2011–12 UEFA Futsal Cup
Tournament details | |
---|---|
Dates | 2011–2012 |
Teams | 49 (Total) 16 (Elite Round) 4 (Final Four) |
Venue(s) | Pavelló Barris Nord (in Lleida host cities) |
Final positions | |
Champions | Barcelona |
Runners-up | Dinamo Moskva |
Tournament statistics | |
Matches played | 4 |
Goals scored | 19 (4.75 per match) |
Top scorer(s) | Wilde, 3 |
Best player(s) | Wilde |
The 2011–12 UEFA Futsal Cup was the twenty-sixth edition of Europe's premier club futsal tournament and the eleventh edition under the current UEFA Futsal Cup format.
Teams[]
Elite round | |||
---|---|---|---|
Montesilvano TH | Sporting CP | Kairat Almaty | Araz Naxçivan |
Main round | |||
MFK Dinamo Moskva | Barcelona | Era-Pack Chrudim | Marca Futsal |
Slov-Matic Bratislava | Athina '90 | Uragan Ivano-Frankovsk | MNK Split |
Iberia Star | |||
KMF Ekonomac Kragujevac | Nikars Riga | City'US Târgu Mures | Akademia Pniewy |
FC Litija | |||
Preliminary round | |||
CFE/VDL Groep | Győri ETO | Ilves Tampere | |
BGA Futsal | Helvécia | EID Futsal | |
KMF Bajo Pivljanin | Croatia Berlin | Sporting Paris | |
Vegakameratene | |||
Fjölnir | Istanbul Üniversitesi | Flamurtari | FC Encamp |
The New Saints | AC Omonia Nicosia | MFC Varna | |
KMF Leotar Trebinje | Stella Rossa |
th Title Holder
Preliminary round[]
The draw for the preliminary round and the main round took place on 6 July 2011 in the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland. First, the twenty-eight lowest ranked teams were divided into seven groups of four and later the tournament hosts were selected, which are indicated in italics. The preliminary round will run from 13 to 21 August, with only the group winners advancing to the next round.[1]
Group A[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ilves Tampere | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 15 | 9 |
KMF Bajo Pivljanin | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 17 | 10 |
Croatia Berlin | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 18 |
1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 12 |
Group B[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 23 | 6 | |
EID Futsal | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 19 | 14 |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 15 | 13 | |
The New Saints | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 11 | 35 |
Group C[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
KMF Leotar Trebinje | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 24 | 7 |
6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 10 | |
FC Encamp | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 15 | 21 |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 20 |
Group D[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vegakameratene | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 6 |
MFC Varna | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 13 |
BGA Futsal | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 11 |
Fjölnir | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 9 | 17 |
Group E[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Győri ETO | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 25 | 4 |
Helvécia Futsal | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 9 |
Stella Rossa | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 14 | 19 |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 22 |
Group F[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CFE/VDL Groep | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 22 | 9 |
6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 28 | 11 | |
Istanbul Üniversitesi | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 17 | 28 |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 9 | 28 |
Group G[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Omonia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 19 | 6 |
Sporting Paris | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 19 | 11 |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 14 | |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 20 |
Main round[]
