The 2009 World Junior Curling Championships were held from 5 March 2009 to 15 March 2009 in the newly completed Vancouver Olympic/Paralympic Centre , which was the site for curling during the 2010 Vancouver Winter Olympics .[1]
Men [ ]
Teams [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Country
Skip
W
L
Canada
Brett Gallant
8
1
Denmark
Rasmus Stjerne
7
2
Sweden
Oskar Eriksson
7
2
United States
Chris Plys
6
3
Norway
4
5
Switzerland
4
5
Russia
Andrey Drozdov
3
6
China
Zang Jialiang
3
6
Scotland
3
6
Germany
1
8
Round Robin Results [ ]
Draw 1 [ ]
Thursday, March 5, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Norway (Rolvsjord)
0
1
0
0
0
0
1
1
0
2
0
5
Canada (Gallant)
0
0
1
0
1
1
0
0
2
0
1
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
1
0
0
2
0
0
2
3
X
8
Russia (Drozdov)
0
0
0
1
0
2
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
1
0
2
0
4
X
8
Germany (Kampf)
0
0
0
0
0
2
0
1
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Scotland (Black)
0
0
2
0
1
0
1
0
1
1
0
6
United States (Plys)
1
1
0
1
0
1
0
2
0
0
1
7
Draw 2 [ ]
Friday, March 6, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Zang)
0
0
1
0
1
0
1
0
1
0
4
Switzerland (Bartschiger)
0
1
0
1
0
1
0
1
0
1
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
2
1
1
0
0
2
0
1
X
7
United States (Plys)
0
0
0
0
2
0
0
1
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
0
2
1
2
0
2
0
3
X
X
10
Sweden (Eriksson)
1
0
0
0
2
0
1
0
X
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
0
0
0
1
0
0
2
0
2
0
5
Norway (Rolvsjord)
0
2
1
0
1
0
0
2
0
1
7
Draw 3 [ ]
Friday, March 6, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Black)
0
3
0
0
1
0
0
1
0
2
7
Germany (Kampf)
1
0
1
1
0
1
0
0
1
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Switzerland (Bartschiger)
0
2
1
1
0
1
0
2
0
2
0
9
Canada (Gallant)
1
0
0
0
2
0
3
0
3
0
1
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Rolvsjord)
0
1
0
1
0
3
1
0
1
1
8
United States (Plys)
1
0
3
0
3
0
0
2
0
0
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
3
0
0
1
0
1
0
0
2
7
China (Zang)
1
0
2
0
0
1
0
0
2
0
6
Draw 4 [ ]
Saturday, March 7, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
0
0
1
0
2
0
0
2
0
X
5
Denmark (Stjerne)
0
1
0
3
0
2
0
0
1
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Black)
0
0
0
2
0
0
1
0
X
X
3
China (Zang)
1
1
2
0
3
0
0
2
X
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kampf)
0
2
1
0
0
2
0
0
1
0
6
Canada (Gallant)
2
0
0
2
1
0
0
2
0
1
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Rolvsjord)
0
1
0
0
2
0
0
1
0
1
5
Switzerland (Bartschiger)
0
0
1
1
0
1
0
0
1
0
4
Draw 5 [ ]
Sunday, March 8, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
1
1
1
0
1
0
1
0
0
1
6
United States (Plys)
0
0
0
0
0
1
0
2
2
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kampf)
0
0
0
1
0
1
0
1
X
X
3
Switzerland (Bartschiger)
0
2
1
0
2
0
3
0
X
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
0
1
0
2
3
0
0
3
0
X
9
Scotland (Black)
1
0
1
0
0
0
2
0
1
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Zang)
0
2
1
0
0
2
1
0
1
X
7
Denmark (Stjerne)
1
0
0
2
0
0
0
1
0
X
4
Draw 6 [ ]
Sunday, March 8, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
3
0
0
1
0
2
2
1
0
X
9
Russia (Drozdov)
0
1
1
0
1
0
0
0
1
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Rolvsjord)
2
0
0
1
0
2
2
0
0
3
10
Sweden (Eriksson)
0
1
0
0
2
0
0
2
2
0
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Bartschiger)
1
0
0
0
1
0
1
1
1
1
6
Denmark (Stjerne)
0
1
1
1
0
4
0
0
0
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
5
1
4
0
1
0
X
X
X
X
11
Germany (Kampf)
0
0
0
1
0
2
X
X
X
X
3
Draw 7 [ ]
Monday, March 9, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Bartschiger)
0
1
1
0
1
0
2
0
1
0
6
Scotland (Black)
0
