List of Olympic medalists in shooting
This is the complete list of Olympic medalists in shooting.
Current program[]
Men[]
Air pistol[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1988 Seoul |
Tanyu Kiryakov Bulgaria |
Erich Buljung United States |
Xu Haifeng China |
1992 Barcelona |
Wang Yifu China |
Sergei Pyzhianov Unified Team |
Sorin Babii Romania |
1996 Atlanta |
Roberto Di Donna Italy |
Wang Yifu China |
Tanyu Kiryakov Bulgaria |
2000 Sydney |
Franck Dumoulin France |
Wang Yifu China |
Igor Basinski Belarus |
2004 Athens |
Wang Yifu China |
Mikhail Nestruyev Russia |
Vladimir Isakov Russia |
2008 Beijing |
Pang Wei China |
Jin Jong-oh South Korea |
Jason Turner United States |
2012 London |
Jin Jong-oh South Korea |
Luca Tesconi Italy |
Andrija Zlatić Serbia |
2016 Rio de Janeiro |
Hoàng Xuân Vinh Vietnam |
Felipe Wu Brazil |
Pang Wei China |
2020 Tokyo |
Javad Foroughi Iran |
Damir Mikec Serbia |
Pang Wei China |
Air rifle[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles |
Philippe Heberlé France |
Andreas Kronthaler Austria |
Barry Dagger Great Britain |
1988 Seoul |
Goran Maksimović Yugoslavia |
Nicolas Berthelot France |
Johann Riederer West Germany |
1992 Barcelona |
Yuri Fedkin Unified Team |
Franck Badiou France |
Johann Riederer Germany |
1996 Atlanta |
Artem Khadjibekov Russia |
Wolfram Waibel Austria |
Jean-Pierre Amat France |
2000 Sydney |
Cai Yalin China |
Artem Khadjibekov Russia |
Yevgeni Aleinikov Russia |
2004 Athens |
Zhu Qinan China |
Li Jie China |
Jozef Gönci Slovakia |
2008 Beijing |
Abhinav Bindra India |
Zhu Qinan China |
Henri Häkkinen Finland |
2012 London |
Alin Moldoveanu Romania |
Niccolò Campriani Italy |
Gagan Narang India |
2016 Rio de Janeiro |
Niccolò Campriani Italy |
Serhiy Kulish Ukraine |
Vladimir Maslennikov Russia |
2020 Tokyo |
Will Shaner United States |
Sheng Lihao China |
Yang Haoran China |
Rapid fire pistol[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1896 Athens [a] |
Ioannis Frangoudis Greece |
Georgios Orfanidis Greece |
Holger Nielsen Denmark |
1900 Paris [b] |
Maurice Larrouy France |
Léon Moreaux France |
Eugène Balme France |
1904–1908 | not included in the Olympic program | ||
1912 Stockholm [c] |
Alfred Lane United States |
Paul Palén Sweden |
Johan Hübner von Holst Sweden |
1920 Antwerp[d] | not included in the Olympic program | ||
1924 Paris |
Henry Bailey United States |
Vilhelm Carlberg Sweden |
Lennart Hannelius Finland |
1928 Amsterdam | not included in the Olympic program | ||
1932 Los Angeles |
Renzo Morigi Italy |
Heinz Hax Germany |
Domenico Matteucci Italy |
1936 Berlin |
Cornelius van Oyen Germany |
Heinz Hax Germany |
Torsten Ullman Sweden |
1948 London |
Károly Takács Hungary |
Carlos Diaz Sáenz Argentina |
Sven Lundquist Sweden |
1952 Helsinki |
Károly Takács Hungary |
Szilárd Kun Hungary |
Gheorghe Lichiardopol Romania |
1956 Melbourne |
Ștefan Petrescu Romania |
Yevgeni Cherkasov Soviet Union |
Gheorghe Lichiardopol Romania |
1960 Rome |
William McMillan United States |
Pentti Linnosvuo Finland |
Aleksandr Zabelin Soviet Union |
1964 Tokyo |
Pentti Linnosvuo Finland |
Ion Tripsa Romania |
Lubomír Nácovský Czechoslovakia |
1968 Mexico City |
Józef Zapędzki Poland |
Marcel Rosca Romania |
Renart Suleimanov Soviet Union |
1972 Munich |
Józef Zapędzki Poland |
Ladislav Falta Czechoslovakia |
Viktor Torshin Soviet Union |
1976 Montreal |
Norbert Klaar East Germany |
Jürgen Wiefel East Germany |
Roberto Ferraris Italy |
1980 Moscow |
Corneliu Ion Romania |
Jürgen Wiefel East Germany |
Gerhard Petritsch Austria |
1984 Los Angeles |
Takeo Kamachi Japan |
Corneliu Ion Romania |
Rauno Bies Finland |
1988 Seoul |
Afanasijs Kuzmins Soviet Union |
Ralf Schumann East Germany |
Zoltán Kovács Hungary |
1992 Barcelona |
Ralf Schumann Germany |
Afanasijs Kuzmins Latvia |
Vladimir Vokhmyanin Unified Team |
1996 Atlanta |
Ralf Schumann Germany |
Emil Milev Bulgaria |
Vladimir Vokhmyanin Kazakhstan |
2000 Sydney |
Sergei Alifirenko Russia |
Michel Ansermet Switzerland |
Iulian Raicea Romania |
2004 Athens |
Ralf Schumann Germany |
Sergei Polyakov Russia |
Sergei Alifirenko Russia |
2008 Beijing |
Oleksandr Petriv Ukraine |
Ralf Schumann Germany |
Christian Reitz Germany |
2012 London |
Leuris Pupo Cuba |
Vijay Kumar India |
Ding Feng China |
2016 Rio de Janeiro |
Christian Reitz Germany |
Jean Quiquampoix France |
Li Yuehong China |
2020 Tokyo |
Jean Quiquampoix France |
Leuris Pupo Cuba |
Li Yuehong China |
- ^ Only muzzle-loading pistols of .45 caliber (30 shots in 5 series of 6 shots each). The 25 metre military pistol, which was won using a Colt revolver, was a separate event.
