2014 FIBA Under-17 World Championship for Women
2014 FIBA Under-17 Women's Basketball World Cup | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tournament details | |||||||||||||
Host nation | Czech Republic | ||||||||||||
Dates | 28 June–6 July | ||||||||||||
Teams | 16 (from 5 federations) | ||||||||||||
Venues | 2 (in 2 host cities) | ||||||||||||
Champions | United States (3rd title) | ||||||||||||
MVP | Ángela Salvadores | ||||||||||||
Tournament leaders | |||||||||||||
| |||||||||||||
Official website | |||||||||||||
< 2012 2016 > |
The 2014 FIBA Under-17 World Championship for Women (Czech:Mistrovství světa FIBA žen do 17 let 2014)was an international basketball competition held in Klatovy and Plzeň, Czech Republic, from 28 June to 6 July 2014. It was the third edition of the Under-17 Women's World Championship.
Slovakia were to originally host the championship, but its national federation was suspended by the FIBA Central Board on 7 April. The Slovakian team still participated provided they meet the conditions imposed by FIBA.[1] On 26 May, the FIBA Central Board lifted its suspension, and the national team can still participate. The tournament would still be hosted by the Czech Republic, though.[2]
The United States successfully captured their third title in a row by defeating Spain, in a rematch of the last edition's final, 77–75 in the final.[3]
Qualification[]
16 teams were qualified for this edition:
- 2013 FIBA Africa Under-16 Championship for Women
- 2013 FIBA Asia Under-16 Championship for Women
- [4]
- 2013 FIBA Europe Under-16 Championship for Women
- Spain
- Czech Republic
- The Czech Republic was awarded hosting duties on 7 April after the Slovakia Basketball Federation was suspended by the FIBA Central Board.
- Hungary
- Italy
- France
- [5]
- Host nation
- Slovakia
- Slovakia's hosting duties were stripped on 7 April in favor of the Czech Republic when their national federation was suspended. The team's participation was pending the result of the suspension. FIBA lifted the suspension on 26 May, therefore allowing Slovakia to compete.
- Slovakia
Preliminary round[]
The draw was held in Bratislava, Slovakia on 26 February 2014.[6][7]
Group A[]
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hungary | 3 | 3 | 0 | 237 | 226 | +11 | 6 |
Czech Republic | 3 | 2 | 1 | 217 | 201 | +16 | 5 |
Canada | 3 | 1 | 2 | 203 | 194 | +9 | 4 |
South Korea | 3 | 0 | 3 | 166 | 202 | −36 | 3 |
28 June
18:00 |
Czech Republic | 61–51 | South Korea |
Scoring by quarter: 11–14, 15–11, 13–11, 22–15 | ||
Pts: 21 Rebs: 14 Asts: 6 |
Pts: Park Ji-su 22 Rebs: Park Ji-su 9 Asts: Park Ji-su 4 |
, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Hortencia Sanchéz (MEX), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
28 June
20:15 |
Canada | 73–76 (OT) | Hungary |
