2007–08 CEV Cup
2007–08 Men's CEV Cup | |
---|---|
League | CEV Cup |
Sport | Volleyball |
Duration | 20 October 2007 – 24 March 2008 |
Finals | |
Champions | Roma Volley |
Runners-up | Noliko Maaseik |
Finals MVP | (ROM) |
The 2007–08 CEV Cup was the 36th edition of the European CEV Cup volleyball club tournament, the former Top Teams Cup.
Roma Volley beat Noliko Maaseik in the finale. Italian was awarded a title of the Most Valuable Player.[1]
Participating teams[]
Country | Number of teams | Teams |
---|---|---|
Austria | 1 | Hypo Tirol Innsbruck |
Belgium | 2 +1 | , Sartorius Asse Lennik, Noliko Maaseik |
Croatia | 1 | Mladost Zagreb |
Czech Republic | 1 | VK Dukla Liberec |
Finland | 2 | Perungan Pojat Rovaniemi, Pielaveden Sampo Pielavesi |
France | 2 | Stade Poitevin Poitiers, |
Germany | 1 | Evivo Düren |
Greece | 1 +2 | PAOK Thessaloniki, Iraklis Thessaloniki, Olympiacos Piraeus |
Hungary | 2 | , |
Italy | 1 | Roma Volley |
North Macedonia | 2 | , |
Montenegro | 1 +1 | Budvanska Rivijera Budva, Budućnost Podgorica |
Netherlands | 1 | |
Poland | 2 | AZS Olsztyn, Wkręt-met Domex AZS Częstochowa |
Romania | 2 | Tomis Constanța, Dinamo Bucuresti |
Russia | 2 | Iskra Odintsovo, Fakel Novy Urengoy |
Spain | 2 | Arona Tenerife, |
Serbia | 1 | Radnicki Kragujevac |
Slovenia | 2 | OK Maribor, |
Switzerland | 2 | , TV Amriswil |
Turkey | 1 | İstanbul Büyükşehir Belediyesi |
Reglament[]
When the two matches result in one win and one defeat for each team, the teams must play one extra set called GOLDEN SET. The Golden Set is to be played as a tie break set until 15 points. The team winning this GOLDEN SET will qualify for the next round regardless the results of the previous matches.
Main phase[]
16th Finals[]
The 16 winning teams from the 1/16 Finals will compete in the 1/8 Finals playing Home & Away matches. The losers of the 1/16 final matches qualify for the 3rd round in .
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
AZS Olsztyn | 5–4 | Sartorius Asse Lennik | 3–1 | 2–3 | 13–15 |
Dinamo Bucuresti | 3–4 | VK Dukla Liberec | 3–1 | 0–3 | 8–15 |
0–6 | Fakel Novy Urengoy | 0–3 | 0–3 | ||
2–6 | 1–3 | 1–3 | |||
Iskra Odintsovo | 6–0 | 3–0 | 3–0 | ||
Wkręt-met D. AZS Częstochowa | 6–1 | Evivo Düren | 3–1 | 3–0 | |
Perungan Pojat Rovaniemi | 4–6 | Tomis Constanța | 2–3 | 2–3 | |
Mladost Zagreb | 0–6 | Hypo Tirol Innsbruck | 0–3 | 0–3 | |
Arona Tenerife | 6–1 | 3–0 | 3–1 | ||
TV Amriswil | 1–6 | Radnicki Kragujevac | 1–3 | 0–3 | |
Budvanska Rivijera Budva | 6–1 | OK Maribor | 3–1 | 3–0 | |
6–3 | PAOK Thessaloniki | 3–1 | 3–2 | ||
Stade Poitevin Poitiers | 3–6 | 2–3 | 1–3 | ||
0–6 | 0–3 | 0–3 | |||
İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 6–1 | 3–0 | 3–1 | ||
Pielaveden Sampo Pielavesi | 3–6 | Roma Volley | 1–3 | 2–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Oct | 15:00 | AZS Olsztyn | 3–1 | Sartorius Asse Lennik | 25–27 | 25–16 | 25–17 | 25–18 | 100–78 | Report | |
20 Oct | 18:00 | Dinamo Bucuresti | 3–1 | VK Dukla Liberec | 25–17 | 25–18 | 19–25 | 25–23 | 94–83 | Report | |
21 Oct | 18:00 | 0–3 | Fakel Novy Urengoy | 22–25 | 19–25 | 22–25 | 63–75 | Report | |||
20 Oct | 19:15 | 1–3 | 25–21 | 25–27 | 21–25 | 20–25 | 91–98 | Report | |||
27 Oct | 18:00 | Iskra Odintsovo | 3–0 | 25–12 | 25–16 | 25–16 | 75–44 | Report | |||
