Australia at the 2011 World Aquatics Championships
Australia at the 2011 World Aquatics Championships | |
---|---|
FINA code | AUS |
National federation | Swimming Australia |
Website | swimming |
in Shanghai, China | |
Competitors | 97 in 5 sports |
Medals Ranked 7thth |
|
World Aquatics Championships appearances | |
Australia competed at the 2011 World Aquatics Championships in Shanghai, China from 16 to 31 July 2011. Australian athletes have competed in every FINA World Aquatics Championships. Swimming Australia sent a total of 97 athletes to the Championships to compete in all 5 sports.
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | James Magnussen Matthew Targett Matthew Abood Eamon Sullivan Kyle Richardson James Roberts |
Swimming | Men's 4×100 m freestyle relay | 24 July |
Gold | James Magnussen | Swimming | Men's 100 m freestyle | 28 July |
Silver | Alexandra Croak Melissa Wu |
Diving | Women's 10 m synchronized platform | 18 July |
Silver | Melissa Gorman Ky Hurst |
Open water swimming | Team | 21 July |
Silver | Matthew Targett | Swimming | Men's 50 m butterfly | 25 July |
Silver | Alicia Coutts | Swimming | Women's 100 m butterfly | 25 July |
Silver | Alicia Coutts | Swimming | Women's 200 m individual medley | 25 July |
Silver | Leisel Jones | Swimming | Women's 100 m breaststroke | 26 July |
Silver | Kylie Palmer | Swimming | Women's 200 m freestyle | 27 July |
Silver | Bronte Barratt Blair Evans Angie Bainbridge Kylie Palmer Jade Neilsen |
Swimming | Women's 4×200 m freestyle relay | 28 July |
Silver | Belinda Hocking | Swimming | Women's 200 m backstroke | 30 July |
Silver | Hayden Stoeckel Brenton Rickard Geoff Huegill James Magnussen Ben Treffers Christian Sprenger James Roberts |
Swimming | Men's 4×100 m medley relay | 31 July |
Bronze | Anabelle Smith Sharleen Stratton |
Diving | Women's 3 m synchronized springboard | 16 July |
Bronze | Geoff Huegill | Swimming | Men's 50 m butterfly | 25 July |
Bronze | Belinda Hocking Leisel Jones Alicia Coutts Merindah Dingjan Stephanie Rice |
Swimming | Women's 4×100 m medley relay | 30 July |
Bronze | Stephanie Rice | Swimming | Women's 400 m individual medley | 31 July |
Diving[]
Australia will send 7 divers to the 2011 World Aquatics Championships.
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Grant Nel | 1 m springboard | 340.85 | 19 | Did not advance | |||
3 m springboard | 383.95 | 27 | Did not advance | ||||
James Connor | 10 m platform | 356.60 | 26 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Preliminary | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Sharleen Stratton | 1 m pringboard | 282.45 | 3 Q | 281.65 | 7 | ||
3 m springboard | 324.45 | 4 Q | 327.40 | 8 Q | 330.75 | 5 | |
Brittany Broben | 1 m springboard | 257.10 | 10 Q | 267.20 | 11 | ||
10 m platform | 276.55 | 15 Q | 263.95 | 17 | Did not advance | ||
Anabelle Smith | 3 m springboard | 256.50 | 28 | Did not advance | |||
Alexandra Croak | 10 m platform | 320.50 | 8 Q | 330.35 | 6 Q | 337.75 | 7 |
Anabelle Smith Sharleen Stratton |
3 m synchronized springboard | 285.90 | 5 Q | 306.90 | |||
