2014 World Rowing Championships
2014 World Rowing Championships | |
---|---|
Venue | Bosbaan |
Location | Amsterdam, Netherlands |
Dates | 24 to 31 August |
Competitors | 1168 from 60 nations |
The 2014 World Rowing Championships were World Rowing Championships that were held from 24 to 31 August 2014 at Bosbaan, Amsterdam in the Netherlands.[1] The annual week-long rowing regatta is organized by FISA (the International Rowing Federation). In non-Olympic Games years the regatta is the highlight of the international rowing calendar. The championships were notable for the number of world best times set on days seven & eight of competition.
Medal summary[]
Men's events[]
Non-Olympic classes
Event: | Gold: | Time | Silver: | Time | Bronze: | Time |
M1x [2] | Czech Republic Ondřej Synek |
6:37.12 | New Zealand Mahé Drysdale |
6:37.85 | Cuba Ángel Fournier |
6:44.31 |
M2x [3] | Croatia Martin Sinković Valent Sinković |
6:00.52 | Italy Romano Battisti Francesco Fossi |
6:04.42 | Australia James McRae Alexander Belonogoff |
6:04.43 |
M4x [4] | Ukraine Dmytro Mikhay Artem Morozov Oleksandr Nadtoka Ivan Dovhodko |
5:32.26 | Great Britain Graeme Thomas Sam Townsend Charles Cousins Peter Lambert |
5:32.35 | Germany Karl Schulze Tim Grohmann Philipp Wende |
5:36.97 |
M2- [5] | New Zealand Eric Murray Hamish Bond |
6:09.34 | Great Britain James Foad Matt Langridge |
6:13.75 | South Africa Vincent Breet Shaun Keeling |
6:16.85 |
M4- [6] | Great Britain Alex Gregory Moe Sbihi George Nash Andrew Triggs Hodge |
5:40.24 | United States Grant James Henrik Rummel Seth Weil |
5:42.90 | Australia Fergus Pragnell Josh Dunkley-Smith Spencer Turrin Alexander Lloyd |
5:43.47 |
M2+ [7] | New Zealand Eric Murray Hamish Bond Caleb Shepherd |
6:33.26 | Great Britain Alan Sinclair Scott Durant Henry Fieldman |
6:43.45 | Germany Jonas Wiesen |
6:45.85 |
M8+ [8] | Great Britain Nathaniel Reilly-O'Donnell Matthew Tarrant Will Satch Matt Gotrel Pete Reed Paul Bennett Tom Ransley Constantine Louloudis Phelan Hill |
5:24.11 | Germany Max Planer Malte Jakschik Andreas Kuffner Felix Drahotta Richard Schmidt Eric Johannesen Maximilian Reinelt Felix Wimberger Martin Sauer |
5:24.77 | Poland Zbigniew Schodowski Mateusz Wilangowski Marcin Brzeziński Robert Fuchs Krystian Aranowski Michał Szpakowski Mikołaj Burda Piotr Juszczak Daniel Trojanowski |
5:26.90 |
Men's lightweight events | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
LM1x [9] | Italy Marcello Miani |
6:43.37 | Germany Lars Hartig |
6:46.73 | Switzerland Michael Schmid |
6:50.88 |
LM2x [10] | South Africa James Thompson John Smith |
6:05.36 | France Stany Delayre Jérémie Azou |
6:05.45 | Norway Kristoffer Brun Are Strandli |
6:05.79 |
LM4x [11] | Greece Georgios Konsolas Spyridon Giannaros Panagiotis Magdanis Eleftherios Konsolas |
5:42.75 | Germany Jost Schömann-Finck Konstantin Steinhübel |
