuke Kasuya
def.
Kenjiro Takahashi
TKO (Doctor Stoppage)
2
0:00
Toshikatsu Harada
def.
Nobuo Kosaka
Submission (Rear-Naked Choke)
2
0:00
Masaki Kosugi
def.
Shinji Tsukataru
TKO (Punches)
1
0:00
Shogo Ohashi
def.
Junpei Nakamura
TKO (Punches)
1
0:00
M-1 Ukraine: 2010 Selections 1 [ ]
M-1 Ukraine: 2010 Selections 1[9] was an event held on April 29, 2010, at Simferopol Circus in Simferopol , Crimea , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vahan Bojukyan
def.
Evgeni Babich
KO (Punch)
1
0:00
Vasily Klepikov
def.
Abdulkhalik Magomedov
KO (Punch)
1
0:13
Igor Shpatenko
def.
Murad Kamilov
Submission
1
0:00
Alexej Savastenko
def.
Sergey Tkachenko
Submission
1
0:00
Kirill Krikunov
def.
Alim Ablyakimov
Submission
1
0:00
Andrei Balabolkin
def.
Andrei Shtefan
Submission (Rear-Naked Choke)
2
4:40
Renat Lyatifov
def.
Sergey Kolotsey
Submission
1
0:00
Igor Kukurudziak
def.
Sergey Kudinov
TKO (Punches)
1
2:33
Abdurahman Nurmagomedov
def.
Andrei Embolaev
Submission (Armbar)
1
2:40
Pavel Pokatilov
def.
Artyom Egorov
TKO (Punches)
2
0:00
Igor Grytskiv
def.
Alexander Agafonov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Vadim Khaitulov
def.
Peter Gruby
TKO (Corner Stoppage)
2
5:00
Pavel Katrunov
def.
Artem Akopyan
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Denis Glukhov
def.
Dmitry Karpenko
Submission (Armbar)
1
0:00
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Zhukov [ ]
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Zhukov[10] was an event held on April 29, 2010, at Etazh club in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Akhmed Zulfikarov
def.
Sergey Lepenin
TKO (Punches)
1
1:38
Anton Kostischin
def.
Ruslan Agaev
Submission (Armbar)
1
1:51
Arsen Magomedov
def.
Davrbek Isakov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:56
Sadig Kerimov
def.
Anton Telepnev
Submission (Armbar)
1
1:21
Ramis Kurbanov
def.
Ivan Telkov
Submission (Armbar)
1
1:24
Yaroslav Bizyaev
def.
Vladimir Naumchuk
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:03
Rustam Abdurapov
def.
Yuri Lagoida
Submission (Armbar)
2
1:29
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 2 [ ]
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 2[11] was an event held on May 7, 2010, at National Circus in Kiev , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alexander Dolotenko
def.
Sergei Radko
Submission (Rear-Naked Choke)
3
3:45
Ruslan Khaskhanov
def.
Denis Gunich
Submission (Armbar)
1
0:20
Vitaliy Ostrovskiy
def.
Vladimir Opanasenko
KO (Punch)
1
4:24
Serhiy Adamchuk
def.
Eduard Pestrak
TKO (Punches)
1
0:44
Vladimir Kryzhanovsky
def.
Roman Bagin
Submission (Anaconda Choke)
2
2:32
Anatoly Safronov
def.
Rostislav Khvorost
Submission (Armbar)
1
2:45
Roman Savochka
def.
Ivan Bogdanov
Submission (Armbar)
1
1:42
Pavel Snigur
def.
Ilya Vityuk
TKO (Punches)
2
2:43
Rustam Khabilov
def.
Andrei Balakhonov
Submission (Armbar)
1
1:34
Alexander Voitenko
def.
Konstantin Molodanov
Submission (Heel Hook)
1
1:10
Andrei Prizyuk
def.
Alexander Zinchenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:32
Andrei Tiupin
def.
Pavel Andrutsky
Submission (Armbar)
1
0:23
Yuri Saakyan
def.
Igor Zaytsev
Submission (Triangle Choke)
1
4:30
M-1 Selection 2010: Western Europe Reserve Matches [ ]
M-1 Selection 2010: Western Europe Reserve Matches[12] was an event held on May 8, 2010, at The Wellness Profi Center in Pumerand, North Holland, Netherlands.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alen Dolicanin
def.
Jamy Sanders
TKO (Punches)
3
0:00
Tomislav Spahovic
def.
Christoph Meyer
TKO (Punches)
1
0:00
Islam Dugazaev
def.
