2018–19 CEV Challenge Cup
2018–19 CEV Challenge Cup | |
---|---|
League | CEV Challenge Cup |
Sport | Volleyball |
Duration | 6 November 2018 – 27 March 2019 |
Finals | |
Champions | Belogorie Belgorod |
Runners-up | Vero Volley Monza |
Finals MVP | (Belogorie) |
The 2018–19 CEV Challenge Cup was the 39th edition of the CEV Challenge Cup tournament, the former CEV Cup. 42 teams were participating from 28 countries. [1][2]
Participating teams[]
Rank | Country | Number of teams | Teams |
---|---|---|---|
1 | Russia | 1 | Belogorie Belgorod |
2 | Italy | 1 | Vero Volley Monza |
3 | Turkey | 2 | Maliye Milli Piyango, Ziraat Bank Ankara |
4 | France | 1 | Stade Poitevin Poitiers |
5 | Belgium | 1 | |
6 | Czech Republic | 1 | Volejbal Brno |
7 | Switzerland | 2 | , |
8 | Greece | 1 | Iraklis Thessaloniki |
9 | Romania | 3 | CSA Steaua București, Volei Municipal Zalau, Tricolorul LMV Ploiești |
11 | Austria | 3 | , , |
11 | Netherlands | 1 | Draisma Dynamo Apeldoorn |
13 | Israel | 1 | |
14 | Finland | 2 | , Perungan Pojat Rovaniemi |
15 | Belarus | 1 | |
16 | Serbia | 1 | Crvena Zvezda Beograd |
17 | Cyprus | 2 | Omonia Nicosia, |
18 | Portugal | 4 | Fonte Bastardo Açores, , S.L. Benfica, Sporting CP |
20 | Croatia | 1 | |
21 | Bulgaria | 2 | CSKA Sofia, Levski Sofia |
23 | Slovenia | 1 | Calcit Volley Kamnik |
24 | Estonia | 2 | Pärnu VK, Saaremaa VC |
25 | Bosnia and Herzegovina | 1 | Radnik Bijeljina |
26 | Denmark | 1 | |
27 | Kosovo | 1 | |
28 | Norway | 1 | |
30 | Montenegro | 1 | Budućnost Podgorica |
31 | Hungary | 2 | , Pénzügyőr Budapest |
34 | Luxembourg | 1 |
Format[]
Qualification Phase (Knock-out with Home and Away Matches): 1st Round (if needed) → 2nd Round
Main Phase (Knock-out with Home and Away Matches): 1/16 Finals → 1/8 Finals→1/4 Finals
Final Phase (Knock-out with Home and Away Matches): Semi-Finals → Final
Aggregate score is counted as follows: 3 points for 3–0 or 3–1 wins, 2 points for 3–2 win, 1 point for 2–3 loss. In case the teams are tied after two legs, a Golden Set is played immediately at the completion of the second leg.
Qualification phase[]
