Turkey at the 2013 Mediterranean Games
Turkey at the 2013 Mediterranean Games | |
---|---|
IOC code | TUR |
NOC | Turkish Olympic Committee |
in Mersin | |
Flag bearer | Rıza Kayaalp |
Medals Ranked 2nd |
|
Mediterranean Games appearances (overview) | |
Turkey participated as the host nation in the 2013 Mediterranean Games held in Mersin, Turkey from 20 to 30 June 2013.
Medal table[]
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Archery | 0 | 0 | 0 | 0 |
Athletics | 5 | 7 | 7 | 19 |
Badminton | 2 | 2 | 0 | 4 |
Basketball | 1 | 0 | 0 | 1 |
Beach volleyball | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bocce | 1 | 2 | 1 | 4 |
Boxing | 1 | 4 | 3 | 8 |
Canoeing | 0 | 0 | 1 | 1 |
Cycling | 0 | 0 | 1 | 1 |
Fencing | 0 | 0 | 1 | 1 |
Football | 0 | 1 | 0 | 1 |
Gymnastics, artistic | 1 | 1 | 1 | 3 |
Gymnastics, rhythmic | 0 | 0 | 0 | 0 |
Handball | 0 | 0 | 1 | 1 |
Judo | 2 | 1 | 4 | 7 |
Karate | 6 | 2 | 0 | 8 |
Rowing | 0 | 2 | 0 | 2 |
Sailing | 0 | 0 | 1 | 1 |
Shooting | 1 | 2 | 1 | 4 |
Swimming | 0 | 3 | 7 | 10 |
Table tennis | 2 | 1 | 1 | 4 |
Taekwondo | 2 | 2 | 4 | 8 |
Tennis | 2 | 1 | 0 | 3 |
Volleyball | 0 | 1 | 0 | 1 |
Water polo | 0 | 0 | 0 | 0 |
Weightlifting | 6 | 7 | 1 | 14 |
Wrestling | 14 | 4 | 1 | 19 |
Total | 47 | 43 | 36 | 126 |
Archery[]
Men[]
Athlete | Event | 1/32 Elimination | 1/16 Elimination | 1/8 Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final/Bronze medal | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual | BYE | W 6–2 |
W 6–4 |
Michele Frangilli L 3–7 |
– | – | ||
Yagiz Yilmaz | BYE | W 6–2 |
W 7–3 |
W 6–4 |
Antonio Fernandez T 4–4 |
L 4–6 |
4 | |
BYE | W 6–0 |
L 3–7 |
– | – | – | |||
Team | BYE | L 208–212 |
– | – |
Women[]
Athlete | Event | 1/32 Elimination | 1/16 Elimination | 1/8 Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final/Bronze medal | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Begul Lokluoglu | BYE | W 6–0 |
W 6–4 |
L 0–4 |
Natalia Valeeva T 5-5L 8–9 |
4 | ||
L 2–6 |
– | – | – | – | ||||
BYE | L 2–6 |
– | – | – | ||||
Team | – | – | – | L 184–194 |
– | – |
Athletics[]
- Men's
Men[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Ramil Guliyev | 10.43 SB | 4 | 10.23 SB | ||
Ramil Guliyev | 20.97 | 4 | 20.46 SB | ||
Yavuz Can | 46.53 | 2 | 46.70 | 6 | |
Halit Kilic | 48.15 | 5 | DNQ | ||
Ilham Tanui Ozbilen | 800 metres | 1:46.50 | 1 | 1:44.00 GR | |
Levent Ates | 1:50.17 | 6 | DNQ | ||
Ilham Tanui Ozbilen | 1500 metres | 3:35.09 SB | |||
Levent Ates | 3:41.43 PB | 10 | |||
Kemal Koyuncu | 14:29.75 | 5 | |||
Halil Akkas | DNS | ||||
Polat Kemboi Arıkan | 28:17.26 | ||||
Halil Akkas | DNF | ||||
14.23 | 5 | 14.19 | 7 | ||
52.71 | 5 | 52.27 | 8 | ||
54.82 | 4 | DNQ | |||
Tarik Langat Akdag | 8:20.08 SB | ||||
8:58.40 | 10 | ||||
42.82 | |||||
3:05.28 SB | |||||
1:09:40 | 4 | ||||
1:11:54 | 8 | ||||
DNF |
Athlete | Event | #1 | #2 | #3 | #4 | #5 | #6 | #7 | Result | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alper Kulaksiz | 7.61 +0.9 |
7.61 +1.2 |
7.06 +0.7 |
X | 7.48 +1.0 |
7.60 0.0 |
7.61 | 6 | ||
16.21 +0.6 |
X | 15.87 +0.3 |
X | X | 16.12 +1.1 |
16.21 | 5 | |||
15.21 +1.4 |
X | X | 15.12 +0.4 |
15.27 −0.7 |
14.77 +1.1 |
15.27 | 7 | |||
2.00 – |
2.05 – |
2.10 – |
2.15 O |
2.18 – |
2.21 O |
2.24 XXX |
2.21 | 4 | ||
2.00 – |
2.05 O |
2.10 O |
2.15 XXO |
2.18 XXX |
2.15 SB | 10 | ||||
Huseyin Atici | 18.80 | 19.25 | 19.53 | X | 19.07 | 19.41 | 19.53 | 5 | ||
17.49 | 17.42 | 17.66 | 17.43 | X | 17.19 | 17.66 | 8 | |||
Ercument Olgundeniz | 61.46 | X | X | 60.78 | 61.02 | X | 61.46 | |||
60.28 | 61.15 | X | X | 61.21 | 60.42 | 61.21 | 4 | |||
Fatih Avan | 82.39 | 83.84 | - | - | - | X | 83.84 | |||
70.29 | X | 70.49 | X | 68.84 | 70.13 | 70.49 | 7 |
Women[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Nimet Karakuş | DNF | DNQ | |||
12.20 | 6 | DNQ | |||
Nimet Karakuş | 23.71 | 2 | 23.40 PB | ||
Birsen Engin | 53.37 SB | 4 | |||
55.25 | 6 | ||||
Tuğba Koyuncu | 2:01.74 | ||||
2:08.58 | 6 | ||||
Tuğba Koyuncu | 4:06.22 | ||||
Esma Aydemir | 4:09.06 SB | 5 | |||
Esma Aydemir | DNF | ||||
Elvan Abeylegesse | 10,000 metres | 32:59.30 | |||
Bahar Doğan | 35:27.48 | 5 | |||
DNS | |||||
Birsen Engin | 400 metres hurdles | 57.72 | 5 | ||
Ozge Akin | 58.13 | 6 | |||
Gulcan Mingir | 9:46.08 | ||||
9:52.04 | 5 | ||||
Aksel Gurcan Demirtas |
46.24 | 5 | |||
3:43.61 | |||||
