Thailand at the 2018 Summer Youth Olympics
This article is missing information about some competitors and results.(October 2018) |
Thailand at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | THA |
NOC | National Olympic Committee of Thailand |
in Buenos Aires, Argentina | |
Competitors | 57 in 21 sports |
Flag bearer | Atichai Phoemsap |
Officials | 30 |
Medals Ranked 13th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
The Kingdom of Thailand, recognized by the name of Thailand by the International Olympic Committee (IOC), represented by the National Olympic Committee of Thailand (NOCT), competed at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina, from October 6 to 18, 2018.
The National Olympic Committee of Thailand fielded a team of 57 athletes, 25 boys and 32 girls, to compete in 21 sports at the Games. It was the nation's largest ever delegation sent to the Youth Olympics. Thailand roster marked its Olympic debut in boxing, BMX cycling, canoeing, handball (beach handball), football (futsal), karate (new to the 2018 Games), and roller speed skating (new to the 2018 Games). Moreover, Thailand delegations led by Prof.Dr. Varin Tansuphasiri, is scheduled to observe the 2018 games to bid the 2026 Youth Olympics with the city of Bangkok, Chonburi, Chiang Mai or Phuket.[citation needed]
Medal summary[]
Medals by sport[]
|
Medals by day[]
|
Medalists[]
The following Thailand competitors won medals at the Games.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
as Thailand | ||||
Gold | Taekwondo | Girls' 55 kg | 9 October | |
Gold | Atthaya Thitikul |
Golf | Mixed team | 15 October |
Gold | Boxing | Girls' 57 kg | 17 October | |
Gold | Atichai Phoemsap | Boxing | Boys' 60 kg | 17 October |
Silver | Weightlifting | Boys' 56 kg | 7 October | |
Silver | Taekwondo | Boys' 63 kg | 9 October | |
Silver | Weightlifting | 12 October | ||
Silver | Boxing | Boys' 52 kg | 17 October | |
Silver | Boxing | Girls' 60 kg | 18 October | |
Bronze | Phittayaporn Chaiwan | Badminton | Girls' singles | 12 October |
Bronze | Boxing | Boys' 75 kg | 17 October | |
as Mixed-NOCs | ||||
Silver | Kunlavut Vitidsarn | Badminton | Mixed team relay | 12 October |
Silver | Archery | Mixed team | 14 October |
- was disqualified after testing positive for a banned substance. She was stripped of her gold medal.[1]
Competitors[]
Sport | Boy(s) | Girl(s) | Total |
---|---|---|---|
Athletics | 1 | N/A | 1 |
Archery | 1 | N/A | 1 |
Badminton | 1 | 1 | 2 |
Beach handball | 9 | N/A | 9 |
Beach volleyball | 2 | 2 | 4 |
Boxing | 3 | 2 | 5 |
Canoeing | N/A | 1 | 1 |
Cycling | 1 | 1 | 2 |
Futsal | N/A | 10 | 10 |
Golf | 1 | 1 | 2 |
Karate | N/A | 1 | 1 |
Roller speed skating | N/A | 1 | 1 |
Rowing | N/A | 2 | 2 |
Sailing | N/A | 1 | 1 |
Shooting | N/A | 1 | 1 |
Sport climbing | N/A | 1 | 1 |
Swimming | 2 | 1 | 3 |
Table tennis | 1 | 1 | 2 |
Taekwondo | 1 | 2 | 3 |
Tennis | N/A | 1 | 1 |
Weightlifting | 2 | 2 | 4 |
Total | 25 | 32 | 57 |
Delegations[]
- Team Thailand
- Thana Chaiprasit – Chef de Mission
- 26 Officials and staffs
- 3 Referees
- Varitta Srijunvong – Thai Youth Olympic Ambassador
- National Olympic Committee of Thailand
- Khunying Patama Leeswadtrakul – IOC Member
- Prof.Dr. Varin Tansuphasiri – Chief of Thailand Youth Olympics Bid Committee
- The Wild Boar Football Club
The IOC invited the Wild Boar Football Club who trapped in Tham Luang Nang Non cave to participate in the 2018 Youth Olympics.
