South Korea at the 2014 Summer Youth Olympics
This article is missing information about some results: Canoeing, Fencing, Golf, Modern Pentathlon, Shooting, Table Tennis.(October 2018) |
South Korea at the 2014 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | KOR |
NOC | Korean Sport & Olympic Committee |
Website | www |
in Nanjing | |
Competitors | 73 in 20 sports |
Medals Ranked 13th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
South Korea competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014.
Archery[]
South Korea qualified two archers from its performance at the 2013 World Archery Youth Championships.[1][2]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Lee Woo-seok | Boys' Individual | 704 | 1 | (EGY) W 6–0 |
(MAS) W 6–0 |
(SUI) W 6–2 |
Gazoz (TUR) W 6–0 |
D'Almeida (BRA) W 7–3 |
|
Girls' Individual | 681 | 1 | (BEN) W 6–0 |
Villegas (VEN) W 6–2 |
Anagoz (TUR) W 7–3 |
Gaubil (FRA) L 4–6 |
(BRA) W 7–1 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
(BEN) Lee Woo-seok (KOR) |
Mixed Team | 1202 | 32 | (AZE) Muto (JPN) L 2–6 |
Did not advance | 17 | |||
Lee Eun-gyeong (KOR) (EGY) |
1258 | 30 | Romero (GUA) (BEL) L 2–6 |
Did not advance | 17 |
Athletics[]
South Korea qualified six athletes.[3]
Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)
- Boys
- Track & road events
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
400 m | 49.30 | 14 qB | 50.40 | 14 | |
110 m hurdles | 13.50 PB | 2 Q | 13.43 PB | ||
10 km walk | N/A | 43:51.89 PB | 5 |
- Girls
- Track & road events
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
5 km walk | N/A | 24:36.53 PB | 8 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Rank | Distance | Rank | ||
Triple jump | 12.44 | 7 Q | 12.32 | 6 | |
Shot put | 16.11 | 5 Q | 16.03 | 5 |
Badminton[]
South Korea qualified two athletes based on the 2 May 2014 BWF Junior World Rankings.[4][5]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Seo Seung-jae | Boys' Singles | (SIN) W (21–12, 21–11) |
Yuqi (CHN) L (15–21, 11–21) |
(GHA) W (Walkover) |
2 | Did not advance | 9 | ||
Kim Ga Eun | Girls' Singles | Demirbag (TUR) W (21–12, 21–16) |
Liang (SIN) W (21–15, 21–16) |
(BOT) W (21–14, 21–2) |
1QF | Lee (TPE) L (18–21, 16–21) |
Did not advance | 5 |
- Doubles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Doha Hany (EGY) Seo Seung-jae (KOR) |
Mixed Doubles | Shi (CHN) Lai (AUS) L (15–21, 10–21) |
Coelho (BRA) Lesnaya (UKR) L (16–21, 15–21) |
Vlaar (NED) (AUT) L (21–16, 21–16) |
2 | Did not advance | |||
Kim Ga Eun (KOR) Lin Guipu (CHN) |
Mixed Doubles | (FRA) Macias (PER) W (21–11, 21–23, 21–14) |
(AUT) Solis (MEX) W (21–7, 21–7) |
Cheam (MAS) Ng (HKG) L (20–22, 19–21) |
2 | Did not advance |
Boxing[]
South Korea qualified one boxer based on its performance at the 2014 AIBA Youth World Championships[6]
- Boys
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Bye | (CRO) L 1–2 |
Bronze Medal Bout
(IRL) |
4 |
Canoeing[]
South Korea qualified one boat based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships.[7]
- Boys
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Fencing[]
South Korea qualified five athletes based on its performance at the 2014 FIE Cadet World Championships.[8]
- Boys
Athlete | Event | Pool Round | Seed | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Épée | Pool 2 | 3 | (EGY) W 15–12 |
(USA) L 12–15 |
Did not advance | 7 | ||
