Glastonbury Festival is a greenfield music and performing arts festival on farm land near Pilton , England . It was first held in 1970 and has been held in the majority of years since then in the summer . Its line-up is diverse, including music, comedy, circus and theatre, taking place on many different stages and performance areas.
1970 [ ]
Line-up included:[citation needed ]
T. Rex
Amazing Blondel
Ian A. Anderson
Keith Christmas
Quintessence
Duster Bennett
Sam Apple Pie
Wayne Fontana
Stackridge
Steamhammer
Al Stewart
Planxty
Marsupilami
Roy Harper
1971 [ ]
Line-up included:
Joan Baez
David Bowie
Edgar Broughton Band
Arthur Brown
Fairport Convention
Family
Gilberto Gil
Gong
Hawkwind
Help Yourself
Henry Cow
Marsupilami
Melanie
Mighty Baby
Pink Fairies
Quintessence
Terry Reid (w/ David Lindley and Linda Lewis )
Brinsley Schwarz
Traffic
The Worthy Farm Windfuckers (house band feat. Thomas Crimble , Johnny Hodge and 'English' John Fox )
Pink Floyd were scheduled but were unable to perform due to poor stage access for their set.
1978 [ ]
Known as the "impromptu festival".[1]
1979 [ ]
Line-up included:
Tim Blake [2]
Peter Gabriel w/ Phil Collins, Steve Hillage, Tom Robinson, Nona Hendryx and Alex Harvey
Alex Harvey Band
Steve Hillage
Mother Gong
Nik Turner 's Sphynx
The Only Ones
Footsbarn Theatre
Sky
The Pop Group & The Slits [3]
The Leyton Buzzards
John Martyn
- opening act
1980 [ ]
No festival, but Hawkwind supported by Vardis performed on the field on 6 November as part of their Levitation tour.[4]
1981 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Ginger Baker's Nutters
Roy Harper
Robert Hunter
Stan Webb's Chicken Shack
Thompson Twins
Beverley Martyn
Hawkwind
New Order
Jazz Sluts
Matumbi
Decline and Fall
The Sound
John Cooper Clarke
Rab Noakes
1982 [ ]
Line-up included:
Aswad
Jackson Browne
Roy Harper
Van Morrison
Judie Tzuke
Randy California
The Blues Band
Richie Havens
Sad Café
Black Uhuru
The Chieftains
A Certain Ratio
John Cooper Clarke
Jean-Pierre Rampal and Didier Malherbe
Talisman
Osibisa
Climax Blues Band
1983 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Melanie
Marillion
Jean-Philippe Rykiel
UB40
Aswad
The Beat
Moving Hearts
A Certain Ratio
The Enid
Other acts that played included:
Dennis Brown , w/ Aswad as backup band
Alexis Korner
Black Roots
The Flying Pickets
Tom Paxton
Julian Cope and James Brown were announced as playing but both withdrew in advance.
1984 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Dr John
Ian Dury
Black Uhuru
Joan Baez
Hank Wangford
Billy Bragg
Elvis Costello And The Attractions
General Public
Amazulu
The Smiths
Brass Construction
Paul Brady
The Waterboys
Fela Kuti
Weather Report
Fairport Convention
John Martyn
Amazulu were scheduled to be the opening act on the Pyramid Stage on the Saturday, but did not arrive in time. They were subsequently given a slot before General Public, necessitating The Smiths to take the stage earlier than scheduled.
Elvis Costello And The Attractions were not announced as Saturday's headliners until a few days before the festival started, and too late to be credited in the official programme.
Ian Dury was backed by his then current band, The Music Students.
1985 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Joe Cocker
King
Third World
Boomtown Rats
The Pogues
The Untouchables
Ian Dury and the Blockheads
The Style Council
Midnight Oil
Aswad
Working Week
New Model Army
Hugh Masekela
Echo & the Bunnymen
The Colourfield
John Martyn
Billy Bragg
Green On Red
The Triffids
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Black Roots
Somo Somo
El Sondro De Londres
Eduardo and Antonio
Son of Kolo
The Blue Aeroplanes
Jonathan Richman & The Modern Lovers
Solstice
Asaah Papa and Graffi Jazz
The Ariwa Posse
Poison Girls
Toxic Shock
Green on Red
Steve Payne & Guests
Eduardo and Antonio
The Happy End
OVA
Chevalier Brothers
Misty in Roots
Doctor and The Medics
Hank Wangford
The Men They Couldn't Hang
James
Microdisney
The Jazz Butcher
Doctor's Children
Rodney Allen
1986 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Psychedelic Furs
Ruby Turner
The Pogues
The Waterboys
That Petrol Emotion
Amazulu
Howard Hughes and the Western Approaches
The Cure
Lloyd Cole and the Commotions
Black Uhuru and The Wailers
John Martyn
Loudon Wainwright III
Latin Quarter
Buddy Curtis and the Grasshoppers
Gil Scott-Heron
Level 42
Madness
Simply Red
Robert Cray
Christy Moore
The Housemartins
Stage Two [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Ariwa Posse
The Go-Betweens
3 Mustaphas 3
The June Brides
Flairck
Phranc
Pauline Black & the Supernaturals
The Forest Hill-Billies
Fission Brothers
The Bloodfire Posse
Rent Party
The Woodentops
The Mighty Lemon Drops
Billy Bragg
Sambatucada
Robyn Hitchcock & The Egyptians
Microdisney
Loudon Wainwright III
Terry and Gerry
1987 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
New Order
Julian Cope
Robert Cray
Ben E. King
Hüsker Dü
The Mighty Lemon Drops
World Party
Elvis Costello And The Attractions
Los Lobos
Richard Thompson
The Woodentops
Paul Brady
That Petrol Emotion
Rodney Allen
Taj Mahal
Van Morrison
The Communards
Courtney Pine
Trouble Funk
Michelle Shocked
The Proclaimers
Stage Two [ ]
Friday
Saturday
Sunday
El Sonido De Londres
The Smithereens
Robyn Hitchcock & The Egyptians
The Soup Dragons
The Oyster Band
Michelle Shocked
Andy Sheppard Quartet
Eduardo Niebla & Antonio Forcione
The Chesterfields
Rodney Allen
Automatic Dlamini
Misty In Roots
The Weather Prophets
The Triffids
The Chills
Green On Red
Real Sounds of Africa
The Blue Aeroplanes
The Jazz Defektors
Doctor and the Medics
Felt
Barrence Whitfield & the Savages
The Mekons
Gaye Bykers on Acid
Stump
Pop Will Eat Itself
The Brilliant Corners
The Tommy Chase Quartet
Head
1989 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Suzanne Vega
All About Eve
The Wonder Stuff
Pixies
Throwing Muses
Lucinda Williams
Elvis Costello
The Proclaimers
Hothouse Flowers
Fairground Attraction
Van Morrison
Azido
Bhundu Boys
Fela Kuti
Mahlathini and the Mahotella Queens
Youssou N'Dour
The Waterboys
Steve Cooney & Seamus Begley
Black Uhuru
Martin Stephenson
Donovan & Friends
Adam Clayton of U2 joined Hot House Flowers onstage to play on "Feet on the Ground".
Georgie Fame was Van Morrison 's keyboard player and played "Yeh, Yeh " before Morrison arrived onstage.
Peter Gabriel joined Youssou N'Dour onstage for one or more songs.
There was speculation in the music press, prior to the festival, that Donovan 's "friends" would include big names, such as Paul McCartney and Eric Clapton . The "friends" turned out to be Ozric Tentacles .
Elvis Costello 's set was solo.
1990 [ ]
Line-up as listed in the official programme:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Happy Mondays
Jesus Jones
Adamski
Neville Brothers
Green on Red
Lush
Pale Saints
Galaxie 500
The Cure
Sinead O'Connor
De La Soul
James
Del Amitri
Julian Cope (No show)
Avalon Stompers
Ladysmith Black Mambazo
Aswad
Ry Cooder & David Lindley
Flaco Jimenez
Deacon Blue
Hothouse Flowers
Mano Negra
World Party
Archaos performed on top of the Pyramid after the Friday and Saturday night sets.