Micha Van Bellen
Decision (Unanimous)
3
5:00
Berrie Bunthof
def.
Ivica Jakopic
Submission (Triangle Choke)
2
0:00
Sebastian Nowak
def.
Jimmy Immonen
Submission (Rear-Naked Choke)
3
3:35
M-1 Georgia: M-1 Georgia 2010 [ ]
M-1 Georgia: M-1 Georgia 2010[13] was an event held on May 15, 2010, in Tbilisi , Georgia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Shota Akulashvili
def.
Gia Barkalaia
TKO
1
0:00
Davit Koberidze
def.
Zviad Kabaliya
Decision
3
0:00
Emzar Tkeshelashvili
def.
Jaba Shioshvili
Submission
2
0:00
Paata Robakidze
def.
Gocha Smoyan
Decision
3
0:00
Guram Kutateladze
def.
Dimitri Izoria
Submission (Armbar)
1
0:00
Michael Goriashvili
def.
Giorgi Khufenia
Submission (Guillotine Choke)
1
0:00
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 3 [ ]
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 3[14] was an event held on May 28, 2010, at The National Circus of Ukraine in Kiev , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Mayindur Magomedov
def.
Visampasha Mirzakhanov
N/A
3
0:00
Islam Edilgeriev
def.
David Grigoryan
Decision (Unanimous)
2
5:00
Alexander Agafonov
def.
Sergey Tkachenko
Submission (Armbar)
1
0:00
Vadim Khaitulov
def.
Yuri Saakyan
Decision (Unanimous)
2
5:00
Guram Gugenishvili
def.
Valeriy Shcherbakov
Submission (Punches)
1
2:00
David Tkeshelashvili
def.
Hracho Darpinyan
Decision (Unanimous)
3
5:00
Alexander Volkov
def.
Alexander Romaschenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:59
Maxim Grishin
def.
Arsen Abdulkerimov
TKO (Punches)
1
1:52
Vyacheslav Vasilevsky
def.
Alikhan Magomedov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:21
Shamil Tinagadjiev
def.
Murad Magomedov
TKO (Punches)
2
3:26
Alexei Belyaev
def.
Murad Magomedov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Magomed Sultanakhmedov
def.
Dibir Zagirov
KO (Punch)
1
0:00
Magomedrasul Khasbulaev
def.
Radik Iboyan
Submission (Armbar)
1
1:50
Shamil Zavurov
def.
Ramazan Abdulzhalilov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Artiom Damkovsky
def.
Arsen Ubaidulaev
Decision (Unanimous)
3
5:00
Alexander Sarnavskiy
def.
Karen Grigoryan
Decision (Split)
3
5:00
Daria Ibragimova
def.
Ludmila Radko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:34
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 3 [ ]
M-1 Selection 2010: Western Europe Round 3[15] was an event held on May 29, 2010, at The Helsinki Ice Hall in Helsinki , Uusimaa , Finland.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Yuri Ivlev
def.
Mario Stapel
KO (Punches)
1
3:18
Jordan Radev
def.
Maro Perak
Decision (Split)
3
5:00
Cindy Dandois
def.
Sheila Gaff
DQ (Illegal Knee to the Head)
3
0:10
Dawid Baziak
def.
Drazen Forgac
Submission (Punches)
2
4:38
Tomasz Narkun
def.
Timo Karttunen
Submission (Triangle Armbar)
1
0:49
Ahmed Bayrak
def.
Jermaine Voetman
Submission (Armbar)
1
2:11
Rafal Moks
def.
Danijel Dzebic
Submission (Guillotine Choke)
1
4:56
David Bielkheden
def.
Musa Khamanaev
TKO (Punches)
2
1:57
Matteus Lahdesmaki
def.
Jean Robert Monier
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:28
Abner Lloveras
def.
Miljan Jaksic
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:20
Berrie Bunthof
def.
Semih Arslan
Submission (Rear-Naked Choke)
2
4:52
Victor Kuku
def.
Sebastian Nowak
TKO (Punches)
3
1:02
Mairbek Taisumov
def.
Julien Boussuge
KO (Punch)
1
4:11
Michael Gronfors
def.
Kriss Larcin
Submission (Guillotine Choke)
1
0:35
Jani Lax
def.
Danny van Bergen
Submission (Armbar)
1
2:40
Juha Saarinen
def.
Enoc Solves Torres
Submission (Kimura)
1
3:09
M-1 Belarus: Belarus vs. Ukraine [ ]
M-1 Belarus: Belarus vs. Ukraine[16] was an event held on June 4, 2010, at Bobruysk Arena in Bobruysk , Mogilev Region , Belarus.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vladena Yavorskaya
def.