Alexandra Croak Melissa Wu |
10 m synchronized platform | 303.66 | 2 Q | 325.92 |
Open water swimming[]
- Men[1]
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Time | Position | ||
5 km | 56:40.4 | 24 | |
25 km | DNF | ||
Trent Grimsey | 5 km | 56:33.4 | 16 |
25 km | 5:11:28.2 | 5 | |
Ky Hurst | 10 km | 1:54:33.9 | 5 |
10 km | 1:55:51.5 | 30 |
- Women[2]
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Time | Position | ||
5 km | 1:01:08.3 | 21 | |
5 km | 1:00:46.8 | 8 | |
10 km | 2:05:47.3 | 31 | |
Melissa Gorman | 10 km | 2:02:12.0 | 4 |
25 km | 5:53.35.4 | 14 |
- Mixed
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Time | Position | ||
Melissa Gorman Ky Hurst |
Team | 57:01.8 |
Swimming[]
Australia qualified 47 swimmers.[3]
Men (23): Matthew Abood, , Craig Calder, Ashley Delaney, Tommaso D'Orsogna, Thomas Fraser-Holmes, Jayden Hadler, Geoff Huegill, , Mitch Larkin, James Magnussen, Kenrick Monk, Ryan Napoleon, Travis Nederpelt, Kyle Richardson, Brenton Rickard, James Roberts, Christian Sprenger, Hayden Stoeckel, Eamon Sullivan, Matthew Targett, Kenneth To, Ben Treffers
Women (24): Jessica Ashwood, Angie Bainbridge, Bronte Barratt, Alicia Coutts, Merindah Dingjan, Blair Evans, Sally Foster, , Melissa Gorman (pool and open water), Marieke Guehrer, , Samantha Hamill, Belinda Hocking, Leisel Jones, , Yolane Kukla, Meagen Nay, Jade Neilsen, Kylie Palmer, Leiston Pickett, Stephanie Rice, Jessicah Schipper, Emily Seebohm,
- Men
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Matthew Abood | 50 m freestyle | 22.17 | 9 Q | 22.16 | 12 | Did not advance | |
Matt Targett | 50 m freestyle | 22.31 | 14 Q | 22.09 | 9 | Did not advance | |
50 m butterfly | 23.53 | 8 Q | 23.41 | 7 Q | 23.28 | ||
James Magnussen | 100 m freestyle | 48.21 | 2 Q | 47.90 | 1 Q | 47.63 | |
James Roberts | 100 m freestyle | 48.93 | 16 Q | 48.49 | 10 | Did not advance | |
Kenrick Monk | 200 m freestyle | 1:48.42 | 16 Q | 1:47.86 | 11 | Did not advance | |
Thomas Fraser-Holmes | 200 m freestyle | 1:48.86 | 22 | Did not advance | |||
400 m freestyle | 3:50.71 | 19 | Did not advance | ||||
400 m individual medley | 4:18.49 | 13 | Did not advance | ||||
Ryan Napoleon | 400 m freestyle | 3:48.54 | 13 | Did not advance | |||
800 m freestyle | 7:56.84 | 13 | Did not advance | ||||
1500 m freestyle | 15:51.66 | 24 | Did not advance | ||||
Hayden Stoeckel | 50 m backstroke | 25.29 | 13 Q | 25.20 | 10 | Did not advance | |
100 m backstroke | 54.05 | 9 Q | 53.70 | 9 | Did not advance | ||
Ashley Delaney | 50 m backstroke | 25.33 | 14 Q | 25.43 | 13 | Did not advance | |
200 m backstroke | 2:00.15 | 21 | Did not advance | ||||
Ben Treffers | 100 m backstroke | 53.89 | 6 Q | 53.87 | 10 | Did not advance | |
Mitch Larkin | 200 m backstroke | 2:00.52 | 23 | Did not advance | |||
200 m individual medley | 2:04.57 | 34 | Did not advance | ||||
400 m individual medley | 4:26.91 | 25 | Did not advance | ||||
Brenton Rickard | 50 m breaststroke | 27.89 | 13 Q | 27.80 | 13 | Did not advance | |
100 m breaststroke | 1:00.48 | 13 Q | 1:00.04 | 4 Q | 1:00.11 | 5 | |