Ummu Kiraz | 1:16:51 | ||||
Sultan Haydar | 1:18:01 | 4 | |||
Elvan Abeylegesse | DNS | ||||
DNF | |||||
DNS | |||||
25.55 | 2 | ||||
2:35.75 | 4 | ||||
14.44 | 3 | ||||
5.87 | 2 | ||||
1.60 | 4 | ||||
11.98 | 3 | ||||
35.17 | 3 | ||||
27.49 | 4 | ||||
2:23.46 | 3 | ||||
14.53 | 4 | ||||
5.75 | 3 | ||||
1.75 | 1 | ||||
9.07 | 4 | ||||
29.04 | 4 |
Athlete | Event | #1 | #2 | #3 | #4 | #5 | #6 | #7 | Result | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
X | 5.92 +0.9 |
5.92 0.0 |
5.92 | 9 | ||||||
Sevim Sinmez Serbest | X | X | 5.61 +0.6 |
5.61 | 10 | |||||
Sevim Sinmez Serbest | 13.61 +1.9 |
X | 13.56 +1.4 |
13.27 +0.8 |
13.75 +0.3 |
13.67 +1.1 |
13.75 | 5 | ||
Burcu Ayhan Yuksel | 1.78 O |
1.81 O |
1.84 O |
1.87 O |
1.90 O |
1.92 O |
1.94 XXX |
1.92 SB | ||
1.70 O |
1.75 O |
1.78 XXO |
1.81 XXX |
1.78 | 5 | |||||
Pole vault | 3.65 – |
3.80 – |
3.95 O |
4.10 XXX |
3.95 | 7 | ||||
Buse Arikazan | 3.85 – |
3.80 O |
3.95 XXO |
4.10 XXX |
3.95 | 8 | ||||
Hammer throw | X | X | 60.18 | 61.25 | 62.23 | X | 62.23 | 4 | ||
45.54 | 49.35 | 49.70 | X | X | 49.70 | 49.70 | 5 | |||
Eda Tugsuz | X | 44.60 | X | 44.37 | 47.82 | 48.87 | 48.87 | 7 |
Paralympic[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
3:43.84 SB | 4 | 3:40.21 SB | 8 | ||
3:36.58 SB | 3 | 3:31.67 SB | 5 |
Badminton[]
Men[]
- Group stage
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Match #3 | Match #4 | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Emre Lale | W 2–0 (21–7, 21–12) |
Iztok Utrosa L 1–2 (21–16, 13–21, 12–21) |
Rosario Maddaloni W 2–0 (21–15, 21–10) |
Zvonimir Durkinjak L 0–2 (10–21, 11–21) |
Q | |
Ramazan Ozturk | W 2–0 (21–16, 21–11) |
Matthieu Lo Ying Ping W 2–0 (21–18, 21–9) |
Ernesto Velazquez L 0–2 (12–21, 16–21) |
W 2–0 (21–7, 21–4) |
Q | |
Emre Arslan Huseyin Oruc |
Iztok Utrosa L 1–2 (19–21, 21–17, 15–21) |
W 2–0 (21–9, 21–13) |
Baptiste Careme Gaetan Mittelheiser L 0–2 (12–21, 16–21) |
Q |
- Knockout stage
Athlete | Event | Round of 16 | Round of 8 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Emre Lale | Zvonimir Hölbling W 2–0 (21–12, 21–16) |
Brice Leverdez L 0–2 (11–21, 6–21) |
– | – | |||
Ramazan Ozturk | Giovanni Greco L 0–2 (18–21, 19–21) |
– | – | – | – | ||
Emre Arslan Huseyin Oruc |
Ernesto Velazquez Pablo Abian Vicen W 2–0 (21–14, 21–16) |
Baptiste Careme Gaetan Mittelheiser W 2–1 (21–18, 24–22) |
Zvonimir Durkinjak Zvonimir Hölbling L 0–2 (15–21, 9–21) |
Women[]
- Group stage
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Match #3 | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Neslihan Yigit | Agnese Allegrini W 2–0 (21–15, 21–11) |
Milica Simic W 2–0 (21–15, 21–10) |
Perrine Le Buhanic W 2–0 (21–16, 21–7) |
Q | |
Ozge Bayrak | W 2–0 (21–5, 21–6) |
W 2–0 (21–5, 21–3) |
W 2–0 (21–9, 21–11) |
Q | |
Neslihan Yigit Ozge Bayrak |
W 2–0 (21–9, 21–11) |
Maja Tvrdy W 2–0 (21–13, 21–16) |
Emilie Lefel Audrey Fontaine W 2–0 (21–13, 21–11) |
- Knockout stage
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Neslihan Yigit | W 2–0 (21–8, 21–5) |
Agnese Allegrini W 2–0 (21–13, 21–15) |
Ozge Bayrak W 2–0 (21–16, 21–13) |
||
Ozge Bayrak | Perrine Le Buhanic W 2–1 (12–21, 21–6, 21–15) |
Maja Tvrdy W 2–0 (21–7, 21–16) |
Neslihan Yigit L 0–2 (16–21, 13–21) |
Basketball[]
Men's tournament[]
- Team
- Barış Ermiş
- Barış Hersek
- Birkan Batuk
- Can Mutaf
- Cemal Nalga
- Deniz Kılıçlı
- Doğuş Balbay
- Emre Bayav
- İzzet Türkyılmaz
- Melih Mahmutoğlu
- Oğuz Savaş
- Serhat Çetin
Coach: Bogdan Tanjević
- Preliminary round
Qualified for the semifinals |
Team
|
Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey | 3 | 3 | 0 | 260 | 191 | +69 | 6 |
Macedonia | 3 | 2 | 1 | 220 | 225 | -5 | 5 |
Egypt | 3 | 1 | 2 | 218 | 239 | -21 | 4 |
Algeria | 3 | 0 | 3 | 228 | 271 | -43 | 3 |
June 18
19:30 |
Turkey | 97–68 | Algeria |
Scoring by quarter: 20–16, 24–16, 30–16, 23–20 | ||
Pts: Mahmutoğlu 17 Rebs: Savaş 6 Asts: Ermiş 5 |
Pts: 25 Rebs: 7 Asts: Kaouane 3 |
June 19
19:30 |
Egypt | 66–86 | Turkey |
Scoring by quarter: 15–23, 10–16, 20–20, 21–27 | ||
Pts: El-Gammal 19 Rebs: Marei 5 Asts: El-Gammal 4 |
Pts: Savaş 19 Rebs: Türkyılmaz 8 Asts: Ermiş 9 |
June 21
20:00 |
Turkey | 77–57 | North Macedonia |
Scoring by quarter: 29–18, 15–13, 22–13, 11–13 | ||
Pts: Savaş, Çetin 15 Rebs: Kılıçlı 11 Asts: Ermiş 7 |
Pts: Sokolov 13 Rebs: 5 Asts: , Kostoski 3 |