Scoring by quarter: 11–20, 16–12, 21–18, 16–14, Overtime: 9–12 | ||
Pts: Carleton 20 Rebs: Carleton 8 Asts: , Carleton 3 |
Pts: Dubei 18 Rebs: 11 Asts: Studer 4 |
, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Kate Webb (ENG), Christian Wilmore (BAH) |
29 June
18:00 |
Hungary | 88–85 (OT) | Czech Republic |
Scoring by quarter: 26–20, 21–22, 14–12, 15–22, Overtime: 12–9 | ||
Pts: Dubei 27 Rebs: 7 Asts: 3 |
Pts: 28 Rebs: 16 Asts: 7 |
, Klatovy
Referees: Tiara Cruse (USA), Nan Ye (CHN), Milosav Kaluđerović (MNE) |
29 June
20:15 |
South Korea | 47–68 | Canada |
Scoring by quarter: 5–22, 11–15, 20–14, 11–17 | ||
Pts: 11 Rebs: Park Ji-su 15 Asts: Lee Ji-woo 4 |
Pts: 16 Rebs: 8 Asts: 6 |
, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Si-Man Alice Lei (MAC), Aliaksandr Strytsa (BLR) |
1 July
18:00 |
Czech Republic | 71–62 | Canada |
Scoring by quarter: 23–14, 15–17, 14–15, 19–16 | ||
Pts: 27 Rebs: 15 Asts: 4 |
Pts: Carleton 21 Rebs: Carleton 6 Asts: Carleton 4 |
, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Petros Papapetrou (GRE), Christian Wilmore (BAH) |
1 July
20:15 |
Hungary | 73–68 | South Korea |
Scoring by quarter: 24–9, 18–8, 19–30, 12–21 | ||
Pts: 14 Rebs: 19 Asts: 5 |
Pts: Park Ji-su 25 Rebs: Park Ji-su 6 Asts: 11 |
, Klatovy
Referees: Hortencia Sanchéz (MEX), Zdenku Zubak (SVK), Kate Webb (ENG) |
Group B[]
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Spain | 3 | 3 | 0 | 231 | 145 | +86 | 6 |
Brazil | 3 | 2 | 1 | 193 | 153 | +40 | 5 |
Italy | 3 | 1 | 2 | 137 | 173 | −36 | 4 |
Egypt | 3 | 0 | 3 | 149 | 239 | −90 | 3 |
28 June
13:30 |
Brazil | 87–47 | Egypt |
Scoring by quarter: 17–7, 17–10, 27–17, 26–13 | ||
Pts: 16 Rebs: 7 Asts: 6 |
Pts: 14 Rebs: 5 Asts: 2 |
, Klatovy
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Si-Man Alice Lei (MAC), Zdenko Zubak (SVK) |
28 June
15:45 |
Spain | 71–39 | Italy |
Scoring by quarter: 25–8, 12–10, 21–8, 13–13 | ||
Pts: Salvadores 18 Rebs: , 8 Asts: Salvadores 3 |
Pts: 12 Rebs: 7 Asts: 2 |
, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Tiara Cruse (USA), Nan Ye (CHN) |
29 June
13:30 |
Italy | 33–54 | Brazil |
Scoring by quarter: 3–4, 2–15, 10–15, 18–20 | ||
Pts: 14 Rebs: 6 Asts: 3 |
Pts: 14 Rebs: 8 Asts: 2 |
, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Zdenko Zubak (SVK), Hortencia Sanchéz (MEX) |
29 June
15:45 |
Egypt | 54–87 | Spain |
Scoring by quarter: 9–19, 13–23, 17–27, 15–18 | ||
Pts: 14 Rebs: 6 Asts: 3 |
Pts: , 15 Rebs: Conde 5 Asts: Cazorla, 4 |
, Klatovy
Referees: Sarty Nghixulifwa (NAM), Kate Webb (ENG), Christian Wilmore (BAH) |
1 July
13:30 |
Brazil | 52–73 | Spain |
Scoring by quarter: 15–22, 12–17, 15–17, 10–17 | ||
Pts: 13 Rebs: , 6 Asts: 3 |
Pts: Salvadores 18 Rebs: Salvadores 9 Asts: Salvadores 5 |
, Klatovy
