2015 UEFA Regions' Cup Dates 15 June 2014 – 4 July 2015 Teams 38 (from 38 associations) Champions Eastern Region (1st title) Runners-up ZagrebThird place Ankara Württemberg
International football competition
The 2015 UEFA Regions' Cup was the ninth UEFA Regions' Cup .[1] [2]
Preliminary round [ ]
The eight teams in the preliminary round have been drawn into two groups of four. Group A was played in Estonia, while Group B was played in Slovenia. Matches in the preliminary round were played between 23 and 27 July 2014 (Group A) and between 15 and 19 June 2014 (Group B). The two group winners advanced to the intermediary round.
Group A [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
IV Västergötland
3
2
1
0
12
3
+9
7
Dostyk
3
2
1
0
7
2
+5
7
North Wales Coast
3
1
0
2
4
4
0
3
Northern Estonia (H)
3
0
0
3
1
15
−14
0
Dostyk v IV Västergötland
North Wales Coast v Northern Estonia
23 July 2014 North Wales Coast 3–1 Northern Estonia Maarjamäe Stadium, Tallinn 18:00
Midgley 68' (pen. ) Parry 82' Ryan Jones 89'
Report
Samberk 29'
Referee: Sergiu Derenov (Moldova )
North Wales Coast v Dostyk
25 July 2014 North Wales Coast 0–1 Dostyk Rakvere linnastaadion , Rakvere 15:00
Report
Borovski 59'
Referee: Dag Vidar Hafsås (Norway )
IV Västergötland v Northern Estonia
25 July 2014 IV Västergötland 8–0 Northern Estonia Maarjamäe Stadium, Tallinn 18:00
Ramic 22' 38' Andersson 26' (pen. ) 63' 77' (pen. ) Lundborg 45' Hellden 69' 90+2'
Report
Referee: Sergiu Derenov (Moldova )
IV Västergötland v North Wales Coast
Northern Estonia v Dostyk
27 July 2014 Northern Estonia 0–4 Dostyk Maarjamäe Stadium, Tallinn 12:00
Report
Abutov 10' 56' 70' Azhikhan 90'
Referee: Dag Vidar Hafsås (Norway )
Group B [ ]
Murska Sobota v Euboea
15 June 2014 Murska Sobota 2–1 Euboea Bakovci Stadium, Bakovci 17:30
53' 83'
Report
89'
Referee: Nikolai Yordanov (Bulgaria )
Intermediary round [ ]
The 30 teams which went straight through to the intermediary round were joined by the two group winners from the preliminary round. The 32 teams have been drawn into eight groups of four, with the following countries hosting each group's matches:
Group 1 – Croatia
Group 2 – Slovakia
Group 3 – Serbia
Group 4 – Hungary
Group 5 – Moldova
Group 6 – Malta
Group 7 – Bosnia
Group 8 – Poland
Matches in the intermediary round were played between 25 September 2014 and 24 October 2014. The winners of each group qualified for the final tournament.
