Grand Slam of Curling event
The 2019 Players' Championship was held from April 9 to 14 at the Mattamy Athletic Centre in Toronto , Ontario . It was the seventh Grand Slam event of the 2018–19 curling season .
In the men's final, Brendan Bottcher defeated Kevin Koe 6–1. Team Bottcher was playing in their third straight Grand Slam final. In the women's final, Kerri Einarson defeated Anna Hasselborg 5–4 in an extra end. It was the second final that Team Einarson played in that season.
Qualification [ ]
The top 12 ranked men's and women's teams on the World Curling Tour 's Year-to-Date ranking as of March 11 qualified for the event.[1]
Men [ ]
Top Year-to-Date men's teams as of March 11:[2]
Kevin Koe
Brad Jacobs
Brendan Bottcher
Bruce Mouat
Niklas Edin
John Epping
Brad Gushue
Ross Paterson
Glenn Howard
Matt Dunstone
Peter de Cruz
Reid Carruthers
Women [ ]
Top Year-to-Date women's teams as of March 11:
Rachel Homan
Anna Hasselborg
Kerri Einarson
Silvana Tirinzoni
Jennifer Jones
Chelsea Carey
Satsuki Fujisawa
Tracy Fleury
Robyn Silvernagle
Casey Scheidegger
Alina Kovaleva
Sayaka Yoshimura
Elena Stern
Men [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[3]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Brendan Bottcher
Darren Moulding
Brad Thiessen
Karrick Martin
Edmonton , Alberta
Mike McEwen
Reid Carruthers
Derek Samagalski
Colin Hodgson
Winnipeg , Manitoba
Benoît Schwarz (fourth)
Sven Michel
Peter de Cruz (skip)
Valentin Tanner
Geneva , Switzerland
Matt Dunstone
Braeden Moskowy
Catlin Schneider
Dustin Kidby
Regina , Saskatchewan
Niklas Edin
Oskar Eriksson
Rasmus Wranå
Christoffer Sundgren
Karlstad , Sweden
John Epping
Matt Camm
Brent Laing
Craig Savill
Toronto , Ontario
Brad Gushue
Mark Nichols
Brett Gallant
Geoff Walker
St. John's, Newfoundland and Labrador
Glenn Howard
Scott Howard
David Mathers
Tim March
Penetanguishene , Ontario
Brad Jacobs
Ryan Fry
E.J. Harnden
Ryan Harnden
Sault Ste. Marie , Ontario
Kevin Koe
B.J. Neufeld
Colton Flasch
Ben Hebert
Calgary , Alberta
Bruce Mouat
Grant Hardie
Bobby Lammie
Hammy McMillan Jr.
Edinburgh , Scotland
Ross Paterson
Kyle Waddell
Duncan Menzies
Michael Goodfellow
Glasgow , Scotland
Round robin standings [ ]
Final round robin standings
Key
Teams to playoffs
Teams to tiebreakers
Round robin results [ ]
All draw times are listed in Eastern Daylight Time (UTC-4 ).
Draw 1 [ ]
Tuesday, April 9, 7:00 pm
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
0
2
1
0
0
0
1
X
4
John Epping
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Draw 2 [ ]
Wednesday, April 10, 8:30 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
2
0
2
0
2
0
0
0
6
Peter de Cruz
0
1
0
2
0
2
0
0
5
Draw 3 [ ]
Wednesday, April 10, 12:00 pm
Draw 4 [ ]
Wednesday, April 10, 4:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
1
0
2
0
0
2
0
2
7
Peter de Cruz
0
1
0
1
0
0
3
0
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Jacobs
0
1
0
0
3
0
3
X
7
Brendan Bottcher
1
0
1
0
0
2
0
X
4
Draw 5 [ ]
Wednesday, April 10, 8:00 pm
Draw 6 [ ]
Thursday, April 11, 8:30 am
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
0
0
2
0
1
0
X
X
3
Brad Gushue
1
1
0
3
0
3
X
X
8
Draw 7 [ ]
Thursday, April 11, 12:00 pm
Draw 8 [ ]
Thursday, April 11, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
3
0
0
2
0
1
0
1
7
Matt Dunstone
0
1
1
0
1
0
3
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Jacobs
1
0
1
0
4
0
0
1
7
Brad Gushue
0
1
0
2
0
0
3
0
6
Draw 9 [ ]
Thursday, April 11, 8:00 pm
Draw 10 [ ]
Friday, April 12, 8:30 am
Draw 11 [ ]
Friday, April 12, 12:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
2
0
2
1
1
X
X
X
6
Matt Dunstone
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
1
0
0
2
2
2
X
X
7
John Epping
