The 2018 World Mixed Doubles Curling Championship was held from April 21 to 28 at the Östersund Arena in Östersund , Sweden . The event was held in conjunction with the 2018 World Senior Curling Championships .[1]
Teams [ ]
Australia [2]
Austria
Belarus
Brazil
Canada
Female:
Male: Dean Hewitt
Female:
Male: Markus Schagerl
Female: Tatsiana Tarsunova
Male: Ilya Shalamitski
Female:
Male: Marcio Cerquinho
Female: Laura Crocker
Male: Kirk Muyres
China
Croatia
Czech Republic
Denmark
England
Female: Fu Yiwei
Male: Ma Yanlong
Female:
Male:
Female: Zuzana Hájková
Male: Tomáš Paul
Female:
Male:
Female: Anna Fowler
Male:
Estonia
Finland
France
Germany
Guyana
Female: Marie Turmann
Male: Harri Lill
Female: Oona Kauste
Male: Tomi Rantamäki [3]
Female: Sandrine Morand
Male:
Female:
Male:
Female:
Male: [4]
Hong Kong
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Female: Ling-Yue Hung
Male: Jason Chang
Female: Ildikó Szekeres
Male: György Nagy
Female:
Male: [5]
Female:
Male: Leonid Rivkind
Female: Veronica Zappone
Male: Simone Gonin
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Female: Satsuki Fujisawa
Male: Tsuyoshi Yamaguchi
Female: Sitora Alliyarova
Male: Abylaikhan Zhuzbay
Female: Santa Blumberga
Male: Ritvars Gulbis
Female: Virginija Paulauskaitė
Male: Tadas Vyskupaitis
Female:
Male:
Netherlands
New Zealand [6]
Norway
Poland
Romania
Female:
Male:
Female: Eleanor Adviento
Male: Brett Sargon
Female:
Male: Magnus Ramsfjell
Female:
Male:
Female:
Male:
Russia
Scotland
Slovakia
Slovenia
South Korea
Female: Maria Komarova
Male: Daniil Goriachev
Female: Jayne Stirling
Male: Fraser Kingan
Female:
Male:
Female:
Male:
Female: Jang Hye-ji
Male: Lee Ki-jeong
Spain
Sweden
Switzerland
Turkey
United States [7]
Female: Irantzu García
Male:
Female: Camilla Noreen
Male: Per Noreen
Female: Michèle Jäggi
Male: Sven Michel
Female: Dilşat Yıldız
Male: Uğurcan Karagöz
Female: Sarah Anderson
Male: Korey Dropkin
Round robin standings [ ]
Final Round Robin Standings
Group A
W
L
Switzerland
6
1
United States
6
1
Italy
6
1
Australia
4
3
Latvia
3
4
Slovenia
2
5
Luxembourg
1
6
Netherlands
0
7
Group B
W
L
Norway
7
0
Hungary
5
2
Turkey
5
2
Denmark
4
3
Belarus
3
4
England
3
4
Romania
1
6
Croatia
0
7
Group C
W
L
Estonia
7
0
Japan
5
2
Russia
5
2
Finland
3
4
Kazakhstan
3
4
Lithuania
3
4
Poland
1
6
New Zealand
1
6
Group D
W
L
Sweden
6
1
Scotland
6
1
China
5
2
France
3
4
Spain
3
4
Hong Kong
2
5
Slovakia
2
5
Israel
1
6
Group E
W
L
South Korea
7
0
Canada
6
1
Czech Republic
5
2
Brazil
3
4
Guyana
3
4
Germany
3
4
Austria
1
6
Ireland
0
7
Round robin results [ ]
All draw times are listed in CEST (UTC+2 )[8]
Group A [ ]
Saturday, April 21 [ ]
Draw 1 9:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands
1
0
1
0
0
1
0
1
4
Latvia
0
1
0
2
2
0
2
0
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia
0
0
1
0
1
0
2
X
4
Italy
2
2
0
2
0
2
0
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
1
0
0
0
1
0
X
X
2
United States
0
2
3
3
0
6
X
X
14
Draw 4 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
0
2
0
0
0
0
0
X
2
Switzerland
2
0
1
1
2
1
3
X
10
Sunday, April 22 [ ]
Draw 6 11:15
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia
3
1
2
2
3
2
X
X
13
Luxembourg
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Draw 7 14:30
