The 2019 World Junior-B Curling Championships were held from January 2 to 10 at the in Lohja, Finland.[1]
Men[]
Round robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key
|
|
Teams to playoffs
|
|
Teams to qualification game
|
Group A |
Skip |
W |
L
|
South Korea |
|
6 |
2
|
England |
|
6 |
2
|
France |
|
5 |
3
|
Poland |
|
5 |
3
|
Spain |
|
5 |
3
|
Netherlands |
|
4 |
4
|
Denmark |
|
4 |
4
|
Belarus |
|
1 |
7
|
Chinese Taipei |
|
0 |
8
|
|
Group B |
Skip |
W |
L
|
Italy |
|
6 |
1
|
Russia |
|
5 |
2
|
Latvia |
|
4 |
3
|
Hungary |
|
4 |
3
|
Slovakia |
|
3 |
4
|
Czech Republic |
|
3 |
4
|
Austria |
|
3 |
4
|
Hong Kong |
|
0 |
7
|
|
Group C |
Skip |
W |
L
|
China |
|
5 |
2
|
New Zealand |
|
5 |
2
|
Turkey |
|
5 |
2
|
Japan |
|
4 |
3
|
Slovenia |
|
4 |
3
|
Finland |
|
3 |
4
|
Kazakhstan |
|
1 |
6
|
Australia |
Mitchell Thomas |
1 |
6
|
|
Qualification game[]
Wednesday, January 9, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
France (Mercier)
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
0
|
7
|
Latvia (Vonda)
|
2
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
6
|
Playoffs[]
|
Quarterfinals
|
|
Semi-finals
|
|
Gold medal game
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
China
|
7
|
|
|
8
|
France
|
4
|
|
|
|
1
|
China
|
5
|
|
|
|
|
|
4
|
New Zealand
|
6
|
|
|
4
|
New Zealand
|
6
|
|
|
|
|
5
|
Russia
|
4
|
|
|
|
|
4
|
New Zealand
|
8
|
|
|
3
|
Italy
|
4
|
|
3
|
Italy
|
9
|
|
|
6
|
England
|
2
|
|
|
|
3
|
Italy
|
7
|
|
Third place
|
|
|
|
|
2
|
South Korea
|
6
|
|
|
2
|
South Korea
|
5
|
|
1
|
China
|
6
|
|
|
7
|
Turkey
|
4
|
|
|
2
|
South Korea
|
4
|
Quarter-finals[]
Wednesday, January 9, 20:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
3
|
0
|
2
|
7
|
France (Mercier)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
New Zealand (Neilson)
|
0
|
0
|
2
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
6
|
Russia (Doronin)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
4
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Italy (Rizzolli)
|
2
|
0
|
0
|
2
|
2
|
3
|
X
|
X
|
9
|
England (Sugden)
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
2
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
South Korea (Lee)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
0
|
0
|
1
|
5
|
Turkey (Karakurt)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
4
|
Semi-finals[]
Thursday, January 10, 09:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
3
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
5
|
New Zealand (Neilson)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
1
|
0
|
2
|
1
|
6
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
Final
|
Italy (Rizzolli)
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2
|
1
|
1
|
0
|
1
|
7
|
South Korea (Lee)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
6
|
Bronze medal game[]
Thursday, January 10, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
China (Wang)
|
0
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
6
|
South Korea (Lee)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
4
|
Gold medal game[]
Thursday, January 10, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
New Zealand (Neilson)
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
1
|
X
|
8
|
Italy (Rizzolli)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
4
|
Women[]
Round robin standings[]
Final Round Robin Standings
Key
|
|
Teams to playoffs
|
|
Teams to qualification game
|
Group A |
Skip |
W |
L
|
Scotland |
|
6 |
0
|
Poland |
|
5 |
1
|
Germany |
Mia Höhne |
4 |
2
|
New Zealand |
|
3 |
3
|
Austria |
|
2 |
4
|
Finland |
|
1 |
5
|
Spain |
|
0 |
6
|
|
|
|
Qualification game[]
Wednesday, January 9, 08:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Germany (Höhne)
|
0
|
0
|
3
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
5
|
Czech Republic (Klímová)
|
0
|
1
|
0
|
0
|
3
|
0
|
0
|
X
|
4
|
Playoffs[]
|
Quarterfinals
|
|
Semi-finals
|
|
Gold medal game
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1
|
Scotland
|
7
|
|
|
8
|
Germany
|
4
|
|
|
|
1
|
Scotland
|
6
|
|
|
|
|
|
5
|
Japan
|
5
|
|
|
4
|
Poland
|
5
|
|
|
|
|
5
|
Japan
|
7
|
|
|
|
|
1
|
Scotland
|
5
|
|
|
2
|
Russia
|
3
|
|
3
|
Denmark
|
2
|
|
|
6
|
Hungary
|
3
|
|
|
|
6
|
Hungary
|
3
|
|
Third place
|
|
|
|
|
2
|
Russia
|
12
|
|
|
2
|
Russia
|
10
|
|
5
|
Japan
|
6
|
|
|
7
|
England
|
5
|
|
|
6
|
Hungary
|
5
|
Quarter-finals[]
Wednesday, January 9, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Farmer)
|
0
|
2
|
1
|
1
|
0
|
2
|
0
|
1
|
7
|
Germany (Höhne)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
4
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Poland (Chmarra)
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
0
|
2
|
0
|
5
|
Japan (Enami)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
3
|
1
|
0
|
2
|
7
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Denmark (Halse)
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
Hungary (Joo)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
3
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Russia (Rumiantseva)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
3
|
0
|
3
|
X
|
10
|
England (Boyd)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
X
|
5
|
Semi-finals[]
Thursday, January 10, 09:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Farmer)
|
0
|
2
|
2
|
0
|
0
|
1
|
0
|
1
|
6
|
Japan (Enami)
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
1
|
0
|
5
|
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Hungary (Joo)
|
1
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
X
|
X
|
3
|
Russia (Rumiantseva)
|
0
|
2
|
2
|
3
|
0
|
5
|
X
|
X
|
12
|
Bronze medal game[]
Thursday, January 10, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Japan (Enami)
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
2
|
6
|
Hungary (Joo)
|
0
|
2
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
0
|
5
|
Gold medal game[]
Thursday, January 10, 14:00
Team
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Final
|
Scotland (Farmer)
|
0
|
1
|
0
|
1
|
0
|
1
|
1
|
1
|
5
|
Russia (Rumiantseva)
|
0
|
0
|
1
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
3
|
References[]
External links[]
|
---|
Grand Slam events |
---|
- Princess Auto Elite 10
- Canadian Beef Masters
- Tour Challenge
- Boost National
- Meridian Canadian Open
- Players' Championship
- Humpty's Champions Cup
|
|
|
Other Curling Canada sanctioned events |
---|
|
|
|