- Semifinal
June 22
19:30 |
Turkey | 77–69 | Tunisia |
Scoring by quarter: 20–13, 23–20, 13–20, 21–16 | ||
Pts: Savaş 25 Rebs: Türkyılmaz 7 Asts: Ermiş 6 |
Pts: 21 Rebs: 12 Asts: Mouhli 5 |
- Gold medal match
June 25
19:30 |
Serbia | 62–79 | Turkey |
Scoring by quarter: 18–21, 10–24, 19–17, 15–17 | ||
Pts: Kalinic 16 Rebs: Balaban 5 Asts: Zivanovic, Dimic 3 |
Pts: Nalga 14 Rebs: Türkyılmaz 9 Asts: Ermiş 6 |
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Turkey | 5–0 |
Beach volleyball[]
Men's tournament[]
- Preliminary round
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Qualification |
---|---|---|---|---|
|
France W 2–0 (21–19, 21–15) |
Serbia W 2–1 (21–19, 16–21, 15–9) |
Q | |
|
Spain L 0–2 (18–21, 21–23) |
Croatia W 2–0 (21–16, 21–17) |
Q |
- Knockout stage
Athlete | Event | Quarterfinal | 5th–8th Placement | 7th–8th Placement | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Serbia W 2–0 (21–15, 21–17) |
France W 2–0 (21–15, 21–17) |
Spain W 2–0 (21–19, 21–17) |
||||
|
France L 1–2 (16–21, 21–23, 9–15) |
Serbia L 1–2 (16–21, 21–17, 13–15) |
France W 2–1 (22–20, 14–21, 151-0+) |
– | – | 7 |
Women's tournament[]
- Preliminary round
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Qualification |
---|---|---|---|---|
|
Cyprus L 0–2 (17–21, 13–21) |
France L 1–2 (18–21, 21–18, 11–15) |
DNQ | |
Meliha Ismailoglu |
France W 2–0 (21–14, 21–17) |
Italy L 0–2 (12–21, 15–21) |
Q |
- Knockout stage
Athlete | Event | Quarterfinal | 5th–8th Placement | 7th–8th Placement | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Meliha Ismailoglu |
Slovenia L 0–2 (16–21, 12–21) |
Spain L 0–2 (17–21, 16–21) |
France W 2–0 (21–19, 21–10) |
7 |
Bocce[]
Men[]
- Preliminary round
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Match #3 | Match #4 |
---|---|---|---|---|---|
Team | France L 7–13 |
San Marino W 13–4 |
Morocco L 0–13 |
Libya W 13–0 | |
L 6–12 |
W 12–4 |
W 12–1 |
W 12–1 | ||
Team | Montenegro W 12–3 |
San Marino L 5–12 |
France L 7–12 |
- Knockout stage
Athlete | Event | Semifinal | Final/Bronze medal | Rank |
---|---|---|---|---|
L 4–12 |
W 12–4 |
Women[]
Athlete | Event | Preliminary round | Knockout stage | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Match #1 | Match #2 | Semifinal | Final/Bronze medal | |||
Team | Spain L 2–13 |
Serbia W 13–5 |
Tunisia L 8–13 |
France L 0–13 |
4 | |
W 12–3 |
W 12–3 |
W 12–5 |
W 12–9 |
|||
Team | San Marino W 12–5 |
Algeria W 12–2 |
Serbia W 12–3 |
Italy L 11–12 |
Athlete | Event | Rank |
---|---|---|
Team |
Boxing[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ferhat Pehlivan | Light flyweight | BYE | BYE | W 3–0 |
Mohamed Flissi L 0–3 |
|
Flyweight | BYE | BYE | José Kelvin de la Nieve L 0–3 |
|||
Bantamweight | BYE | BYE | Reda Benbaziz L 0–3 |
|||
Lightweight | BYE | Ahmed Mejri W 2–1 |
Mohamed Amine Ouadahi W 3–0 |
Sofiane Oumiha L 1–2 |
||
Fatih Keleş | Light welterweight | W 3–0 |
Hassan Amzile W 3–0 |
Alexandros Tsanikidis W 3–0 |
Abdelkader Chadi L 0–3 |
|
Welterweight | BYE | Ilyas Abbadi L 0–3 |
||||
Adem Kılıççı | Middleweight | Hosam Abdin | ||||
Avni Yıldırım | Light heavyweight | |||||
Ali Eren Demirezen | Super heavyweight |
Canoeing[]
Men[]
Athlete | Event | Rank |
---|---|---|
|
Cycling[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
33:41 | |||
Mustafa Sayar | 33:52 | 4 |
Fencing[]
Men[]
Athlete | Event | Rank |
---|---|---|
Wonen[]
Athlete | Event | Rank |
---|---|---|
İrem Karamete |
Football[]
Men's tournament[]
Team
- Ozan Tufan
- Abdülkerim Bardakcı
- Kubilay Aktaş
- İbrahim Coşkun
- Berk İsmail Ünsal
- Recep Niyaz
- Okan Aydın
- İsmail Güven
- Gökhan Sazdağı
- Metin Sevinç
- Atabey Çiçek
Coach: Gökhan Keskin
- Preliminary round
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Morocco | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 |
Turkey | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 |
Albania | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | 1 |
Bosnia and Herzegovina | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 10 | −6 | 1 |
Source:[citation needed]
Turkey | 2–0 | Albania |
---|---|---|
Aydın 10' Sazdağı 86' |
Report[permanent dead link] |
Tevfik Sırrı Gür Stadium, Mersin
Referee: (Italy)
Bosnia and Herzegovina | 2–5 | Turkey |
---|---|---|
Bajić 18', 30' | Report | Sazdağı 14' Ünsal 39' Aydın 43' Coşkun 82' Çiçek 86' |