1992 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Carter USM
The Levellers
Fishbone
Television
The Breeders
The Blue Aeroplanes
The Senseless Things
Runrig
Kirsty MacColl
Hugh Cornwell
Shakespear's Sister
Lou Reed
James (replacing Morrissey who cancelled)
The Fall
The House of Love
The Saw Doctors
Ocean Colour Scene
Joan Armatrading
Chris Whitley
Youssou N'Dour
Maxi Priest
Tom Jones
Van Morrison
Buddy Guy
Richard Thompson
Billy Bragg and The Redstars
NME stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
808 State
Neds Atomic Dustbin
Blur
Spiritualized
P J Harvey
The Frank and Walters
Kitchens of Distinction
The Family Cat
The Real People
The Belltower
Dodgy
Strangelove
Jazz stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Lonnie Liston Smith
Olodum
Nik Turner
Steve Arguelles
Joe Louis Walker
Kaoma
African Jazz Pioneers
Distant Cousins
Blurt
Like Young
The Family Stand
Galliano
Dirty Dozen
Mouth Music
Secret Society
Magoma
1993 [ ]
Line-up included:
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Black Crowes
Robert Plant
The Velvet Underground
Midnight Oil
Green On Red
The Tragically Hip
Rolf Harris
The 4 Of Us
The Kinks (replacing Red Hot Chili Peppers )
Lenny Kravitz
Christy Moore
Hothouse Flowers
The Saw Doctors
Alison Moyet
Barenaked Ladies
Helena [disambiguation needed ]
Galliano
Wynton Marsalis
Baaba Maal
Van Morrison
Billy Bragg (replaced Nanci Griffith )
Grant Lee Buffalo
Värttinä
NME Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Suede
Teenage Fanclub
Belly
American Music Club
The Auteurs
Superchunk
The God Machine
Maldita Vecindad
The Stunning
Leatherface
The Orb
Stereo MC's
Ozric Tentacles
Digable Planets
Jamiroquai
The Verve
Dodgy
Eat
The Rockingbirds
Adorable
Spiritualized
Porno For Pyros
The Lemonheads
Mega City Four
Come
Sebadoh
Back To The Planet
Dr Phibes & The House Of Wax Equations
Senser
Ultramarine
The Sea [disambiguation needed ]
Jazz Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
James Taylor Quartet
Keziah Jones
Bheki Mseleku
Transglobal Underground
Trevor Watts ' Moiré Music Drum Orchestra
Baaba Maal
Urban Species
Omar
Fourth World
Najma
Nitin Sawhney
Acoustic Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Blues Band
Lindisfarne
Paul Brady
Sharon Shannon
Darden Smith
Mouth Music
Tim Finn
Christine Collister
Dave Kelly
1994 [ ]
Line-up included:[5]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Levellers
Rage Against the Machine
Spin Doctors
World Party
Saint Etienne
Blind Melon
Ian McNabb
Dreadzone
Elvis Costello & The Attractions
Paul Weller
Nick Cave And The Bad Seeds
Galliano
Dwight Yoakam
Ride
Grant Lee Buffalo
Jah Wobble 's Invaders Of The Heart
Little Axe
Peter Gabriel
Lucky Dube
James
Johnny Cash
Jackson Browne
The Lemonheads
Mary Black
Tindersticks
NME Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Pretenders
Manic Street Preachers
The Boo Radleys
Beastie Boys
Tool
L7
Green Apple Quick Step
Madder Rose
Luscious Jackson
dEUS
Orbital
Björk
M People
Apache Indian
Senser
Ultramarine
Transglobal Underground
Meshell Ndegeocello
African Head Charge
Dub Syndicate
Spiritualized
Blur
Radiohead
Inspiral Carpets
Pulp
Chumbawamba
Credit To The Nation
Oasis
Echobelly
Tiny Monroe
Jazz Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Carleen Anderson
US3
Meshell Ndegeocello
Sierra Maestra
Jason Rebello
Jah Wobble 's Invaders Of The Heart
Oui 3
Natacha Atlas
Julian Joseph
D*Note
Loop Guru
Batu
Steve Williamson
Urban Species
Oumou Sangare
Lucky Dube
Joyce
Rory McLeod
Acoustic Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Man
Oyster Band
John Hiatt
Tom Robinson
Sharon Shannon
Trash Can Sinatras
Bates Motel
Bootleg Beatles
Glenn Tilbrook
Iris DeMent
John Trudell
Horse
Melissa Ferrick
Andy White
Eleanor Shanley
1995 [ ]
Line-up included:
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Oasis
The Black Crowes
Soul Asylum
Sinéad O'Connor
War
The Lightning Seeds
Ozric Tentacles
Senser
Spearhead
Pulp (replaced The Stone Roses )
Orbital
PJ Harvey
Jamiroquai
The Boo Radleys
Jeff Buckley
Everything But The Girl
Indigo Girls
Dave Matthews Band
NME stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Prodigy
The Offspring
Belly
Sleeper
Weezer
Supergrass
Dodgy
Skunk Anansie
The Shamen
Galliano
Urge Overkill
Spearhead
Live
Dreadzone
Ash
Shed Seven
Reef
Elastica
The Charlatans
The Verve
Veruca Salt
Gene
Menswear
Strangelove
also:
The Chemical Brothers
Massive Attack
Plastikman
Carl Cox
Gil Scott-Heron (didn't show, replaced by Spearhead)
Mike Scott
Portishead
Transglobal Underground
Al Stewart
Steeleye Span
Evan Dando (booed off)
The Dolmen
G Love and Special Sauce
Autechre
Eat Static
Coldplay (new bands tent)
1997 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Prodigy
The Smashing Pumpkins
Supergrass
Beck
The Levellers
Terrorvision
Echo & the Bunnymen
Phish
Radiohead
Ocean Colour Scene
Dodgy
Cast
Ray Davies
Nancy Griffith
The Longpigs
Republica
The Wannadies
Murray Lachlan Young
Ash (replaced Steve Winwood )
Kula Shaker (replaced Neil Young )
Sting
Van Morrison
Sheryl Crow
Billy Bragg
The Blue Nile
Donal Lunny
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Reef
Ash
The Seahorses
Placebo
Stage started late due to extreme weather conditions
Shirehorses
The Bluetones
Mansun (who did not manage to sing a single song through, due to ongoing failures with the sound systems, and a sinking stage. They ran out of time and had to leave to allow the next band to set up)
Echobelly
Live
Pavement
Super Furry Animals
Symposium
Three Colours Red
The Supernaturals
Gorky's Zygotic Mynci
Travis
Stereophonics
Perfume
Line-up also included:
The Orb
Roni Size
Daft Punk
1998 [ ]
Main stage [ ]
The headlining stage was not officially called the Pyramid Stage in 1998, as it did not have its distinctive pyramid shape.
