List of Israel Prize recipients
This is a complete list of recipients of the Israel Prize from the inception of the Prize in 1953 through to 2018.
List[]
For each year, the recipients are, in most instances, listed in the order in which they appear on the official Israel Prize website.
Note: The table can be sorted chronologically (default), alphabetically or by field using the icon.
Year | Name[1] | Field | Comments |
---|---|---|---|
1953 | Gedaliah Alon | Jewish studies | Posthumously awarded prize, three years after his death.
First recipient of the prize for Jewish studies. |
1953 | Haim Hazaz | Literature | One of first two recipients of the prize for Literature. |
1953 | Ya'akov Cohen | Literature | Also awarded the Israel Prize in 1958.
One of first two recipients of the prize for Literature. |
1953 | Dina Feitelson-Schur | Education | First female recipient of the Israel Prize.
First recipient of the prize for Education. |
1953 | Mark Dvorzhetski | Social science | First recipient of the prize for Social science. |
1953 | Lipman Heilprin | Medical science | First recipient of the prize for medicine or Medical science. |
1953 | Zeev Ben-Zvi | Sculpture | First recipient of the prize for any of the fine arts. |
1953 | Shimshon Amitsur | Exact sciences | One of the first two recipients of the prize for Exact sciences. |
1953 | Jacob Levitzki | Exact sciences | Family relationship: Father of recipient Alexander Levitzki (1990, Life sciences).
One of the first two recipients of the prize for Exact sciences. |
1954 | Moshe Zvi Segal | Jewish studies | First rabbi to receive the Israel Prize. |
1954 | Schmuel Hugo Bergmann | Humanities | Also awarded the Israel Prize in 1974.
First recipient of the prize for the Humanities. |
1954 | David Shimoni | Literature | |
1954 | Shmuel Yosef Agnon | Literature | Also awarded the Israel Prize in 1958. |
1954 | Arthur Biram | Education | |
1954 | Gad Tedeschi | Jurisprudence | First recipient of the prize for Jurisprudence or law. |
1954 | Franz Ollendorff | Exact sciences | |
1954 | Michael Zohary | Life sciences | First recipient of the prize for Life sciences. |
1954 | Shimon Fritz Bodenheimer | Agriculture | First recipient of the prize for Agriculture. |
1954 | Ödön Pártos | Music | First recipient of the prize for Music. |
1955 | Ephraim Urbach | Jewish studies | |
1955 | Isaac Heinemann | Jewish studies | |
1955 | Zalman Shneur | Literature | |
1955 | Yitzhak Lamdan | Literature | |
1955 | Michael Fekete | Exact sciences | |
1955 | Israel Reichert | Life sciences | |
1955 | Yaakov Ben-Tor | Life sciences | |
1955 | Akiva Vroman | Life sciences | |
1955 | Benjamin Shapira | Medical science | |
1955 | Sara Hestrin-Lerner | Medical science | Family relationship: Sister of recipient Shlomo Hestrin (1957, Exact sciences). |
1955 | Netanel Hochberg | Agriculture | |
1955 | Zahara Schatz | Painting and Sculpture | |
1956 | Naftali Herz Tur-Sinai | Jewish studies | |
1956 | Yigael Yadin | Jewish studies | |
1956 | Yehezkel Abramsky | Rabbinical literature | First recipient of the prize for specifically Rabbinical literature. |
1956 | Gershon Shufman | Literature | |
1956 | Miriam Yalan-Shteklis | Children's literature | First recipient of the prize specifically for Children's literature. |
1956 | Nechama Leibowitz | Education | |
1956 | Yaakov Talmon | Social sciences | |
1956 | Avraham HaLevi Frankel | Exact sciences | |
1956 | Manfred Aschner | Life sciences | |
1956 | Haim Ernst Wertheimer | Medicine | |
1956 | Hanna Rovina | Theatre | First recipient of the prize for the Theatre, acting or Stage arts. |
1957 | Haim Shirman | Jewish studies | |
1957 | Yohanan Levi | Humanities | Posthumously awarded Prize. |
1957 | Yaakov Fichman | Literature | |
1957 | Uri Zvi Grinberg | Literature | |
1957 | Paltiel Daykan | Jurisprudence | |
1957 | Siegfried Lehman | Education | |
1957 | Shlomo Hestrin | Exact sciences | Family relationship: Brother of recipient Sara Hestrin-Lerner (1955, Medical science). |
1957 | David Feingold | Exact sciences | |
1957 | Gad Avigad | Exact sciences | |
1957 | Saul Adler | Medicine | |
1957 | Shmuel Horowitz | Agriculture | |
1957 | Paul Ben-Haim | Music | |
1957 | Reuvein Margolies | Rabbinical literature | |
1957 | Eliezer Smoli | Children's literature | |
1957 | Dov Karmi | Architecture | Family relationships: Father of recipients Ram Karmi (2002, Architecture) and Ada Karmi-Melamede (2007, Architecture). First recipient of the prize for Architecture. |
1958 | Yosef Klausner | Jewish studies | |
1958 | Ben-Zion Dinur | Jewish studies | Also awarded the Israel Prize in 1973. |
1958 | Gershom Scholem | Jewish studies | |
1958 | Yehezkel Kaufmann | Jewish studies | |
1958 | Yitzhak Baer | Jewish studies | |
1958 | Isaac HaLevi Herzog | Rabbinical literature | |
1958 | Yehuda Leib Maimon | Rabbinical literature | |
1958 | Yosef Zvi HaLevy | Rabbinical literature | Family relationship: Grandfather of recipient (2002, Agriculture). |
1958 | Martin Buber | Humanities | |
1958 | Shmuel Yosef Agnon | Literature | Also awarded the Israel Prize in 1954. |
1958 | Isaac Dov Berkowitz | Literature | |
1958 | Ya'akov Cohen | Literature | Also awarded the Israel Prize in 1953. |
1958 | Youth Aliyah | Education | Organization - one of the first four organizations to receive the Prize. |
1958 | Rachel Katznelson-Shazar | Social sciences | |
1958 | Yoel (Giulio) Racah | Exact sciences | |
1958 | Marcus Reiner | Exact sciences | |
