This article
needs additional citations for verification .
Please help by adding citations to reliable sources . Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: – · · · scholar · JSTOR (October 2014 ) (Learn how and when to remove this template message )
football tournament season
2014–15 Copa Federación de España Country Spain Teams 30 (in national phase) Champions R. Unión Runners-up Castellón Matches played 56 Goals scored 148 (2.64 per match)
The 2014–15 Copa Federación de España was the 22nd edition of the Copa Federación de España , also known as Copa RFEF, a knockout competition for Spanish football clubs in Segunda División B and Tercera División . R. Unión defeated Castellón 4–0 on aggregate in the final. R. Unión got the trophy and a cash prize of 90.152 euros and qualified for the next edition of the tournament. Castellón received a prize of 30.051 euros and losing semifinalists 12.020 euros. Each winner of an Autonomous Community tournament received a prize of 3.005 euros.[1]
The competition began 30 July 2014 and finished 16 April 2015.
Autonomous Communities tournaments [ ]
West Andalusia and Ceuta tournament [ ]
Semifinals [ ]
Gerena v Cabecense
25 September 2014 Gerena 4–1 Cabecense show Municipal José Juan Romero Gil, Gerena , Seville 21:00
Francis Delgado 20' 38' Chuli 30' Álvaro Madroñal 50'
Vega 31' (pen. )
Cabecense v Gerena
1 October 2014 Cabecense 3–1 Gerena show Municipal Carlos Marchena, Las Cabezas de San Juan , Seville 20:30
Reguera 25' Carlitos 56' Alberto Vega 70' Guti
Kiki 84' (pen. )
Final [ ]
East Andalusia and Melilla tournament [ ]
Semifinals [ ]
Almería B v Granada B
24 September 2014 Almería B 1–3 Granada B show Anexo Juegos del Mediterráneo, Almería 17:00
Rubén Díaz 26'
Report
Huerta 38' Mercado 47' Canillas 81'
Attendance: 100 Referee: Moreno Muñoz
Granada B v Almería B
1 October 2014 Granada B 0–1 Almería B show Complejo Deportivo Núñez Blanca, Granada 17:00
Report
Rubén 25'
Attendance: 100 Referee: Montijano Linde
Final [ ]
Team 1
Agg.
Team 2
1st leg
2nd leg
Granada B
2–3
Linares
2–0
0–3
Granada B v Linares
8 October 2014 Granada B 2–0 Linares show Complejo Deportivo Núñez Blanca, Granada 17:00
Luizinho 10' 68'
Report
Attendance: 200 Referee: Crispín Mayorga
Aragon tournament [ ]
Quarter-finals [ ]
Ejea v Zaragoza B
9 August 2014 Ejea 0–2 Zaragoza B show Municipal, Ejea de los Caballeros , Zaragoza 20:00
Report
Pablo Moreno 10' , 17'
Referee: Mouhamed N´Diaye
Semifinals [ ]
Zaragoza B v Tarazona
17 August 2014 Zaragoza B 3–1 Tarazona show Ciudad Deportiva, Zaragoza 11:30
Diego Suárez 43' (pen. ) Daniel Lasure 48' Gabarre 90'
Petro 74'
Final [ ]
Zaragoza B v Almudévar
24 September Zaragoza B 1–2 Almudévar show Ciudad Deportiva, Zaragoza 18:30
Pombo 77'
Report
Nacho 75' Antonio de Pablo 64'
Attendance: 500 Referee: Ramo Andrés
Qualifying tournament [ ]
Group A [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
SPB
OVB
COV
Sporting B
4
2
1
1
8
5
+3
7
3–0
2–0
Oviedo B
4
1
2
1
4
5
−1
5
3–1
0–0
Covadonga
4
0
3
1
3
5
−2
3
2–2
1–1
Source:[citation needed ]
Oviedo B v Covadonga
3 August 2014 Oviedo B 0–0 Covadonga show Oviedo 12:00
Report
Stadium: Instalaciones Tensi Attendance: 250 Referee: González Suárez
Oviedo B v Sporting B
