Grand Slam of Curling event
The 2015 GSOC Tour Challenge was held from September 8 to 13 at the in Paradise , Newfoundland and Labrador . It was the first Grand Slam event of the 2015–16 curling season for both the men's and women's World Curling Tour.
In the tier 1 events, Kevin Koe defeated Brad Gushue on the men's side, Koe's fourth slam title.[1] On the women's side, Silvana Tirinzoni won her first slam by upsetting Rachel Homan in the final.[2]
the tier 2 winners Jim Cotter and Kerri Einarson both qualified for the 2015 The Masters Grand Slam of Curling .[3] [4] [5]
Men [ ]
Tier I [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[6] [7]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Brendan Bottcher
Brad Thiessen
Karrick Martin
Edmonton , Alberta
Reid Carruthers
Braeden Moskowy
Derek Samagalski
Colin Hodgson
West St. Paul , Manitoba
Adam Casey
David Mathers
Anson Carmody
Robbie Doherty
Charlottetown , Prince Edward Island
Benoît Schwarz (fourth)
Claudio Pätz
Peter de Cruz (skip)
Valentin Tanner
Geneva , Switzerland
Niklas Edin
Oskar Eriksson
Kristian Lindström
Christoffer Sundgren
Karlstad , Sweden
John Epping
Mathew Camm
Patrick Janssen
Tim March
Toronto , Ontario
Brad Gushue
Mark Nichols
Brett Gallant
Geoff Walker
Newfoundland and Labrador
Glenn Howard
Richard Hart
Adam Spencer
Scott Howard
Penetanguishene , Ontario
Brad Jacobs
Ryan Fry
E. J. Harnden
Ryan Harnden
Sault Ste. Marie , Ontario
Kevin Koe
Marc Kennedy
Brent Laing
Ben Hebert
Calgary , Alberta
Steve Laycock
Kirk Muyres
Colton Flasch
Dallan Muyres
Saskatoon , Saskatchewan
Mike McEwen
B. J. Neufeld
Matt Wozniak
Denni Neufeld
Winnipeg , Manitoba
Sven Michel
Marc Pfister
Enrico Pfister
Simon Gempeler
Adelboden , Switzerland
David Murdoch
Greg Drummond
Scott Andrews
Michael Goodfellow
Stirling , Scotland
John Shuster
Tyler George
Matt Hamilton
John Landsteiner
Duluth , Minnesota
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Round Robin Results [ ]
All draw times are listed in Newfoundland Time Zone .[6]
Draw 1 [ ]
Tuesday, September 8, 7:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
0
1
0
0
2
0
0
0
3
Reid Carruthers
1
0
0
1
0
1
1
1
5
Draw 2 [ ]
Wednesday, September 9, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
2
0
1
2
0
0
1
X
6
Steve Laycock
0
1
0
0
1
2
0
X
4
Draw 3 [ ]
Wednesday, September 9, 12:30 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mike McEwen
2
0
0
0
0
0
0
1
3
Peter de Cruz
0
0
0
1
0
1
0
0
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Niklas Edin
0
1
0
0
1
0
2
0
4
David Murdoch
1
0
0
2
0
2
0
1
6
Draw 4 [ ]
Wednesday, September 9, 4:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Reid Carruthers
0
1
0
0
2
2
0
X
5
Adam Casey
1
0
0
1
0
0
1
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Jacobs
0
1
0
1
1
0
0
1
4
Brendan Bottcher
0
0
2
0
0
1
0
0
3
Draw 5 [ ]
Wednesday, September 9, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
2
0
2
0
3
0
X
X
7
David Murdoch
0
1
0
1
0
1
X
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
John Epping
1
0
0
2
0
0
2
0
5
Mike McEwen
0
3
0
0
0
1
0
2
6
Draw 6 [ ]
Thursday, September 10, 9:00 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mike McEwen
2
0
2
0
0
1
0
1
6
John Shuster
0
2
0
0
1
0
2
0
5
Draw 7 [ ]
Thursday, September 10, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Adam Casey
4
0
2
0
0
1
0
X
7
David Murdoch
0
0
0
2
1
0
1
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
0
0
0
2
0
3
2
