The Provincial Court of Alberta is the provincial court for the Canadian province of Alberta . The court oversees matters relating to criminal law , family law , youth law , civil law and traffic laws .[1]
The Alberta courts operate on a circuit , hearing trials in a variety of nearby locations.
Present Judges [ ]
This section does not cite any sources . Please help by adding citations to reliable sources . Unsourced material may be challenged and removed . (January 2021 ) (Learn how and when to remove this template message )
Office of the Chief Judge
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Chief Judge T.J. Matchett [2]
Deputy Judge L.K. McLellan
Edmonton Criminal
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge L.G. Anderson
Judge M.G. Allen (part-time)
Judge S.M.L. Bilodeau
Judge R.K. Bodnarek
Judge H.A. Bridges (part-time)
Judge M.M. Carminati
Judge R.R.M. Cochard
Judge S.R. Creagh
Judge D. DePoe
Judge J.L. Dixon
Judge M.C. Doyle
Judge D.M. Groves
Judge E.A Johnson
Judge J.B. Kerby (part-time)
Judge G.B. Lepp
Judge F.E. LeReverend
Judge J.L. Lester
Judge F.K. MacDonald
Judge L.E. Malin (part-time)
Judge J.J. Moher
Judge S.E. Richardson
Judge C.J. Sharpe
Judge L.K. Stevens
Judge D.R. Valgardson
Judge J.K. Wheatley (part-time)
Edmonton Family and Youth
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge K.A. Holmstrom
Judge W.S. Andrew
Judge M.J. Burch (part-time)
Judge D. Dalton
Judge J.M. Filice
Judge D.G. Hancock
Judge G.B.N. Ho
Judge P.E. Kvill (part-time)
Judge J.C. Lloyd
Judge M.J. Savaryn
Judge A. Veylan
Judge D. Zalmanowitz
Calgary Family and Youth
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge R.J. O’Gorman
Judge F. Airth
Judge G.J. Burrell (part-time)
Judge L.T.L. Cook-Stanhope
Judge G.H. Cornfield
Judge N.W. D’Souza
Judge K.J. Jordan
Judge T. LaRochelle
Judge S.E. Lipton
Judge D. Mah
Judge J.R. Shaw
Judge V.T. Tousignant (part-time)
Civil Division
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge G.W. Sharek
Edmonton
Judge L.L. Burt
Calgary
Judge F.A. Day (part-time)
Calgary
Judge K. Haymour
Edmonton
Judge N.R. Hess (part-time)
Calgary
Judge D.B. Higa
Calgary
Judge M.A. McCorquodale
Calgary
Judge J.L. Skitsko
Edmonton
Judge L.D. Young
Edmonton
Edmonton Region
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge J. Schaffter
Leduc
Judge T.W. Achtymichuk
Fort Saskatchewan
Judge S.A. Cleary
Fort McMurray
Judge M.M. Collinson
Leduc
Judge B.H. Fraser (part-time)
St. Albert
Judge C.D. Gardner
Stony Plain
Judge B.R. Garriock
St. Albert
Judge J.P. Higgerty
Hinton
Judge J.R. Jacques
Fort McMurray
Judge P.T. Johnston
Vermilion
Judge I.M.L. Ladouceur
St. Paul
Judge V.H. Myer
St. Albert
Judge D.C. Norheim (part-time)
Hinton
Judge C.G. Purvis
Leduc
Judge D.G. Rae (part-time)
Fort Saskatchewan
Judge R.M. Saccomani
Stony Plain
Judge R.C. Shaigec
Stony Plain
Judge K.E. Tjosvold (part-time)
Stony Plain
Judge M.M. White (part-time)
Leduc
Judge K.R. Wilberg
Fort Saskatchewan
Judge K.D. Williams
St. Paul
Northern Region
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge M.B. Golden
Grande Prairie
Judge G.R. Ambrose
Peace River
Judge B.R. Hougestol
Grande Prairie
Judge J.R. McIntosh (part-time)
Peace River
Judge G.W. Paul
High Prairie
Judge D.R. Shynkar
High Prairie
Judge J. Sihra
Grande Prairie
Judge C.K.W. Thietke
Peace River
Central Region
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge J.A. Hunter
Red Deer
