The 2017–18 Senior Women's One Day League was the 12th edition of the women's List A cricket competition in India . It took place in December 2017 in a round-robin format, with 27 teams divided into an Elite Group and a Plate Group. At the end of season the finalists from the Plate Group, Bengal and Goa , were promoted to the Elite Group, whilst Railways won the Elite Group Super League to claim their eleventh title.[1]
Competition format [ ]
The 27 teams competing in the tournament were divided into the Elite Group and the Plate Group, with the 10 teams in the Elite Group further divided into Groups A and B and the 17 teams in the Plate Group into Groups A, B and C. The tournament operated on a round-robin format, with each team playing every other team in their group once. The top two sides from each Elite Group progressed to the Elite Group Super League, which was a further round-robin group, with the winner of the group being crowned Champions. The bottom side from each Elite Group was relegated to the Plate Group for the following season. Meanwhile, the top two from each Plate Group progressed to a knockout stage, with the two teams that reached the final being promoted for the following season, as well as playing off for the Plate Group title. Matches were played using a 50 over format.
The groups worked on a points system with positions with the groups being based on the total points . Points were awarded as follows:[2]
Win : 4 points.
Tie : 2 points.
Loss : 0 points.
No Result/Abandoned : 2 points.
If points in the final table are equal, teams are separated by most wins, then head-to-head record, then Net Run Rate .
Elite Group [ ]
Teams [ ]
Elite Group A
Elite Group B
Railways
Andhra
Hyderabad
Himachal
Madhya Pradesh
Delhi
Mumbai
Baroda
Maharashtra
Uttar Pradesh
Elite Group A [ ]
Advanced to the Elite Group Super League
Relegated to the Plate Group
The Elite Group A comprised Railways, Andhra, Hyderabad, Himachal Pradesh and Madhya Pradesh. Railways finished at the top of their table with four wins from four games while Andhra finished in second position.[4]
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
1
6 December
Railways
Madhya Pradesh
RRC Stadium, Hyderabad
Railways won by 6 wickets
2
6 December
Andhra
Hyderabad
AOC Cricket Stadium, Hyderabad
Andhra won by 51 runs
13
8 December
Madhya Pradesh
Himachal Pradesh
Rajiv Gandhi International Cricket Stadium, Hyderabad
Madhya Pradesh won by 51 runs
14
8 December
Railways
Hyderabad
AOC Cricket Stadium, Hyderabad
Railways won by 6 runs
25
10 December
Andhra
Himachal Pradesh
RRC Stadium, Hyderabad
Andhra won by 5 wickets
26
10 December
Hyderabad
Madhya Pradesh
AOC Cricket Stadium, Hyderabad
Hyderabad won by 25 runs
37
12 December
Andhra
Railways
RRC Stadium, Hyderabad
Railways won by 6 wickets
38
12 December
Himachal Pradesh
Hyderabad
AOC Cricket Stadium, Hyderabad
Himachal Pradesh won by 6 wickets
49
14 December
Andhra
Madhya Pradesh
AOC Cricket Stadium, Hyderabad
Andhra won by 54 runs
50
14 December
Himachal Pradesh
Railways
RRC Stadium, Hyderabad
Railways won by 5 wickets
Elite Group B [ ]
Advanced to the Elite Group Super League
Relegated to the Plate Group
The Elite Group B comprised Delhi, Mumbai, Baroda, Maharashtra and Uttar Pradesh. Delhi finished at the top of the table with three wins from four games whilst Mumbai finished in second position.[4]
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
72
7 December
Maharashtra
Delhi
GSFC Cricket Ground, Vadodara
Maharashtra won by 36 runs
73
7 December
Mumbai
Baroda
Reliance Cricket Stadium, Vadodara
Mumbai won by 9 wickets
15
8 December
Uttar Pradesh
Maharashtra
Reliance Cricket Stadium, Vadodara
Uttar Pradesh won by 72 runs
16
8 December
Baroda
Delhi
GSFC Cricket Ground, Vadodara
Delhi won by 1 run
27
10 December
Uttar Pradesh
Mumbai
GSFC Cricket Stadium, Vadodara
Mumbai won by 9 wickets
28
10 December
Maharashtra
Baroda
Reliance Cricket Stadium, Vadodara
Baroda won by 4 wickets
39
12 December
Mumbai
Delhi
Reliance Cricket Stadium, Vadodara
Delhi won by 6 wickets
40
12 December
Baroda
Uttar Pradesh
GSFC Cricket Ground, Vadodara
Baroda won by 7 wickets
51
14 December
Mumbai
Maharashtra
GSFC Cricket Ground, Vadodara
Maharashtra won by 21 runs
52
14 December
Uttar Pradesh
Delhi
Reliance Cricket Stadium, Vadodara
Delhi won by 6 wickets
Elite Group Super League [ ]
Railways emerged as champions of the 2017–18 Senior Women's One Day League. The Mithali Raj-led team won all their three matches in the Super League to finish at the top of the table and claim the title, whilst Delhi finished as runners-up.