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia
0
2
1
1
3
0
0
0
7
Switzerland
3
0
0
0
0
2
2
1
8
Draw 8 17:45
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
0
0
2
0
1
0
1
X
4
Latvia
2
2
0
1
0
1
0
X
6
Draw 9 21:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands
0
0
0
0
0
0
0
X
0
Luxembourg
1
2
1
1
2
1
1
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
1
1
2
0
0
1
0
0
5
United States
0
0
0
3
1
0
1
1
6
Monday, April 23 [ ]
Draw 10 8:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Latvia
0
0
1
0
1
0
3
1
0
6
Australia
2
1
0
2
0
1
0
0
2
8
Draw 13 17:45
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
3
3
2
0
3
2
X
X
13
Netherlands
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
0
0
1
0
0
0
0
X
1
Switzerland
2
1
0
1
3
1
2
X
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States
3
0
5
1
2
0
X
X
11
Slovenia
0
1
0
0
0
2
X
X
3
Tuesday, April 24 [ ]
Draw 15 8:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
1
1
0
1
0
3
0
X
6
Australia
0
0
3
0
2
0
3
X
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Switzerland
3
2
1
1
4
4
X
X
15
Draw 16 11:15
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States
1
0
0
1
1
2
0
X
5
Latvia
0
1
1
0
0
0
1
X
3
Draw 17 14:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
3
1
2
1
1
0
3
X
11
Slovenia
0
0
0
0
0
3
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Australia
0
1
0
1
2
3
1
X
8
Luxembourg
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Draw 18 17:45
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States
2
1
0
2
1
2
3
X
11
Netherlands
0
0
1
0
0
0
0
X
1
Wednesday, April 25 [ ]
Draw 20 8:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia
0
0
1
1
0
2
0
X
4
Italy
1
3
0
0
2
0
1
X
7
Draw 22 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
3
1
0
0
0
1
1
0
6
Italy
0
0
1
1
1
0
0
4
7
Draw 24 21:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
0
2
0
2
0
2
0
X
6
Slovenia
1
0
1
0
4
0
4
X
10
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
2
3
0
0
2
0
3
X
10
United States
0
0
1
1
0
2
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Netherlands
0
0
0
3
0
1
0
X
4
Australia
2
2
3
0
2
0
3
X
12
Thursday, April 26 [ ]
Draw 26 12:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Australia
0
4
0
1
0
1
1
0
0
7
United States
2
0
3
0
1
0
0
1
1
8
Draw 27 16:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia
3
3
0
3
0
3
X
X
12
Netherlands
0
0
1
0
2
0
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
3
1
2
0
0
1
0
4
11
Latvia
0
0
0
3
3
0
3
0
9
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Luxembourg
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Italy
6
0
3
0
3
3
X
X
15
Group B [ ]
Saturday, April 21 [ ]
Draw 1 9:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
0
0
2
0
0
0
0
X
2
Denmark
3
2
0
4
1
3
2
X
15
Draw 3 16:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
1
1
2
0
0
0
0
X
4
Hungary
0
0
0
3
4
2
2
X
11
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania
0
0
0
2
0
0
0
X
2
Norway
2
1
1
0
1
1
1
X
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
0
4
1
0
0
0
0
1
6
Turkey
3
0
0
1
1
1
3
0
9
Sunday, April 22 [ ]
Draw 5 8:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
0
1
0
0
0
3
0
X
4
Turkey
1
0
2