2nd Round[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
6–0 | 3–0 | 3–0 | |||
Saaremaa VC | 4–2 | 3–0 | 2–3 | ||
Tricolorul LMV Ploiești | – 1 | Levski Sofia | – | – | |
0–6 | Ziraat Bank Ankara | 0–3 | 0–3 | ||
Budućnost Podgorica | 0–6 | Volei Municipal Zalau | 0–3 | 0–3 | |
3–3 | 3–0 | 1–3 | 15–11 | ||
0–6 | Pénzügyőr Budapest | 0–3 | 0–3 | ||
S.L. Benfica | 6–0 | 3–0 | 3–0 | ||
3–3 | 3–1 | 0–3 | 16–14 | ||
Sporting CP | 6–0 | 3–0 | 3–0 |
1 Tricolorul LMV Ploiești withdrew and Levski Sofia advanced automatically.
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Nov | 18:30 | 3–0 | 25–12 | 25–15 | 25–9 | 75–36 | Report | ||||
6 Nov | 19:00 | Saaremaa VC | 3–0 | 34–32 | 25–20 | 25–13 | 84–65 | Report | |||
8 Nov | 19:00 | 0–3 | Ziraat Bank Ankara | 13–25 | 18–25 | 20–25 | 51–75 | Report | |||
6 Nov | 18:00 | Budućnost Podgorica | 0–3 | Volei Municipal Zalau | 16–25 | 22–25 | 18–25 | 56–75 | Report | ||
7 Nov | 19:30 | 3–0 | 25–18 | 25–21 | 25–18 | 75–57 | Report | ||||
8 Nov | 19:00 | 0–3 | Pénzügyőr Budapest | 16–25 | 23–25 | 23–25 | 62–75 | Report | |||
6 Nov | 20:30 | S.L. Benfica | 3–0 | 25–16 | 25–20 | 25–15 | 75–51 | Report | |||
7 Nov | 20:00 | 3–1 | 28–26 | 25–20 | 22–25 | 27–25 | 102–96 | Report | |||
7 Nov | 20:00 | Sporting CP | 3–0 | 25–23 | 25–20 | 25–19 | 75–62 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
14 Nov | 19:00 | 0–3 | 16–25 | 11–25 | 13–25 | 40–75 | Report | ||||
13 Nov | 19:00 | 3–2 | Saaremaa VC | 25–21 | 22–25 | 15–25 | 25–22 | 15–13 | 102–106 | Report | |
14 Nov | 19:00 | Ziraat Bank Ankara | 3–0 | 25–15 | 25–18 | 25–10 | 75–43 | Report | |||
13 Nov | 18:00 | Volei Municipal Zalau | 3–0 | Budućnost Podgorica | 25–14 | 25–14 | 26–26 | 76–54 | Report | ||
15 Nov | 18:00 | 3–1 | 17–25 | 25–22 | 25–12 | 25–16 | 92–75 | Report | |||
Golden set | 11–15 | ||||||||||
14 Nov | 19:30 | Pénzügyőr Budapest | 3–0 | 25–20 | 25–20 | 25–20 | 75–60 | Report | |||
14 Nov | 20:00 | 0–3 | S.L. Benfica | 20–25 | 20–25 | 15–25 | 55–75 | Report | |||
14 Nov | 20:00 | 3–0 | 30–28 | 25–23 | 25–21 | 80–72 | Report | ||||
Golden set | 14–16 | ||||||||||
14 Nov | 19:00 | 0–3 | Sporting CP | 12–25 | 15–25 | 12–25 | 39–75 | Report |
Main phase[]
16th Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Pénzügyőr Budapest | 0–6 | Belogorie Belgorod | 0–3 | 0–3 | |
3–6 | Omonia Nicosia | 2–3 | 1–3 | ||
ACS Volei Municipal Zalau | 6–0 | CSA Steaua București | 3–0 | 3–0 | |
S.L. Benfica | 6–0 | Iraklis Petosferisi 2015 Thessaloniki | 3–0 | 3–0 | |
0–6 | 0–3 | 0–3 | |||
CSKA Sofia | 0–6 | 1–3 | 0–3 | ||
Levski Sofia | 1–5 | Perungan Pojat Rovaniemi | 1–3 | 2–3 | |
Saaremaa VC | 1–5 | Stade Poitevin Poitiers | 2–3 | 0–3 | |
3–3 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 0–3 | 3–1 | 12–15 | |
Fonte Bastardo Açores | 6–0 | Volejbal Brno | 3–1 | 3–1 | |
Sporting CP | 4–2 | 3–1 | 2–3 | ||