- ^ 20 metre military pistol event for professionals (6 shots in 1 series of 6 shots); prize money awarded[1]
- ^ The individual competition with revolver and pistol (duel shooting) at 30 metres distance (30 shots in 6 series of 5 shots each)
- ^ In 1920 there was a 30 metre military pistol event (30 shots in 5 series of 6 shots each) in which Brazilian shooters used Smith & Wesson revolvers with adjustable sights, while American shooters used either the Colt Army Special or the Smith & Wesson Military with fixed sights.[2] The International Shooting Sport Federation regards this as the next progression of the 25 metre rapid fire pistol event in 1920.[3]
Rifle three positions[]
This event has also been known as small-bore rifle three positions and free rifle three positions.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1952 Helsinki |
Erling Kongshaug Norway |
Vilho Ylönen Finland |
Boris Andreyev Soviet Union |
1956 Melbourne |
Anatoli Bogdanov Soviet Union |
Otakar Hořínek Czechoslovakia |
John Sundberg Sweden |
1960 Rome |
Viktor Shamburkin Soviet Union |
Marat Niyasov Soviet Union |
Klaus Zähringer United Team of Germany |
1964 Tokyo |
Lones Wigger United States |
Velichko Velichkov Bulgaria |
László Hammerl Hungary |
1968 Mexico City |
Bernd Klingner West Germany |
John Writer United States |
Vitaly Parkhimovich Soviet Union |
1972 Munich |
John Writer United States |
Lanny Bassham United States |
Werner Lippoldt East Germany |
1976 Montreal |
Lanny Bassham United States |
Margaret Murdock United States |
Werner Seibold West Germany |
1980 Moscow |
Viktor Vlasov Soviet Union |
Bernd Hartstein East Germany |
Sven Johansson Sweden |
1984 Los Angeles |
Malcolm Cooper Great Britain |
Daniel Nipkov Switzerland |
Alister Allan Great Britain |
1988 Seoul |
Malcolm Cooper Great Britain |
Alister Allan Great Britain |
Kirill Ivanov Soviet Union |
1992 Barcelona |
Hrachya Petikyan Unified Team |
Robert Foth United States |
Ryohei Koba Japan |
1996 Atlanta |
Jean-Pierre Amat France |
Sergey Belyayev Kazakhstan |
Wolfram Waibel Austria |
2000 Sydney |
Rajmond Debevec Slovenia |
Juha Hirvi Finland |
Harald Stenvaag Norway |
2004 Athens |
Jia Zhanbo China |
Michael Anti United States |
Christian Planer Austria |
2008 Beijing |
Qiu Jian China |
Jury Sukhorukov Ukraine |
Rajmond Debevec Slovenia |
2012 London |
Niccolò Campriani Italy |
Kim Jong-hyun South Korea |
Matthew Emmons United States |
2016 Rio de Janeiro |
Niccolò Campriani Italy |
Sergey Kamenskiy Russia |
Alexis Raynaud France |
2020 Tokyo |
Zhang Changhong China |
Sergey Kamenskiy ROC |
Milenko Sebić Serbia |
From 1972 to 1980, this event was mixed (open to both men and women shooters), although only one medal was won by a woman at these Games – Margaret Murdock's silver medal in 1976.
Skeet[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1968 Mexico City |
Yevgeni Petrov Soviet Union |
Romano Garagnani Italy |
Konrad Wirnhier West Germany |
1972 Munich |
Konrad Wirnhier West Germany |
Yevgeni Petrov Soviet Union |
Michael Buchheim East Germany |
1976 Montreal |
Josef Panáček Czechoslovakia |
Eric Swinkels Netherlands |
Wiesław Gawlikowski Poland |
1980 Moscow |
Hans Kjeld Rasmussen Denmark |
Lars-Göran Carlsson Sweden |
Roberto Castrillo Cuba |
1984 Los Angeles |
Matthew Dryke United States |
Ole Riber Rasmussen Denmark |
Luca Scribani Rossi Italy |
1988 Seoul |
Axel Wegner East Germany |
Alfonso de Iruarrizaga Chile |
Jorge Guardiola Spain |
1992 Barcelona |
Zhang Shan China |
Juan Giha Peru |
Bruno Rossetti Italy |
1996 Atlanta |
Ennio Falco Italy |
Mirosław Rzepkowski Poland |
Andrea Benelli Italy |
2000 Sydney |
Mykola Milchev Ukraine |
Petr Málek Czech Republic |
James Graves United States |
2004 Athens |
Andrea Benelli Italy |
Marko Kemppainen Finland |
Juan Miguel Rodríguez Cuba |
2008 Beijing |
Vincent Hancock United States |
Tore Brovold Norway |
Anthony Terras France |
2012 London |
Vincent Hancock United States |
Anders Golding Denmark |
Nasser Al-Attiyah Qatar |
2016 Rio de Janeiro |
Gabriele Rossetti Italy |
Marcus Svensson Sweden |
Abdullah Al-Rashidi Independent Olympic Athletes |
2020 Tokyo |
Vincent Hancock United States |
Jesper Hansen Denmark |
Abdullah Al-Rashidi Kuwait |
From 1972 to 1992, this event was mixed (open to both men and women shooters), although only one medal was won by a woman at these Games – Zhang Shan's gold medal in 1992.
