Hong Kong at the 2010 Asian Games
Hong Kong at the 2010 Asian Games | |
---|---|
IOC code | HKG |
NOC | Sports Federation and Olympic Committee of Hong Kong, China |
in Guangzhou | |
Competitors | 401 in 37 sports |
Officials | 152 |
Medals Ranked 11th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Hong Kong participated at the 16th Asian Games in Guangzhou, China.
Medal summary[]
Medal table[]
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Badminton | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bowling | 0 | 0 | 1 | 1 |
Cue Sports | 2 | 0 | 1 | 3 |
Cycling - BMX | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cycling - Mountain Bike | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cycling - Road | 1 | 0 | 0 | 1 |
Cycling - Track | 1 | 4 | 1 | 6 |
Equestrian | 0 | 0 | 1 | 1 |
Fencing | 0 | 2 | 5 | 7 |
Karate | 0 | 0 | 2 | 2 |
Rowing | 0 | 1 | 1 | 2 |
Rugby union | 0 | 1 | 0 | 1 |
Sailing | 1 | 2 | 0 | 3 |
Squash | 0 | 2 | 2 | 4 |
Swimming | 0 | 0 | 2 | 2 |
Table Tennis | 0 | 1 | 0 | 1 |
Wushu | 1 | 2 | 0 | 3 |
Total | 8 | 15 | 17 | 40 |
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Wong Kam-po | Cycling | Men's road race | 22 November |
Gold | Marco Fu | Cue sports | Men's Snooker Singles | 20 November |
Gold | Chan King Yin | Sailing | Men's Mistral | 20 November |
Gold | Steven Wong | Cycling | Men's BMX | 19 November |
Gold | Chan Chun Hing | Cycling | Men's Cross-country | 18 November |
Gold | Geng Xiaoling | Wushu | Women's Changquan | 16 November |
Gold | Ip Wan In Jaique Ng On-Yee |
Cue Sports | Women's 6-Red Snooker Team | 14 November |
Gold | Lee Wai Sze | Cycling | Women's 500 metre time trial | 13 November |
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Silver | Cheung King Lok | Cycling | Men's Individual Pursuit | 14 November |
Silver | Wong Wan Yiu | Cycling | Women's Points Race | 16 November |
Silver | Cheung King Wai Choi Ki Ho Cheung King Lok Kwok Ho Ting |
Cycling | Men's Team Pursuit | 16 November |
Silver | Wushu | Women's Jianshu\Qiangshu All-Round | 14 November | |
Silver | Wushu | Men's Nanquan\Nangun All-Round | 15 November | |
Silver | Kam Po Wong | Cycling | Men's Points Race | 17 November |
Silver | Sau Wah So |
Rowing | Lightweight Men's Double Sculls | 18 November |
Silver | Fencing | Men's Individual Foil | 20 November | |
Silver | Fencing | Women's Individual Sabre | 18 November | |
Silver | Hong Kong | Rugby | Men's | 23 November |
Silver | Hong Kong | Sailing | Women's Mistral | 20 November |
Silver | Hong Kong | Sailing | Women's RS:X | 20 November |
Silver | Annie Au | Squash | Women's Individual | 21 November |
Silver | Hong Kong | Squash | Women's Team | 25 November |
Silver | Huajun Jiang |
Table Tennis | Mixed Doubles | 19 November |
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Bronze | Ng On-Yee | Cue sports | Women's 6-Red Snooker Singles | 16 November |
Bronze | Hang Yu Sze Hannah Jane Arnett Wilson |
Swimming | Woman 4×100 m medley relay | 13 November |