1
3
0
2
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
1
3
2
1
2
1
X
X
10
Romania
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
0
1
1
0
0
1
0
X
3
Norway
1
0
0
5
1
0
3
X
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
0
1
0
0
1
0
X
X
2
Hungary
5
0
5
1
0
1
X
X
12
Monday, April 23 [ ]
Draw 11 11:15
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
0
3
0
0
1
0
X
X
4
Belarus
4
0
5
2
0
2
X
X
13
Draw 12 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
0
2
1
0
1
2
0
1
7
Denmark
3
0
0
1
0
0
2
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Hungary
2
3
5
0
4
2
X
X
16
Draw 14 21:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
1
0
0
3
2
0
2
4
12
England
0
1
1
0
0
4
0
0
6
Tuesday, April 24 [ ]
Draw 15 8:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
1
0
2
0
1
0
2
0
6
Denmark
0
1
0
2
0
3
0
2
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
4
0
1
2
0
0
0
2
9
Romania
0
1
0
0
2
1
1
0
5
Draw 17 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
2
0
0
2
0
2
1
X
7
England
0
2
1
0
1
0
0
X
4
Draw 18 17:45
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Romania
0
0
0
5
0
3
1
0
9
Croatia
3
1
1
0
1
0
0
1
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
2
0
2
0
3
0
0
4
11
Turkey
0
2
0
1
0
2
1
0
6
Draw 19 21:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
3
3
0
2
0
0
2
0
10
Denmark
0
0
2
0
4
1
0
1
8
Wednesday, April 25 [ ]
Draw 20 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Croatia
2
0
3
0
0
0
X
X
5
Norway
0
4
0
5
3
2
X
X
14
Draw 21 11:15
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
1
1
1
0
0
0
3
1
7
Belarus
0
0
0
1
1
1
0
0
3
Draw 22 14:30
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England
3
1
1
0
1
2
0
X
8
Croatia
0
0
0
1
0
0
3
X
4
Draw 23 17:45
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
1
1
1
0
2
0
0
1
6
Turkey
0
0
0
2
0
1
1
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Belarus
0
2
1
3
1
0
1
0
8
Norway
3
0
0
0
0
2
0
4
9
Draw 24 21:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
0
3
1
1
0
3
0
2
10
Romania
1
0
0
0
3
0
2
0
6
Thursday, April 26 [ ]
Draw 28 19:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark
1
1
0
2
1
1
0
X
6
Belarus
0
0
2
0
0
0
1
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
5
2
3
1
3
2
X
X
16
Croatia
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
2
0
3
1
0
1
1
X
8
Hungary
0
1
0
0
2
0
0
X
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Romania
0
1
0
2
0
0
2
3
0
8
England
3
0
1
0
3
1
0
0
1
9
Group C [ ]
Saturday, April 21 [ ]
Draw 2 12:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
1
1
0
0
2
0
1
0
5
Finland
0
0
1
3
0
1
0
2
7
Draw 3 16:30
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
4
1
0
1
2
1
2
X
11
Lithuania
0
0
1
0
0
0
0
X
1
Draw 4 20:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Japan
0
3
0
1
0
0
2
0
0
6
New Zealand
1
0
1
0
2
1
0
1
1
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
0
0
0
1
0
3
1
X
5
Estonia
3
2
1
0
2
0
0
X
8
Sunday, April 22 [ ]
Draw 6 11:15
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand
0
2
0
1
1
1
2
0
7
Lithuania
2
0
5
0
0
0
0
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
0
0
1
0
3
0
1
0
5
Russia
3
1
0
1
0
1
0
1
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