Ludmila Radko
Submission
1
0:00
Alexander Kozyr
def.
Eduard Pestrak
Submission
1
0:00
Zamin Guseinov
def.
Grachik Gevorgyan
TKO (Punches)
1
0:00
Vitaliy Ostrovskiy
def.
Anatoly Safronov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Denis Gunich
def.
Ivan Polischuk
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Maksim Protesenya
def.
Sergey Molchanov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Ivan Gladkiy
def.
Evgeny Ogurtsov
TKO (Punches)
1
0:00
Oleg Sirich
def.
Denis Bulovatskiy
Submission
1
0:00
Sergey Faley
def.
Anton Kononyuk
Submission
1
0:00
Aleksander Miroshnichenko
def.
Sergey Nesterenko
Submission
1
0:00
M-1 Selection 2010: The Americas Round 2 [ ]
M-1 Selection 2010: The Americas Round 2[17] was an event held on June 26, 2010, at Bally's Atlantic City in Atlantic City, New Jersey , United States.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Tom Gallicchio
def.
Reggie Pena
Decision (Split)
3
5:00
Shane Primm
def.
Wesley Welch
Submission (Guillotine Choke)
2
0:39
Pat Bennett
def.
Nick Smiley
KO (Punches)
1
0:37
Josh Bacallao
vs.
Joshua Key
NC (Key Fell From Ring)
1
2:44
Kenny Garner
def.
Matt Hopkins
TKO (Punches)
1
1:56
Andrei Kapylou
def.
Ed Carpenter
Submission (Guillotine Choke)
1
1:09
Tyson Jeffries
def.
Mike Johnson
Submission (Eye Injury)
3
1:59
Aaron Meisner
def.
Vagner Fernandes
TKO (Knees and Punches)
1
0:25
Byron Byrd
def.
Mike Shenkenberg
KO (Punch)
1
0:10
Mehdi Hassan
def.
Robert Leonard
KO (Punch)
1
3:34
Daniel Vizcaya
def.
Ariel Sepulveda
KO (Punches)
1
4:40
Robert Rodriguez
def.
Antuan Mitchell
TKO (Punches)
3
4:29
M-1 Selection 2010: Asia Finals [ ]
M-1 Selection 2010: Asia Finals[18] was an event held on July 3, 2010, at Tokyo Dome City Hall in Tokyo , Japan.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Hae Jun Yang
def.
Edmund Cavalcante Jr.
TKO (Punch)
1
3:31
Tae Hyun Bang
def.
Cameron Silva
TKO (Punches)
1
3:02
Jong-Dae Kim
def.
Chohei Kimura
TKO (Punches)
1
2:55
Maurcio Ishizuka
def.
Jong Hwa Lee
Submission (Armbar)
1
2:41
Won Ho Seo
def.
Motohiro Tachihara
TKO (Punches)
1
2:37
Nobuo Odakura
def.
Jee Hyun Choi
Decision (Unanimous)
3
5:00
Hee Seung Kim
def.
Gabriel Tomikawa
Submission (Straight Armbar)
1
0:53
Hiromu Nagado
def.
Jae Ho Jeon
Submission (Arm-Triangle Choke)
1
1:38
Han Keun Lee
def.
Kazutoshi Fujita
Decision (Unanimous)
3
5:00
Jun-Hee Moon
def.
Yusuke Horimoto
Submission (Triangle Choke)
2
4:03
Jung Gi Hong
def.
Masaki Kosugi
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:18
Toshikatsu Harada
def.
Eui Hwan Joo
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:27
Takeo Iida
def.
Koichi Sugi
Decision (Unanimous)
2
5:00
2Face 2Face
def.
Tobizaru Tobizaru
DQ (Punches to Back of Head)
2
2:27
Hiroki Narita
def.
Katsuya Nagamine
Decision (Split)
2
5:00
Hitoshi Okada
def.
Ryosuke Taihei
TKO (Punches)
2
1:02
Kenta Tamura
def.
Yosuke Takahashi
Decision (Unanimous)
2
5:00
Kazuki Ogawa
def.
Hiroki Nakamura
Technical Submission (Armbar)
1
2:48
M-1 Fighter 2010: Stage 1 [ ]
M-1 Fighter 2010: Stage 1[19] was an event held on July 10, 2010, in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Evgeni Myakinkin
def.
Igor Kukurudziak
Submission (Choke)
2
2:00
Arsen Abdulkerimov
def.
Gadzhimurad Nurmagomedov
Submission (Armbar)
1
3:30
Vasily Klepikov
def.