Bronze | Hang Yu Sze Wai Ting Yu Hoi Shun Stephanie Au Hannah Jane Arnett Wilson |
Swimming | Woman 4×100 m freestyle relay | 14 November |
Bronze | Pui Yin Yip | Badminton | Women's Singles | 19 November |
Bronze | Hong Kong | Bowling | Men's Team of Five | 22 November |
Bronze | Wai Sze Lee | Cycling Track | Women's Sprint | 17 November |
Bronze | Hong Kong | Equestrian | Jumping Team | 22 November |
Bronze | Fencing | Women's Individual Épée | 20 November | |
Bronze | Hong Kong | Fencing | Men's Team Foil | 23 November |
Bronze | Hong Kong | Fencing | Women's Team Foil | 22 November |
Bronze | Hong Kong | Fencing | Women's Team Épée | 23 November |
Bronze | Hong Kong | Fencing | Women's Team Sabre | 21 November |
Bronze | Karate | Women's -61 kg | 26 November | |
Bronze | Karate | Men's -75 kg | 26 November | |
Bronze | Hong Kong | Karate | Lightweight Men's Four | 18 November |
Bronze | Hong Kong | Squash | Men's Team | 24 November |
Bronze | Squash | Women's Individual | 20 November |
Athletics[]
Men[]
Track events
|
Field events
Road events
|
Women[]
Track events
Event | Athletes | Heat Round 1 | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
100 m | Lam On Ki | 12.09 | 5th | Did not advance | |||
12.12 | 6th | Did not advance | |||||
4x100 m relay | Lam On Ki Wan Kin Yee |
47.23 | 4th q | 46.40 SB | 7th |
Badminton[]
Men[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||||||
Chan Yan Kit | Singles | (MDV) W 2-0 (21-4, 21-7) |
Lee Chong Wei (MAS) L 1-2 (21-17, 9-21, 6-21) |
Did not advance | |||||||
Hu Yun | (IRQ) W 2-0 (21-18, 21-9) |
Lin Dan (CHN) L 0-2 (6-21, 13-21) |
Did not advance | ||||||||
Vincent Wong |
Doubles | Hirokatsu Hashimoto and Noriyasu Hirata (JPN) L 0-2 (10-21, 9-21) |
Did not advance | ||||||||
Yohan Hadikusumo Wiratama Wong Wai Hong |
Ratna Jit Tamang and (NEP) W 2-0 (21-5, 21-10) |
Cai Yun and Fu Haifeng (CHN) L 0-2 (14-21, 17-21) |
Did not advance | ||||||||
Chan Yan Kit Hu Yun Vincent Wong Yohan Hadikusumo Wiratama Wong Wai Hong |
Team | Bye | China L 0-3 (0-2, 0-2, 0-2) |
Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||||||
Chan Tsz Ka | Singles | (NEP) W 2-0 (21-12, 21-5) |
Bae Youn-Joo (KOR) L 0-2 (14-21, 14-21) |
Did not advance | |||||||
Yip Pui Yin | BYE | Pai Hsiao-ma (TPE) W 2-0 (21-17, 21-12) |
Saina Nehwal (IND) W 2-1 (21-8, 8-21, 21-19) |
Wang Shixian (CHN) L 0-2 (14-21, 14-21) |
Did not advance | ||||||
Chan Tsz Ka Chau Hoi Wah |
Doubles | Hsieh Pei-chen and Wang Pei-rong (TPE) L 0-2 (14-21, 15-21) |
Did not advance | ||||||||
Poon Lok Yan Tse Ying Suet |
Shendy Puspa Irawati and Nitya Krishinda Maheswari (INA) L 1-2 (16-21, 21-15, 18-21) |
Did not advance | |||||||||
Chan Tsz Ka Chau Hoi Wah Poon Lok Yan Tse Ying Suet Yip Pui Yin |
Team | Malaysia L 1-3 (1-2, 2-1, 1-2, 1-2) |
Did not advance |
Mixed[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||||
Wong Wai Hong Chau Hoi Wah |
Doubles | He Hanbin and Ma Jin (CHN) L 0-2 (18-21, 14-21) |
Did not advance | ||||||
Yohan Hadikusumo Wiratama Tse Ying Suet |
