2014 World Men's Curling Championship Host city Beijing , China Arena Capital Indoor Stadium Dates March 29 – April 6, 2014 Winner Norway Curling club , Oslo Skip Thomas Ulsrud Third Torger Nergård Second Christoffer Svae Lead Håvard Vad Petersson Alternate Markus Høiberg Coach Pål Trulsen Finalist Sweden (Oskar Eriksson )
The 2014 World Men's Curling Championship was held from March 29 to April 6 at the Capital Indoor Stadium in Beijing , China .[1] [2]
Norway's Thomas Ulsrud defeated Sweden's Oskar Eriksson in the final with a score of 8–3, securing his first world title and the fourth world title overall for Norway.
Qualification [ ]
The following nations qualified to participate in the 2014 World Men's Curling Championship:
China (host country)
Two teams from the Americas zone
Canada
United States (given that no challenges in the Americas zone are issued)
Eight teams from the 2013 European Curling Championships
Norway
Switzerland
Denmark
Scotland
Sweden
Russia
Czech Republic
Germany
One team from the 2013 Pacific-Asia Curling Championships
Japan
Teams [ ]
Canada
China
Czech Republic
Glencoe CC , Calgary
Skip: Kevin Koe
Third: Pat Simmons
Second: Carter Rycroft
Lead: Nolan Thiessen
Alternate: Jamie King
, Harbin
Skip: Liu Rui
Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Zang Jialiang
Alternate: Zou Dejia
, Brno
Skip: Jiří Snítil
Third: Martin Snítil
Second: Jindřich Kitzberger
Lead: Jakub Bareš
Alternate: Marek Vydra
Denmark
Germany [3]
Japan
, Hvidovre
Skip: Rasmus Stjerne
Third: Johnny Frederiksen
Second: Lars Vilandt
Lead: Troels Harry
Alternate: Oliver Dupont
, Hamburg
Fourth: Felix Schulze
Skip: John Jahr
Second: Christopher Bartsch
Lead: Sven Goldemann
Alternate: Peter Rickmers
, Karuizawa
Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tsuyoshi Yamaguchi
Second: Tetsuro Shimizu
Lead: Kosuke Morozumi
Norway
Russia
Scotland
, Oslo
Skip: Thomas Ulsrud
Third: Torger Nergård
Second: Christoffer Svae
Lead: Håvard Vad Petersson
Alternate: Markus Høiberg
, Moscow
Fourth: Alexey Stukalskiy
Third: Sergey Glukhov
Skip: Evgeniy Arkhipov
Lead: Petr Dron
Alternate: Alexander Kozyrev
, Inverness
Skip: Ewan MacDonald
Third: Duncan Fernie
Second: Dave Reid
Lead: Euan Byers
Alternate: Glen Muirhead
Sweden
Switzerland
United States
, Lit
Skip: Oskar Eriksson
Third: Kristian Lindström
Second: Markus Eriksson
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Gustav Eskilsson
, Geneva
Fourth: Benoît Schwarz
Skip: Peter de Cruz
Second: Dominik Märki
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Claudio Pätz
Bemidji CC , Bemidji
Skip: Pete Fenson
Third: Shawn Rojeski
Second: Joe Polo
Lead: Ryan Brunt
Alternate: Jared Zezel
Round robin standings [ ]
Final round robin standings
Key
Teams to playoffs
Teams to tiebreaker
Country
Skip
W
L
PF
PA
Ends Won
Ends Lost
Blank Ends
Stolen Ends
Shot Pct.