Referees: Nan Ye (CHN), Milosav Kaluđerović (MNE), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
1 July
15:45 |
Italy | 65–48 | Egypt |
Scoring by quarter: 14–7, 20–15, 11–12, 20–14 | ||
Pts: 14 Rebs: , 8 Asts: 5 |
Pts: 11 Rebs: 20 Asts: 3 |
, Klatovy
Referees: Tiara Cruse (USA), Si-Man Alice LEI (MAC), Aliaksandr Syrytsa (BLR) |
Group C[]
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australia | 3 | 3 | 0 | 176 | 139 | +37 | 6 |
Japan | 3 | 2 | 1 | 160 | 137 | +23 | 5 |
Slovakia | 3 | 1 | 2 | 152 | 143 | +9 | 4 |
Mexico | 3 | 0 | 3 | 114 | 183 | −69 | 3 |
28 June
13:30 |
Australia | 54–46 | Japan |
Scoring by quarter: 10–10, 17–9, 8–8, 19–19 | ||
Pts: 23 Rebs: 12 Asts: Tupaea 6 |
Pts: 13 Rebs: 14 Asts: 4 |
, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Gentian Cici (ALB), Gizella Györgyi (NOR) |
28 June
15:45 |
Mexico | 36–54 | Slovakia |
Scoring by quarter: 5–12, 6–8, 10–17, 15–17 | ||
Pts: 10 Rebs: , 6 Asts: 2 |
Pts: 12 Rebs: 10 Asts: , 3 |
, Plzeň
Referees: Juan Fernández (ARG), Ahmed Al-Bulushi (OMA), David Romano (ISR) |
29 June
13:30 |
Slovakia | 51–58 | Australia |
Scoring by quarter: 12–19, 16–14, 13–7, 10–18 | ||
Pts: 17 Rebs: 6 Asts: , 3 |
Pts: 17 Rebs: , 6 Asts: Tupaea 5 |
, Plzeň
Referees: Yudith Hodelin (CUB), Hamid Mohamed (LIB), Gizella Györgyi (NOR) |
29 June
15:45 |
Japan | 65–36 | Mexico |
Scoring by quarter: 17–12, 13–10, 24–10, 11–4 | ||
Pts: , Nishioka 11 Rebs: 7 Asts: 5 |
Pts: 8 Rebs: 7 Asts: four players 1 |
, Plzeň
Referees: Susana López (ESP), Andreia Silva (ESP), Timoci Sailada (FIJ) |
1 July
13:30 |
Australia | 64–42 | Mexico |
Scoring by quarter: 12–15, 15–10, 19–11, 18–6 | ||
Pts: 10 Rebs: Maley 11 Asts: Sharp 3 |
Pts: 11 Rebs: 4 Asts: 2 |
, Plzeň
Referees: David Romano (ISR), Hamid Mohamed (LIB), Yudith Hodelin (CUB) |
1 July
15:45 |
Slovakia | 47–49 | Japan |
Scoring by quarter: 10–10, 14–11, 7–17, 16–11 | ||
Pts: 13 Rebs: 7 Asts: , Kováčiková 2 |
Pts: Nishioka 11 Rebs: Nakada 10 Asts: four players 1 |
, Plzeň
Referees: Maripier Malo (CAN), Gentian Cici (ALB), Juan Fernández (ARG) |
Group D[]
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
United States | 3 | 3 | 0 | 235 | 103 | +132 | 6 |
France | 3 | 2 | 1 | 181 | 175 | +6 | 5 |
China | 3 | 1 | 2 | 145 | 177 | −32 | 4 |
Mali | 3 | 0 | 3 | 100 | 206 | −106 | 3 |
28 June
18:00 |
United States | 69–41 | China |
Scoring by quarter: 12–4, 14–15, 25–13, 18–9 | ||
Pts: Samuelson 22 Rebs: Cox 12 Asts: Ionescu 5 |
Pts: , 10 Rebs: 6 Asts: 5 |
, Plzeň
Referees: Susana López (ESP), Maripier Malo (CAN), Timoci Sailada (FIJ) |
28 June
20:15 |
Mali | 45–66 | France |
Scoring by quarter: 8–20, 10–8, 7–27, 20–11 | ||
Pts: A. Coulibaly 13 Rebs: M. Coulibaly 7 Asts: N'Diaye 3 |
Pts: 18 Rebs: 10 Asts: four players 3 |
, Plzeň
Referees: Yudith Hodelin (CUB), Hamid Mohamed (LIB), Andreia Silva (BRA) |
29 June