Group 1 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Zagreb (H)
3
2
1
0
11
1
10
7
RTU Futbola Centrs
3
2
0
1
3
5
–2
6
IV Västergötland
3
1
1
1
9
6
3
4
Chagirgan
3
0
0
3
5
16
–11
0
Group 2 [ ]
Württemberg v Eastern Slovakia
23 September 2014 Württemberg 2–1 Eastern Slovakia National Training Centre, Poprad
13' 82'
85'
Referee: Aleksandr Gauzer (Kazakhstan)
Group 3 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
South Moravia
3
2
1
0
5
1
4
7
Vojvodina (H)
3
1
1
1
5
5
0
4
South-West Bulgaria
3
1
0
2
3
6
–3
3
Vaud
3
0
2
1
3
4
–1
2
Vojvodina
3–0
2–2
–
South-West Bulgaria
–
2–1
–
Vaud
–
–
0–0
South Moravia
3–0
2–1
–
Group 4 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Eastern Region
3
3
0
0
11
2
9
9
East Hungary (H)
3
2
0
1
6
5
1
6
F.C. Karmiel Safed
3
1
0
2
2
4
–2
3
FK Nevėžis
3
0
0
3
3
11
–8
0
Eastern Region
4–1
6–1
–
East Hungary
–
3–1
–
FK Nevėžis
–
–
1–2
F.C. Karmiel Safed
0–1
0–2
–
Group 5 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Eastern Region
3
3
0
0
10
1
+9
9
Catalonia
3
2
0
1
14
1
+13
6
AF Piatykhatska
3
1
0
2
5
8
–3
3
Telenești (H)
3
0
0
3
1
20
–19
0
Eastern Region v Telenești
23 September 2014 Eastern Region 5–1 Telenești Stadionul CPSN , Vadul lui Vodă
Steve Murray 24' , 65' Richard Thompson 38' , 76' Eamon Kelly 69'
Gheorghe Rotaru 45+3' (pen. )
Referee: Vadims Direktorenko (Latvia)
Group 6 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Ankara
3
3
0
0
5
2
3
9
South Region Russia
3
2
0
1
5
3
2
6
Gozo (H)
3
1
0
2
4
5
–1
3
Vaasa
3
0
0
3
0
4
–4
0
Ankara
2–1
2–1
–
South Region Russia
–
3–1
–
Gozo
–
–
2–0
Vaasa
0–1
0–1
–
Group 7 [ ]
Group 8 [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Lower Silesia (H)
3
2
1
0
11
4
+7
7
Paris Île-de-France
3
2
1
0
6
1
+5
7
FYR Macedonia[3]
3
0
1
2
3
8
–5
1
Brașov
3
0
1
2
4
11
–7
1
Brașov v Lower Silesia
13 September 2014 Brașov 2–5 Lower Silesia Stadion Miejski w Legnicy, Legnica
Vasilache 52' (pen. ) David 76'
Report
Babeczko 25' Leśniarek 45+1' Niedojad 78' , 87' Gołębiewski 90+2'
Referee: Bardhyl Pashaj (Albania)
Paris Île-de-France v FYR Macedonia
13 September 2014 Paris Île-de-France 1–0 FYR Macedonia Stadion KS Polkowice, Polkowice
Harel 32'
Referee: Georgi Vadachkoria (Georgia)
FYR Macedonia v Lower Silesia
15 September 2014 FYR Macedonia 1–5 Lower Silesia Stadion Miejski w Legnicy, Legnica
Karceski 90'
Gacek 9' , 37' Budny 15' Leśniarek 45' (pen. ) Shakjiri 88' (o.g. )
Referee: Georgi Vadachkoria (Georgia)
Brașov v Paris Île-de-France
15 September 2014 Brașov 0–4 Paris Île-de-France Stadion KS Polkowice, Polkowice
Honore 14' Harel 22' (pen. ) , 27' , 58'
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)
Lower Silesia v Paris Île-de-France
17 September 2014 Lower Silesia 1–1 Paris Île-de-France Stadion Miejski w Legnicy, Legnica
Leśniarek 31'
Mokrane 84'
Referee: Domagoj Vučkov (Croatia)
FYR Macedonia v Brașov
17 September 2014 FYR Macedonia 2–2 Brașov Stadion Zagłębia Lubin , Lubin
Shakjiri 17' Paunov 33'
Dascalu 81' Vasilache 83'
Referee: Bardhyl Pashaj (Albania)
Final tournament [ ]
The final tournament was held in the Republic of Ireland , with the final game scheduled for 4 July 2015.
The draw took place at Dublin Arena on 30 March.[4]
Group A [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Eastern Region (H)
3
3
0
0
6
1
+5
9
Ankara
3
2
0
1
6
5
+1
6
South Moravia
3
1
0
2
3
6
−3
3
Tuzla
3
0
0
3
2
5
−3
0
Group B [ ]
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Zagreb
3
3
0
0
9
2
+7
9
Württemberg
3
1
1
1
4
4
0
4
Eastern Region
3
1
1
1
5
6
−1
4
Lower Silesia
3
0
0
3
1
7
−6
0
Final [ ]
See also [ ]
References [ ]
External links [ ]