0
2
0
2
0
1
1
0
6
Estonia
1
0
3
0
2
0
0
1
7
Draw 7 14:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
0
2
0
1
0
0
2
1
6
Poland
1
0
1
0
1
1
0
0
4
Draw 9 21:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
0
1
0
1
0
0
1
X
3
Estonia
2
0
3
0
1
1
0
X
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
4
1
0
1
2
0
3
X
11
New Zealand
0
0
1
0
0
2
0
X
3
Monday, April 23 [ ]
Draw 11 11:15
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
1
0
2
0
1
0
2
0
6
Lithuania
0
0
0
3
0
1
0
5
9
Draw 13 17:45
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand
1
0
1
0
0
2
0
X
4
Russia
0
2
0
5
1
0
1
X
9
Draw 14 21:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania
2
0
1
1
0
2
0
0
6
Kazakhstan
0
3
0
0
1
0
2
1
7
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
2
1
1
1
1
0
4
X
10
Poland
0
0
0
0
0
2
0
X
2
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
2
0
0
1
0
3
3
X
9
Finland
0
1
1
0
2
0
0
X
4
Tuesday, April 24 [ ]
Draw 16 11:15
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania
0
1
0
3
0
2
0
1
7
Finland
1
0
1
0
2
0
1
0
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
0
1
0
1
1
0
1
X
4
Estonia
1
0
3
0
0
3
0
X
7
Draw 17 14:30
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
New Zealand
1
0
0
2
1
0
1
1
6
Poland
0
4
2
0
0
1
0
0
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Russia
1
0
1
0
0
2
0
2
0
6
Japan
0
2
0
1
2
0
1
0
1
7
Wednesday, April 25 [ ]
Draw 20 8:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Lithuania
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Japan
2
1
1
0
1
1
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
1
0
0
2
0
1
0
1
5
Kazakhstan
0
3
1
0
3
0
2
0
9
Draw 22 14:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
1
2
4
0
0
5
X
X
12
New Zealand
0
0
0
3
1
0
X
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
3
0
2
0
3
0
3
X
11
Kazakhstan
0
1
0
1
0
1
0
X
3
Draw 23 17:45
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
3
0
2
1
0
2
1
X
9
Finland
0
2
0
0
2
0
0
X
4
Thursday, April 26 [ ]
Draw 25 9:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
1
3
0
0
0
6
0
X
10
Lithuania
0
0
1
1
1
0
2
X
5
Draw 26 12:30
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kazakhstan
3
0
0
3
1
0
5
X
12
New Zealand
0
2
1
0
0
2
0
X
5
Draw 27 16:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Finland
0
0
1
2
0
1
0
1
0
5
Japan
2
1
0
0
1
0
1
0
1
6
Draw 28 19:30
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland
0
1
0
0
0
2
0
X
3
Russia
5
0
2
1
2
0
3
X
13
Group D [ ]
Saturday, April 21 [ ]
Draw 1 9:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
1
0
6
1
3
1
X
X
12
Israel
0
1
0
0
0
0
X
X
1
Draw 2 12:30
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
0
0
1
0
3
0
2
0
6
China
2
3
0
1
0
1
0
3
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
2
0
0
0
0
0
0
2
Sweden
1
0
1
1
1
3
1
2
10
Draw 3 16:30
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
2
0
3
0
1
0
X
6
Hong Kong
1
0
1
0
1
0
1
X
4
Sunday, April 22 [ ]
Draw 5 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
0
0
1
0
1
2
X
4
France
1
1
2
0
2
0
0
X
6
Draw 8 17:45
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China
0
1
2
0
2
0
0
X
L
Sweden
2
0
0
2
0
1
3
X
W
China ran out of time, and therefore forfeited the game.