1958 | Leo Picard | Life sciences | |
1958 | Bernhard Zondek | Medicine | |
1958 | Selig Suskin | Agriculture | |
1958 | Bezalel Academy of Art and Design | Painting and Sculpture | Organization - one of the first four organizations to receive the Prize. |
1958 | Habima Theatre | Theatre | Organization - one of the first four organizations to receive the Prize. |
1958 | Israel Philharmonic Orchestra | Music | Organization - one of the first four organizations to receive the Prize. |
1959 | Shlomo Yosef Zevin | Rabbinical literature | |
1959 | Leo Aryeh Mayer | Humanities | |
1959 | S. Yizhar (Yizhar Smilansky) | Literature | |
1959 | Ezra Fleischer | Literature | |
1959 | Ephraim Katchalski (Ephraim Katzir) | Life sciences | Family relationship: Brother of recipient Aharon Katzir (1961, Life sciences). |
1959 | Michael Sela | Life sciences | |
1959 | Hillel (Heinz) Oppenheimer | Agriculture | |
1959 | Joseph Zaritsky | Painting | |
1959 | Yehoshua Bertonov | Theatre | Family relationship: Father of recipient Devorah Bertonov (1991, Stage arts). |
1960 | Abraham Haim Shalit | Jewish studies | |
1960 | Avraham Arnon | Education | |
1960 | Shabtai Rosenne | Jurisprudence | |
1960 | Aharon Meskin | Theatre | |
1960 | Isaac Michaelson | Medicine | |
1960 | Franz Sondheimer | Exact sciences | |
1961 | Shlomo Goren | Rabbinical literature | |
1961 | Yechezkel Kutscher | Humanities | |
1961 | Yehuda Burla | Literature | |
1961 | Aharon Katzir | Life sciences | Family relationship: Brother of recipient Ephraim Katzir (1959, Life sciences). |
1961 | Ora Kedem | Life sciences | |
1961 | Jacob van der Hoeden | Agriculture | |
1961 | Menachem Avidom | Music | |
1962 | Hanoch Yelon | Jewish studies | |
1962 | Joseph Bentwich | Education | |
1962 | Yitzhak Kanav | Social sciences | |
1962 | Ze'ev Lev | Exact sciences | |
1962 | Zvi Sliternik | Medicine | |
1962 | Arieh Sharon | Architecture | |
1963 | Menachem Mendel Kasher | Rabbinical literature | |
1963 | Nathan Rotenstreich | Humanities | |
1963 | Eliezer Steinman | Literature | |
1963 | Avraham Fahn | Life sciences | |
1963 | Mordechai Ardon | Painting | |
1964 | Ze'ev Ben-Haim | Jewish studies | |
1964 | Moshe Zilberg | Jurisprudence | |
1964 | Moshe Rachmilewitz | Medicine | |
1964 | Meir Margalit | Theatre | |
1965 | Shlomo Zemach | Literature | |
1965 | Shlomo Dykman | Literature | |
1965 | Karl Frankenstein | Education | |
1965 | Israel Defense Forces | Education | Organization - the only organization to receive the Prize during the 1960s. |
1965 | Judith Shuval | Social sciences | |
1965 | Amos de-Shalit | Exact sciences | |
1965 | Igal Talmi | Exact sciences | |
1965 | Shmuel Stoller | Agriculture | |
1965 | Mordechai Seter | Music | |
1966 | Shlomo Morag | Jewish studies | |
1966 | Yitzhak Arieli | Rabbinical literature | |
1966 | Hans Jakob Polotsky | Humanities | |
1966 | Moshe Rudolf Bloch | Life sciences | |
1966 | Alfred Mansfeld | Architecture | |
1966 | Dora Gad | Architecture | |
1967 | Avraham Shlonsky | Literature | |
1967 | Ernst Simon | Education | |
1967 | Benjamin Akzin | Jurisprudence | |
1967 | Aryeh Leo Olitzki | Medicine | |
1967 | Marcel Janco | Painting | |
1968 | Ovadia Hedaya | Rabbinical literature | |
1968 | Moshe Yechiel Epstein | Rabbinical literature | [2] |
1968 | Shmuel Yeivin | Jewish studies | |
1968 | Benjamin Mazar | Jewish studies | |
1968 | Dov Sadan | Jewish studies | |
1968 | Humanities | ||
1968 | Shlomo Pines | Humanities | |
1968 | Avigdor Hameiri | Literature | |
1968 | Natan Alterman | Literature | |
1968 | Education | ||
1968 | Education | ||
1968 | Shoshana Persitz | Education | |
1968 | David Horowitz | Social sciences | |
1968 | Shimon Agranat | Jurisprudence | |
1968 | Emanuel Goldberg | Exact sciences | |
1968 | Ernst David Bergmann | Life sciences | |
1968 | Chaim Sheba | Medicine | |
1968 | Agriculture | ||
1968 | Yitzhak Danziger | Sculpture | |
1968 | Theatre | ||
1968 | Gertrud Kraus | Dance | First recipient of the prize specifically for dance. |
1968 | Architecture | ||
1969 | Yosef Qafih (Kapach) | Jewish studies | Family relationship: Husband of recipient Bracha Qafih (1999, Special contribution to Society and the State). The first husband and wife to have both received the Israel Prize (followed by Elihu Katz [1989] and Ruth Katz [2012]). |
1969 | Joshua Prawer | Humanities | |
1969 | Schneor Lipson | Life sciences | |
1969 | Theatre | ||
1969 | Yuval Ne'eman | Exact sciences | Returned the Prize in 1992. |
1970 | Ovadia Yosef | Rabbinical literature | |
1970 | Abba Kovner | Literature | |
1970 | Leah Goldberg | Literature | posthumously |
1970 | Don Patinkin | Social sciences | |
1970 | Josef Tal | Music | |
1970 | Medicine | ||
1971 | Saul Lieberman | Jewish studies | |
1971 | Education | ||
1971 | Jurisprudence | ||
1971 | Itzhak Arnon | Agriculture | |
1971 | Arie Aroch | Painting | |
1972 | David Ayalon | Humanities | |
1972 | Yocheved Bat-Miriam | Literature | |
1972 | David Ginsburg | Exact sciences | |
1972 | Leo Sachs | Life sciences | |
1972 | Ya'acov Rechter | Architecture | |
1972 | Avraham Harzfeld | Special contribution to Society and the State | First recipient of the Prize for "Special contribution to Society". |
1973 | Jewish studies | ||
1973 | Rabbinical literature | Organization. Awarded in respect of Complete Israeli Talmud Institute project. | |
1973 | Dorothea Krook-Gilead | Humanities | |
1973 | Shalom Yosef Shapira ("Shin Shalom") | Literature | |