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Draw 13 [ ]
Friday, April 12, 8:00 pm
Tiebreakers [ ]
Saturday, April 13, 8:30 am
Saturday, April 13, 12:00 pm
Playoffs [ ]
Quarterfinals [ ]
Saturday, April 13, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Niklas Edin
1
0
0
3
0
1
0
0
5
Brendan Bottcher
0
2
1
0
1
0
2
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Brad Gushue
0
1
0
2
0
1
0
2
0
6
Peter de Cruz
0
0
3
0
1
0
2
0
1
7
Semifinals [ ]
Saturday, April 13, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ross Paterson
0
0
0
1
0
3
0
X
4
Brendan Bottcher
0
0
2
0
2
0
3
X
7
Final [ ]
Sunday, April 14, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
1
0
0
0
1
0
0
4
6
Kevin Koe
0
0
1
0
0
0
0
0
1
Women [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[4]
Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Locale
Chelsea Carey
Sarah Wilkes
Dana Ferguson
Rachel Brown
Calgary , Alberta
Kerri Einarson
Val Sweeting
Shannon Birchard
Briane Meilleur
Gimli , Manitoba
Tracy Fleury
Selena Njegovan
Taylor McDonald [a]
Kristin MacCuish
East St. Paul , Manitoba
Satsuki Fujisawa
Chinami Yoshida
Yumi Suzuki
Yurika Yoshida
Kitami , Japan
Anna Hasselborg
Sara McManus
Agnes Knochenhauer
Sofia Mabergs
Sundbyberg , Sweden
Rachel Homan
Emma Miskew
Joanne Courtney
Lisa Weagle
Laura Walker [b]
Ottawa , Ontario
Jennifer Jones
Kaitlyn Lawes
Jocelyn Peterman
Dawn McEwen
Winnipeg , Manitoba
Casey Scheidegger
Cary-Anne McTaggart
Jessie Haughian
Kristie Moore
Lethbridge , Alberta
Robyn Silvernagle
Stefanie Lawton
Jessie Hunkin
Kara Thevenot
North Battleford , Saskatchewan
Briar Hürlimann (fourth)
Elena Stern (skip)
Lisa Gisler
Céline Koller
Brig , Switzerland
Alina Pätz (fourth)
Silvana Tirinzoni (skip)
Esther Neuenschwander
Melanie Barbezat
Aarau , Switzerland
Sayaka Yoshimura
Kaho Onodera
Anna Ohmiya
Yumie Funayama
Sapporo , Japan
Round robin standings [ ]
Final round robin standings
Key
Teams to playoffs
Teams to tiebreakers
Round robin results [ ]
All draw times are listed in Eastern Daylight Time (UTC-4 ).
Draw 1 [ ]
Tuesday, April 9, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Rachel Homan
0
2
0
1
0
0
1
0
0
4
Robyn Silvernagle
0
0
1
0
0
1
0
2
1
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kerri Einarson
0
0
0
2
0
2
0
2
6
Satsuki Fujisawa
0
1
1
0
1
0
1
0
4
Draw 2 [ ]
Wednesday, April 10, 8:30 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
2
0
2
0
2
0
2
X
8
Sayaka Yoshimura
0
1
0
1
0
2
0
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
0
4
2
1
0
X
X
X
7
Elena Stern
1
0
0
0
1
X
X
X
2
Draw 3 [ ]
Wednesday, April 10, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Silvana Tirinzoni
0
0
2
0
0
1
0
1
0
4
Tracy Fleury
0
2
0
0
0
0
2
0
1
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
2
0
0
1
0
X
X
X
3
Casey Scheidegger
0
3
2
0
3
X
X
X
8
Draw 4 [ ]
Wednesday, April 10, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
1
0
2
1
0
0
1
X
5
Kerri Einarson
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
2
0
1
0
1
0
3
X
7
Elena Stern
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Draw 5 [ ]
Draw 5 action; Team
Jennifer Jones discussing a shot
Wednesday, April 10, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Satsuki Fujisawa
0
2
0
0
1
1
0
X
4
Casey Scheidegger
1
0
0
3
0
0
5
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
0
0
0
3
0
1
0
0
4
Robyn Silvernagle
2
1
1
0
1
0
1
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
0
1
0
0
1
1
0
1
4
Sayaka Yoshimura
1
0
1
0
0
0
1
0
3
Draw 6 [ ]
Thursday, April 11, 8:30 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
2
0
2
0
4
0
X
8
Tracy Fleury
1
0
2
0
1
0
1
X
5
Draw 7 [ ]
Thursday, April 11, 12:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