18:00 |
France | 40–88 | United States |
Scoring by quarter: 11–24, 13–17, 15–21, 1–26 | ||
Pts: Chartereau 13 Rebs: 6 Asts: Duchet 3 |
Pts: Samuelson 17 Rebs: Cox 8 Asts: Durr 4 |
, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Gentian Cici (ALB), Juan Fernández (ARG) |
29 June
20:15 |
China | 62–33 | Mali |
Scoring by quarter: 8–5, 15–7, 23–11, 16–10 | ||
Pts: 22 Rebs: 9 Asts: 5 |
Pts: N'Diaye 11 Rebs: M. Coulibaly 7 Asts: Maiga, 2 |
, Plzeň
Referees: Maripier Malo (CAN), Ahmed Al-Bulushi (OMA), David Romano (ISR) |
1 July
18:00 |
United States | 78–22 | Mali |
Scoring by quarter: 29–6, 21–4, 16–3, 12–9 | ||
Pts: Durr 15 Rebs: 13 Asts: 5 |
Pts: M. Coulibaly 9 Rebs: M. Coulibaly 8 Asts: 3 |
, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Gizella Györgyi (NOR), Timoci Sailada (FIJ) |
1 July
20:15 |
France | 75–42 | China |
Scoring by quarter: 23–11, 20–12, 17–8, 15–11 | ||
Pts: Berkani 19 Rebs: 7 Asts: 3 |
Pts: 10 Rebs: , 4 Asts: 3 |
, Plzeň
Referees: Susana López (ESP),Ahmed Al-Bulushi (OMA), Andreia Silva (BRA) |
Final round[]
Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||||||
A1 | Hungary | 100 | |||||||||||||||||
B4 | Egypt | 47 | |||||||||||||||||
A1 | Hungary | 61 | |||||||||||||||||
C2 | Japan | 51 | |||||||||||||||||
C2 | Japan | 69 | |||||||||||||||||
D3 | China | 44 | |||||||||||||||||
A1 | Hungary | 63 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 91 | |||||||||||||||||
A3 | Canada | 52 | |||||||||||||||||
B2 | Brazil | 40 | |||||||||||||||||
A3 | Canada | 45 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 86 | |||||||||||||||||
C4 | Mexico | 35 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 91 | |||||||||||||||||
D1 | United States | 77 | |||||||||||||||||
B1 | Spain | 75 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 61 | |||||||||||||||||
B3 | Italy | 57 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 61 | |||||||||||||||||
C1 | Australia | 50 | |||||||||||||||||
C1 | Australia | 72 | |||||||||||||||||
D4 | Mali | 34 | |||||||||||||||||
A2 | Czech Republic | 41 | |||||||||||||||||
B1 | Spain | 73 | |||||||||||||||||
A4 | South Korea | 51 | Third place | ||||||||||||||||
B1 | Spain | 80 | |||||||||||||||||
B1 | Spain | 73 | A1 | Hungary | 67 | ||||||||||||||
D2 | France | 54 | A2 | Czech Republic | 61 | ||||||||||||||
C3 | Slovakia | 42 | |||||||||||||||||
D2 | France | 47 |
Round of 16[]
2 July
13:30 |
Canada | 52–40 | Brazil |
Scoring by quarter: 13–13, 8–9, 12–12, 19–6 | ||
Pts: Carleton 19 Rebs: 8 Asts: 4 |
Pts: 13 Rebs: 7 Asts: 4 |
, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Aliaksandr Syrytsa (BLR), Hortencia Sanchéz (MEX) |
2 July
13:30 |
Australia | 72–34 | Mali |
Scoring by quarter: 11–8, 19–7, 23–8, 19–11 | ||
Pts: 13 Rebs: 9 Asts: Sharp, 3 |
Pts: N'Diaye 15 Rebs: M. Coulibaly 9 Asts: three players 1 |