1973 | Ben-Zion Dinur | Education | Also awarded the Israel Prize in 1958. |
1973 | Shmuel Noah Eisenstadt | Social sciences | |
1973 | Aryeh Dvoretzky | Exact sciences | |
1973 | Life sciences | ||
1973 | Richard Stein | Medicine | |
1973 | Agriculture | ||
1973 | Reuven Rubin | Painting | |
1973 | Hanna Maron | Theatre | |
1973 | Sara Levi-Tanai | Dance | |
1973 | Aryeh Elhanani | Architecture | |
1973 | Pinchas Rosen | Jurisprudence | |
1973 | Shaul Avigur | Special contribution to Society and the State | |
1973 | Yad Vashem, Holocaust Martyrs' Remembrance Authority | Special contribution to Society and the State | Organization. Prize awarded for the Encyclopedia of Jewish Communities (Pinkas HaKehillot) project. Yad Vashem also awarded the Israel Prize in 2003. |
1974 | Jewish studies | ||
1974 | Raphael David Levine | Exact sciences | |
1974 | Isaac Berenblum | Life sciences | |
1974 | Music | ||
1974 | Schmuel Hugo Bergmann | Special contribution to Society and the State | Also awarded the Israel Prize in 1954. |
1974 | Special contribution to Society and the State in Sports | First recipient of the prize who was a sportsperson. | |
1975 | Shimon Halkin | Literature | |
1975 | Education | ||
1975 | Yoel Zussman | Jurisprudence | |
1975 | Aharon Barak | Jurisprudence | |
1975 | Miriam Bernstein-Cohen | Theatre | |
1975 | Golda Meir | Special contribution to Society and the State | |
1975 | Helena Kagan | Special contribution to Society and the State in community service | |
1976 | Eliezer Waldenberg | Rabbinical literature | |
1976 | Josef Rom | Technology and Engineering | First recipient of the prize for Engineering or technology. |
1976 | Gabriel Baer | Arabic linguistics | One of the first two recipients of the prize for Arabic linguistics. |
1976 | Arabic linguistics | One of the first two recipients of the prize for Arabic linguistics. | |
1976 | Mordechai (Moti) Kirschenbaum | Radio, Television and Cinema | |
1976 | Simcha Holzberg | Special contribution to Society and the State | |
1976 | Special contribution to Society and the State | ||
1976 | Rivka Guber | Special contribution to Society and the State | |
1976 | Special contribution to Society and the State | ||
1977 | History of the Jewish people | ||
1977 | Menahem Stern | History of the Jewish people | |
1977 | Nahman Avigad | Land of Israel studies | First recipient of the prize for the study or Knowledge of the "Land of Israel". |
1977 | Geography | First recipient of the prize specifically for geography. | |
1977 | Cultural research | ||
1977 | Agriculture | ||
1977 | Agriculture | ||
1977 | Elisheva Cohen | Design | One of first two recipients of the prize specifically for Design. |
1977 | Yona Fischer | Design | One of first two recipients of the prize specifically for Design. |
1977 | Dani Karavan | Sculpture | |
1977 | Esther Levit | Special contribution to work | |
1977 | Special contribution to work | ||
1977 | Special contribution to industry | ||
1978 | Nachum Guttman | Children's literature | |
1978 | Anda Pinkerfeld Amir | Children's literature | |
1978 | Levin Kipnis | Children's literature | |
1978 | Avraham Even-Shoshan | Hebrew language | |
1978 | Linguistics | First recipient of the prize specifically for linguistics. | |
1978 | Louis (Eliyahu) Guttman | Social sciences | |
1978 | Nathan J. Saltz | Medicine | |
1978 | Gary Bertini | Music | |
1978 | Rachel Yanait Ben-Zvi | Special contribution to Society and the State | |
1978 | Moshe Zvi Neria | Special contribution to Society and the State | |
1979 | Jewish studies | ||
1979 | Menachem Elon | Hebrew law | |
1979 | Education | ||
1979 | Education | ||
1979 | Natural sciences | ||
1979 | Orna Porat | Theatre | |
1979 | Theatre | ||
1979 | Tal Brody | Special contribution to Society and the State in Sports | |
1979 | Yosef Yekutieli | Special contribution to Society and the State in Sports | |
1980 | David Flusser | History of the Jewish people | |
1980 | Jacob Katz | History of the Jewish people | |
1980 | Haim Cohn | Jurisprudence | |
1980 | Chaim Leib Pekeris | Physics | First recipient of the prize specifically for physics. |
1980 | Painting | ||
1980 | Anna Ticho | Painting | |
1980 | Yosl Bergner | Painting | |
1980 | (in Petah Tikva) | Special contribution to Society and the State in the activity of perpetuating the memory of Israel's (fallen) sons (and daughters) | Organization. Award also noted its founder . |
1980 | Special contribution to Society and the State in the activity of perpetuating the memory of Israel's (fallen) sons (and daughters) | Noted in the award to (in Petah Tikva). | |
1980 | Society for the Protection of Nature in Israel | Special contribution to Society and the State for the environment | Organization. Award also noted Amotz Zahavi, Azaria Alon and . |
1980 | Amotz Zahavi | Special contribution to Society and the State for the environment | Noted in the award to the Society for the Protection of Nature in Israel. |
1980 | Azaria Alon[3] | Special contribution to Society and the State for the environment | Noted in the award to the Society for the Protection of Nature in Israel. |
1980 | Special contribution to Society and the State for the environment | Noted in the award to the Society for the Protection of Nature in Israel. | |
1981 | Abraham Sofer (Shrieber) | Rabbinical literature | |
1981 | Joram Lindenstrauss | Mathematics | One of first two recipients of the prize specifically for mathematics. |
