2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic | |
---|---|
Host city | Vernon, British Columbia |
Arena | |
Dates | October 4–7 |
Men's winner | Kevin Koe |
Curling club | Glencoe CC, Calgary |
Skip | Kevin Koe |
Third | Pat Simmons |
Second | Carter Rycroft |
Lead | Nolan Thiessen |
Finalist | Brady Clark |
Women's winner | Wang Bingyu |
Curling club | , Harbin |
Skip | Wang Bingyu |
Third | Liu Yin |
Second | Yue Qingshuang |
Lead | Zhou Yan |
Finalist | Mirjam Ott |
The 2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic was held from October 4 to 7 at the in Vernon, British Columbia as part of the 2013–14 World Curling Tour. Both the men's and women's events was held in a triple-knockout format. The purse for the men's event was CAD$26,000,[1] while the purse for the women's event was CAD$39,500.[2]
Men[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[3]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|
Parker Konschuh | Edmonton, Alberta | |||
Andrew Bilesky | New Westminster, British Columbia | |||
Brendan Bottcher | Micky Lizmore | Bradley Thiessen | Karrick Martin | Edmonton, Alberta |
Brady Clark | Sean Beighton | Darren Lehto | Phil Tilker | Lynnwood, Washington |
Jamie King | Blake MacDonald | Scott Pfeifer | Edmonton, Alberta | |
Kevin Koe | Pat Simmons | Carter Rycroft | Nolan Thiessen | Calgary, Alberta |
Liu Rui | Zang Jialiang | Xu Xiaoming | Ba Dexin | Harbin, China |
Kelowna, British Columbia | ||||
Port Coquitlam, British Columbia | ||||
Yusuke Morozumi | Tsuyoshi Yamaguchi | Tetsuro Shimizu | Kosuke Morozumi | Karuizawa, Japan |
Jim Cotter (fourth) | John Morris (skip) | Tyrel Griffith | Rick Sawatsky | Vernon, British Columbia |
Vernon, British Columbia | ||||
Sean Geall (fourth) | Brent Pierce (skip) | Sebastien Robillard | New Westminster, British Columbia | |
Jeff Richard | Tom Shypitka | Jay Wakefield | Kelowna, British Columbia | |
Taipei, Chinese Taipei | ||||
Kamloops, British Columbia |
Knockout Results[]
The draw is listed as follows:[4]
A Event[]
First Knockout | Semifinals | Qualifier 1 | ||||||||||||
Kevin Koe | 9 | |||||||||||||
2 | Kevin Koe | 6 | ||||||||||||
Andrew Bilesky | 6 | Brady Clark | 3 | |||||||||||
Brady Clark | 7 | Kevin Koe | 6 | |||||||||||
Brendan Bottcher | 9 | Brendan Bottcher | 4 | |||||||||||
0 | Brendan Bottcher | 6 | ||||||||||||
9 | 4 | |||||||||||||
Jamie King | 5 |
First Knockout | Semifinals | Qualifier 2 | ||||||||||||
John Morris | 5 | |||||||||||||
2 | John Morris | 7 | ||||||||||||
Jeff Richard | 8 | Jeff Richard | 5 | |||||||||||
Brent Pierce | 7 | John Morris | 3 | |||||||||||
Liu Rui | 7 | 1 | ||||||||||||
1 | Liu Rui | 4 | ||||||||||||
5 | 10 | |||||||||||||
Yusuke Morozumi | 3 |
B Event[]
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 3 | ||||||||||||||||
Liu Rui | 7 | ||||||||||||||||||
4 | Andrew Bilesky | 2 | |||||||||||||||||
Andrew Bilesky | 5 | Liu Rui | 5 | ||||||||||||||||
Jamie King | 4 | ||||||||||||||||||
Jeff Richard | 3 | ||||||||||||||||||
2 | Jamie King | 7 | |||||||||||||||||
Jamie King | 7 | Liu Rui | 7 | ||||||||||||||||
4 |
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 4 | ||||||||||||||||
6 | |||||||||||||||||||
2 | Brent Pierce | 5 | |||||||||||||||||
Brent Pierce | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Brady Clark | 1 | ||||||||||||||||||
Brady Clark | 5 | ||||||||||||||||||
4 | Yusuke Morozumi | 3 | |||||||||||||||||
Yusuke Morozumi | 8 | 5 | |||||||||||||||||
Brendan Bottcher | 4 |
C Event[]
Third Knockout | Semifinals | Qualifier 5 | ||||||||||||