Heroui (ALG) |
(BRA) W 15–11 |
(AUS) W 15–3 |
(POL) L 10–15 |
(FRA) L 11–15 |
4 | |||
(KUW) W 15–12 |
(RUS) L |
- Girls
Athlete | Event | Pool Round | Seed | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Épée | Pool 2 | 2 | Bye | (JPN) W 15–14 |
(SWE) W 15–10 |
(ITA) W 15–13 |
||
- Mixed Team
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals / PM | Final / PM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Asia-Oceania 1 (HKG) (HKG) Misaki Emura (JPN) (KOR) (KOR) Karin Miyawaki (JPN) |
Europe 4 W 30–22 |
Europe 2 W 30–29 |
Europe 1 W |
|||
Asia-Oceania 2 (KOR) (CHN) (KOR) (KOR) (CHN) (JPN) |
Europe 3 W 30–26 |
Europe 1 L |
Europe 2 L 25–30 |
4 |
Football[]
South Korea will compete in the boys' tournament.[9]
Boys' Tournament[]
- Roster
- Hong Hyunseok
- Jeong Wooyeong
- Kim Chan
- Lee Sangsu
- Group Stage
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
South Korea | 2 | 2 | 0 | 0 | 14 | 0 | +14 | 6 |
Cape Verde | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 3 |
Vanuatu | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 16 | −15 | 0 |
Cape Verde | 0–5 | South Korea |
---|---|---|
Report | Kim Gyuhyeong 4' Jeong Wooyeong 23' (pen.) Joo Hwimin 36', 69' Kim Seongjun 59' |
South Korea | 9–0 | Vanuatu |
---|---|---|
Jeong Wooyeong 10' Kim Gyuhyeong 14', 26', 31', 59' Benson Rarua 53' (o.g.) Lee Jiyong 62', 68', 80+1' |
Report |
- Semi-final
South Korea | 1–1 | Iceland |
---|---|---|
Joo Hwimin 63' | Report | Helgi Gudjonsson 60' |
Penalties | ||
Lee Sangsu Joo Hwimin Kim Mingyu |
3–1 | Kolbeinn Finnsson Alex Þór Hauksson Helgi Gudjonsson Torfi Gunnarsson |
- Gold medal match
Peru | 2–1 | South Korea |
---|---|---|
Franklin Gil 41' Fernando Pacheco 55' |
Report | Jeong Wooyeong 16' |
Golf[]
South Korea qualified one team of two athletes based on the 8 June 2014 IGF Combined World Amateur Golf Rankings.[10]
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Rank | ||
69 | 1 | 68 | 137 | 1 | 1 |
- Team
Athletes | Event | Round 1 (Foursome) |
Round 2 (Fourball) |
Round 3 (Individual Stroke) |
Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Boy | Girl | Total | Rank | Score | Rank | ||
61 (−11) | 1 | 71 (−1) | 132 (−12) | 2 | 140 (−4) | 2 | 272 (−16) |
Gymnastics[]
Artistic Gymnastics[]
South Korea qualified two athletes based on its performance at the 2014 Asian Artistic Gymnastics Championships.[11]
- Boys
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Qualification | 13.750 8 Q | 11.400 30 | 13.300 9 Q | 13.150 33 | 9.100 38 | 13.050 12 | 73.750 | 28 | |
N/A | 13.766 | ||||||||
Rings | N/A | 12.733 | 8 |
- Girls
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Qualification | 12.150 39 | 9.750 30 | 11.000 30 | 10.825 36 | 43.725 | 34 |
Handball[]
South Korea qualified a girls' team based on its performance at the 2013 Asian Youth Games.[12]
Girls' tournament[]
- Roster
- Group stage
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 2 | 2 | 0 | 0 | 70 | 52 | +18 | 4 | Semifinals |
2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 70 | 59 | +11 | 2 | ||
3 | Angola | 2 | 0 | 0 | 2 | 44 | 73 | −29 | 0 | 5th place game |
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
21 August 14:00 |
South Korea | 39–23 | Angola | Jiangning Sports Centre Gymnasium, Nanjing Referees: Ota, Shimajiri (Japan) |
7 | (20–11) | 6 | ||
2× 3× | Report | 3× 4× |
22 August 14:00 |