200 m breaststroke | 2:13.51 | 21 | Did not advance | ||||
Christian Sprenger | 100 m breaststroke | 1:00.35 | 7 Q | 1:00.44 | 10 | Did not advance | |
Craig Calder | 200 m breaststroke | 2:13.90 | 26 | Did not advance | |||
Geoff Huegill | 50 m butterfly | 23.27 | 2 Q | 23.26 | 2 Q | 23.35 | |
100 m butterfly | 51.83 | 3 Q | 51.85 | 6 Q | 52.36 | 8 | |
100 m butterfly | 52.27 | 10 Q | 52.19 | 11 | Did not advance | ||
Jayden Hadler | 200 m butterfly | 1:57.17 | 18 | Did not advance | |||
Travis Nederpelt | 200 m butterfly | 2:00.98 | 32 | Did not advance | |||
Kenneth To | 200 m individual medley | 1:59.02 | 3 Q | 1:59.17 | 7 Q | 1:59.26 | 7 |
James Magnussen Matt Targett Matthew Abood Eamon Sullivan Kyle Richardson* James Roberts* |
4 × 100 m freestyle relay | 3:13.79 | 5 Q | 3:11.00 | |||
Thomas Fraser-Holmes Kenrick Monk Ryan Napoleon Tommaso D'Orsogna* |
4 × 200 m freestyle relay | 7:11.80 | 4 Q | 7:08.48 | 5 | ||
Hayden Stoeckel Brenton Rickard Geoff Huegill James Magnussen Ben Treffers* Christian Sprenger* * James Roberts* |
4 × 100 m medley relay | 3:34.88 | 5 Q | 3:32.26 |
- * raced in heats only
- Women
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
50 m freestyle | 25.18 | 12 Q | 25.20 | 12 | Did not advance | ||
Yolane Kukla | 50 m freestyle | 25.11 | 9 Q | 25.11 | 10 | Did not advance | |
100 m freestyle | 54.37 | 6 Q | 54.87 | 14 | Did not advance | ||
50 m butterfly | 27.24 | 24 | Did not advance | ||||
Alicia Coutts | 100 m freestyle | 54.37 | 6 Q | 53.78 | 3 Q | 53.81 | 6 |
100 m butterfly | 57.49 | 2 Q | 57.41 | 4 Q | 56.94 | ||
200 m individual medley | 2:11.64 | 5 Q | 2:10.65 | 4 Q | 2:09.00 | ||
Bronte Barratt | 200 m freestyle | 1:57.37 | 3 Q | 1:56.90 | 6 Q | 1:56.60 | 5 |
400 m freestyle | 4:08.62 | 11 | Did not advance | ||||
Kylie Palmer | 200 m freestyle | 1:57.42 | 5 Q | 1:56.59 | 3 Q | 1:56.04 | |
400 m freestyle | 4:06.38 | 5 Q | 4:04.62 | 4 | |||
800 m freestyle | 8:28.35 | 5 Q | 8:29.20 | 6 | |||
Melissa Gorman | 800 m freestyle | 8:30.00 | 13 | Did not advance | |||
1500 m freestyle | 16:07.39 | 7 Q | 16:05.98 | 5 | |||
Jessica Ashwood | 1500 m freestyle | 16:25.85 | 15 | Did not advance | |||
Emily Seebohm | 50 m backstroke | 28.39 | 8 Q | 28.19 | 8 Q | 28.07 | 5 |
100 m backstroke | 59.87 | 3 Q | 59.54 | 4 Q | 59.21 | 4 | |
Belinda Hocking | 50 m backstroke | 28.92 | 20 | Did not advance | |||
100 m backstroke | 1:00.23 | 6 Q | 59.69 | 6 Q | 59.53 | 6 | |
200 m backstroke | 2:08.50 | 4 Q | 2:07.78 | 2 Q | 2:06.06 | ||
Meagen Nay | 200 m backstroke | 2:08.50 | 4 Q | 2:08.53 | 7 Q | 2:08.69 | 6 |
Leisel Jones | 50 m breaststroke | 30.93 | 5 Q | 31.14 | 5 Q | 31.01 | 6 |
100 m breaststroke | 1:07.72 | 6 Q | 1:06.66 | 2 Q | 1:06.25 | ||
Leiston Pickett | 50 m breaststroke | 31.07 | 6 Q | 30.96 | 4 Q | 30.74 | 4 |
100 m breaststroke | 1:08.06 | 11 Q | 1:07.87 | 10 | Did not advance | ||
Sally Foster | 200 m breaststroke | 2:27.07 | 6 Q | 2:26.43 | 12 | Did not advance | |
200 m breaststroke | 2:29.82 | 23 | Did not advance | ||||
Marieke Guehrer | 50 m butterfly | 26.59 | 13 Q | 26.12 | 6 Q | 26.21 | 8 |