Athletics[]
Archery[]
Aitthiwat Soithong qualified based on his performance (third place) at the Asian Continental Qualification Tournament in Dhaka, Bangladesh.[2]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Boys' Individual | 669 | 12 | (ESP) L 4–6 |
Did not qualified | 17 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
(THA) (ARG) |
Mixed Team | 1299 | 16 | (AUS) Tolba (EGY) W 6–2 |
(EGY) (GER) W 5–4 |
(TUR) (IND) W 6–0 |
(NZL) Tang (TPE) W 6–0 |
(FRA) (ESP) L 1–5 |
Badminton[]
Thailand qualified two players based on the Badminton Junior World Rankings.[3][4]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Kunlavut Vitidsarn | Boys' Singles | (CAM) W (21–9, 21–8) |
(NEP) no match |
(SGP) W (21–14, 21–18) |
1Q | Merkle (FRA) L (13–21, 10–21) |
Did not qualified | 5 | |
Pattarasuda Chaiwan | Girls' Singles | (NGR) W (21–1, 21–4) |
(SRI) W (21–5, 21–12) |
Jiménez (DOM) W (21–9, 21–5) |
1Q | Sandorhazi (HUN) W (21–9, 21–8) |
Goh (MAS) L (21–19, 15–21, 13–21) |
(SGP) W (21–9, 21–13) |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Team Omega Kunlavut Vitidsarn (THA) Markus Barth (NOR) (NZL) (FIJ) (TPE) Léonice Huet (FRA) (UKR) (VIE) |
Mixed Teams | Gamma (MIX) W (110–99) |
Theta (MIX) W (110–100) |
Sigma (MIX) W (110–98) |
1Q | Epsilon (MIX) W (110–102) |
Zeta (MIX) W (110–109) |
Alpha (MIX) L (106–110) |
|
Team Delta Pattarasuda Chaiwan (THA) Mateo Delmastro (ARG) Arnaud Merkle (FRA) (KAZ) (HUN) (ESP) (NED) Petra Polanc (SLO) |
Zeta (MIX) W (110–95) |
Alpha (MIX) W (110–99) |
Epsilon (MIX) L (108–110) |
1Q | Theta (MIX) L (93–110) |
Did not qualified | 5 |
Beach handball[]
Both boys' and girls' team qualified based on his performance (best Asian team) at the 2017 Youth Beach Handball World Championship in Mauritius.[5] However, due to the rules of the Games only allowing the National Olympic Committees (NOCs) to enter one team sport (futsal, beach handball, field hockey, or rugby sevens) per gender, the event of their participation has not yet been made official.
- Summary
Key:
- FT – After full time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
- Summary
Team | Event | Preliminary round | Standing | Main round | Standing | Semifinals | Final / BM | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||||
Thailand women's | ESP L 1–2 |
VEN W 2–0 |
URU W 2–0 |
HUN L 1–2 |
TPE W 2–0 |
3 Q | ESP L 1–2 |
HUN L 1–2 |
ARG W 2–1 |
POR L 0–2 |
CRO W 2–0 |
5 | Did not qualified | 5 |
Men's tournament[]
- Preliminary round
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hungary | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 10 | Main round |
2 | Spain | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 8 | |
3 | Thailand | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 4 | +4 | 6 | |
4 | Venezuela | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 6 | −2 | 4 | |
5 | Chinese Taipei | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 9 | −7 | 2 | |
6 | Uruguay | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 10 | −9 | 0 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head result.