0
0
1
0
1
0
1
0
1
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
0
0
1
1
0
3
1
0
0
1
7
Denmark (Stjerne)
2
0
0
0
1
0
0
0
2
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Zang)
0
0
0
1
0
3
0
1
1
0
6
Russia (Drozdov)
1
1
2
0
1
0
1
0
0
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kampf)
0
0
1
0
0
0
2
0
0
X
3
Norway (Rolvsjord)
0
1
0
1
1
2
0
2
1
X
8
Draw 8 [ ]
Tuesday, March 10, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kampf)
0
2
0
1
2
0
0
1
X
X
6
Sweden (Eriksson)
2
0
6
0
0
0
3
0
X
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Zang)
1
1
0
1
0
1
0
2
2
X
8
Norway (Rolvsjord)
0
0
2
0
0
0
2
0
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
0
1
0
0
2
1
0
1
0
0
5
Switzerland (Bartschiger)
1
0
1
0
0
0
1
0
0
1
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
0
0
1
1
0
0
0
0
2
X
4
Scotland (Black)
1
0
0
0
0
0
3
2
0
X
6
Draw 9 [ ]
Tuesday, March 10, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
2
1
0
1
1
0
0
2
0
1
8
China (Zang)
0
0
2
0
0
1
2
0
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
1
0
0
1
0
0
2
1
0
3
8
Russia (Drozdov)
0
2
1
0
0
1
0
0
1
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Black)
0
0
2
0
0
2
0
3
0
1
8
Norway (Rolvsjord)
0
1
0
2
0
0
1
0
2
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
0
0
1
0
1
0
2
3
8
Sweden (Eriksson)
1
0
0
1
0
0
2
0
1
0
0
5
Draw 10 [ ]
Wednesday, March 11, 14:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
1
0
1
0
2
0
1
1
0
0
6
Scotland (Black)
0
2
0
1
0
0
0
0
1
1
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Kampf)
0
2
0
3
0
1
1
0
1
X
8
China (Zang)
1
0
1
0
0
0
0
2
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Bartschiger)
0
2
0
0
2
2
0
0
2
0
8
Russia (Drozdov)
0
0
3
1
0
0
0
2
0
1
7
Draw 11 [ ]
Thursday, March 12, 8:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
2
1
1
0
0
0
3
1
1
X
9
Norway (Rolvsjord)
0
0
0
2
2
2
0
0
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
0
1
0
1
0
0
1
0
X
X
3
Canada (Gallant)
1
0
2
0
3
1
0
2
X
X
9
Draw 12 [ ]
Thursday, March 12, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
1
1
0
2
0
3
0
0
3
X
10
China (Zang)
0
0
1
0
1
0
2
1
0
X
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Drozdov)
0
1
1
0
0
3
1
2
X
X
8
Germany (Kampf)
0
0
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
1
0
0
1
0
1
2
0
2
X
7
Switzerland (Bartschiger)
0
1
0
0
1
0
0
2
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Black)
0
0
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Denmark (Stjerne)
0
1
2
0
2
3
1
X
X
X
9
Playoffs [ ]
Page playoff system
Semifinal
Gold Medal Game
1
Canada
11
2
Denmark
5
1
Canada
6
2
Denmark
9
2
Denmark
9
4
United States
4
3
Sweden
5
4
United States
7
Bronze Medal Game
3
Sweden
4
4
United States
9
1 vs. 2 Game [ ]
Friday, March 13, 14:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Gallant)
1
0
1
0
2
6
0
1
X
X
11
Denmark (Stjerne)
0
2
0
1
0
0
2
0
X
X
5
3 vs. 4 Game [ ]
Friday, March 13, 14:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
0
1
1
0
2
0
0
1
0
2
7
Sweden (Eriksson)
2
0
0
1
0
0
0
0
2
0
5
Semifinals [ ]
Saturday, March 14, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Plys)
0
2
0
0
1
0
1
0
X
X
4
Denmark (Stjerne)
2
0
2
1
0
1
0
3
X
X
9
Bronze Medal Game [ ]
Sunday, March 15, 13:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
0
0
0
2
0
0
2
X
X
4
United States (Plys)
2
3
0
2
0
2
0
0
X
X
9
Gold Medal Game [ ]
Sunday, March 15, 13:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
2
1
1
0
2
3
0
X
9
Canada (Gallant)
2
0
0
0
0
2
0
0
2
X
6
Women [ ]
Teams [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Country
Skip
W
L
Switzerland
7
2
Scotland
Eve Muirhead
7
2
Canada
Kaitlyn Lawes
6
3
Russia
Margarita Fomina
6
3
United States
