Malaysia at the 1998 Asian Games
Malaysia at the 1998 Asian Games | |
---|---|
IOC code | MAS |
NOC | Olympic Council of Malaysia |
Website | www |
in Bangkok | |
Competitors | 134 in 18 sports |
Medals Ranked 12th |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Other related appearances | |
(, , ) (1962) |
Malaysia competed in the 1998 Asian Games in Bangkok, Thailand from 6 to 20 December 1998. Malaysia ended the games at 29 overall medals.[1] Its chef-de-mission was Zakaria Ahmad.[2]
Medal summary[]
Medals by sport[]
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Badminton | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 |
Cue sports | 1 | 1 | 0 | 2 | 4 |
Equestrian | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 |
Karate | 2 | 0 | 4 | 6 | 2 |
Sailing | 0 | 3 | 0 | 3 | 8 |
Sepaktakraw | 0 | 2 | 1 | 3 | 3 |
Squash | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 |
Swimming | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 |
Taekwondo | 0 | 1 | 1 | 2 | 10 |
Wushu | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Total | 5 | 10 | 14 | 29 | 12 |
Multiple medalists[]
Malaysian competitors that have won at least two medals.
Name | Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
Alex Lim | Swimming | 1 | 1 | 2 | |
Cue sports | 1 | 1 | 2 | ||
Yong Hock Kin | Badminton | 2 | 2 |
Medallists[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Cue sports | ||
Gold | Karate | ||
Gold | Karate | ||
Gold | Nicol David | Squash | Women's singles |
Gold | Alex Lim | Swimming | Men's 100 metre backstroke |
Silver | Cue sports | Men's snooker singles | |
Silver | Equestrian | ||
Silver | Sailing | ||
Silver | Kevin Lim | Sailing | |
Silver | Malik Sulaiman | Sailing | |
Silver | Sepaktakraw | ||
Silver | Sepaktakraw | ||
Silver | Alex Lim | Swimming | |
Silver | Lee Wan Yuen | Taekwondo | |
Silver | Wushu | Men's changquan | |
Bronze | Yong Hock Kin | Badminton | Men's singles |
Bronze | Chan Chong Ming James Chua Jeremy Gan Roslin Hashim Wong Choong Hann Yong Hock Kin |
Badminton | Men's team |
Bronze | Bowling | ||
Bronze | Equestrian | ||
Bronze | Karate | ||
Bronze | Karate | ||
Bronze | Karate | ||
Bronze | Karate | ||
Bronze | Sepaktakraw | ||
Bronze | Squash | Men's singles | |
Bronze | Elvin Chia | Swimming | |
Bronze | Taekwondo | ||
Bronze | Wushu | Men's nanquan |
Athletics[]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Men
- Track events
Athlete | Event | Round 1 | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Watson Nyambek | 100 m | 10.25 | 1 Q | 11.41 | 4 | ||
400 m | 47.69 | 3 q | 47.73 | 5 | Did not advance | ||
48.37 | 3 q | 48.41 | 8 | Did not advance | |||
N/A | Disqualified | ||||||
Govindasamy Saravanan | N/A | Did not finish | |||||
N/A | 4:45:36 | 5 | |||||
4 × 400 m relay | 3:09.01 | 4 q | 3:10.31 | 8 |
- Field event
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Rank | Distance | Rank | ||
Loo Kum Zee | High jump | N/A | 2.19 | 14 |
- Women
- Track and road events
Athlete | Event | Round 1 | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Shanti Govindasamy | 100 m | 11.47 | 3 Q | N/A | 11.41 | 4 | |
Shanti Govindasamy | 200 m | 23.56 | 2 Q | N/A | 23.42 | 4 | |
Yuan Yufang | N/A | 45:33.92 | 4 |
Badminton[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Roslin Hashim | Men's singles | Ng Wei (HKG) W 15–9, 15–7 |
Boonsak Ponsana (THA) W 15–8, 11–15, 17–16 |
Hendrawan (INA) L 11–15, 6–15 |
Did not advance | ||
Yong Hock Kin (2) | Bye | Tam Kai Chuen (HKG) W 17–14, 15–5 |
Pullela Gopichand (IND) W 15–7, 15–4 |
Dong Jiong (CHN) L 5–15, 10–15 |
Did not advance | ||