Beach volleyball[]
Phanupong Thanan and Phichakon Narathon, also Thatsarida Singchuea and Pawarun Chanthawichai qualified on their performance (boys' runners up and girls champions) at the 2018 Asian U19 Beach Volleyball Championships in Nakhon Pathom, Thailand.[6]
Athlete | Event | Preliminary round | Standing | Round of 24 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||||
Boys' | Pool A – (CZE) W 2–1 (21–15, 19–21, 16–14) – (SUI) L 0–2 (12–21, 18–21) – (ARG) L 0–2 (19–21, 20–22) |
3Q | – (POL) W 2–0 (21–18, 21–13) |
– (HUN) L 1–2 (19–21, 21–13, 9–15) |
Did not qualified | 9 | |||
Girls' | Pool H – (URU) W 2–0 (21–11, 21–14) – (ECU) W 2–0 (21–11, 21–14) – (ESP) L 0–2 (14–21, 18–21) |
2Q | – (NZL) W 2–0 (25–23, 21–13) |
– (VEN) W 2–1 (21–18, 22–24, 15–11) |
– (NOR) L 0–2 (20–22, 16–21) |
Did not qualified | 5 |
Boxing[]
Sarawut Sukthet, Atichai Phoemsap, Weerapon Jongjohor, and Porntip Buapa qualified on their performance (Asian champions) at the 2018 Youth Asian Confederation Boxing Championships in Bangkok, Thailand.[7]
- Boys
Athlete | Event | Preliminary R1 | Preliminary R2 | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
-52 kg | (AFG) W 5–0 |
N/A | (BRA) W 4–1 |
Price (GBR) L RSC R1 1:49 |
||
Atichai Phoemsap | -60 kg | Bye | (CAN) W 4–1 |
(AZE) W 5–0 |
(UKR) W 5–0 |
|
-75 kg | (ITA) W 4–1 |
N/A | Machado (BRA) L 0–5 |
(SAM) W 5–0 |
- Girls
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final / RM | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
-57 kg | (SVK) W RSC R3 1:12 |
(IRL) W 4–1 |
(MEX) W 5–0 |
||
-60 kg | Bye | (AUS) W 5–0 |
(GBR) L 0–5 |
Canoeing[]
Pornnapphan Phuangmaiming qualified based on her performance (best world ranking) at the World Qualification Tournament in Barcelona, Spain.[8]
- Girls
Athlete | Event | Qualification | Repechage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
K1 slalom | 1:23.64 | 8Q | N/A | 1:23.24 | 1Q | (FRA) L 1:22.07 – 1:20.29 |
Did not qualified | 6 | |||
K1 sprint | 2:02.74 | 13 | 2:01.35 | 2Q | 2:00.35 | 2 | Did not qualified | 9 |
Cycling[]
Kometh Sookprasert and Panadda Booranawong qualified were given two quotas to compete based on its ranking in the Youth Olympic Games BMX Junior Nation Rankings.[9][10]
Athlete | Event | 500 metres sprint | 1000 metres sprint | 5000 metres elimination | Total | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Quarterfinal | Semifinal | Final | Point | Rank | Semifinal | Final | Point | Rank | Result | Point | Rank | Point | Rank | |||||||
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||||||||||
1:41.878 | 7 | Did not qualified | 1 | 14 | E | 1 | 14 |
Futsal[]
- Summary
Team | Event | Group Stage | Semifinal | Final / BM | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Opposition score |
Rank | Opposition score |
Opposition score |
Rank | ||
Thailand | Girls' tournament | Spain L 2–6 |
Bolivia L 4–6 |
Trinidad and Tobago W 14–0 |
Tonga W 9–1 |
3 | Did not advance |
- Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 4 | 0 | 0 | 39 | 5 | +34 | 12 | Semi-finals | |
2 | 4 | 3 | 0 | 1 | 20 | 17 | +3 | 9 | ||
3 | 4 | 2 | 0 | 2 | 29 | 13 | +16 | 6 | ||
4 | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 40 | −30 | 3 | ||
5 | 4 | 0 | 0 | 4 | 8 | 31 | −23 | 0 |
0–14 | ||
---|---|---|
Report (FIFA) Report (IOC) |
|
2–6 | ||
---|---|---|
|
Report (FIFA) Report (IOC) |
|
6–4 | ||
---|---|---|
|
Report (FIFA) Report (IOC) |
|
9–1 | ||
---|---|---|
|
Report (FIFA) Report (IOC) |
|
Golf[]
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
Atthaya Thitikul | Women's | 76 (+6) | 14 | 74 (+4) | 150 | 11 | 71 (+1) | 221 | 2 | 221 | +11 | 8 |
Men's | 69 (−1) | 1 | 70 (E) | 139 | 5 | 73 (+3) | 212 | 12 | 212 | +2 | 4 |
- Team
Athletes | Event | Round 1 (Fourball) |
Round 2 (Foursome) |
Round 3 (Individual Stroke) |
Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Boy | Girl | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
Atthaya Thitikul |
Mixed team | 60 (−10) | 2 | 68 (−2) | 1 | 71 | 69 | 140 (E) | 3 | 268 | −12 |
Karate[]