Following the preliminary round draw, the seventeen teams allocated in the main round pot and the seven group winners were distributed into six groups of four. Matches are set to take place between 24 September and 2 October, hosted by a selected club in each group, which is highlighted with italics. The top two teams in each group will join the four highest-ranked clubs, that are already in the elite round after received bye for the early stage of the tournament.[1]
Group A[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
CFE/VDL Groep | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 17 | 8 |
MFK Dinamo Moskva | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 7 |
FC Litija | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 9 |
Athina 90 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 7 | 22 |
Dinamo Moskva | 0 - 5 Match forfeited | CFE/VDL Groep |
---|---|---|
Report |
Athina 90 | 1 - 9 | Dinamo Moskva |
---|---|---|
Report |
Dinamo Moskva | 4 - 1 | FC Litija |
---|---|---|
Report |
Group B[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Barcelona | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 29 | 2 |
Győri ETO | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 17 |
KMF Leotar Trebinje | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 8 | 19 |
Nikars Riga | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 7 | 22 |
Group C[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Iberia Star Tbilisi | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 18 | 3 |
Slov-Matic Bratislava | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 10 | 9 |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 6 | |
1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 20 |
Slov-Matic Bratislava | 5 - 5 | |
---|---|---|
Report |
Iberia Star Tbilisi | 4 - 0 | |
---|---|---|
Report |
1 - 2 | Slov-Matic Bratislava | |
---|---|---|
Report |
Iberia Star Tbilisi | 11 - 0 | |
---|---|---|
Report |
Group D[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 6 | |
Era-Pack Chrudim | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 8 |
Akademia Pniewy | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 10 |
Vegakameratene | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 6 | 11 |
Akademia Pniewy | 2 - 3 | |
---|---|---|
Report |
4 - 2 | Era-Pack Chrudim | |
---|---|---|
Report |
Vegakameratene | 2 - 2 | |
---|---|---|
Report |
Group E[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Marca Futsal | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 3 |
City'US Târgu Mures | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 7 |
MNK Split | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 10 |
Ilves Tampere | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 17 |
Marca Futsal | 6 - 0 | Ilves FS |
---|---|---|
Report |
City'US Târgu Mures | 4 - 1 | MNK Split |
---|---|---|
Report |
MNK Split | 1 - 4 | Marca Futsal |
---|---|---|
Report |
City'US Târgu Mures | 7 - 1 | Ilves FS |
---|---|---|
Report |
Ilves FS | 2 - 4 | MNK Split |
---|---|---|
Report |
Marca Futsal | 5 - 2 | City'US Târgu Mures |
---|---|---|
Report |
Group F[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ekonomac Kragujevac | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 6 |
Uragan Ivano-Frankivsk | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | 11 |
Omonia | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 12 |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 14 |
Ekonomac Kragujevac | 6 - 2 | |
---|---|---|
Report |
Uragan Ivano-Frankivsk | 6 - 4 | Omonia |
---|---|---|
Report |
Ekonomac Kragujevac | 5 - 1 | Omonia |
---|---|---|
Report |
4 - 6 | Uragan Ivano-Frankivsk | |
---|---|---|
Report |
Omonia | 2 - 1 | |
---|---|---|
Report |
Uragan Ivano-Frankivsk | 3 - 5 | Ekonomac Kragujevac |
---|---|---|
Report |
Elite round[]
Group A[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
MFK Dinamo Moskva | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 16 | 5 |
Kairat Almaty | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 4 |
Ekonomac Kragujevac | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 13 |
0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 12 |
Dinamo Moskva | 9 - 1 | Ekonomac |
---|---|---|
3' Fukin 15' Fernandinho 20' 20' Vinicius 24' 27' Pula 36' Cirilo 36' Badretdinov 38' |
Report | Rajčević 20' |
Ekonomac | 0 - 2 | Kairat |
---|---|---|
