This article
needs additional citations for verification .
Please help by adding citations to reliable sources . Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: – · · · scholar · JSTOR (January 2010 ) (Learn how and when to remove this template message )
Football tournament season
2000–01 Football League Trophy Country England Wales Teams 56 Champions Port Vale Runners-up Brentford Matches played 57
The Football League Trophy 2000–01 , known as the LDV Vans Trophy 2000–01 for sponsorship reasons, was the 17th staging of the Football League Trophy , a knock-out competition for English football clubs in Second and Third Division . The winners were Port Vale and the runners-up were Brentford .
The competition began on 28 November 2000 and ended with the final on 22 April 2001 at the Millennium Stadium .
In the first round, there were two sections: North and South. In the following rounds each section gradually eliminates teams in knock-out fashion until each has a winning finalist. At this point, the two winning finalists face each other in the combined final for the honour of the trophy. In addition to the 48 league teams, 8 Conference teams were also invited.
First round [ ]
Blackpool , Macclesfield Town , Shrewsbury Town and Walsall from the North section all received byes.
Leyton Orient , Reading , Swansea City and Swindon from the South section all received byes.
Northern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
28 November
Lincoln City
3 – 2
Morecambe
5 December
Chester City
1 – 0
Hull City
5 December
Doncaster Rovers
3 – 2
Rochdale [1]
5 December
Rotherham United
3 – 4
Chesterfield [1]
6 December
Stoke City
3 – 1
Scarborough
9 December
Bury
2 – 1
Mansfield Town
9 December
Wrexham
0 – 1
Halifax Town
11 December
Hartlepool United
3 – 2
'Scunthorpe United
12 December
Kidderminster Harriers
2 – 1
Carlisle United [1]
9 January
Oldham Athletic
2 – 3
Wigan Athletic [1]
9 January
Port Vale
3 – 0
Notts County
9 January
York City
0 – 4
Darlington
Southern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
28 November
Barnet
2 – 0
Rushden & Diamonds
5 December
Bournemouth
1 – 1
Dover Athletic [1]
Bournemouth won on penalties
5 December
Brentford
4 – 1
Oxford United
5 December
Brighton & Hove Albion
2 – 0
Cardiff City
5 December
Cambridge United
2 – 0
Colchester United
5 December
Millwall
4 – 1
Northampton Town
5 December
Peterborough United
1 – 0
Luton Town
5 December
Plymouth Argyle
3 – 0
Bristol City
5 December
Southend United
2 – 0
Cheltenham Town
5 December
Wycombe Wanderers
1 – 0
Exeter City
9 December
Torquay United
0 – 2
Bristol Rovers
19 December
Hereford United
4 – 0
Yeovil Town
Second round [ ]
Northern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
9 January
Chesterfield
4 – 2
Macclesfield Town
9 January
Halifax Town
2 – 3
Stoke City
9 January
Hartlepool United
3 – 1
Doncaster Rovers
9 January
Lincoln City
3 – 1
Blackpool
10 January
Bury
2 – 0
Kidderminster Harriers
10 January
Darlington
2 – 0
Shrewsbury Town
16 January
Port Vale
2 – 0
Chester City
30 January
Walsall
2 – 1
Wigan Athletic
Southern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
9 January
Bournemouth
0 – 1
Swansea City
9 January
Brighton and Hove Albion
2 – 2
Brentford [1]
Brentford won on penalties (Played at Brentford)
9 January
Bristol Rovers
3 – 0
Plymouth Argyle
9 January
Hereford United
1 – 2
Reading
9 January
Leyton Orient
0 – 2
Wycombe Wanderers
9 January
Millwall
0 – 0
Swindon Town [1]
Swindon won on penalties
9 January
Peterborough United
1 – 3
Barnet
9 January
Southend
3 – 1
Cambridge United
Quarter-finals [ ]
Northern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
30 January
Bury
0 – 3
Chesterfield
30 January
Lincoln City
1 – 0
Hartlepool United
6 February
Port Vale
4 – 0
Darlington
7 February
Stoke City
4 – 0
Walsall
Southern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
30 January
Barnet
1 – 2
Brentford
30 January
Southend United
1 – 0
Bristol Rovers
30 January
Swansea City
1 – 0
Reading
30 January
Swindon Town
2 – 1
Wycombe Wanderers
Area semi-finals [ ]
Northern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
13 February
Lincoln City
4 – 1
Chesterfield
13 February
Port Vale
2 – 1
Stoke City [1]
Played at Stoke City's Britannia Stadium
Southern Section [ ]
Date
Home team
Score
Away team
13 February
Southend United
2 – 1
Swindon Town [1]
14 February
Swansea City
2 – 3
Brentford
Area finals [ ]
Northern Area final [ ]
Southern Area final [ ]
Final [ ]
MATCH RULES
90 minutes.
30 minutes of extra-time if necessary.
Penalty shoot-out if scores still level.
Maximum of 3 substitutions.
Notes [ ]
External links [ ]
Associate Members' Cup, Football League Trophy and EFL Trophy
Associate Members' Cup (1983–1992)
Seasons Finals
EFL Trophy (2016–present)
Seasons Finals
National teams
League competitions
Level 1 Levels 2–4 Level 5 Levels 6–7 Levels 8–9
Isthmian League (Two , Three )
Combined Counties League (level 8 only )
Eastern Counties League (Premier , One )
Essex Senior League (level 8 only )
Hellenic League (Premier , One East , One West )
Kent League (level 8 only )
Midland Alliance (level 8 only )
Midland Football Combination (level 9 only )
North West Counties League (One , Two )
Northern Counties East League (Premier , One )
Northern League (One , Two )
Spartan South Midlands League (Premier , Senior )
Sussex County League (One , Two )
United Counties League (Premier , One )
Wessex League (level 8 only )
West Midlands (Regional) League (level 9 only )
Western League (Premier , One )
Cup competitions
FA cups Football League cups
European competitions