Thailand qualified one athlete based on its performance at one of the Karate Qualification Tournaments.[11]
Athlete | Event | Group phase | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Girls' −53 kg | (JPN) L 3–3 |
(IRI) L 0–2 |
(POR) W 2–0 |
3 | Did not qualified | 5 |
Roller speed skating[]
Ptjira Srisathitha qualified based on her performance at the 2018 Roller Speed Skating World Championship in Heerde, Netherlands.[12]
- Individual
Athlete | Event | 500 metres sprint | 1000 metres sprint | 5000 metres elimination | Total | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Quarterfinal | Semifinal | Final | Point | Rank | Semifinal | Final | Point | Rank | Result | Point | Rank | Point | Rank | |||||||
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | |||||||||||
1:41.878 | 7 | Did not qualified | 1 | 14 | E | 1 | 14 |
Rowing[]
Thailand qualified one boat based on its performance at the 2018 Asian Youth Olympic Games Qualification Regatta.[13]
- Girls' pair – 2 athletes
Sailing[]
Thailand qualified one boat based on its performance at the IKA Twin Tip Racing Asian Qualifier.[14][15]
- Girls
Athlete | Event | Race | Total Points |
Net Points |
Final Rank | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||||
(11) | 10.5 | 8 | (12) | 3 | 10 | CAN | 54.5 | 31.5 | 11 |
Shooting[]
Kanyakorn Hirunphoem qualified based on her performance at the 2017 Asian Championships.[16]
- Individual
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Girls' 10 metre air pistol | 562-10x | 6Q | 194.3 | 4 |
- Team
Athletes | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
(THA) (EGY) |
Mixed 10 metre air pistol | 740-16x | 12Q | Bhaker (IND) (TJK) L 4 – 10 |
Did not qualified | 17 |
Sport climbing[]
Narada Disyabut qualified based on her performance at the 2017 World Youth Championship in Innsbruck, Austria.[17]
- Individual
Athlete | Event | Event | Qualification | Final | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SP | BD | LD | Total | Rank | SP | BD | LD | Total | Rank | |||
Girls' combined events | Results | 10.85 | 1T 2z | 1:26 | 3300 | 16 | Did not qualified | |||||
Points | 11 | 15 | 20 |
Swimming[]
- Girls
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
50 m backstroke | 32.67 | 5 | 33.34 | 8 | Did not qualified | ||
100 m backstroke |
Table tennis[]
Jinnipa Sawettabut qualified based on her performance at the Asian Qualification Event in Greater Noida, India. Also Yanapong Panagitgun qualified based on her performance at the Road to Buenos Aires – Latin America in Asuncion, Paraguay.[18][19]
- Singles
Athlete | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Group D
(KOR) |
4 | Did not qualified | 25 | |||||
Lin (TPE) L 0–4 (9:11, 4:11, 11:13, 4:11) | ||||||||
Sidorenko (RUS) L 0–4 (3:11, 7:11, 9:11, 4:11) | ||||||||
Group H
(FIN) |
3 | Did not qualified | 17 | |||||
(HKG) L 3–4 (8:11, 7:11, 5:11, 11:9, 11:8, 11:8, 8:11) | ||||||||
Tailakova (RUS) L 0–4 (10:12, 4:11, 8:11, 9:11) |
- Team
Athletes | Event | Group Stage | Rank | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
Thailand (THA) (THA) |
Group G
Intercontinental 3 |
3 | Did not qualified | 17 | ||||
Latin America 1 Díaz (PUR) (CHI) L 1–2 (2:3, 3:2, 0:3) | ||||||||
Russian Federation Tailakova (RUS) Sidorenko (RUS) L 1–2 (1:3, 1:3, 3:2) |
Taekwondo[]
- Boy
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
−63 kg | (CHA) W 25 – 20 |
(UKR) W 28 – 26 |
(ITA) W 15 – 14 |
Cho (KOR) L 16 – 21 |
- Girls
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
−49 kg | (ISR) L 8 – 17 |
Did not qualified | 9 | |||
−55 kg | Bye | (CHN) W 3 – 2 |
Tzeli (GRE) W 7 – 3 |
Salih (MAR) W 10 – 6 |
Tennis[]
- Singles
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Girls' Singles | (TPE) L 0–2 5–7, 1–6 |
Did not qualified | 17 |
- Doubles
Athletes | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
(THA) Valentina Ivanov (NZL) |
Girls' Doubles | (UKR) (UKR) L 0–2 1–6, 3–6, |
Did not qualified | 9 | |||
(THA) (BHN) |
Mixed Doubles | Nahimana (BDI) Henning (RSA) L 0–2 0–6, 1–6 |
Did not qualified | 9 |
Weightlifting[]
Thailad qualified boys and girls (4 athletes) to the tournament.