Russia | 36–31 | South Korea | Jiangning Sports Centre Gymnasium, Nanjing Referees: Wang, Li (China) |
Frolova 9 | (16–16) | Yu 7 | ||
2× 3× | Report | 3× 1× |
- Semifinals
24 August 13:00 |
South Korea | 25–24 | Sweden | Jiangning Sports Center Gymnasium Referees: Brunner, Salah (Switzerland) |
Kang 6 | (11–10) | Ekenman-Fernis 10 | ||
2× 2× 1× | Report | 3× 5× |
- Gold medal game
25 August 18:00 |
South Korea | 32–31 | Russia | Jiangning Sports Center Gymnasium Referees: Engberg, Laurell (Sweden) |
Kang 12 | (17–14) | , Markova 7 | ||
3× 5× | Report | 3× 7× |
Judo[]
South Korea qualified two athletes based on its performance at the 2013 Cadet World Judo Championships.[13]
- Individual
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Rep 1 | Rep 2 | Rep 3 | Rep 4 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Boys' −66 kg | (ARM) W 110–010 |
Minkou (BLR) W 100–000 |
Diaz (USA) W 100–000 |
(UKR) L 010–010 |
N/A | (CHN) L 000–000 |
5 | ||||
Girls' −52 kg | N/A | (ARG) L 001–002 |
Did not advance | Bye | (POR) W 000–000 |
(ALG) W 101–000 |
(ARG) W 000–000 |
(GEO) W 100–000 |
- Team
Athletes | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Team Geesink (BRA) Nemanja Majdov (SRB) Dzmitry Minkou (BLR) (KOR) (MNE) (RUS) (TPE) |
Mixed Team | Team Chochishvili (MIX) W 4 – 3 |
Team Van De Walle (MIX) W 4 – 3 |
Team Douillet (MIX) W 3202 – 3111 |
Team Rouge (MIX) L 2 – 4 |
|
Team Douillet (ARG) (AUT) Adonis Diaz (USA) (UKR) (KOR) (CRO) (GBR) |
Mixed Team | Team Yamashita (MIX) W 3200 – 3112 |
Team Nevzorov (MIX) W 5 – 2 |
Team Geesink (MIX) L 3111 – 3202 |
Did not advance |
Modern Pentathlon[]
South Korea qualified two athletes based on its performance at the Asian and Oceania YOG Qualifiers.[14]
Athlete | Event | Fencing Ranking Round (épée one touch) |
Swimming (200 m freestyle) |
Fencing Final Round (épée one touch) |
Combined: Shooting/Running (10 m air pistol)/(3000 m) |
Total Points |
Final Rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Results | Rank | Time | Rank | Points | Results | Rank | Points | Time | Rank | Points | ||||
7 | 15 | |||||||||||||
7 | 1014 | 8 | ||||||||||||
(KOR) (ITA) |
8 | 335 | 3 | |||||||||||
(KOR) Max Esposito (AUS) |
Shooting[]
South Korea qualified two shooters based on its performance at the 2014 Asian Shooting Championships.[15]
- Individual
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
587 | 1 Q | 199.8 | |||
Kim Min-jung | 375 | 6 Q | 175.4 |
- Team
Athletes | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
(KOR) (SVK) |
||||||||
Kim Min-jung (KOR) (CAN) |
Q | (TPE) (ARM) L |
Did not advance | 17 |
Swimming[]
South Korea qualified four swimmers.[16]
- Boys
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
100 m backstroke | 59.55 | 34 | Did not advance | ||||
200 m backstroke | 2:05.08 | 15 | N/A | Did not advance | |||
50 m breaststroke | 28.89 | 9 Q | 28.89 | 10 | Did not advance | ||
100 m breaststroke | 1:03.62 | 15 Q | 1:03.01 | 10 | Did not advance | ||
200 m breaststroke | 2:17.40 | 12 | N/A | Did not advance |
- Girls
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Park Jin-young | 50 m butterfly | 28.24 | 19 | Did not advance | |||
100 m butterfly | 1:00.80 | 7 Q | 1:00.02 | 4 Q | 59.94 | 5 | |
200 m butterfly | 2:11.88 | 3 Q | N/A | 2:10.30 | 4 | ||
50 m breaststroke | 32.31 | 7 Q | 32.22 | 6 Q | 32.14 | 7 | |