5:45.65 | China Wang Tiexin |
5:46.69 |
LM2- [12] | Switzerland Simon Niepmann Lucas Tramèr |
6:22.91 | France Augustin Mouterde Thomas Baroukh |
6:25.02 | Great Britain Sam Scrimgeour Jono Clegg |
6:25.48 |
LM4- [13] | Denmark Kasper Winther Jørgensen Jacob Larsen Jacob Barsøe Morten Jørgensen |
5:47.15 | New Zealand James Hunter Alistair Bond Peter Taylor Curtis Rapley |
5:48.76 | Great Britain Mark Aldred Peter Chambers Richard Chambers Chris Bartley |
5:49.58 |
LM8+ [14] | Germany Tobias Franzmann Simon Barr Torben Neumann Stefan Wallat Daniel Wisgott Jonas Kilthau Sven Keßler Can Temel Frederik Böhm |
5:31.29 | Italy Luca De Maria Vincenzo Serpico Jiri Vlcek Leone Barbaro Livio La Padula Armando Dell'Aquila Guido Gravina Giorgio Tuccinardi Gianluca Barattolo |
5:33.87 | Turkey Ahmet Yumrukaya Cem Yılmaz Burak Özdemir Hüseyin Kandemir |
5:34.20 |
Women's events[]
Non-Olympic classes
Event: | Gold: | Time | Silver: | Time | Bronze: | Time |
W1x [15] | New Zealand Emma Twigg |
7:14.95 | Australia Kim Crow |
7:17.33 | China Duan Jingli |
7:22.57 |
W2x [16] | New Zealand Fiona Bourke Zoe Stevenson |
6:38.04 | Poland Magdalena Fularczyk Natalia Madaj |
6:39.36 | Australia Olympia Aldersey Sally Kehoe |
6:41.71 |
W4x [17] | Germany Annekatrin Thiele Carina Bär Julia Lier Lisa Schmidla |
6:06.84 | China Jiang Yan Lü Yang Zhang Xinyue |
6:10.51 | United States Grace Latz Tracy Eisser Olivia Coffey Felice Mueller |
6:12.03 |
W2- [18] | Great Britain Helen Glover Heather Stanning |
6:50.61 | United States Megan Kalmoe Kerry Simmonds |
6:52.87 | New Zealand Louise Trappitt Rebecca Scown |
6:54.79 |
W4- [19] | New Zealand Kayla Pratt Kelsey Bevan Grace Prendergast Kerri Gowler |
6:14.36 | United States Susan Francia Emily Regan Tessa Gobbo Adrienne Martelli |
6:20.69 | China Miao Tian Zhang Min |
6:23.31 |
W8+ [20] | United States Victoria Opitz Meghan Musnicki Amanda Polk Lauren Schmetterling Grace Luczak Caroline Lind Elle Logan Heidi Robbins Katelin Snyder |
5:56.83 | Canada Cristy Nurse Lisa Roman Natalie Mastracci Susanne Grainger Christine Roper Ashley Brzozowicz Lauren Wilkinson |
5:59.66 | China Guo Linlin Cui Xiaotong Ju Rui Zhang Min |
6:00.52 |
Women's lightweight events | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
LW1x [21] | Belgium Eveline Peleman |
7:31.31 | Greece Aikaterini Nikolaidou |
7:31.73 | United States Kathleen Bertko |
7:33.97 |
LW2x [22] | New Zealand Sophie MacKenzie Julia Edward |
6:48.56 | Canada Lindsay Jennerich Patricia Obee |
6:50.41 | China Huang Wenyi |
6:53.40 |
LW4x [23] | Netherlands Mirte Kraaijkamp Maaike Head Ilse Paulis |
6:15.95 | Australia Laura Dunn Sarah Pound Maia Simmonds Hannah Every-Hall |
6:19.54 | Germany Katrin Thoma Leonie Pieper |
6:22.79 |
Para-rowing (adaptive) events[]
All boat classes (except LTAMix2x) are also Paralympic.