- Boys
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
−56 kg | 109 | 2 | 130 | 2 | 239 | ||
−69 kg | 120 | 5 | 145 | 5 | 265 | 5 |
- Girls
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
−63 kg | 88 | 3 | 114 | 2 | 202 | ||
+63 kg | DSQ | DSQ | DSQ[1] |
References[]
- ^ Jump up to: a b "Exclusive: Thai weightlifter loses Youth Olympics gold medal for doping". inside the games. 28 November 2019. Retrieved 29 November 2019.
- ^ "YOG 2018 Qualification Places – Boys" (PDF). World Archery Federation. Retrieved 15 December 2017.
- ^ "BWF Junior World Ranking – Boys Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
- ^ "BWF Junior World Ranking – Girls Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
- ^ International Handball Federation. "U17 Beach Handball World Championships – Final Standings" (PDF). International Handball Federation.
- ^ "Indonesia, Thailand Share Honours at Asian U19 Beach Volleyball Championships". Asian Volleyball Confederation. 25 March 2018. Retrieved 17 April 2018.
- ^ "Weerapon, the 2008 Olympics champions' nephew secure the 2018 YOG". Matichon. Retrieved 28 April 2018.
- ^ "Kayak Women COMBINED WORLD RAKING LIST" (PDF). ICF. Retrieved 28 April 2018.
- ^ "ไทยเฮผลงานเข้าตามคว้าตั๋วลุยยูธโอลิมปิกอาร์เจนตินา". Khao Sod. Retrieved 28 April 2018.
- ^ "Countries that will participate in the 2018 Youth Olympics" (PDF). UCI. 1 June 2018. Retrieved 1 June 2018.
- ^ "Youth Olympic qualifier concludes in Umag with new karatekas making it to Buenos Aires 2018". World Karate Federation. 1 July 2018. Retrieved 1 July 2018.
- ^ "Inline Speed Skating Worlds: presented the "5-Rings-Athletes"". FIRS. 5 July 2018. Retrieved 6 July 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Rowing Places Obtained" (PDF). FISA. 30 October 2017. Retrieved 10 November 2017.
- ^ "TT:R Youth World Champions Crowned in China as Final Youth Olympics Places are Claimed". 10 May 2018. Retrieved 10 May 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games – Qualification". World Sailing. 5 June 2018. Retrieved 5 June 2018.
- ^ "Quota Places by Name and Nation". ISSF. 11 December 2017. Retrieved 15 December 2017.
- ^ "World Youth Championship". IFSC. 10 September 2017. Retrieved 13 October 2017.
- ^ "Favourites prevail in Greater Noida, Buenos Aires invitations reserved in style". ITTF. 5 November 2017. Retrieved 10 November 2017.
- ^ "Yanapong Panagitgun and Goi Rui Xuan add names to Buenos Aires invitation list". ITTF. 16 April 2018. Retrieved 10 May 2018.
- 2018 in Thai sport
- Nations at the 2018 Summer Youth Olympics
- Thailand at the Youth Olympics