BYE | Sudket Prapakamol and Saralee Thungthongkam (THA) L 0-2 (16-21, 13-21) |
Did not advance |
Baseball[]
Men[]
- Team
Pool B
Team | Pld | W | L | RF | RA |
---|---|---|---|---|---|
South Korea | 3 | 3 | 0 | 38 | 1 |
Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 28 | 7 |
Pakistan | 3 | 1 | 2 | 6 | 31 |
Hong Kong | 3 | 0 | 3 | 3 | 36 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pakistan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 5 | 11 | 1 | |||||||||||||||||||||
Hong Kong | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 4 | |||||||||||||||||||||
WP: LP: Attendance: 450 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 0 | 3 | 2 | |||||||||||||||||||||
South Korea | 0 | 3 | 0 | 2 | 4 | 6 | X | X | X | 15 | 12 | 0 | |||||||||||||||||||||
WP: Im Tae-Hoon LP: Home runs: HKG: None KOR: Kang Jung-Ho (1) Attendance: 400 |
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | R | H | E | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 0 | 4 | 1 | |||||||||||||||||||||
Chinese Taipei | 3 | 3 | 4 | 6 | X | X | X | X | X | 16 | 11 | 0 | |||||||||||||||||||||
WP: Lin Ying-chieh LP: Home runs: HKG: None TPE: Lin Yi-chuan (1) Attendance: 420 |
Basketball[]
Men[]
- Team
- In the qualifying round, Hong Kong lose to DPR Korea 71–78
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
North Korea | 1 | 1 | 0 | 78 | 71 | +7 | 2 |
Hong Kong | 1 | 0 | 1 | 71 | 78 | −7 | 1 |
November 13
19:15 |
Hong Kong | 71–78 | North Korea |
Scoring by quarter: 21–16, 16–20, 10–20, 24–22 | ||
Pts: 12 Rebs: 9 Asts: 3 |
Pts: 19 Rebs: 13 Asts: 5 |
, Guangzhou
Referees: Eddie Viator (FRA), Teerapong Yodsint (THA), Ramesh Kumar (IND) |
Beach volleyball[]
Men[]
Athlete | Event | Preliminary Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||||
|
Men's beach volleyball | (KOR) and (KOR) W 2-0 (21-18, 21-16) |
Alexandr Dyachenko (KAZ) and Alexey Sidorenko (KAZ) L 0-2 (11-21, 8-21) |
Andy Ardiyansah (INA) and Koko Prasetyo Darkuncoro (INA) L 0-2 (19-21, 16-21) |
Did not advance |
Women[]
Athlete | Event | Preliminary Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||||
|
Women's beach volleyball | (KOR) and (KOR) W 2-0 (19-21, 21-17, 15-10) |
Lyudmila Issayeva (KAZ) and (KAZ) L 0-2 (19-21, 12-21) |
Xue Chen (CHN) and Zhang Xi (CHN) L 0-2 (6-21, 10-21) |
Shinako Tanaka (JPN) and (JPN) L 0-2 (17-21, 14-21) |
Did not advance |
Board games[]
Weiqi[]
Athlete | Event | Win | Lost | Points | Rank | Semifinals | Finals | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition | Result | Opposition | Result | |||||||||
Mixed doubles | 4 | 2 | 8 | 7th | Did not advance | |||||||
2 | 4 | 4 | 12th | Did not advance |
Xiangqi[]
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Round 6 | Round 7 | Win | Draw | Lost | Points | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||||||
Men's individual | Lu Qin (CHN) L |
(CAM) W |
(TPE) D |
(VIE) D |
(MAS) W |
(MAS) W |
(VIE) L |
3 | 2 | 2 | 8 | 6th | |
(PHI) W |
Kazuharu Shoshi (JPN) W |
(CHN) L |
(TPE) L |
(MAC) D |
(TPE) D |
(MAS) D |
2 | 2 | 3 | 7 | 10th | ||
