2016 World Men's Curling Championship |
---|
Host city | Basel, Switzerland |
---|
Arena | St. Jakobshalle |
---|
Dates | April 2–10, 2016 |
---|
Winner | Canada |
---|
Curling club | The Glencoe Club, Calgary |
---|
Skip | Kevin Koe |
---|
Third | Marc Kennedy |
---|
Second | Brent Laing |
---|
Lead | Ben Hebert |
---|
Alternate | Scott Pfeifer |
---|
Coach | |
---|
Finalist | Denmark (Rasmus Stjerne) |
---|
|
The 2016 World Men's Curling Championship was held from April 2 to 10 at St. Jakobshalle in Basel, Switzerland.
Qualification[]
The following nations are qualified to participate in the 2016 World Men's Curling Championship:
- Switzerland (host country)
- Two teams from the Americas zone
- Canada
- United States (given that no challenges in the Americas zone are issued)
- Seven teams from the 2015 European Curling Championships
- Norway
- Finland
- Sweden
- Scotland
- Germany
- Russia
- Denmark
- Two teams from the 2015 Pacific-Asia Curling Championships
- Japan
- South Korea
Teams[]
Canada
|
Denmark
|
Finland
|
The Glencoe Club, Calgary
Skip: Kevin Koe
Third: Marc Kennedy
Second: Brent Laing
Lead: Ben Hebert
Alternate: Scott Pfeifer
|
, Hvidovre
Skip: Rasmus Stjerne
Third: Johnny Frederiksen
Second: Mikkel Poulsen
Lead: Troels Harry
Alternate: Oliver Dupont
|
, Lohja
Skip: Aku Kauste
Third: Kasper Hakunti
Second: Pauli Jäämies
Lead: Janne Pitko
Alternate: Kalle Kiiskinen
|
Germany
|
Norway
|
Japan
|
, Rheinmünster
Skip: Alexander Baumann
Third: Manuel Walter
Second: Marc Muskatewitz
Lead: Sebastian Schweizer
Alternate: Daniel Rothballer
|
, Oslo
Skip: Thomas Ulsrud
Third: Torger Nergård
Second: Christoffer Svae
Lead: Håvard Vad Petersson
Alternate: Markus Snøve Høiberg
|
, Karuizawa
Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Tsuyoshi Yamaguchi
Lead: Kosuke Morozumi
Alternate: Yasumasa Tanida
|
Russia
|
Scotland
|
South Korea
|
, Saint Petersburg
Skip: Alexey Tselousov
Third: Artyom Shmakov
Second: Roman Kutuzov
Lead: Alexey Timofeev
Alternate: Aleksandr Kozyrev
|
, Aberdeen
Skip: Tom Brewster
Third: Glen Muirhead
Second: Ross Paterson
Lead: Hammy McMillan Jr.
Alternate: Scott Andrews
|
, Gangwon Province
Skip: Kim Soo-hyuk
Third: Kim Tae-hwan
Second: Park Jong-duk
Lead: Nam Yoon-ho
Alternate: Yoo Min-hyeon
|
Sweden
|
Switzerland
|
United States[1]
|
Karlstads CK, Karlstad
Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Kristian Lindström
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Henrik Leek
|
, Adelboden
Skip: Sven Michel
Third: Marc Pfister
Second: Enrico Pfister
Lead: Simon Gempeler
Alternate: Raphael Märki
|
Duluth CC, Duluth, Minnesota
Skip: John Shuster
Third: Tyler George
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Kroy Nernberger
|
Round robin standings[]
Final round robin standings
Locale
|
Skip
|
W
|
L
|
PF
|
PA
|
Ends Won
|
Ends Lost
|
Blank Ends
|
Stolen Ends
|
Shot Pct.