Igor Savelyev
TKO (Punches)
1
2:00
Viktor Nemkov
def.
Artur Korchemny
Submission (Arm-Triangle Choke)
1
2:55
Ruslan Khaskhanov
def.
Abdula Mutalimov
Submission (Leg Lock)
1
1:00
Gasanali Gasanaliev
def.
Alexander Agafonov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Anton Telepnev
def.
Vitaliy Ostrovskiy
Decision (Unanimous)
2
5:00
Vadim Khaitulov
def.
Dmitry Godynsky
TKO (Punches)
2
0:10
Vusal Bayramov
def.
Denis Glukhov
TKO (Doctor Stoppage)
1
5:00
Sambo-70 / M-1 Global: Sochi Open European Championships [ ]
Sambo-70 / M-1 Global: Sochi Open European Championships[20] was an event held on July 14, 2010, in Sochi , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vyacheslav Vasilevsky
def.
Xavier Foupa-Pokam
Submission (Rear-Naked Choke)
3
1:58
Vitaly Minakov
def.
Alexander Zubachov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:27
Dmitry Zabolotny
def.
Serge Canario
TKO (Punches)
1
4:51
Dmitry Samoilov
def.
Sebastian Libebe
Submission (Armbar)
2
2:18
Jerome Bouisson
def.
Maxim Kuptsov
Decision (Split)
3
5:00
Yuri Ivlev
def.
Daniel Thomas
KO (Punch)
2
3:14
Rashid Magomedov
def.
Dan Hope
KO (Punch)
1
0:57
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Finals [ ]
M-1 Selection 2010: Eastern Europe Finals[21] was an event held on July 22, 2010, in Moscow , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Maxim Grishin
def.
Alexander Volkov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:39
Magomed Sultanakhmedov
def.
Alexei Belyaev
TKO (Punches)
2
0:23
Shamil Zavurov
def.
Magomedrasul Khasbulaev
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:16
Artiom Damkovsky
def.
Arsen Ubaidulaev
Decision (Unanimous)
3
5:00
Magomed Shikshabekov
def.
Marvin Aboeli
Submission (Triangle Choke)
1
1:09
Guram Gugenishvili
def.
Alexander Romaschenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:25
Tomasz Narkun
def.
David Tkeshelashvili
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:50
Rafal Moks
def.
Ahmed Bayrak
Decision (Unanimous)
3
5:00
Abner Lloveras
def.
Berrie Bunthof
KO (Punch)
1
3:23
Mairbek Taisumov
def.
Serhiy Adamchuk
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:04
Vitaly Minakov
def.
Vitalii Yalovenko
Decision (Unanimous)
3
5:00
Shamil Tinagadjiev
def.
Andrei Embolaev
Submission (Armbar)
1
0:00
M-1 Selection 2010: The Americas Round 3 [ ]
M-1 Selection 2010: The Americas Round 3[22] was an event held on August 7, 2010, at Bally's Atlantic City in Atlantic City, New Jersey , United States.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Tom Gallicchio
def.
Aaron Meisner
Submission (Rear-Naked Choke)
3
1:26
Kenny Garner
def.
Andrei Kapylou
Decision (Unanimous)
3
5:00
Tyson Jeffries
def.
Plinio Cruz
Decision (Split)
3
5:00
Pat Bennett
def.
Mehdi Hassan
Decision (Unanimous)
3
5:00
Mike Geurin
def.
Shane Primm
Decision (Unanimous)
3
5:00
Daniel Vizcaya
def.
Chris Sydnor
Submission (Arm-Triangle Choke)
1
2:02
Len Bentley
def.
Colin Schrader
KO (Punch)
2
1:45
George Sheppard
def.
Josh Bacallao
Decision (Split)
3
5:00
Jose Figueroa
def.
Joshua Thorpe
Decision (Unanimous)
3
5:00
Byron Byrd
def.
Sammy Collingwood
TKO (Punches)
1
0:40
M-1 Fighter: Elimination Round [ ]
M-1 Fighter: Elimination Round[23] was an event held on August 8, 2010, in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vadim Khaitulov
def.
Vusal Bayramov
Submission (Armbar)
2
2:40
Evgeni Myakinkin
def.
Igor Kukurudziak
Submission (Armbar)
2
1:15
Vusal Bayramov
def.
Denis Glukhov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Vadim Khaitulov
def.
Dmitry Godynsky
KO (Punch)
2
0:10
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 3 [ ]
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 3[24] was an event held on August 10, 2010, at Genova Fortress Hall in Sudak , Crimea , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Andrei Glushko
def.
