2018 Humpty's Champions Cup
2018 Humpty's Champions Cup | |
---|---|
Host city | Calgary, Alberta |
Arena | , Canada Olympic Park, Calgary, AB |
Dates | April 24-29 2018 |
Men's winner | Brad Gushue |
Curling club | Bally Haly G&CC, St. John's |
Skip | Brad Gushue |
Third | Mark Nichols |
Second | Brett Gallant |
Lead | Geoff Walker |
Coach | Jules Owchar |
Finalist | Glenn Howard |
Women's winner | Rachel Homan |
Curling club | Ottawa Curling Club, Ottawa |
Skip | Rachel Homan |
Third | Emma Miskew |
Second | Joanne Courtney |
Lead | Lisa Weagle |
Coach | |
Finalist | Kerri Einarson |
« 2017 2019 » |
The 2018 Humpty's Champions Cup is the final Grand Slam of curling event of the 2017–18 curling season. It was held April 24-29, 2018 at the , Canada Olympic Park, in Calgary, Alberta.
Men[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[1]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|
Kurt Balderston | Karsten Sturmay | Rob Bucholz | Grande Prairie, Alberta | |
Brendan Bottcher | Darren Moulding | Brad Thiessen | Karrick Martin | Edmonton, Alberta |
Reid Carruthers | John Morris | Derek Samagalski | Colin Hodgson | Winnipeg, Manitoba |
Niklas Edin | Oskar Eriksson | Rasmus Wranå | Christoffer Sundgren | Karlstad, Sweden |
Colton Flasch | Dallan Muyres | Saskatoon, Saskatchewan | ||
Jason Gunnlaugson | Alex Forrest | Matt Dunstone | Connor Njegovan | Winnipeg, Manitoba |
Brad Gushue | Mark Nichols | Brett Gallant | Geoff Walker | St. John's, Newfoundland and Labrador |
Glenn Howard | Adam Spencer | David Mathers | Scott Howard | Tiny, Ontario |
Brad Jacobs | Ryan Fry | E. J. Harnden | Ryan Harnden | Sault Ste. Marie, Ontario |
Kevin Koe | Marc Kennedy | Brent Laing | Ben Hebert | Calgary, Alberta |
Mike McEwen | B. J. Neufeld | Matt Wozniak | Denni Neufeld | Winnipeg, Manitoba |
Bruce Mouat | Grant Hardie | Bobby Lammie | Hammy McMillan Jr. | Edinburgh, Scotland |
Greg Persinger (Fourth) | Rich Ruohonen (Skip) | Colin Hufman | Phil Tilker | Minneapolis, Minnesota |
Marc Pfister | Dominik Märki | Raphael Märki | Simon Gempeler | Adelboden, Switzerland |
Tyler Tardi | Jacques Gauthier | Langley, British Columbia |
Round Robin Standings[]
|
|
|
Tiebreakers[]
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Jacobs | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Jason Gunnlaugson | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Colton Flasch | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Mike McEwen | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
1 | Brad Gushue | 4 | ||||||||||||
8 | Jason Gunnlaugson | 2 | ||||||||||||
1 | Brad Gushue | 7 | ||||||||||||
4 | Kevin Koe | 5 | ||||||||||||
4 | Kevin Koe | 5 | ||||||||||||
5 | Brendan Bottcher | 2 | ||||||||||||
1 | Brad Gushue | 8 | ||||||||||||
3 | Glenn Howard | 2 | ||||||||||||
2 | Bruce Mouat | 7 | ||||||||||||
7 | Mike McEwen | 6 | ||||||||||||
2 | Bruce Mouat | 5 | ||||||||||||
3 | Glenn Howard | 9 | ||||||||||||
3 | Glenn Howard | 7 | ||||||||||||
6 | Rich Ruohonen | 6 |
Quarterfinals[]
April 28, 4:00pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Gushue | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Jason Gunnlaugson | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Bruce Mouat | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Mike McEwen | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Glenn Howard | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Rich Ruohonen | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kevin Koe | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Brendan Bottcher | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Semifinals[]
April 28, 8:00pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Bruce Mouat | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Glenn Howard | 0 | 0 | 4 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 9 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Gushue | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Kevin Koe | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Final[]
April 29, 2:00pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Brad Gushue | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 3 | X | 8 |
Glenn Howard | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Women[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[2]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|
Chelsea Carey | Cathy Overton-Clapham | Jocelyn Peterman | Laine Peters | Calgary, Alberta |
(Fourth) | (Skip) | Grande Prairie, Alberta | ||
Kerri Einarson | Selena Kaatz | Liz Fyfe | Kristin MacCuish | Winnipeg, Manitoba |
Binia Feltscher | Carole Howald | Franziska Kaufmann | Larissa Hari | Flims, Switzerland |
Chinami Yoshida[a] | Mari Motohashi | Yumi Suzuki | Yurika Yoshida | Kitami, Hokkaido |
Anna Hasselborg | Sara McManus | Agnes Knochenhauer | Sofia Mabergs | Sundbyberg, Sweden |
Rachel Homan | Emma Miskew | Joanne Courtney | Lisa Weagle | Ottawa, Ontario |
Jennifer Jones | Kaitlyn Lawes | Jill Officer | Dawn McEwen | Winnipeg, Manitoba |
Kaitlyn Jones | Karlee Burgess | Lauren Lenentine | Lindsey Burgess | Halifax, Nova Scotia |
Marie Christianson | Halifax, Nova Scotia | |||
Eve Muirhead | Anna Sloan | Vicki Adams | Lauren Gray | Stirling, Scotland |
Alina Pätz | Nadine Lehmann | Marisa Winkelhausen | Nicole Schwägli | Baden, Switzerland |