Chan Chong Ming Jeremy Gan |
Men's doubles | Fumihiko Machida (JPN) W 15–12, 15–9 |
(TPE) W 15–12, 14–17, 15–10 |
Pramote Teerawiwatana Siripong Siripool (THA) L 7–15, 15–13, 4–15 |
Did not advance | ||
Women's singles | Koon Wai Chee (HKG) W 10–13, 11–7, 11–6 |
Aparna Popat (IND) W 11–7, 11–8 |
Gong Zhichao (CHN) L 7–11, 3–11 |
Did not advance | |||
Chan Ya-lin (TPE) L 2–11, 2–11 |
Did not advance | ||||||
Joanne Quay |
Women's doubles | N/A | Ra Kyung-min Chung Jae-hee (KOR) L 2–15, 4–15 |
Did not advance | |||
Lim Pek Siah Chor Hooi Yee |
N/A | Sathinee Chankrachangwong (THA) L 4–15, 8–15 |
Did not advance | ||||
Chan Chong Ming Joanne Quay |
Mixed doubles | Kennevic Asuncion Amparo Lim (PHI) W 15–0, 15–11 |
Budi Santoso Meiluawati (INA) W 15–10, 15–5 |
Kim Dong-moon Ra Kyung-min (KOR) L 3–15, 4–15 |
Did not advance | ||
Wong Choong Hann Chor Hooi Yee |
Chang Jeng-shyuang Chen Li-chin (TPE) W 12–15, 15–13, 15–11 |
Lee Dong-soo Yim Kyung-jin (KOR) L 2–15, 7–15 |
Did not advance |
- Men's team
- Quarterfinal
9 December |
Chinese Taipei | 1–4 | Malaysia |
Chen Feng | 0–2 | Yong Hock Kin | 13–15, 11–15 | |
/ | 2–1 | / | 15–10, 5–15, 12–15 | |
0–2 | Roslin Hashim | 7–15, 9–15 | ||
/ | 0–2 | Chan Chong Ming / Jeremy Gan | 14–17, 6–15 | |
Chien Yu-hsiu | 0–2 | Wong Choong Hann | 15–10, 15–9 | |
- Semifinal
10 December |
Indonesia | 4–1 | Malaysia |
Hendrawan | 2–0 | Yong Hock Kin | 15–4, 15–7 | |
Ricky Subagja / Rexy Mainaky | 2–0 | / | 15–5, 15–5 | |
Taufik Hidayat | 0–2 | Roslin Hashim | 10–15, 14–17 | |
Candra Wijaya / Tony Gunawan | 2–0 | Chan Chong Ming / Jeremy Gan | 15–5, 15–4 | |
Budi Santoso | 2–0 | Wong Choong Hann | 15–9, 15–9 | |
- Ranked 3rd in final standings
- Women's team
- Quarterfinal
8 December |
Malaysia | 0–5 | Indonesia |
0–2 | Mia Audina | 1–11, 2–11 | ||
Lim Pek Siah / Chor Hooi Yee | 0–2 | Eliza Nathanael / Deyana Lomban | 6–15, 10–15 | |
0–2 | Meiluawati | 3–11, 2–11 | ||
/ Joanne Quay | 0–2 | Indarti Isolina / | 0–15, 1–15 | |
0–2 | Cindana Hartono | 3–15, 7–15 | ||
Bowling[]
- Women
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
1524 | 15 |
Boxing[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Men's flyweight (51 kg) | Bye | Bulat Zhumadilov (KAZ) L 9–20 |
Did not advance | ||||
Men's bantamweight (54 kg) | Bye | () W RSC |
Sontaya Wongprates (THA) L 6–19 |
Did not advance | |||
Men's lightweight (60 kg) | N/A | Asghar Ali Shah (PAK) L 2–5 |
Did not advance |
Cue sports[]
Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
N/A | (THA) L 0–3 |
Did not advance | ||||||
N/A | (THA) L 0–3 |
Did not advance | ||||||
N/A | (UZB) W |
(IND) L 0–3 |
Did not advance | |||||
N/A | (SRI) W 3–0 |
(PHI) L 1–3 |
Did not advance | |||||
N/A | (SIN) W 7–6 |
Yang Ching-shun Chao Fong-pang (TPE) L 3–9 |
Did not advance | |||||
N/A | (JPN) L 2–7 |
(PHI) L 10–11 |
Did not advance | |||||
N/A | (THA) L 6–9 |
Did not advance | ||||||
N/A | (JPN) L 7–9 |
Did not advance | ||||||
N/A | (CHN) W 9–8 |
(PHI) L 10–11 |
Did not advance | |||||
N/A | (UZB) W |
(JPN) L 5–9 |
Did not advance | |||||
Snooker singles | Bye | (MGL) W 5–0 |
Marco Fu (HKG) W 5–3 |
(IND) W 5–2 |
Shokat Ali (PAK) L 5–6 |
Bronze medal match (HKG) L 0–5 |
4 | |
Bye | (SIN) W 5–4 |
(TPE) W 5–2 |
(IND) W 5–4 |
(HKG) W 6–2 |
Gold medal match Shokat Ali (PAK) L 6–7 |
|||
N/A | Gold medal match Phaitoon Phonbun Noppadon Noppachorn (THA) W 6–4 |
|||||||
Snooker team | N/A | Mongolia (MGL) W 3–0 |
Singapore (SIN) W 2–1 |
Thailand (THA) L 1–2 |
Bronze medal match Pakistan (PAK) L 1–2 |
4 |
Cycling[]
Road[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Men's road race | 4:41:21 | 8 | |