Norway
Thomas Ulsrud
10
1
82
47
51
38
12
13
86%
Canada
Kevin Koe
8
3
80
58
49
43
6
15
84%
Switzerland
Peter de Cruz
7
4
79
68
48
44
17
11
80%
Sweden
Oskar Eriksson
7
4
72
57
46
41
15
15
81%
Japan
Yusuke Morozumi
7
4
74
70
45
45
10
12
82%
China
Liu Rui
6
5
67
67
45
43
19
9
82%
Czech Republic
Jiří Snítil
6
5
71
73
43
45
17
10
78%
Germany
John Jahr
5
6
73
75
46
43
9
11
78%
Scotland
Ewan MacDonald
3
8
64
84
45
49
9
10
78%
United States
Pete Fenson
3
8
61
76
43
48
16
11
81%
Russia
Evgeny Arkhipov
2
9
55
84
38
49
10
7
78%
Denmark
Rasmus Stjerne
2
9
54
73
41
50
12
6
78%
Round robin results [ ]
Draw 1 [ ]
Saturday, March 29, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
2
0
0
1
0
1
0
0
2
1
7
Russia (Arkhipov)
0
2
0
0
1
0
3
2
0
0
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Fenson)
1
0
0
2
0
2
0
0
2
0
7
Czech Republic (Snítil)
0
1
0
0
3
0
0
3
0
2
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
1
0
2
0
2
0
0
3
3
X
11
China (Liu)
0
2
0
2
0
1
0
0
0
X
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (MacDonald)
0
1
0
1
0
1
0
1
X
X
4
Sweden (Eriksson)
3
0
2
0
1
0
2
0
X
X
8
Draw 2 [ ]
Saturday, March 29, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
1
0
0
0
0
1
0
1
X
3
Canada (Koe)
1
0
2
1
1
0
0
1
0
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Arkhipov)
0
1
0
1
0
1
0
2
0
0
5
Germany (Jahr)
1
0
2
0
1
0
1
0
2
2
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
2
0
1
1
0
1
0
2
1
8
United States (Fenson)
3
0
1
0
0
0
0
2
0
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
1
0
1
0
4
0
2
0
1
9
Japan (Morozumi)
0
0
1
0
1
0
2
0
1
0
5
Draw 3 [ ]
Sunday, March 30, 9:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
China (Liu)
1
0
2
0
0
3
0
0
2
0
3
11
Scotland (MacDonald)
0
1
0
1
0
0
1
3
0
2
0
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
2
0
0
2
2
1
1
0
1
X
9
Czech Republic (Snítil)
0
2
1
0
0
0
0
1
0
X
4
Draw 4 [ ]
Sunday, March 30, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
2
0
0
1
0
0
2
0
0
5
Germany (Jahr)
1
0
1
1
0
2
0
0
0
2
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
1
0
1
0
0
3
1
0
1
2
9
Canada (Koe)
0
2
0
1
2
0
0
1
0
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
1
0
1
0
X
X
3
Norway (Ulsrud)
2
1
0
2
0
2
0
1
X
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
United States (Fenson)
1
0
0
2
0
0
0
2
0
0
1
6
Russia (Arkhipov)
0
1
0
0
0
0
2
0
1
1
0
5
Draw 5 [ ]
Sunday, March 30, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
0
1
1
0
0
2
1
0
X
5
Norway (Ulsrud)
1
3
0
0
4
0
0
0
1
X
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Denmark (Stjerne)
0
0
0
0
2
0
0
0
2
1
0
5
Switzerland (de Cruz)
0
2
0
1
0
0
0
2
0
0
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
2
0
1
0
1
2
0
0
3
X
9
Scotland (MacDonald)
0
1
0
1
0
0
0
2
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Liu)
1
0
1
1
0
0
1
0
2
0
6
Canada (Koe)
0
1
0
0
2
3
0
2
0
1
9
Draw 6 [ ]
Monday, March 31, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Fenson)
2
1
0
0
0
0
1
1
0
0
5
Japan (Morozumi)
0
0
0
2
1
1
0
0
2
3
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
2
1
0
0
1
0
1
0
1
X
6
Sweden (Eriksson)
0
0
1
0
0
1
0
1
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
1
1
1
1
0
0
5
X
X
X
9
Russia (Arkhipov)
0
0
0
0
0
1
0
X
X
X
1
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
0
4
0
4
1
0
X
X
X
X
9
Germany (Jahr)
1
0
2
0
0
1
X
X
X
X
4
Draw 7 [ ]
Monday, March 31, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Russia (Arkhipov)
1
0
0
1
0
0
0
2
0
2
0
6
Sweden (Eriksson)
0
2
1
0
0
2
0
0
1
0
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
0
1
0
0
0
3
0
1
0
5
China (Liu)
0
2
0
2
0
1
0
0
0
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Fenson)
1
0
3
0
2
1
1
0
X
X
8
Germany (Jahr)
0
1
0
1
0
0
0
1
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Switzerland (de Cruz)
3
0
0
3
0
1
1
0
1
0
0
9
Scotland (MacDonald)
0
2
0
0
2
0
0
2
0
3
1
10
Draw 8 [ ]
Monday, March 31, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