0
2
0
0
0
2
0
2
6
Kerri Einarson
0
0
1
1
0
0
2
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
0
1
0
4
1
0
0
1
7
Satsuki Fujisawa
0
0
1
0
0
2
0
0
3
Draw 8 [ ]
Thursday, April 11, 4:00 pm
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
0
0
0
1
0
2
1
0
4
Tracy Fleury
1
1
1
0
1
0
0
1
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Silvana Tirinzoni
1
0
4
2
2
X
X
X
9
Draw 9 [ ]
Thursday, April 11, 8:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
0
1
2
1
0
1
0
1
6
Casey Scheidegger
1
0
0
0
1
0
1
0
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Satsuki Fujisawa
1
0
3
1
0
0
3
X
8
Draw 10 [ ]
Friday, April 12, 8:30 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Jennifer Jones
0
1
0
1
0
1
1
0
1
5
Silvana Tirinzoni
0
0
1
0
2
0
0
1
0
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Satsuki Fujisawa
0
2
1
2
0
1
0
1
7
Sayaka Yoshimura
2
0
0
0
2
0
2
0
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
1
0
2
0
0
2
0
2
7
Robyn Silvernagle
0
1
0
0
2
0
0
0
3
Draw 12 [ ]
Friday, April 12, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
2
0
1
2
1
0
0
1
7
Elena Stern
0
3
0
0
0
1
1
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
0
3
0
3
0
4
X
X
10
Chelsea Carey
1
0
2
0
1
0
X
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
1
0
1
0
0
1
0
3
Jennifer Jones
1
0
1
0
1
1
0
1
5
Tiebreaker [ ]
Friday, April 12, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
1
0
2
0
1
1
0
5
Satsuki Fujisawa
0
0
2
0
2
0
0
2
6
Player percentages
Team Homan
Team Fujisawa
Lisa Weagle
77%
Yurika Yoshida
88%
Laura Walker
74%
Yumi Suzuki
81%
Emma Miskew
80%
Chinami Yoshida
86%
Rachel Homan
78%
Satsuki Fujisawa
86%
Total
77%
Total
85%
Playoffs [ ]
Quarterfinals [ ]
Saturday, April 13, 12:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
0
1
0
0
0
2
0
1
4
Kerri Einarson
1
0
0
2
1
0
2
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
0
0
1
0
2
0
2
0
5
Casey Scheidegger
2
1
0
2
0
1
0
0
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Robyn Silvernagle
0
2
0
0
1
0
0
2
5
Chelsea Carey
0
0
0
1
0
2
1
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Hasselborg
2
0
0
2
0
0
0
1
5
Satsuki Fujisawa
0
0
1
0
1
1
1
0
4
Player percentages
Team Hasselborg
Team Fujisawa
Sofia Mabergs
84%
Yurika Yoshida
75%
Agnes Knochenhauer
87%
Yumi Suzuki
70%
Sara McManus
84%
Chinami Yoshida
82%
Anna Hasselborg
82%
Satsuki Fujisawa
73%
Total
84%
Total
75%
Semifinals [ ]
Saturday, April 13, 8:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Anna Hasselborg
1
0
0
2
0
1
0
0
1
5
Casey Scheidegger
0
0
1
0
1
0
1
1
0
4
Final [ ]
Sunday, April 14, 4:00 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Anna Hasselborg
0
0
2
0
1
0
0
1
0
4
Kerri Einarson
0
1
0
1
0
2
0
0
1
5
Notes [ ]
^ Taylor McDonald replaced Team Fleury's second, Liz Fyfe , who was due to give birth.[5]
^ Laura Walker was added on Friday to replace Team Homan's second, Joanne Courtney , who was feeling fatigued due to her pregnancy.[6]
References [ ]
^ "Qualification for the Players' Championship" . Grand Slam of Curling . Archived from the original on March 16, 2017. Retrieved March 15, 2019 .
^ CurlingZone
^ "Players' Championship: Men's Teams" . Grand Slam of Curling . March 14, 2019. Retrieved March 15, 2019 .
^ "Players' Championship: Women's Teams" . Grand Slam of Curling . March 14, 2019. Retrieved March 15, 2019 .
^ "Team Tracy Fleury" . Facebook . April 5, 2019. Retrieved April 6, 2019 .
^ Brazeau, Jonathan (April 12, 2019). "Walker to sub on Team Homan at Players' Championship" . Grand Slam of Curling . Archived from the original on April 12, 2019. Retrieved April 12, 2019 .
External links [ ]
Category
Other Curling Canada sanctioned events