Women's individual | (TPE) L |
(JPN) W |
Tang Dan (CHN) L |
(CHN) L |
(VIE) D |
(VIE) L |
(TPE) W |
2 | 1 | 4 | 5 | 5th |
Bowling[]
Men[]
Athlete | Event | Games 1–6 | Total | Average | Grand Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Men's singles | 229 | 258 | 204 | 225 | 203 | 226 | 1345 | 224.2 | 11th | ||
214 | 215 | 247 | 289 | 188 | 185 | 1328 | 221.3 | 16th | |||
203 | 213 | 224 | 182 | 204 | 223 | 1249 | 208.2 | 36th | |||
206 | 227 | 171 | 203 | 200 | 214 | 1221 | 203.5 | 45th | |||
144 | 210 | 187 | 213 | 191 | 268 | 1213 | 202.2 | 49th | |||
Wu Siu Hong | 200 | 205 | 192 | 184 | 157 | 248 | 1186 | 197.7 | 67th | ||
Men's doubles | 228 | 210 | 185 | 199 | 190 | 251 | 1263 | 210.5 | 2570 | 11th | |
227 | 224 | 277 | 173 | 222 | 214 | 1307 | 217.8 | ||||
Wu Siu Hong |
Men's doubles | 208 | 224 | 174 | 211 | 255 | 192 | 1264 | 210.7 | 2498 | 19th |
203 | 217 | 222 | 224 | 192 | 176 | 1234 | 205.7 | ||||
Men's doubles | 245 | 190 | 201 | 158 | 210 | 188 | 1192 | 198.7 | 2457 | 25th | |
265 | 195 | 208 | 199 | 234 | 164 | 1265 | 210.8 | ||||
Wu Siu Hong |
Men's trios | 216 | 176 | 211 | 196 | 168 | 171 | 1138 | 189.7 | 3849 | 5th |
250 | 204 | 227 | 237 | 180 | 239 | 1337 | 222.8 | ||||
275 | 210 | 194 | 226 | 256 | 213 | 1374 | 229.0 | ||||
Men's trios | 197 | 175 | 198 | 184 | 192 | 212 | 1158 | 193.0 | 3603 | 21st | |
178 | 188 | 222 | 223 | 206 | 174 | 1191 | 198.5 | ||||
229 | 213 | 208 | 169 | 214 | 221 | 1254 | 209.0 | ||||
Wu Siu Hong |
Men's team of five | 209 | 237 | 209 | 226 | 254 | 224 | 1359 | 226.5 | 6475 | |
197 | 221 | 198 | 254 | 190 | 203 | 1263 | 210.5 | ||||
182 | 214 | 200 | 222 | 206 | 221 | 1245 | 207.5 | ||||
169 | 251 | 215 | 172 | 254 | 163 | 1224 | 204.0 | ||||
216 | 228 | 268 | 249 | 206 | 217 | 1384 | 230.7 | ||||
Men's team of five booster | 213 | 248 | 227 | 197 | 172 | 194 | 1251 | 208.5 |
All events
Athlete | Event | Singles | Doubles | Trío | Team | Total | Average | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men's all events | 1328 | 1265 | 1374 | 1263 | 5230 | 217.92 | 9th | |
Men's all events | 1345 | 1234 | 1337 | 1245 | 5161 | 215.04 | 18th | |
Men's all events | 1213 | 1307 | 1254 | 1384 | 5158 | 214.92 | 20th | |
Wu Siu Hong | Men's all events | 1186 | 1264 | 1138 | 1359 | 4947 | 206.13 | 45th |
Men's all events | 1221 | 1263 | 1191 | 1224 | 4899 | 204.13 | 52nd | |
Men's all events | 1249 | 1192 | 1158 | 1251 | 4850 | 202.08 | 59th |
Masters
Athlete | Event | Block 1 (Games 1–8) | Block 2 (Games 1–8) | Grand Total | Average | Rank | Stepladder 2nd - 3rd place | Stepladder 1st - 2nd place | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Opposition Score | Opposition Score | |||||
Men's masters | 223 10 |
186 0 |
242 10 |
207 10 |
212 10 |
201 0 |
206 10 |
212 0 |
215 0 |
159 0 |
204 0 |
144 0 |
247 10 |
197 0 |
224 10 |
161 0 |
3310 | 202.5 | 15th | |||
Men's masters | 207 0 |
218 0 |
213 10 |
237 0 |
227 10 |
157 0 |
178 0 |
170 0 |
235 10 |
169 0 |
195 10 |
210 0 |
203 0 |
162 0 |
241 10 |
165 0 |
3237 | 199.2 | 16th |