Friday
Saturday
Sunday
Primal Scream
James
Foo Fighters
The Lightning Seeds
Finlay Quaye
Ben Harper
Taj Mahal
Gomez (replaced Beth Orton )
My Life Story
Blur
Tricky
Robbie Williams
Mansun
Stereophonics
Tori Amos
Hothouse Flowers
Meredith Brooks
Jools Holland
Sharon Shannon
Pulp
Nick Cave and the Bad Seeds
Bob Dylan
Sonic Youth
Tony Bennett
Space
Steve Earle
Mediæval Bæbes
Town Band
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Embrace
Catatonia
Asian Dub Foundation (replaced Wyclef Jean )
The Warm Jets
Ultrasound
Rocket from the Crypt
Matchbox 20
Rialto
The Supernaturals
The Montrose Avenue
The Young Offenders
Carrie
Medal
The Soundtrack of Our Lives
Underworld
Placebo
Deftones
Ben Folds Five
St Etienne
Monaco
Marion
Headswim
Kenickie
Catherine Wheel
A
Amanpondo
The Mescaleros feat. Joe Strummer & Bez DJ set
Spiritualized
Bernard Butler
Bentley Rhythm Ace
Audioweb
Alabama 3
The Mighty Mighty Bosstones
Feeder
Dust Junkys
Family of Free Love
Senser
New stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Cornershop
Jesus and Mary Chain
Gomez
Drugstore
theaudience
Sunhouse
Idlewild
The Llama Farmers
Counter Mine
Ooberman
Hither Green People
Divine Comedy
The Aloof
Red Snapper
Sean Lennon
Earl Brutus
Boom Boom Satellites
Eliza Carthy
Superstar
Magoo
Coade
Moorhaven
Bates Motel
Jazzworld stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Portishead
Cornershop
Faithless
Dissidenten
James Taylor Quartet
Bim Sherman
Red Snapper
Purple Penguin
President Bongo & The Democratic Republic of Phonque
Reprazent
The Roots
Amanpondo feat. Juno Reactor
Morcheeba
Common
Outside
James Hardway
Akasha
J-Life
Zoot & Guests
D-Influence
Herbie Hancock and the Headhunters
Dr. John
Terry Callier
Trilok Gurtu & The Glimpse
Tortoise
Keith Waithe & The Macusi Players
Dr. Didg
Hiroki Okano & The Tenkoo Orchestra
Dance tent [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Richie Hawtin AKA Plastik Man
Lo Fidelity Allstars
Fatboy Slim
Adam F
DJ Freddy Fresh
Coldcut
Way Out West
Scratch Perverts
Banco De Gaia
King Kooba
Spring Heel Jack
Kid Loops
Autechre
DJ Leon
Finitribe
Starecase
Mad Professor Digital and live vocals
Roni Size + MC Dynamite DJ Set
Freestylers
Kenny Ken/DJ Rap
Les Rhythmes Digitales
DJ Touche
Kitachi
DJs John Stapleton/Krash Slaughta
Dub Pistols
Environmental Science DJs
More Rockers
Agent Dan DJ
Conemelt
DJ Bart
Lineup also included:
Babybird
Bernard Butler
Julian Cope
Rolf Harris
Taj Mahal & The Phantom Blues Band
Ozric Tentacles
Eddi Reader
Salsa Celtica
Squeeze
1999 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
R.E.M.
Beautiful South
Hole
Bush
Blondie
Barenaked Ladies
Björn Again
Manic Street Preachers
Underworld
Texas
Ash
Joe Strummer & The Mescaleros
Beth Orton
Eliza Carthy
Billy Bragg
(Björn Again moved up the bill to replace Ian Dury & The Blockheads, who cancelled their appearance due to illness)
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Kula Shaker
Gomez
Pavement
Wilco
dEUS
Gay Dad
Heather Nova
Queens of the Stone Age
Everlast
Moke
Doves
Paul Oakenfold
Cast
Super Furry Animals
The Cardigans
Travis
The Creatures
Hurricane#1
Straw
Mishka
Fungus
Witness
Mogwai
Mercury Rev
Tindersticks
Feeder
The Delgados
Dogstar
Electrasy
Snowpony
Dr Didg
Toploader
2000 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Chemical Brothers
Macy Gray
Counting Crows
Cypress Hill
The Bluetones
Live
G. Love & Special Sauce (replaced Eagle-Eye Cherry )
The Wailers
Travis
Pet Shop Boys
Ocean Colour Scene
Reef
Semisonic
Brand New Heavies
Asian Dub Foundation
Ladysmith Black Mambazo
Joseph Arthur
David Bowie
Embrace
Happy Mondays
Willie Nelson
David Gray (replaced Burt Bacharach )
Jools Holland
Sharon Shannon
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Nine Inch Nails
Moby
The The
Idlewild
Bloodhound Gang
Methods of Mayhem
Fu Manchu
A Perfect Circle
Cay
Rico
Leftfield
Death in Vegas
Elastica
Feeder
Wannadies
David Gray
Coldplay
Toploader
Soulwax
Clinic
Crashland
Basement Jaxx
Beta Band
Muse
The Dandy Warhols
St Etienne
Dark Star
Badly Drawn Boy (replaced The For Carnation )
Jack Lukeman
Wilt
The Blue Aeroplanes
2002 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Coldplay
Faithless
Ash
Nelly Furtado
Doves
The Dandy Warhols
Bush
Alabama 3
Shibusashirazu Orchestra
Stereophonics
The Charlatans
The White Stripes
Starsailor
Ian Brown
No Doubt
Jools Holland
Ani di Franco
Dreadzone
Rod Stewart
Roger Waters
Isaac Hayes
Badly Drawn Boy
Super Furry Animals
Manu Chao
Rolf Harris
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Garbage
Spiritualized
Mercury Rev
Queens of the Stone Age
Lostprophets
Idlewild
Cooper Temple Clause
Ed Harcourt
Vex Red
Ikara Colt (swapped with Dropkick Murphys)
Orbital
Beta Band
Less Than Jake
The Vines
Rival Schools
Electric Soft Parade
Haven
The Coral
The Parkinsons
The Shining
Air
Groove Armada
Belle and Sebastian
Elbow
Black Rebel Motorcycle Club
Hundred Reasons
New Model Army
My Vitriol
The Soundtrack of Our Lives
Dropkick Murphys (swapped with Ikara Colt)
Simon Kaye
Line-up also included:
2003 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
R.E.M.
David Gray
Suede
The Music (replaced Zwan)
Mogwai
De La Soul
Echo & the Bunnymen
Inspiral Carpets
The Darkness
Radiohead
The Flaming Lips
Supergrass
Turin Brakes
The Polyphonic Spree
Jimmy Cliff
Jools Holland
Ozomatli
Ben Andrews
Moby
Manic Street Preachers
Feeder
Macy Gray
Sugababes
Asian Dub Foundation
Waterboys
Leningrad Cowboys
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Primal Scream
Röyksopp
Idlewild
Electric Six
Cooper Temple Clause
Yo La Tengo
Tom McRae
Athlete
Pete Yorn
Nada Surf
Har Mar Superstar
The Jeevas
Super Furry Animals
The Coral
Love with Arthur Lee
The Libertines
Interpol
The Eighties Matchbox B-Line Disaster
The Thrills
Sparta
Gemma Hayes
22-20s
Doves
Sigur Rós
Dave Gahan
Grandaddy
The Rapture
The Raveonettes
Damien Rice
Sugarcult
My Morning Jacket
Simple Kid
The Gathering
Line-up also included:
Yes
The Streets
The Delgados
Bill Bailey (Cabaret Tent)
Ross Noble (Cabaret Tent)
2004 [ ]
2004 Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Oasis
Kings of Leon
PJ Harvey
Groove Armada
Elbow
Nelly Furtado
Wilco
Bright Eyes
Ralph Myerz and the Jack Herren Band
Paul McCartney
The Black Eyed Peas
Starsailor
Ben Harper
Lostprophets
Scissor Sisters
Spearhead
Sister Sledge
Muse
Morrissey
Supergrass (replaced The Libertines )