|
Canada
|
Kevin Koe
|
10 |
1 |
81 |
42 |
47 |
29 |
23 |
12 |
88%
|
Denmark
|
Rasmus Stjerne
|
8 |
3 |
82 |
56 |
50 |
36 |
15 |
13 |
84%
|
Japan
|
Yusuke Morozumi
|
8 |
3 |
69 |
59 |
40 |
39 |
18 |
8 |
85%
|
United States
|
John Shuster
|
8 |
3 |
81 |
67 |
47 |
44 |
11 |
9 |
83%
|
Norway
|
Thomas Ulsrud
|
7 |
4 |
70 |
56 |
42 |
41 |
16 |
8 |
85%
|
Sweden
|
Niklas Edin
|
6 |
5 |
64 |
60 |
44 |
40 |
19 |
9 |
86%
|
Scotland
|
Tom Brewster
|
5 |
6 |
66 |
60 |
39 |
36 |
33 |
7 |
86%
|
Finland
|
Aku Kauste
|
5 |
6 |
67 |
64 |
46 |
38 |
11 |
11 |
82%
|
Switzerland
|
Sven Michel
|
4 |
7 |
67 |
74 |
39 |
45 |
17 |
6 |
81%
|
Russia
|
Alexey Tselousov
|
2 |
9 |
43 |
83 |
31 |
46 |
16 |
4 |
78%
|
South Korea
|
Kim Soo-hyuk
|
2 |
9 |
57 |
86 |
36 |
52 |
12 |
3 |
79%
|
Germany
|
Alexander Baumann
|
1 |
10 |
40 |
80 |
29 |
44 |
19 |
3 |
77%
|
Round robin results[]
All draw times are listed in Central European Summer Time (UTC+2).
Draw 1[]
Saturday, April 2, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
8
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
3
|
0
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
3
|
X
|
X
|
11
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Switzerland (Michel)
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
X
|
8
|
Draw 2[]
Saturday, April 2, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
9
|
South Korea (Kim)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
1
|
Denmark (Stjerne)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
1
|
2
|
X
|
X
|
7
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
3
|
X
|
7
|
Finland (Kauste)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
Scotland (Brewster)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Draw 3[]
Sunday, April 3, 9:00
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
3
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
X
|
X
|
3
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
8
|
Draw 4[]
Sunday, April 3, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
8
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
11
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
X
|
6
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
1
|
0
|
4
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
4
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
7
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Draw 5[]
Sunday, April 3, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
9
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Canada (Koe)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
10
|
United States (Shuster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
0
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
2
|
1
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
8
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Draw 6[]
Monday, April 4, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
3
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
3
|
0
|
3
|
0
|
4
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
12
|
South Korea (Kim)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
4
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
6
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Draw 7[]
Monday, April 4, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
8
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Canada (Koe)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
6
|
United States (Shuster)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
2
|
X
|
9
|
Draw 8[]
Monday, April 4, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
3
|
0
|
4
|
0
|
1
|
X
|
X
|
X
|
X
|
8
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
1
|
2
|
5
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
2
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
2
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
1
|
4
|
12
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
2
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Draw 9[]
Tuesday, April 5, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
5
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
X
|
8
|
Sweden (Edin)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
X
|
9
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Draw 10[]
Tuesday, April 5, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
X
|
7
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
X
|
6
|
South Korea (Kim)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
3
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
X
|
6
|
Draw 11[]
Tuesday, April 5, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Canada (Koe)
|
2
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
7
|
United States (Shuster)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
X
|
7
|
Finland (Kauste)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
2
|
8
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
5
|
Draw 12[]
Wednesday, April 6, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
2
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
United States (Shuster)
|
1
|
2
|
1
|
1
|
0
|
0
|
2
|
1
|
X
|
X
|
8
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
3
|
1
|
1
|
0
|
3
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
3
|
X
|
X
|
7
|
Finland (Kauste)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Draw 13[]
Wednesday, April 6, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
4
|
X
|
X
|
X
|
X
|
9
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
1
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
3
|
Sweden (Edin)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
4
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
7
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
8
|
Draw 14[]