Women[]
Athlete | Event | Games 1–6 | Total | Average | Grand Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||||
Women's singles | 180 | 218 | 150 | 225 | 200 | 179 | 1152 | 192.0 | 29th | ||
164 | 164 | 177 | 166 | 218 | 227 | 1116 | 186.0 | 41st | |||
191 | 186 | 138 | 191 | 215 | 164 | 1085 | 180.8 | 47th | |||
181 | 158 | 147 | 227 | 172 | 156 | 1041 | 173.5 | 56th | |||
156 | 194 | 144 | 190 | 156 | 152 | 992 | 165.3 | 64th | |||
Women's doubles | 185 | 211 | 196 | 191 | 188 | 191 | 1162 | 193.7 | 2305 | 24th | |
197 | 210 | 175 | 183 | 185 | 193 | 1143 | 190.5 | ||||
Women's doubles | 238 | 212 | 213 | 216 | 170 | 190 | 1239 | 206.5 | 2290 | 25th | |
167 | 189 | 180 | 195 | 175 | 145 | 1051 | 175.2 | ||||
Women's doubles booster | 201 | 162 | 199 | 203 | 139 | 164 | 1068 | 178.0 | |||
Women's trios | 180 | 170 | 207 | 203 | 226 | 198 | 1184 | 197.3 | 3493 | 12th | |
191 | 216 | 201 | 205 | 177 | 198 | 1188 | 198.0 | ||||
205 | 155 | 165 | 213 | 181 | 202 | 1121 | 186.8 | ||||
Women's trios booster | 185 | 217 | 215 | 176 | 188 | 181 | 1162 | 193.7 | |||
Women's trios booster | 184 | 155 | 171 | 145 | 181 | 169 | 1005 | 167.5 | |||
Women's team of five | 210 | 195 | 204 | 205 | 210 | 183 | 1207 | 201.2 | 5897 | 7th | |
192 | 195 | 217 | 202 | 208 | 211 | 1225 | 204.2 | ||||
170 | 206 | 224 | 248 | 217 | 197 | 1262 | 210.3 | ||||
181 | 183 | 173 | 178 | 212 | 210 | 1137 | 189.5 | ||||
181 | 166 | 160 | 226 | 151 | 182 | 1066 | 177.7 |
All events
Athlete | Event | Singles | Doubles | Trío | Team | Total | Average | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Women's all events | 1116 | 1239 | 1121 | 1262 | 4738 | 197.42 | 35th | |
Women's all events | 1152 | 1162 | 1184 | 1207 | 4705 | 196.04 | 38th | |
Women's all events | 1085 | 1143 | 1188 | 1225 | 4641 | 193.38 | 41st | |
Women's all events | 1041 | 1051 | 1162 | 1137 | 4391 | 182.96 | 57th | |
Women's all events | 992 | 1068 | 1005 | 1066 | 4131 | 172.13 | 63rd |
Canoeing[]
Canoe-Kayak Slalom[]
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Total | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
K-1 | 274.41 | 170.83 | 445.24 | 8th | 187.28 | 8th | 165.72 | 7th |
Cricket[]
Men[]
- In men, Hong Kong team is in group B and the competitors are Nepal and Maldives.
- Team
Irfan Ahmed
Nadeem Ahmed
Najeeb Amar
James Atkinson
Ilyas Gul
Aizaz Khan
Asif Khan
Roy Lamsam
Group round
- Best 4 teams (three of the four ICC Full Members in Asia, Bangladesh, Pakistan and Sri Lanka as well as Afghanistan who played in the 2010 ICC World Twenty20) directly entered the quarterfinals.
Pool C
Team | Seed | Pld | W | L | NR | NRR | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hong Kong | 2 | 2 | 0 | 0 | +1.500 | 4 | |
Nepal | 2 | 1 | 1 | 0 | +1.125 | 2 | |
Maldives | 2 | 0 | 2 | 0 | –3.750 | 0 |
Hong Kong
115/7 (20 overs) |
v
|
Nepal
85/9 (20 overs) |
Roy Lamsam 47 (61)
Amrit Bhattarai 3/16 (4 overs) |
Sharad Vesawkar 16 (27)
Nadeem Ahmed 3/12 (4 overs) |
- Hong Kong won the toss and elected to bat.