27 Oct | 15:00 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 3–1 | Evivo Düren | 25–22 | 25–17 | 23–25 | 25–15 | 98–79 | Report | |
21 Oct | 17:00 | Perungan Pojat Rovaniemi | 2–3 | Tomis Constanța | 16–25 | 25–15 | 22–25 | 25–22 | 13–15 | 101–102 | Report |
21 Oct | 20:00 | Mladost Zagreb | 0–3 | Hypo Tirol Innsbruck | 21–25 | 14–25 | 14–25 | 49–75 | Report | ||
20 Oct | 18:30 | Arona Tenerife | 3–0 | 25–21 | 25–14 | 25–21 | 75–56 | Report | |||
21 Oct | 17:00 | TV Amriswil | 1–3 | Radnicki Kragujevac | 15–25 | 21–25 | 25–21 | 21–25 | 82–96 | Report | |
27 Oct | 18:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–0 | OK Maribor | 25–20 | 25–15 | 20–21 | 70–56 | Report | ||
21 Oct | 18:00 | 3–1 | PAOK Thessaloniki | 25–21 | 25–12 | 24–26 | 26–24 | 100–83 | Report | ||
27 Oct | 20:00 | Stade Poitevin Poitiers | 1–3 | 25–23 | 27–29 | 27–29 | 23–25 | 102–106 | Report | ||
27 Oct | 17:30 | 0–3 | 15–25 | 15–25 | 17–25 | 47–75 | Report | ||||
20 Oct | 18:00 | İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 3–0 | 25–19 | 25–15 | 25–22 | 75–56 | Report | |||
21 Oct | 16:00 | Pielaveden Sampo Pielavesi | 1–3 | Roma Volley | 25–19 | 22–25 | 23–25 | 22–25 | 92–94 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Oct | 20:30 | Sartorius Asse Lennik | 3–2 | AZS Olsztyn | 25–19 | 17–25 | 25–20 | 17–25 | 18–16 | 102–105 | Report |
Golden set | Sartorius Asse Lennik | 15–13 | AZS Olsztyn | ||||||||
27 Oct | 18:00 | VK Dukla Liberec | 3–0 | Dinamo Bucuresti | 25–16 | 25–13 | 25–17 | 75–46 | Report | ||
Golden set | VK Dukla Liberec | 15–8 | Dinamo Bucuresti | ||||||||
27 Oct | 18:00 | Fakel Novy Urengoy | 3–0 | 25–18 | 25–19 | 25–22 | 75–59 | Report | |||
27 Oct | 20:00 | 3–1 | 25–17 | 21–25 | 25–20 | 25–21 | 96–83 | Report | |||
21 Oct | 19:00 | 0–3 | Iskra Odintsovo | 19–25 | 29–31 | 17–25 | 65–81 | Report | |||
20 Oct | 19:30 | Evivo Düren | 0–3 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 19–25 | 21–25 | 21–25 | 61–75 | Report | ||
27 Oct | 17:00 | Tomis Constanța | 3–2 | Perungan Pojat Rovaniemi | 25–13 | 14–25 | 25–18 | 23–25 | 15–13 | 102–94 | Report |
26 Oct | 20:15 | Hypo Tirol Innsbruck | 3–0 | Mladost Zagreb | 25–21 | 25–18 | 25–22 | 75–61 | Report | ||
28 Oct | 17:30 | 1–3 | Arona Tenerife | 18–25 | 25–22 | 18–25 | 23–25 | 84–97 | Report | ||
28 Oct | 19:00 | Radnicki Kragujevac | 3–0 | TV Amriswil | 25–16 | 25–23 | 25–22 | 75–61 | Report | ||
20 Oct | 17:30 | OK Maribor | 1–3 | Budvanska Rivijera Budva | 20–25 | 17–25 | 25–18 | 13–25 | 75–93 | Report | |
28 Oct | 16:00 | PAOK Thessaloniki | 2–3 | 25–22 | 25–21 | 17–25 | 18–25 | 11–15 | 96–108 | Report | |
20 Oct | 17:00 | 3–2 | Stade Poitevin Poitiers | 14–25 | 30–28 | 25–18 | 15–25 | 15–11 | 99–107 | Report | |
21 Oct | 17:00 | 3–0 | 25–21 | 25–13 | 25–21 | 75–55 | Report | ||||
28 Oct | 17:30 | 1–3 | İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 25–14 | 23–25 | 25–27 | 21–25 | 94–91 | Report | ||
27 Oct | 18:00 | Roma Volley | 3–2 | Pielaveden Sampo Pielavesi | 25–23 | 20–25 | 25–19 | 21–25 | 19–17 | 110–109 | Report |
8th Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Sartorius Asse Lennik | 6–2 | VK Dukla Liberec | 3–0 | 3–2 | |
Fakel Novy Urengoy | 6–0 | 3–0 | 3–0 | ||