Event: | Gold: | Time | Silver: | Time | Bronze: | Time |
ASW1x [24] | Norway Birgit Skarstein |
5:22.12 | Israel Moran Samuel |
5:33.86 | Belarus Liudmila Vauchok |
5:39.10 |
ASM1x [25] | Australia Erik Horrie |
4:50.68 | Great Britain Tom Aggar |
4:53.41 | Russia |
4:58.96 |
TAMix2x [26] | Australia Gavin Bellis Kathryn Ross |
4:02.55 | France Perle Bouge Stéphane Tardieu |
4:05.11 | Brazil |
4:07.54 |
LTAMix2x [27] | Ukraine |
3:28.39 | Australia Jeremy McGrath Kathleen Murdoch |
3:35.26 | France Guylaine Marchand Antoine Jesel |
3:36.47 |
LTAMix4+ [28] | Great Britain Grace Clough Pam Relph Daniel Brown James Fox Oliver James |
3:20.45 | United States Jaclyn Smith Zachary Burns Danielle Hansen Jennifer Sichel |
3:25.49 | Italy Giuseppe Di Capua |
3:30.39 |
Event codes[]
single sculls | double sculls | quadruple sculls | pair (coxless) | four (coxless) | coxed pair | coxed four | eight (coxed) | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's | M1x [2] | M2x [3] | M4x [4] | M2- [5] | M4- [6] | M2+ [7] | M8+ [8] | |
Lightweight men's | LM1x [9] | LM2x [10] | LM4x [11] | LM2- [12] | LM4- [13] | LM8+ [14] | ||
Women's | W1x [15] | W2x [16] | W4x [17] | W2- [18] | W4- [19] | W8+ [20] | ||
Lightweight women's | LW1x [21] | LW2x [22] | LW4x [23] | |||||
AS women's | ASW1x [24] | |||||||
AS men's | ASM1x [25] | |||||||
TA mixed | TAMix2x [26] | |||||||
LTA mixed | LTAMix2x [27] | LTAMix4+ [28] |
- Adaptive rowing categories — AS: arms & shoulders, TA: trunk & arms, LTA: legs, trunk, arms
Medal table[]
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand (NZL) | 6 | 2 | 1 | 9 |
2 | Great Britain (GBR) | 4 | 4 | 2 | 10 |
3 | Australia (AUS) | 2 | 3 | 3 | 8 |
Germany (GER) | 2 | 3 | 3 | 8 | |
5 | Ukraine (UKR) | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | United States (USA) | 1 | 4 | 2 | 7 |
7 | Italy (ITA) | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Greece (GRE) | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Norway (NOR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
South Africa (RSA) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Switzerland (SUI) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12 | Belgium (BEL) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Croatia (CRO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Czech Republic (CZE) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Denmark (DEN) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Netherlands (NED) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
17 | France (FRA) | 0 | 3 | 1 | 4 |
18 | Canada (CAN) | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | China (CHN) | 0 | 1 | 5 | 6 |
20 | Poland (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
21 | Israel (ISR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Belarus (BLR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brazil (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Cuba (CUB) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Russia (RUS) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turkey (TUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (26 nations) | 27 | 27 | 27 | 81 |
World records[]
The championships were notable for the number of world best times set on days seven & eight of competition (30 & 31 August) with fourteen long standing world marks set in addition to a number of world best times beaten then bettered during the regatta. Tail winds and fast water affected the conditions on the Bosbaan but the new marks were allowed to stand by FISA. The records included the sixteen fastest ever times rowed at World Championships, with fourteen of those also being the world's best time. As of 2021 eleven of those marks still stand as the world's best times.[29]
Boat | Time | Crew | Nation | Day /Event | Record | Standing | Ref |
---|---|---|---|---|---|---|---|
M2- Coxless pairs |
6:09:34 | Hamish Bond Eric Murray |
New Zealand | Final 30 Aug 2014 |
Best time at a World Championship | Standing in 2021 | [30] |
W2- Coxless pairs |
6:50.61 | Helen Glover Heather Stanning |
Great Britain | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Beaten in 2017 | [30] |
LM4x Lightweight quad sculls |
5:42.75 | Georgios Konsolas Spyridon Giannaros Panagiotis Magdanis Eleftherios Konsolas |
Greece | Semi Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][31] |
LW4x Lightweight single sculls |
6:43.37 | Marcello Miani | Italy | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Beaten in 2018 | [32] |