100 m breaststroke | 1:10.96 | 12 Q | 1:10.43 | 9 | Did not advance | ||
200 m breaststroke | 2:31.07 | 4 Q | N/A | 2:27.31 |
- Mixed
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Park Jin-young |
4×100 m freestyle relay | 3:51.81 | 17 | Did not advance | |
Park Jin-young |
4×100 m medley relay | 4:02.99 | 13 | Did not advance |
Table Tennis[]
South Korea qualified a male athlete based on the ITTF Under-18 World Rankings. Later South Korea qualified a female athlete based on its performance at the Road to Nanjing series.[17]
- Singles
Athlete | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Group E
(PAR) |
||||||||
(POR) L 2 – 3 | ||||||||
(EGY) | ||||||||
Group D
Zhang (USA) |
||||||||
(UZB) | ||||||||
Zarif (FRA) |
- Team
Athletes | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
South Korea (KOR) (KOR) |
Kazakhstan (KAZ) Gerassimenko (KAZ) W |
Q | China Liu (CHN) Fan (CHN) L 0 – 2 |
Did not advance | 8 | |||
France Zarif (FRA) (FRA) | ||||||||
Egypt (EGY) (EGY) W |
Qualification Legend: Q=Main Bracket (medal); qB=Consolation Bracket (non-medal)
Taekwondo[]
South Korea qualified one athlete based on its performance at the Taekwondo Qualification Tournament.[18]
- Boys
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
(CHI) W 11 – 5 |
(LIB) W 18 – 9 |
(BEL) W 3 – 2 |
(TPE) L 2 – 7 |
Tennis[]
South Korea qualified three athletes based on the 9 June 2014 ITF World Junior Rankings.[19][20]
- Singles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Chung Yun-seong | Boys' Singles | (ARG) W 2–0 6–1, 7–5 |
(BEL) L 1–2 6–3, 0–6, 65-77 |
Did not advance | 9 | ||
Lee Duck-hee | Boys' Singles | Roberts (BAH) W 2–0 6–2, 6–4 |
(HUN) W 2–0 6–2, 6–0 |
(POL) L 1 (Ret)-2 6–3, 4–6, 0r-0 |
Did not advance | 5 | |
Kim Dabin | Girls' Singles | Stefani (BRA) W 2–0 7–5, 6–2 |
Schmiedlová (SVK) L 0 (Ret)-2 2–6, 1r-1 |
Did not advance | 9 |
- Doubles
Athletes | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Chung Yun-seong (KOR) Lee Duck-hee (KOR) |
Boys' Doubles | N/A | (SVK) Molčan (SVK) W 2–0 6–3, 6–3 |
Majchrzak (POL) Zieliński (POL) L w/o |
Did not advance | 5 | |
Kim Dabin (KOR) Kamonwan Buayam (THA) |
Girls' Doubles | N/A | Kasatkina (RUS) Komardina (RUS) L 1–2 77-65, 3–6, [9]-[11] |
Did not advance | 9 | ||
Kamonwan Buayam (THA) Chung Yun-seong (KOR) |
Mixed Doubles | Stefani (BRA) Luz (BRA) L 0–2 2–6, 2–6 |
Did not advance | 17 | |||
Kim Dabin (KOR) Lee Duck-hee (KOR) |
Mixed Doubles | Shymanovich (BLR) Chrysochos (CYP) W 2–1 3–6, 6–4, [13]-[11] |
(CZE) (BAH) L w/o |
Did not advance | 9 |
Triathlon[]
South Korea qualified two athletes based on its performance at the 2014 Asian Youth Olympic Games Qualifier.[21]
- Individual
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boys | 09:48 | 00:43 | 29:30 | 00:24 | 18:16 | 0:58:41 | 20 | |
Girls | 10:49 | 00:55 | 32:54 | 00:24 | 19:00 | 1:04:02 | 15 |
- Relay
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Asia 1 (JPN) (HKG) Kim Gyuri (KOR) (KOR) |
Mixed Relay | 21:43 20:06 23:10 21:41 |
1:26:40 | 8 |
Weightlifting[]
South Korea qualified 1 quota in the boys' events based on the team ranking after the 2014 Weightlifting Youth & Junior Asian Championships.[22]
- Boys
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
135 | 5 | 165 | 5 | 300 | 5 |
Wrestling[]
South Korea qualified one athlete based on its performance at the 2014 Asian Cadet Championships.[23]
- VT – Victory by Fall.