, Plzeň
Referees: Susana López (ESP), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Timoci Sailada (FIJ) |
2 July
15:45 |
Hungary | 100–47 | Egypt |
Scoring by quarter: 27–11, 22–10, 27–15, 24–11 | ||
Pts: Dubei 18 Rebs: 11 Asts: 7 |
Pts: 17 Rebs: 7 Asts: three players 2 |
, Klatovy
Referees: Zdenko Zubak (SVK), Nan Ye (CHN), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
2 July
15:45 |
Japan | 69–44 | China |
Scoring by quarter: 14–11, 17–8, 24–16, 14–9 | ||
Pts: Nakada 18 Rebs: Nishioka, Nakada 8 Asts: three players 2 |
Pts: , 11 Rebs: 8 Asts: 2 |
, Plzeň
Referees: Juan Fernández (ARG), Hamid Mohamed (LIB), Markos Michaelides (SUI) |
2 July
18:00 |
Czech Republic | 61–57 | Italy |
Scoring by quarter: 16–24, 17–15, 12–14, 16–4 | ||
Pts: 15 Rebs: 9 Asts: 5 |
Pts: 15 Rebs: 7 Asts: 4 |
, Klatovy
Referees: Borys Shulga (UKR), Kate Webb (ENG), Milosav Kaluđerović (MNE) |
2 July
18:00 |
Slovakia | 42–47 | France |
Scoring by quarter: 14–4, 11–16, 13–10, 4–17 | ||
Pts: 17 Rebs: 11 Asts: 3 |
Pts: Bankole 22 Rebs: Chartereau 13 Asts: Bankole 2 |
, Plzeň
Referees: David Romano (ISR), Gentian Cici (ALB), Gizella Györgyi (NOR) |
2 July
20:15 |
South Korea | 51–80 | Spain |
Scoring by quarter: 11–15, 12���21, 8–18, 20–26 | ||
Pts: Park Ji-su 15 Rebs: Park Ji-su 16 Asts: Park Ji-su 3 |
Pts: Salvadores 22 Rebs: Salvadores 11 Asts: Cazorla 7 |
, Klatovy
Referees: Tiara Cruse (USA), Si-Man Alice Lei (MAC), Christian Wilmore (BAH) |
2 July
20:15 |
Mexico | 35–91 | United States |
Scoring by quarter: 14–23, 7–36, 9–18, 5–14 | ||
Pts: 12 Rebs: 5 Asts: 3 |
Pts: Ogunbowale 19 Rebs: Samuelson 9 Asts: Ionescu 5 |
, Plzeň
Referees: Maripier Malo (CAN), Yudith Hodelin (CUB), Andreia Silva (BRA) |
9th–16th place playoffs[]
Quarterfinals | Semifinals | Ninth place | |||||||||||
B4 | Egypt | 51 | |||||||||||
D3 | China | 68 | |||||||||||
D3 | China | 44 | |||||||||||
B2 | Brazil | 48 | |||||||||||
B2 | Brazil | 60 | |||||||||||
C4 | Mexico | 44 | |||||||||||
B2 | Brazil | 68 | |||||||||||
A4 | South Korea | 63 | |||||||||||
B3 | Italy | 44 | |||||||||||
D4 | Mali | 46 | |||||||||||
D4 | Mali | 68 | Eleventh place | ||||||||||
A4 | South Korea | 76 | |||||||||||
A4 | South Korea | 55 | D3 | China | 61 | ||||||||
C3 | Slovakia | 40 | D4 | Mali | 27 |
Semifinals | Thirteenth place | |||||
5 July | ||||||
Egypt | 70 | |||||
6 July | ||||||
Mexico (OT) | 76 | |||||
Mexico | 52 | |||||
5 July | ||||||
Italy | 64 | |||||
Italy | 57 | |||||
Slovakia | 38 | |||||
Fifteenth place | ||||||
6 July | ||||||
Egypt | 55 | |||||
Slovakia | 63 |
9th–16th place quarterfinals[]
4 July
09:00 |
Egypt | 51–68 | China |
Scoring by quarter: 9–14, 10–18, 16–17, 16–19 | ||
Pts: 16 Rebs: 6 Asts: three players 2 |
Pts: 15 Rebs: 9 Asts: 5 |
, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Yudith Hodelin (CUB), Tiara Cruse (USA) |
4 July
11:15 |
Brazil | 60–44 | Mexico |
Scoring by quarter: 16–6, 10–11, 17–12, 17–15 | ||
Pts: 17 Rebs: 7 Asts: 3 |
Pts: 11 Rebs: 9 Asts: three players 2 |
, Klatovy
Referees: David Romano (ISR), Hamid Mohamed (LIB), Gizella Györgyi (NOR) |
4 July
13:30 |
Italy | 44–46 | Mali |
Scoring by quarter: 14–7, 9–20, 14–7, 7–12 | ||
Pts: 16 Rebs: , 6 Asts: five players 1 |
Pts: N'Diaye 25 Rebs: A. Coulibaly, M. Coulibaly 10 Asts: five players 1 |
, Klatovy
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Nan Ye (CHN), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
4 July
15:45 |
South Korea | 55–40 | Slovakia |
Scoring by quarter: 16–8, 14–9, 10–13, 15–10 | ||
Pts: Park Ji-su 19 Rebs: Park Ji-su 18 Asts: 4 |
Pts: 8 Rebs: 11 Asts: three players 2 |
, Klatovy
Referees: Susana López (ESP), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Timoci Sailada (FIJ) |
13th–16th place semifinals[]
5 July
09:00 |
Egypt | 70–76 (OT) | Mexico |
Scoring by quarter: 22–24, 13–15, 10–7, 18–17, Overtime: 7–13 | ||
Pts: 21 Rebs: 10 Asts: 5 |
Pts: 11 Rebs: 11 Asts: 3 |
, Klatovy
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Nan Ye (CHN), Christian Wilmore (BAH) |
5 July
11:15 |
Italy | 57–38 | Slovakia |
Scoring by quarter: 9–9, 16–12, 13–10, 19–7 | ||
Pts: 12 Rebs: 11 Asts: , 4 |
Pts: 19 Rebs: 12 Asts: Kováčiková 2 |
, Klatovy
Referees: Markos Michaelides (SUI), Hamid Mohamed (LIB), Yudith Hodelin (CUB) |
9th–12th place semifinals[]
5 July
13:30 |
China | 44–48 | Brazil |
Scoring by quarter: 9–13, 15–10, 11–10, 9–15 | ||
Pts: 12 Rebs: 6 Asts: , 3 |
Pts: 12 Rebs: 9 Asts: 5 |
, Klatovy
Referees: Maripier Malo (CAN), Hortencia Sanchéz (MEX), Stanislav Kučera (CZE) |
5 July
15:45 |
Mali | 68–76 | South Korea |
Scoring by quarter: 12–7, 20–20, 17–27, 19–22 | ||
Pts: N'Diaye 28 Rebs: M. Coulibaly 15 Asts: 2 |
Pts: Park Ji-su 20 Rebs: Park Ji-su 15 Asts: 4 |
, Klatovy
Referees: Ivor Matějek (CZE), Si-Man Alice Lei (MAC), Gentian Cici (ALB) |
15th place game[]
6 July
09:00 |
Egypt | 55–63 | Slovakia |
Scoring by quarter: 7–12, 14–14, 19–14, 15–23 | ||
Pts: 19 Rebs: 19 Asts: 4 |
Pts: , 14 Rebs: 14 Asts: , 3 |
, Klatovy
Referees: Ivor Matějek (CZE), Nan Ye (CHN), Kate Webb (ENG) |
13th place game[]
6 July
11:15 |
Mexico | 52–64 | Italy |
Scoring by quarter: 10–21, 23–8, 8–5, 11–30 | ||
Pts: 10 Rebs: 7 Asts: , 2 |
Pts: 18 Rebs: , 6 Asts: , 2 |
, Klatovy
Referees: Stanislav Kučera (CZE), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Andreia Silva (BRA) |
Eleventh place game[]
6 July
13:00 |
China | 61–27 | Mali |
Scoring by quarter: 12–4, 12–10, 14–6, 23–7 | ||
Pts: 17 Rebs: 10 Asts: 5 |
Pts: M. Coulibaly 8 Rebs: 8 Asts: three players 1 |
, Klatovy
Referees: Juan Fernández (ARG), Gizella Györgiy (NOR), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