Report | Andre 4' Leo Santana 12' |
Dinamo Moskva | 5 - 2 | |
---|---|---|
Fukin 4', 16' 20' Cirilo 21' Vinicius 36' |
Report | Chaibai 6' 27' |
Kairat | 2 - 2 | Dinamo Moskva |
---|---|---|
23' 38' |
Report | Fernandinho 1' Cirilo 39' |
Group B[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Barcelona | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 | 2 |
Araz Naxçivan | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 9 |
CFE/VDL Groep | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 |
Era-Pack Chrudim | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 12 |
Araz Naxçivan | 5 – 3 | CFE/VDL Groep |
---|---|---|
Amadeu 3', 7' 16', 40' Borisov 17' |
Report | 2', 37' 34' |
Barcelona | 6 - 0 | Era-Pack Chrudim |
---|---|---|
Javi Rodríguez 2', 33', 36' (p.) Wilde 8' Torras 31' Ari Santos 34' |
Report |
Era-Pack Chrudim | 4 - 3 | Araz Naxçivan |
---|---|---|
Max 2' Douglas 13' 24', 32' |
Report | Borisov 10' Farajzade 28' Amadeu 34' |
Barcelona | 4 - 0 | CFE/VDL Groep |
---|---|---|
Gabriel 11' Saad Assis 17' Torras 25' Lin 29' |
Report |
Araz Naxçivan | 2 - 2 | Barcelona |
---|---|---|
Farajzade 20' Amadeu 35' |
Report | Wilde 9' Lozano 15' |
CFE/VDL Groep | 3 - 0 | Era-Pack Chrudim |
---|---|---|
5' 20' 35' |
Report |
Group C[]
|
Group D[]
Team | Pts | Pld | W | D | L | GF | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Marca Futsal | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 5 |
Montesilvano | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 |
Uragan Ivano-Frankivsk | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 8 |
Slov-Matic Bratislava | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 9 |
Montesilvano | 1 – 1 | Uragan Ivano-Frankivsk |
---|---|---|
31' | report | 27' |
Second referee: Gábor Kovács (HUN)
Marca Futsal | 3 – 1 | Slov-Matic Bratislava |
---|---|---|
Foglia 1' 21', 36' |
report | 30' |
Second referee: Kamil Çetin (TUR)
Slov-Matic Bratislava | 1 – 2 | Montesilvano |
---|---|---|
34' | report | 21' Cuzzolino 39' |
Second referee: Pascal Lemal (BEL)
Marca Futsal | 4 – 2 | Uragan Ivano-Frankovsk |
---|---|---|
9' 5', 15' 37' |
report | 11' Serjão 18' |
Second referee: Antonis Constantinides (CYP)
Uragan Ivano-Frankivsk | 4 – 3 | Slov-Matic Bratislava |
---|---|---|
12', 32' 16' 24' |
report | 4' 30' Sláma 33' |
Second referee: Kamil Çetin (TUR)
Montesilvano | 2 – 2 | Marca Futsal |
---|---|---|
11' 33' |
report | 6' 28' |
Second referee: Antonis Constantinides (CYP)
Final four[]
The following teams have qualified for the Final Four round:
- MFK Dinamo Moskva
- Barcelona
- Sporting Clube de Portugal
- Marca Futsal
Semi-finals | Final | |||||
27 April - Lleida | ||||||
Marca Futsal | 0 | |||||
29 April - Lleida | ||||||
MFK Dinamo Moskva | 3 | |||||
MFK Dinamo Moskva | 1 | |||||
27 April - Lleida | ||||||
Barcelona | 3 | |||||
Barcelona | 5 | |||||
Sporting CP | 1 | |||||
Third place | ||||||
29 April - Lleida | ||||||
Marca Futsal | 3 (4) | |||||
Sporting CP | 3 (3) |
Semi-finals[]
27 April 2012 | Marca Futsal | 0 – 3 | MFK Dinamo Moskva | Pavelló Barris Nord, Lleida |
18:30 UTC+2 | Report | Fernandinho 8' 22', 39' |
Referee: Bogdan Sorescu (ROU) Second referee: Borut Šivic (SVN) |
27 April 2012 | Barcelona | 5 – 1 | Sporting Clube de Portugal | Pavelló Barris Nord, Lleida |
21:00 UTC+2 | Ari 2' Wilde 8', 30' 10' Javi Rodríguez 16' |
Report | Djô 31' | Referee: Gábor Kovács (HUN) Second referee: Oleg Ivanov (UKR) |
3rd and 4th place[]
29 April 2012 | Marca Futsal | 3 – 3 (a.e.t.) (4 – 3 p) | Sporting Clube de Portugal | Pavelló Barris Nord, Lleida |
17:00 UTC+2 | 8' Foglia 11', 34' |
Report | Leitão 4', 4' Cary 37' |
Referee: Borut Šivic (SVN) Second referee: Oleg Ivanov (UKR) |
Penalties | ||||
Foglia Pinto Wilhelm Jeffe Duarte |
Alex Caio Djô Galvão |
Final[]
29 April 2012 | MFK Dinamo Moskva | 1 – 3 | Barcelona | Pavelló Barris Nord, Lleida |
19:30 UTC+2 | 36' | Report | Wilde 1' Lin 23' Jordi Torras 38' |
Referee: Gábor Kovács (HUN) Second referee: Bogdan Sorescu (ROU) |
UEFA Futsal Cup 2011–12 Winners |
---|
Barcelona 1st Title |
References[]
- ^ a b "Dinamo, Barcelona discover Futsal Cup fate". uefa.com. 6 July 2011. Retrieved 6 July 2011.
External links[]
- UEFA Futsal Champions League
- 2011–12 in European futsal