Jamie Sinclair | Alex Carlson | Vicky Persinger | Monica Walker | Blaine, Minnesota |
Val Sweeting | Lori Olson-Johns | Dana Ferguson | Rachelle Brown | Edmonton, Alberta |
Silvana Tirinzoni | Esther Neuenschwander | Manuela Siegrist | Marlene Albrecht | Aarau, Switzerland |
Round Robin Standings[]
|
|
|
Tiebreakers[]
April 27, 8:00pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rachel Homan | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 8 |
Alina Pätz | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | |
Val Sweeting | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
April 28, 8:30am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Jennifer Jones | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | X | 10 |
Val Sweeting | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
1 | Jamie Sinclair | 3 | ||||||||||||
8 | Rachel Homan | 6 | ||||||||||||
8 | Rachel Homan | 9 | ||||||||||||
5 | Eve Muirhead | 6 | ||||||||||||
4 | Anna Hasselborg | 3 | ||||||||||||
5 | Eve Muirhead | 4 | ||||||||||||
8 | Rachel Homan | 7 | ||||||||||||
3 | Kerri Einarson | 6 | ||||||||||||
2 | Silvana Tirinzoni | 5 | ||||||||||||
7 | Jennifer Jones | 6 | ||||||||||||
7 | Jennifer Jones | 4 | ||||||||||||
3 | Kerri Einarson | 6 | ||||||||||||
3 | Kerri Einarson | 5 | ||||||||||||
6 | Chelsea Carey | 3 |
Quarterfinals[]
April 28, 12:00pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Kerri Einarson | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Chelsea Carey | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Anna Hasselborg | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Eve Muirhead | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Silvana Tirinzoni | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Jennifer Jones | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Jamie Sinclair | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Rachel Homan | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 6 |
Semifinals[]
April 28, 8:00pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rachel Homan | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Eve Muirhead | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Jennifer Jones | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Kerri Einarson | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Final[]
April 29, 10:00am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Rachel Homan | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Kerri Einarson | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Qualification[]
Men[]
Qualification method | Qualifying team | Scenario if team has already qualified | Notes |
---|---|---|---|
Defending Champion 2017 Humpty's Champions Cup | Brad Jacobs | None (first qualifier) | |
Winner of GSOC Tour Challenge | Brad Gushue | None (first qualifier) | |
Winner of The Masters Grand Slam of Curling | Brad Gushue | WCT Event Winner (not already qualified) | |
Winner of The National | Bruce Mouat | None (first qualifier) | |
Winner of 2017 European Championship | Niklas Edin | None (first qualifier) | |
Winner of 2017 Asia/Pacific Championship | |
None (first qualifier) | |
Winner of Canadian Open of Curling | |
None (first qualifier) | |
Winner of 2018 Winter Olympics | |
None (first qualifier) | |
Winner of 2018 U.S. National Championship | Greg Persinger | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 World Junior Championship | Tyler Tardi | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 Tim Hortons Brier | Brad Gushue | WCT Event Winner (not already qualified) | |
Winner of 2018 Elite 10 | Mike McEwen | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 World Championship | Niklas Edin | WCT Event Winner (not already qualified) | |
Winner of 2018 Players' Championship | Kevin Koe | None (first qualifier) | |
WCT #1 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Brad Jacobs | Already qualified | AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic (SFM: 10.5938) |
WCT #2 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Reid Carruthers | None (first qualifier) | Canad Inns Men's Classic (SFM: 8.6231) |
WCT #3 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Brad Gushue | Already qualified | Swiss Cup Basel (SFM: 8.2928) |
WCT #4 - Winner of 2016-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | Direct Horizontal Drilling Fall Classic (SFM: 8.2344) |
WCT #5 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Kevin Koe | Already qualified | (SFM: 7.8483) |
WCT #6 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Colton Flasch | None (first qualifier) | College Clean Restoration Curling Classic (SFM: 7.6823) |
WCT #7 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Brad Gushue | Already qualified | Stu Sells Toronto Tankard (SFM: 7.3069) |
WCT #8 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Niklas Edin | Already qualified | Mercure Perth Masters (SFM: 6.8809) |
WCT #9 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Already qualified, declined invite | Challenge de Curling de Gatineau (SFM: 6.8314) | |
WCT #10 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Bruce Mouat | Already qualified | Stu Sells Oakville Tankard (SFM: 6.6939) |