Ninth place game[]
6 July
15:45 |
Brazil | 68–63 | South Korea |
Scoring by quarter: 12–14, 19–13, 10–20, 26–16 | ||
Pts: 16 Rebs: 12 Asts: , 2 |
Pts: , Park Ji-su 19 Rebs: Park Ji-su 14 Asts: 5 |
, Klatovy
Referees: Milosav Kaluđerović (MNE), Yudith Hodelin (CUB), Tiara Cruse (USA) |
5th–8th place playoffs[]
Semifinals | Fifth place | |||||
5 July | ||||||
Japan | 45 | |||||
6 July | ||||||
Canada | 46 | |||||
Canada | 39 | |||||
5 July | ||||||
Australia | 69 | |||||
Australia | 65 | |||||
France | 48 | |||||
Seventh place | ||||||
6 July | ||||||
Japan | 65 | |||||
France | 60 |
5–8th place semifinals[]
5 July
13:00 |
Japan | 45–46 | Canada |
Scoring by quarter: 8–8, 12–11, 12–14, 13–13 | ||
Pts: Nakada 14 Rebs: Nishioka 13 Asts: 3 |
Pts: 17 Rebs: Carleton 9 Asts: four players 2 |
, Plzeň
Referees: Susana López (ESP), Ahmed Al-Bulushi (OMA), Milosav Kaluđerović (MNE) |
5 July
15:15 |
Australia | 65–48 | France |
Scoring by quarter: 17–14, 16–5, 17–13, 14–16 | ||
Pts: Bibby 14 Rebs: Sharp 9 Asts: four players 2 |
Pts: Berkani 10 Rebs: 6 Asts: Duchet 4 |
, Plzeň
Referees: Tiara Cruse (USA), Zdenko Zubak (SVK), Gizella Györgyi (NOR) |
Seventh place game[]
6 July
13:30 |
Japan | 65–60 | France |
Scoring by quarter: 18–10, 15–17, 10–17, 22–16 | ||
Pts: 18 Rebs: 9 Asts: 4 |
Pts: 16 Rebs: 13 Asts: Duchet, Berkani 3 |
, Plzeň
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Hamid Mohamed (LIB), Hortencia Sanchéz (MEX) |
Fifth place game[]
6 July
15:15 |
Canada | 39–69 | Australia |
Scoring by quarter: 5–14, 12–17, 10–20, 12–18 | ||
Pts: Carleton 11 Rebs: 7 Asts: 2 |
Pts: Maley, Rocci 10 Rebs: Maley 10 Asts: Tupaea 6 |
, Plzeň
Referees: David Romano (ISR), Si-Man Alice Lei (MAC), Zdenko Zubak (SVK) |
Championship[]
Quarterfinals[]
4 July
13:00 |
Hungary | 61–51 | Japan |
Scoring by quarter: 17–19, 18–7, 6–13, 20–12 | ||
Pts: Dubei 16 Rebs: 14 Asts: Dubei, 4 |
Pts: 19 Rebs: Nakada 7 Asts: 2 |
, Plzeň
Referees: Juan Fernández (ARG), Gentian Cici (ALB), Andreia Silva (BRA) |
4 July
15:15 |
Canada | 45–86 | United States |
Scoring by quarter: 5–16, 9–25, 12–27, 19–18 | ||
Pts: , 9 Rebs: , 6 Asts: 3 |
Pts: Holmes 24 Rebs: Ogunbowale 8 Asts: Durr 4 |
, Plzeň
Referees: Zdenko Zubak (SVK), Si-Man Alice Lei (MAC), Kate Webb (ENG) |
4 July
18:00 |
Czech Republic | 61–50 | Australia |
Scoring by quarter: 13–16, 12–9, 27–15, 9–10 | ||
Pts: 20 Rebs: , 9 Asts: , 2 |
Pts: Tupaea 14 Rebs: Sharp, Maley 10 Asts: Tupaea 3 |
, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Hortencia Sanchéz (MEX), Maripier Malo (CAN) |
4 July
20:15 |
Spain | 73–54 | France |
Scoring by quarter: 19–21, 15–7, 19–9, 20–17 | ||
Pts: Salvadores 18 Rebs: Salvadores 13 Asts: Salvadores 5 |
Pts: Bankole 14 Rebs: Bankole, 7 Asts: Berkani 6 |
, Plzeň