Anatoly Bazik
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Jaroslav Franchuk
def.
Vladimir Oleshkevych
TKO (Doctor Stoppage)
1
0:00
Amir Gerandokov
def.
Dilyaver Mambetov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:03
Vitaly Baryshnikov
def.
Dmitry Karpenko
Submission (Guillotine Choke)
2
0:00
Alexey Naumov
def.
Salim Kaskulov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Roman Bagin
def.
Sergey Sokha
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Riza Seydametov
def.
Rostislav Yaroschenko
Submission (Armbar)
1
0:49
Artyom Egorov
def.
Andrei Balakhonov
Submission (Armbar)
1
0:41
Islam Edilgeriev
def.
Alexander Dolotenko
TKO (Doctor Stoppage)
2
5:00
Konstantin Molodanov
def.
Anatoly Safronov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Artem Perehristyuk
def.
Dmitry Tkachenko
Submission (Armbar)
1
0:42
M-1 Global: Battle on the Neva 4 [ ]
M-1 Global: Battle on the Neva 4[25] was an event held on August 19, 2010, at The Flying Dutchman in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Denis Goltsov
def.
Igor Kukurudziak
Decision (Unanimous)
3
5:00
Vyacheslav Vasilevsky
def.
Shamil Tinagadjiev
Decision (Unanimous)
3
5:00
Magomedrasul Khasbulaev
def.
Kirill Krikunov
Submission (Triangle Choke)
1
2:13
Ramazan Abdulzhalilov
def.
Hamiz Mamedov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Mikhail Dronov
def.
Davrbek Isakov
TKO (Punches)
1
4:15
Sergey Faustov
def.
Vugar Bakhshiev
Decision (Unanimous)
3
5:00
Alexey Nevzorov
def.
Christian Vuapi
Submission (Armbar)
1
4:24
Mikhail Drinovski
def.
Alex Hakim
TKO (Punches)
1
0:38
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Partisan German [ ]
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Partisan German[26] was an event held on September 11, 2010, in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alexander Kosarev
def.
Stepan Egorov
Submission (Armbar)
1
0:35
Artur Korchemny
def.
Alexander Grebenkin
Decision (Unanimous)
2
5:00
Alexander Volabuev
def.
Rustam Abdurapov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:37
Sergey Yakovlev
def.
Pavel Nikanorov
Decision (Split)
2
5:00
Akop Stepanyan
def.
Kazbek Magomedov
TKO (Punches)
1
3:24
Sergey Yanshin
def.
Christian Vuapi
Submission (Armbar)
1
0:57
Alexey Efimenko
def.
Alexey Dodonov
Submission (Armbar)
1
1:01
M-1 Selection 2010: The Americas Finals [ ]
M-1 Selection 2010: The Americas Finals[27] was an event held on September 18, 2010, at Bally's Atlantic City in Atlantic City, New Jersey , United States.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Tom Gallicchio
def.
Len Bentley
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:38
Jose Figueroa
def.
George Sheppard
TKO (Retirement)
2
0:34
Kenny Garner
def.
Pat Bennett
TKO (Punches)
1
2:31
Tyson Jeffries
def.
Mike Geurin
Submission (Triangle Choke)
3
3:43
Mike Winters
def.
Joseph Agostini
Decision (Unanimous)
3
5:00
Luigi Fioravanti
def.
Woody Weatherby
TKO (Punches)
1
2:51
Byron Byrd
def.
Daniel Vizcaya
Submission (Triangle Choke)
1
2:43
Bristol Marunde
def.
Shane Primm
Decision (Unanimous)
3
5:00
Joshua Thorpe
def.
Brendan Weafer
Decision (Unanimous)
3
5:00
M-1 Selection Ukraine 2010: Clash of the Titans [ ]
M-1 Selection Ukraine 2010: Clash of the Titans[28] was an event held on September 18, 2010, at Acco International Exhibition Center in Kiev , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alexey Oleinik
def.
Jessie Gibbs
Submission (Ezekiel Choke)
2
3:42
Mikhail Zayats
def.
David Haagsma
Submission (Armbar)
1
3:25
Jason Jones
def.
Dmitry Samoilov
Decision (Unanimous)
3
5:00
Erik Oganov
def.
Romano de los Reyes
Decision (Unanimous)
3
5:00
Mikhail Malyutin
def.
Bogdan Cristea
Decision (Split)
3
5:00
Sang Soo Lee
def.
Ricardo Wondel
TKO (Hand Injury)
1
2:41
Enoc Solves Torres
def.