Wednesday, April 6, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
X
|
7
|
South Korea (Kim)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Norway (Ulsrud)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
6
|
Scotland (Brewster)
|
2
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
X
|
6
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
3
|
Draw 15[]
Thursday, April 7, 9:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
Final
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
6
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
7
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Finland (Kauste)
|
2
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
2
|
2
|
X
|
X
|
9
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
South Korea (Kim)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
6
|
United States (Shuster)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
1
|
1
|
8
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
4
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
6
|
Draw 16[]
Thursday, April 7, 14:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
X
|
X
|
X
|
X
|
7
|
Russia (Tselousov)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Sweden (Edin)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
4
|
Scotland (Brewster)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
6
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Norway (Ulsrud)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Germany (Baumann)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
South Korea (Kim)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
9
|
Draw 17[]
Thursday, April 7, 19:00
Sheet A
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
3
|
X
|
8
|
Switzerland (Michel)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
X
|
2
|
Sheet B
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Germany (Baumann)
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Sheet C
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Finland (Kauste)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
0
|
1
|
X
|
7
|
Sheet D
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
8
|
Sweden (Edin)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
7
|
Playoffs[]
|
Page playoff system
|
|
Semifinal
|
|
Final
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
Canada
|
5
|
|
|
2
|
Denmark
|
3
|
|
|
|
|
1
|
Canada
|
5
|
|
|
|
|
2
|
Denmark
|
9
|
|
2
|
Denmark
|
3
|
|
|
4
|
United States
|
3
|
|
|
3
|
Japan
|
4
|
|
4
|
United States
|
5
|
|
| Bronze medal game
| |
| | | | |
| 3
| Japan
| 6
| |
|
| 4
| United States
| 8
| |
1 vs. 2[]
Friday, April 8, 19:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
X
|
3
|
Player percentages
|
Canada
|
Denmark
|
Ben Hebert |
90%
|
Troels Harry |
91%
|
Brent Laing |
94%
|
Mikkel Poulsen |
83%
|
Marc Kennedy |
90%
|
Johnny Frederiksen |
78%
|
Kevin Koe |
83%
|
Rasmus Stjerne |
75%
|
Total |
89%
|
Total |
82%
|
3 vs. 4[]
Saturday, April 9, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
1
|
0
|
4
|
United States (Shuster)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
5
|
Player percentages
|
Japan
|
United States
|
Kosuke Morozumi |
84%
|
John Landsteiner |
83%
|
Tsuyoshi Yamaguchi |
94%
|
Matt Hamilton |
85%
|
Tetsuro Shimizu |
80%
|
Tyler George |
80%
|
Yusuke Morozumi |
69%
|
John Shuster |
78%
|
Total |
82%
|
Total |
81%
|
Semifinal[]
Saturday, April 9, 19:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Denmark (Stjerne)
|
2
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
0
|
1
|
X
|
X
|
9
|
United States (Shuster)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Player percentages
|
Denmark
|
United States
|
Troels Harry |
85%
|
John Landsteiner |
85%
|
Mikkel Poulsen |
88%
|
Matt Hamilton |
80%
|
Johnny Frederiksen |
94%
|
Tyler George |
81%
|
Rasmus Stjerne |
81%
|
John Shuster |
70%
|
Total |
87%
|
Total |
79%
|
Bronze medal game[]
Sunday, April 10, 10:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Japan (Morozumi)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
6
|
United States (Shuster)
|
3
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
8
|
Player percentages
|
Japan
|
United States
|
Kosuke Morozumi |
90%
|
John Landsteiner |
73%
|
Tsuyoshi Yamaguchi |
90%
|
Matt Hamilton |
89%
|
Tetsuro Shimizu |
91%
|
Tyler George |
90%
|
Yusuke Morozumi |
68%
|
John Shuster |
84%
|
Total |
85%
|
Total |
84%
|
Final[]
Sunday, April 10, 15:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Final
|
Canada (Koe)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
2
|
X
|
5
|
Denmark (Stjerne)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Player percentages
|
Canada
|
Denmark
|
Ben Hebert |
95%
|
Troels Harry |
93%
|
Brent Laing |
91%
|
Mikkel Poulsen |
89%
|
Marc Kennedy |
91%
|
Johnny Frederiksen |
79%
|
Kevin Koe |
91%
|
Rasmus Stjerne |
88%
|
Total |
92%
|
Total |
87%
|
2016 World Men's Curling Championship winner
|
Canada 35th title
|
Statistics[]
Top 5 player percentages[]
Round robin only
Leads |
%
|
Christoffer Sundgren |
89
|
Hammy McMillan Jr. |
88
|
Håvard Vad Petersson |
88
|
Simon Gempeler |
87
|
Troels Harry |
86
|
|
Seconds |
%
|
Brent Laing |
88
|
Ross Paterson |
87
|
Kristian Lindström |
86
|
Tsuyoshi Yamaguchi |
86
|
Matt Hamilton |
84
|
|
Thirds |
%
|
Marc Kennedy |
88
|
Torger Nergård |
88
|
Oskar Eriksson |
86
|
Johnny Frederiksen |
85
|
Tetsuro Shimizu |
85
|
|
Skips |
%
|
Kevin Koe |
90
|
Rasmus Stjerne |
87
|
Tom Brewster |
85
|
Thomas Ulsrud |
84
|
Yusuke Morozumi |
84
|
|
References[]
- General
- Specific
External links[]
World championships in 2016 |
---|
Summer sports & indoor sports | |
---|
Winter sports | |
---|
Cue & mind sports |
- Chess
- Darts
- Draughts
- Pool
- Snooker
|
---|
Motor sports | |
---|