Ziraat Bankası Ankara | 2–4 | Maliye Milli Piyango Ankara | 3–2 | 0–3 | |
6–0 | 3–0 | 3–0 | |||
Calcit Volley Kamnik | 4–2 | 3–0 | 2–3 | ||
Radnik Bijeljina | 0–6 | Crvena Zvezda Beograd | 0–3 | 0–3 | |
Pärnu VK | 0–6 | Vero Volley Monza | 0–3 | 0–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
28 Nov | 20:00 | Pénzügyőr Budapest | 0–3 | Belogorie Belgorod | 15–25 | 22–25 | 18–25 | 55–75 | Report | ||
27 Nov | 19:00 | 2–3 | Omonia Nicosia | 25–22 | 19–25 | 15–25 | 25–18 | 12–15 | 96–105 | Report | |
28 Nov | 18:00 | ACS Volei Municipal Zalau | 3–0 | CSA Steaua București | 25–21 | 25–22 | 25–16 | 75–59 | Report | ||
28 Nov | 20:30 | S.L. Benfica | 3–0 | Iraklis Petosferisi 2015 Thessaloniki | 25–15 | 25–23 | 25–23 | 75–61 | Report | ||
28 Nov | 19:30 | 0–3 | 18–25 | 20–25 | 26–28 | 64–78 | Report | ||||
28 Nov | 19:00 | CSKA Sofia | 1–3 | 25–23 | 18–25 | 17–25 | 20–25 | 80–98 | Report | ||
29 Nov | 20:30 | Levski Sofia | 1–3 | Perungan Pojat Rovaniemi | 25–16 | 23–25 | 17–25 | 23–25 | 88–91 | Report | |
27 Nov | 19:00 | Saaremaa VC | 2–3 | Stade Poitevin Poitiers | 19–25 | 23–25 | 27–25 | 25–23 | 10–15 | 104–113 | Report |
28 Nov | 20:00 | 0–3 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 23–25 | 25–27 | 19–25 | 67–77 | Report | |||
29 Nov | 20:45 | Fonte Bastardo Açores | 3–1 | Volejbal Brno | 25–16 | 25–23 | 23–25 | 25–11 | 98–75 | Report | |
27 Nov | 20:00 | Sporting CP | 3–1 | 25–19 | 25–23 | 25–27 | 25–17 | 100–86 | Report | ||
28 Nov | 19:00 | Ziraat Bankası Ankara | 3–2 | Maliye Milli Piyango Ankara | 19–25 | 25–21 | 25–22 | 21–25 | 19–17 | 109–110 | Report |
28 Nov | 18:30 | 3–0 | 25–14 | 25–9 | 25–8 | 75–31 | Report | ||||
28 Nov | 20:00 | Calcit Volley Kamnik | 3–0 | 25–23 | 25–13 | 25–23 | 75–59 | Report | |||
27 Nov | 19:30 | Radnik Bijeljina | 0–3 | Crvena Zvezda Beograd | 25–27 | 18–25 | 19–25 | 62–77 | Report | ||
28 Nov | 19:00 | Pärnu VK | 0–3 | Vero Volley Monza | 28–30 | 18–25 | 21–25 | 67–80 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4 Dec | 19:00 | Belogorie Belgorod | 3–0 | Pénzügyőr Budapest | 25–16 | 25–12 | 25–17 | 75–45 | Report | ||
28 Nov | 19:00 | Omonia Nicosia | 3–1 | 16–25 | 25–18 | 25–17 | 25–19 | 91–79 | Report | ||
5 Dec | 18:00 | CSA Steaua București | 0–3 | ACS Volei Municipal Zalau | 16–25 | 23–25 | 32–34 | 71–84 | Report | ||
6 Dec | 19:30 | Iraklis Petosferisi 2015 Thessaloniki | 0–3 | S.L. Benfica | 13–25 | 12–25 | 15–25 | 40–75 | Report | ||
5 Dec | 19:30 | 3–0 | 25–20 | 25–13 | 25–17 | 75–50 | Report | ||||
5 Dec | 19:30 | 3–0 | CSKA Sofia | 25–23 | 25–16 | 25–21 | 75–60 | Report | |||
6 Dec | 16:00 | Perungan Pojat Rovaniemi | 3–2 | Levski Sofia | 25–21 | 19–25 | 25–18 | 23–25 | 15–13 | 107–102 | Report |
4 Dec | 20:00 | Stade Poitevin Poitiers | 3–0 | Saaremaa VC | 26–24 | 25–22 | 25–21 | 76–67 | Report | ||