10 August 2014 Oviedo B 3–1 Sporting B show Oviedo 12:00
David González 2' Diegui 65' Kaná 82'
Report
Álex García 55'
Stadium: El Requexón Attendance: 200 Referee: González González
Covadonga v Oviedo B
13 August 2014 Covadonga 1–1 Oviedo B show Oviedo 20:00
Jaime 33' (pen. )
Report
David González 50'
Stadium: Juan Antonio Álvarez Rabanal Attendance: 250 Referee: Morís Martínez
Group B [ ]
Source:[citation needed ]
Group C [ ]
Source:[citation needed ]
Urraca v Ceares
10 August 2014 Urraca 3–1 Ceares show Posada de Llanes 19:00
Ramonín 33' , 43' Marcos Iglesias 77'
Report
Jorge 78'
Stadium: La Corredoria Attendance: 350 Referee: Mata Areces
Group D [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
LAN
TUI
CON
Langreo
4
1
2
1
6
5
+1
5
2–0
0–0
Tuilla
4
1
2
1
6
5
+1
5
2–2
4–1
Condal
4
1
2
1
4
6
−2
5
3–2
0–0
Source:[citation needed ]
Tuilla v Condal
13 August 2014 Tuilla 4–1 Condal show Tuilla , Langreo 20:00
Alonso 45' Mori 55' Pelayo Roces 62' Trabanco 80'
Report
Mori 48'
Stadium: El Candín Attendance: 300 Referee: Iglesias Hortal
Semifinals [ ]
Urraca v Langreo
11 September 2014 Urraca 2–4 Langreo show La Corredoria, Posada de Llanes 20:00
Marcos Iglesias 42' Víctor 70'
Report
Pablo Acebal 10' Joaquín 41' Nacho Méndez 57' Ortiz 82'
Attendance: 350 Referee: Iglesias Hortal
Final [ ]
Sporting B v Langreo
16 October 2014 Sporting B 2–2 (a.e.t. ) (8–7 p ) Langreo show La Corredoria, Posada de Llanes 19:30
Esteban (o.g.) 1' Guille Donoso 27'
Pablo Acebal 32' (pen. ) Pablo Álvarez 36'
Attendance: 450 Referee: Granda Barros
Balearic Islands tournament [ ]
First Round [ ]
Mercadal and Formentera received a bye.
Llosetense v Binissalem
3 September 2014 Llosetense 2–2 Binissalem show Municipal, Lloseta , Majorca 19:00
Eduardo Moral 43' Joan Calderón 83'
Miguel Forteza 37' Juan Salva 79'
Binissalem v Llosetense
10 September 2014 Binissalem 1–1 Llosetense show Miquel Pons, Binissalem , Majorca 19:30
Jaume Pol 39'
Sergi Rojals 73' (pen. )
Referee: Creus Rodríguez
Semifinals [ ]
Poblense v Binissalem
17 September 2014 Poblense 0–2 Binissalem show Nou Camp, Sa Pobla , Majorca 19:30
Forteza 55' Salva 65'
Binissalem v Poblense
24 September 2014 Binissalem 2–1 Poblense show Miquel Pons, Binissalem , Majorca 19:30
Moya 45' 70'
Report
Chus 72'
Final [ ]
Team 1
Agg.
Team 2
1st leg
2nd leg
Binissalem
1–3
Mercadal
0–0
1–3
Binissalem v Mercadal
1 October 2014 Binissalem 0–0 Mercadal show Miquel Pons, Binissalem , Majorca 18:45
Salvà
Report
Toni Fedelich
Referee: Rodríguez Quintero
Mercadal v Binissalem
8 October 2014 Mercadal 3–1 Binissalem show Sant Martí, Es Mercadal , Menorca 18:00
David Mas 9' Javi Lacueva 46' 62' Joel
Report
Salvà 36'
First Round [ ]
Berio received a bye
Balmaseda v R. Unión
17 September 2014 Balmaseda 0–3 R. Unión show La Baluga, Balmaseda , Biscay 18:00
Silas 15' 59' Goikoetxea 81'
R. Unión v Balmaseda
1 October 2014 R. Unión 0–2 Balmaseda show Gal , Irún , Gipuzkoa 19:00
Report
Tena (o.g.) 56' Aitor 58'
Referee: Morales Hernando
Semifinals [ ]
Final [ ]
Canary Islands tournament [ ]
Semifinals [ ]
Tenerife B v
1 October 2014 Tenerife B 3–0 show Ciudad Deportiva, Santa Cruz de Tenerife , Tenerife 21:00
Nayib Franco Cristo Díaz
Final [ ]
Quarter-finals [ ]
All matches in Castillo Siete Villas.