1981 | Ilya Piatetski-Shapiro | Mathematics | One of first two recipients of the prize specifically for mathematics. |
1981 | Meir Jacob Kister | Arabic Linguistics and Middle Eastern studies | |
1981 | Gurit Kadman | culture of Dance | |
1981 | Kvutza Degania Alef | Special contribution to Society and the State in social | Organization |
1981 | Recha Freier | Special contribution to Society and the State in the service of well-being, community and youth | |
1982 | Joshua Jortner | Chemistry | First recipient to receive the prize specifically for chemistry. |
1982 | David Benvenisti | Acquisition of knowledge and love of the Land of Israel | |
1982 | Zev Vilnay | Acquisition of knowledge and love of the Land of Israel | |
1982 | Amir Gilboa | Hebrew poetry | |
1982 | Yehuda Amichai | Hebrew poetry | |
1982 | Roberto Bachi | Demographics | The only recipient to date of the prize for demographics. |
1982 | Avraham Yaski | Architecture | |
1982 | Ruth Amiran | Land of Israel studies | |
1982 | Haim Gvati | Special contribution to Society and the State in work and industry | |
1983 | Saul Friedlander | History | One of first two recipients of the prize specifically for history. |
1983 | History | One of first two recipients of the prize specifically for history. | |
1983 | Aharon Appelfeld | Literature | |
1983 | Naomi Shemer | Hebrew song (lyrics and melody) | |
1983 | Moshe Wilensky | Hebrew song (melody) | |
1983 | Haim Hefer | Hebrew song (lyrics) | |
1983 | Zerach Warhaftig | Special contribution to Society and the State for the advancement of Hebrew law | |
1983 | Shmuel Rodensky | Lifetime achievement | |
1984 | Yemima Avidar-Tchernovitz | Children's literature | |
1984 | Moshe (Max) Jammer | History of science | |
1984 | Agriculture | ||
1984 | Agriculture | ||
1984 | Theatre | ||
1984 | Nahal - Noar Halutzi Lohem (Fighting Pioneer Youth) | Special contribution to Society and the State | Organization |
1984 | Development Towns in Israel project | Special contribution to Society and the State | Organization |
1985 | Abraham Sutzkever | Yiddish Literature | The only recipient to date of the prize specifically for Yiddish Literature. |
1985 | Joshua Blau | Linguistics and Hebrew language | |
1985 | Medicine | ||
1985 | Medicine | ||
1985 | Yad Ben Zvi | Middle Eastern | Organization |
1985 | Special contribution to Society and the State | Organization | |
1986 | Opinion journalism | ||
1986 | Opinion journalism | ||
1986 | Michael Evenari | Lifework in | |
1986 | Lifework in | ||
1986 | Lifework in Education | Organization. Prize awarded jointly with Shulamith Katznelson. | |
1986 | Shulamith Katznelson | Lifework in Education | Jointly awarded with . |
1986 | HaKfar HaYarok | Lifework in Education | Organization. Prize awarded jointly with Gershon Zak |
1986 | Gershon Zak | Lifework in Education | Jointly awarded with HaKfar HaYarok |
1986 | Batya Lichansky | Lfework in Sculpture (Land of Israel) | |
1986 | Yechiel Shemi | Lifework in Sculpture (Land of Israel) | |
1986 | Lifetime achievement | ||
1986 | Lifetime achievement | ||
1987 | Alex Bein | Zionist historiography | The only recipient to date of the prize specifically for Zionist historiography. |
1987 | Ezra Zion Melamed | Biblical interpretation and Rabbinical literature | |
1987 | Menahem Yaari | Economics | First recipient of the prize for economics. |
1987 | Ovadia Harari | Engineering and Technology | |
1987 | Miriam Zohar | Acting | |
1987 | Lea Koenig | Acting | |
1987 | Makram Khoury | Acting | First Israeli Arab recipient of the prize |
1988 | Moshe Goshen-Gottstein | Jewish studies | |
1988 | Adin Steinsaltz | Jewish studies | |
1988 | Life sciences | ||
1988 | Haim Gouri | Hebrew poetry | |
1988 | Moshe Shamir | Hebrew Literature | |
1988 | Sacha (Alexander) Argov | Hebrew song | |
1988 | Shoshana Damari | Hebrew song | |
1988 | Arie "Lova" Eliav | Special contribution to Society and the State | |
1988 | Reuben Hecht | Special contribution to Society and the State | |
1988 | Teddy Kollek | Special contribution to Society and the State | |
1989 | Hebrew Literature | ||
1989 | Israel Yeivin | study of the Hebrew language | |
1989 | Haim Harari | Exact sciences | |
1989 | Yakir Aharonov | Exact sciences | |
1989 | Elihu Katz | Social sciences | His wife, Ruth Katz, received the Israel Prize in Musicology in 2012. |
1989 | Wingate Institute | Sports | Organization. One of the first two recipients of the prize specifically for sports. |
1989 | Ian Froman | Sports | One of first two recipients of the prize specifically for sports. |
1989 | Ya'akov Hazan | Special contribution to Society and the State | |
1989 | Bethsabee de Rothschild | Special contribution to Society and the State | |
1989 | Israel Exploration Society | Special contribution to Society and the State | Organization |
1990 | Jewish studies | ||
1990 | Humanities | ||
1990 | Zvi Yavetz | Humanities | |
1990 | Humanities | ||
1990 | Moshe Prywes | Life sciences | |
1990 | Meir Wilchek | Life sciences | |
1990 | Alexander Levitzki | Life sciences | Family relationship: Son of recipient Jacob Levitski (1953, Exact sciences). |
1990 | Yehezkel Streichman | Painting | |
1990 | Amin Tarif | Special contribution to Society and the State | |
1990 | Special contribution to Society and the State | ||
1990 | Israel Polack | Special contribution to Society and the State | |
1991 | Haim Beinart | Jewish studies | |
1991 | Naomi Feinbrun-Dothan | Land of Israel studies | |
1991 | Moshe Landau | Law | |
