2014 Canadian Senior Curling Championships – Women's tournament
2014 Canadian Senior Curling Championships Women's tournament | |
---|---|
Host city | Yellowknife, Northwest Territories |
Arena | Yellowknife Curling Centre |
Dates | March 22–29 |
Winner | Manitoba |
Curling club | Brandon CC, Brandon |
Skip | Lois Fowler |
Third | Maureen Bonar |
Second | Cathy Gauthier |
Lead | |
Finalist | Saskatchewan () |
The women's tournament of the 2014 Canadian Senior Curling Championships was held from March 22 to 29 at the and the Yellowknife Curling Centre in Yellowknife, Northwest Territories.[1]
Qualifying Round[]
Four associations did not automatically qualify to the championships, and participated in a qualifying round. Since Yukon withdrew from competition, Nunavut, Ontario and Prince Edward Island played in a double knockout to determine the two qualifiers.
Teams[]
The teams are listed as follows:
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Nunavut | , Rankin Inlet | ||||
Ontario | Marilyn Bodogh | Jane Hooper-Perroud | , St. Catharines | ||
Prince Edward Island | , Montague |
Knockout Brackets[]
Semifinals | Qualifier 1 | ||||||||
1 | Ontario | 4 | |||||||
2 | Prince Edward Island | 11 | 2 | Prince Edward Island | 9 | ||||
3 | Nunavut | 2 |
Qualifier 2 | ||||
1 | Ontario | 16 | ||
3 | Nunavut | 0 |
Teams[]
The teams are listed as follows:
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Glenys Bakker | , Calgary | |||
British Columbia | Penny Shantz | Sandra Jenkins | Kate Horne | , Parksville | |
Manitoba | Lois Fowler | Maureen Bonar | Cathy Gauthier | Brandon Curling Club, Brandon | |
New Brunswick | Heidi Hanlon | , Saint John | |||
Newfoundland and Labrador | Cathy Cunningham | Heather Martin | Re/MAX Centre, St. John's | ||
Northern Ontario | , Sudbury | ||||
Northwest Territories | Yellowknife Curling Club, Yellowknife | ||||
Nova Scotia | Colleen Pinkney | , Truro | |||
Ontario | Marilyn Bodogh | Jane Hooper-Perroud | , St. Catharines | ||
Prince Edward Island | , Montague | ||||
Quebec | , Thurso | ||||
Saskatchewan | , Moose Jaw |
Round robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key | |
---|---|
Teams to Playoffs | |
Relegated to 2015 qualifying round |
Province | Skip | W | L |
---|---|---|---|
Manitoba | Lois Fowler | 10 | 1 |
Saskatchewan | 10 | 1 | |
Ontario | Marilyn Bodogh | 8 | 3 |
Nova Scotia | Colleen Pinkney | 7 | 4 |
Alberta | Glenys Bakker | 6 | 5 |
New Brunswick | Heidi Hanlon | 6 | 5 |
British Columbia | Penny Shantz | 5 | 6 |
Northern Ontario | 4 | 7 | |
Prince Edward Island | 3 | 8 | |
Newfoundland and Labrador | Cathy Cunningham | 3 | 8 |
Quebec | 3 | 8 | |
Northwest Territories | 1 | 9 |
Round robin results[]
All times listed are in Mountain Standard Time (UTC−7).[2]
Draw 1[]
Saturday, March 22, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Pinkney) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Ontario (Bodogh) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 7 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 9 |
Alberta (Bakker) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 |
Manitoba (Fowler) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Derick) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 |
Prince Edward Island (Scott) | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Draw 3[]
Sunday, March 23, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 8 |
Quebec (Derick) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
Nova Scotia (Pinkney) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Prince Edward Island (Scott) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 6 |
Draw 4[]
Sunday, March 23, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Bakker) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Quebec (Derick) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | X | 9 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 5[]
Sunday, March 23, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bakker) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Nova Scotia (Pinkney) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 8 |
Draw 6[]
Monday, March 24, 9:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Alberta (Bakker) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Quebec (Derick) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | X | 9 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 10 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | X | 7 |
Draw 7[]
Monday, March 24, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Barrett) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Nova Scotia (Pinkney) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Alberta (Bakker) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Draw 8[]
Monday, March 24, 7:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 1 | 3 | 5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 4 | 2 | 3 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | X | 14 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 | X | X | 10 |
Quebec (Derick) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | X | 4 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Pinkney) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Draw 9[]
Tuesday, March 25, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bakker) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 6 |
Nova Scotia (Pinkney) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | 2 | X | X | X | 11 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | 4 | X | 12 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Draw 10[]
Tuesday, March 25, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Pinkney) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 10 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Derick) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Ontario (Bodogh) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | X | 12 |
Draw 11[]
Tuesday, March 25, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
British Columbia (Shantz) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Derick) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bakker) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Manitoba (Fowler) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Draw 12[]
Wednesday, March 26, 9:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (Pinkney) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | 9 |
Ontario (Bodogh) | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 5 |
Quebec (Derick) | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Draw 13[]
Wednesday, March 26, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Manitoba (Fowler) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 10 |
Quebec (Derick) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Barrett) | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9 |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
Alberta (Bakker) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Draw 14[]
Wednesday, March 26, 7:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Northern Ontario (Barrett) | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | X | 3 |
Manitoba (Fowler) | 2 | 0 | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Bakker) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 0 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 5 |
Nova Scotia (Pinkney) | 2 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | X | X | 10 |
Draw 15[]
Thursday, March 27, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Barrett) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 4 | X | X | 9 |
Alberta (Bakker) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Derick) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 7 |
British Columbia (Shantz) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 16[]
Thursday, March 27, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Shantz) | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 | X | X | 11 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Alberta (Bakker) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | X | 8 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Derick) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 6 |
Nova Scotia (Pinkney) | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 9 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Hanlon) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 7 |
Draw 17[]
Thursday, March 27, 7:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Prince Edward Island (Scott) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (Pinkney) | 6 | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | X | X | 18 |
Northwest Territories (McKellar-Gillis) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 6 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Bodogh) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Northern Ontario (Barrett) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | 8 |
Newfoundland and Labrador (Cunningham) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Playoffs[]
Semifinal | Final | ||||||||
1 | Manitoba | 5 | |||||||
2 | Saskatchewan | 1 | |||||||
2 | Saskatchewan | 7 | |||||||
3 | Ontario | 4 |
Semifinal[]
Friday, March 28, 6:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Ontario (Bodogh) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Final[]
Saturday, March 29, 2:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Fowler) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 5 |
Saskatchewan (Arguin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
References[]
- ^ "Yellowknife to host 2014 Canadian Seniors". Canadian Curling Association. 24 January 2012. Retrieved 13 January 2014.
- ^ "2014 Canadian Senior Curling Championships Draw Schedule". Canadian Curling Association. Archived from the original on 16 January 2014. Retrieved 15 January 2014.
External links[]
- 2014 in Canadian curling
- Canadian Senior Curling Championships
- Sport in Yellowknife