Rayo Cantabria v Cayón
15 August 2014 Rayo Cantabria 0–1 Cayón show San Pedro, , Arnuero 17:30
Report
Óscar 4'
Referee: Iglesias Gutiérrez
Laredo v Gama
15 August 2014 Laredo 2–0 Gama show San Pedro, , Arnuero 20:00
Camino 86' Bubu 90+2'
Referee: Gutiérrez Zubizarreta
Tropezón v Racing Santander B
16 August 2014 Tropezón 3–0 Racing Santander B show San Pedro, , Arnuero 17:30
Sota 18' Álex 30' 49'
Semifinals [ ]
All matches in Castillo Siete Villas.
Final [ ]
Source:[citation needed ] (A) Advance to a further round
Castile-La Mancha tournament [ ]
Semifinals [ ]
Final [ ]
Semifinals [ ]
Prat v Sant Andreu
15 October 2014 Prat 1–0 Sant Andreu show Sagnier, El Prat , Barcelona 20:45
Sascha 55'
Report
Attendance: 300 Referee: Martín Varas
Montañesa v Badalona
15 October 2014 Montañesa 2–1 Badalona show Nou Barris, Barcelona 20:00
Masip 35' Raúl Rodríguez 50'
Raúl Torres 86'
Final [ ]
Extremadura tournament [ ]
First round [ ]
At. San José received a bye.
Second round [ ]
Arroyo received a bye.
Semifinal [ ]
Plasencia received a bye.
Final [ ]
First round [ ]
Alondras , Barbadás , Boiro , Cerceda , Pontevedra and Rápido de Bouzas received a bye.
Second Round [ ]
Semifinals [ ]
Final [ ]
Semifinals [ ]
Calahorra v Haro
17 August 2014 Calahorra 0–0 (4–5 p ) Haro show La Planilla, Calahorra 18:00
Final [ ]
Madrid tournament [ ]
Final [ ]
First Round [ ]
Pinatar v Cartagena FC
24 September 2014 Pinatar 1–1 Cartagena FC show Pinatar Arena, San Pedro del Pinatar 20:00
Manu Costa 11' (pen. )
Report
Seve 10'
Attendance: 100 Referee: Luna Martínez
Molina v Palmar
24 September 2014 Molina 1–4 Palmar show Sánchez Cánovas, Molina de Segura 21:00
Costa Salinas David Carrión
Cartagena FC v Pinatar
1 October 2014 Cartagena FC 2–2 Pinatar show Roldán, Torre-Pacheco 20:00
Mouchine 11' Andrés Alonso 53' (pen. )
Momprevil 9' Nelson 35'
Palmar v Molina
1 October 2014 Palmar 1–0 Molina show Polideportivo, El Palmar, Murcia 21:00
Semifinals [ ]
v Palmar
8 October 2014 0–1 Palmar show El Saladar, Fortuna 20:30
Daniel Carrión 29'
Referee: Martínez Montalbán
Palmar v
15 October 2014 Palmar 2–1 show Polideportivo, El Palmar, Murcia 21:00
78' 89'
Pelé 67'
Final [ ]
Qualifying tournament [ ]
Group A
Source:[citation needed ] (A) Advance to a further round
Group B
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Mutilvera (A)
2
1
1
0
2
1
+1
4
Idoya
2
0
2
0
1
1
0
2
2
0
1
1
2
3
−1
1
Source:[citation needed ] (A) Advance to a further round
Mutilvera v
5 August 2014 Mutilvera 2–1 show Valle Aranguren, Mutilva Baja, Aranguren 20:15
3' Casado 27'
(pen.) 87'
Group C
Source:[citation needed ] (A) Advance to a further round
Group D
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Burladés (A)
2
1
1
0
3
0
+3
4
Chantrea
2
1
0
1
2
3
−1
3
Iruña
2
0
1
1
0
2
−2
1
Source:[citation needed ] (A) Advance to a further round
Burladés v Chantrea
8 August 2014 Burladés 3–0 Chantrea show Ripagaina, Burlada 20:00
Aldave 11' Tito 27' Iñigo Marco 44'
Chantrea v Iruña
12 August 2014 Chantrea 2–0 Iruña show Chantrea, Pamplona 20:00
Semifinals [ ]
Final [ ]
[ ]
First Round [ ]
Team 1
Agg.