Trap[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Roger de Barbarin France |
René Guyot[4] Belgium |
Justinien de Clary France |
1904 St. Louis | not included in the Olympic program | ||
1908 London |
Walter Ewing Canada |
George Beattie Canada |
Alexander Maunder Great Britain |
Anastasios Metaxas Greece | |||
1912 Stockholm |
James Graham United States |
Alfred Goeldel Germany |
Harry Blau Russia |
1920 Antwerp |
Mark Arie United States |
Frank Troeh United States |
Frank Wright United States |
1924 Paris |
Gyula Halasy Hungary |
Konrad Huber Finland |
Frank Hughes United States |
1928-1948 | not included in the Olympic program | ||
1952 Helsinki |
George Genereux Canada |
Knut Holmqvist Sweden |
Hans Liljedahl Sweden |
1956 Melbourne |
Galliano Rossini Italy |
Adam Smelczyński Poland |
Alessandro Ciceri Italy |
1960 Rome |
Ion Dumitrescu Romania |
Galliano Rossini Italy |
Sergei Kalinin Soviet Union |
1964 Tokyo |
Ennio Mattarelli Italy |
Pavel Senichev Soviet Union |
William Morris United States |
1968 Mexico City |
John Braithwaite Great Britain |
Thomas Garrigus United States |
Kurt Czekalla East Germany |
1972 Munich |
Angelo Scalzone Italy |
Michel Carrega France |
Silvano Basagni Italy |
1976 Montreal |
Donald Haldeman United States |
Armando Silva Portugal |
Ubaldesco Baldi Italy |
1980 Moscow |
Luciano Giovannetti Italy |
Rustam Yambulatov Soviet Union |
Jörg Damme East Germany |
1984 Los Angeles |
Luciano Giovannetti Italy |
Francisco Boza Peru |
Daniel Carlisle United States |
1988 Seoul |
Dmitry Monakov Soviet Union |
Miloslav Bednařík Czechoslovakia |
Frans Peeters Belgium |
1992 Barcelona |
Petr Hrdlička Czechoslovakia |
Kazumi Watanabe Japan |
Marco Venturini Italy |
1996 Atlanta |
Michael Diamond Australia |
Josh Lakatos United States |
Lance Bade United States |
2000 Sydney |
Michael Diamond Australia |
Ian Peel Great Britain |
Giovanni Pellielo Italy |
2004 Athens |
Aleksei Alipov Russia |
Giovanni Pellielo Italy |
Adam Vella Australia |
2008 Beijing |
David Kostelecký Czech Republic |
Giovanni Pellielo Italy |
Aleksei Alipov Russia |
2012 London |
Giovanni Cernogoraz Croatia |
Massimo Fabbrizi Italy |
Fehaid Al-Deehani Kuwait |
2016 Rio de Janeiro |
Josip Glasnović Croatia |
Giovanni Pellielo Italy |
Edward Ling Great Britain |
2020 Tokyo |
Jiří Lipták Czech Republic |
David Kostelecký Czech Republic |
Matthew Coward-Holley Great Britain |
Women[]
Air pistol[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1988 Seoul |
Jasna Šekarić Yugoslavia |
Nino Salukvadze Soviet Union |
Marina Dobrancheva Soviet Union |
1992 Barcelona |
Marina Logvinenko Unified Team |
Jasna Šekarić Independent Olympic Participants |
Mariya Grozdeva Bulgaria |
1996 Atlanta |
Olga Kuznetsova Russia |
Marina Logvinenko Russia |
Mariya Grozdeva Bulgaria |
2000 Sydney |
Tao Luna China |
Jasna Šekarić FR Yugoslavia |
Annemarie Forder Australia |
2004 Athens |
Olena Kostevych Ukraine |
Jasna Šekarić Serbia and Montenegro |
Mariya Grozdeva Bulgaria |
2008 Beijing |
Guo Wenjun China |
Natalia Paderina Russia |
Nino Salukvadze Georgia |
2012 London |
Guo Wenjun China |
Céline Goberville France |
Olena Kostevych Ukraine |
2016 Rio de Janeiro |
Zhang Mengxue China |
Vitalina Batsarashkina Russia |
Anna Korakaki Greece |
2020 Tokyo |
Vitalina Batsarashkina ROC |
Antoaenta Kostadinova Bulgaria |
Jiang Ranxin China |
Air rifle[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles |
Pat Spurgin United States |
Edith Gufler Italy |
Wu Xiaoxuan China |
1988 Seoul |
Irina Shilova Soviet Union |
Silvia Sperber West Germany |
Anna Malukhina Soviet Union |
1992 Barcelona |
Yeo Kab-soon South Korea |
Vessela Letcheva Bulgaria |
Aranka Binder Independent Olympic Participants |
1996 Atlanta |
Renata Mauer Poland |
Petra Horneber Germany |
Aleksandra Ivošev FR Yugoslavia |
2000 Sydney |
Nancy Johnson United States |
Kang Cho-hyun South Korea |
Gao Jing China |
2004 Athens |
Du Li China |
Lioubov Galkina Russia |
Kateřina Kůrková Czech Republic |
2008 Beijing |
Kateřina Emmons Czech Republic |
Lioubov Galkina Russia |
Snježana Pejčić Croatia |
2012 London |
Yi Siling China |
Sylwia Bogacka Poland |
Yu Dan China |
2016 Rio de Janeiro |
Virginia Thrasher United States |
Du Li China |
Yi Siling China |
2020 Tokyo |
Yang Qian China |
Anastasiia Galashina ROC |
Nina Christen Switzerland |
Pistol[]
This event has also been known as sport pistol.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles |
Linda Thom Canada |
Ruby Fox United States |
Patricia Dench Australia |
1988 Seoul |
Nino Salukvadze Soviet Union |
Tomoko Hasegawa Japan |
Jasna Šekarić Yugoslavia |
1992 Barcelona |
Marina Logvinenko Unified Team |
Li Duihong China |
Dorjsürengiin Mönkhbayar Mongolia |
1996 Atlanta |
Li Duihong China |
Diana Iorgova Bulgaria |
Marina Logvinenko Russia |
2000 Sydney |
Maria Grozdeva Bulgaria |
Tao Luna China |
Lalita Yauhleuskaya Belarus |
2004 Athens |
Maria Grozdeva Bulgaria |
Lenka Hyková Czech Republic |
Irada Ashumova Azerbaijan |
2008 Beijing |
Chen Ying China |
Otryadyn Gündegmaa Mongolia |
Munkhbayar Dorjsuren Germany |
2012 London |
Kim Jang-mi South Korea |
Chen Ying China |
Olena Kostevych Ukraine |
2016 Rio de Janeiro |
Anna Korakaki Greece |
Monika Karsch Germany |
Heidi Diethelm Gerber Switzerland |
2020 Tokyo |
Vitalina Batsarashkina ROC |
Kim Min-jung South Korea |
Xiao Jiaruixuan China |
Rifle three positions[]
This event has also been known as standard rifle and sport rifle.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1984 Los Angeles |
Wu Xiaoxuan China |
Ulrike Holmer West Germany |
Wanda Jewell United States |
1988 Seoul |
Silvia Sperber West Germany |
Vessela Letcheva Bulgaria |
Valentina Cherkasova Soviet Union |
1992 Barcelona |
Launi Meili United States |
Nonka Matova Bulgaria |
Małgorzata Książkiewicz Poland |
1996 Atlanta |
Aleksandra Ivošev FR Yugoslavia |
Irina Gerasimenok Russia |
Renata Mauer Poland |
2000 Sydney |
Renata Mauer Poland |
Tatiana Goldobina Russia |
Maria Feklistova Russia |
2004 Athens |
Lyubov Galkina Russia |
Valentina Turisini Italy |
Wang Chengyi China |
2008 Beijing |
Du Li China |
Kateřina Emmons Czech Republic |
Eglis Yaima Cruz Cuba |
2012 London |
Jamie Lynn Gray United States |
Ivana Maksimović Serbia |
Adéla Sýkorová Czech Republic |
2016 Rio de Janeiro |
Barbara Engleder Germany |
Zhang Binbin China |
Du Li China |
2020 Tokyo |
Nina Christen Switzerland |
Yulia Zykova ROC |
Yulia Karimova ROC |
In addition to this list, Margaret Murdock (USA) won a silver medal in this event in 1976, when it was a mixed event (open to both men and women).
