Men's competitions, Draw 9
The 2008 Le Gruyère European Curling Championships were held at Swedbank Arena in Örnsköldsvik, Sweden December 6–13, 2008. In a rematch of the men's A-Group final from the 2007 European Curling Championships, David Murdoch led Scotland to a second straight gold medal over Norway's Thomas Ulsrud 7–6 in an extra end. On the women's side, Switzerland's Mirjam Ott defeated home-country favorite Anette Norberg of Sweden 5–4.
A total of 51 teams from 29 European countries competed.
Men's Teams[]
Group A[]
*Mabergs skips and throws third rocks; Edlund throws skip rocks
Ireland and Spain drop to the B-Group
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 08:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Germany (Kapp)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
X
|
8
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Schmidt)
|
1
|
1
|
1
|
4
|
0
|
2
|
4
|
X
|
X
|
X
|
13
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
6
|
France (Dufour)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
1
|
2
|
1
|
1
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Draw 2 Saturday December 6, 16:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Switzerland (Karnusian)
|
1
|
1
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
5
|
2
|
1
|
0
|
3
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
13
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
2
|
1
|
12
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
5
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Czech Republic (Snitil)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
4
|
0
|
X
|
X
|
8
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
3
|
Draw 3 Sunday December 7, 09:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
1
|
8
|
Denmark (Schmidt)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
3
|
X
|
10
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
0
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
2
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Karnusian)
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Germany (Kapp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
X
|
7
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Draw 4 Sunday December 7, 19:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Switzerland (Karnusian)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
8
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
10
|
Ireland (Wilson)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
France (Dufour)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
3
|
10
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Germany (Kapp)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
9
|
Draw 5 Monday December 8, 12:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
1
|
X
|
6
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Germany (Kapp)
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
2
|
0
|
2
|
X
|
X
|
11
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
France (Dufour)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
X
|
10
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
4
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
8
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
1
|
X
|
9
|
Draw 6 Monday December 8, 20:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
6
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Germany (Kapp)
|
3
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
X
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
6
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
5
|
Draw 7 Tuesday December 9, 14:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sweden (Mabergs)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Ireland (Wilson)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
3
|
1
|
0
|
4
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
3
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Switzerland (Karnusian)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
5
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Draw 8 Wednesday December 10, 09:00[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
X
|
7
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Spain (de Mollinedo)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Czech Republic (Snitil)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
2
|
0
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
2
|
2
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Sweden (Mabergs)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Ireland (Wilson)
|
1
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Denmark (Schmidt)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
3
|
1
|
0
|
4
|
X
|
11
|
Draw 9 Wednesday December 10, 18:30[]
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
France (Dufour)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
4
|
Czech Republic (Snitil)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Denmark (Schmidt)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
X
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
7
|
Sweden (Mabergs)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Murdoch)
|
5
|
0
|
5
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
13
|
Ireland (Wilson)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
6
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
X
|
X
|
X
|
14
|
Spain (de Mollinedo)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
4
|
Playoffs[]
1 vs. 2 game[]
Thursday, December 11, 20:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
9
|
Germany (Kapp)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
7
|
3 vs. 4 game[]
Thursday, December 11, 20:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Karnusian)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
2
|
Scotland (Murdoch)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
X
|
X
|
6
|
Semifinal[]
Friday, December 12, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Kapp)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
1
|
1
|
X
|
X
|
7
|
Gold Medal Final[]
Saturday, December 13, 11:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Scotland (Murdoch)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
7
|
Group B1[]
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 08:00
Draw 2 Saturday December 6, 16:00
Draw 3 Sunday December 7, 08:00
Draw 4 Sunday December 7, 16:00
Draw 5 Monday December 8, 12:00
Draw 6 Monday December 8, 20:00
Draw 7 Tuesday December 9, 08:00
Draw 8 Tuesday December 9, 20:00
Draw 9 Wednesday December 10, 16:00
Group B2[]
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 08:00
Draw 2 Saturday December 6, 12:00
Draw 3 Saturday December 6, 20:00
Draw 4 Sunday December 7, 08:00
Draw 5 Sunday December 7, 12:00
Draw 6 Sunday December 7, 20:00
Draw 7 Monday December 8, 08:00
Draw 8 Monday December 8, 16:00
Draw 9 Tuesday December 9, 16:00
Draw 10 Wednesday December 10, 08:00
Draw 11 Wednesday December 10, 20:00
Group B Playoffs[]
Finland and Italy advance to the A-Group
World Challenge Games[]
Friday, December 12, 20:00
Saturday, December 13, 09:00
Saturday, December 13, 14:00
Women's Teams[]
Group A[]
*Jensen skips and throws second rocks; D. Dupont throws third rocks and M. Dupont throws skip rocks
Netherlands and Czech Republic drop to the B-Group
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 12:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Denmark (Jensen)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Italy (Gaspari)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
3
|