James Brown
Christy Moore
Joss Stone
Dennis Locorriere
English National Opera
ENO Rehearsal
2004 Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Chemical Brothers
Goldfrapp
Franz Ferdinand
Snow Patrol
Badly Drawn Boy (replaced Jet )
The Rapture
I Am Kloot
The Stands
Hal (replaced Billy Talent )
Kasabian
Basement Jaxx
Damien Rice
Von Bondies
British Sea Power
My Morning Jacket
Keane
Simple Kid
22-20's
The Duke Spirit
Rilo Kiley
The Subways
Orbital
Black Rebel Motorcycle Club
Belle & Sebastian
Gomez
The Eighties Matchbox B-Line Disaster
The Ordinary Boys
Divine Comedy
The Zutons
Razorlight
The Choir
2004 Dance tent [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Dave Clarke
Kosheen
Fergie
Chicks on Speed
Tim Deluxe
Atomic Hooligan
Mylo
100% ISIS & Aroma Jockey OD07
The Outlaws
Dark Chunk
DJ Salty
Cakeboy
DJ Miss Minty
Sister Sledge
Fatback Band
Scissor Sisters
Soultrain DJs
Soul II Soul Soundsystem
Soultrain DJs
Gwen Dickey's Rose Royce
Soultrain DJs
Earth Wind For Hire
Soultrain DJs
DJ Taylor
Ozomatli
Future World Funk
Goldie Lookin' Chain
Future World Funk (DJ set)
Daara J
Future World Funk (DJ set)
Ty
Stanton Warriors
The Loose Cannons
DubDadda
Skinnyman & DJ Flip
DJ Parker
Redrama
Plan B
2004 New tent [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Spiritualized
The Bees
Mark Gardener
Electrelane
Minuteman
Chikinki
Concretes
Grand Transmitter
The Walkmen
South
Experimental Pop Band
Halima
Once Under
Zero 7
Tim Booth
Hope of the States
The Killers
Chikinki
Longview
Carina Round
Marjorie Fayre
Dogs Die in Hot Cars
Gisli
Blackbud
Milk Teeth
The Others
Television
stellastarr*
Delays
The Raveonettes
Ian McNabb
Buck 65
The Open
Ella Guru
Gonga
Golden Virgins
Fiction Plane
Broken Dolls
James Blunt
2004 Jazzworld stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Michael Franti & Spearhead
Ojos De Brujo
Lucky Dube
Soulive
The Magic Band
Da Lata
Blurt
Spree
Babyhead
Toots & the Maytals
Jamie Cullum
Joss Stone
Antibalas
Amp Fiddler
Asere
The Angel Brothers
Quantic Soul Orchestra
Mosiamo
2004 Acoustic stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Tindersticks
Love with Arthur Lee
The Kilfenora Ceili Band
Justin Adams & The Wayward Sheiks
Jerry Fish and the Mudbug Club
Lisa Mills
Paul Armfield & The Four Good Reasons
Hothouse Flowers
The Rutles
Hot Club of Cowtown
The Long Ryders
Josh Rouse
The Sadies
Michael Weston King
Bodixa
Suzanne Vega
Simon & Oscar (OCS )
John Cooper Clarke
Cara Dillon
Simple Kid
Jerry Fish and the Mudbug Club
Obi
Waking the Witch
2004 Avalon stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
1 Giant Leap
Slovo
Hazel O'Connor
Show of Hands
Martin Furey
Resonators
Adrian Sherwood
Space Ritual
Ging
Six By Seven
Here & Now
Blue States
Astrid Williamson
2004 The Glade [ ]
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
A Man Called Adam
Hybrid
Elite Force
(Live)
Tigger
David Jack (Live)
Bitesize
Pete Jordan
Scratchy
James Gill
London Dust Explosion
Drunk Soul Brother
Freq Nasty (live)
Rennie Pilgrem (DJ)
Infusion (live)
Meat Katie (DJ)
(live)
Will White (DJ)
(live)
(live)
Nick Warren (DJ)
LP (live)
(DJ)
Acarine (live)
Bonobo
Plaid (live / DJ)
Squarepusher (live)
DJ AFX
(DJ)
The Egg (live)
James Holden
(live)
Ned
(live)
Matt Herbert
(live)
2005 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The White Stripes
The Killers
Doves
Elvis Costello
The Zutons
The Thrills
John Butler Trio
The Undertones
The Subways (cancelled due to flooding)
Adjágas (cancelled due to flooding)
Basement Jaxx (replaced Kylie Minogue )
Primal Scream
Garbage
Brian Wilson
Van Morrison
Jools Holland
James Blunt
Bellydance Superstars & The Desert Roses
Yeovil Town Band
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Fatboy Slim
Röyksopp
Bloc Party
Babyshambles
The Others
Hot Hot Heat
Editors
The Black Velvets
Tom Vek
Blackbud (cancelled due to flooding)
The Dead 60s (cancelled due to flooding)
Razorlight
Kasabian
Interpol
Echo & the Bunnymen
The Futureheads
Athlete
KT Tunstall
The Stands
Modey Lemon
Engineers
The Deadbeats
Ian Brown
The La's
Rufus Wainwright
The Bravery
The Dears
Soulwax
Ambulance LTD (replaced Cake )
Thirteen Senses
Brendan Benson
Martha Wainwright
Red Hand Band
John Peel stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Go! Team
The Magic Numbers
The Earlies
The Longcut
The Subways
Rilo Kiley
The Departure
The Rakes
Art Brut
Morning Runner
Mad Staring Eyes
Outset
Once Under
Boa
Ryan Adams (cancelled)
Bright Eyes
LCD Soundsystem
HARD-Fi (cancelled due to the death of Richard Archer's mother)
The Kills
Jem
Sons and Daughters
The Dresden Dolls
Client
Gear
Sek Loso
Sucker
Jazzworld stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Roy Ayers
Roots Manuva
Alabama 3
Nigel Kennedy Jazz Project feat. The Jarek Smietana Band and Z-Star
Tyler James
Kokolo
Dennis Rollins ' Badbone & Co
Terry Reid
Moya
Baaba Maal feat. Daande Lenol
Seeed
Róisín Murphy
Taj Mahal Trio
Amaparanoia
G.Love
The Levellers
Ilham Al Madafal
Players
Femi Kuti & The Positive Force
The Wailers
Zap Mama
Temple of Sound
Bellydance Superstars & The Desert Roses
DJ Dolores: Aparelhagem
Youngblood Brass Band
Ska Cubano
Jaipur Kawa Brass Band
Acoustic stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Steve Earle
Paul Brady
Henry McCullough
Battlefield Band
Declan O'Rourke
Allison Moorer
Mike Whellans One Man Blues Band
Ralfe Band
Clayhill
Tiny Tin Lady
The Beautiful South
Tori Amos
Dave Edmunds
London Community Gospel Choir
The Ukulele Orchestra of Great Britain
Patty Griffin
David Kitt
Rodrigo y Gabriela
Amos Lee
Whalebone Polly
Dance village [ ]
Stage
Friday
Saturday
Sunday
East Coast Stage
The Chemical Brothers
Justin Robertson
Two Lone Swordsmen
James Holroyd
Nathan Detroit
Adam Smith
Bodyrockers
Evil Nine
Cakeboy
Darren Emerson
DJ Marky , DJ Patife & Stamina MC
Goldie Lookin' Chain
Abdominal & D-Sisive
Timo Maas
Way Out West
James Lavelle
Ozric Tentacles
Vagabond Boogaloo
Lunaloop
Tom Real vs The Rogue Element
2 Many DJs
Freestylers
Skinnyman & DJ Flip
Mylo
with Rodney
Terri Walker
Youngblood Brass Band
Benji B (3 separate performances)
Quantic Soul Orchestra
West Coast Stage
Stereo MC's
808 State
System Seven
Michael Dog
Eat Static
Kube 72
Ellen Allien
ZubZub
London Elektricity
Zinc
High Contrast
Friction
Blackout
(Silent disco ran after
live music finished)
Hexstatic
Dreadzone
Layo & Bushwacka!