Skeet[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2000 Sydney |
Zemfira Meftahatdinova Azerbaijan |
Svetlana Demina Russia |
Diána Igaly Hungary |
2004 Athens |
Diána Igaly Hungary |
Wei Ning China |
Zemfira Meftahatdinova Azerbaijan |
2008 Beijing |
Chiara Cainero Italy |
Kim Rhode United States |
Christine Brinker Germany |
2012 London |
Kim Rhode United States |
Wei Ning China |
Danka Barteková Slovakia |
2016 Rio de Janeiro |
Diana Bacosi Italy |
Chiara Cainero Italy |
Kim Rhode United States |
2020 Tokyo |
Amber English United States |
Diana Bacosi Italy |
Wei Meng China |
In addition to this list, Zhang Shan (CHN) won a gold medal in this event in 1992, when it was a mixed event (open to both men and women).
Trap[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2000 Sydney |
Daina Gudzinevičiūtė Lithuania |
Delphine Racinet France |
Gao E China |
2004 Athens |
Suzanne Balogh Australia |
María Quintanal Spain |
Lee Bo-na South Korea |
2008 Beijing |
Satu Mäkelä-Nummela Finland |
Zuzana Štefečeková Slovakia |
Corey Cogdell United States |
2012 London |
Jessica Rossi Italy |
Zuzana Štefečeková Slovakia |
Delphine Réau France |
2016 Rio de Janeiro |
Catherine Skinner Australia |
Natalie Rooney New Zealand |
Corey Cogdell United States |
2020 Tokyo |
Zuzana Rehák-Štefečeková Slovakia |
Kayle Browning United States |
Alessandra Perilli San Marino |
Mixed[]
Air pistol, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Tokyo |
China (CHN) Jiang Ranxin Pang Wei |
ROC (ROC) Vitalina Batsarashkina Artem Chernousov |
Ukraine (UKR) Olena Kostevych Oleh Omelchuk |
Air rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2020 Tokyo |
China (CHN) Yang Qian Yang Haoran |
United States (USA) Mary Tucker Lucas Kozeniesky |
ROC (ROC) Yulia Karimova Sergey Kamenskiy |
Trap, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Great Britain (GBR) Alexander Maunder John Pike Charles Palmer John Postans Frank Moore Peter Easte |
Canada (CAN) Walter Ewing George Beattie Arthur Westover Mylie Fletcher George Vivian Donald McMackon |
Great Britain (GBR) George Whitaker George Herbert Skinner John Butt William Morris Harold Creasey Bob Hutton |
1912 Stockholm |
United States (USA) Charles W. Billings Ralph Spotts John H. Hendrickson James Graham Edward Gleason Frank Hall |
Great Britain (GBR) John Butt William Grosvenor Harold Humby Alexander Maunder Charles Palmer George Whitaker |
Germany (GER) Erich Graf von Bernstorff Franz von Zedlitz und Leipe Horst Goeldel Albert Preuss Erland Koch Alfred Goeldel |
1920 Antwerp |
United States (USA) Mark Arie Horace Bonser Jay Clark Forest McNeir Frank Troeh Frank Wright |
Belgium (BEL) Albert Bosquet Joseph Cogels Émile Dupont Edouard Fesinger Henri Quersin Louis Van Tilt |
Sweden (SWE) Per Kinde Fredric Landelius Erik Lundquist Karl Richter Erik Sökjer-Petersén Alfred Swahn |
1924 Paris |
United States (USA) Frederick Etchen Frank Hughes John Noel Clarence Platt Samuel Sharman William Silkworth |
Canada (CAN) William Barnes George Beattie John Black Robert Montgomery Samuel Newton Samuel Vance |
Finland (FIN) Werner Ekman Konrad Huber Robert Huber Georg Nordblad Toivo Tikkanen Magnus Wegelius |
1928–2016 | not included in the Olympic program | ||
2020 Tokyo |
Spain (ESP) Alberto Fernández Fátima Gálvez |
San Marino (SMR) Gian Marco Berti Alessandra Perilli |
United States (USA) Brian Burrows Madelynn Bernau |
Discontinued events[]
Men's[]
Double trap[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1996 Atlanta |
Russell Mark Australia |
Albano Pera Italy |
Zhang Bing China |
2000 Sydney |
Richard Faulds Great Britain |
Russell Mark Australia |
Fehaid Al-Deehani Kuwait |
2004 Athens |
Ahmed Al Maktoum United Arab Emirates |
Rajyavardhan Singh Rathore India |
Wang Zheng China |
2008 Beijing |
Walton Eller United States |
Francesco D'Aniello Italy |
Hu Binyuan China |
2012 London |
Peter Wilson Great Britain |
Håkan Dahlby Sweden |
Vasily Mosin Russia |
2016 Rio de Janeiro |
Fehaid Al-Deehani Independent Olympic Athletes |
Marco Innocenti Italy |
Steven Scott Great Britain |
25 meter military pistol, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1896 Athens |
John Paine United States |
Sumner Paine United States |
Nikolaos Morakis Greece |
30 meter rapid fire pistol[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Guilherme Paraense Brazil |
Raymond Bracken United States |
Fritz Zulauf Switzerland |
30 meter rapid fire pistol, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Eric Carlberg Vilhelm Carlberg Johan Hübner von Holst Paul Palén |
Russia (RUS) Amos Kash Nikolai Melnitsky Pavel Voyloshnikov Grigori Panteleimonov |
Great Britain (GBR) Hugh Durant Albert Kempster Charles Stewart Horatio Poulter |
1920 Antwerp |
United States (USA) Louis Harant Alfred Lane Carl Frederick James H. Snook Michael Kelly |
Greece (GRE) Alexandros Theofilakis Ioannis Theofilakis Georgios Moraitinis Alexandros Vrasivanopoulos Iason Sappas |
Switzerland (SUI) Fritz Zulauf Joseph Jehle Gustave Amoudruz Hans Egli Domenico Giambonini |
200 meter military rifle, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1896 Athens |
Pantelis Karasevdas Greece |
Pavlos Pavlidis Greece |
Nicolaos Trikupis Greece |
300 meter military rifle; prone, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Otto Olsen Norway |
Léon Johnson France |
Fritz Kuchen Switzerland |
300 meter military rifle; prone, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
United States (USA) Morris Fisher Joseph Jackson Willis Augustus Lee Carl Osburn Lloyd Spooner |