Tevfik Sırrı Gür Stadium, Mersin
Referee: (Italy)
- Semifinal
Tunisia | 0–2 | Turkey |
---|---|---|
Bardakcı 50' Niyaz 77' |
Tevfik Sırrı Gür Stadium, Mersin
Referee: (Ukraine)
- Gold Medal match
Morocco | 2–2 (a.e.t.) | Turkey |
---|---|---|
Khaloua 2' Ennaffati 71' |
Bardakcı 15' Coşkun 28' |
|
Penalties | ||
3–2 |
Tevfik Sırrı Gür Stadium, Mersin
Referee: (Italy)
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Turkey | 3–2 |
Gymnastics, artistic[]
Men[]
Athlete | Event | Rank |
---|---|---|
İbrahim Çolak | ||
Ferhat Arıcan | ||
Ümit Şamiloğlu |
Women[]
Athlete | Total[1] | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Demet Mutlu | 13.700 | 10.300 | 10.800 | 12.566 | 47.366 | QR 11 |
13.100 | 11.366 | 11.800 | 12.466 | 48.732 | 7 | |
13.300 | 10.666 | 11.566 | 11.166 | 46.698 | QR 12 | |
12.633 | 10.033 | 11.133 | 11.266 | 45.065 | 11 |
Athlete | Vault 1 | Vault 2 | Total[2] | Rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D Score | E Score | Penalty | Vault Score | D Score | E Score | Penalty | Vault Score | |||
Demet Mutlu | 5.000 | 8.700 | 13.700 | 4.600 | 8.733 | 13.333 | 13.516 | QR 5 | ||
5.000 | 8.500 | 13.500 | 4.600 | 8.833 | 13.433 | 13.466 | 4 |
Athlete | D Score | E Score | Pen. | Total[3] | Rank |
---|---|---|---|---|---|
5.000 | 8.133 | 13.133 | QR 7 | ||
5.000 | 7.000 | 12.000 | 7 | ||
4.700 | 6.866 | 11.566 | QR 15 |
Gymnastics, rhythmic[]
- Qualification
Gymnast | Total | Position | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
15.650 | 15.900 | 15.733 | 15.583 | 62.866 | 7 Q | |
15.200 | 16.217 | 14.883 | 14.867 | 61.167 | 8 Q | |
14.233 | 15.050 | 14.933 | 14.383 | 58.599 | 14 DNQ |
- Final
Gymnast | Total | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
15.217 | 15.783 | 14.933 | 15.450 | 61.383 | 7 | |
14.983 | 15.700 | 15.083 | 14.900 | 60.666 | 8 |
Handball[]
Men's tournament[]
- Team
Coach:
- Preliminary round
- Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkey | 4 | 3 | 0 | 1 | 113 | 107 | +6 | 6 |
Italy | 4 | 2 | 0 | 2 | 109 | 100 | +9 | 4 |
Serbia | 4 | 2 | 0 | 2 | 112 | 93 | +19 | 4 |
North Macedonia | 4 | 2 | 0 | 2 | 90 | 109 | −19 | 4 |
Algeria | 4 | 1 | 0 | 3 | 95 | 110 | −15 | 2 |
Source:[citation needed]
23 June 2013 14:00 |
Italy | 30–34 | Turkey | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Carlos Javier Gude, Juan Jose Gude (ESP) |
Skatar 9 | (13–19) | Döne 11 | ||
24 June 2013 16:00 |
Turkey | 30–29 | Serbia | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Mansour Al Suwaidi, Saleh Bamutref (QAT) |
Döne 7 | (17–13) | 8 | ||
26 June 2013 18:00 |
Algeria | 24–26 | Turkey | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Dalibor Jurinovic, Marko Mrvic (CRO) |
7 | (11–12) | Döne, 5 | ||
27 June 2013 12:00 |
Turkey | 23–24 | North Macedonia | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Mohamed Rashed, Tamer Elsayed (EGY) |
9 | (9–9) | 7 | ||
- Semifinals
29 June 2013 18:00 |
Egypt | 25–22 | Turkey | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Amer Konjicanin, Dino Konjicanin (BIH) |
Abouebaid, Issa, Radwan, , 4 | (13–11) | 6 | ||
- Bronze Medal Match
30 June 2013 10:00 |
Turkey | 32–26 | Italy | Lütfullah Aksungur Sports Hall, Adana Referees: Dalibor Jurinovic, Marko Mrvica (CRO) |
Döne 11 | (18–14) | , , 5 | ||
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Turkey | 4–2 |
Women's tournament[]
- Team
Coach: Hikmet Vurgun
- Preliminary round
- Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Serbia | 4 | 4 | 0 | 0 | 111 | 86 | +25 | 8 |
Montenegro | 4 | 2 | 0 | 2 | 81 | 88 | −7 | 4 |
Turkey | 4 | 2 | 0 | 2 | 96 | 98 | −2 | 4 |
Algeria | 4 | 1 | 0 | 3 | 89 | 95 | −6 | 2 |
Italy | 4 | 1 | 0 | 3 | 94 | 104 | −10 | 2 |
Source:[citation needed]
22 June 2013 17:00 |
Algeria | 23–25 | Turkey | Yüreğir Serinevler Arena, Adana Referees: Carlos Javier Gude, Juan Jose Gude (ESP) |
Ait Ahmed 5 | Şahin 7 | |||
23 June 2013 15:30 |
Turkey | 22–25 | Montenegro | Yüreğir Serinevler Arena, Adana Referees: Mansour Al Suwaidi, Saleh Bamutref (QAT) |
B. Yılmaz 8 | (10–10) | Mehmedovic 10 | ||
25 June 2013 14:00 |
Serbia | 24–21 | Turkey | Yüreğir Serinevler Arena, Adana Referees: Andrei Gousko, Siharhei Repkin |
6 | (11–7) | İskenderoğlu, B. Yılmaz 4 | ||
26 June 2013 13:00 |
Turkey | 28–26 | Italy | Yüreğir Serinevler Arena, Adana Referees: Amer Konjicanin, Dino Konjicanin (BIH) |