The Bays
(2 separate performances)
Mad Professor Dub Show
Rennie Pilgrim presents TCR AllStars
Stanton Warriors
The Beat
Jon Moore
Hallucinogen In Dub
Scratchy
Tetchi
Aural Imbalance
Breakfast with Howard
Lord Gosh
Plump DJs
BT
Zen TV
Banco De Gaia
Phil K
Atomic Hooligan
Sharem Jey
Jamie Lidell
Celloman /Urban Soul Orchestra
DJ Monkey Pilot
(Silent disco ran after
live music finished)
Avalon stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Oysterband
Justin Sullivan and Dean White
Eliza Carthy & The Ratcatchers
Terry Reid
Los Albertos
North Cregg
Polly Paulusma
Tarantism
Peatbog Faeries
The Proclaimers
Hayseed Dixie
Rory McLeod
Session A9
Kangaroo Moon
Martha Tilston
The Broken Family Band
The Huckleberries
Shooglenifty
Sharon Shannon
Eddi Reader
The Baghdaddies
Baka Beyond
Leon Hunt & Daily Planet
Dragonsfly
Seize the Day
Mahatma
Left field [ ]
Friday: British Sea Power , Sonic Audio, Buck 65 , The Rakes
Saturday: Babyshambles , Estelle , The Others Agent Blue
Sunday: Billy Bragg , Steve Earle ,
Poetry & words [ ]
Jah Biggz
Bonnie Brookes
Brendan the Pop Poet
Penny Broadhurst
Rosie Carrick
Carol Ann Duffy
Pete Eldridge
Giovanni Esposito
Nathan Filer
Helen Gregory
Yasmine Haideman
Will Hames
Love Fairies
Gilly the Nun
Anna Lindup
Malign Interlect
Harry Man
Paul Marshall
Annie McGann
Elvis McGonagall
Kate Noakes
Rachel Pantechnicon
Phaze
Polar Bear Ninja
Pat VT West
Leeanne Stoddart
Eliana Tomkins
Kimberley Trusty
Tony Walsh
James Windsor
Yam Boy and Mango
2007 [ ]
Pyramid stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Arctic Monkeys
Kasabian
The Fratellis
Bloc Party
The Magic Numbers
Amy Winehouse
Gogol Bordello
The Earlies
The View
Adjágas
The Killers
The Kooks
Paul Weller
Paolo Nutini
Lily Allen
Dirty Pretty Things
Guillemots
The Pipettes
Seasick Steve
Liz Green
The Who
Kaiser Chiefs
Manic Street Preachers
Dame Shirley Bassey
James Morrison
The Marley Brothers present the 30th anniversary of Exodus
The Waterboys
Corb Lund
National Youth Orchestra
Other stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Björk
Arcade Fire
Rufus Wainwright
The Coral
Super Furry Animals
Bright Eyes
The Automatic
Modest Mouse
The Cribs
Reverend and the Makers
Mr Hudson & The Library
The Chemical Brothers
The View
The Go! Team
Mika
The Rakes
Get Cape, Wear Cape, Fly
Cold War Kids
The Sunshine Underground
The Enemy
The Holloways
Kharma 45
John Peel stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Hot Chip
The Maccabees
Mumm-Ra
Jack Penate
The Hold Steady
The New Pornographers
Tokyo Police Club
Good Shoes
The Annuals
Disco Ensemble
Fear of Music
Look See Proof
The Twang
Get Cape, Wear Cape, Fly
Patrick Wolf
Bat for Lashes
The Pigeon Detectives
Calvin Harris
You Say Party! We Say Die!
Holy Fuck
The Rushes
The Hours
Grim Northern Social
Blue Bullet
The Gossip
Jamie T
Just Jack
Mark Ronson
Scott Matthews
The Young Knives
The Rumble Strips
The Horrors
The Noisettes
Tiny Dancers
Aqualung
Shoot the Moon
Jazzworld stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Rodrigo y Gabriela
John Fogerty
Guillemots
Mr Hudson & The Library
K'Naan
Hiromi's Sonicbloom
The Bees
Soil and "Pimp" Sessions
Ganga Giri
Forty Thieves Orkestar
Corinne Bailey Rae
Fat Freddy’s Drop
Amp Fiddler
Beirut
Tinariwen
Seth Lakeman
Koop
Mahala Rai Banda
Babyhead
Feluka
Acoustic stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Bootleg Beatles
KT Tunstall
Moya Brennan
LCG Choir
Steve Forbert
Songs of Nick Drake performed by Keith James
David Saw
The Winding Stair
Hummingbird
The Epstein
Dance village [ ]
Stage
Friday
Saturday
Sunday
East Coast Stage
Fatboy Slim
Klaxons
Gus Gus
Simian Mobile Disco
Max Sedgley
Hyper
Cagedbaby
!!!
Buraka Som Sistema
Uncle Buck
XX Teens (formerly Xerox Teens)
Mr Scruff
Mika
Mark Ronson
DJ Yoda
Sugadaddy
Infadels
Tim Deluxe
Black Ghosts
Phil Kieran
Devil’s Gun
Carl Cox
Pendulum
Dave Clarke
Vitalic
The Glimmers
Shitdisco
Kissy Sell Out
Elektrons
Zero DB
Dragonette
Polichinelle
West Coast Stage
Trentemøller live
Danny Howells
System 7
Surgeon AV Show
Eat Static
Jim Masters
A Guy Called Gerald
James Gill
Ralph Myerz and The Jack Herren Band
Alloy Mental
Subgiant
Kava Kava
Marc Vedo
Plump DJs
Rennie Pilgrem and MC Chickaboo
Adam Freeland
General Midi and MC Jakes
D Ramirez
Dumb Blonde
Tom Real Vs The Rogue Element
Quest
Atomic Hooligan and Jay Cunning
The Breakfastaz
Ben & Lex
Plaza De Funk
Sasha
Hybrid
Mr C
Meat Katie and VJ Anyone
Überzone
DJ Hal
The Bays
Will Saul
The Neville Staples Band
Pama International
Kenji Williams
Breakfast with Howard Marks
Krafty Kuts
Coldcut
Steve Lawler
Dreadzone
Bitesize
Crazy P
Stanton Warriors
Phil Hartnoll presents Long Range
Future Funk Squad
DJ Monkey Pilot
The Whip
DJ Monkey Pilot
Avalon stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Mike Scott and Steve Wickham / The Waterboys
The Cat Empire
Show of Hands
Oi Va Voi
Chumbawamba (acoustic set)
Ben Waters Band
Flipron
Tarantism
The Saw Doctors
Seth Lakeman
Gruff Rhys
Julie Fowlis
The Broken Family Band
Robin and Bena Williamson
3 Daft Monkeys
Big Strides
Sheelanagig
Orange Tent [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Tiny Dancers
Fear of Music
Mumm-Ra (acoustic set)
Dragonette
Mr Hudson (acoustic set)
Amy Macdonald (acoustic set)
Mr Scruff (DJ set)
Clocks
Just Jack
Peter and the Wolf
Josh Pyke (acoustic set)
Mr Scruff (DJ set)
The Hours
The Rumble Strips (acoustic set)
The Rushes (acoustic set)
2008 [ ]
The festival took place on 27–29 June.[6]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Jay-Z
Amy Winehouse
Manu Chao
The Raconteurs
James Blunt
Crowded House
Seasick Steve
Martha Wainwright
Shakin' Stevens
The Verve
Leonard Cohen
Goldfrapp
Neil Diamond
John Mayer
Brian Jonestown Massacre
Gilbert O'Sullivan
Martina Topley Bird
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Massive Attack
Hot Chip
Elbow
Duffy
The Wombats
Neon Neon
Black Kids
One Night Only
Los Campesinos!
The Golden Silvers
The Travelling Band
Groove Armada
The Zutons
The Pigeon Detectives
Mark Ronson
Scouting for Girls
Jack Peñate
Newton Faulkner
Black Mountain
Hoodoo Gurus
Black Cherry
Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Pete Doherty
Dizzee Rascal
John Cale
(Special Guest Franz Ferdinand )
Edwyn Collins
The Duke Spirit
Operator Please
Sons and Daughters
Santigold
Beggars
Magic Wands
Island Line
The Langley Sisters
Cansei de Ser Sexy (CSS)
Battles
MGMT
(Special Guest The Last Shadow Puppets with Jack White and Matt Helders )
Shlomo
Kool Keith
Alphabeat
St Vincent
Jape
Eugene Mcguinness
My Morning Jacket
Tunng
Saki Cult
Laura Marling
Mystery Jets
Kathryn Williams & Neil MacColl
The Cave Singers
Alberta Cross
Mumford & Sons
lan Tyler & The Lost Sons
Redbridge Brass Band
John Peel stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Cribs
Reverend and the Makers
MGMT
The Kills
The Ting Tings
The Young Knives
Lightspeed Champion
Make Model
Glasvegas
Hadouken!