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
0
0
2
1
4
1
1
X
9
Israel
3
1
0
0
0
0
0
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
1
0
1
1
2
0
4
X
9
Hong Kong
0
1
0
0
0
2
0
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
1
0
0
1
1
0
0
3
Scotland
2
0
2
1
0
0
1
4
10
Monday, April 23 [ ]
Draw 10 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
3
0
0
2
0
0
2
1
8
Slovakia
0
1
1
0
1
2
0
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
1
1
1
1
0
2
0
X
6
France
0
0
0
0
1
0
1
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China
4
0
2
1
0
2
2
X
11
Israel
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Draw 11 11:15
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
0
0
0
0
0
2
0
X
2
Spain
1
1
1
1
2
0
2
X
8
Draw 12 14:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia
0
1
1
1
0
1
1
0
5
China
1
0
0
0
3
0
0
3
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Israel
1
0
1
0
1
1
0
0
4
Hong Kong
0
1
0
1
0
0
3
1
6
Draw 13 17:45
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
3
0
1
1
1
0
0
6
Sweden
1
0
1
0
0
0
5
1
8
Tuesday, April 24 [ ]
Draw 18 17:45
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Scotland
2
1
0
2
2
5
X
X
12
Draw 19 21:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
2
1
3
1
0
1
2
X
10
Israel
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China
1
0
4
0
2
1
0
1
9
Spain
0
1
0
3
0
0
1
0
5
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
4
1
1
1
1
1
X
X
9
Slovakia
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Wednesday, April 25 [ ]
Draw 21 11:15
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
France
0
1
0
2
0
1
0
X
4
Sweden
3
0
2
0
3
0
2
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain
2
0
1
0
2
0
1
0
6
Scotland
0
1
0
2
0
4
0
1
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hong Kong
0
0
1
0
0
1
0
X
2
China
4
1
0
2
1
0
4
X
12
Draw 22 14:30
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Israel
0
0
0
1
0
1
3
0
5
Slovakia
2
1
2
0
2
0
0
3
10
Thursday, April 26 [ ]
Draw 25 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Slovakia
0
1
3
2
0
3
0
0
1
10
Spain
4
0
0
0
1
0
3
1
0
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
3
1
1
2
2
2
X
X
11
Hong Kong
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Draw 26 12:30
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Israel
2
1
1
0
1
1
2
X
8
France
0
0
0
3
0
0
0
X
3
Draw 27 16:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
3
0
2
0
0
3
X
8
China
1
0
1
0
1
2
0
X
5
Group E [ ]
Saturday, April 21 [ ]
Draw 2 12:30
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
4
3
2
0
1
1
0
X
11
Austria
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
0
0
0
0
0
0
X
X
0
Canada
5
2
1
1
1
2
X
X
12
Draw 4 20:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Guyana
0
2
0
0
2
0
2
0
6
Germany
1
0
1
2
0
3
0
1
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
0
0
0
1
0
0
0
X
1
Czech Republic
1
1
1
0
1
1
1
X
6
Sunday, April 22 [ ]
Draw 6 11:15
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Guyana
0
0
0
0
0
0
X
X
0
South Korea
2
2
1
1
3
2
X
X
11
Draw 7 14:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic
3
0
1
4
1
0
2
X
11
Ireland
0
1
0
0
0
1
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
3
1
1
1
0
2
0
X
8
Germany
0
0
0
0
2
0
2
X
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
0
1
0
1
1