X
7
Sven Michel
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Draw 8 [ ]
Thursday, September 10, 4:00 pm
Draw 9 [ ]
Thursday, September 10, 7:30 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
2
1
0
5
X
X
X
X
8
Adam Casey
0
0
1
0
X
X
X
X
1
Draw 10 [ ]
Friday, September 11, 9:00 am
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Niklas Edin
0
1
0
3
0
3
0
1
8
Adam Casey
1
0
2
0
2
0
1
0
6
Draw 11 [ ]
Friday, September 11, 12:30 pm
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Glenn Howard
0
0
1
1
0
1
0
X
3
Brendan Bottcher
0
2
0
0
1
0
2
X
5
Draw 12 [ ]
Friday, September 11, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
3
0
3
0
2
1
X
X
9
Niklas Edin
0
2
0
3
0
0
X
X
5
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kevin Koe
2
0
2
1
0
0
0
0
5
Mike McEwen
0
1
0
0
2
1
0
0
4
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Reid Carruthers
2
0
1
1
0
2
0
0
6
David Murdoch
0
1
0
0
2
0
1
1
5
Playoffs [ ]
Quarterfinals [ ]
Saturday, September 12, 11:00 am
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brendan Bottcher
0
1
1
2
0
2
0
0
6
Kevin Koe
1
0
0
0
3
0
2
1
7
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
0
0
1
0
0
2
0
1
4
Glenn Howard
0
0
0
1
0
0
1
0
2
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Mike McEwen
1
0
0
3
2
X
X
X
6
Brad Jacobs
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Semifinals [ ]
Saturday, September 12, 7:00 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Brad Gushue
2
0
0
1
0
0
2
X
5
Mike McEwen
0
2
0
0
0
1
0
X
3
Final [ ]
Sunday, September 13, 6:30 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Kevin Koe
0
0
1
0
1
0
1
0
1
4
Brad Gushue
0
1
0
0
0
1
0
1
0
3
Tier II [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Tiebreaker [ ]
Friday, September 11, 8:30 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
James Grattan
0
0
3
0
3
1
X
X
7
0
1
0
1
0
0
X
X
2
Playoffs [ ]
Quarterfinals [ ]
Saturday, September 12, 11:30 am
Semifinals [ ]
Saturday, September 12, 7:00 pm
Final [ ]
Sunday, September 13, 6:00 pm
Women [ ]
Tier I [ ]
Teams [ ]
The teams are listed as follows:[6] [8]
Skip
Third
Second
Lead
Locale
Chelsea Carey
Amy Nixon
Jocelyn Peterman
Laine Peters
Edmonton , Alberta
Binia Feltscher
Irene Schori
Franziska Kaufmann
Christine Urech
Flims , Switzerland
Tracy Fleury
Crystal Webster
Jenn Horgan
Amanda Gates
Sudbury , Ontario
Julie Hastings
Thornhill , Ontario
Rachel Homan
Emma Miskew
Joanne Courtney
Lisa Weagle
Ottawa , Ontario
Jennifer Jones
Kaitlyn Lawes
Jill Officer
Jennifer Clark-Rouire
Winnipeg , Manitoba
Kim Eun-jung
Kim Kyeong-ae
Kim Seon-yeong
Kim Yeong-mi
Uiseong , South Korea
Kristy McDonald
Kate Cameron
Leslie Wilson-Westcott
Raunora Westcott
Winnipeg , Manitoba
Sherry Middaugh
Jo-Ann Rizzo
Lee Merklinger
Coldwater , Ontario
Eve Muirhead
Anna Sloan
Vicki Adams
Sarah Reid
Stirling , Scotland
Alina Pätz
Nadine Lehmann
Marisa Winkelhausen
Nicole Schwägli
Zurich , Switzerland
Kelsey Rocque
Laura Crocker
Taylor McDonald
Jen Gates
Edmonton , Alberta
Anna Sidorova
Margarita Fomina
Aleksandra Saitova
Alina Kovaleva
Moscow , Russia
Val Sweeting
Lori Olson-Johns
Dana Ferguson
Rachelle Brown
Edmonton , Alberta
Silvana Tirinzoni
Manuela Siegrist
Esther Neuenschwander
Marlene Albrecht
Aarau , Switzerland
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Round Robin Results [ ]
The draw is listed as follows:[6]
Draw 1 [ ]
Tuesday, September 8, 7:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Eve Muirhead