Patrick Watson
Royworld
Biffy Clyro
The Futureheads
Band of Horses
The Black Lips
Vampire Weekend
The Courteeners
British Sea Power
Holy Fuck
The Teenagers
Hilltop Hoods
Emmy the Great
Dogtanion
The National
Spiritualized
Crystal Castles
Blood Red Shoes (replacing The Long Blondes )
Stars
Rocket Summer
Friendly Fires
The Whip
Yeasayer
Acoustic stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Seasick Steve
Sinéad O'Connor
The Blockheads
Arno Carstens
Eddi Reader
Camille O’Sullivan
Eleanor McEvoy
Devon Sproule
Acoustic Stage Blues Club With
Gilbert O'Sullivan
The Swell Season Featuring Glen Hansard & Marketa Irglova
Glenn Tilbrook & The Fluffers
Seth Lakeman
Andy Fairweather Low & The Low Riders
Thea Gilmore
Sid Griffin & The Coal Porters
Emily Maguire
Acoustic Stage Blues Club With
Average Bell Ends
The Travelling Band
Joan Baez
Suzanne Vega
The London Community Gospel Choir
Stackridge
Tom Baxter
Tift Merritt
Foy Vance
Acoustic Stage Blues Club With
Amsterdam
Lazenby
Jazzworld Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Jimmy Cliff
Estelle
Fun Lovin' Criminals
Lupe Fiasco
Candi Staton
Alabama 3
Soha
Phantom Limb
Mankala
Éthiopiques
Buddy Guy
The Imagined Village
Joan Armatrading
Eric Bibb
Massukos
The Blessing
The Neil Cowley Trio
Bedouin Jerry Can Band
Manu Chao
King Solomon Burke
Eddy Grant
Dub Colossus
Asere & Billy Cobham
Balkan Beat Box
Almasala
Portico Quartet
Sense of Sound
Avalon Stage [ ]
Sharon Shannon & Big Band
Xavier Rudd
Hazel O'Connor
The Men They Couldn't Hang
Ron Sexsmith
Frank Turner
Kissmet
Hobo Jones & the Junkyard Dogs
The Proclaimers
Will Young
Bacalao
The Handsome Family
The Wurzels
Rachel Unthank & The Winterset
Alabama 3 unplugged
Malarchy
One String Loose
Katie Melua
Blazin' Fiddles
Justin Adams & Juldeh Camara
John Tams & Barry Coope
The Baghdaddies Big Band
The Family Mahone
Räfven
Poetry&Words Stage [ ]
Aisle 16
Attila the Stockbroker
Dzifa Benson
Sophia Blackwell
The Book Club
Baba Brinkman
Alison Brumfitt
Gary Death
Melinda May Deathgoth
Dizraeli
Kat Francois
Helen Gregory
Hammer and Tongue
A F Harrold
John Hegley
Adam Horovitz
Michael Horovitz
Libby Houston
Joolz
Cat Kidd
Kokumo
Emma McGordon
Olumide Popoola
Avalon Cafe Stage [ ]
acts including:
Nuala & The Alchemy Quartet
Benji Kirkpatrick
Rod Thomas
Lewis Garland & the Kett Rebellion
The Epstein
The Gala Band
The Cedar
Your Garden Day
Infected Loop
Green Angels
The Johnsons
Late n Live Stage [ ]
acts including:
The Courteeners
Orphan Boy
4:Fifteen
Rook and The Ravens
The Travelling Band
Golden Silvers
The Seal Cub Clubbing Club
Gideon Conn
Danny and Champions of the World
Karima Francis
Lazy Bones
The Filth Wizard
2009 [ ]
The festival took place on 26–28 June.[7]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Neil Young
The Specials
Lily Allen
Fleet Foxes
N*E*R*D
Regina Spektor
Gabriella Cilmi
Björn Again
Blur
Nick Cave and the Bad Seeds
Madness
Tom Jones
Amadou & Mariam
Tony Christie
Status Quo
Easy Star All-Stars
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Bloc Party
The Ting Tings
Lady Gaga
Friendly Fires
White Lies
The View
The Maccabees
The Rakes
The Whip
Mr Hudson
Franz Ferdinand
Pendulum
Maxïmo Park
Paolo Nutini
Pete Doherty
The Script
Jason Mraz
Metric
Peter Bjorn and John
The Broken Family Band
The Prodigy
Glasvegas
Bon Iver
Bat for Lashes
Yeah Yeah Yeahs
Enter Shikari
Brand New
Art Brut
The Boxer Rebellion
In Case of Fire
Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Animal Collective
The Horrors
Noah and the Whale
The Dead Weather
Emilíana Torrini
The Hotrats
James Hunter
Golden Silvers
Bishi
Lay Low
Bon Iver
M. Ward
Klaxons
Shlomo (and Guests)
Horace Andy
Easy Star All-Stars
The Memory Band
Bombay Bicycle Club
The Low Anthem
First Aid Kit
Seun Kuti and Fela 's Egypt 80
Cold War Kids
Tunng
Tinariwen
Alela Diane
Terry Reid
The Rockingbirds
Alberta Cross
Chief
Micachu and the Shapes
WaterAid Choir
John Peel stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Doves
Jamie T
Jack Peñate
Little Boots
Metronomy
V V Brown
The Virgins
Fucked Up
The Rumble Strips
Dan Black
General Fiasco
Jarvis Cocker
White Lies
Florence and the Machine
Passion Pit
The Gaslight Anthem
Hockey
The Temper Trap
Esser
The Big Pink
Baddies
The Nightingales
Acoustic stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Ray Davies
Fairport Convention
Jason Mraz
Scott Matthews
Hugh Cornwell
Ben Taylor
Sean Taylor
Alyssa Bonagura
John Smith
Georgie Fame
Roger McGuinn
Sharon Corr
London Community Gospel Choir
Beth Rowley
Imelda May
Penguin Cafe Orchestra
Kate Walsh
Martin Harley Band
Lucy Wainwright Roche
Jazzworld Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Playing for Change
Baaba Maal
Lonnie Liston Smith
Jamie Cullum
Rokia Traoré
Erik Truffaz
Rolf Harris
The Black Eyed Peas
Manu Dibango
Roots Manuva
Khaled
Orquesta Aragón
Linda Lewis
Avalon Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Wonder Stuff
Edward II
Eliza Carthy
Badly Drawn Boy
Solas
The King Blues
The Lancashire Hotpots
Wheeler Street
The Martin Harley Band
The Peatbog Faeries
Seth Lakeman
Dodgy
Will Young
Glenn Tilbrook
The Mummers
The Destroyers
6 Day Riot
2010 [ ]
The festival took place on 25–27 June.[8]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Gorillaz (replaced U2 )
Dizzee Rascal
Vampire Weekend
Snoop Dogg
Willie Nelson
Corinne Bailey Rae
Femi Kuti
Rolf Harris
Muse
Scissor Sisters
Shakira
The Dead Weather
Seasick Steve
Jackson Browne
The Lightning Seeds
Tinchy Stryder
Stevie Wonder
Faithless
Jack Johnson
Ray Davies
Slash
Norah Jones
Paloma Faith
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Flaming Lips
Hot Chip
Florence and the Machine
La Roux
Phoenix
The Courteeners
The Stranglers
Joshua Radin
The Magic Numbers
Pet Shop Boys
Editors
The Cribs
The National
Kate Nash
Imogen Heap
Coheed and Cambria
Reef
Two Door Cinema Club
Orbital
LCD Soundsystem
MGMT
We Are Scientists
Grizzly Bear
The Temper Trap
The Hold Steady
Frightened Rabbit
The Joy Formidable
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Groove Armada
The Black Keys
Mumford & Sons
Ellie Goulding
Kele Okereke
Bombay Bicycle Club
Tegan And Sara
Miike Snow
De Staat
Detroit Social Club
Ash
Julian Casablancas
Broken Social Scene
Gang Of Four
The Drums
Holy Fuck
Everything Everything
Black Cherry
Dan Mangan
2011 [ ]
The festival took place on 24 to 26 June.[9]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
U2
Morrissey
Biffy Clyro
B.B. King
Wu-Tang Clan
Two Door Cinema Club
Metronomy
Master Musicians of Joujouka
Coldplay
Elbow
Paolo Nutini
Tinie Tempah
Rumer
The Gaslight Anthem
Tame Impala
Stornoway
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Primal Scream
Mumford and Sons
Fleet Foxes
Bright Eyes
The Wombats
The Vaccines
The Naked and Famous
Brother
Chipmunk
The Chemical Brothers
White Lies
Friendly Fires
Jimmy Eat World
The Kills
Jessie J
The Twilight Singers
Treetop Flyers
Alice Gold
Queens of the Stone Age
Kaiser Chiefs
Eels
TV on the Radio
Bombay Bicycle Club
The Noisettes
Cold War Kids
Clare Maguire
Dan Mangan
Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Crystal Castles
Caribou
Radiohead (special guests)
Big Audio Dynamite
Warpaint
Jenny and Johnny
Caitlin Rose
Dylan LeBlanc
Grouplove
Narisarato
Wild Beasts
James Blake
Pulp (special guests)
Tame Impala
The Walkmen
Graham Coxon
Those Dancing Days
About Group
Balearic Folk Orchestra
Ellen and the Escapades
Gruff Rhys
Lykke Li
John Grant
The Bees
James Vincent McMorrow
Jonny
Sea of Bees
The Pierces
White Middle Class
