Curling at the 2016 Winter Youth Olympics – Mixed doubles
Curling – Mixed doubles at the II Winter Youth Olympic Games | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Kristins Hall | ||||||||||||
Dates | February 19–21, 2016 | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
Mixed doubles curling at the 2016 Winter Youth Olympics was held from February 19 to 21 at Kristins Hall in Lillehammer, Norway.
Teams[]
The teams will consist of athletes from the mixed team tournament, one boy and one girl from different NOCs. The teams will be selected by the organizing committee based on the final ranking from the mixed team competition in a way that balances out the teams, and will be assigned on February 17.[1] The players in each pair will then be allowed time to train together.
Teams | |||
---|---|---|---|
Female: (JPN)
Male: Tyler Tardi (CAN) |
Female: (GBR)
Male: (CZE) |
Female: (TUR)
Male: (ITA) |
Female: (EST)
Male: (RUS) |
Female: (NZL)
Male: (SUI) |
Female: (NOR)
Male: (KOR) |
Female: (SWE)
Male: (CHN) |
Female: (BRA)
Male: (USA) |
Female: Mary Fay (CAN)
Male: (BRA) |
Female: Han Yu (CHN)
Male: Ross Whyte (GBR) |
Female: (KOR)
Male: (TUR) |
Female: (RUS)
Male: (NZL) |
Female: (SUI)
Male: (EST) |
Female: (ITA)
Male: Michael Mellemseter (NOR) |
Female: (CZE)
Male: (SWE) |
Female: (USA)
Male: (JPN) |
Female: Karlee Burgess (CAN)
Male: (EST) |
Female: Stefania Constantini (ITA)
Male: (GBR) |
Female: (CZE)
Male: (TUR) |
Female: (RUS)
Male: Kosuke Aita (JPN) |
Female: (SUI)
Male: (BRA) |
Female: (CHN)
Male: Andreas Hårstad (NOR) |
Female: (KOR)
Male: (SWE) |
Female: Cora Farrell (USA)
Male: (NZL) |
Female: (NZL)
Male: (CAN) |
Female: Mili Smith (GBR)
Male: (KOR) |
Female: (TUR)
Male: (CHN) |
Female: (BRA)
Male: (RUS) |
Female: (JPN)
Male: (SUI) |
Female: (NOR)
Male: (CZE) |
Female: (SWE)
Male: (ITA) |
Female: (EST)
Male: Luc Violette (USA) |
Knockout Draw Bracket[]
Finals[]
Semifinals | Gold Medal Game | ||||||||
(JPN) Tyler Tardi (CAN) | 3 | ||||||||
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) | 6 | ||||||||
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) | 5 | ||||||||
(JPN) (SUI) | 11 | ||||||||
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) | 6 | ||||||||
(JPN) (SUI) | 7 |
Bronze Medal Game | ||||
(JPN) Tyler Tardi (CAN) | 1 | |||
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) | 10 |
Top Half[]
Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
12 | ||||||||||||
(GBR) (CZE) |
1 | (JPN) Tyler Tardi (CAN) |
6 | ||||||||||
(TUR) (ITA) |
4 | (EST) (RUS) |
2 | ||||||||||
(EST) (RUS) |
5 | (JPN) Tyler Tardi (CAN) |
7 | ||||||||||
(NZL) (SUI) |
4 | (NOR) (KOR) |
5 | ||||||||||
(NOR) (KOR) |
10 | (NOR) (KOR) |
9 | ||||||||||
(SWE) (CHN) |
4 | (BRA) (USA) |
7 | ||||||||||
(BRA) (USA) |
8 | (JPN) Tyler Tardi (CAN) |
3 | ||||||||||
Mary Fay (CAN) (BRA) |
5 | Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
6 | ||||||||||
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
9 | Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
8 | ||||||||||
(KOR) (TUR) |
11 | (KOR) (TUR) |
6 | ||||||||||
(RUS) (NZL) |
4 | Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
6 | ||||||||||
(SUI) (EST) |
9 | (SUI) (EST) |
5 | ||||||||||
(ITA) Michael Mellemseter (NOR) |
3 | (SUI) (EST) |
11 | ||||||||||
(CZE) (SWE) |
8 | (CZE) (SWE) |
1 | ||||||||||
(USA) (JPN) |
7 |
Bottom Half[]
Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||
Karlee Burgess (CAN) (EST) |
1 | ||||||||||||
Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
9 | Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
7 | ||||||||||
(CZE) (TUR) |
2 | (RUS) Kosuke Aita (JPN) |
3 | ||||||||||
(RUS) Kosuke Aita (JPN) |
8 | Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
9 | ||||||||||
(SUI) (BRA) |
1 | (CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
10 | ||||||||||
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
9 | (CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
8 | ||||||||||
(KOR) (SWE) |
8 | (KOR) (SWE) |
6 | ||||||||||
Cora Farrell (USA) (NZL) |
1 | (CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
6 | ||||||||||
(NZL) (CAN) |
8 | (JPN) (SUI) |
7 | ||||||||||
Mili Smith (GBR) (KOR) |
2 | (NZL) (CAN) |
9 | ||||||||||
(TUR) (CHN) |
9 | (TUR) (CHN) |
2 | ||||||||||
(BRA) (RUS) |
5 | (NZL) (CAN) |
1 | ||||||||||
(JPN) (SUI) |
9 | (JPN) (SUI) |
11 | ||||||||||
(NOR) (CZE) |
6 | (JPN) (SUI) |
10 | ||||||||||
(SWE) (ITA) |
4 | (EST) Luc Violette (USA) |
5 | ||||||||||
(EST) Luc Violette (USA) |
7 |
Knockout Results[]
All draw times are listed in Central European Time (UTC+01).[1]
Round of 32[]
Draw 1[]
Friday, February 19, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
2 | 3 | 2 | 3 | 2 | 0 | X | X | 12 |
(GBR) (CZE) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(TUR) (ITA) |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
(EST) (RUS) |
2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(SUI) (EST) |
3 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 9 |