1991 | Daniel Friedmann | Law | |
1991 | Elhanan Helpman | Economics | |
1991 | Shmuel Agmon | Exact sciences | |
1991 | Dov Frohman | Exact sciences | |
1991 | Devorah Bertonov | Stage arts | Family relationship: Daughter of recipient Yehoshua Bertonov (1959, Theatre). |
1991 | Stage arts | ||
1991 | Miriam Ben-Porat | Special contribution to Society and the State | |
1991 | Stef Wertheimer | Special contribution to Society and the State | |
1991 | Yeshivat Hesder | Special contribution to Society and the State | Organization |
1991 | Zubin Mehta | special prize awarded to non-Israeli | Special award in recognition of Mehta's devotion to Israel and to the IPO. |
1992 | Shaul Yisraeli | Jewish studies | |
1992 | Yehuda Kiel | Jewish studies | |
1992 | Daniel Sperber | Jewish studies | |
1992 | Social sciences | ||
1992 | Social sciences | ||
1992 | Reuven Feuerstein | Social sciences | |
1992 | Social sciences | ||
1992 | Life sciences | ||
1992 | Emile Habibi | Arabic Literature | First recipient of the prize for Arabic Literature. |
1992 | Avoth Yeshurun | Hebrew poetry | |
1993 | Dan Miron | Hebrew Literature | |
1993 | Gershon Shaked | Hebrew Literature | |
1993 | Moshe Bar-Asher | Hebrew language and Jewish languages | |
1993 | Hebrew language and general linguistics | ||
1993 | Yehoshua Arieli | History | |
1993 | History | ||
1993 | Michael Confino | History | |
1993 | Yehoshafat Harkabi | Political science | First recipient of the prize specifically for political science. |
1993 | Hillel Furstenberg | Exact sciences | |
1993 | Exact sciences | ||
1993 | Jacob Ziv | Exact sciences | |
1993 | Ram Loevy | Communications, Radio and Television | |
1993 | Yaacov Farkas (“Ze’ev”) | Communications, journalism | |
1994 | Moshe Greenberg | Bible | One of the first two recipients to receive the prize for Biblical studies. |
1994 | Moshe Weinfeld | Bible | One of the first two recipients to receive the prize for Biblical studies. |
1994 | Talmud | ||
1994 | Eliezer Schweid | Jewish thought | |
1994 | Law | ||
1994 | Robert John (Israel) Aumann | Economics | |
1994 | Michael Bruno | Economics | |
1994 | Avram Hershko | Biochemistry | One of the first two recipients to receive the prize specifically for biochemistry. |
1994 | Nathan Sharon | Biochemistry | Family relationship: Brother of recipient Shmuel Shtrikman (2001, physics). One of the first two recipients to receive the prize specifically for biochemistry. |
1994 | Agriculture | ||
1994 | Music | ||
1994 | Hebrew song | ||
1994 | Arie Shapira | composition | |
1994 | Yad Sarah | Special contribution to Society and the State | Organization |
1994 | Neot Kedumim | Special contribution to Society and the State | Organization. Prize awarded jointly with . |
1994 | Special contribution to Society and the State | Jointly awarded with the staff of Neot Kedumim. | |
1995 | Claire Epstein[4] | Archaeology | First recipient of the prize for archaeology. |
1995 | Geography | ||
1995 | Jewish history | ||
1995 | Psychology | First recipient of the prize specifically for psychology. | |
1995 | Education | ||
1995 | Israel Dostrovsky | Exact sciences | |
1995 | Michael O. Rabin | Computer sciences | First recipient of the prize for computer sciences. |
1995 | Nathan Zach | Hebrew poetry | |
1995 | A. B. Yehoshua (Avraham B. Yehoshua) | Hebrew Literature | |
1995 | Lea Nikel | Painting | |
1995 | Menashe Kadishman | Sculpture | |
1995 | David Resnick | Architecture | |
1995 | Yitzhak Ben-Aharon | Special contribution to Society and the State | |
1995 | Special contribution to Society and the State | ||
1996 | Jewish languages | ||
1996 | Jewish languages | ||
1996 | Translation of Literature and poems to Hebrew | First recipient of the prize specifically for translation. | |
1996 | Shlomo Avineri | Political science | |
1996 | History of art | First recipient of the prize specifically for history of art. | |
1996 | Middle Eastern studies | ||
1996 | Meir Sternberg | general Literature | |
1996 | Ilan Chet | Agriculture | |
1996 | Medicine | ||
1996 | Nisim Aloni | Stage arts - dramatics | |
1996 | Moshe Efrati | Stage arts - dance | |
1996 | Stage arts - theatrical scenery | ||
1996 | Marcel-Jacques Dubois | Special contribution to Society and the State | |
1996 | Meir Shamgar | Special contribution to Society and the State | |
1997 | Talmudic studies | ||
1997 | Joseph Dan | Jewish thought | |
1997 | Shemaryahu Talmon | Biblical studies | |
1997 | Rabbinical literature | ||
1997 | Hayim David HaLevi | Rabbinical literature | |
1997 | Law | ||
1997 | Yitzhak Zamir | Law | |
1997 | Ben-Zion Orgad | Music | |
1997 | Abel Ehrlich | Music | |
1997 | Andre Hajdu | Music | |
1997 | Haim Yavin | Communications | One of the first two recipients of the prize for communications. |
1997 | David Rubinger | Communications | One of the first two recipients of the prize for communications. |
1997 | Special contribution to Society and the State | ||
1997 | Israel Tal | Special contribution to Society and the State | |
1997 | Avraham Elimelech Firer | Special contribution to Society and the State | |
1998 | Yehuda Bauer | History of the Jewish people | |
1998 | Moshe Gil | Land of Israel | |
1998 | Trude Dothan | Archaeology | |
1998 | Social work | ||
1998 | Education | ||
1998 | Emanuel Marx | Sociology | |
1998 | Agriculture | ||
1998 | Medical science | ||
1998 | Saharon Shelah | Mathematics | |
1998 | Dan Shechtman | Physics | |
1998 | Dahlia Ravikovitch | original Poetry | |
