football tournament season
2011-12 William Hill Scottish Cup Country Scotland Teams 81[1] Champions Heart of Midlothian Runners-up Hibernian Top goal scorer(s) Rudi Skacel (5)
The 2011–12 Scottish Cup was the 127th season of Scotland's most prestigious football knockout competition. The tournament began on 24 September 2011 and ended on 19 May 2012.[2] It was sponsored by William Hill in the first season of a three-year partnership, known as the William Hill Scottish Cup .[3] The winner of the competition qualified for the play-off round [4] of the 2012–13 UEFA Europa League . Heart of Midlothian won 5–1 against city rivals Hibernian at Hampden Park .[5]
Calendar [ ]
See also: Scottish Cup format
[6]
Round
Draw date
First match date
Fixtures
Clubs
Original
Replays
First round
Monday 29 August 2011
Saturday 24 September 2011
17
1
81 → 64
Second round
Wednesday 28 September 2011
Saturday 22 October 2011
16
4
64 → 48
Third round
Wednesday 26 October 2011
Saturday 19 November 2011
16
4
48 → 32
Fourth round
Tuesday 22 November 2011
Saturday 7 January 2012
16
3
32 → 16
Fifth round
Monday 9 January 2012
Saturday 4 February 2012
8
3
16 → 80
Quarter-finals
Monday 6 February 2012
Saturday 10 March 2012
4
1
8 → 4
Semi-finals
Sunday 11 March 2012
Saturday 14 & Sunday 15 April 2012
2
N/A
4 → 2
Final
N/A
Saturday 19 May 2012
1
N/A
2 → 1
Fixtures & Results [ ]
First round [ ]
The first round draw was conducted on 29 August 2011 at Buchanan Galleries in Glasgow .[7]
This round is populated entirely by non-league clubs:
13 clubs from the Highland Football League holding membership of the SFA (Brora Rangers , Clachnacuddin , Cove Rangers , Forres Mechanics , Fort William , Fraserburgh , Huntly , Inverurie Loco Works , Keith , Lossiemouth , Nairn County , Rothes , Wick Academy )
10 clubs from the East of Scotland League holding membership of the SFA (Civil Service Strollers , Coldstream , Edinburgh City , Edinburgh University , Gala Fairydean , Hawick Royal Albert , Preston Athletic , Selkirk , Vale of Leithen , Whitehill Welfare )
4 clubs from the South of Scotland League holding membership of the SFA (Dalbeattie Star , Newton Stewart , St Cuthbert Wanderers , Wigtown & Bladnoch )
4 other clubs holding membership of the SFA (Burntisland Shipyard , Girvan , Glasgow University , Golspie Sutherland )
4 qualifiers from the Scottish Junior Football Association (Auchinleck Talbot , Bo'ness United , Culter , Irvine Meadow )
Golspie Sutherland received a bye into the Second Round.
Culter v Burntisland Shipyard
24 September 2011 Culter 4 – 0 Burntisland Shipyard show Crombie Park 15:00
McBain 7' , 42' , 53' Smart 80' (o.g. )
Referee: Ross McIntyre
Dalbeattie Star v Inverurie Loco Works
24 September 2011 Dalbeattie Star 1 – 6 Inverurie Loco Works show Islecroft Stadium 15:00
Dingwall 46'
Young 7' , 51' Ross 25' Bain 51' McLean 65' , 75'
Referee: Don Robertson
Edinburgh City v Brora Rangers
24 September 2011 Edinburgh City 3 – 0 Brora Rangers show Meadowbank Stadium 15:00
Ross 60' , 62' Gair 80' (pen. )
Referee: Paul Reid
Edinburgh University v Whitehill Welfare
24 September 2011 Edinburgh University 0 – 3 Whitehill Welfare show Peffermill Playing Fields 15:00
Smail 35' , 62' Young 78' (pen. )
Referee: Graeme Stewart
Forres Mechanics v Irvine Meadow XI
24 September 2011 Forres Mechanics 2 – 2 Irvine Meadow XI show Mosset Park 15:00