9 | ||||||||||||||
5 | 3 | |||||||||||||
Brady Clark | 7 | |||||||||||||
Brady Clark | 6 | |||||||||||||
Brent Pierce | 5 | 5 | ||||||||||||
Yusuke Morozumi | 4 | Brent Pierce | 4 | |||||||||||
5 |
Third Knockout | Semifinals | Qualifier 6 | ||||||||||||
4 | ||||||||||||||
7 | 3 | |||||||||||||
Jamie King | 7 | |||||||||||||
Jamie King | 6 | |||||||||||||
Andrew Bilesky | 3 | Jeff Richard | 7 | |||||||||||
Jeff Richard | 5 | Jeff Richard | 6 | |||||||||||
Brendan Bottcher | 5 |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Kevin Koe | 5 | |||||||||||||
Liu Rui | 8 | Liu Rui | 4 | |||||||||||
Jeff Richard | 7 | Kevin Koe | 6 | |||||||||||
Brady Clark | 5 | |||||||||||||
John Morris | 8 | |||||||||||||
4 | Brady Clark | 9 | ||||||||||||
Brady Clark | 8 |
Women[]
Teams[]
The teams are listed as follows:[5]
Skip | Third | Second | Lead | Locale |
---|---|---|---|---|
Cheryl Bernard | Susan O'Connor | Lori Olson-Johns | Shannon Aleksic | Calgary, Alberta |
Laura Crocker | Erin Carmody | Jen Gates | Edmonton, Alberta | |
Satsuki Fujisawa | Miyo Ichikawa | Emi Shimizu | Miyuki Satoh | Karuizawa, Japan |
Kerry Galusha | Megan Cormier | Wendy Miller | Yellowknife, Northwest Territories | |
Maple Ridge, British Columbia | ||||
Janet Harvey | Winnipeg, Manitoba | |||
Amber Holland | Jolene Campbell | Dailene Sivertson | Regina, Saskatchewan | |
Michèle Jäggi | Marisa Winkelhausen | Melanie Barbezat | Bern, Switzerland | |
Kim Ji-sun | Gim Un-chi | Shin Mi-sung | Lee Seul-bee | Gyeonggi-do, South Korea |
Shannon Kleibrink | Bronwen Webster | Kalynn Park | Chelsey Matson | Calgary, Alberta |
Patti Knezevic | Prince George, British Columbia | |||
Kamloops, British Columbia | ||||
Kelley Law | New Westminster, British Columbia | |||
Stefanie Lawton | Sherry Anderson | Sherri Singler | Marliese Kasner | Saskatoon, Saskatchewan |
Allison MacInnes | Diane Gushulak | Kamloops, British Columbia | ||
Marla Mallett | Cloverdale, British Columbia | |||
Eve Muirhead | Anna Sloan | Vicki Adams | Claire Hamilton | Stirling, Scotland |
Heather Nedohin | Beth Iskiw | Jessica Mair | Laine Peters | Edmonton, Alberta |
Amy Nixon | Nadine Chyz | Calgary, Alberta | ||
Ayumi Ogasawara | Yumie Funayama | Kaho Onodera | Chinami Yoshida | Sapporo, Japan |
Mirjam Ott | Carmen Schäfer | Carmen Küng | Janine Greiner | Davos, Switzerland |
Cassie Potter | Jamie Haskell | St. Paul, Minnesota | ||
Allison Pottinger | Nicole Joraanstad | Natalie Nicholson | Tabitha Peterson | Bemidji, Minnesota |
Darcy Robertson | Elora, Ontario | |||
Kelly Scott | Jeanna Schraeder | Sasha Carter | Sarah Wazney | Kelowna, British Columbia |
Anna Sidorova | Liudmila Privivkova | Margarita Fomina | Ekaterina Galkina | Moscow, Russia |
Renée Sonnenberg | Cary-Anne McTaggart | Grande Prairie, Alberta | ||
Barb Spencer | Katie Spencer | Raunora Westcott | Winnipeg, Manitoba | |
Valerie Sweeting | Dana Ferguson | Joanne Taylor | Rachelle Pidherny | Edmonton, Alberta |
Jill Thurston | Winnipeg, Manitoba | |||
Wang Bingyu | Liu Yin | Yue Qingshuang | Zhou Yan | Harbin, China |
Crystal Webster | Cathy Overton-Clapham | Geri-Lynn Ramsay | Samantha Preston | Calgary, Alberta |
Knockout Results[]
The draw is listed as follows:[6]
A Event[]
First Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 1 | ||||||||||||||||
Stefanie Lawton | 6 | ||||||||||||||||||
Allison MacInnes | 3 | Stefanie Lawton | 9 | ||||||||||||||||
Satsuki Fujisawa | 4 | Barb Spencer | 5 | ||||||||||||||||
Barb Spencer | 5 | Stefanie Lawton | 8 | ||||||||||||||||