Team 2
1st leg
2nd leg
Torre Levante
1–4
Castellón
0–2
1–2
Novelda
9–1
7–0
2–1
Elche Ilicitano and Ontinyent received a bye.
Torre Levante v Castellón
10 September 2014 Torre Levante 0–2 Castellón show Municipal Orriols, Valencia 18:30
Víctor Pino 11' Yagüe 35'
Referee: Lagardera Ventura
Novelda v
10 September 2014 Novelda 7–0 show La Magdalena, Novelda , Alicante 20:30
Carlos López 15' 30' Luis Carlos 27' Javi Sánchez 47' Ibra 52' 66' Puerto 75'
v Novelda
17 September 2014 1–2 Novelda show Aeria, Cullera , Valencia 20:00
Ernest 34'
Edu Serrano 33' Manu 36'
Referee: Garcelán Docio
Semifinals [ ]
Final [ ]
National phase [ ]
National phase will begin in November 2014. CD Ourense will not defend the title after being dissolved on July 2014.
Qualified teams
Teams losing Copa del Rey first round
Winners of Autonomous Communities tournaments
Round of 32 [ ]
The draw for the first round was held on November 3. Round of 32 was played between 27 November and 18 December 2014.
Gerena (4) and Unión Viera (4) received a bye.
First leg [ ]
Second leg [ ]
At. Astorga won 3–1 on aggregate
Boiro won 4–4 on away goals rule
R. Unión won 3–1 on aggregate
Tropezón won 3–1 on aggregate
Osasuna B won 8–0 on aggregate
Arandina won 3–1 on aggregate
Almudévar won 3–1 on aggregate
At. Baleares won 7–3 on aggregate
Castellón won 2–1 on aggregate
Conquense won 5–0 on aggregate
Linares won 3–1 on aggregate after extra time
Marbella won 3–2 on aggregate
Móstoles won 5–3 on aggregate
Round of 16 [ ]
The draw for the round of 16 was held on December 19. Round of 16 was played between 7 and 22 January 2015.
First leg [ ]
Second leg [ ]
Arandina won 2–2 on away goals rule
Castellón won 3–1 on aggregate
R. Unión won 6–1 on aggregate
Gerena won 1–1 on aggregate after extra time and penalty kicks
Linares won 6–2 on aggregate
Conquense won 3–2 on aggregate
At. Baleares won 2–2 on aggregate on away goals rule
Quarter-finals [ ]
The draw for the quarter-finals was held 23 January 2015. Quarter-finals were played between 4 and 19 February 2015.
First leg [ ]
Postponed 4 February by snow. [4]
Postponed 5 February by bad pitch conditions.
Second leg [ ]
Castellón won 4–3 on aggregate
Linares won 3–0 on aggregate
R. Unión won 5–4 on aggregate after extra time
Tropezón won 5–3 on aggregate
Semi-finals [ ]
The draw for the semi-finals was held 13 February 2015. Semi-finals were played between 4 and 18 March 2015.
First leg [ ]
Second leg [ ]
Castellón won 2–1 on aggregate
Real Unión won 2–0 on aggregate
Final [ ]
Final was played between 9 and 16 April 2015.
First leg [ ]
Second leg [ ]
R. Unión won 4–0 on aggregate.
References [ ]
show Old tournament New tournament Regional tournaments
show
Domestic leagues Domestic cups European competitions Related to national teams
Women's football