France (FRA) Léon Johnson André Parmentier Achille Paroche Georges Roes Émile Rumeau |
Finland (FIN) Voitto Kolho Kalle Lappalainen Veli Nieminen Vilho Vauhkonen Magnus Wegelius |
300 meter military rifle; standing, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Carl Osburn United States |
Lars Jørgen Madsen Denmark |
Lawrence Nuesslein United States |
300 meter military rifle; standing, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Denmark (DEN) Lars Jørgen Madsen Niels Larsen Anders Peterson Erik Sætter-Lassen Anders Peter Nielsen |
United States (USA) Carl Osburn Lawrence Nuesslein Lloyd Spooner Willis Augustus Lee Thomas Brown |
Sweden (SWE) Olle Ericsson Hugo Johansson Leon Lagerlöf Walfrid Hellman Mauritz Eriksson |
300 meter military rifle, three positions[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Sándor Prokopp Hungary |
Carl Osburn United States |
Engebret Skogen Norway |
300 meter military rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
United States (USA) William Leuschner William Martin Charles Winder Kellogg Casey Ivan Eastman Charles Benedict |
Great Britain (GBR) Harcourt Ommundsen Fleetwood Varley Arthur Fulton Philip Richardson William Padgett John Martin |
Canada (CAN) William Smith Charles Crowe Bruce Williams Dugald McInnis William Eastcott S. Harry Kerr |
1912 Stockholm |
United States (USA) Cornelius Burdette Allan Briggs Harry Adams John Jackson Carl Osburn Warren Sprout |
Great Britain (GBR) Harcourt Ommundsen Henry Burr Edward Skilton James Reid Edward Parnell Arthur Fulton |
Sweden (SWE) Mauritz Eriksson Werner Jernström Tönnes Björkman Carl Björkman Bernhard Larsson Hugo Johansson |
600 meter military rifle, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Hugo Johansson Sweden |
Mauritz Eriksson Sweden |
Lloyd Spooner United States |
600 meter military rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
United States (USA) Dennis Fenton Gunnery Schriver Willis Augustus Lee Lloyd Spooner Joseph Jackson |
South Africa (RSA) David Smith Robert Bodley Ferdinand Buchanan George Harvey Fred Morgan |
Sweden (SWE) Mauritz Eriksson Hugo Johansson Gustaf Adolf Jonsson Erik Blomqvist Erik Ohlsson |
300 meter + 600 meter military rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
United States (USA) Joseph Jackson Willis Augustus Lee Carl Osburn Oliver Schriver Lloyd Spooner |
Norway (NOR) Albert Helgerud Otto Olsen Jacob Onsrud Østen Østensen Olaf Sletten |
Switzerland (SUI) Eugen Addor Joseph Jehle Fritz Kuchen Werner Schneeberger Weibel |
100 metre running deer; single shot, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Oscar Swahn Sweden |
Ted Ranken Great Britain |
Alexander Rogers Great Britain |
1912 Stockholm |
Alfred Swahn Sweden |
Åke Lundeberg Sweden |
Nestori Toivonen Finland |
1920 Antwerp |
Otto Olsen Norway |
Alfred Swahn Sweden |
Harald Natvig Norway |
1924 Paris |
John Boles United States |
Cyril Mackworth-Praed Great Britain |
Otto Olsen Norway |
100 metre running deer; single shot, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Sweden (SWE) Arvid Knöppel Ernst Rosell Alfred Swahn Oscar Swahn |
Great Britain (GBR) William Ellicott William Russell Lane-Joynt Charles Nix Ted Ranken |
None awarded |
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Alfred Swahn Oscar Swahn Åke Lundeberg Per-Olof Arvidsson |
United States (USA) William McDonnell Walter Winans William Leuschner William Libbey |
Finland (FIN) Axel Fredrik Londen Nestori Toivonen Iivar Väänänen Ernst Rosenqvist |
1920 Antwerp |
Norway (NOR) Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Hans Nordvik Otto Olsen |
Finland (FIN) Yrjö Kolho Kalle Lappalainen Toivo Tikkanen Nestori Toivonen Magnus Wegelius |
United States (USA) Thomas Brown Willis Augustus Lee Lawrence Nuesslein Carl Osburn Lloyd Spooner |
1924 Paris |
Norway (NOR) Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Otto Olsen |
Sweden (SWE) Otto Hultberg Mauritz Johansson Fredric Landelius Alfred Swahn |
United States (USA) John Boles Raymond Coulter Dennis Fenton Walter Stokes |
100 metre running deer; double shot, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Walter Winans United States |
Ted Ranken Great Britain |
Oscar Swahn Sweden |
1912 Stockholm |
Åke Lundeberg Sweden |
Edward Benedicks Sweden |
Oscar Swahn Sweden |
1920 Antwerp |
Ole Lilloe-Olsen Norway |
Fredric Landelius Sweden |
Einar Liberg Norway |
1924 Paris |
Ole Lilloe-Olsen Norway |
Cyril Mackworth-Praed Great Britain |
Alfred Swahn Sweden |
100 metre running deer; double shot, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1920 Antwerp |
Norway (NOR) Harald Natvig Ole Lilloe-Olsen Einar Liberg Hans Nordvik Thorstein Johansen |
Sweden (SWE) Alfred Swahn Oscar Swahn Fredric Landelius Bengt Lagercrantz Edward Benedicks |
Finland (FIN) Toivo Tikkanen Magnus Wegelius Nestori Toivonen Vilho Vauhkonen Yrjö Kolho |
1924 Paris |
Great Britain (GBR) Cyril Mackworth-Praed Philip Neame Herbert Perry Allen Whitty |
Norway (NOR) Einar Liberg Ole Lilloe-Olsen Harald Natvig Otto Olsen |
Sweden (SWE) Axel Ekblom Mauritz Johansson Fredric Landelius Alfred Swahn |
100 metre running deer; single shot and double shot[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1952 Helsinki |
John Larsen Norway |
Per Olof Sköldberg Sweden |
Tauno Mäki Finland |
1956 Melbourne |
Vitali Romanenko Soviet Union |
Olof Sköldberg Sweden |
Vladimir Sevryugin Soviet Union |
300 meter rifle kneeling[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Konrad Stäheli Switzerland |
Emil Kellenberger Switzerland |
None awarded |
Anders Peter Nielsen Denmark |