(ITA) Michael Mellemseter (NOR) |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(SWE) (CHN) |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
(BRA) (USA) |
2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 8 |
Draw 2[]
Friday, February 19, 12:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Mary Fay (CAN) (BRA) |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 5 |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
4 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(KOR) (TUR) |
0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 11 |
(RUS) (NZL) |
3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(NZL) (SUI) |
0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 4 |
(NOR) (KOR) |
3 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(CZE) (SWE) |
2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 8 |
(USA) (JPN) |
0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 |
Draw 3[]
Friday, February 19, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Karlee Burgess (CAN) (EST) |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
0 | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(CZE) (TUR) |
2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
(RUS) Kosuke Aita (JPN) |
0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(SUI) (BRA) |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
0 | 1 | 4 | 2 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(KOR) (SWE) |
2 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 | X | X | 8 |
Cora Farrell (USA) (NZL) |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 1 |
Draw 4[]
Friday, February 19, 19:30
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(NZL) (CAN) |
2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | X | X | 8 |
Mili Smith (GBR) (KOR) |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(TUR) (CHN) |
2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 |
(BRA) (RUS) |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) (SUI) |
0 | 5 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 9 |
(NOR) (CZE) |
2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(SWE) (ITA) |
1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
(EST) Luc Violette (USA) |
0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7 |
Round of 16[]
Draw 1[]
Saturday, February 20, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(SUI) (EST) |
2 | 3 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | X | 11 |
(CZE) (SWE) |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
2 | 0 | 5 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 11 |
(KOR) (SWE) |
0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 8 |
(KOR) (TUR) |
0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 7 |
(RUS) Kosuke Aita (JPN) |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Draw 2[]
Saturday, February 20, 13:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(NOR) (KOR) |
0 | 0 | 4 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
(BRA) (USA) |
1 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) (SUI) |
0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | X | 10 |
(EST) Luc Violette (USA) |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
(EST) (RUS) |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(NZL) (CAN) |
2 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
(TUR) (CHN) |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Quarterfinals[]
Saturday, February 20, 17:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
0 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 10 |
Stefania Constantini (ITA) (GBR) |
3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 |
(NOR) (KOR) |
1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(NZL) (CAN) |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
(JPN) (SUI) |
4 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 | X | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
(SUI) (EST) |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 5 |
Semifinals[]
Sunday, February 21, 9:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 6 |
(JPN) (SUI) |
1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Bronze Medal Game[]
Sunday, February 21, 13:00
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
(JPN) Tyler Tardi (CAN) |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
(CHN) Andreas Hårstad (NOR) |
1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | X | 10 |
Gold Medal Game[]
Sunday, February 21, 13:00
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Han Yu (CHN) Ross Whyte (GBR) |
0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 5 |
(JPN) (SUI) |
2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 0 | X | 11 |
References[]
- ^ a b "Youth Olympic Games 2016 – Schedule". World Curling Federation. Archived from the original on 19 February 2016. Retrieved 24 November 2015.
External links[]
- Curling at the 2016 Winter Youth Olympics
- Mixed doubles curling