Iskra Odintsovo | 4–3 | Wkręt-met D. AZS Częstochowa | 3–0 | 1–3 | 13–15 |
Tomis Constanța | 6–3 | Hypo Tirol Innsbruck | 3–1 | 3–2 | |
Arona Tenerife | 3–3 | Radnicki Kragujevac | 3–0 | 0–3 | 12–15 |
Budvanska Rivijera Budva | 6–2 | 3–0 | 3–2 | ||
6–0 | 3–0 | 3–0 | |||
İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 0–6 | Roma Volley | 0–3 | 0–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
11 Dec | 20:30 | Sartorius Asse Lennik | 3–0 | VK Dukla Liberec | 25–21 | 25–19 | 25–23 | 75–63 | Report | ||
11 Dec | 18:30 | Fakel Novy Urengoy | 3–0 | 25–15 | 25–16 | 25–20 | 75–51 | Report | |||
11 Dec | 19:30 | Iskra Odintsovo | 3–0 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 25–14 | 25–17 | 25–19 | 75–50 | Report | ||
12 Dec | 17:00 | Tomis Constanța | 3–1 | Hypo Tirol Innsbruck | 25–22 | 25–23 | 24–26 | 27–25 | 101–96 | Report | |
12 Dec | 19:30 | Arona Tenerife | 3–0 | Radnicki Kragujevac | 25–21 | 32–30 | 25–22 | 82–73 | Report | ||
13 Dec | 18:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–0 | 25–18 | 27–25 | 25–23 | 77–66 | Report | |||
12 Dec | 20:00 | 3–0 | 25–17 | 25–22 | 25–16 | 75–55 | Report | ||||
13 Dec | 17:00 | İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 0–3 | Roma Volley | 16–25 | 18–25 | 15–25 | 49–75 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Dec | 17:30 | VK Dukla Liberec | 2–3 | Sartorius Asse Lennik | 22–25 | 28–26 | 22–25 | 25–16 | 10–15 | 107–107 | Report |
20 Dec | 20:00 | 0–3 | Fakel Novy Urengoy | 23–25 | 18–25 | 22–25 | 63–75 | Report | |||
19 Dec | 20:00 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 3–1 | Iskra Odintsovo | 25–23 | 23–25 | 25–21 | 25–21 | 98–90 | Report | |
Golden set | Wkręt-met AZS Częstochowa | 15–13 | Iskra Odintsovo | ||||||||
19 Dec | 20:15 | Hypo Tirol Innsbruck | 2–3 | Tomis Constanța | 25–20 | 14–25 | 25–21 | 18–25 | 7–15 | 89–106 | Report |
18 Dec | 19:00 | Radnicki Kragujevac | 3–0 | Arona Tenerife | 25–17 | 25–23 | 25–21 | 75–61 | Report | ||
Golden set | Radnicki Kragujevac | 15–12 | Arona Tenerife | ||||||||
19 Dec | 19:00 | 2–3 | Budvanska Rivijera Budva | 25–18 | 25–22 | 24–26 | 14–25 | 11–15 | 99–106 | Report | |
19 Dec | 19:30 | 0–3 | 18–25 | 22–25 | 13–25 | 53–75 | Report | ||||
19 Dec | 20:00 | Roma Volley | 3–0 | İstanbul Büyükşehir Belediyesi | 25–21 | 25–23 | 25–23 | 75–67 | Report |
4th Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Sartorius Asse Lennik | 1–6 | Fakel Novy Urengoy | 1–3 | 0–3 | |
Wkręt-met D. AZS Częstochowa | 4–3 | Tomis Constanța | 3–0 | 1–3 | 17–15 |
Radnicki Kragujevac | 2–6 | Budvanska Rivijera Budva | 0–3 | 2–3 | |
3–6 | Roma Volley | 1–3 | 2–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 Jan | 20:30 | Sartorius Asse Lennik | 1–3 | Fakel Novy Urengoy | 16–25 | 25–20 | 23–25 | 17–25 | 81–95 | Report | |
22 Jan | 20:30 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 3–0 | Tomis Constanța | 25–16 | 30–28 | 25–18 | 80–62 | Report | ||
23 Jan | 19:00 | Radnicki Kragujevac | 0–3 | Budvanska Rivijera Budva | 21–25 | 24–26 | 21–25 | 66–76 | Report | ||
23 Jan | 20:00 | 1–3 | Roma Volley | 15–25 | 23–25 | 25–21 | 21–25 | 84–96 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Jan | 18:30 | Fakel Novy Urengoy | 3–0 | Sartorius Asse Lennik | 25–20 | 25–13 | 26–24 | 76–57 | Report | ||