Alexandra Carlson
4
5
Sweden
Anna Hasselborg
4
5
Czech Republic
Anna Kubešková
3
6
Denmark
Mette de Neergaard
3
6
France
3
6
Japan
Satsuki Fujisawa
2
7
Round Robin Results [ ]
Draw 1 [ ]
Thursday, March 5, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Coulot)
0
0
0
0
1
0
1
0
X
X
2
Scotland (Muirhead)
0
2
1
1
0
4
0
3
X
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
1
3
0
4
0
2
X
X
X
X
10
Denmark (de Neergaard)
0
0
1
0
1
0
X
X
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Fujisawa)
0
2
2
0
2
0
2
0
0
0
8
United States (Carlson)
1
0
0
2
0
4
0
0
1
1
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
1
2
0
3
2
0
2
X
X
X
10
Czech Republic (Kubešková)
0
0
1
0
0
1
0
X
X
X
2
Draw 2 [ ]
Thursday, March 5, 19:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Fomina)
0
0
2
0
0
2
1
2
X
X
7
Sweden (Hasselborg)
0
1
0
0
1
0
0
0
X
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Fujisawa)
0
1
0
1
0
0
1
1
0
X
4
Czech Republic (Kubešková)
2
0
2
0
0
3
0
0
1
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
1
0
0
1
0
1
0
0
X
3
Canada (Lawes)
0
0
1
0
0
2
0
4
1
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (de Neergaard)
0
2
1
0
1
0
2
2
0
0
8
France (Coulot)
1
0
0
2
0
1
0
0
2
1
7
Draw 3 [ ]
Friday, March 6, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
3
1
0
2
0
0
1
1
2
X
10
United States (Carlson)
0
0
2
0
3
2
0
0
0
X
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Hasselborg)
0
0
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Scotland (Muirhead)
2
0
0
1
0
0
2
2
X
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Coulot)
1
0
3
0
2
3
0
0
1
X
10
Czech Republic (Kubešková)
0
3
0
1
0
0
1
1
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
1
0
1
1
1
0
0
2
0
X
6
Russia (Fomina)
0
1
0
0
0
2
0
0
1
X
4
Draw 4 [ ]
Saturday, March 7, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (de Neergaard)
0
1
1
0
1
0
0
2
0
1
6
Japan (Fujisawa)
0
0
0
2
0
1
1
0
1
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
0
1
0
1
0
2
0
0
1
0
5
Russia (Fomina)
1
0
2
0
2
0
0
1
0
1
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Carlson)
0
4
0
0
0
2
0
3
0
0
9
Scotland (Muirhead)
0
0
1
1
2
0
1
0
3
3
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Coulot)
0
2
0
1
0
0
1
0
0
X
4
Sweden (Hasselborg)
0
0
1
0
5
1
0
2
1
X
10
Draw 5 [ ]
Saturday, March 7, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
0
1
1
0
2
3
0
1
2
X
10
Czech Republic (Kubešková)
2
0
0
3
0
0
1
0
0
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Carlson)
1
3
2
0
0
0
2
0
2
X
10
Sweden (Hasselborg)
0
0
0
2
2
1
0
1
0
X
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (de Neergaard)
0
3
1
0
2
0
0
0
0
X
6
Switzerland (Baumann)
2
0
0
2
0
2
3
0
1
X
10
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Fomina)
0
3
0
0
0
0
3
2
0
2
10
Japan (Fujisawa)
0
0
2
1
1
2
0
0
1
0
7
Draw 6 [ ]
Sunday, March 8, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
0
2
0
1
1
2
0
1
1
8
Denmark (de Neergaard)
1
2
0
3
0
0
0
1
0
0
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Coulot)
0
1
0
3
0
1
0
1
1
X
7
Canada (Lawes)
1
0
1
0
1
0
1
0
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Hasselborg)
0
0
0
0
1
0
2
1
0
X
4
Japan (Fujisawa)
1
1
1
2
0
2
0
0
2
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
0
2
0
1
2
0
0
0
0
X
5
United States (Carlson)
1
0
2
0
0
2
3
2
3
X
13
Draw 7 [ ]
Monday, March 9, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Hasselborg)
0
2
0
0
2
0
0
3
0
0
7
Switzerland (Baumann)
1
0
2
1
0
1
0
0
2
1
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
1
0
3
0
2
0
2
0
1
9
Japan (Fujisawa)
1
0
1
0
2
0
2
0
2
0
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Fomina)
2
4
1
0
2
1
X
X
X
X
10
Denmark (de Neergaard)
0
0
0
1
0
0
X
X