300 meter rifle prone[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Achille Paroche France |
Anders Peter Nielsen Denmark |
Ole Østmo Norway |
300 meter rifle standing[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Lars Jørgen Madsen Denmark |
Ole Østmo Norway |
Charles Paumier Belgium |
300 meter rifle three positions[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1896 Athens |
Georgios Orphanidis Greece |
Ioannis Frangoudis Greece |
Viggo Jensen Denmark |
1900 Paris |
Emil Kellenberger Switzerland |
Anders Peter Nielsen Denmark |
Paul Van Asbroeck Belgium |
Ole Østmo Norway | |||
1904 St. Louis | not included in the Olympic program | ||
1908 London |
Albert Helgerud Norway |
Harry Simon United States |
Ole Sæther Norway |
1912 Stockholm |
Paul Colas France |
Lars Jørgen Madsen Denmark |
Niels Larsen Denmark |
1920 Antwerp |
Morris Fisher United States |
Niels Larsen Denmark |
Østen Østensen Norway |
1924–1936 | not included in the Olympic program | ||
1948 London |
Emil Grünig Switzerland |
Pauli Aapeli Janhonen Finland |
Willy Røgeberg Norway |
1952 Helsinki |
Anatoli Bogdanov Soviet Union |
Robert Bürchler Switzerland |
Lev Vainshtein Soviet Union |
1956 Melbourne |
Vasily Borisov Soviet Union |
Allan Erdman Soviet Union |
Vilho Ylönen Finland |
1960 Rome |
Hubert Hammerer Austria |
Hansrudi Spillmann Switzerland |
Vasily Borisov Soviet Union |
1964 Tokyo |
Gary Anderson United States |
Shota Kveliashvili Soviet Union |
Martin Gunnarsson United States |
1968 Mexico City |
Gary Anderson United States |
Valentin Kornev Soviet Union |
Kurt Müller Switzerland |
1972 Munich |
Lones Wigger United States |
Boris Melnik Soviet Union |
Lajos Papp Hungary |
In 1968 and 1972, this event was mixed (open to both men and women shooters), although all medals were won by men.
300 meter rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Switzerland (SUI) Franz Böckli Alfred Grütter Emil Kellenberger Louis Richardet Konrad Stäheli |
Norway (NOR) Olaf Frydenlund Hellmer Hermandsen Ole Østmo Ole Sæther Tom Seeberg |
France (FRA) Auguste Cavadini Maurice Lecoq Léon Moreaux Achille Paroche René Thomas |
1904 St. Louis | not included in the Olympic program | ||
1908 London |
Norway (NOR) Julius Braathe Albert Helgerud Einar Liberg Olaf Sæther Ole Sæther Gudbrand Skatteboe |
Sweden (SWE) Per-Olof Arvidsson Janne Gustafsson Axel Jansson Gustaf Adolf Jonsson Claës Rundberg Gustav-Adolf Sjöberg |
France (FRA) Eugène Balme Raoul de Boigne Albert Courquin Léon Johnson Maurice Lecoq André Parmentier |
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Mauritz Eriksson Hugo Johansson Erik Blomqvist Carl Björkman Bernhard Larsson Gustaf Jonsson |
Norway (NOR) Gudbrand Skatteboe Ole Sæther Østen Østensen Albert Helgerud Olaf Sæther Einar Liberg |
Denmark (DEN) Ole Olsen Lars Jørgen Madsen Niels Larsen Niels Andersen Laurits Larsen Jens Hajslund |
1920 Antwerp |
United States (USA) Morris Fisher Willis Augustus Lee Dennis Fenton Carl Osburn Lloyd Spooner |
Norway (NOR) Otto Olsen Albert Helgerud Olaf Sletten Østen Østensen Jacob Onsrud |
Switzerland (SUI) Fritz Kuchen Albert Tröndle Arnold Rösli Walter Lienhard Caspar Widmer |
1924 Paris |
United States (USA) Raymond Coulter Joseph Crockett Morris Fisher Sidney Hinds Walter Stokes |
France (FRA) Paul Colas Albert Courquin Pierre Hardy Georges Roes Émile Rumeau |
Haiti (HAI) Ludovic Augustin Destin Destine Eloi Metullus Astrel Rolland Ludovic Valborge |
600 meter rifle, prone[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Paul Colas France |
Carl Osburn United States |
John Jackson United States |
1920 Antwerp | not included in the Olympic program | ||
1924 Paris |
Morris Fisher United States |
Carl Osburn United States |
Niels Larsen Denmark |
1000 yard rifle, prone[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Joshua Millner Great Britain |
Kellogg Casey United States |
Maurice Blood Great Britain |
rifle, disappearing target[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
William Styles Great Britain |
Harold Hawkins Great Britain |
Edward Amoore Great Britain |
rifle, moving target[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
John Fleming Great Britain |
Maurice Matthews Great Britain |
William Marsden Great Britain |
rifle, stationary target[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Arthur Carnell Great Britain |
Harold Humby Great Britain |
George Barnes Great Britain |
10 meter running target[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1992 Barcelona |
Michael Jakosits Germany |
Anatoli Asrabayev Unified Team |
Luboš Račanský Czechoslovakia |
1996 Atlanta |
Yang Ling China |
Xiao Jun China |
Miroslav Januš Czech Republic |
2000 Sydney |
Yang Ling China |
Oleg Moldovan Moldova |
Niu Zhiyuan China |
2004 Athens |
Manfred Kurzer Germany |
Aleksandr Blinov Russia |
Dimitri Lykin Russia |
50 meter running target[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1972 Munich |
Yakov Zheleznyak Soviet Union |
Helmut Bellingrodt Colombia |
John Kynoch Great Britain |
1976 Montreal |
Aleksandr Gazov Soviet Union |
Aleksandr Kedyarov Soviet Union |
Jerzy Greszkiewicz Poland |
1980 Moscow |
Igor Sokolov Soviet Union |
Thomas Pfeffer East Germany |
Aleksandr Gazov Soviet Union |
1984 Los Angeles |
Li Yuwei China |
Helmut Bellingrodt Colombia |
Huang Shiping China |
1988 Seoul |
Tor Heiestad Norway |
Huang Shiping China |
Gennadi Avramenko Soviet Union |
From 1972 to 1980, this event was mixed (open to both men and women shooters), although all competitors were men and all medals were won by men at these Games.