, Şahin 6 | (11–14) | Gheorghe 8 | ||
- Placement 5th – 6th Match
28 June 2013 13:00 |
Spain | 29–23 | Turkey | Yüreğir Serinevler Arena, Adana Referees: Simone Zandali, Stefano Riello (ITA) |
Cabral 10 | (16–11) | İskenderoğlu 6 | ||
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
6th | Turkey | 2–3 |
Judo[]
Men[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Final of Table | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
−60 kg | BYE | Fabio Basile W 1–0, 1–0 0–1 Ippon |
W 0–0, 1–0 1–0 Waza-Ari |
– | Yassine Moudatir L 0–1, 1–0 1–0 Ippon |
||
−66 kg | BYE | L 0–1, 0–0 0–0 Ippon |
– | W 1–0, 2–0 0–0 Awasete Ippon |
L 0–1, 1–0 0–0 Ippon |
4 | |
BYE | W 0–0, 0–0 1–0 Yuko |
W 1–0, 0–0 0–0 Ippon |
– | W 0–0, 0–0 1–0 Yuko |
|||
Safouane Attaf W 0–0, 1–0 1–1 Waza-Ari |
L 0–0, 0–0 0–0 -2 Shidos |
– | – | L 0–1, 0–2 0–0 Awasete Ippon |
4 | ||
-90 kg | L 0–1, 0–2 0–0 Awasete Ippon |
– | – | – | – | ||
W 1–0, 2–0, 1–0 Awasete Ippon |
L 0–0, 0–1, 1–0 Waza-Ari |
– | W 1–0, 0–0, 0–0 Ippon |
W 0–0, 1–0, 0–0 Golden Point |
|||
El Mehdi Malki L 0–1, 0–2, 0–0 Awasete Ippon |
– | – | – | – |
Women[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Final of Table | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ebru Şahin | −48 kg | BYE | BYE | W 1–0, 0–0, 0–0 Ippon |
– | Valentina Moscatt W 0–0, 1–0, 0–0 Waza-Ari |
|
−52 kg | BYE | Maria Karagiannopoulou W 1–0, 0–0, 0–0 Ippon |
Laura Gomez Ropinon L 0–1, 0–1, 0–0 Ippon |
– | Elena Moretti W 1–0, 2–1, 0–0 Awasete Ippon |
||
-57 kg | BYE | W 0–0, 0–0, 1–0 Yuko |
Vlora Bedeti L 0–1, 0–0, 0–0 Ippon |
– | L 0–1, 0–2, 0–0 Awasete Ippon |
4 | |
BYE | W 1–0, 0–0, 0–0 Ippon |
L 0–1, 0–1, 0–0 Ippon |
– | L 0–1, 0–0, 1–1 Ippon |
4 | ||
Belkis Zehra Kaya | BYE | Larisa Ceric W 1–0, 2–0, 0–0 Awasete Ippon |
Nihel Chikhrouhou L 0–1, 0–0, 0–0 Ippon |
– | W 1–0, 0–0, 0–0 Ippon |
Karate[]
Men[]
Athlete | Event | 1/8 Final | Quarterfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aykut Kaya | L 0–1 |
- | - | - | - | ||
Omer Kemaloglu | W 5–1 |
W 10–1 |
W 4–1 |
– | W 4–3 |
||
Serkan Yagci | W 4–0 |
W 5–1 |
W 4–1 |
– | W 7–1 |
||
L 1–9 |
– | – | – | – | |||
Enes Erkan | W 3–0 |
W 5–3 |
W 3–3 HAN |
– | L 1–7 |
Women[]
Athlete | Event | 1/8 Final | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Serap Ozcelik | BYE | Alexandra Recchia W 2–1 |
W 7–0 |
– | W 8–0 |
||
Tuba Yenen | BYE | W 8–0 |
W 1–0 |
– | Lucie Ignace W 1–1 HAN |
||
W 1–0 |
W 2–1 |
W 2–1 |
– | W 0–0 HAN |
|||
Hafsa Şeyda Burucu | W 6–0 |
W 0–0 HAN |
W 4–2 |
– | W 5–2 HAN |
||
Meltem Hocaoglu | BYE | W 3–1 |
W 1–0 |
– | W 2–1 |
Rowing[]
Athlete | Event | Heat | Repechage | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Single sculls | 7:29.11 | 7:27.65 | 7:12.94 | 5 | |
Huseyin Kandemir | Lightweight single sculls | 7:15.25 | – | 7:06.81 | |
|
Coxless pair | 6:47.79 | – | 6:46.68 | 4 |
Enes Kusku |
Lightweight double sculls | 7:00.23 | 6:28.91 | 6:31.24 |
Sailing[]
Men[]
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
16 | 6 | 17 | 5 | 4 | 10 | – | 8 | 13 | 15 | 10 | 94 | |||
Mustafa Cakir | 19 | 11 | 14 | 20 | 12 | 12 | – | 15 | 14 | 19 | 18 | 136 | ||
Ates Cinar Deniz Cinar |
3 | 3 | 1 | 2 | – | 8 | 6 | 8 | 6 | 8 | 7 | 45 | ||
10 | 10 | 4 | 9 | – | 10 | 9 | 10 | 9 | 10 | 10 | 81 |
Women[]
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Nazli Cagla Donertas | 4 | 5 | 3 | 1 | 3 | 4 | 4 | 2 | 4 | 5 | 2 | 35 | ||
10 | 7 | – | 6 | 11 | 11 | 10 | 7 | 6 | 10 | 11 | 78 | |||
7 | 7 | 8 | 5 | – | 8 | 7 | 8 | 7 | 8 | 8 | 65 |
Shooting[]
Men[]
Athlete | Event | Total | Rank |
---|---|---|---|
Yusuf Dikec | 577 | ||
577 | |||
Yusuf Dikec | 555 | ||
Ismail Keles | 548 | ||
614.1 | |||
Omer Akgun | 612.9 | ||
612.1 | |||
612.4 | |||
1107 | |||
1123 | |||
Alp Kizilsu | 122 | ||
Oguzhan Tuzun | 121 | ||
Yavuz Ilnam | 134 | ||
133 | |||
111 | |||
117 |
Women[]
Athlete | Event | Total | Rank |
---|---|---|---|
372 | |||
377 | |||
551 | |||
400.7 | |||
403.7 | |||
Nihan Kantarci | 67 |
Swimming[]
Men[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
50 metre freestyle | 22.71 | 2 | 22.94 | 7 | |
Kemal Arda Gurdal | 22.90 | 3 | 22.82 | 5 | |
50.17 | 1 | 49.83 | 5 | ||
Kemal Arda Gürdal | 50.29 | 2 | 49.41 NR | ||
1:56.76 | 6 | – | DNQ | ||
Nezir Karap | 1:52.26 | 2 | – | DNQ | |
Ediz Yildirimer | 400 metre freestyle | 3:58.29 | 4 | – | DNQ |