Moore 68' Tweedie 85'
McGuiness 5' Husley 76'
Referee: Andrew Dallas
Gala Fairydean v Hawick Royal Albert
24 September 2011 Gala Fairydean 8 – 1 Hawick Royal Albert show Netherdale 15:00
Hay 11' , 55' , 88' (pen. ) Jackson 19' Grass 47' Rossi 61' Barnston 66' Wilson 68'
Cooper 28'
Referee: Gavin Duncan
Glasgow University v Cove Rangers
24 September 2011 Glasgow University 0 – 4 Cove Rangers show Garscube Sports Complex 15:00
Park 38' , 85' Milne 61' (pen. ) , 70'
Referee: James Campbell
Lossiemouth v Auchinleck Talbot
24 September 2011 Lossiemouth 1 – 2 Auchinleck Talbot show Grant Park 15:00
Smith 19'
McCann 55' Gillies 89'
Referee: Bryan Braidwood
Source:[citation needed ]
First round replay [ ]
Irvine Meadow XI v Forres Mechanics
1 October 2011 Irvine Meadow XI 6 – 3 Forres Mechanics show Meadow Park 15:00
Robertson 6' , 50' Fleming 32' Barr 46' McLennan 64' Hughes 82'
Allan 17' , 26' (pen. ) Fraser 19'
Referee: Andrew Dallas
Source:[citation needed ]
Second round [ ]
The second round draw was conducted on 28 September 2011 at the William Hill shop in West Campbell Street in Glasgow .[8]
The 17 winners and 1 bye from the First Round enter here, along with the 10 SFL Third Division clubs (Alloa Athletic , Annan Athletic , Berwick Rangers , Clyde , East Stirlingshire , Elgin City , Montrose , Peterhead , Queen's Park , Stranraer ), Highland League champions (Buckie Thistle ), Highland League runners-up (Deveronvale ), East of Scotland League champions (Spartans ) and South of Scotland League champions (Threave Rovers ).
At a hearing of the SFA Judicial Panel on 10 November 2011, Spartans were expelled from the competition for fielding an unregistered and therefore ineligible player in their Second Round tie against Culter. Culter were re-instated to the Third round.[9] [10]
Clachnacuddin v Inverurie Loco Works
22 October 2011 Clachnacuddin 1 – 1 Inverurie Loco Works show Grant Street Park 15:00
Report
Deveronvale v Berwick Rangers
22 October 2011 Deveronvale 4 – 0 Berwick Rangers show Princess Royal Park 15:00
19' 29' 66' 71' (Penalty)
Report
Thomson 69'
Attendance: 650 Referee:
Edinburgh City v Irvine Meadow
22 October 2011 Edinburgh City 0 – 1 Irvine Meadow show Meadowbank Stadium 15:00
Report
59'
East Stirlingshire v Buckie Thistle
23 October 2011 East Stirlingshire 1 – 1 Buckie Thistle show Ochilview Park 15:00
48' 90' 90'
Report
53' (Own Goal)
Attendance: 372 Referee: Cook
Source: BBC † Spartans expelled for fielding an ineligible player. Culter progress to the Third Round.[10]
Second round replays [ ]
Inverurie Loco Works v Clachnacuddin
29 October 2011 Inverurie Loco Works 3 – 2 Clachnacuddin show Harlaw Park 14:00
Report
Attendance: 365
Buckie Thistle v East Stirlingshire
29 October 2011 Buckie Thistle 2 – 4 (a.e.t. ) East Stirlingshire show Victoria Park 15:00
Report
Attendance: 500
Source: BBC Sport
Third round [ ]
The Third Round draw was conducted on 26 October 2011 at Musselburgh Racecourse .[11]
The 16 winners from the Second Round enter here, along with the 10 SFL Second Division clubs (Airdrie United , Albion Rovers , Arbroath , Brechin City , Cowdenbeath , Dumbarton , East Fife , Forfar Athletic , Stenhosemuir , Stirling Albion ) and 6 SFL First Division clubs (Ayr United , Dundee , Greenock Morton , Livingston , Partick Thistle , Ross County )