0
0
0
1
1
0
2
0
0
1
5
China (Liu)
0
0
1
0
0
0
0
2
0
0
3
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
2
0
2
2
0
0
2
X
X
X
8
Japan (Morozumi)
0
1
0
0
0
2
0
X
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (MacDonald)
0
2
1
0
2
0
0
0
1
0
6
Denmark (Stjerne)
0
0
0
2
0
2
0
1
0
2
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
0
1
0
2
0
2
0
1
4
X
10
Czech Republic (Snítil)
2
0
2
0
2
0
0
0
0
X
6
Draw 9 [ ]
Tuesday, April 1, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Germany (Jahr)
0
1
0
1
0
1
0
2
0
1
0
6
Switzerland (de Cruz)
1
0
0
0
1
0
3
0
1
0
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Fenson)
0
2
0
1
1
0
0
1
0
1
6
Scotland (MacDonald)
1
0
2
0
0
1
1
0
3
0
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
0
0
1
0
0
0
2
1
1
5
Sweden (Eriksson)
0
0
0
0
0
1
2
0
0
0
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Arkhipov)
0
1
0
0
1
0
1
0
1
0
4
China (Liu)
1
0
0
1
0
1
0
1
0
1
5
Draw 10 [ ]
Tuesday, April 1, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
0
2
0
1
1
0
2
0
1
X
7
United States (Fenson)
1
0
1
0
0
1
0
1
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
0
2
1
0
2
0
4
X
X
X
9
Denmark (Stjerne)
1
0
0
1
0
2
0
X
X
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Arkhipov)
0
3
0
1
0
0
0
1
1
1
7
Japan (Morozumi)
2
0
1
0
3
1
1
0
0
0
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Germany (Jahr)
0
2
0
2
0
1
0
0
1
0
1
7
Norway (Ulsrud)
2
0
1
0
1
0
0
1
0
1
0
6
Draw 11 [ ]
Tuesday, April 1, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
0
2
0
0
1
0
0
2
0
1
6
Scotland (MacDonald)
0
0
1
1
0
1
0
0
2
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
1
0
0
2
0
1
0
1
0
X
5
Norway (Ulsrud)
0
3
1
0
1
0
1
0
3
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Liu)
0
0
2
0
2
0
0
2
0
0
6
Switzerland (de Cruz)
0
2
0
2
0
2
1
0
0
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
0
2
0
0
2
0
4
X
X
X
8
Denmark (Stjerne)
0
0
1
0
0
1
0
X
X
X
2
Draw 12 [ ]
Wednesday, April 2, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Liu)
2
1
0
0
0
2
0
1
0
X
6
Denmark (Stjerne)
0
0
1
1
0
0
1
0
1
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
1
1
0
0
2
0
0
1
0
2
7
Czech Republic (Snítil)
0
0
1
0
0
1
1
0
2
0
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
1
1
1
0
0
0
1
0
2
X
6
Scotland (MacDonald)
0
0
0
1
1
1
0
1
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
1
1
0
0
0
2
2
0
2
X
8
Switzerland (de Cruz)
0
0
0
1
1
0
0
2
0
X
4
Draw 13 [ ]
Wednesday, April 2, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
0
2
0
0
0
3
0
2
0
1
8
Sweden (Eriksson)
0
0
3
1
0
0
1
0
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (MacDonald)
1
0
2
1
0
2
1
0
0
X
7
Russia (Arkhipov)
0
2
0
0
1
0
0
0
2
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
0
2
0
0
1
0
1
0
0
X
4
Czech Republic (Snítil)
3
0
1
1
0
0
0
2
1
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Liu)
0
0
1
2
1
3
0
0
1
X
8
United States (Fenson)
0
0
0
0
0
0
3
1
0
X
4
Draw 14 [ ]
Wednesday, April 2, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
0
0
0
2
0
2
2
0
0
2
8
Germany (Jahr)
0
2
0
0
2
0
0
1
2
0
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Denmark (Stjerne)
2
0
1
0
0
0
0
1
0
1
0
5
United States (Fenson)
0
0
0
0
1
1
1
0
2
0
1
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
1
1
0
1
1
1
0
0
1
X
6
Canada (Koe)
0
0
1
0
0
0
0
1
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
3
0
5
1
0
2
X
X
X
X
11
Russia (Arkhipov)
0
1
0
0
1
0
X
X
X
X
2
Draw 15 [ ]
Thursday, April 3, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
United States (Fenson)
1
0
0
2
0
0
1
0
0
X
4
Norway (Ulsrud)
0
3
0
0
0
2
0
1
0
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Germany (Jahr)
0
0
1
0
3
1
0
X
X
X
5
Canada (Koe)
1
4
0
4
0
0
2
X
X
X
11
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Denmark (Stjerne)
1
0
1
0
1
0
1
0
1
0
5
Russia (Arkhipov)
0
1
0
1
0
1
0
1
0
2
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