Referees: Borys Shulga (UKR), Petros Papapetrou (GRE), Christian Wilmore (BAH) |
Semifinals[]
5 July
18:00 |
Czech Republic | 41–73 | Spain |
Scoring by quarter: 6–21, 9–19, 19–15, 7–18 | ||
Pts: 10 Rebs: 8 Asts: 4 |
Pts: Cazorla 13 Rebs: 8 Asts: three players 3 |
, Plzeň
Referees: Juan Fernández (ARG), David Romano (ISR), Andreia Silva (BRA) |
5 July
20:15 |
Hungary | 63–91 | United States |
Scoring by quarter: 26–32, 13–14, 12–23, 12–22 | ||
Pts: Dubei 16 Rebs: 9 Asts: 4 |
Pts: Samuelson 25 Rebs: Anigwe 14 Asts: Durr 6 |
, Plzeň
Referees: Aliaksandr Syrytsa (BLR), Kate Webb (ENG), Sarty Nghixulifwa (NAM) |
Third place game[]
6 July
18:00 |
Hungary | 67–61 | Czech Republic |
Scoring by quarter: 13–25, 23–12, 15–11, 16–13 | ||
Pts: 21 Rebs: 10 Asts: Studer 4 |
Pts: 13 Rebs: 13 Asts: , 3 |
, Plzeň
Referees: Markos Michaelides (SUI), Susana López (ESP), Christian Wilmore (BAH) |
Final[]
6 July
20:15 |
United States | 77–75 | Spain |
Scoring by quarter: 17–16, 19–15, 22–25, 19–19 | ||
Pts: Cox 20 Rebs: Cox 12 Asts: Durr, 4 |
Pts: Salvadores 40 Rebs: 8 Asts: 4 |
, Plzeň
Referees: Petros Papapetrou (GRE), Gentian Cici (ALB), Maripier Malo (CAN) |
Final standings[]
Rank | Team | Record |
---|---|---|
United States | 7–0 | |
Spain | 6–1 | |
Hungary | 6–1 | |
4 | Czech Republic | 4–3 |
5 | Australia | 6–1 |
6 | Canada | 3–4 |
7 | Japan | 4–3 |
8 | France | 3–4 |
9 | Brazil | 5–2 |
10 | South Korea | 2–5 |
11 | China | 3–4 |
12 | Mali | 1–6 |
13 | Italy | 3–4 |
14 | Mexico | 1–6 |
15 | Slovakia | 2–5 |
16 | Egypt | 0–7 |
Awards[]
2014 Under-17 World Championship for Women Winner |
---|
United States Third title |
Most Valuable Player |
---|
Ángela Salvadores[8] |
- All-Tournament Team
- Ángela Salvadores
- Katie Lou Samuelson
- Joyner Holmes
- Virág Kiss
- Debora Dubei
Statistical leaders[]
|
|
|
References[]
- ^ "PR N°17 - Czech Republic to host FIBA U17 World C'ship for Women instead of Slovak Republic". FIBA. 12 April 2014. Retrieved 12 April 2014.
- ^ "PR N°26 - FIBA reinstates Slovak Basketball Association". fiba.com. FIBA. 26 May 2014. Retrieved 27 May 2014.
- ^ "FIBAU17W - USA retain crown after thriller with Spain". fiba.com. 6 July 2014. Retrieved 6 July 2014.
- ^ "2013 FIBA Americas U-16 Championship for Women". Archived from the original on 2016-03-16. Retrieved 2014-03-15.
- ^ 2013 FIBA Oceania U-17 Championship for Women
- ^ Draw results
- ^ Schedule
- ^ "FIBA U17W - Salvadores named MVP, heads All-Tournament Team". fiba.com. 6 July 2014. Retrieved 6 July 2014.
External links[]
- FIBA Under-17 Women's Basketball World Cup
- 2014 in women's basketball
- 2013–14 in Czech basketball
- International women's basketball competitions hosted by the Czech Republic
- International youth basketball competitions hosted by the Czech Republic
- Sport in Plzeň
- 2014 in youth sport