Culter v Partick Thistle
19 November 2011 Culter 1 – 1 Partick Thistle show , Peterculter 13:30
Irvine Meadow v Livingston
19 November 2011 Irvine Meadow 0 – 6 Livingston show Meadow Park, Irvine 14:00
Stirling Albion v Dundee
19 November 2011 Stirling Albion 1 – 2 Dundee show Forthbank Stadium , Stirling 15:00
Stenhousemuir v Annan Athletic
19 November 2011 Stenhousemuir 4 – 0 Annan Athletic show Ochilview Park , Stenhousemuir 15:00
Airdrie United v Gala Fairydean
19 November 2011 Airdrie United 11 – 0 Gala Fairydean show New Broomfield , Airdrie 15:00
Keith v Arbroath
19 November 2011 Keith 0 – 1 Arbroath show Kynoch Park , Keith 15:00
Inverurie Loco Works v Peterhead
19 November 2011 Inverurie Loco Works 2 – 4 Peterhead show Harlaw Park , Inverurie 15:00
East Fife v East Stirlingshire
Source: BBC Sport
Third round replays [ ]
Partick Thistle v Culter
26 November 2011 Partick Thistle 4 – 0 Culter show Firhill Stadium , Glasgow 15:00
Elliot 1' Cairney 26' , 29' Erskine 47'
Report
Attendance: 1,864 Referee: Des Roache
Montrose v Ayr United
22 November 2011 Montrose 1 – 2 Ayr United show Links Park , Montrose 19:45
Winter 81'
Trouten 28' , 73'
Attendance: 575 Referee: Mat Northcroft
Queen's Park v Elgin City
26 November 2011 Queen's Park 3 – 1 Elgin City show Hampden Park , Glasgow 15:00
Murray 11' Smith 43' , 87'
Report
Clark 56' Gunn 74'
Attendance: 513 Referee: Frank McDermott
Source: BBC Sport
Fourth round [ ]
The fourth round draw was conducted on 22 November 2011 at 10:30am at Hampden Park live on Sky Sports News .[12]
The 16 winners from the third round entered here, along with the 12 SPL clubs (Aberdeen , Celtic , Dundee United , Dunfermline Athletic , Heart of Midlothian , Hibernian , Inverness Caledonian Thistle , Kilmarnock , Motherwell , Rangers , St Johnstone , St Mirren ) and four SFL First Division clubs who were exempt from playing in the third round (Falkirk , Hamilton Academical , Queen of the South , Raith Rovers ).
Ross County v Stenhousemuir
7 January Ross County 7 – 0 Stenhousemuir show Victoria Park , Dingwall 15:00
Vigurs 5' , 75' Brittain 52' (pen. ) Gardyne 62' Craig 71' Byrne 87' , 88'
Report
McMillan 51'
Attendance: 1,421 Referee: Allan
Livingston v Ayr United
7 January Livingston 1 – 2 Ayr United show Almondvale Stadium , Livingston 15:00
McNulty 43'
Report
Geggan 39' McGowan 52'
Attendance: 932 Referee: Salmond
Raith Rovers v Greenock Morton
Heart of Midlothian v Auchinleck Talbot
7 January Heart of Midlothian 1 – 0 Auchinleck Talbot show Tynecastle Stadium , Edinburgh 15:00
G. Smith 84'
Report
Attendance: 8,895 Referee: Beaton
Cowdenbeath v Hibernian
7 January Cowdenbeath 2 – 3 Hibernian show Central Park , Cowdenbeath 15:00
Stewart 1' Robertson 69'
Report
Griffiths 18' Doyle 27' Wotherspoon 54'
Attendance: 2,670 Referee: Madden
Partick Thistle v Queen of the South
7 January Partick Thistle 0 – 1 Queen of the South show Firhill Stadium , Glasgow 15:00
Report
Carmichael 89'
Attendance: 2,454 Referee: Roache
Inverness Caledonian Thistle v Dunfermline Athletic
7 January Inverness Caledonian Thistle 1 – 1 Dunfermline Athletic show Caledonian Stadium , Inverness 15:00
Gillet 29' Hayes 90+4'
Report
Barrowman 30'
Attendance: 1,601 Referee: Norris
Falkirk v East Fife
7 January Falkirk 2 – 0 East Fife show Falkirk Stadium , Falkirk 15:00