50 meter pistol, individual[]
This event has also been known as free pistol.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1896 Athens |
Sumner Paine United States |
Holger Nielsen Denmark |
Ioannis Frangoudis Greece |
1900 Paris |
Karl Röderer Switzerland |
Achille Paroche France |
Konrad Stäheli Switzerland |
1904 St. Louis | not included in the Olympic program | ||
1908 London |
Paul Van Asbroeck Belgium |
Réginald Storms Belgium |
James Gorman United States |
1912 Stockholm |
Alfred Lane United States |
Peter Dolfen United States |
Charles Stewart Great Britain |
1920 Antwerp |
Karl Frederick United States |
Afrânio da Costa Brazil |
Alfred Lane United States |
1924-1932 | not included in the Olympic program | ||
1936 Berlin |
Torsten Ullman Sweden |
Erich Krempel Germany |
Charles des Jammonières France |
1948 London |
Edwin Vasquez Cam Peru |
Rudolf Schnyder Switzerland |
Torsten Ullman Sweden |
1952 Helsinki |
Huelet Benner United States |
Angel Leon de Gozalo Spain |
Ambrus Balogh Hungary |
1956 Melbourne |
Pentti Linnosvuo Finland |
Makhmud Umarov Soviet Union |
Offutt Pinion United States |
1960 Rome |
Alexey Gushchin Soviet Union |
Makhmud Umarov Soviet Union |
Yoshihisa Yoshikawa Japan |
1964 Tokyo |
Väinö Markkanen Finland |
Franklin Green United States |
Yoshihisa Yoshikawa Japan |
1968 Mexico City |
Grigory Kosykh Soviet Union |
Heinz Mertel West Germany |
Harald Vollmar East Germany |
1972 Munich |
Ragnar Skanåker Sweden |
Daniel Iuga Romania |
Rudolf Dollinger Austria |
1976 Montreal |
Uwe Potteck East Germany |
Harald Vollmar East Germany |
Rudolf Dollinger Austria |
1980 Moscow |
Aleksandr Melentyev Soviet Union |
Harald Vollmar East Germany |
Lubtcho Diakov Bulgaria |
1984 Los Angeles |
Xu Haifeng China |
Ragnar Skanåker Sweden |
Wang Yifu China |
1988 Seoul |
Sorin Babii Romania |
Ragnar Skanåker Sweden |
Igor Basinski Soviet Union |
1992 Barcelona |
Kanstantsin Lukashyk Unified Team |
Wang Yifu China |
Ragnar Skanåker Sweden |
1996 Atlanta |
Boris Kokorev Russia |
Igor Basinski Belarus |
Roberto Di Donna Italy |
2000 Sydney |
Tanyu Kiryakov Bulgaria |
Igor Basinski Belarus |
Martin Tenk Czech Republic |
2004 Athens |
Mikhail Nestruyev Russia |
Jin Jong-oh South Korea |
Kim Jong-su North Korea |
2008 Beijing |
Jin Jong-oh South Korea |
Tan Zongliang China |
Vladimir Isakov Russia |
2012 London |
Jin Jong-oh South Korea |
Choi Young-rae South Korea |
Wang Zhiwei China |
2016 Rio de Janeiro |
Jin Jong-oh South Korea |
Hoàng Xuân Vinh Vietnam |
Kim Song-guk North Korea |
50 meter pistol, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1900 Paris |
Switzerland (SUI) Friedrich Lüthi Paul Probst Louis Richardet Karl Röderer Konrad Stäheli |
France (FRA) Louis Duffoy Maurice Lecoq Léon Moreaux Achille Paroche Jules Trinité |
Netherlands (NED) Solko van den Bergh Antonius Bouwens Dirk Boest Gips Henrik Sillem Anthony Sweijs |
1904 St. Louis | not included in the Olympic program | ||
1908 London |
United States (USA) James Gorman Irving Calkins John Dietz Charles Axtell |
Belgium (BEL) Paul Van Asbroeck Reginald Storms Charles Paumier du Verger Rene Englebert |
Great Britain (GBR) Jesse Wallingford Geoffrey Coles Henry Lynch-Staunton William Ellicott |
1912 Stockholm |
United States (USA) Alfred Lane Henry Sears Peter Dolfen John Dietz |
Sweden (SWE) Georg de Laval Eric Carlberg Vilhelm Carlberg Erik Boström |
Great Britain (GBR) Horatio Poulter Hugh Durant Albert Kempster Charles Stewart |
1920 Antwerp |
United States (USA) Carl Frederick Alfred Lane Raymond Bracken James H. Snook Michael Kelly |
Sweden (SWE) Anders Andersson Casimir Reuterskiöld Gunnar Gabrielsson Sigvard Hultcrantz Anders Johnson |
Brazil (BRA) Afrânio da Costa Sebastião Wolf Dario Barbosa Fernando Soledade Guilherme Paraense |
25 meter rifle, individual[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Vilhelm Carlberg Sweden |
Johan Hübner von Holst Sweden |
Gideon Ericsson Sweden |
25 meter rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Sweden (SWE) Johan Hübner von Holst Eric Carlberg Vilhelm Carlberg Gustaf Boivie |
Great Britain (GBR) William Pimm Joseph Pepé William Milne William Styles |
United States (USA) Frederick Hird Warren Sprout William McDonnell William Leuschner |
50 meter rifle, team[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1908 London |
Great Britain (GBR) Edward Amoore Harold Humby Maurice Matthews William Pimm |
Sweden (SWE) Eric Carlberg Vilhelm Carlberg Franz-Albert Schartau Johan Hübner von Holst |
France (FRA) Henri Bonnefoy Paul Colas Léon Lécuyer André Regaud |
1912 Stockholm |
Great Britain (GBR) William Pimm Edward Lessimore Joseph Pepé Robert Murray |
Sweden (SWE) Arthur Nordenswan Eric Carlberg Ruben Örtegren Vilhelm Carlberg |
United States (USA) Warren Sprout William Leuschner Frederick Hird Carl Osburn |
1920 Antwerp |
United States (USA) Lawrence Nuesslein Arthur Rothrock Willis Augustus Lee Dennis Fenton Gunnery Schriver |
Sweden (SWE) Sigvard Hultcrantz Erik Ohlsson Leon Lagerlöf Ragnar Stare Olle Ericsson |
Norway (NOR) Østen Østensen Olaf Sletten Anton Olsen Sigvart Johansen Albert Helgerud |
50 meter rifle prone[]
This event has also been known as small-bore rifle prone and free rifle prone.