Nezir Karap | 3:55.51 NR | 2 | 3:56.07 | 6 | |
Nezir Karap | 1500 metre freestyle | DNS | – | DNQ | |
50 metre backstroke | 26.07 | 5 | 25:89 NR | 5 | |
26.94 | 8 | 26.99 | 8 | ||
55.90 | 1 | 56.21 | 6 | ||
58.33 | 5 | 58.01 | 8 | ||
2:11.94 | 3 | 2:11.97 | 8 | ||
2:08.96 | 5 | 2:07.29 | 6 | ||
Demir Atasoy | 28.05 | 1 | 28.10 | 5 | |
Ömer Aslanoglu | 29.04 | 4 | – | DNQ | |
Demir Atasoy | 100 metre breaststroke | 1:02.13 | 2 | 1:02.04 | 4 |
Ömer Aslanoglu | 1:03.21 | 7 | 1:03.37 | 8 | |
2:21.84 | 4 | 2:23.64 | 8 | ||
2:22.37 | 5 | – | DNQ | ||
25.39 | 5 | – | DNQ | ||
Iskender Baslakov | 24.30 NR | 3 | 24.53 | 8 | |
100 metre butterfly | 54.70 | 3 | – | DNQ | |
55.28 | 4 | – | DNQ | ||
2:03.36 | 4 | – | DNQ | ||
2:06.69 | 6 | – | DNQ | ||
200 metre individual medley | 2:05.22 | 6 | 2:04.61 | 6 | |
2:06.24 | 8 | 2:07.59 | 8 | ||
4:28.95 | 4 | 4:26.59 | 5 | ||
4:27.41 | 3 | 4:30.68 | 8 | ||
() Iskender Baslakov () Kemal Arda Gürdal |
3:24.02 | 2 | 3:18.79 NR | ||
() Kemal Arda Gurdal () Nezir Karap () (Ediz Yildirimer) |
7:41.14 | 3 | 7:25.67 NR | ||
() Demir Atasoy () () Kemal Arda Gürdal |
3:53.65 | 4 | 3:41.58 NR |
Women[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Burcu Dolunay | 25.75 | 1 | 25.42 | ||
26.70 | 6 | – | DNQ | ||
Burcu Dolunay | 56.91 | 2 | 56.82 | 8 | |
58.48 | 4 | – | DNQ | ||
Gizem Bozkurt | 2:05.37 | 4 | – | DNQ | |
400 metre freestyle | 4:21.20 | 6 | 4:25.31 | 8 | |
Halime Zulal Zeren | 4:30.21 | 6 | – | DNQ | |
800 metre freestyle | 9:06.30 | 1 | |||
9:20.27 | 3 | ||||
Hazal Sarikaya | 50 metre backstroke | 29.65 | 5 | 29.68 | 8 |
Gizem Çam | 30.13 | 4 | – | DNQ | |
Hazal Sarikaya | 100 metre backstroke | 1:03.48 | 2 | 1:04.52 | 8 |
Halime Zulal Zeren | 1:04.42 | 4 | 1:02.70 | 4 | |
Gizem Çam | 200 metre backstroke | 2:28.24 | 6 | – | DNQ |
Halime Zülal Zeren | 2:16.14 | 2 | 2:14.93 NR | ||
Dilara Buse Gunaydin | 32.43 | 2 | 32.04 NR | ||
32.87 | 4 | – | DNQ | ||
Dilara Buse Gunaydin | 100 metre breaststroke | 1:09.21 | 1 | 1:09.00 NR | |
1:15.05 | 11 | – | DNQ | ||
Dilara Buse Gunaydin | 2:32.40 | 3 | 2:28.20 NR | ||
2:43.39 | 6 | – | DNQ | ||
Iris Rosenberger | 27.55 | 3 | 27.45 | 7 | |
28.14 | 4 | 27.77 | 8 | ||
Iris Rosenberger | 1:00.93 | 2 | 1:01.54 | 7 | |
Gizem Bozkurt | 1:01.88 | 4 | 1:01.20 | 5 | |
Iris Rosenberger | DNS | – | DNQ | ||
Melisa Akarsu | 2:17.45 | 3 | 2:16.76 | 5 | |
Gizem Bozkurt | 200 metre individual medley | 2:21.03 | 7 | 2:17.08 NR | 4 |
Melisa Akarsu | 2:21.40 | 9 | – | DNQ | |
400 metre individual medley | 5:09.17 | 5 | – | DNQ | |
Melisa Akarsu | 4:59.16 | 4 | 4:57.64 NR | 6 | |
() Halime Zulal Zeren () Gizem Bozkurt Burcu Dolunay |
4×100 metre freestyle relay | 3:57.84 | 6 | 3:47.35 NR | |
() Gizem Bozkurt Melisa Akarsu () Halime Zulal Zeren |
8:40.04 | 4 | 8:25.01 NR | 4 | |
(Gizem Çam) Halime Zulal Zeren () Dilara Buse Gunaydin (Gizem Bozkurt) ıris Rosenberger () Burcu Dolunay |
4:22.01 | 5 | 4:09.29 | 5 |
Paralympics[]
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
1:10.66 | 5 | – | DNQ | ||
1:13.20 | 6 | – | DNQ | ||
Ozlem Kaya | Women's 100 metre freestyle S10 | 1:36.44 | 4 | 1:35.28 | 8 |
1:15.11 | 3 | 1:12.27 | 5 |
Table tennis[]
Men[]
- Round robin
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Match #3 | Match #4 | Match #5 | Match #6 | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bora Vang | W 4–0 (11–5, 11–4, 11–1, 11–1) |
W 4–0 (11–7, 11–9, 11–4, 11–5) |
W 4–2 (9–11, 8–11, 12–11, 12–10, 11–4, 12–10) |
W 4–0 (11–7, 11–7, 11–9, 11–9) |
W 4–2 (9–11, 8–11, 13–11, 12–10, 11–4, 12–10) |
W 4–0 (11–8, 11–7, 11–4, 11–4) |
Q | |
Ahmet Li | W 4–1 (6–11, 11–9, 12–10, 13–11, 11–2) |
W 4–0 (11–5, 11–2, 11–1, 11–3) |
W 4–1 (10–12, 11–4, 11–5, 11–4, 11–4) |
L 3–4 (11–9, 11–8, 11–3, 8–11, 12–14, 6–11, 8–11) |
W 4–0 (14–12, 11–4, 11–5, 11–5) |
– | Q | |
|
– | – | – | – | – | DNQ | ||
Bora Vang Ahmet Li |
Egypt |
Greece |
– | – | – | – | Q |
- Knockout stage
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final/Bronze medal | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Bora Vang | W 4–2 (11–9, 1–11, 11–7, 11–3, 11–7, 8–11, 11–8) |
W 4–1 (11–4, 11–13, 11–5, 11–6, 11–7) |
W 4–1 (11–4, 11–13, 11–5, 11–6, 11–7) |
||
Ahmet Li | W 4–0 (11–6, 11–8, 11–7, 11–9) |
L 3–4 (11–7, 9–11, 11–9, 11–8, 9–11, 6–11, 9–11) |
|
||
Bora Vang Ahmet Li |
– | Spain W 3–0 (11–4, 11–8, 11–8) |