31 Jan | 20:15 | Tomis Constanța | 3–1 | Wkręt-met AZS Częstochowa | 25–22 | 23–25 | 25–22 | 25–22 | 98–91 | Report | |
Golden set | Tomis Constanța | 15–17 | Wkręt-met AZS Częstochowa | ||||||||
31 Jan | 18:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–2 | Radnicki Kragujevac | 25–23 | 22–25 | 25–14 | 21–25 | 15–11 | 108–98 | Report |
30 Jan | 20:00 | Roma Volley | 3–2 | 25–19 | 27–25 | 21–25 | 18–25 | 15–13 | 106–107 | Report |
Challenge phase[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Budućnost Podgorica | 3–4 | Budvanska Rivijera Budva | 3–1 | 0–3 | 11–15 |
Noliko Maaseik | 4–4 | Wkręt-met Domex Częstochowa | 3–1 | 1–3 | 19–17 |
Iraklis Thessaloniki | 5–4 | Fakel Novy Urengoy | 3–1 | 2–3 | 11–15 |
Olympiacos Piraeus | 0–6 | Roma Volley | 0–3 | 0–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Feb | 18:00 | Budućnost Podgorica | 3–1 | Budvanska Rivijera Budva | 21–25 | 25–22 | 25–23 | 25–21 | 96–91 | Report | |
14 Feb | 20:30 | Noliko Maaseik | 3–1 | Wkręt-met Częstochowa | 22–25 | 25–15 | 25–20 | 25–22 | 97–82 | Report | |
13 Feb | 20:30 | Iraklis Thessaloniki | 3–1 | Fakel Novy Urengoy | 19–25 | 25–22 | 25–19 | 25–23 | 94–89 | Report | |
14 Feb | 19:00 | Olympiacos Piraeus | 0–3 | Roma Volley | 21–25 | 21–25 | 16–25 | 58–75 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
21 Feb | 18:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–0 | Budućnost Podgorica | 25–20 | 25–17 | 25–18 | 75–55 | Report | ||
Golden set | Budvanska Rivijera Budva | 15–11 | Budućnost Podgorica | ||||||||
20 Feb | 20:30 | Wkręt-met Częstochowa | 3–1 | Noliko Maaseik | 26–24 | 18–25 | 26–24 | 25–23 | 95–96 | Report | |
Golden set | Wkręt-met Częstochowa | 17–19 | Noliko Maaseik | ||||||||
20 Feb | 18:30 | Fakel Novy Urengoy | 3–2 | Iraklis Thessaloniki | 28–26 | 24–26 | 30–28 | 22–25 | 15–12 | 119–117 | Report |
Golden set | Fakel Novy Urengoy | 15–11 | Iraklis Thessaloniki | ||||||||
21 Feb | 20:00 | Roma Volley | 3–0 | Olympiacos Piraeus | 25–14 | 25–23 | 25–23 | 75–60 | Report |
Final phase[]
- Venue: Rome
Semifinals | Final | |||||
23 March | ||||||
Budvanska Rivijera Budva | 0 | |||||
24 March | ||||||
Noliko Maaseik | 3 | |||||
Noliko Maaseik | 0 | |||||
23 March | ||||||
Roma Volley | 3 | |||||
Fakel Novy Urengoy | 0 | |||||
Roma Volley | 3 | |||||
3rd place match | ||||||
24 March | ||||||
Budvanska Rivijera Budva | 3 | |||||
Fakel Novy Urengoy | 1 |
Semi finals[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 Mar | 21:00 | Budvanska Rivijera Budva | 0–3 | Noliko Maaseik | 17–25 | 19–25 | 18–25 | 54–75 | Report | ||
23 Mar | 18:00 | Fakel Novy Urengoy | 0–3 | Roma Volley | 17–25 | 18–25 | 22–25 | 57–75 | Report |
3rd place[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Mar | 16:00 | Budvanska Rivijera Budva | 3–1 | Fakel Novy Urengoy | 21–25 | 25–19 | 25–23 | 29–27 | 100–94 | Report |
Final[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Mar | 20:45 | Noliko Maaseik | 0–3 | Roma Volley | 23–25 | 18–25 | 22–25 | 63–75 | Report |
Final standing[]
|
|
Awards[]
|
|
References[]
- ^ "ROMA Volley cruised to its first European title". cev.lu. CEV. 24 March 2008. Archived from the original on 22 July 2011. Retrieved 4 April 2010.
External links[]
Categories:
- CEV Cup
- 2007 in volleyball
- 2008 in volleyball