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1912 Stockholm |
Frederick Hird United States |
William Milne Great Britain |
Harold Burt Great Britain |
1920 Antwerp |
Lawrence Nuesslein United States |
Arthur Rothrock United States |
Dennis Fenton United States |
1924 Paris |
Pierre Coquelin de Lisle France |
Marcus Dinwiddie United States |
Josias Hartmann Switzerland |
1928 Amsterdam | not included in the Olympic program | ||
1932 Los Angeles |
Bertil Rönnmark Sweden |
Gustavo Huet Mexico |
Zoltán Soós-Ruszka Hradetzky Hungary |
1936 Berlin |
Willy Røgeberg Norway |
Ralph Berzsenyi Hungary |
Władysław Karaś Poland |
1948 London |
Arthur Cook United States |
Walter Tomsen United States |
Jonas Jonsson Sweden |
1952 Helsinki |
Iosif Sîrbu Romania |
Boris Andreyev Soviet Union |
Arthur Jackson United States |
1956 Melbourne |
Gerald Ouellette Canada |
Vasily Borisov Soviet Union |
Gil Boa Canada |
1960 Rome |
Peter Kohnke United Team of Germany |
James Enoch Hill United States |
Enrico Forcella Venezuela |
1964 Tokyo |
László Hammerl Hungary |
Lones Wigger United States |
Tommy Pool United States |
1968 Mexico City |
Jan Kůrka Czechoslovakia |
László Hammerl Hungary |
Ian Ballinger New Zealand |
1972 Munich |
Li Ho-Jun North Korea |
Victor Auer United States |
Nicolae Rotaru Romania |
1976 Montreal |
Karlheinz Smieszek West Germany |
Ulrich Lind West Germany |
Gennadi Lushchikov Soviet Union |
1980 Moscow |
Károly Varga Hungary |
Hellfried Heilfort East Germany |
Petar Zapryanov Bulgaria |
1984 Los Angeles |
Edward Etzel United States |
Michel Bury France |
Michael Sullivan Great Britain |
1988 Seoul |
Miroslav Varga Czechoslovakia |
Cha Young-chul South Korea |
Attila Záhonyi Hungary |
1992 Barcelona |
Lee Eun-chul South Korea |
Harald Stenvaag Norway |
Stevan Pletikosić Independent Olympic Participants |
1996 Atlanta |
Christian Klees Germany |
Sergey Belyayev Kazakhstan |
Jozef Gönci Slovakia |
2000 Sydney |
Jonas Edman Sweden |
Torben Grimmel Denmark |
Sergei Martynov Belarus |
2004 Athens |
Matthew Emmons United States |
Christian Lusch Germany |
Sergei Martynov Belarus |
2008 Beijing |
Artur Ayvazyan Ukraine |
Matthew Emmons United States |
Warren Potent Australia |
2012 London |
Sergei Martynov Belarus |
Lionel Cox Belgium |
Rajmond Debevec Slovenia |
2016 Rio de Janeiro |
Henri Junghänel Germany |
Kim Jong-hyun South Korea |
Kirill Grigoryan Russia |
Women's[]
double trap[]
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1996 Atlanta |
Kim Rhode United States |
Susanne Kiermayer Germany |
Deserie Huddleston Australia |
2000 Sydney |
Pia Hansen Sweden |
Deborah Gelisio Italy |
Kim Rhode United States |
2004 Athens |
Kim Rhode United States |
Lee Bo Na South Korea |
Gao E China |
See also[]
- List of Asian Games medalists in shooting
- Shooting at the 1906 Intercalated Games — these Intercalated Games are no longer regarded as official Games by the current International Olympic Committee
References[]
- ^ Mallon, Bill (1998). The 1900 Olympic Games, Results for All Competitors in All Events, with Commentary. Jefferson, North Carolina: McFarland & Company, Inc. ISBN 978-0-7864-4064-1.
- ^ "Shooting at the 1920 Antwerpen Summer Games: Men's Military Pistol, 30 metres". sports-reference.com. Archived from the original on 18 April 2020. Retrieved 13 December 2014.
- ^ "Historical Results". issf-sports.org. Internatinal Shooting Sport Federation. Retrieved 2020-12-11.
- ^ "Trap shooting". Olympics.com. Retrieved 2021-09-06.
- Lists of Summer Olympic medalists by sport
- Shooting at the Summer Olympics
- Olympic medalists in shooting
- Lists of sport shooters