Cheryl Bernard | 4 | Cassie Potter | 1 | ||||||||||||||||
Cassie Potter | 5 | Cassie Potter | 4 | ||||||||||||||||
Laura Crocker | 8 | Laura Crocker | 3 | ||||||||||||||||
Kerry Galusha | 3 | Stefanie Lawton | 6 | ||||||||||||||||
Heather Nedohin | 3 | Heather Nedohin | 5 | ||||||||||||||||
Kelley Law | 2 | Heather Nedohin | 6 | ||||||||||||||||
Kelly Scott | 3 | Ayumi Ogasawara | 5 | ||||||||||||||||
Ayumi Ogasawara | 5 | Heather Nedohin | 4 | ||||||||||||||||
Valerie Sweeting | 7 | Kim Ji-sun | 3 | ||||||||||||||||
Darcy Robertson | 4 | Valerie Sweeting | 4 | ||||||||||||||||
Shannon Kleibrink | 3 | Kim Ji-sun | 5 | ||||||||||||||||
Kim Ji-sun | 5 |
First Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 2 | ||||||||||||||||
Eve Muirhead | 5 | ||||||||||||||||||
3 | Eve Muirhead | 4 | |||||||||||||||||
Wang Bingyu | 9 | Wang Bingyu | 8 | ||||||||||||||||
Allison Pottinger | 4 | Wang Bingyu | 8 | ||||||||||||||||
Michèle Jäggi | 6 | Marla Mallett | 3 | ||||||||||||||||
Janet Harvey | 3 | Michèle Jäggi | 4 | ||||||||||||||||
Renée Sonnenberg | 6 | Marla Mallett | 5 | ||||||||||||||||
Marla Mallett | 7 | Wang Bingyu | 6 | ||||||||||||||||
Anna Sidorova | 5 | Amy Nixon | 5 | ||||||||||||||||
4 | Anna Sidorova | 5 | |||||||||||||||||
Crystal Webster | 6 | Amy Nixon | 6 | ||||||||||||||||
Amy Nixon | 7 | Amy Nixon | 8 | ||||||||||||||||
Amber Holland | 8 | Mirjam Ott | 5 | ||||||||||||||||
Jill Thurston | 3 | Amber Holland | 4 | ||||||||||||||||
Mirjam Ott | 8 | Mirjam Ott | 8' | ||||||||||||||||
Patti Knezevic | 3 |
B Event[]
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | To Qualifier 3 | ||||||||||||||||
Ayumi Ogasawara | 7 | ||||||||||||||||||
Allison MacInnes | 6 | Satsuki Fujisawa | 3 | ||||||||||||||||
Satsuki Fujisawa | 8 | Ayumi Ogasawara | 6 | ||||||||||||||||
Marla Mallett | 2 | ||||||||||||||||||
Ayumi Ogasawara | 0 | ||||||||||||||||||
Mirjam Ott | 7 | ||||||||||||||||||
Valerie Sweeting | 2 | ||||||||||||||||||
Cheryl Bernard | 6 | Cheryl Bernard | 3 | ||||||||||||||||
Kerry Galusha | 3 | Cheryl Bernard | 5 | Qualifier 3 | |||||||||||||||
Mirjam Ott | 8 | ||||||||||||||||||
Mirjam Ott | 8 | ||||||||||||||||||
Kelly Scott | 2 |
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | To Qualifier 3 | ||||||||||||||||
Barb Spencer | 5 | ||||||||||||||||||
Kelley Law | 2 | Kelly Scott | 7 | ||||||||||||||||
Kelly Scott | 5 | Kelly Scott | 5 | ||||||||||||||||
Laura Crocker | 4 | ||||||||||||||||||
Laura Crocker | 5 | ||||||||||||||||||
Darcy Robertson | 3 | Shannon Kleibrink | 4 | ||||||||||||||||
Shannon Kleibrink | 8 | Kelly Scott | 5 | ||||||||||||||||
Heather Nedohin | 4 |
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | To Qualifier 4 | ||||||||||||||||
Anna Sidorova | 6 | ||||||||||||||||||
7 | 2 | ||||||||||||||||||
Allison Pottinger | 5 | Anna Sidorova | 6 | ||||||||||||||||
Cassie Potter | 1 | ||||||||||||||||||
Anna Sidorova | 5 | ||||||||||||||||||
Renée Sonnenberg | 6 | ||||||||||||||||||
Amber Holland | 2 | ||||||||||||||||||
Janet Harvey | 0 | Renée Sonnenberg | 6 | ||||||||||||||||
Renée Sonnenberg | 5 | Renée Sonnenberg | 8 | Qualifier 4 | |||||||||||||||
Kim Ji-sun | 5 | ||||||||||||||||||
Renée Sonnenberg | 6 | ||||||||||||||||||
Michèle Jäggi | 3 |
Second Knockout | Quarterfinals | Semifinals | To Qualifier 4 | ||||||||||||||||
Eve Muirhead | 6 | ||||||||||||||||||
2 | Crystal Webster | 8 | |||||||||||||||||
Crystal Webster | 8 | Crystal Webster | 3 | ||||||||||||||||
Michèle Jäggi | 7 | ||||||||||||||||||
