2017 ICF Canoe Sprint World Championships – Men's K-2 1000 metres
Men's K-2 1000 metres at the 2017 ICF Canoe Sprint World Championships | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Sportcentrum Račice | |||||||||
Location | Račice, Czech Republic | |||||||||
Dates | 24–26 August | |||||||||
Competitors | 64 from 32 nations | |||||||||
Winning time | 3:08.647 | |||||||||
Medalists | ||||||||||
| ||||||||||
2017 ICF Canoe Sprint World Championships | ||
---|---|---|
Canadian events | ||
C-1 200m | men | women |
C-1 500m | men | |
C-1 1000m | men | |
C-1 5000m | men | |
C-2 200m | men | |
C-2 500m | men | women |
C-2 1000m | men | |
C-4 1000m | men | |
Kayak events | ||
K-1 200m | men | women |
K-1 500m | men | women |
K-1 1000m | men | women |
K-1 5000m | men | women |
K-2 200m | men | women |
K-2 500m | men | women |
K-2 1000m | men | women |
K-4 500m | men | women |
K-4 1000m | men | |
Paracanoe events | ||
KL1 | men | women |
KL2 | men | women |
KL3 | men | women |
VL1 | men | women |
VL2 | men | women |
VL3 | men | women |
The men's K-2 1000 metres competition at the 2017 ICF Canoe Sprint World Championships in Račice took place at the Sportcentrum Račice.[1]
Schedule[]
The schedule was as follows:[2]
Date | Time | Round |
---|---|---|
Thursday 24 August 2017 | 11:56 | Heats |
17:55 | Semifinals | |
Saturday 26 August 2017 | 10:20 | Final B |
12:08 | Final A |
All times are Central European Summer Time (UTC+2)
Results[]
Heats[]
The six fastest boats in each heat, plus the three fastest remaining boats advanced to the semifinals.[3]
Heat 1[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Max Hoff Marcus Gross |
Germany | 3:16.029 | QS |
2 | Oleg Siniavin Maxim Spesivtsev |
Russia | 3:20.273 | QS |
3 | Francisco Cubelos Iñigo Peña |
Spain | 3:20.357 | QS |
4 | Emanuel Silva João Ribeiro |
Portugal | 3:20.468 | QS |
5 | Ilya Golendov Andrey Yerguchyov |
Kazakhstan | 3:21.657 | QS |
6 | Nicola Ripamonti Giulio Dressino |
Italy | 3:22.051 | QS |
7 | Ali Aghamirzaei Ahmad Reza Talebian |
Iran | 3:22.501 | qS |
8 | Great Britain | 3:26.484 | qS | |
9 | Kyrgyzstan | 3:53.607 |
Heat 2[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Oleh Kukharyk |
Ukraine | 3:18.510 | QS |
2 | Daniel Havel Jakub Špicar |
Czech Republic | 3:19.155 | QS |
3 | Kenny Wallace Jordan Wood |
Australia | 3:22.960 | QS |
4 | Ričardas Nekriošius Andrej Olijnik |
Lithuania | 3:24.749 | QS |
5 | Norway | 3:25.077 | QS | |
6 | Sweden | 3:27.905 | QS | |
7 | Thailand | 3:51.577 | ||
8 | China | 3:51.849 |
Heat 3[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Milenko Zorić Marko Tomićević |
Serbia | 3:17.241 | QS |
2 | Tibor Hufnágel |
Hungary | 3:18.458 | QS |
3 | Rafał Rosolski |
Poland | 3:18.597 | QS |
4 | Guillaume Burger Cyrille Carré |
France | 3:21.447 | QS |
5 | Uzbekistan | 3:21.813 | QS | |
6 | Mexico | 3:23.269 | QS | |
7 | Fabio Wyss |
Switzerland | 3:24.035 | qS |
8 | Indonesia | 3:34.685 |
Heat 4[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Peter Gelle Adam Botek |
Slovakia | 3:23.339 | QS |
2 | Canada | 3:24.922 | QS | |
3 | Denmark | 3:25.561 | QS | |
4 | Finland | 3:30.072 | QS | |
5 | South Korea | 3:36.078 | QS | |
6 | India | 3:45.339 | QS | |
7 | Singapore | 3:52.256 |
Semifinals[]
Qualification in each semi was as follows:
The fastest three boats advanced to the A final.