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
61
21 December
Railways
Mumbai
Motibaug Cricket Ground, Vadodara
Railways won by 96 runs
62
21 December
Andhra
Delhi
Railway Ground, Vadodara
Andhra won by 8 wickets
65
23 December
Railways
Andhra
Railway Ground, Vadodara
Railways won by 187 runs
66
23 December
Delhi
Mumbai
Motibaug Cricket Ground, Vadodara
Delhi won by 4 wickets
69
25 December
Railways
Delhi
Motibaug Cricket Ground, Vadodara
Railways won by 5 wickets
70
25 December
Andhra
Mumbai
Motibaug Cricket Ground, Vadodara
Mumbai won by 4 wickets
Plate Group [ ]
Teams [ ]
Plate Group A
Plate Group B
Plate Group C
Karnataka
Haryana
Saurashtra
Punjab
Tamil Nadu
Odisha
Vidarbha
Kerala
Gujarat
Jharkhand
Assam
Bengal
Goa
Tripura
Chhattisgarh
Rajasthan
Jammu and Kashmir
Plate Group A [ ]
Advanced to Plate Group Semi-finals
Advanced to Plate Group Quarter-finals
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
5
6 December
Haryana
Saurashtra
DRIEMS Ground, Cuttack
Haryana won by 10 wickets
6
6 December
Karnataka
Tamil Nadu
Nimpur Ground, Cuttack
Karnataka won by 6 wickets
7
6 December
Odisha
Punjab
Ravenshaw University Ground, Cuttack
Odisha won by 43 runs
17
8 December
Odisha
Saurashtra
Nimpur Ground, Cuttack
Match Abandoned
18
8 December
Karnataka
Haryana
Ravenshaw University Ground, Cuttack
Match Abandoned
19
8 December
Punjab
Tamil Nadu
DRIEMS Ground, Cuttack
Match Abandoned
29
10 December
Karnataka
Odisha
Ravenshaw University Ground, Cuttack
Karnataka won by 75 runs
30
10 December
Haryana
Tamil Nadu
DRIEMS Ground, Cuttack
Haryana won by 7 wickets
31
10 December
Punjab
Saurashtra
Nimpur Ground, Cuttack
Saurashtra won by 3 wickets
41
12 December
Karnataka
Saurashtra
DRIEMS Ground, Cuttack
Saurashtra won by 2 wickets
42
12 December
Tamil Nadu
Odisha
Nimpur Ground, Cuttack
Tamil Nadu won by 2 wickets
43
12 December
Haryana
Punjab
Ravenshaw University Ground, Cuttack
Punjab won by 19 runs
53
14 December
Tamil Nadu
Saurashtra
Nimpur Ground, Cuttack
Saurashtra won by 3 wickets
54
14 December
Odisha
Haryana
Ravenshaw University Ground, Cuttack
Haryana won by 2 wickets
55
14 December
Karnataka
Punjab
DRIEMS Ground, Cuttack
Karnataka won by 4 wickets
Plate Group B [ ]
Advanced to Plate Group Quarter-finals
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
8
6 December
Assam
Kerala
JSCA Oval Ground, Ranchi
Kerala won by 88 runs
9
6 December
Vidarbha
Jharkhand
JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Vidarbha won by 11 runs
20
8 December
Gujarat
Kerala
JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Kerala won by 4 wickets
21
8 December
Vidarbha
Assam
JSCA Oval Ground, Ranchi
Vidarbha won by 36 runs
32
10 December
Gujarat
Jharkhand
JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Gujarat won by 75 runs
33
10 December
Kerala
Vidarbha
JSCA Oval Ground, Ranchi
Vidarbha won by 7 wickets
44
12 December
Jharkhand
Assam
JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Jharkhand won by 36 runs
45
12 December
Vidarbha
Gujarat
JSCA Oval Ground, Ranchi
Gujarat won by 6 wickets
56
14 December
Jharkhand