Italy W 3–0 |
Women[]
- Round robin
Athlete | Event | Match #1 | Match #2 | Match #3 | Qualification |
---|---|---|---|---|---|
Melek Hu | W 4–0 (11–8, 11–2, 11–8, 11–3) |
W 4–1 (13–11, 11–3, 9–11, 11–5, 11–5) |
W 4–0 (11–2, 11–4, 11–5, 11–1) |
Q | |
L 0–4 (4–11, 6–11, 10–12, 4–11) |
L 0–4 (5–11, 5–11, 6–11, 9–11) |
– | DNQ | ||
Melek Hu |
Italy |
– | – | DNQ |
- Knockout stage
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Melek Hu | W 4–1 (11–5, 11–6, 13–15, 11–4, 11–3) |
W 4–1 (11–8, 11–9, 8–11, 13–11, 11–4) |
W 4–3 (9–11, 11–3, 10–12, 5–11, 11–6, 12–10, 11–6) |
Taekwondo[]
Men[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
−58 kg | BYE | Politis (GRE) W 6–2 |
(ESP) L 2–5 |
BYE | ||
Servet Tazegül | −68 kg | BYE | Ghofran (EGY) W 10–9 |
(ESP) L 7–12 |
BYE | |
Yunus Sarı | −80 kg | BYE | Michel Samaha (LIB) W 5–4 |
Chernoubi (MAR) L 2–3 |
BYE | |
Ali Sarı | +80 kg | (FRA) W 2–1 |
(ESP) W 14–8 |
Leonardo Basile (ITA) W 3–2 |
Nikolaidis (GRE) W 5–0 |
Women[]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Rukiye Yıldırım | −49 kg | BYE | (ESP) W 4–3 |
Kouttouki (CYP) W 3–1 |
Abdelsalam (EGY) L 11–12 |
|
−57 kg | BYE | Gladović (SRB) W 7–1 |
Paoli (LIB) W 15–7 |
Calvo (ESP) L 1–2 |
||
Nur Tatar | -67 kg | BYE | BYE | Wahba (EGY) W 6–1 |
(MAR) W 10–4 |
|
+67 kg | BYE | (ITA) W 8–6 |
Mandić (SRB) L 6–1 |
BYE |
Tennis[]
Men[]
Athlete | Event | Qualification | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Anil Yuksel | Singles | Stefano Travaglia L 0–2 (1–6, 4–6) |
– | – | – | |
Marsel İlhan | Tomislav Ternar W 2–1 (6–7, 6–1, 6–3) |
W 2–0 (6–4, 6–1) |
Mohamed Haythem Abid W 2–1 (4–6, 6–3, 6–4) |
Blaz Rola L 2–3 (7–6, 2–6, 6–3, 6–7, 2–6) |
||
Marsel İlhan |
BYE | BYE | Mohamed Haythem Abid Malek Jaziri L 1–2 (2–6, 6–4, 8–10) |
David Perez Sanz L 0–2 (2–6, 3–6) |
4 |
Women[]
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Cagla Buyukakcay | W 2–0 (6–1, 6–3) |
Anastasia Grymalska W 2–1 (4–6, 6–2, 7–5) |
Sara Sorribes Tormo W 2–0 (6–1, 6–3) |
||
Pemra Ozgen | Federica Di Sarra L 0–2 (1–6, 4–6) |
– | – | ||
Cagla Buyukakcay Pemra Ozgen |
BYE | Nour Abbes Ons Jabeur W 2–0 (6–3, 6–2) |
Federica Di Sarra Anastasia Grymalska W 2–1 (7–6, 4–6, 14–12) |
Volleyball[]
Men's tournament[]
- Team
Coach: Veljko Basic
- Preliminary round
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | France | 4 | 1 | 1 | 5 | 4 | 1.250 | 214 | 215 | 0.995 |
2 | Turkey | 3 | 1 | 1 | 4 | 4 | 1.000 | 199 | 190 | 1.047 |
3 | Egypt | 2 | 1 | 1 | 4 | 5 | 0.800 | 193 | 201 | 0.960 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23-Jun | 18:00 | Turkey | 3–1 | Egypt | 21–25 | 25–21 | 25–20 | 25–15 | 96–81 | ||
25-Jun | 18:00 | France | 3–1 | Turkey | 22–25 | 25–22 | 25–21 | 37–35 | 109–103 |
- Semifinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27-Jun | 15:30 | Turkey | 2–3 | Italy | 25–21 | 19–25 | 15–25 | 25–21 | 12–15 | 96–107 |
- Bronze medal match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29-Jun | 15:00 | Turkey | 2–3 | France | 21–25 | 25–17 | 25–18 | 21–25 | 12–15 | 104–100 |
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
4th | Turkey | 1–3 |
Women's tournament[]
- Team
- Gözde Kırdar Sonsırma
- Büşra Cansu
- Neslihan Darnel
- Seda Tokatlıoğlu
- Bahar Toksoy
- Naz Aydemir
- Gizem Güreşen Karadayı
- Güldeniz Önal
- Ergül Avcı
- Esra Gümüş
Coach: Massimo Barbolini
- Preliminary round
Pts | Matches | Sets | Points | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Team | W | L | W | L | Ratio | W | L | Ratio | |
1 | Turkey | 6 | 2 | 0 | 6 | 1 | 6.000 | 169 | 121 | 1.397 |
2 | Slovenia | 3 | 1 | 1 | 3 | 3 | 1.000 | 128 | 134 | 0.955 |
3 | Greece | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | 0.167 | 127 | 169 | 0.751 |
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24-Jun | 18:00 | Turkey | 3–0 | Slovenia | 25–17 | 25–21 | 25–15 | 75–53 | |||
26-Jun | 18:00 | Greece | 1–3 | Turkey | 6–25 | 25–19 | 14–25 | 23–25 | 68–94 |
- Semifinals
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28-Jun | 18:00 | Turkey | 3–0 | Croatia | 25–14 | 25–16 | 25–14 | 75–44 |
- Gold medal match
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30-Jun | 14:00 | Italy | 3–1 | Turkey | 23–25 | 25–22 | 25–23 | 25–21 | 98–91 |
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
Turkey | 3–1 |
Water polo[]
Men's tournament[]