2
1
1
7
Austria
1
0
2
0
0
0
0
0
3
Draw 9 21:00
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
1
0
1
1
0
1
0
3
7
Brazil
0
3
0
0
1
0
1
0
5
Monday, April 23 [ ]
Draw 10 8:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
0
0
0
0
0
1
X
X
1
South Korea
1
1
2
2
4
0
X
X
10
Draw 11 11:15
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
2
2
1
1
0
3
X
X
9
Guyana
0
0
0
0
3
0
X
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
1
2
0
0
1
1
0
3
8
Austria
0
0
2
1
0
0
2
0
5
Draw 12 14:30
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
1
0
0
1
2
1
0
X
5
Germany
0
1
1
0
0
0
1
X
3
Draw 14 21:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
0
0
2
0
1
0
1
0
4
Czech Republic
1
1
0
2
0
2
0
2
8
Tuesday, April 24 [ ]
Draw 15 8:00
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brazil
1
0
0
1
0
0
0
X
2
South Korea
0
1
1
0
3
4
1
X
10
Draw 16 11:15
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
0
1
1
2
1
1
0
4
10
Ireland
1
0
0
0
0
0
4
0
5
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria
0
4
1
0
0
0
1
X
6
Guyana
1
0
0
1
2
5
0
X
9
Draw 18 17:45
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic
0
1
0
0
1
0
1
X
3
Canada
2
0
4
1
0
2
0
X
9
Draw 19 21:00
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Guyana
3
1
0
1
3
0
3
X
11
Ireland
0
0
3
0
0
1
0
X
4
Wednesday, April 25 [ ]
Draw 20 8:00
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Germany
0
1
0
0
2
0
1
X
4
Canada
2
0
1
1
0
5
0
X
9
Draw 21 11:15
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Czech Republic
1
3
0
2
1
3
X
X
10
Draw 23 17:45
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
0
1
0
2
0
0
X
X
3
Austria
2
0
4
0
4
1
X
X
11
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Guyana
0
2
1
0
0
1
1
1
6
Brazil
1
0
0
1
1
0
0
0
3
Draw 24 21:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
South Korea
0
1
0
1
0
2
0
4
1
9
Czech Republic
1
0
1
0
4
0
2
0
0
8
Thursday, April 26 [ ]
Draw 25 9:00
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Austria
0
0
0
2
0
3
1
0
6
Germany
1
2
2
0
1
0
0
2
8
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Ireland
2
1
1
0
0
0
2
0
6
Brazil
0
0
0
4
1
1
0
1
7
Draw 26 12:30
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
0
3
0
2
1
0
2
X
8
Canada
1
0
1
0
0
3
0
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Czech Republic
1
2
2
2
0
3
X
X
10
Guyana
0
0
0
0
1
0
X
X
1
Playoffs [ ]
Bracket [ ]
Round of 16
Second round
Semifinals
Gold Medal Game
1
South Korea
9
16
Finland
7
1
South Korea
6
9
Japan
5
8
Scotland
2
9
Japan
10
1
South Korea
4
13
Russia
6
4
Norway
1
13
Russia
8
13
Russia
8
5
Sweden
5
5
Sweden
8
12
China
5
13
Russia
6
2
Switzerland
9
2
Switzerland
6
15
Italy
5
2
Switzerland
8
10
Hungary
5
7
United States
4
10
Hungary
7
2
Switzerland
7
6
Canada
5
3
Estonia
8
Bronze Medal Game
14
Turkey
11
14
Turkey
4
1
South Korea
3
6
Canada
7
6
Canada
8
6
Canada
8
11
Czech Republic
6
5–8th place semifinals
5th place game
9
Japan
8
5
Sweden
7
9
Japan
9
10
Hungary
2
10
Hungary
8
14
Turkey
3
7th place game
5
Sweden
8
14
Turkey
5
9–16th place quarterfinals
9–12th semifinals
9th place game
16
Finland
4
8
Scotland
8
8
Scotland
6
4
Norway
5
4
Norway
6
12
China
3
8
Scotland
8
11
Czech Republic
6
15
Italy
6
7
United States
5
15
Italy
5
11th place game
11
Czech Republic
9
3
Estonia
6
4
Norway
11
11
Czech Republic
7
15
Italy
9
Round of 16 [ ]