The next three fastest boats advanced to the B final.[4]
Semifinal 1[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Peter Gelle Adam Botek |
Slovakia | 3:15.924 | QA |
2 | Rafał Rosolski |
Poland | 3:16.352 | QA |
3 | Oleh Kukharyk |
Ukraine | 3:16.446 | QA |
4 | Guillaume Burger Cyrille Carré |
France | 3:17.691 | QB |
5 | Nicola Ripamonti Giulio Dressino |
Italy | 3:19.930 | QB |
6 | Oleg Siniavin Maxim Spesivtsev |
Russia | 3:20.657 | QB |
7 | Ali Aghamirzaei Ahmad Reza Talebian |
Iran | 3:21.274 | |
8 | Sweden | 3:33.235 | ||
9 | South Korea | 3:33.985 |
Semifinal 2[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Milenko Zorić Marko Tomićević |
Serbia | 3:14.737 | QA |
2 | Francisco Cubelos Iñigo Peña |
Spain | 3:17.164 | QA |
3 | Ričardas Nekriošius Andrej Olijnik |
Lithuania | 3:17.537 | QA |
4 | Ilya Golendov Andrey Yerguchyov |
Kazakhstan | 3:18.370 | QB |
5 | Kenny Wallace Jordan Wood |
Australia | 3:21.120 | QB |
6 | Finland | 3:23.764 | QB | |
7 | Fabio Wyss |
Switzerland | 3:24.803 | |
8 | Mexico | 3:25.359 | ||
9 | Canada | 3:39.103 |
Semifinal 3[]
Rank | Kayakers | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Max Hoff Marcus Gross |
Germany | 3:13.916 | QA |
2 | Tibor Hufnágel |
Hungary | 3:15.883 | QA |
3 | Daniel Havel Jakub Špicar |
Czech Republic | 3:16.271 | QA |
4 | Emanuel Silva João Ribeiro |
Portugal | 3:18.616 | QB |
5 | Norway | 3:20.538 | QB | |
6 | Denmark | 3:23.594 | QB | |
7 | Great Britain | 3:25.599 | ||
8 | Uzbekistan | 3:25.938 | ||
9 | India | 3:47.077 |
Finals[]
Final B[]
Competitors in this final raced for positions 10 to 18.[5]
Rank | Kayakers | Country | Time |
---|---|---|---|
1 | Oleg Siniavin Maxim Spesivtsev |
Russia | 3:12.677 |
2 | Guillaume Burger Cyrille Carré |
France | 3:12.832 |
3 | Nicola Ripamonti Giulio Dressino |
Italy | 3:14.138 |
4 | Ilya Golendov Andrey Yerguchyov |
Kazakhstan | 3:15.110 |
5 | Norway | 3:15.477 | |
6 | Kenny Wallace Jordan Wood |
Australia | 3:16.160 |
7 | Denmark | 3:17.999 | |
8 | Emanuel Silva João Ribeiro |
Portugal | 3:19.132 |
9 | Finland | 3:20.577 |
Final A[]
Competitors in this final raced for positions 1 to 9, with medals going to the top three.[6]
Rank | Kayakers | Country | Time |
---|---|---|---|
Milenko Zorić Marko Tomićević |
Serbia | 3:08.647 | |
Peter Gelle Adam Botek |
Slovakia | 3:10.725 | |
Daniel Havel Jakub Špicar |
Czech Republic | 3:10.853 | |
4 | Tibor Hufnágel |
Hungary | 3:12.053 |
5 | Max Hoff Marcus Gross |
Germany | 3:12.786 |
6 | Francisco Cubelos Iñigo Peña |
Spain | 3:12.797 |
7 | Ričardas Nekriošius Andrej Olijnik |
Lithuania | 3:13.175 |
8 | Rafał Rosolski |
Poland | 3:14.714 |
9 | Oleh Kukharyk |
Ukraine | 3:16.086 |
References[]
- ^ "2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | Regatta Venue". Czech Canoe Union. Retrieved 15 June 2018.
- ^ "2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS". International Canoe Federation. Archived from the original on 7 October 2017. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K2 Men 1000m - Heats (PDF). International Canoe Federation. pp. 65–68. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K2 Men 1000m - Semi-finals (PDF). International Canoe Federation. pp. 94–96. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K2 Men 1000m - Final B (PDF). International Canoe Federation. p. 154. Retrieved 15 June 2018.
- ^ 2017 ICF CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIPS | K2 Men 1000m - Final A (PDF). International Canoe Federation. p. 165. Retrieved 15 June 2018.
Categories:
- 2017 ICF Canoe Sprint World Championships