- PP – Decision by Points – the loser with technical points.
- PO – Decision by Points – the loser without technical points.
- Girls
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
(CIV) W 4 – 0 |
(MHL) W 4 – 1 |
(TUR) L |
2 Q | (POL) L 1 – 3 VT |
4 |
References[]
- ^ "Youth Olympics Games-2014 Qualification Places Boys" (PDF). World Archery Federation. 14 June 2014. Retrieved 27 June 2014.
- ^ "Youth Olympics Games-2014 Qualification Places Girls" (PDF). World Archery Federation. 6 June 2014. Retrieved 7 June 2014.
- ^ "Number of Entries by NOC: Athletics". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
- ^ "BWF Junior World Rankings: Boys' Singles". BWF. 8 July 2014. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 8 July 2014.
- ^ "BWF Junior World Rankings: Girls' Singles". BWF. 8 July 2014. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 8 July 2014.
- ^ "Meet the Qualified Athletes for Nanjing 2014 Youth Olympic Games". AIBA. 23 May 2014. Retrieved 23 May 2014.
- ^ "Number of Entries by NOC: Canoeing". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 7 August 2014.
- ^ "2014 Youth Olympic Games – Nanjing FIE Qualifications" (PDF). FIE. 10 July 2014. Retrieved 10 July 2014.
- ^ Qualifiers – Boys' Youth Olympic Football Tournaments Nanjing 2014 FIFA.com
- ^ "Youth Olympic Games Golf Ranking". IGF. 8 June 2014. Archived from the original on 2 July 2014. Retrieved 7 July 2014.
- ^ "2nd Youth Olympic Games Qualifiers – Gymnastics". FIG. 8 July 2014. Retrieved 8 July 2014.
- ^ "All Youth Olympic Games participants confirmed – draw on Friday in Basle". International Handball Federation. 30 April 2014. Retrieved 1 May 2014.
- ^ "2014 YOG IJF Athlete List" (PDF). International Judo Federation. 18 July 2014. Archived from the original (PDF) on 12 August 2014. Retrieved 4 August 2014.
- ^ "2014 Youth Olympic Games Modern Pentathlon final athletes'list" (PDF). UIPM. 9 July 2014. Retrieved 9 July 2014.
- ^ "Quota Places for Asian Shooting" (PDF). Asian Shooting Confederation. 13 March 2014. Archived from the original (PDF) on 15 March 2014. Retrieved 15 March 2014.
- ^ "Number of Entries by NOC: Swimming". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 9 August 2014.
- ^ "Players Qualified for the 2014 Youth Olympic Gammes" (PDF). ITTF. 16 April 2014. Archived from the original (PDF) on 9 March 2014. Retrieved 20 April 2014.
- ^ "WTF Qualification Tournament for Nanjing 2014 – Day 2" (PDF). World Taekwondo Federation. 21 March 2014. Retrieved 22 March 2014.[permanent dead link]
- ^ "2014 Youth Olympic Tennis Event – Boys Acceptance List by Country" (PDF). ITF. 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
- ^ "2014 Youth Olympic Tennis Event – Girls Acceptance List by Country" (PDF). ITF. 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
- ^ ITU. 2 June 2014 http://www.triathlon.org/results/event/2014_burabay_itu_triathlon_asian_yog_qualifier. Retrieved 18 July 2014. Missing or empty
|title=
(help) - ^ "Boys Team Classification from Asian Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation. 8 March 2014. Retrieved 8 March 2014.
- ^ "Wrestling Qualifiers Named for Youth Olympic Games". FILA. 28 July 2014. Archived from the original on 10 August 2014. Retrieved 30 July 2014.
- Nations at the 2014 Summer Youth Olympics
- 2014 in South Korean sport
- South Korea at the Youth Olympics