Friday, April 27, 9:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
4
1
0
0
4
0
0
X
9
Finland
0
0
2
1
0
3
1
X
7
Player percentages
South Korea
Finland
Jang Hye-ji
77%
Oona Kauste
72%
Lee Ki-jeong
79%
Tomi Rantamäki
60%
Total
78%
Total
65%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
0
1
0
1
0
0
X
2
Japan
1
2
0
2
0
3
2
X
10
Player percentages
Scotland
Japan
Jayne Stirling
54%
Satsuki Fujisawa
77%
Fraser Kingan
76%
Tsuyoshi Yamaguchi
77%
Total
67%
Total
77%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
0
0
1
0
0
0
0
X
1
Russia
2
2
0
1
1
1
1
X
8
Player percentages
Norway
Russia
56%
Maria Komarova
86%
Magnus Ramsfjell
62%
Daniil Goriachev
89%
Total
60%
Total
88%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
2
0
1
2
2
0
1
0
8
China
0
2
0
0
0
2
0
1
5
Player percentages
Sweden
China
Camilla Noreen
73%
Fu Yiwei
58%
Per Noreen
64%
72%
Total
67%
Total
67%
Friday, April 27, 12:30
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
2
0
1
0
2
0
1
0
6
Italy
0
1
0
2
0
1
0
1
5
Player percentages
Switzerland
Italy
Michèle Jäggi
67%
Veronica Zappone
80%
Sven Michel
74%
Simone Gonin
65%
Total
71%
Total
71%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States
0
0
0
1
0
3
0
X
4
Hungary
1
1
1
0
2
0
2
X
7
Player percentages
United States
Hungary
Sarah Anderson
77%
Ildikó Szekeres
78%
Korey Dropkin
85%
György Nagy
76%
Total
82%
Total
77%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia
2
0
4
0
1
0
1
0
8
Turkey
0
3
0
2
0
3
0
3
11
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada
3
0
3
0
1
0
1
0
8
Czech Republic
0
2
0
1
0
2
0
1
6
Player percentages
Canada
Czech Republic
Laura Crocker
75%
Zuzana Hájková
62%
Kirk Muyres
82%
Tomáš Paul
76%
Total
79%
Total
71%
9th–16th Quarterfinals [ ]
Friday, April 27, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland
0
0
1
1
0
2
0
X
4
Scotland
1
2
0
0
3
0
2
X
8
Player percentages
Finland
Scotland
Oona Kauste
67%
Jayne Stirling
66%
Tomi Rantamäki
65%
Fraser Kingan
67%
Total
66%
Total
67%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
0
2
1
0
2
1
0
X
6
China
1
0
0
1
0
0
1
X
3
Player percentages
Norway
China
63%
Fu Yiwei
63%
Magnus Ramsfjell
78%
Ma Yanlong
47%
Total
72%
Total
53%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
0
1
0
1
0
2
0
2
6
United States
1
0
1
0
2
0
1
0
5
Player percentages
Italy
United States
Veronica Zappone
81%
Sarah Anderson
64%
Simone Gonin
59%
Korey Dropkin
71%
Total
68%
Total
68%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Estonia
2
0
2
0
0
1
0
1
0
6
Czech Republic
0
1
0
1
2
0
2
0
1
7
Player percentages
Estonia
Czech Republic
Marie Turmann
63%
Zuzana Hájková
71%
Harri Lill
67%
Tomáš Paul
64%
Total
65%
Total
67%
Quarterfinals [ ]
Friday, April 27, 19:30
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
0
1
0
1
0
2
0
2
6
Japan
1
0
1
0
2
0
1
0
5
Player percentages
South Korea
Japan
Jang Hye-ji
73%
Satsuki Fujisawa
64%
Lee Ki-jeong
64%
Tsuyoshi Yamaguchi
81%
Total
68%
Total
74%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
1
0
1
0
2
0
3
1
8
Sweden
0
1
0
2
0
2
0
0
5
Player percentages
Russia
Sweden
Maria Komarova
73%
Camilla Noreen
67%
Daniil Goriachev
67%
Per Noreen
71%
Total
69%
Total
69%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
0
3
2
0
2
0
1
X
8
Hungary
1
0
0
2
0
2
0
X
5
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey
0
1
0
1
0
0
2
0
4
