2015 European Curling Championships
2015 European Curling Championships | |
---|---|
Host city | Esbjerg, Denmark |
Arena | Granly Hockey Arena |
Dates | November 20–28 |
Men's winner | Sweden |
Curling club | , Karlstad |
Skip | Niklas Edin |
Third | Oskar Eriksson |
Second | Kristian Lindström |
Lead | Christoffer Sundgren |
Alternate | Henrik Leek |
Finalist | Switzerland (Peter de Cruz) |
Women's winner | Russia |
Curling club | , Moscow |
Skip | Anna Sidorova |
Third | Margarita Fomina |
Second | Alexandra Raeva |
Lead | Nkeirouka Ezekh |
Alternate | Alina Kovaleva |
Finalist | Scotland (Eve Muirhead) |
« 2014 2016 » |
Events at the 2015 European Curling Championships | |||
---|---|---|---|
Men's Tournament | |||
Group A | Group B | Group C | |
Women's Tournament | |||
Group A | Group B | Group C | |
The 2015 European Curling Championships were held from November 20 to 28 in Esbjerg, Denmark.[1] Denmark last hosted the European Curling Championships in 1996 in Copenhagen. The Group C competitions were held during October in Champéry, Switzerland.
At the conclusion of the championships, the top eight women's teams went to the 2016 Ford World Women's Curling Championship in Swift Current, and the top seven men's teams to the 2016 World Men's Curling Championship in Basel.
Men[]
Group A[]
The Group A competitions were contested at the Granly Hockey Arena in Esbjerg.
Round Robin Standings[]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker | |
Teams relegated to 2016 Group B |
Final Round Robin Standings
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Norway | Thomas Ulsrud | 9 | 0 |
Finland | Aku Kauste | 5 | 4 |
Switzerland | Peter de Cruz | 5 | 4 |
Sweden | Niklas Edin | 5 | 4 |
Scotland | Kyle Smith | 5 | 4 |
Germany | Alexander Baumann | 4 | 5 |
Russia | Alexey Stukalskiy | 4 | 5 |
Italy | Joël Retornaz | 3 | 6 |
Czech Republic | 3 | 6 | |
Netherlands | Jaap van Dorp | 2 | 7 |
Playoffs[]
Semifinals | Final | ||||||||
1 | Norway | 7 | |||||||
4 | Sweden | 8 | |||||||
4 | Sweden | 7 | |||||||
3 | Switzerland | 6 | |||||||
2 | Finland | 4 | |||||||
3 | Switzerland | 10 |
Bronze Medal Game | ||||
1 | Norway | 7 | ||
2 | Finland | 4 |
Bronze Medal Game[]
Friday, November 27, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Norway | Finland | ||
Håvard Vad Petersson | 79% | Janne Pitko | 96% |
Christoffer Svae | 96% | Pauli Jäämies | 89% |
Torger Nergård | 98% | Kasper Hakunti | 83% |
Thomas Ulsrud | 92% | Aku Kauste | 84% |
Total | 91% | Total | 86% |
Gold Medal Game[]
Saturday, November 27, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Switzerland (de Cruz) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Sweden | Switzerland | ||
Christoffer Sundgren | 94% | Valentin Tanner | 90% |
Kristian Lindström | 88% | Peter de Cruz | 89% |
Oskar Eriksson | 91% | Claudio Pätz | 85% |
Niklas Edin | 93% | Benoît Schwarz | 93% |
Total | 92% | Total | 89% |
Group B[]
The Group B competitions will be contested at the in Esbjerg.
Round Robin standings[]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker | |
Teams relegated to 2016 Group C |
Final Round Robin Standings
|
Final Round Robin Standings
|
Relegation Round[]
Relegation Finals | Relegation Semifinals | |||||||
A7 | Wales | 10 | ||||||
B7 | Croatia | 4 | ||||||
B7 | Croatia | 8 | ||||||
A8 | Belgium | 10 | ||||||
A8 | Belgium | 6 | ||||||
B8 | Estonia | 5 |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
A1 | Denmark | 10 | ||||||||||||
B2 | Latvia | 8 | B2 | Latvia | 5 | |||||||||
A3 | Slovenia | 2 | A1 | Denmark | 6 | |||||||||
B1 | Austria | 4 | ||||||||||||
B1 | Austria | 7 | ||||||||||||
A2 | Lithuania | 7 | B3 | Israel | 4 | |||||||||
B3 | Israel | 9 |
Bronze Medal Game | ||||
B2 | Latvia | 13 | ||
B3 | Israel | 3 |
Bronze Medal Game[]
Friday, November 27, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Latvia (Gulbis) | 3 | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | 2 | X | X | 13 |
Israel (Freilich) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Gold Medal Game[]
Friday, November 27, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Stjerne) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Austria (Wunderer) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Group C[]
The Group C competitions will be contested at the in Champéry.