- Preliminary round
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Croatia | 2 | 2 | 0 | 0 | 25 | 11 | +14 | 4 |
Spain | 2 | 1 | 0 | 1 | 20 | 11 | +9 | 2 |
Turkey | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 | 30 | −23 | 0 |
Source:[citation needed]
June 21, 2013 19:30 |
Report | Turkey | 3–13 | Spain | Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin Referees: Miskovic (SRB) and Collantoni (ITA) |
Score by quarters: 1–3, 1–4, 0–3, 1–3 | |||||
3 players, 1 | Goals | , 3 |
June 22, 2013 19:30 |
Report | Turkey | 4–17 | Croatia | Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin Referees: Miskovic (SRB) and Collantoni (ITA) |
Score by quarters: 1–5, 1–6, 1–4, 1–2 | |||||
2 | Goals | Muslim 5 |
- Elimination stage
- Crossover
June 23, 2013 16:30 |
Report | Serbia | 9–8 | Turkey | Çiftlikköy Campus Swimming Pool, Mersin Referees: Reemnet (NED) and Collantoni (ITA) |
Score by quarters: 1–1, 0–2, 2–3, 5–2 OT: (0–0, 1–0) | |||||
3 | Goals | 4 |
- Final standing
Rank | Team | Record |
---|---|---|
7 | Turkey | 0–3 |
Weightlifting[]
Men[]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Bünyamin Sezer | −62 kg | 135 | 151 | ||
−69 kg | 136 | 4 | 155 | 5 | |
Semih Yağcı | −77 kg | 151 | |||
Nezir Sağır | −85 kg | 193 |
Women[]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Sibel Özkan | −48 kg | 78 | |||
Ayşegül Çoban | −53 kg | 82 | 110 | ||
−53 kg | 82 | 96 | |||
Aylin Daşdelen | −58 kg | 87 | 113 | ||
Sibel Şimşek | −63 kg | 100 | 121 | ||
−69 kg | |||||
−75 kg | 108 |
Wrestling[]
- Men's Freestyle
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Repechage 1 | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Ahmet Peker | L 0–2 PO |
W 2–0 PO |
||||
W 2–0 ST |
W 2–0 PP |
W 2–0 PO |
||||
Mustafa Kaya | W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
W 2–0 PP |
|||
Soner Demirtaş | W 2–0 PP |
W 2–1 PP |
W 2–0 PP |
|||
Serdar Böke | Adnen Rhimi W 2–0 PO |
W 2–0 PP |
W 2–0 PP |
|||
Rıza Yıldırım | W 2–0 PP |
Egzon Shala W 2–0 PP |
W 2–0 PO |
|||
Taha Akgül | W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
W 2–0 VB |
- Men's Greco-Roman
Athlete | Event | 1/8 Final | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Fatih Üçüncü | W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
Haithem Mahmoud L 1–2 PP |
|||
W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
Tarik Belmadani T 0–0 VB |
||||
Atakan Yüksel | W 2–0 PO |
Dominik Etlinger W 2–1 PP |
Aleksandar Maksimovic W 2–0 PO |
|||
W 2–0 PO |
W 2–1 PP |
Neven Zugaj W 2–0 PO |
||||
Selçuk Çebi | W 2–0 PP |
W 2–0 PP |
W 2–0 PO |
|||
Cenk İldem | W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
Melonin Noumonvi T 1–1 PO |
||
Rıza Kayaalp | BYE | W 2–0 PO |
W 2–0 PO |
- Women's Freestyle
Athlete | Event | Nordic Pool 1 | Nordic Pool 2 | Nordic Pool 3 | Nordic Pool 4 | Semifinal | Final / BM | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
W 2–0 PP |
L 0–2 PP |
Maroi Mezien W 2–0 PP |
||||||
W 1–0 VT |
L 0–2 PO |
|||||||
Maria Prevolaraki L 0–2 PP |
L 1–2 PP |
Marwa Amri L 0–2 PO |
L 0–2 VT |
|||||
Hafize Şahin | W 2–0 PO |
Hela Riabi W 2–1 PP |
W 2–0 PP |
W 1–0 VT |
||||
Elif Jale Yeşilırmak | T 1–1 VT |
W 2–0 PO |
||||||
Yasemin Adar | W 2–0 PO |
W 2–0 VT |
Maria Louiza Vryoni T 0–0 VB |
References[]
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2013-09-03. Retrieved 2013-06-25.CS1 maint: archived copy as title (link)
- ^ http://info.mersin2013.gov.tr/pdf/GA/GAW440900.P_4.C73J.ENG.1.0.pdf[permanent dead link]
- ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2013-08-10. Retrieved 2013-06-25.CS1 maint: archived copy as title (link)
External links[]
- Archery results at Mersin 2013
- Athletics results at Mersin 2013
- Badminton results at Mersin 2013
- Beach volleyball results at Mersin 2013
- Bocce results at Mersin 2013
- Canoeing results at Mersin 2013
- Gymnasticsi rhythmic results at Mersin 2013
- Handball results at Mersin 2013
- Judo results at Mersin 2013
- Karate results at Mersin 2013
- Rowing results at Mersin 2013
- Sailing results at Mersin 2013
- Shooting results at Mersin 2013
- Swimming results at Mersin 2013
- Table tennis results at Mersin 2013
- Tennis results at Mersin 2013
- Wrestling results at Mersin 2013
Categories:
- Nations at the 2013 Mediterranean Games
- Turkey at the Mediterranean Games
- 2013 in Turkish sport