Dods 7' El Alagui 23'
Report
Attendance: 2,475 Referee: McKendrick
Arbroath v Rangers
8 January Arbroath 0 – 4 Rangers show Gayfield Park , Arbroath 12:45
Report
Healy 18' Wedderburn 22' (o.g. ) Jelavić 59' Kerkar 77'
Attendance: 5,895 Referee: Murray
Peterhead v Celtic
8 January Peterhead 0 – 3 Celtic show Balmoor Stadium , Peterhead 15:00
Report
Stokes 36' , 57' , 82'
Attendance: 4,600 Referee: Muir
Airdrie United v Dundee United
7 January Airdrie United 2 – 6 Dundee United show Excelsior Stadium , Airdrie 15:00
Donnelly 85' , 90'
Report
Rankin 17' Robertson 43' Russell 62' , 68' , 84' Mackay-Steven 71'
Attendance: 2,434 Referee: Charleston
Dundee v Kilmarnock
7 January Dundee 1 – 1 Kilmarnock show Dens Park , Dundee 12:30
Milne 46'
Report
Pascali 32'
Attendance: 3,446 Referee: O'Reilly
St Mirren v Hamilton Academical
7 January St Mirren 0 – 0 Hamilton Academical show St Mirren Park , Paisley 15:00
Report
Attendance: 3,091 Referee: Collum
Source: BBC Sport
Fourth round replays [ ]
Hamilton Academical v St Mirren
17 January Hamilton Academical 0 – 1 St Mirren show New Douglas Park , Hamilton 19:45
Report
Carey 21'
Attendance: 1,520 Referee: William Collum
Dunfermline Athletic v Inverness Caledonian Thistle
18 January Dunfermline Athletic 1 – 3 (a.e.t. ) Inverness Caledonian Thistle show East End Park , Dunfermline 19:45
Barrowman 40'
Report
Hayes 54' Shinnie 93' Tansey 110'
Attendance: 1,594 Referee: Euan Norris
Source: BBC Sport
Fifth round [ ]
The fifth round draw was conducted on 9 January 2012 at 2:30pm at Hampden Park live on Sky Sports News .[13]
The 16 winners from the fourth round entered here.
Inverness Caledonian Thistle v Celtic
Hibernian v Kilmarnock
4 February Hibernian 1 − 0 Kilmarnock show Easter Road , Edinburgh 15:00
Doyle 15'
Report
Attendance: 8,198 Referee: Iain Brines
Motherwell v Greenock Morton
St Mirren v Ross County
4 February St Mirren 1 − 1 Ross County show St Mirren Park , Paisley 15:00
Thompson 43'
Report
Brittain 40' (pen. )
Attendance: 3,334 Referee: Bobby Madden
Aberdeen v Queen of the South
4 February Aberdeen 1 − 1 Queen of the South show Pittodrie Stadium , Aberdeen 15:00
Vernon 67'
Report
McLaughlin 54'
Attendance: 6,785 Referee: Steven McLean
Rangers v Dundee United
5 February Rangers 0 − 2 Dundee United show Ibrox Stadium , Glasgow 12:15
Report
Gunning 16' Russell 35'
Attendance: 17,822 Referee: William Collum
Heart of Midlothian v St Johnstone
5 February Heart of Midlothian 1 − 1 St Johnstone show Tynecastle Stadium , Edinburgh 14:15
Templeton 10'
Report
MacKay 74' Sheridan 78'
Attendance: 9,185 Referee: Craig Thomson
Source: BBC Sport
Fifth round replays [ ]
Queen of the South v Aberdeen
14 February Queen of the South 1 − 2 Aberdeen show Palmerston Park , Dumfries 19:45
McGuffie 58' (pen. )
Report
Fyvie 21' Considine 90'
Attendance: 3,102 Referee: Alan Muir
Ross County v St Mirren
14 February Ross County 1 − 2 St Mirren show Victoria Park , Dingwall 19:45
Report
Teale 14' Thompson 37' Hasselbaink 53'
Attendance: 2,334 Referee: Bobby Madden
St Johnstone v Heart of Midlothian
14 February St Johnstone 1 − 2 (a.e.t. ) Heart of Midlothian show McDiarmid Park , Perth 19:45
Davidson 84'
Report
Hamill 90' (pen. ) Žaliūkas 117'
Attendance: 3,404 Referee: Brian Winter
Source: BBC Sport
Quarter-finals [ ]