Round Robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs |
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Slovakia | 9 | 1 | |
Slovenia | 8 | 2 | |
France | Wilfrid Coulot | 7 | 3 |
Ireland | 7 | 3 | |
Serbia | 6 | 4 | |
Bulgaria | 5 | 5 | |
Belarus | Pavel Petrov | 5 | 5 |
Luxembourg | 4 | 6 | |
Romania | 3 | 7 | |
Iceland | 1 | 9 | |
Andorra | 0 | 10 |
Playoffs[]
Second Place Game | Semifinals | |||||||
1 | Slovakia | 1 | ||||||
2 | Slovenia | 8 | ||||||
1 | Slovakia | 7 | ||||||
3 | France | 5 | ||||||
3 | France | 5 | ||||||
4 | Ireland | 3 |
Women[]
Group A[]
The Group A competitions were contested at the Granly Hockey Arena in Esbjerg.
Round Robin Standings[]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams relegated to 2016 Group B |
Final Round Robin Standings
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Russia | Anna Sidorova | 8 | 1 |
Scotland | Eve Muirhead | 7 | 2 |
Finland | Oona Kauste | 6 | 3 |
Denmark | Lene Nielsen | 6 | 3 |
Sweden | Cissi Östlund | 5 | 4 |
Switzerland | Alina Pätz | 4 | 5 |
Germany | Daniela Driendl | 4 | 5 |
Norway | Kristin Skaslien | 3 | 6 |
Estonia | Maile Mölder | 1 | 8 |
Hungary | Dorottya Palancsa | 1 | 8 |
Playoffs[]
Semifinals | Final | ||||||||
1 | Russia | 6 | |||||||
4 | Denmark | 5 | |||||||
1 | Russia | 6 | |||||||
2 | Scotland | 4 | |||||||
2 | Scotland | 9 | |||||||
3 | Finland | 7 |
Bronze Medal Game | ||||
4 | Denmark | 8 | ||
3 | Finland | 10 |
Bronze Medal Game[]
Friday, November 27, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Nielsen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 8 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Denmark | Finland | ||
Charlotte Clemmensen | 90% | Marjo Hippi | 80% |
89% | Maija Salmiovirta | 88% | |
Helle Simonsen | 94% | Milja Hellsten | 68% |
Lene Nielsen | 85% | Oona Kauste | 88% |
Total | 90% | Total | 81% |
Gold Medal Game[]
Saturday, November 28, 15:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Sidorova) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Player percentages | |||
---|---|---|---|
Russia | Scotland | ||
Nkeiruka Ezekh | 93% | Sarah Reid | 91% |
Alexandra Raeva | 93% | Vicki Adams | 89% |
Margarita Fomina | 76% | Anna Sloan | 89% |
Anna Sidorova | 88% | Eve Muirhead | 79% |
Total | 88% | Total | 87% |
Group B[]
The Group B competitions were contested at the in Esbjerg.
Round Robin Standings[]
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker | |
Teams relegated to 2016 Group C |
Final Round Robin Standings
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Italy | Federica Apollonio | 7 | 2 |
Latvia | Evita Regža | 7 | 2 |
Czech Republic | Anna Kubešková | 7 | 2 |
England | Anna Fowler | 6 | 3 |
Turkey | Dilşat Yıldız | 6 | 3 |
Poland | 5 | 4 | |
Slovakia | 3 | 6 | |
Netherlands | 2 | 7 | |
France | Pauline Jeanneret | 1 | 8 |
Austria | 1 | 8 |
Playoffs[]
Semifinals | Final | ||||||||
1 | Italy | 7 | |||||||
4 | England | 3 | |||||||
1 | Italy | 7 | |||||||
3 | Czech Republic | 6 | |||||||
2 | Latvia | 5 | |||||||
3 | Czech Republic | 7 |
Bronze Medal Game | ||||
4 | England | 7 | ||
2 | Latvia | 8 |
Bronze Medal Game[]
Friday, November 27, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Fowler) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Latvia (Regža) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Gold Medal Game[]
Friday, November 27, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Italy (Apollonio) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Czech Republic (Kubešková) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Group C[]
The Group C competitions were contested at the in Champéry.
Round Robin Standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Teams to Tiebreaker |
Country | Skip | W | L |
---|---|---|---|
France | Pauline Jeanneret | 6 | 1 |
Slovakia | 6 | 1 | |
Belarus | 4 | 3 | |
Ireland | 3 | 4 | |
Spain | Irantzu Garcia | 3 | 4 |
Slovenia | 3 | 4 | |
Croatia | 2 | 5 | |
Romania | 1 | 6 |
Playoffs[]
Second Place Game | Semifinals | |||||||
1 | France | 6 | ||||||
2 | Slovakia | 4 | ||||||
2 | Slovakia | 7 | ||||||
4 | Ireland | 6 | ||||||
3 | Belarus | 5 | ||||||
4 | Ireland | 7 |
References[]
- General
- "European Curling Championships 2015". World Curling Federation.
- "2015 European Curling Championships C Division". World Curling Federation.
- Specific
- ^ "Esbjerg to host European Curling Championships 2015 and World Women's Curling Championship 2019". World Curling Federation. 28 November 2014. Archived from the original on 28 February 2018. Retrieved 29 November 2014.
- 2015 in curling
- European Curling Championships
- 2015 in Danish sport
- Sport in Esbjerg
- Curling competitions in Denmark
- International sports competitions hosted by Denmark
- November 2015 sports events in Europe