4:59:32 | 26 | ||
4:59:32 | 29 |
Equestrian[]
- Dressage
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
?? | Did not advance | |||||
Pizazz Girande Camelias |
1108 | 5 Q | 1179 | 5 | ||
Jirlow | 1100 | 6 Q | 1093 | 13 | ||
Chagall Junior | 1066 | 8 Q | 1114 | 8 | ||
??; Pizazz Girande; Jirlow; Chagall Junior; |
N/A | 3274 |
- Jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Roberto Bold | 55.50 | 20 Q | 52.50 | 32 | ||
San Patrignano | 71.00 | 6 Q | 104.00 | 6 | ||
Heros | 78.50 | 3 Q | 121.00 | |||
Domingo | 44.50 | 25 Q | 54.50 | 31 | ||
Roberto Bold; San Patrignano; Heros; Domingo; |
96.00 | 4 Q | 159.50 | 4 |
- Eventing
Athlete | Horse | Event | Penalties | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dressage | Cross-country | Jumping | |||||
Sprite | Individual eventing | 80.40 | 0.00 | 5.00 | 85.40 | 9 | |
McPherson | 124.80 | 0.00 | 10.00 | 134.80 | 13 | ||
Deutsche Mark | 81.80 | WD | – | 1000.00 | – | ||
Alf | 62.60 | EL | – | 1000.00 | – | ||
Sprite; McPherson; Deutsche Mark; Alf; |
Team eventing | 267.80 | 937.40 | 15.00 | 1220.20 | 4 |
Field hockey[]
Men's tournament[]
Squad list | Pool matches | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score | ||
Japan T 1–1 Hong Kong W 9–0 Pakistan L 1–2 Singapore W 6–0 |
Did not advance |
Gymnastics[]
Rhythmic[]
- Women
Athlete | Event | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope Rank |
Hoop Rank |
Clubs Rank |
Ribbon Rank |
Total | Rank | ||
37.023 | 13 |
Karate[]
- Men
- Kumite
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(MAC) W 6–0 |
(BRU) W 6–0 |
(INA) W 6–5 |
Gold medal match (KUW) W 6–1 |
|||
Puvaneswaran Ramasamy | (INA) L 0–6 |
Did not advance | ||||
(NEP) W 6–0 |
(VIE) W 6–5 |
(SYR) W 6–2 |
Gold medal match (IRI) W 6–1 |
|||
() W 2–0 |
(TPE) W 2–2 |
Alireza Katiraei (IRI) L 1–11 |
Bronze medal match (SYR) W 3–1 |
|||
(NEP) W 3–2 |
(SYR) W 2–1 |
Bronze medal match () W 6–2 |
- Women
- Kata
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
36.2 | 3 Q | 41.5 |
- Kumite
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(SYR) L 0–2 |
Did not advance | |||||
(VIE) L 1–3 |
Bronze medal match (THA) L 1–2 |
4 | ||||
(KAZ) W 6–3 |
(THA) L 2–3 |
Sailing[]
- Men
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Net points | Rank | ||
18 | |||
Kevin Lim | 18 |
- Open
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Net points | Rank | ||
Malik Sulaiman | 17 |
Squash[]
- Individual
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
(3) | Men's singles | Bye | (KOR) W 9–0, 9–1, 9–1 |
(HKG) W 9–1, 9–5, 9–1 |
Zarak Jahan Khan (PAK) L 8–10, 7–9, 0–9 |
Did not advance | |
Ong Beng Hee (5) | Bye | (SRI) W 9–6, 9–3, 9–5 |
Amjad Khan (PAK) L 4–9, 6–9, 9–1, 8–10 |
Did not advance | |||
(3) | Women's singles | N/A | (IND) W 9–4, 9–0, 9–0 |
Della Lee (SIN) L 5–9, 6–9, 10–9, 8–10 |
Did not advance | ||
Nicol David (1) | N/A | Bye | (JPN) W 9–3, 9–2, 9–0 |
Mah Li Lian (SIN) W 9–5, 9–1, 9–7 |
Gold medal match Rebecca Chiu (HKG) W 9–3, 9–1, 9–6 |
Swimming[]
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Alex Lim | 100 m backstroke | 57.65 | 3 Q | 55.53 | |
Alex Lim | Q | 2:00.94 NR | |||
Elvin Chia | 1:03.81 | 4 Q | 1:03.09 |
Wushu[]
- Men
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Result | Rank | ||
Changquan | 27.78 | ||
Nanquan | 9.30 |
References[]
- ^ "Overall medal standings – Bangkok 1998". Olympic Council of Asia. ocasia.org. Archived from the original on 18 February 2018. Retrieved 10 August 2014.
- ^ Slide share
Categories:
- Nations at the 1998 Asian Games
- Malaysia at the Asian Games
- 1998 in Malaysian sport