1
0
1
1
0
2
0
0
5
Silvana Tirinzoni
0
0
0
0
1
0
2
1
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Jennifer Jones
0
0
1
0
1
1
0
1
0
4
Sherry Middaugh
0
2
0
2
0
0
0
0
1
5
Draw 2 [ ]
Wednesday, September 9, 9:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
0
4
0
2
0
0
1
X
7
Alina Pätz
4
0
2
0
2
3
0
X
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Rachel Homan
0
3
0
2
0
0
0
1
1
7
Julie Hastings
2
0
2
0
1
0
1
0
0
6
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
0
2
0
0
3
0
0
1
6
Anna Sidorova
0
0
1
1
0
0
1
0
3
Draw 3 [ ]
Wednesday, September 9, 12:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Val Sweeting
0
3
0
0
2
0
0
2
7
Binia Feltscher
2
0
3
1
0
3
1
0
10
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Jennifer Jones
0
0
4
0
0
1
0
0
0
5
Kristy McDonald
0
1
0
1
2
0
0
1
1
6
Draw 4 [ ]
Wednesday, September 9, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Eve Muirhead
2
0
1
0
0
2
0
1
0
6
Kim Eun-jung
0
1
0
2
1
0
2
0
2
8
Draw 5 [ ]
Wednesday, September 9, 7:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Alina Pätz
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Silvana Tirinzoni
1
1
0
3
1
1
X
X
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sherry Middaugh
0
0
0
1
0
2
1
X
4
Anna Sidorova
0
1
0
0
0
0
0
X
1
Draw 6 [ ]
Thursday, September 10, 9:00 am
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
1
0
0
2
1
0
1
X
5
Kristy McDonald
0
0
1
0
0
1
0
X
2
Draw 7 [ ]
Thursday, September 10, 12:30 pm
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Tracy Fleury
1
0
1
0
3
0
2
0
1
8
Kim Eun-jung
0
1
0
2
0
1
0
3
0
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
1
2
0
3
0
2
X
8
Binia Feltscher
0
0
0
2
0
1
0
X
3
Draw 8 [ ]
Thursday, September 10, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
0
2
2
0
1
1
1
X
7
Anna Sidorova
2
0
0
1
0
0
0
X
3
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sherry Middaugh
0
1
0
2
0
1
1
0
5
Chelsea Carey
0
0
2
0
1
0
0
1
4
Draw 9 [ ]
Thursday, September 10, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kelsey Rocque
0
0
0
0
X
X
X
X
0
Rachel Homan
1
2
1
3
X
X
X
X
7
Sheet E
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Silvana Tirinzoni
0
3
0
3
0
0
0
1
2
9
Tracy Fleury
2
0
2
0
1
1
1
0
0
7
Draw 10 [ ]
Friday, September 11, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kelsey Rocque
0
0
2
0
3
1
0
X
6
Binia Feltscher
1
1
0
1
0
0
1
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Silvana Tirinzoni
0
2
0
2
0
0
1
X
5
Kim Eun-jung
3
0
1
0
2
3
0
X
9
Draw 11 [ ]
Friday, September 11, 12:30 pm
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
2
0
1
0
0
2
0
2
7
Chelsea Carey
0
1
0
1
1
0
3
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
1
1
0
3
0
2
0
2
9
Eve Muirhead
0
0
2
0
2
0
1
0
5
Draw 12 [ ]
Friday, September 11, 4:00 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Julie Hastings
0
2
2
0
0
1
2
0
7
Binia Feltscher
1
0
0
1
1
0
0
1
4
Draw 13 [ ]
Friday, September 11, 7:30 pm
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Anna Sidorova
0
1
0
0
0
1
0
1
3
Kristy McDonald
1
0
0
0
2
0
1
0
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Val Sweeting
0
0
0
0
1
0
1
X
2
Rachel Homan
0
2
1
0
0
3
0
X
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Alina Pätz
0
0
2
0
0
2
1
0
5
Kim Eun-jung
0
2
0
2
3
0
0
1
8
Tiebreakers [ ]
Saturday, September 12, 8:00 am
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jennifer Jones
1