Seung-Bae Whi
Decision (Unanimous)
3
5:00
Toni Valtonen
def.
Chang Seob Lee
Submission (Slam)
3
1:03
Radmir Gabdullin
def.
Hoon Kim
Submission (Triangle Choke)
2
0:35
M-1 Global: M-1 Ukraine Battle of Lions [ ]
M-1 Global: M-1 Ukraine Battle of Lions[29] was an event held on October 1, 2010, at Lviv Circus in Lviv , Lviv Oblast , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vyacheslav Kostyuk
def.
Igor Kukurudziak
Submission (Armbar)
1
2:43
Sergey Sokha
def.
Dmitry Batok
Submission (Armbar)
1
1:21
Islam Mamedov
def.
Sergey Korol
TKO (Punches)
2
3:15
Magomedrasul Khasbulaev
def.
Sergey Grechka
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:30
Makasharip Makasharipov
def.
Andrey Tsabal
Decision (Unanimous)
2
5:00
M-1 Selection Belarus: First Round [ ]
M-1 Selection Belarus: First Round[30] was an event held on October 17, 2010, in Bobruysk , Mogilev Region , Belarus.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Dmitry Voitov
def.
Alexander Basariya
Submission (Armbar)
1
0:00
Denis Gunich
def.
Vitaly Shershevets
Submission (Guillotine Choke)
1
0:00
Roman Mironenko
def.
Evgeniy Kretsu
Submission (Rear-Naked Choke)
2
0:00
Viktor Talashov
def.
Alexander Kadelya
Submission (Armbar)
1
0:00
Alexander Gladky
def.
Dmitriy Vazhnik
Submission (Rear-Naked Choke)
2
0:00
Artur Yanchenko
def.
Vladimir Gorokhov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Kiril Runets
def.
Alexei Tikhonov
Submission (Heel Hook)
1
0:00
Sergey Sinkevich
def.
Eduard Pestrak
Submission (Rear-Naked Choke)
1
N/A
Oleg Syrich
def.
Arnold Vanyan
TKO
0
N/A
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Private Korzun [ ]
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Private Korzun[31] was an event held on October 23, 2010, at Taifun Club in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Vladimir Kuchenko
def.
David Gromov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Ilya Doderkin
def.
Alexander Volabuev
Submission (Kneebar)
1
4:37
Ramazan Esenbaev
def.
Ramz Kurbanov
Decision (Split)
2
5:00
Alexey Nevzorov
def.
Anton Telepnev
Submission (Ankle Lock)
1
4:50
Akop Stepanyan
def.
Mikhail Drinovski
Decision (Unanimous)
2
5:00
Rustam Abdurapov
def.
Dmitriy Terentiev
Submission (Armbar)
1
1:39
Vugar Bakhshiev
def.
Radzhi Aliev
Submission (Armbar)
1
1:04
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 5 [ ]
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 5[32] was an event held on October 24, 2010, in Donetsk , Donetsk Oblast , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Visampasha Mirzakhanov
def.
Sergey Polischyuk
KO (Punch)
1
0:00
Alexey Smirnov
def.
Dmitry Batok
TKO (Doctor Stoppage)
1
0:00
Arsen Akopyan
def.
Yuri Gamali
Submission (Guillotine Choke)
1
0:00
Renat Lyatifov
def.
Pavel Andrutsky
Submission (Armbar)
1
1:43
Alexander Zinchenko
def.
Eros Iris
Submission (Triangle Choke)
1
0:00
Vahan Bojukyan
def.
Vitaly Smirnov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Roman Bagin
def.
Vladimir Kryzhanovsky
Submission (Armbar)
1
0:00
Ruslan Khaskhanov
def.
Abusupiyan Alikhanov
Submission (Armbar)
1
0:00
Alexander Agafonov
def.
Yuri Sherstyuk
Submission (Armbar)
1
0:00
Vadim Khaitulov
def.
Anton Blank
Decision (Unanimous)
2
5:00
Vyacheslav Kostyuk
def.
Anatoly Bazik
TKO (Punches)
1
0:00
Denis Ivanets
def.
Alexey Lipovoy
TKO (Doctor Stoppage)
1
0:00
Denis Gunich
def.
Andrei Balabolkin
TKO (Doctor Stoppage)
1
5:00
Konstantin Molodanov
def.
Vitaliy Ostrovskiy
TKO (Doctor Stoppage)
2
0:00
Oleg Sirich
def.