LW4x Lightweight quadruple sculls |
6:15.95 | Mirte Kraaijkamp Maaike Head Ilse Paulis |
Netherlands | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [33][30] |
LM2- Lightweight coxless pairs |
6:22.91 | Simon Niepmann Lucas Tramèr |
Switzerland | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][34] |
M2+ Coxed pairs |
6:33.26 | Hamish Bond Eric Murray Caleb Shepherd (cox) |
New Zealand | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][35] |
W4- Coxless four |
6:14.36 | Grace Prendergast Kayla Pratt Kerri Gowler Kelsey Bevan |
New Zealand | Final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][36] |
LM4- Lightweight coxless four |
5:43.16 | Kasper Winther Jørgensen Jacob Larsen Jacob Barsøe Morten Jørgensen |
Denmark | Semi-final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][37] |
W2x Double sculls |
6:37.31 | Olympia Aldersey Sally Kehoe |
Australia | Semi-final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][38] |
M2x Double sculls |
5:59.72 | Martin Sinković Valent Sinković |
Croatia | Semi-final 30 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][39] |
M4x Quad sculls |
5:32.26 | Artem Morozov Oleksandr Nadtoka Dmytro Mikhay Ivan Dovhodko |
Ukraine | Semi-final 31 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][40] |
LW2x Lightweight double sculls |
6:43.79 | Sophie MacKenzie Julia Edward |
New Zealand | Final 31 Aug 2014 |
World's Best Time | Beaten in 2016 | [41] |
W4x Quad sculls |
6:06.84 | Carina Bär Julia Lier Annekatrin Thiele Lisa Schmidla |
Germany | Final 31 Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][42] |
M4- Coxless four |
5:40.24 | Andrew Triggs Hodge Alex Gregory George Nash Moe Sbihi |
Great Britain | Final 31Aug 2014 |
Best time at a World Championship | Standing in 2021 | [30][43] |
LM2x Lightweight double sculls |
6:05.36 | John Smith James Thompson |
South Africa | Final 31Aug 2014 |
World's Best Time | Standing in 2021 | [30][44] |
References[]
- ^ "2014 World Rowing Championships: Event Information". WorldRowing.com. International Rowing Federation. Retrieved 21 June 2015.
- ^ a b M1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b M2x Results, WorldRowing.com
- ^ a b M4x Results, WorldRowing.com
- ^ a b M2- Results, WorldRowing.com
- ^ a b M4- Results, WorldRowing.com
- ^ a b M2+ Results, WorldRowing.com
- ^ a b M8+ Results, WorldRowing.com
- ^ a b LM1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LM2x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LM4x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LM2- Results, WorldRowing.com
- ^ a b LM4- Results Archived 3 March 2016 at the Wayback Machine, WorldRowing.com
- ^ a b LM8+ Results, WorldRowing.com
- ^ a b W1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b W2x Results, WorldRowing.com
- ^ a b W4x Results, WorldRowing.com
- ^ a b W2- Results, WorldRowing.com
- ^ a b W4- Results Archived 7 November 2020 at the Wayback Machine, WorldRowing.com
- ^ a b W8+ Results, WorldRowing.com
- ^ a b LW1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LW2x Results Archived 3 March 2016 at the Wayback Machine, WorldRowing.com
- ^ a b LW4x Results Archived 3 March 2016 at the Wayback Machine, WorldRowing.com
- ^ a b ASW1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b ASM1x Results, WorldRowing.com
- ^ a b TAMix2x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LTAMix2x Results, WorldRowing.com
- ^ a b LTAMix4+ Results, WorldRowing.com
- ^ Best times at World Rowing
- ^ a b c d e f g h i j k l m n Best times World Rowing
- ^ Magdanis at World Rowing
- ^ Miani at World Rowing
- ^ Paulis at World Rowing
- ^ "Niepmann at World Rowing". Archived from the original on 12 January 2021. Retrieved 4 July 2021.
- ^ Bond at World Rowing
- ^ Prendergast at World Rowing
- ^ "Larsen at World Rowing". Archived from the original on 7 January 2021. Retrieved 4 July 2021.
- ^ Kehoe at World Rowing
- ^ "Sinkovic at World Rowing". Archived from the original on 11 January 2021. Retrieved 4 July 2021.
- ^ Dovgodko at World Rowing
- ^ Edward at World Rowing
- ^ Schmidla at World Rowing
- ^ Alex Gregory at World Rowing
- ^ Thompson at World Rowing
External links[]
- World Rowing Championships
- Rowing competitions in the Netherlands
- 2014 in rowing
- 2014 in Dutch sport
- International sports competitions hosted by the Netherlands
- Sports competitions in Amsterdam
- August 2014 sports events in Europe
- 2010s in Amsterdam