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Carlson)
1
1
0
3
0
0
0
0
1
0
6
France (Coulot)
0
0
2
0
2
2
0
1
0
0
7
Draw 8 [ ]
Monday, March 9, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Carlson)
0
1
0
1
1
1
0
4
2
X
10
Canada (Lawes)
0
0
2
0
0
0
1
0
0
X
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Fomina)
1
3
0
3
0
4
X
X
X
X
11
France (Coulot)
0
0
2
0
1
0
X
X
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
0
1
1
0
2
0
1
0
0
X
5
Sweden (Hasselborg)
1
0
0
1
0
2
0
2
1
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
1
0
1
0
0
0
2
1
0
0
5
Switzerland (Baumann)
0
1
0
2
0
2
0
0
1
2
8
Draw 9 [ ]
Tuesday, March 10, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Scotland (Muirhead)
0
2
0
0
2
0
0
2
0
2
1
9
Russia (Fomina)
2
0
2
1
0
1
1
0
1
0
0
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
0
1
0
2
2
0
1
0
2
X
8
Denmark (de Neergaard)
1
0
1
0
0
1
0
1
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
0
3
0
0
1
0
0
0
3
X
7
France (Coulot)
0
0
1
3
0
0
1
0
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Fujisawa)
0
0
1
0
2
0
1
0
X
X
4
Canada (Lawes)
0
4
0
3
0
4
0
2
X
X
13
Draw 10 [ ]
Wednesday, March 11, 9:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
0
1
0
0
3
2
0
2
X
X
8
Switzerland (Baumann)
0
0
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Carlson)
0
0
1
0
1
0
1
0
X
X
3
Russia (Fomina)
2
0
0
3
0
2
0
2
X
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Hasselborg)
0
0
0
2
1
1
0
2
0
X
6
Denmark (de Neergaard)
1
0
0
0
0
0
1
0
0
X
2
Draw 11 [ ]
Wednesday, March 11, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Fujisawa)
1
0
0
2
1
1
0
2
0
1
8
France (Coulot)
0
0
3
0
0
0
1
0
2
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
1
0
0
2
0
1
0
0
0
X
4
Scotland (Muirhead)
0
2
1
0
2
0
0
0
3
X
8
Draw 12 [ ]
Thursday, March 12, 13:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
0
1
0
2
0
1
1
0
1
3
9
Russia (Fomina)
0
0
1
0
3
0
0
2
0
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (de Neergaard)
2
1
2
0
1
0
1
0
1
X
8
United States (Carlson)
0
0
0
2
0
2
0
1
0
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
0
0
1
0
1
0
2
0
0
X
4
Sweden (Hasselborg)
1
0
0
2
0
3
0
0
1
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
0
0
1
1
0
2
0
2
0
1
7
Japan (Fujisawa)
0
1
0
0
2
0
1
0
1
0
5
Tiebreakers [ ]
Friday, March 13, 9:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Kubešková)
2
0
2
0
2
2
X
X
X
X
8
Denmark (de Neergaard)
0
1
0
1
0
0
X
X
X
X
2
Friday, March 13, 14:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
France (Coulot)
1
0
0
2
0
1
0
0
1
0
5
Denmark (de Neergaard)
0
1
0
0
0
0
1
1
0
1
4
Playoffs [ ]
Page playoff system
Semifinal
Gold Medal Game
1
Switzerland
4
2
Scotland
7
2
Scotland
8
1
Switzerland
3
3
Canada
6
3
Canada
9
3
Canada
4
4
Russia
3
Bronze Medal Game
1
Switzerland
5
4
Russia
4
1 vs. 2 Game [ ]
Friday, March 13, 19:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
0
0
3
0
1
0
0
0
3
X
7
Switzerland (Baumann)
0
0
0
1
0
2
1
0
0
X
4
3 vs. 4 Game [ ]
Friday, March 13, 19:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Lawes)
0
0
1
1
0
1
0
0
0
1
4
Russia (Fomina)
0
0
0
0
1
0
1
0
1
0
3
Semifinal [ ]
Saturday, March 14, 19:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (Baumann)
0
1
0
0
0
1
0
1
X
X
3
Canada (Lawes)
2
0
0
3
1
0
3
0
X
X
9
Bronze Medal Game [ ]
Sunday, March 15, 13:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Fomina)
0
1
0
0
2
0
0
1
0
0
4
Switzerland (Baumann)
1
0
0
1
0
0
1
0
0
2
5
Gold Medal Game [ ]
Sunday, March 15, 13:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (Muirhead)
2
0
0
0
2
0
2
0
1
1
8
Canada (Lawes)
0
0
2
1
0
1
0
2
0
0
6
References [ ]
External links [ ]
Curling Season of Champions
Major events Other events