Kiril Ivanov
TKO (Punches)
1
0:00
M-1 Challenge 21: Guram vs. Garner [ ]
M-1 Challenge 21: Guram vs. Garner[33] was an event held on October 28, 2010, at The Ice Palace Saint Petersburg in Saint Petersburg , Leningrad Oblast , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Dmitry Samoilov
def.
Gadzhimurad Omarov
TKO (Doctor Stoppage)
3
0:28
Alexei Belyaev
def.
Alexei Nazarov
Submission (Guillotine Choke)
2
0:41
Guram Gugenishvili
def.
Kenny Garner
Technical Submission (Guillotine Choke)
2
0:54
Artiom Damkovsky
def.
Mairbek Taisumov
TKO (Doctor Stoppage)
3
2:52
Alexander Sarnavskiy
def.
Victor Kuku
TKO (Spinning Back Fist and Punches)
1
0:14
Che Mills
def.
Magomed Shikshabekov
Decision (Unanimous)
4
5:00
Rashid Magomedov
def.
Igor Araujo
Decision (Unanimous)
3
5:00
Daniel Weichel
def.
Yuri Ivlev
TKO (Doctor Stoppage)
3
2:24
Mikhail Zayats
def.
Matias Baric
Submission (Rear-Naked Choke)
3
3:12
Denis Goltsov
def.
Marat Aliaskhabov
Submission (Straight Armbar)
1
4:56
Vusal Bayramov
def.
Joakhim Apie
TKO (Knees and Punches)
1
2:13
M-1 Selection Belarus: Quarterfinals [ ]
M-1 Selection Belarus: Quarterfinals[34] was an event held on November 6, 2010, in Brest, Belarus .
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Roman Silvanovich
def.
Denis Ivanets
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:16
Pavel Katrunov
def.
Ivan Gromov
Submission (Armbar)
1
1:25
Boris Miroshnichenko
def.
Alexander Makasy
KO (Punch)
2
3:28
Roman Mironenko
def.
Alexander Malkoch
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:28
Vitaliy Ostrovskiy
def.
Evgeni Ciunchik
TKO (Punches)
2
2:35
Sergey Faley
def.
Sergey Kashpor
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Ruslan Kolodko
def.
Gleb Morozov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:33
Alexander Gladky
def.
Artur Yanchenko
Decision (Unanimous)
3
5:00
Semen Tyrlya
def.
Sergey Sinkevich
Decision (Unanimous)
3
5:00
Zamin Guseinov
def.
Ivan Gladkiy
TKO (Punches)
1
1:36
Semen Selyukov
def.
Vitaly Lazovski
Submission (Armbar)
3
0:35
Arnold Vanyan
def.
Pavel Golenkov
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 6 [ ]
M-1 Selection Ukraine 2010: Round 6[35] was an event held on November 6, 2010, at The Acco International Exhibition Center in Kiev , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Yuri Ogirya
def.
Yaroslav Kochubinsky
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:00
Visampasha Mirzakhanov
def.
Ruslan Chapko
TKO (Retirement)
2
1:49
Magomed Magomedkerimov
def.
Viktor Kuzmenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:25
Anatoly Safronov
def.
Maxim Palyi
Submission (Rear-Naked Choke)
1
0:51
Marat Gafurov
def.
Yuri Vlasenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:18
Arsen Akopyan
def.
Besik Gobedzhashvili
Submission (Heel Hook)
1
4:28
Tengiz Khuchua
def.
Yuri Gamali
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:52
Alexander Romaschenko
def.
Renat Muslyadinov
TKO (Doctor Stoppage)
1
0:00
Sergey Guzev
def.
Andrei Embolaev
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:13
Rustam Khabilov
def.
Sergei Utochkin
Submission (Armbar)
1
1:28
Magomedrasul Khasbulaev
def.
Jaroslav Franchuk
TKO (Punches)
1
4:47
Evgeni Khavilov
def.
Serhiy Adamchuk
Decision (Unanimous)
3
5:00
Dzhambuli Tsotadze
def.
Islam Edilgeriev
TKO (Corner Stoppage)
2
4:00
Andrei Prizyuk
def.
Artem Grodnik
Submission (Rear-Naked Choke)
1
4:48
M-1 Ukraine: Battle of Champions [ ]
M-1 Ukraine: Battle of Champions[36] was an event held on November 26, 2010, at Simferopol Circus in Simferopol , Crimea , Ukraine.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Maxim Mazenko
def.
Vasiliy Kutsiy
Submission (Guillotine Choke)
1
0:35
Stanislav Tkachenko
def.
Vitaliy Koval
KO (Punch)
1
0:15
Dilyaver Mambetov
def.