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Jason Gunnlaugson | None (first qualifier) | GSOC Tour Challenge Tier 2 (SFM: 6.6456) |
WCT #12 - Winner of 2017-17 Ranked Event | Niklas Edin | Already qualified | Curling Masters Champery (SFM: 6.2031) |
WCT #13 - Winner of 2017-17 Ranked Event | Niklas Edin | Already qualified | Baden Masters (SFM: 5.8101) |
WCT #14 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Brendan Bottcher | None (first qualifier) | Red Deer Curling Classic (SFM: 5.0877) |
WCT #15 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Bruce Mouat | Already qualified | Oakville OCT Fall Classic (SFM: 5.0662) |
WCT #16 - Winner of 2016-17 Ranked Event | Mike McEwen | Already qualified | Ed Werenich Golden Wrench Classic (SFM: 4.9849) |
WCT #17 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Brendan Bottcher | Already qualified | Medicine Hat Charity Classic (SFM: 4.6272) |
WCT #18 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Kurt Balderston | None (first qualifier) | Original 16 WCT Bonspiel (SFM: 4.5434) |
WCT #19 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Marc Pfister | None (first qualifier) | German Masters (SFM: 4.5412) |
WCT #20 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Glenn Howard | None (first qualifier) | Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic (SFM: 4.4091) |
Women[]
Qualification method | Qualifying team | Scenario if team has already qualified | Notes |
---|---|---|---|
Defending Champion 2017 Humpty's Champions Cup | Rachel Homan | ||
Winner of 2017 GSOC Tour Challenge | Val Sweeting | None (first qualifier) | .. |
Winner of 2017 Masters | Jennifer Jones | None (first qualifier) | |
Winner of 2017 Pacific-Asia Championship | |||
Winner of 2017 Boost National | Jennifer Jones | Already Qualified | |
Winner of 2017 European Championship | Eve Muirhead | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 Canadian Open | Chelsea Carey | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 U.S. National Championship | Jamie Sinclair | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 Scotties Tournament of Hearts | Jennifer Jones | Already qualified | |
Winner of the 2018 Winter Olympics | Anna Hasselborg | ||
Winner of 2018 World Junior Championship | Kaitlyn Jones | None (first qualifier) | |
Winner of 2018 World Championship | Jennifer Jones | Already Qualified | |
Winner of 2018 Players' Championship | Jamie Sinclair | Already qualified | |
WCT #1 - Winner of 2017-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | Canad Inns Women's Classic (SFM: 10.6180) |
WCT #2 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Rachel Homan | Already qualified | Curlers Corner Autumn Gold Curling Classic (SFM: 9.8021) |
WCT #3 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Eve Muirhead | Already qualified | HDF Insurance Shoot-Out (SFM: 7.9346) |
WCT #4 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Alina Pätz | None (first qualifier) | Stockholm Ladies Curling Cup (SFM: 7.8806) |
WCT #5 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Silvana Tirinzoni | None (first qualifier) | Stu Sells Oakville Tankard (SFM: 7.4915) |
WCT #6 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Rachel Homan | Already qualified | Prestige Hotels & Resorts Curling Classic (SFM: 7.3069) |
WCT #7 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Satsuki Fujisawa | None (first qualifier) | Karuizawa International (SFM: 6.6069) |
WCT #8 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Kerri Einarson | None (first qualifier) | GSOC Tour Challenge Tier 2 (SFM: 6.5875) |
WCT #9 - Winner of 2017-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | Women's Masters Basel (SFM: 6.5544) |
WCT #10 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Jamie Sinclair | Already qualified | AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic (SFM: 5.9702) |
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | CCT Arctic Cup (SFM: 5.878) |
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event | None (first qualifier) | Red Deer Curling Classic (SFM: 5.2766) | |
WCT #12 - Winner of 2017-18 Ranked Event | Binia Feltscher | None (first qualifier) | Glynhill Ladies International (SFM: 5.1354) |
WCT #13 - Winner of 2017-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | Stu Sells Toronto Tankard (SFM: 5.0898) |
WCT #14 - Winner of 2017-18 Ranked Event | |
None (first qualifier) | Curl Mesabi Classic (SFM: 4.5996) |
WCT #15 - Winner of 2017-18 Ranked Event | None (first qualifier) | Royal LePage OVCA Women's Fall Classic (SFM: 4.3588) |
Notes[]
- ^ Chinami Yoshida moved up from third to skip Team Fujisawa as Satsuki Fujisawa was playing in the 2018 World Mixed Doubles Curling Championship. Alternate Mari Motohashi stpped in to play third.[3]
References[]
- ^ http://www.thegrandslamofcurling.com/curling/champions-cup/2018-humptys-champions-cup-mens-teams/
- ^ http://www.thegrandslamofcurling.com/curling/champions-cup/2018-humptys-champions-cup-womens-teams/
- ^ "Carey cruises to victory in Champions Cup Opender". Grand Slam of Curling. April 25, 2018. Retrieved September 8, 2020.
- ^ 2017-18 Curling Season SFM
Categories:
- Champions Cup (curling)
- 2018 in Canadian curling
- Curling in Alberta
- 2018 in Alberta
- Sport in Calgary
- April 2018 sports events in Canada