1998 | Amos Oz | Literature | |
1998 | Architecture | Jointly awarded with . | |
1998 | Architecture | Jointly awarded with . | |
1998 | Dan Reisinger | Design | |
1998 | Hassia Levy-Agron | Stage arts | |
1998 | Yehudit Arnon | Stage arts | |
1998 | Yossi Banai | Stage arts | |
1998 | Yafa Yarkoni | Hebrew song | |
1998 | Ehud Manor | Hebrew song | |
1998 | Sara Stern-Katan | Special contribution to Society and the State | |
1998 | Shlomo Hillel | Special contribution to Society and the State | |
1998 | Haim Yisraeli | Special contribution to Society and the State | |
1999 | Moshe Idel | Jewish thought | |
1999 | Hebrew Literature | ||
1999 | Hebrew language | ||
1999 | Menachem Banitt | Jewish languages | |
1999 | Mordechai Breuer | original Rabbinical literature | |
1999 | Avraham Steinberg | original Rabbinical literature | |
1999 | Myriam Yardeni | General history | |
1999 | Shmuel Moreh | Middle Eastern studies | |
1999 | Bezalel Narkiss | History of art | |
1999 | Geography | ||
1999 | Geography | ||
1999 | Medicine | ||
1999 | Agriculture | ||
1999 | Haim (Howard) Cedar | Biology | First recipient to receive the prize specifically for biology. |
1999 | Menahem Golan | Cinema | One of the first two recipients of the prize for Cinema. |
1999 | David Perlov | Cinema | One of the first two recipients of the prize for Cinema. |
1999 | Yehoshua Rozin | Sports | |
1999 | Esther Roth-Shahamorov | Sports | |
1999 | Special contribution to Society and the State | ||
1999 | Special contribution to Society and the State | ||
1999 | Bracha Qafih (Kapach) | Special contribution to Society and the State | Family relationship: Wife of recipient Yosef Qafih (1969, Jewish studies). The only husband and wife to have both received the Israel Prize. |
2000 | Biblical studies | ||
2000 | Avraham Goldberg | Talmudic studies | |
2000 | Yonah Frenkel | Talmudic studies | |
2000 | study of Literature | ||
2000 | Harel Fisch | study of Literature | |
2000 | Linguistics | ||
2000 | Linguistics | ||
2000 | Yirmiyahu Yovel | Philosophy | |
2000 | Asa Kasher | Philosophy | |
2000 | Raphael Mechoulam | Chemistry | |
2000 | Engineering and Technology | ||
2000 | Amir Pnueli | Computer sciences | |
2000 | Amalia Kahana-Carmon | original Hebrew Literature | |
2000 | Meir Wieseltier | Literature and Poetry | |
2000 | Moshe Kupferman | Painting | |
2000 | Michael Gross | Painting and Sculpture | |
2000 | Micha Bar-Am | Photography | |
2000 | Shulamit Aloni | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2000 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2000 | Hagashash Hachiver | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Members comprise , Yeshayahu (Shaike) Levi and Yisrael (Poli) Poliakov. |
2000 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Awarded as a member of Hagashash Hachiver. | |
2000 | Yeshayahu (Shaike) Levi | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Awarded as a member of Hagashash Hachiver. |
2000 | Yisrael (Poli) Poliakov | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Awarded as a member of Hagashash Hachiver. |
2001 | Jewish thought | ||
2001 | Gavriel Salomon | Education | |
2001 | Education | ||
2001 | Law | ||
2001 | Law | ||
2001 | Medicine | ||
2001 | Ruth Arnon | Medicine | |
2001 | Medicine | ||
2001 | Yoseph Imry | Physics | |
2001 | Shmuel Shtrikman | Physics | Family relationship: Brother of recipient Nathan Sharon (1994, biochemistry). |
2001 | Zvi Avni | Music | |
2001 | Yehezkel Braun | Music | |
2001 | Music | ||
2001 | Baruch Hagai | Sports | |
2001 | Abba Eban | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2001 | Mordechai Ben Porat | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2001 | Yitzhak Shamir | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2002 | Psychology | ||
2002 | Moshe Brawer | Geography | |
2002 | Knowledge of the Land of Israel | ||
2002 | Shmuel Safrai | Knowledge of the Land of Israel | |
2002 | Avraham Biran | Archaeology | |
2002 | Jacob A. Frenkel | Economics | |
2002 | Ariel Rubinstein | Economics | |
2002 | Agriculture | Family relationship: Grandson of recipient Yosef Zvi HaLevy (1958, Rabbinical literature). | |
2002 | Itamar Willner | Chemistry | |
2002 | Ada Yonath | Chemistry | |
2002 | Ram Karmi | Architecture | Family relationships: Son of recipient Dov Karmi (1957, Architecture) and brother of recipient Ada Karmi-Melamede (2007, Architecture). |
2002 | David Tartakover | Design | |
2002 | Media | ||
2002 | Nahum Rakover | Jewish thought | |
2002 | Eli Hurvitz | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2002 | Ephraim Kishon | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2002 | Jewish National Fund | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2003 | Talmud studies | ||
2003 | Avraham Grossman | Jewish history | |
2003 | Shulamit Shahar | General history | |
2003 | Sociology | ||
2003 | Charles S. (Yehoshayahu) Liebman | Government studies | |
2003 | Criminology | One of the first two recipients of the prize for criminology. | |
2003 | Shlomo Giora Shoham | Criminology | One of the first two recipients of the prize for criminology. |
2003 | Aaron Ciechanover | Biology | |
2003 | Engineering | ||
2003 | Zvi Ben-Avraham | Earth sciences | |
2003 | Theatre | ||
2003 | Zaharira Harifai | Theatre | |
2003 | Yehudit Hendel | Literature | |
2003 | Aharon Megged | Literature | |
2003 | Aharon Amir | Translation | |