Michèle Jäggi | 9 | ||||||||||||||||||
Jill Thurston | 2 | Patti Knezevic | 3 | ||||||||||||||||
Patti Knezevic | 7 | Michèle Jäggi | 7 | ||||||||||||||||
Amy Nixon | 5 |
C Event[]
Third Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 5 | ||||||||||||||||
Cassie Potter | 3 | ||||||||||||||||||
Allison MacInnes | 7 | Allison MacInnes | 7 | ||||||||||||||||
Kerry Galusha | 5 | Allison MacInnes | 6 | ||||||||||||||||
Crystal Webster | 4 | ||||||||||||||||||
Crystal Webster | 7 | ||||||||||||||||||
3 | Amber Holland | 6 | |||||||||||||||||
Amber Holland | 7 | Allison MacInnes | 5 | ||||||||||||||||
Kelly Scott | 7 |
Third Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 6 | ||||||||||||||||
Eve Muirhead | 7 | ||||||||||||||||||
Patti Knezevic | 6 | ||||||||||||||||||
Eve Muirhead | 6 | ||||||||||||||||||
Heather Nedohin | 5 | ||||||||||||||||||
Eve Muirhead | 8 | ||||||||||||||||||
Ayumi Ogasawara | 7 | ||||||||||||||||||
Kim Ji-sun | 5 | ||||||||||||||||||
Kelley Law | 4 | Darcy Robertson | 7 | ||||||||||||||||
Darcy Robertson | 6 | Darcy Robertson | 1 | ||||||||||||||||
Ayumi Ogasawara | 7 |
Third Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 7 | ||||||||||||||||
Cheryl Bernard | 5 | ||||||||||||||||||
Allison Pottinger | 6 | Allison Pottinger | 6 | ||||||||||||||||
Janet Harvey | 2 | Allison Pottinger | 9 | ||||||||||||||||
Amy Nixon | 5 | ||||||||||||||||||
Allison Pottinger | 10 | ||||||||||||||||||
Anna Sidorova | 5 | ||||||||||||||||||
Barb Spencer | 7 | ||||||||||||||||||
Shannon Kleibrink | 3 | ||||||||||||||||||
Barb Spencer | 5 | ||||||||||||||||||
Anna Sidorova | 7 |
Third Knockout | Quarterfinals | Semifinals | Qualifier 8 | ||||||||||||||||
Laura Crocker | 2 | ||||||||||||||||||
Satsuki Fujisawa | 4 | Valerie Sweeting | 6 | ||||||||||||||||
Valerie Sweeting | 8 | Valerie Sweeting | 6 | ||||||||||||||||
Jill Thurston | 2 | ||||||||||||||||||
Marla Mallett | 4 | ||||||||||||||||||
2 | Jill Thurston | 5 | |||||||||||||||||
Jill Thurston | 7 | Valerie Sweeting | 6 | ||||||||||||||||
Michèle Jäggi | 8 |
Playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||
Stefanie Lawton | 7 | |||||||||||||
Allison Pottinger | 4 | |||||||||||||
Stefanie Lawton | 4 | |||||||||||||
Mirjam Ott | 5 | |||||||||||||
Mirjam Ott | 7 | |||||||||||||
Kelly Scott | 6 | |||||||||||||
Mirjam Ott | 4 | |||||||||||||
Wang Bingyu | 5 | |||||||||||||
Wang Bingyu | 7 | |||||||||||||
Eve Muirhead | 3 | |||||||||||||
Wang Bingyu | 6 | |||||||||||||
Michèle Jäggi | 5 | |||||||||||||
Renée Sonnenberg | 5 | |||||||||||||
Michèle Jäggi | 8 |
References[]
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Men's event – Event/Contact information". . Retrieved 3 October 2013.
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Women's event – Event/Contact information". . Retrieved 3 October 2013.
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Men's event – Teams". . Retrieved 3 October 2013.
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Men's event – Draw". . Retrieved 3 October 2013.
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Women's event – Teams". . Retrieved 3 October 2013.
- ^ "2013 Prestige Hotels & Resorts Curling Classic – Women's event – Draw". . Retrieved 3 October 2013.
External links[]
- Men's results from the CurlingZone database
- Women's results from the CurlingZone database
Categories:
- 2013 in Canadian curling
- October 2013 sports events in Canada
- 2013 in British Columbia
- Curling in British Columbia
- Sport in Vernon, British Columbia