Kerala
JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Kerala won by 5 wickets
57
14 December
Assam
Gujarat
JSCA Oval Ground, Ranchi
Assam won by 48 runs
Plate Group C [ ]
Advanced to Plate Group Semi-finals
Advanced to Plate Group Quarter-finals
Group stage
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
10
6 December
Jammu and Kashmir
Bengal
Bengal Cricket Academy Ground, Kalyani
Bengal won by 10 wickets
11
6 December
Rajasthan
Tripura
JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata
Tripura won by 42 runs
12
6 December
Chhattisgarh
Goa
Eden Gardens, Kolkata
Goa won by 2 wickets
22
8 December
Jammu and Kashmir
Chhattisgarh
JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata
Chhattisgarh won by 162 runs
23
8 December
Bengal
Tripura
Bengal Cricket Academy Ground, Kalyani
Tripura won by 9 runs
24
8 December
Goa
Rajasthan
Eden Gardens, Kolkata
Goa won by 8 wickets
34
10 December
Chhattisgarh
Tripura
JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata
Match Abandoned
35
10 December
Bengal
Rajasthan
Bengal Cricket Academy Ground, Kalyani
Match Abandoned
36
10 December
Goa
Jammu and Kashmir
Eden Gardens, Kolkata
Match Abandoned
46
12 December
Tripura
Jammu and Kashmir
Eden Gardens, Kolkata
Tripura won by 10 wickets
47
12 December
Rajasthan
Chhattisgarh
JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata
Chhattisgarh won by 8 wickets
48
12 December
Bengal
Goa
Bengal Cricket Academy Ground, Kalyani
Bengal won by 7 wickets
58
14 December
Rajasthan
Jammu and Kashmir
JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata
Rajasthan won by 49 runs
59
14 December
Chhattisgarh
Bengal
Bengal Cricket Academy Ground, Kalyani
Bengal won by 8 wickets
60
14 December
Tripura
Goa
Eden Gardens, Kolkata
Goa won by 1 wicket
Plate Knockout Stage [ ]
No.
Date
Team 1
Team 2
Venue
Result
Quarter-finals
63
21 December
Vidarbha
Haryana
JU Second Campus Ground, Salt Lake, Kolkata
Vidarbha won by 10 wickets
64
22 December
Goa
Kerala
JU Second Campus Ground, Salt Lake, Kolkata
Goa won by 71 runs
Semi-finals
67
24 December
Bengal
Vidarbha
Eden Gardens, Kolkata
Bengal won by 37 runs (Promoted to Elite Group)
68
24 December
Karnataka
Goa
JU Second Campus Ground, Salt Lake, Kolkata
Goa won by 3 wickets (Promoted to Elite Group)
Final
71
26 December
Bengal
Goa
Eden Gardens, Kolkata
Goa won by 37 runs
Statistics [ ]
Most runs [ ]
Player
Team
Mat
Inns
Runs
Ave
SR
HS
100
50
Deepti Sharma
Bengal
6
6
313
104.00
65.13
77
0
5
Sheral Rozario
Mumbai
7
7
258
51.60
53.08
57*
0
1
Sarika Koli
Railways
7
7
257
36.71
61.19
71
0
1
Monika Das
Assam
4
4
256
64.00
85.33
151
1
1
Priya Punia
Delhi
7
4
254
42.33
50.09
79*
0
3
Source: BCCI[5]
Most wickets [ ]
Player
Team
Balls
Wkts
Ave
Econ
BBI
SR
4WI
5WI
Shikha Pandey
Goa
384
18
7.16
2.01
6-10
21.33
2
1
Fatima Jaffer
Mumbai
380
15
12.66
3.20
5-19
23.73
1
1
Moutushi Dey
Tripura
142
14
5.28
3.12
5-13
10.14
1
1
Neha Maji
Bengal
342
14
10.64
2.61
5-19
24.42
0
1
Mallika Thalluri
Andhra
329
13
15.84
3.75
3-35
25.30
0
0
Adila Khanam
Chhattisgarh
196
12
6.33
2.32
5-29
16.33
1
1
Source: BCCI[6]
References [ ]