Judge W.A. Andreassen
Camrose
Judge G.E. Deck
Red Deer
Judge J.A. Glass
Red Deer
Judge J.D. Holmes
Red Deer
Judge J.B. Mitchell
Red Deer
Judge E.D. Riemer (part-time)
Red Deer
Judge B.D. Rosborough
Wetaskiwin
Judge W.A. Skinner
Red Deer
Judge G.A.G. Yake
Red Deer
Calgary and Calgary Regional
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge M.J. Durant
Calgary
Judge J.D. Bascom
Calgary
Judge P.B. Barley
Calgary Regional
Judge A.J. Brown
Calgary
Judge E.J. Creighton
Calgary Regional
Judge K.A. Crowshoe
Calgary and Calgary Regional
Judge W.J. Cummings
Calgary
Judge C.L. Daniel (part-time)
Calgary
Judge M.V. De Souza
Calgary and Calgary Regional
Judge M.C. Dinkel
Calgary
Judge G.S. Dunnigan
Calgary
Judge A.A. Fradsham
Calgary
Judge G.J. Gaschler
Calgary Regional
Judge M.L. Graham
Calgary
Judge L.R. Grieve
Calgary Regional
Judge J.B. Hawkes
Calgary
Judge K.Z. Jivraj
Calgary
Judge M.M. Keelaghan
Calgary Regional
Judge H.A. Lamoureux
Calgary
Judge P.J. Mason
Calgary
Judge K.R. McLeod
Calgary
Judge G.M. Meagher (part-time)
Calgary
Judge J.J. Ogle
Calgary
Judge D.R. Pahl (part-time)
Calgary
Judge L.W. Robertson
Calgary
Judge T.C. Semenuk
Calgary
Judge J. Shriar (part-time)
Calgary Regional
Judge C.M. Skene
Calgary
Judge M.T.C. Tyndale
Calgary
Judge S.L. Van de Veen (part-time)
Calgary
Judge H.M. Van Harten
Calgary
Judge R.J. Wilkins (part-time)
Calgary
Judge G.K. Wong
Calgary
Southern Region
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Assistant Chief Judge D.G. Redman
Lethbridge
Judge E.D. Brooks
Medicine Hat
Judge F.C. Fisher
Medicine Hat
Judge T.G. Hironaka (part-time)
Lethbridge
Judge G.K. Krinke
Medicine Hat
Judge J.N. LeGrandeur
Lethbridge
Judge G.S. Maxwell
Lethbridge
Judge S.L. Oishi
Lethbridge
Judge E.W. Peterson
Lethbridge
Judge P. Gale Pharo
Lethbridge[3]
November 24, 2010
Supernumerary Judges
Name
District
Date Appointed
Prior Position(s)
Judge P. Ayotte
Edmonton
Judge D. Brand
Medicine Hat
Judge D.J. Buchanan
Edmonton
Judge G.R. DeBow
Lethbridge
Judge J.G. Easton
Edmonton
Judge J.D. Franklin
Edmonton
Judge H.W.A. Fuller
Edmonton
Judge B.R. Fraser
Calgary
Judge J.C. Koshman
Edmonton
Judge A.H. Lefever
Edmonton
Judge J. Maher
Sherwood Park
Judge F.L. Maloney
Calgary
Judge P.M. McIlhargey
Calgary
Judge D.J. McNab
Edmonton
Judge L.E. Nemirsky
Edmonton
Judge S.G. Peck
Edmonton
Judge D.J. Plosz
Red Deer
Judge J.C.M. Spence
Edmonton
Judge B.C. Stevenson
Calgary
Judge J.A. Watson
Grande Prairie
Judge D.R. Wong
Edmonton
(*) means part-time Judges
See also [ ]
References [ ]
External links [ ]
Coordinates : 53°32′44″N 113°29′16″W / 53.54556°N 113.48778°W / 53.54556; -113.48778
Buildings(Clockwise from North)
Edmonton City Hall , 1 Sir Winston Churchill Square (architect: Dub Architects )
Law Courts , 1A
Art Gallery of Alberta , 2 (Randall Stout Architects )
, 3
Winspear Centre , 4
Citadel Theatre , non-Square address (Barton Myers )
Stanley A. Milner Library , 7
National Bank building, 9
City Centre East , non-Square address
Seniors Association of Greater Edmonton building, 15
Memorials and public art Events Former buildings
City Hall (1956–1990, now Edmonton City Hall)
Edmonton Art Gallery (1968–2008, now Art Gallery of Alberta)
Civic Block (1913–1995, now Chancery Hall and Winspear Centre)
Court House (1911–1972, now City Centre East)
Connections Bordering streets
North: 102A Avenue
East: Rue Hull (99 Street)
South: 102 Avenue
West: 100 Street