Scotland (Wood)
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
3
|
X
|
10
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (Ott)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
6
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
England (Balfour)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
1
|
1
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
7
|
Draw 2 Saturday December 6, 20:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Scotland (Wood)
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Switzerland (Ott)
|
2
|
0
|
0
|
3
|
1
|
2
|
0
|
0
|
2
|
X
|
10
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
2
|
1
|
2
|
5
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
12
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
9
|
England (Balfour)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
0
|
7
|
Draw 3 Sunday December 7, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
6
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
England (Balfour)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
8
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
7
|
Switzerland (Ott)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
9
|
Scotland (Wood)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
8
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
4
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Draw 4 Monday December 8, 08:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Italy (Gaspari)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
6
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
3
|
Germany (Schöpp)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
England (Balfour)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
3
|
X
|
X
|
9
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Wood)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Switzerland (Ott)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
7
|
Draw 5 Monday December 8, 16:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
England (Balfour)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sweden (Norberg)
|
4
|
0
|
2
|
0
|
2
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
10
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
2
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Wood)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
2
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
9
|
Denmark (Jensen)
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
5
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Draw 6 Tuesday December 9, 09:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Ott)
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
9
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
4
|
9
|
Scotland (Wood)
|
0
|
2
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
England (Balfour)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
2
|
X
|
8
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
3
|
0
|
1
|
0
|
5
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
13
|
Sweden (Norberg)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
4
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
Denmark (Jensen)
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
7
|
Draw 7 Tuesday December 9, 18:30
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
7
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
4
|
0
|
0
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Denmark (Jensen)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Sweden (Norberg)
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
1
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Wood)
|
2
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
X
|
X
|
10
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Ott)
|
3
|
0
|
0
|
3
|
3
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
12
|
England (Balfour)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Draw 8 Wednesday December 10, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Wood)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Germany (Schöpp)
|
3
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
9
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Ott)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
3
|
X
|
7
|
Sweden (Norberg)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
England (Balfour)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
5
|
Italy (Gaspari)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
X
|
7
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Russia (Privivkova)
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
10
|
Czech Republic (Urbanova)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0
|
9
|
Draw 9 Thursday December 11, 08:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Switzerland (Ott)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
0
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Wood)
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
X
|
9
|
England (Balfour)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
6
|
Russia (Privivkova)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Czech Republic (Urbanova)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet E
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Italy (Gaspari)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sweden (Norberg)
|
2
|
0
|
3
|
1
|
0
|
1
|
2
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Tiebreaker Thursday December 11, 15:00
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Netherlands (Leibbrandt-Demmon)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
6
|
England (Balfour)
|
1
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Playoffs[]
1 vs. 2 game[]
Thursday, December 11, 20:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Switzerland (Ott)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
2
|
8
|
3 vs. 4 game[]
Thursday, December 11, 20:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Jensen)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Germany (Schöpp)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Semifinal[]
Friday, December 12, 19:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
8
|
Denmark (Jensen)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Gold Medal Final[]
Saturday, December 13, 15:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Norberg)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
Switzerland (Ott)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Group B1[]
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 12:00
Draw 2 Sunday December 7, 16:00
Draw 3 Sunday December 7, 20:00
Draw 4 Monday December 8, 16:00
Draw 5 Monday December 8, 20:00
Draw 6 Tuesday December 9, 12:00
Draw 7 Wednesday December 10, 12:00
Group B2[]
Results[]
All times local
Draw 1 Saturday December 6, 16:00
Draw 2 Saturday December 6, 20:00
Draw 3 Sunday December 7, 12:00
Draw 4 Monday December 8, 08:00
Draw 5 Monday December 8, 12:00
Draw 6 Tuesday December 9, 12:00
Draw 7 Wednesday December 10, 12:00
Tiebreaker Wednesday December 10, 20:00
Group B Playoffs[]
Norway and Finland advance to the A-Group
World Challenge Games[]
Friday, December 12, 20:00
Saturday, December 13, 09:00
Saturday, December 13, 14:00
Broadcasting[]
There is news that the Swedish national television SVT will broadcast four round robin games involving Sweden and follow Sweden through the play-off rounds.[1] The event will also be broadcast throughout Europe by Eurosport.
References[]
External links[]
Coordinates: 63°17′25″N 18°43′00″E / 63.29028°N 18.71667°E / 63.29028; 18.71667