Troy Ellis & Hail Jamaica
John Peel stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
DJ Shadow
Example
The Coral
I Am Kloot
Darwin Deez
Cage the Elephant
Miles Kane
Mona
Stonefield
Cocoon
Glasvegas
Battles
Noah and the Whale
The Horrors
Warpaint
Anna Calvi
Dry the River
Yuck
Brave Yesterday
The Streets
Robyn
Hurts
The Vaccines
Everything Everything
OK Go
The Joy Formidable
Foster the People
The Raghu Dixit Project
My Tiger My Timing
West Holts Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Cee Lo Green
Chase & Status
Heliocentrics with Mulatu
Jimmy Cliff
Little Dragon
Gonjasufi
Dengue Fever
Ziriguidum
Big Boi
Janelle Monáe
Aloe Blacc
Fool's Gold
Omar Souleyman
Brandt Brauer Frick
Nicolas Jaar
Narasirato
London Afrobeat Collective
Kool & the Gang
Hercules and Love Affair
The Go! Team
Duane Eddy
Bellowhead
Jah Wobble and the Nippon dub Ensemble
Jamie Woon
Hidden Orchestra
2012 [ ]
There was no Glastonbury Festival in 2012, with the organizers having planned it as a "fallow year."[10]
2013 [ ]
The festival took place on 24–28 June.[11]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Arctic Monkeys
Dizzee Rascal
The Vaccines
Professor Green
Rita Ora
Jake Bugg
HAIM
Jupiter & Okwess International
Rolling Stones
Primal Scream
Elvis Costello And The Imposters
Ben Howard
Laura Mvula
Billy Bragg
Rokia Traoré
Mumford & Sons
Nick Cave and the Bad Seeds
Vampire Weekend
Kenny Rogers
Rufus Wainwright
First Aid Kit
Bassekou Kouyate
(Jupiter & Okwess International replaced Toumani Diabaté who cancelled due to malaria)
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Portishead
Foals
Alt-J
Tame Impala
The Lumineers
Enter Shikari
Amanda Palmer
The Hives
Beady Eye
Chase & Status
Example
Two Door Cinema Club
Alabama Shakes
Noah and the Whale
Azealia Banks
Dry the River
The 1975
The Staves
The xx
Smashing Pumpkins
Editors
Of Monsters and Men
Public Image Ltd
I Am Kloot
Stornoway
The Heavy
Zulu Winter
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Crystal Castles
Courteeners
Bastille
Frightened Rabbit
Miles Kane
Local Natives
Peace
Kodaline
Dog Is Dead
San Cisco
Francois and the Atlas Mountains
Hurts
Everything Everything
Savages
Johnny Marr
Daughter
The Strypes
Toy
MS MR
Jagwar Ma
Prāta vētra
RPM
Phoenix
Tyler, The Creator & Earl Sweatshirt
James Blake
Jessie Ware
Tom Odell
Villagers
Deap Vally
Suuns
The Bots
Get Two Fock
The Dancers
2014 [ ]
The festival took place from the 27 to 29 June.[12]
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Arcade Fire
Elbow
Lily Allen
Rudimental
De La Soul
Rodrigo y Gabriela
The War on Drugs
Metallica
Jack White
Robert Plant
Lana Del Rey
Kelis
Angel Haze
Nitin Sawhney
Nick Mulvey
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Skrillex
Paolo Nutini
Interpol
Foster the People
HAIM
Band of Skulls
John Newman
Blondie
Kaiser Chiefs
Jake Bugg
Pixies
Manic Street Preachers
Imagine Dragons
Kodaline
Warpaint
Midlake
Circa Waves
Jake Isaac
Massive Attack
Ellie Goulding
Bombay Bicycle Club
The Horrors
Sam Smith
White Lies
Lucy Rose
The Subways
Bajofondo
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Kaiser Chiefs
Lykke Li
Chvrches
Wild Beasts
Crystal Fighters
No Blacks Here
The Four Just Whites
Polica
Temples
Drenge
Jungle
Money For Old Rope
Echo And The Empress
MGMT
Twin Atlantic
Little Dragon
Clean Bandit
Courtney Barnett
Wolf Alice
Fat White Family
Royal Blood
Middle Class Boys
Hozier
Reignwolf
The Black Tambourines
London Grammar
Chance The Rapper
The Brian Jonestown Massacre
Bleachers
King Charles
Dry the River
The Kooks (Secret Set)
George Ezra
Lonely The Brave
The Preatures
Darlia
2015 [ ]
The 2015 Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts took place between 24 and 28 June.[13]
The following acts were announced to perform.
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Florence and the Machine (replaced Foo Fighters )
The Libertines (special guests)
Motörhead
Mary J. Blige
Alabama Shakes
James Bay
Chronixx
Michael Clark Company
Kanye West
Pharrell Williams
Paloma Faith
Burt Bacharach
George Ezra
The Waterboys
Courtney Barnett
The Unthanks with Orchestra, conducted by Charles Hazlewood
The Who
Paul Weller
Alt-J
Lionel Richie
Patti Smith
Hozier
Songhoy Blues
Burtle Silver Band [permanent dead link ]
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Rudimental
Mark Ronson
The Courteeners
The Vaccines
Jungle
Catfish and the Bottlemen
Everything Everything
The Cribs
The Charlatans
Deadmau5
Ben Howard
The Maccabees
Clean Bandit
Ella Eyre
Young Fathers
The Strypes (replaced Azealia Banks )
Frank Turner
Swim Deep
The Chemical Brothers
Jamie T
Belle & Sebastian
Future Islands
Twin Atlantic
Palma Violets
Adam Cohen
SOAK
Rival Sons
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Enter Shikari
Modestep
SBTRKT
Peace
Chet Faker
The Districts
Leon Bridges
Hinds
Weaves
Suede
La Roux
Death from Above 1979
Jessie Ware
Years & Years
The Pop Group
Sleaford Mods
Slaves
Coasts
Sunset Sons
FFS (Franz Ferdinand & Sparks)
Death Cab for Cutie
Lianne La Havas
Charli XCX
Django Django
Alvvays
Prides
Saint Raymond
Mini Mansions
Gengahr
West Holts [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Flying Lotus
FKA Twigs
Roy Ayers
Steel Pulse
Hiatus Kaiyote
Ibibio Sound Machine
Flamingods
The Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Jon Hopkins
Spiritualized
Mavis Staples
Father John Misty
Kate Tempest
Gaz Coombes
Giant Sand
Ibeyi
2016 [ ]
The 2016 Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts took place between 22 and 26 June 2016.
The line-up was as follows:
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Muse
Foals
ZZ Top
Jess Glynne
Two Door Cinema Club
Skepta
Rokia Traoré
The Orchestra of Syrian Musicians with Damon Albarn & Guests
Adele
Tame Impala
The Last Shadow Puppets
Madness
Wolf Alice
Baaba Maal
Squeeze
Lewisham and Greenwich NHS Choir
Coldplay
Beck
Ellie Goulding
Jeff Lynne's ELO
Laura Mvula
Gregory Porter
Caravan Palace
Burnham and Highbridge Band
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Disclosure
Bastille
Bring Me the Horizon
Editors
The Lumineers
Frightened Rabbit
Christine and the Queens
Blossoms
James
New Order
Chvrches
The 1975
Tom Odell
Band of Skulls
Hurts
St. Paul and The Broken Bones
Shura
HÆLOS
LCD Soundsystem
PJ Harvey
Catfish and the Bottlemen
Years & Years
Jamie Lawson
Paul Heaton + Jacqui Abbott
Bear's Den
Newton Faulkner
Anteros
West Holts Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Underworld
Róisín Murphy
White Denim
Protoje
Vince Staples
DakhaBrakha
James Blake
Santigold
The Very Best with Special Guests
Shibusashirazu Orchestra
Mbongwana Star
Little Simz
Odisee & Good Compny
Anna Meredith
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Sigur Rós
AlunaGeorge
Explosions in the Sky
Jack Garratt
Half Moon Run
Aurora
Rat Boy
Elle King
X Ambassadors
Dan Stuart with Twin Tones
M83
Fatboy Slim
Example
John Grant
MØ
Låpsley
Alessia Cara
Dua Lipa
Nothing but Thieves
Palace
The Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Richard Hawley
Savages
Ronnie Spector
Daughter
Ezra Furman
Unknown Mortal Orchestra
Nao
Night Beats
Declan McKenna
Gwenno Saunders
Philip Glass' Heroes Symphony
Mercury Rev
Floating Points
Ernest Ranglin & Friends
Kurt Vile
Jagwar Ma
Lady Leshurr
Izzy Bizu
Cat's Eyes
Car Seat Headrest
Grimes
Guy Garvey
Saint Etienne
Kwabs
Nathaniel Rateliff & The Night Sweats
Hinds
C Duncan
Holly Macve
Khruangbin
2017 [ ]
The 2017 Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts took place between 21 and 25 June 2017.