Jessicah Schipper | 100 m butterfly | 57.86 | 4 Q | 57.95 | 7 Q | 57.95 | 7 |
200 m butterfly | 2:08.62 | 9 Q | 2:06.93 | 6 Q | 2:06.64 | 7 | |
Stephanie Rice | 200 m butterfly | 2:08.43 | 7 Q | 2:07.32 | 8 Q | 2:06.08 | 5 |
200 m individual medley | 2:12.68 | 8 Q | 2:09.65 | 1 Q | 2:09.65 | 4 | |
400 m individual medley | 4:37.32 | 5 Q | 4:34.23 | ||||
Samantha Hamill | 400 m individual medley | 4:45.32 | 19 | Did not advance | |||
Bronte Barratt Marieke Guehrer Merindah Dingjan Alicia Coutts * Yolane Kukla* |
4 × 100 m freestyle relay | 3:38.35 | 5 Q | 3:36.70 | 5 | ||
Bronte Barratt Blair Evans Angie Bainbridge Kylie Palmer Jade Neilsen* |
4 × 200 m freestyle relay | 7:55.68 | 6 Q | 7:47.42 | |||
Belinda Hocking Leisel Jones Alicia Coutts Merindah Dingjan Stephanie Rice* |
4 × 100 m medley relay | 3:59.62 | 4 Q | 3:57.13 |
- * raced in heats only
Synchronised swimming[]
Australia has qualified 10 athletes in synchronised swimming.[4]
- Women
Athlete | Event | Preliminary | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Eloise Amberger Sarah Bombell |
Duet technical routine | 76.400 | 26 | Did not advance | |
Duet free routine | 76.690 | 26 | Did not advance | ||
Eloise Amberger Sarah Bombell Olia Burtaev Tamika Domrow Bianca Hammett |
Team technical routine | 75.200 | 18 | Did not advance | |
Eloise Amberger Sarah Bombell Olia Burtaev Tamika Domrow Bianca Hammett Jenny-Lyn Anderson Samantha Reid |
Team free routine | 76.720 | 17 | Did not advance |
- Reserves
Water polo[]
Men[]
- Team Roster [5]
- Joel Dennerley
- Timothy Cleland
- Robert Maitland
- Anthony Martin
- Aidan Joseph Roach
- Samuel McGregor – Captain
- Aaron Younger
- Gavin Woods
- Rhys Howden
- Luke Quinliven
Group B[]
Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Serbia | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 19 | +22 | 6 |
Australia | 3 | 2 | 0 | 1 | 30 | 27 | +3 | 4 |
Romania | 3 | 1 | 0 | 2 | 27 | 31 | –4 | 2 |
China | 3 | 0 | 0 | 3 | 22 | 43 | –21 | 0 |
July 18, 2011 12:10 |
Report | Romania | 8–9 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 500 Referees: Peris (CRO), Koganov (AZE) |
Score by quarters: 2–1, 2–1, 3–3, 1–4 | |||||
Three players 2 | Goals | 3 |
July 20, 2011 21:00 |
Report | Australia | 12–7 | China | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 550 Referees: Koryzna (POL), Pinker (RSA) |
Score by quarters: 1–2, 1–2, 3–2, 7–1 | |||||
, Younger 3 | Goals | , Li Bin 2 |
July 22, 2011 19:40 |
Report | Serbia | 12–9 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 550 Referees: Caputi (ITA), Bock (GER) |
Score by quarters: 5–3, 2–1, 3–2, 2–3 | |||||
Filipović 5 | Goals | three players 2 |
Playoff Round[]
July 24, 2011 15:30 |
Report | Spain | 9–8 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 750 Referees: Brgulian (MNE), Rotsart (USA) |
Score by quarters: 2–1, 3–1, 3–4, 1–2 | |||||
Perrone, García 3 | Goals | three players 2 |
Classification 9–12[]
July 26, 2011 12:40 |
Report | Australia | 15–9 | Japan | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Referees: Ciric (SRB), Ni (CHN) |