Canada
2
0
2
0
1
1
0
1
7
9th–12th Semifinals [ ]
Saturday, April 28, 8:30
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Scotland
1
1
0
1
1
0
0
1
1
6
Norway
0
0
2
0
0
2
1
0
0
5
Player percentages
Scotland
Norway
Jayne Stirling
71%
67%
Fraser Kingan
68%
Magnus Ramsfjell
67%
Total
69%
Total
67%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy
1
0
0
0
0
3
1
X
5
Czech Republic
0
5
1
1
2
0
0
X
9
Player percentages
Italy
Czech Republic
Veronica Zappone
38%
Zuzana Hájková
62%
Simone Gonin
70%
Tomáš Paul
78%
Total
57%
Total
72%
11 v 12 [ ]
Saturday, April 28, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway
4
0
4
0
1
0
2
0
11
Italy
0
2
0
4
0
2
0
1
9
Player percentages
Norway
Italy
63%
Veronica Zappone
65%
Magnus Ramsfjell
73%
Simone Gonin
66%
Total
69%
Total
66%
5th–8th Semifinals [ ]
Saturday, April 28, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
0
5
0
1
0
2
0
0
8
Sweden
1
0
2
0
2
0
1
1
7
Player percentages
Japan
Sweden
Satsuki Fujisawa
72%
Camilla Noreen
69%
Tsuyoshi Yamaguchi
74%
Per Noreen
70%
Total
73%
Total
70%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary
3
2
1
1
0
1
0
X
8
Turkey
0
0
0
0
1
0
2
X
3
Semifinals [ ]
Saturday, April 28, 12:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
0
0
1
0
2
0
0
1
4
Russia
1
1
0
1
0
2
1
0
6
Player percentages
South Korea
Russia
Jang Hye-ji
61%
Maria Komarova
63%
Lee Ki-jeong
65%
Daniil Goriachev
70%
Total
63%
Total
67%
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland
0
2
2
0
1
1
0
1
7
Canada
1
0
0
1
0
0
3
0
5
Player percentages
Switzerland
Canada
Michèle Jäggi
80%
Laura Crocker
61%
Sven Michel
78%
Kirk Muyres
67%
Total
79%
Total
64%
9 v 10 [ ]
Saturday, April 28, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland
0
0
3
2
2
0
1
0
8
Czech Republic
1
1
0
0
0
3
0
1
6
Player percentages
Scotland
Czech Republic
Jayne Stirling
63%
Zuzana Hájková
58%
Fraser Kingan
78%
Tomáš Paul
59%
Total
72%
Total
59%
7 v 8 [ ]
Saturday, April 28, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden
0
4
1
0
2
0
0
1
8
Turkey
2
0
0
1
0
1
1
0
5
5 v 6 [ ]
Saturday, April 28, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan
1
0
3
1
2
0
2
X
9
Hungary
0
0
0
0
0
2
0
X
2
Player percentages
Japan
Hungary
Satsuki Fujisawa
66%
Ildikó Szekeres
58%
Tsuyoshi Yamaguchi
94%
György Nagy
63%
Total
83%
Total
61%
Bronze medal game [ ]
Saturday, April 28, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea
1
0
1
0
0
1
0
X
3
Canada
0
1
0
2
1
0
4
X
8
Player percentages
South Korea
Canada
Jang Hye-ji
63%
Laura Crocker
63%
Lee Ki-jeong
61%
Kirk Muyres
73%
Total
61%
Total
67%
Gold medal game [ ]
Saturday, April 28, 16:00
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Russia
0
2
0
2
0
0
2
0
6
Switzerland
3
0
2
0
1
2
0
1
9
Player percentages
Russia
Switzerland
Maria Komarova
69%
Michèle Jäggi
95%
Daniil Goriachev
68%
Sven Michel
73%
Total
68%
Total
81%
Top 5 Player percentages [ ]
Round robin only
Males
%
Korey Dropkin
80
Tsuyoshi Yamaguchi
78
Kirk Muyres
75
Sven Michel
75
Harri Lill
75
Females
%
Satsuki Fujisawa
75
Jayne Stirling
74
Marie Turmann
74
Laura Crocker
72
Maria Komarova
71
References [ ]
External links [ ]
World championships in
2018 Summer sports & indoor sports Winter sports
Bandy
Curling
Figure skating
Ice hockey
Ski flying
Speed skating
Cue & mind sports
Chess
Darts
Draughts
Pool
Snooker
Motor sports