- Points: Hong Kong 2, Nepal 0.
Hong Kong
88/3 (14.1 Overs) |
v
|
|
Jamie Atkinson 44 (30) 5X4, 2X6
Moosa Kaleem 1/12 (2.1 Overs) |
21 (37) 1X4
Najeeb Amar 2/10 (4 Overs) |
- Maldives won the toss and elected to bat.
- Points: Hong Kong 2, Maldives 0
- Quarterfinals
Hong Kong
63 (17.4 overs) |
v
|
Afghanistan
66/2 (13.2 overs) |
Nadeem Ahmed 17 (29)
Mirwais Ashraf 3/8 (4 overs) |
Nawroz Mangal 20* (14)
Nadeem Ahmed 1/13 (4 overs) |
- Hong Kong won the toss and elected to bat.
Women[]
- In woman, Hong Kong team will meet Bangladesh and Nepal in pool B.
- Team
Mariko Hill
Yasmin Daswani
Ishitaa Gidwani
Keenu Gill
Manpreet Kaur
Connie Wong
Group round
Pool A
v
|
||
PINKY Fargana Hoque 17* (17)
5/0 WONG Connie Ar Yan (1 overs) |
GILL Kanwardeep Keenu 11 (39)
4/2 KHATUN Chamely (3 overs) |
- Hong Kong won the toss and elected to bat first
v
|
||
Connie Wong 47 (55)
Nary Thapa 6/1 (4 overs) |
Nary Thapa 28 (25)
Connie Wong 7/1 (3.2 overs) |
- Hong Kong won the toss and elected to bat
Cue Sports[]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | ||||||||
Men's Eight-ball singles | (THA) L 4-7 |
Did not advance | |||||||||||
(AFG) L 6-7 |
Did not advance | ||||||||||||
Men's Nine-ball singles | BYE | Fu Jianbo (CHN) L 3-9 |
Did not advance | ||||||||||
BYE | (QAT) L 2-9 |
Did not advance | |||||||||||
Marco Fu | Men's Snooker singles | Marlon Manalo (PHI) W 4-1 |
Soheil Vahedi (IRI) W 4-0 |
Muhammad Sajjad (PAK) W 4-0 |
Liang Wenbo (CHN) W 4-1 |
Aditya Mehta (IND) W 4-1 |
Ding Junhui (CHN) W 4-2 | ||||||
Fung Kwok Wai | (IRQ) W 4-2 |
(SIN) W 4-0 |
Khurram Hussain Agha (PAK) W 4-0 |
Ding Junhui (CHN) L 0-4 |
Did not advance | ||||||||
Marco Fu Fung Kwok Wai |
Men's Snooker team | BYE | Pakistan L 1-3 |
Did not advance | |||||||||
Ng On Yee | Women's Six-red snooker singles | BYE | (THA) W 4-0 |
(KOR) W 4-1 |
Chen Siming (CHN) L 3-4 |
Did not advance | |||||||
BYE | (THA) W 4-1 |
(TPE) L 2-4 |
Did not advance | ||||||||||
Bi Zhuqing Chen Siming |
Women's Six-red snooker team | BYE | Vietnam W 3-0 |
Chinese Taipei W 3-0 |
China W 3-1 |
Cycling[]
BMX[]
- Men
Athlete | Event | Qualifying | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Run 3 | Points | Time | Rank | ||
Steven Wong | Individual | 30.582 | 31.118 | 30.739 | 3 Q | 30.337 | |
40.673 | 32.852 | 32.623 | 6 Q | 32.889 | 5th |
Mountain Bike[]
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Chan Chun Hing | Cross-country | 2:11:33 |
Road[]
|
|
Track[]
- Sprints
Athlete | Event | Qualifying | 1/16 Finals (Repechage) |
1/8 Finals (Repechage) |
Quarterfinals | Semifinals | Finals/ Classification races | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed |
Rank | Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Rank | ||
Lee Wai Sze | Women's sprint | 11.418 | 3rd Q | Jutatip Maneephan (THA) W 12.301 |
Huang Ting-ying (TPE) W 11.948, W 11.651 |
Lin Junhong (CHN) L, L |
Bronze Medal match: Kim Won-Gyeong (KOR) W 11.808, W 11.804 |
||