The Quarter-finals draw was conducted on 6 February 2012 at 2:30pm at Hampden Park live on Sky Sports News .[14]
Heart of Midlothian v St Mirren
Dundee United v Celtic
11 March Dundee United 0 – 4 Celtic show Tannadice Park , Dundee 13:15
Report
Ledley 53' Samaras 71' Stokes 86' Brown 90' (pen. )
Attendance: 12,270 Referee: Iain Brines
Motherwell v Aberdeen
11 March Motherwell 1 – 2 Aberdeen show Fir Park , Motherwell 15:45
Law 79'
Report
Fallon 5' , 41'
Attendance: 7,640 Referee: Craig Thomson
Source: BBC Sport
Quarter-final replay [ ]
St Mirren v Heart of Midlothian
Source: BBC Sport
Semi-finals [ ]
The Semi-final draw was conducted on 11 March 2012 at Fir Park live on Sky Sports 3 & Sky Sports 3 HD following the Motherwell vs Aberdeen tie.[15]
Aberdeen v Hibernian
14 April Aberdeen 1 − 2 Hibernian show Hampden Park , Glasgow 12:15
Fallon 59'
Report
O'Connor 3' Griffiths 85'
Attendance: 28,278 Referee: William Collum
Celtic v Heart of Midlothian
15 April Celtic 1 − 2 Heart of Midlothian show Hampden Park , Glasgow 12:45
Hooper 87'
Report
Skácel 47' Beattie 90' (pen. )
Attendance: 36,609 Referee: Euan Norris
Source: BBC Sport
Final [ ]
Main article: 2012 Scottish Cup Final
Hibernian v Heart of Midlothian
19 May Hibernian 1 – 5 Heart of Midlothian show Hampden Park , Glasgow 15:00
James McPake 41'
Report
Barr 15' Skácel 27' , 75' Grainger 47' (pen. ) McGowan 50'
Attendance: 51,041 Referee: Craig Thomson
Source: BBC Sport
Awards [ ]
The Scottish Cup Player of the Round was decided by the fans, who cast their vote to choose a winner from a list of nominations on the official Scottish Cup Facebook page.[16]
Round
Player of the Round
Ref
R4
Andy Leishman (Auchinleck Talbot )
[16]
R5
Henrik Ojamaa (Motherwell )
[16] [17]
QF
Rory Fallon (Aberdeen )
[16]
SF
Rudi Skacel (Heart of Midlothian )
[16]
F
Rudi Skacel (Heart of Midlothian )
[16]
Media coverage [ ]
From round four onwards, selected matches from the Scottish Cup are broadcast live in Ireland and the UK by BBC Scotland and Sky Sports . BBC Scotland has the option to show one tie per round with Sky Sports showing two ties per round with one replay also. Both channels will screen the final live.
These matches were broadcast live on television.
Round
Sky Sports
BBC Scotland
Fourth round
Arbroath vs Rangers Peterhead vs Celtic Dunfermline Athletic vs Inverness CT (replay)
Dundee vs Kilmarnock
Fifth round
Inverness CT vs Celtic Hearts vs St Johnstone
Rangers vs Dundee United
Quarter-finals
Dundee United vs Celtic Motherwell vs Aberdeen St Mirren vs Hearts (replay)
Hearts vs St Mirren
Semi-finals
Aberdeen vs Hibernian Celtic vs Hearts
Aberdeen vs Hibernian
Final
Hibernian vs Hearts
Hibernian vs Hearts
Overseas [ ]
From round 4 onwards, Premium Sports showed matches live in the USA and Caribbean . Setanta Sports Australia show matches live in Australia .
References [ ]
External links [ ]
show Scottish Cup
Seasons Finals
show Domestic leagues Domestic cups European competitions Related to national team
Results
2012 Euro qualifying (UEFA Group I )
Club seasons
Premier League First Division Second Division Third Division
show Domestic leagues Domestic cups League cups Supercups
Albania
Belarus
Belgium
Bulgaria
England
France
Germany
Italy
Netherlands
Portugal
Romania
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Turkey
Ukraine
UEFA competitions