1
0
3
0
0
2
2
3
X
X
11
Japan (Morozumi)
0
1
0
1
2
0
0
0
X
X
4
Draw 16 [ ]
Thursday, April 3, 14:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (MacDonald)
0
1
0
0
1
0
2
0
1
0
5
Canada (Koe)
1
0
0
1
0
2
0
2
0
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Final
Norway (Ulsrud)
1
1
0
0
2
1
0
0
1
0
1
7
Switzerland (de Cruz)
0
0
0
1
0
0
2
1
0
2
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Japan (Morozumi)
0
0
0
1
0
1
0
2
0
X
4
China (Liu)
2
1
0
0
1
0
1
0
1
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Czech Republic (Snítil)
2
0
0
2
0
2
0
1
0
1
8
Denmark (Stjerne)
0
2
0
0
2
0
1
0
2
0
7
Draw 17 [ ]
Thursday, April 3, 19:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Russia (Arkhipov)
0
0
1
1
0
2
0
2
0
X
6
Czech Republic (Snítil)
2
3
0
0
0
0
1
0
4
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
China (Liu)
1
0
0
0
0
1
0
0
2
1
5
Sweden (Eriksson)
0
2
0
1
2
0
0
1
0
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
0
0
2
0
0
3
0
2
0
1
8
United States (Fenson)
0
0
0
1
1
0
1
0
2
0
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Scotland (MacDonald)
0
1
0
0
2
0
0
X
X
X
3
Germany (Jahr)
1
0
5
0
0
2
2
X
X
X
10
Tiebreaker [ ]
Friday, April 4, 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Sweden (Eriksson)
2
0
1
0
2
0
3
0
0
0
8
Japan (Morozumi)
0
2
0
1
0
1
0
1
1
1
7
Player percentages
Sweden
Japan
Christoffer Sundgren
80%
Kosuke Morozumi
74%
Markus Eriksson
86%
Tetsuro Shimizu
74%
Kristian Lindström
88%
Tsuyoshi Yamaguchi
64%
Oskar Eriksson
74%
Yusuke Morozumi
78%
Total
82%
Total
72%
Playoffs [ ]
Page playoff system
Semifinal
Final
1
Norway
3
2
Canada
2
1
Norway
8
2
Canada
8
4
Sweden
3
4
Sweden
10
3
Switzerland
2
4
Sweden
5
Bronze medal game
2
Canada
5
3
Switzerland
7
1 vs. 2 [ ]
Saturday, April 5, 11:00 [4]
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
1
0
0
0
0
0
1
0
0
1
3
Canada (Koe)
0
0
0
1
0
0
0
0
1
0
2
Player percentages
Norway
Canada
Håvard Vad Petersson
66%
Nolan Thiessen
74%
Christoffer Svae
79%
Carter Rycroft
81%
Torger Nergård
83%
Pat Simmons
80%
Thomas Ulsrud
91%
Kevin Koe
89%
Total
80%
Total
81%
3 vs. 4 [ ]
Friday, April 4, 19:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Switzerland (de Cruz)
1
0
0
0
0
0
1
0
0
X
2
Sweden (Eriksson)
0
2
0
2
0
0
0
0
1
X
5
Semifinal [ ]
Saturday, April 5, 16:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
2
0
1
0
1
0
2
1
0
1
8
Sweden (Eriksson)
0
4
0
1
0
3
0
0
2
0
10
Player percentages
Canada
Sweden
Nolan Thiessen
98%
Christoffer Sundgren
92%
Carter Rycroft
84%
Markus Eriksson
95%
Pat Simmons
91%
Kristian Lindström
85%
Kevin Koe
83%
Oskar Eriksson
85%
Total
89%
Total
89%
Bronze medal game [ ]
Sunday, April 6, 10:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Canada (Koe)
0
0
2
0
1
0
0
1
0
1
5
Switzerland (de Cruz)
1
1
0
1
0
2
0
0
2
0
7
Player percentages
Canada
Switzerland
Nolan Thiessen
89%
Valentin Tanner
93%
Carter Rycroft
85%
Dominik Märki
75%
Pat Simmons
91%
Peter de Cruz
91%
Kevin Koe
72%
Benoît Schwarz
80%
Total
84%
Total
85%
Final [ ]
Sunday, April 6, 15:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Final
Norway (Ulsrud)
1
1
2
1
0
1
0
2
X
X
8
Sweden (Eriksson)
0
0
0
0
1
0
2
0
X
X
3
2014 World Men's Curling Championship winner
Norway 4th title
Statistics [ ]
Top 5 player percentages [ ]
Round robin only
Leads
%
Nolan Thiessen
87
Håvard Vad Petersson
86
Zang Jialiang
86
Ryan Brunt
86
Christoffer Sundgren
84
Seconds
%
Carter Rycroft
86
Christoffer Svae
84
Joe Polo
84
Tetsuro Shimizu
83
Ba Dexin
82
Thirds
%
Torger Nergård
88
Pat Simmons
84
Johnny Frederiksen
82
Xu Xiaoming
82
Tsuyoshi Yamaguchi
82
Skips
%
Thomas Ulsrud
89
Kevin Koe
84
Oskar Eriksson
80
Felix Schulze (Fourth)
79
Yusuke Morozumi
79
References [ ]
General
Specific
External links [ ]
World championships in 2014
Summer sports & indoor sports Winter sports
Bandy
Curling
Figure skating
Ice hockey
Ski flying
Speed skating
Cue & mind sports Motor sports