2003 | Geula Cohen | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2003 | Meir Amit | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2003 | Yad Vashem, Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Authority | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization. Also awarded the Israel Prize in 1973, for the Encyclopedia of Jewish Communities (Pinkas HaKehillot) project. |
2004 | Sarah Yefet | Biblical studies | |
2004 | Literature | ||
2004 | Literature | ||
2004 | Social work | ||
2004 | History of art | ||
2004 | Aharon Razin | Biochemistry | |
2004 | Joseph Bernstein | Mathematics | |
2004 | David Harel | Computer sciences | |
2004 | Ester Samuel-Cahn | Statistics | |
2004 | Yigal Tumarkin | Sculpture | |
2004 | Gila Almagor-Agmon | Cinema | |
2004 | Gil Aldema | Hebrew song | |
2004 | Yehoram Gaon | Hebrew song | |
2004 | Yitzchak Dovid Grossman | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2004 | Lia van Leer | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2004 | Moshe Schnitzer | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2005 | Philosophy | ||
2005 | Management | ||
2005 | Yehezkel Dror | Management | |
2005 | Hebrew language and Linguistics | ||
2005 | Olga Kapeliuk | Linguistics | |
2005 | Middle Eastern studies | ||
2005 | Sasson Somekh | Middle Eastern studies | |
2005 | Medicine | ||
2005 | Medicine | ||
2005 | Jacob Bekenstein | Physics | |
2005 | Alex Livak | Photography | |
2005 | Ohad Naharin | Dance | |
2005 | Yitzhak Orpaz-Auerbach | Literature | |
2005 | Israel Pinkas | Poetry | |
2005 | Shabtai Teveth | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2005 | Yisrael Meir Lau | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2005 | Cameri Theatre | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2006 | Gerald Blidstein | Jewish philosophy | |
2006 | Education | ||
2006 | Miriam Ben-Peretz | Education | |
2006 | Law | ||
2006 | Amnon Rubinstein | Law | |
2006 | Agriculture | ||
2006 | Chemistry | ||
2006 | Pnina Salzman | Music | |
2006 | Mendi Rodan | Music | |
2006 | Ya'akov Hodorov | Sports | |
2006 | Ralph Klein | Sports | |
2006 | Dvora Omer | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2006 | Al Schwimmer | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2006 | Israeli Andalusian Orchestra | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2007 | Geography | ||
2007 | Knowledge of the Land of Israel | ||
2007 | Shalom H. Schwartz | Psychology | |
2007 | Economics | ||
2007 | Biology | ||
2007 | Zvi Hashin | Engineering | |
2007 | Yaacov Yaar | Architecture | |
2007 | Ada Karmi-Melamede | Architecture | Family relationships: Daughter of recipient Dov Karmi (1957, Architecture) and sister of recipient Ram Karmi (2002, Architecture). |
2007 | Yarom Vardimon | Design | |
2007 | Nahum Barnea | Communications | |
2007 | The Responsa Project (Project Hashut) | Rabbinical literature | Organization |
2007 | American Jewish Joint Distribution Committee | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2007 | The Gevatron | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Folk singers group |
2007 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2007 | Alice Shalvi | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2008 | David Weiss Halivni | Talmudic studies | |
2008 | Anita Shapira | History | |
2008 | Benjamin Isaac | History | |
2008 | Sociology | ||
2008 | Zeev Sternhell | Political science | |
2008 | Biochemistry | ||
2008 | Noga Alon | Mathematics | |
2008 | Adi Shamir | Computer sciences | |
2008 | Pinchas Cohen Gan | Painting | |
2008 | Theatre | ||
2008 | Nissan Nativ | Theatre | Posthumous receipt of Prize.[5] |
2008 | Ida Fink | Literature | |
2008 | Tuvya Ruebner | Hebrew poetry | |
2008 | Hebrew translation | ||
2008 | Jewish Agency | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2008 | Manufacturers Association of Israel | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2008 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization | |
2008 | Ezer Mizion | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2008 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | organization | |
2008 | Women's International Zionist Organization (WIZO) | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization. Joint award to three Israeli women's organization, WIZO, Na'amat and . |
2008 | Na'amat | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization. Joint award to three Israeli women's organization, WIZO, Na'amat and . |
2008 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization. Joint award to three Israeli women's organization, WIZO, Na'amat and . | |
2009 | Emanuel Tov | Biblical studies | |
2009 | Literature | ||
2009 | Reuven Tsur | Literature | |
2009 | Social work | ||
2009 | Mordechai Rotenberg | Social work | |
2009 | Amihai Mazar | Archaeology | |
2009 | Zvi Laron | Medicine | |
2009 | Itamar Procaccia | Physics | |
2009 | Micha Ullman | Sculpture | |
2009 | Cinema | ||
2009 | Nachum (Nahtche) Heiman | Hebrew song | |
2009 | Dov Seltzer | Hebrew song | |
2009 | Israel Democracy Institute | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization |
2009 | Ruth Rasnic | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2009 | Mordechai Shani | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2010 | Avishai Margalit | Philosophy | |
2010 | Hanoch Bartov | Literature | |
2010 | Poetry | ||
2010 | Hebrew Linguistics | ||
2010 | General Linguistics | ||
2010 | criminology | ||