Anton Volovenko
Submission (Rear-Naked Choke)
1
3:39
Alexander Voitenko
def.
Pavel Zhukov
Submission (Armbar)
1
1:04
Andrei Prizyuk
def.
Amir Gerandokov
KO (Punch)
1
1:49
Alyona Rassohyna
def.
Olga Denisenko
Decision (Unanimous)
2
5:00
Andrei Brovko
def.
Vyacheslav Kostyuk
Submission (Rear-Naked Choke)
1
2:43
Pavel Snigur
def.
Alexey Tsukanov
Submission (Armbar)
1
1:30
Vladimir Katyhin
def.
Andrei Balabolkin
Decision (Unanimous)
2
5:00
Alkhas Mukba
def.
Andrei Balakhonov
Submission (Armbar)
1
3:26
Dmitriy Kozhukovsky
def.
Ruslan Chapko
Decision (Unanimous)
2
5:00
Alexei Maksimchuk
def.
Igor Chaplygin
Decision (Unanimous)
2
5:00
M-1 Challenge 22: Narkun vs. Vasilevsky [ ]
M-1 Challenge 22: Narkun vs. Vasilevsky[37] was an event held on December 10, 2010, at Druzhba Arena in Moscow , Russia.
Results [ ]
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Govorov [ ]
Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Govorov[38] was an event held on December 25, 2010, at Taifun Club in Saint Petersburg , Russia.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Alexander Salimon
vs.
Dmitriy Alferiev
Draw
3
5:00
Murad Chachanov
def.
Mikhail Mokhnatkin
Submission (Rear-Naked Choke)
1
1:20
Mikhail Akhrestin
def.
Alexander Volabuev
Submission (Kneebar)
1
1:59
Anatoly Tokov
def.
Rustam Abdurapov
Submission (Armbar)
2
0:40
Vugar Bakhshiev
def.
Ruslan Tarin
Submission (Armbar)
1
0:42
Robert Okreashvili
def.
Vitaliy Umnikh
TKO (Punches)
1
1:40
M-1 Selection Belarus: Finals [ ]
M-1 Selection Belarus: Finals[39] was an event held on December 25, 2010, at The Minsk Sports Hall in Minsk , Belarus.
Results [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Yuriy Snegovskoy
def.
Dmitriy Dennischik
Submission (Rear-Naked Choke)
2
1:07
Roman Silvanovich
def.
Sergei Radko
TKO (Retirement)
3
2:13
Roman Mironenko
def.
Boris Miroshnichenko
Submission (Rear-Naked Choke)
2
4:37
Sergey Faley
def.
Vitaly Lazovski
Decision (Unanimous)
2
5:00
Semen Tyrlya
def.
Sergey Sinkevich
Decision (Unanimous)
2
5:00
Vitaly Lazovski
def.
Viktor Talashov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Sergey Faley
def.
Gleb Morozov
Decision (Unanimous)
2
5:00
Sergey Sinkevich
def.
Alexander Gladky
Decision (Unanimous)
2
5:00
Semen Tyrlya
def.
Pavel Mikhaylov
Decision (Unanimous)
2
5:00
See also [ ]
References [ ]
^ "M-1 Selection 2010: Western Europe Round 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Asia Round 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Challenge: Belarus" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Western Europe Round 2" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: The Americas Round 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 2" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Japan Round 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Ukraine: 2010 Selections 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Zhukov" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Ukraine 2010: Round 2" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Western Europe Reserve Matches" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Georgia: M-1 Georgia 2010" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Eastern Europe Round 3" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Western Europe Round 3" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Belarus: Belarus vs. Ukraine" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: The Americas Round 2" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Asia Finals" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Fighter 2010: Stage 1" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "Sambo-70 / M-1 Global: Sochi Open European Championships" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: Eastern Europe Finals" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: The Americas Round 3" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Fighter: Elimination Round" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Ukraine 2010: Round 3" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Global: Battle on the Neva 4" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Partisan German" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection 2010: The Americas Finals" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Ukraine 2010: Clash of the Titans" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Global: M-1 Ukraine Battle of Lions" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Belarus: First Round" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Private Korzun" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Ukraine 2010: Round 5" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Challenge 21: Guram vs. Garner" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Belarus: Quarterfinals" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Ukraine 2010: Round 6" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Ukraine: Battle of Champions" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Challenge 22: Narkun vs. Vasilevsky" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "Northwestern League of Combat Sambo: Tournament in Memory of Marshal Govorov" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.
^ "M-1 Selection Belarus: Finals" . Sherdog . Archived from the original on July 15, 2015.