11.730 | 8th Q | Kim Won-Gyeong (KOR) L Repechage race: Jutatip Maneephan (THA) Kayono Maeda (JPN) 1st Q 12.417 |
Guo Shuang (CHN) L, L |
Race 5th–8th: Lee Eun-Ji (KOR) Fatehah Mustapa (MAS) Huang Ting-ying (TPE) 3rd |
7th |
- Pursuits
Athlete | Event | Qualifying | 1st round | Finals | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | Opposition Time |
Rank | |||||||
Cheung King Lok | Men's individual pursuit | 4:30.858 | 2nd Q | (CHN) W 4:30.931 |
2nd Q | Jang Sun-Jae (KOR) L 4:37.543 |
||||||
Cheung King Wai | 4:44.974 | 15th | Did not advance | |||||||||
Jamie Wong | Women's individual pursuit | 3:50.109 | 6th | Lee Min-Hye (KOR) L Overlapped |
--- | Did not advance | ||||||
Cheung King Lok Cheung King Wai Choi Ki Ho Ko Siu Wai Kwok Ho Ting |
Men's team pursuit | 4:12.834 | 1st Q | Kazakhstan W 4:08.835 |
2nd | South Korea L 4:10.859 |
- Keirin
Athlete | Event | 1st round | Repechage | 2nd round | Finals |
---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Men's keirin | 3rd R | 1st Q | 6th QB | 10th B |
- Time Trial
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Lee Wai Sze | Women's 500 m time trial | 33.945 |
- Points races
Athlete | Event | Qualifying | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Kwok Ho Ting | Men's points race | 26 | 5th | 21 | 12th |
Wong Kam Po | 5 | 7th | 60 | ||
Jamie Wong | Women's points race | 27 | |||
Diao Xiao Juan | DNF |
Dance Sports[]
- Latin
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jive | 6.00 | 5th Q | 2.00 | 8th | Did not advance | ||
Cha-cha-cha | 8.00 | 3rd Q | 5.00 | 4th Q | 35.57 | 5th |
Diving[]
Men[]
Athlete | Events | Preliminary | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Men's 1 m Individual Springboard | 324.60 | 8th | |||
Men's 3 m Individual Springboard | 345.25 | 11th Q | 325.10 | 11th | |
310.25 | 14th | Did not advance | |||
Men's 3 m Synchronised Springboard | 325.23 | 7th |
Dragon boat[]
Equestrian[]Dressage[]
Eventing[]
Jumping[]
Fencing[]Men[]
Women[]
Football[]
Au Yeung Yiu Chung Pool matches Group E
Source: RSSSF
Huadu Stadium, Guangzhou Referee: Choi Myung-Yong (South Korea)
Huadu Stadium, Guangzhou Referee: Kadhum Auda (Iraq)
Huadu Stadium, Guangzhou Referee: Saeid Mozaffarizadeh (Iran) 1/8 finals
Huangpu Sports Center, Guangzhou Referee: Choi Myung-Yong (South Korea) Golf[]
Gymnastics[]Artistic gymnastics[]
Handball[]
Preliminary round
Source: Results
Hockey[]
Preliminary
Judo[]Men[]
Karate[]Men[]
Women[]
Rowing[]
Rugby Union[]Men[]
Simon Leung
Women[]
Sailing[]Men[]
Women[]
Open[]
Shooting[]
Squash[]
Swimming[]
Table Tennis[]
Taekwondo[]Men[]
Tennis[]
Triathlon[]
Volleyball[]Men[]
Preliminary
Group D
Water polo[]Men[]
Preliminary Group A
Source: Results
Weightlifting[]
Wushu[]Men[]Changquan
Nanquan\Nangun
Taijiquan\Taijijian
Daoshu\Gunshu
Sanshou
Women[]Changquan
Nanquan\Nangun
Jianshu\Qiangshu
References[]
|
- Nations at the 2010 Asian Games
- Hong Kong at the Asian Games
- 2010 in Hong Kong sport