2010 | administrative science | ||
2010 | Abraham Nitzan | Chemistry | |
2010 | Earth sciences | ||
2010 | Jonathan Gressel | Agriculture | |
2010 | Photography | ||
2010 | Suzanne Dellal Center for Dance and Theater | Dance | Organization |
2010 | Aharon Yadlin | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2010 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2010 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2010 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | Organization | |
2011 | Jewish thought | ||
2011 | Life sciences | ||
2011 | Ruth Gavison | Legal research | |
2011 | Education | ||
2011 | Engineering | ||
2011 | Ya'acov Dorchin | Visual arts | |
2011 | Noam Sheriff | Members of the selection Committee - Betty Olivero who was selected by N. Sheriff for the E.M.E.T. Prize in 2015 | |
2011 | Shimon Mizrahi | Sports | |
2011 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2011 | Eli Alaluf | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2012 | David Kazhdan | Mathematics and Computer sciences | |
2012 | Shlomo Bentin | Psychology | |
2012 | David Milstein | Chemistry and Physics | |
2012 | Ruth Katz | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2012 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2012 | Azaria Alon | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2012 | Haim Drukman[6] | Education | |
2012 | Yoav Benjamini | Statistics | |
2012 | Nathan Shaham | Hebrew Literature and poetry | |
2012 | Ya'akov Ahimeir | communications | |
2013 | earth science | ||
2013 | Nathan Nelson | Life Sciences | |
2013 | History of the Jewish people | ||
2013 | Jewish language and Literature | ||
2013 | Architecture | ||
2013 | Yoram Bilu | Sociology and Anthropology | |
2013 | Stage arts | ||
2013 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2013 | Ron Nachman | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2014 | Talmud | ||
2014 | Physics and Chemistry | ||
2014 | Plant pathology and entomology | ||
2014 | History | ||
2014 | Aharon Lichtenstein | Jewish Literature | |
2014 | Medicine | ||
2014 | Michal Na'aman | Visual arts | |
2014 | Haim Levy | Management | |
2014 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2014 | Adina Bar-Shalom | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2015 | Chaim Topol | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2015 | Esther Herlitz | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2015 | David Gurfinkel | Cinema | |
2015 | Erez Biton | Hebrew Literature and poetry | |
2015 | Shimon Ullman | Mathematics and Computer science | |
2015 | David Weisburd | Social work and Criminology | |
2015 | Harold Zvi Schiffrin | East Asian studies | |
2015 | Biblical studies | ||
2015 | Zelig Eshhar | Life sciences | |
2016 | Meir Lahav | Chemistry & Physics | |
2016 | Leslie Leiserowitz | Chemistry & Physics | |
2016 | Edit Doron | Linguistics | |
2016 | Nurit Hirsh | Hebrew song | |
2016 | Eli Sadan | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2016 | Doron Almog | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2016 | Yohanan Friedmann | Near Eastern studies | |
2016 | Eviatar Nevo | Life sciences | |
2016 | David Shulman | Religious studies and Philosophy | |
2016 | Stage arts | ||
2016 | Yossi Katz | Geography, Archeology, and Land of Israel studies | |
2017 | Ágnes Keleti | Sports | |
2017 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2017 | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | ||
2017 | Life sciences | ||
2017 | Arie Vardi | Music | |
2017 | Education | ||
2017 | Yehuda Liebes | Jewish thought | |
2017 | Uri Shaked | Engineering | |
2018 | David Grossman | Literature | |
2018 | Shlomo Havlin | Physics | |
2018 | Sergiu Hart | Economics | |
2018 | Alexander Lubotzky | Mathematics and Computer Science | |
2018 | Miriam Peretz | Lifetime Achievement & Special contribution to Society and the State | |
2019 | Archaeology | ||
2019 | Naomi Polani | Theater and Dance | |
2020 | Joseph Klafter | Chemistry and Physics | |
2020 | Avishay Braverman | Lifetime Achievement | |
2021 | Nitza Ben-Dov | Hebrew Literature | |
2021 | Michal Bat-Adam | Film Art | |
2021 | Eli Keshet | Life Sciences | |
2021 | Ben-Ami Shillony | Far Eastern Studies | |
2021 | Nurit Zarchi | Literature | |
2021 | Joseph Ciechanover | Special contribution to Society and the State |
See also[]
References[]
- ^ "Archived copy". Archived from the original on 4 June 2009. Retrieved 10 June 2009.CS1 maint: archived copy as title (link)
- ^ See Osrov-Henzin (Hasidic dynasty)
- ^ Zafrir Rinat (1 October 2012). "The fight to preserve Israel's environment has just begun". Haaretz. Retrieved 16 April 2015.
- ^ Claire Epstein, Jewish Women Encyclopedia
- ^ "Nissan Nativ dead at 86: Prominent Israeli theater persona found dead in Tel Aviv apartment, just weeks before accepting Israel Prize". Ynet. 20 April 2008. Retrieved 7 May 2008.
- ^
Ben Gedalyahu, Tzvi (7 March 2012). "Rabbi Druckman to Receive Israel Prize". Archived from the original on 7 March 2012. Retrieved 7 March 2012.
Leading nationalist religious Rabbi Chaim Druckman will receive the Israel Prize for his contributions to society and Education, Education Minister Gideon Saar announced Wednesday.
External links[]
Wikimedia Commons has media related to Israel Prize recipients. |
- List at the Jewish Virtual Library
Categories:
- Israel Prize recipients
- Lifetime achievement awards
- Lists of Israeli award winners