The line-up was as follows:
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Radiohead
The xx
Royal Blood
Kris Kristofferson
First Aid Kit
Blossoms
Paul Carrack
Hacienda Classical - Graeme Park , Mike Pickering
& Manchester Camerata Orchestra + special guests
Ed Sheeran
Biffy Clyro
Chic
Barry Gibb
Laura Marling
Jamie Cullum
Orchestra Baobab
Black Dyke Band
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Major Lazer
Lorde
George Ezra
Halsey
Glass Animals
Circa Waves
Nothing But Thieves
Charli XCX
The Pretenders
Alt-J
Stormzy
Wiley
Liam Gallagher
Kaiser Chiefs
Wild Beasts
British Sea Power
Whitney
Gabrielle Aplin
West Holts Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Dizzee Rascal
Anderson Paak & The Free Nationals
Little Dragon
Kate Tempest
Pat Thomas & The Kwashibu Area Band
Ata Kak
Henry Wu presents The Kamaal Williams Ensemble
Hot 8 Brass Band
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Annie Mac
Clean Bandit
Future Islands
Ride
Declan McKenna
The Lemon Twigs
Dua Lipa
Black Honey
Rews
Dam
Phoenix
Father John Misty
DJ Shadow
Tove Lo
Loyle Carner
Cabbage
The Amazons
Inheaven
Maggie Rogers
Josh Barry
Metronomy
London Grammar
Goldfrapp
The Killers (secret show, listed in programme as TBA)
Frank Carter and the Rattlesnakes
King Gizzard and the Lizard Wizard
Real Estate
Sundara Karma
October Drift
The Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Flaming Lips
Sleaford Mods
Elbow (secret band originally billed as 'TBA')
Angel Olsen
Mark Lanegan
Hamilton Leithauser
Margo Price
Bo Ningen
Georgia
Warpaint
Joe Goddard
Songhoy Blues
Temples
Nadia Rose
Sigrid
The Moonlandingz
Amber Arcades
Kelsey Lu
Kano
Sampha
Nick Mulvey
Lisa Hannigan
Julia Jacklin
All We Are
Dr. Dog
She Drew the Gun
Avalonian Choir
2019 [ ]
The 2019 Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts took place between 26 and 30 June 2019.
The line-up was as follows:
Pyramid Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
The Killers [C]
Liam Gallagher
Janet Jackson
Hozier
Anne-Marie
Carrie Underwood
The Proclaimers
The Cure
Vampire Weekend
Miley Cyrus [E]
Kylie Minogue [D]
Years & Years
Mavis Staples
Methodist Church Choir
^ A. Stormzy's set featured appearances by Chris Martin , Dave and Fredo .
^ B. Bastille's set featured an appearance by Lewis Capaldi .
^ C. The Killers' set featured appearances by Pet Shop Boys and Johnny Marr .
^ D. Kylie Minogue's set featured appearances by Nick Cave and Chris Martin .
^ E. Miley Cyrus' set featured appearances by Mark Ronson , Billy Ray Cyrus and Lil Nas X .
Other Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Tame Impala
Two Door Cinema Club
The Charlatans
The Lumineers
Mac Demarco
The Wombats
MØ
The Vaccines
The Chemical Brothers
Courteeners
Sigrid
Johnny Marr
Lewis Capaldi
Maggie Rogers
Fantastic Negrito
The Cat Empire
Christine and the Queens
Dave
Billie Eilish
Loyle Carner
Bring Me the Horizon
Babymetal
Slaves
Circa Waves
SK Shlomo
West Holts Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Jon Hopkins
Jorja Smith
Maribou State
The Comet Is Coming
BCUC
Swindle
Acid Mothers Temple
The Mauskovic Dance Band
Janelle Monáe
Kamasi Washington
Roy Ayers
Fatoumata Diawara
This Is the Kit
Jeff Goldblum
Hollie Cook
Kokoroko
John Peel Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Interpol
Pale Waves
Aurora
Rosalía
Pond
Goat Girl
Mahalia
Pip Blom
Sean Paul
Bugzy Malone
Sharon Van Etten
Low
Freya Ridings
Shura
Gerry Cinnamon
She Drew the Gun
Swimming Girls
The Streets
Friendly Fires
Stefflon Don
Tom Walker
Dermot Kennedy
Octavian
Alma
Eyre Llew
Park Stage [ ]
Friday
Saturday
Sunday
Hot Chip
Kate Tempest
Kurt Vile and the Violators
Foals (Originally billed as TBA)
Sons of Kemet
Love Unlimited Orchestra
Mattiel
Ama Lou
Vampire Weekend (Originally billed as TBA)
2020 [ ]
The 2020 Glastonbury Festival was to take place between 24 and 28 June 2020.[14] The first wave of performers for the festival were announced on lineup was announced on 12 March.[14] However, the festival was cancelled on 18 March 2020 due to the COVID-19 pandemic .[15] The festival has not confirmed whether the announced performers would be booked for the cancelled 2021 edition.[15]
The following artists had been announced as part of the 2020 Glastonbury lineup prior the event's cancellation:[16]
Kendrick Lamar
Paul McCartney
Taylor Swift
Diana Ross
Aitch
AJ Tracey
Anderson Paak and The Free Nationals
Angel Olsen
Anna Calvi
The Avalanches
Banks
Baxter Dury
beabadoobee
The Big Moon
Big Thief
Big Time Rush
Black Uhuru
Blossoms
Brittany Howard
Burna Boy
Cage the Elephant
Camila Cabello
Candi Staton
Caribou
Cate Le Bon
Celeste
Charli XCX
Clairo
Confidence Man
Crowded House
Danny Brown
Declan McKenna
Dizzee Rascal
Dua Lipa
EarthGang
EOB
Editors
Elbow
Fatboy Slim
FKA Twigs
Fontaines D.C.
Gilberto Gil
Glass Animals
Goldfrapp
Greentea Peng
Groove Armada
HAIM
Happy Mondays
Herbie Hancock
Imelda May
The Isley Brothers
Jarvis Cocker
Jehnny Beth
The Jesus and Mary Chain
Kacey Musgraves
Kano
Kelis
Khruangbin
KOKOKO!
La Roux
Lana Del Rey
Laura Marling
Lianne La Havas
The Lightning Seeds
London Grammar
Mabel
Manic Street Preachers
Metronomy
Nadine Shah
Noel Gallagher's High Flying Birds
Nubya Garcia
The Orielles
Pet Shop Boys
Phoebe Bridgers
Primal Scream
Richard Dawson
Rufus Wainwright
Sam Fender
Sampa the Great
Seun Kuti
Sinéad O'Connor
Skunk Anansie
Snarky Puppy
Soccer Mommy
The Specials
Squid
The Staves
Supergrass
Suzanne Vega
Thom Yorke
Thundercat
Tinariwen
TLC
Tom Misch and Yussef Dayes
Tones and I
The Waterboys
References [ ]
External links [ ]
hide Glastonbury Festival
Andrew Kerr
Arabella Churchill
Events Affiliations
Arenas Charities Management
Releases and publications Related articles