0
0
2
0
1
0
0
4
Eve Muirhead
0
2
0
0
1
0
1
1
5
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Chelsea Carey
1
0
1
0
2
0
0
0
4
Tracy Fleury
0
1
0
2
0
1
0
1
5
Player percentages
Team Carey
Team Fleury
Laine Peters
86%
Amanda Gates
88%
Jocelyn Peterman
88%
Jenn Horgan
84%
Amy Nixon
90%
Crystal Webster
76%
Chelsea Carey
72%
Tracy Fleury
80%
Total
84%
Total
82%
Playoffs [ ]
Quarterfinals
Semifinals
Final
1
Rachel Homan
7
8
Eve Muirhead
3
1
Rachel Homan
6
4
Kim Eun-jung
3
4
Kim Eun-jung
7
5
Kristy McDonald
2
1
Rachel Homan
5
6
Silvana Tirinzoni
6
2
Sherry Middaugh
4
7
Tracy Fleury
6
7
Tracy Fleury
7
6
Silvana Tirinzoni
9
3
Kelsey Rocque
1
6
Silvana Tirinzoni
6
Quarterfinals [ ]
Saturday, September 12, 2:30 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
3
0
1
0
2
0
1
7
Eve Muirhead
0
0
1
0
1
0
1
0
3
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kim Eun-jung
0
2
0
3
0
1
1
X
7
Kristy McDonald
1
0
1
0
0
0
0
X
2
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sherry Middaugh
0
0
0
2
1
0
1
0
4
Tracy Fleury
0
2
1
0
0
2
0
1
6
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kelsey Rocque
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Silvana Tirinzoni
0
2
1
1
0
1
1
X
6
Semifinals [ ]
Saturday, September 12, 5:30 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
1
0
2
1
0
2
0
X
6
Kim Eun-jung
0
1
0
0
1
0
1
X
3
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Tracy Fleury
0
3
0
0
1
0
3
0
7
Silvana Tirinzoni
3
0
2
1
0
2
0
1
9
Final [ ]
Sunday, September 13, 11:30 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Rachel Homan
0
3
0
1
0
1
0
0
5
Silvana Tirinzoni
0
0
1
0
1
0
2
2
6
Tier II [ ]
Round Robin Standings [ ]
Final Round Robin Standings
Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Tiebreakers [ ]
Saturday, September 12, 8:30 am
Playoffs [ ]
Quarterfinals [ ]
Saturday, September 12, 3:00 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Kerri Einarson
2
0
3
1
2
X
X
X
8
0
1
0
0
0
X
X
X
1
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jill Thurston
3
0
1
0
1
0
3
X
8
Suzanne Birt
0
1
0
2
0
2
0
X
5
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Jamie Sinclair
1
1
0
0
2
0
0
1
5
Sylvie Robichaud
0
0
0
3
0
0
1
0
4
Semifinals [ ]
Saturday, September 12, 7:00 pm
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Final
Kerri Einarson
2
0
2
0
0
0
0
2
1
7
Jill Thurston
0
1
0
2
2
0
1
0
0
6
Final [ ]
Sunday, September 13, 11:30 am
References [ ]
^ Jonathan Brazeau (September 13, 2015). "Koe edges Gushue in extra to win Tour Challenge" . Grand Slam of Curling . Retrieved August 18, 2020 .
^ Jonathan Brazeau (September 13, 2015). "Tirinzoni stuns Homan to win Tour Challenge" . Grand Slam of Curling . Retrieved August 18, 2020 .
^ Jonathan Brazeau (November 1, 2015). "McEwen wins 6th career GSOC title at Masters" . Grand Slam of Curling . Retrieved August 18, 2020 .
^ Jonathan Brazeau (November 1, 2015). "Sweeting, Homan set for GSOC Masters final" . Grand Slam of Curling . Retrieved August 18, 2020 .
^ Jonathan Brazeau (September 18, 2015). "Einarson, Cotter book spots for the Masters" . Grand Slam of Curling . Retrieved August 18, 2020 .
^ a b c d "Tour Challenge Schedule" . Grand Slam of Curling. July 31, 2015. Retrieved August 2, 2015 .
^ "2015 GSOC Tour Challenge – Men's teams" . CurlingZone. Retrieved August 2, 2015 .
^ "2015 GSOC Tour Challenge – Women's teams" . CurlingZone. Retrieved August 2, 2015 .
External links [ ]
Category