Score by quarters: 6–4, 1–1, 3–1, 5–3 | |||||
three players 3 | Goals | 3 |
Ninth place game[]
July 28, 2011 10:50 |
Report | Canada | 6–8 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 300 Referees: Brgulian (MNE), Ni (CHN) |
Score by quarters: 2–0, 1–2, 2–3, 1–3 | |||||
Graham 3 | Goals | Younger 2 |
Women[]
- Team Roster[6]
- Alicia McCormack
- Gemma Jane Beadsworth
- Sophie Elizabeth Smith
- Rebecca Marie Rippon
- Jane Moran
- Rowena Evelyn Webster
- Kate Maree Gynther – Captain
- Glencora Ralph
- Holly Jane Lincoln Smith
- Melissa Alison Rippon
- Nicola Maree Zagame
- Victoria Jayne Brown
Group B[]
Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Canada | 3 | 3 | 0 | 0 | 43 | 17 | +26 | 6 |
Australia | 3 | 2 | 0 | 1 | 46 | 16 | +30 | 4 |
New Zealand | 3 | 1 | 0 | 2 | 27 | 29 | −2 | 2 |
3 | 0 | 0 | 3 | 14 | 68 | −54 | 0 |
July 17, 2011 12:10 |
Report | Australia | 7–10 | Canada | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 500 Referees: Stavridis (GRE) Bock (GER) |
Score by quarters: 0–2, 2–3, 2–3, 3–2 | |||||
Webster 2 | Goals | five players 2 |
July 19, 2011 10:50 |
Report | Australia | 12–4 | New Zealand | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 450 Referees: Ni (CHN), Pinker (RSA) |
Score by quarters: 3–0, 2–0, 4–2, 3–2 | |||||
Ralph 3 | Goals | 2 |
July 21, 2011 18:20 |
Report | Australia | 27–2 | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 400 Referees: Wengenroth (SUI), Gonzalez (PUR) | |
Score by quarters: 3–1, 9–0, 6–1, 9–0 | |||||
three players 4 | Goals | , 1 |
Playoff Round[]
July 23, 2011 15:30 |
Report | Hungary | 9–10 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 900 Referees: Margeta (SLO), Borrell (ESP) |
Score by quarters: 2–3, 2–2, 1–3, 4–2 | |||||
four players 2 | Goals | Webster 4 |
Quarterfinals[]
July 25, 2011 16:40 |
Report | Italy | 14–12 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 550 Referees: Juhaz (HUN), Borrell (ESP) |
Score by quarters: 0–1, 4–0, 4–6, 0–1 OT: 1–1 Pen 5–3 | |||||
Bianconi 4 | Goals | four players 2 |
Classification 5–8[]
July 27, 2011 15:30 |
Report | Netherlands | 7–12 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 900 Referees: Juhaz (HUN), Balfanbayev (KAZ) |
Score by quarters: 1–4, 2–4, 3–3, 1–1 | |||||
van Belkum 3 | Goals | Knox 4 |
Fifth place game[]
July 29, 2011 10:50 |
Report | United States | 5–10 | Australia | Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai Attendance: 250 Referees: Deslieres (CAN), Peris (CRO) |
Score by quarters: 2–1, 0–4, 2–4, 1–1 | |||||
Villa, Dries 2 | Goals | Knox 4 |
References[]
- ^ Open Water Qualifiers – Men[permanent dead link]
- ^ Open Water Qualifiers – Women[permanent dead link]
- ^ "Swimming Archive". Archived from the original on 2 September 2011. Retrieved 31 July 2011.
- ^ Athletes Listed in Synchronized Swimming Archived July 20, 2011, at the Wayback Machine
- ^ Men's Water Polo Team
- ^ Women's Water Polo Team
- Nations at the 2011 World Aquatics Championships
- 2011 in Australian sport
- Australia at the World Aquatics Championships