6 Dec | 19:30 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 1–3 | 25–19 | 21–25 | 17–25 | 21–25 | 84–94 | Report | ||
Golden set | Draisma Dynamo Apeldoorn | 15–12 | |||||||||
6 Dec | 18:00 | Volejbal Brno | 1–3 | Fonte Bastardo Açores | 29–31 | 25–20 | 20–25 | 15–25 | 89–101 | Report | |
5 Dec | 19:00 | 3–2 | Sporting CP | 30–32 | 22–25 | 25–19 | 26–24 | 15–10 | 118–110 | Report | |
5 Dec | 18:00 | Maliye Milli Piyango Ankara | 3–0 | Ziraat Bankası Ankara | 25–17 | 25–23 | 25–23 | 75–63 | Report | ||
4 Dec | 19:00 | 0–3 | 14–25 | 16–25 | 16–25 | 46–75 | Report | ||||
5 Dec | 19:30 | 3–2 | Calcit Volley Kamnik | 26–28 | 25–23 | 25–19 | 23–25 | 15–10 | 114–105 | Report | |
5 Dec | 19:00 | Crvena Zvezda Beograd | 3–0 | Radnik Bijeljina | 25–17 | 25–18 | 25–18 | 75–53 | Report | ||
5 Dec | 20:00 | Vero Volley Monza | 3–0 | Pärnu VK | 25–21 | 25–22 | 25–19 | 75–62 | Report |
8th Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Belogorie Belgorod | 6–0 | Omonia Nicosia | 3–0 | 3–0 | |
S.L. Benfica | 6–0 | ACS Volei Municipal Zalau | 3–0 | 3–1 | |
2–4 | 3–2 | 1–3 | |||
Stade Poitevin Poitiers | 6–0 | Perungan Pojat Rovaniemi | 3–1 | 3–0 | |
Fonte Bastardo Açores | 6–0 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 3–0 | 3–1 | |
Maliye Milli Piyango Ankara | 3–3 | Sporting CP | 3–0 | 0–3 | 10–15 |
2–4 | Calcit Volley Kamnik | 3–2 | 0–3 | ||
Crvena Zvezda Beograd | 0–6 | Vero Volley Monza | 0–3 | 1–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 Dec | 19:00 | Belogorie Belgorod | 3–0 | Omonia Nicosia | 25–17 | 25–14 | 25–11 | 75–42 | Report | ||
18 Dec | 20:30 | S.L. Benfica | 3–0 | ACS Volei Municipal Zalau | 25–21 | 26–24 | 25–20 | 76–65 | Report | ||
19 Dec | 20:30 | 3–2 | 23–25 | 25–19 | 21–25 | 25–18 | 15–13 | 109–100 | Report | ||
18 Dec | 20:00 | Stade Poitevin Poitiers | 3–1 | Perungan Pojat Rovaniemi | 23–25 | 25–19 | 25–11 | 25–13 | 98–68 | Report | |
19 Dec | 20:30 | Fonte Bastardo Açores | 3–0 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 25–19 | 25–19 | 26–24 | 76–62 | Report | ||
19 Dec | 18:00 | Maliye Milli Piyango Ankara | 3–0 | Sporting CP | 26–24 | 25–21 | 25–20 | 76–65 | Report | ||
18 Dec | 18:30 | 3–2 | Calcit Volley Kamnik | 22–25 | 25–17 | 24–26 | 25–23 | 15–8 | 111–99 | Report | |
18 Dec | 19:00 | Crvena Zvezda Beograd | 0–3 | Vero Volley Monza | 17–25 | 20–25 | 18–25 | 55–75 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Jan | 20:00 | Omonia Nicosia | 0–3 | Belogorie Belgorod | 16–25 | 18–25 | 16–25 | 50–75 | Report | ||
16 Jan | 18:00 | ACS Volei Municipal Zalau | 1–3 | S.L. Benfica | 25–23 | 15–25 | 19–25 | 22–25 | 81–98 | Report | |
17 Jan | 19:00 | 3–1 | 17–25 | 25–21 | 25–22 | 25–17 | 92–85 | Report | |||
16 Jan | 18:30 | Perungan Pojat Rovaniemi | 0–3 | Stade Poitevin Poitiers | 24–26 | 24–26 | 18–25 | 66–77 | Report | ||
17 Jan | 19:30 | Draisma Dynamo Apeldoorn | 1–3 | Fonte Bastardo Açores | 25–21 | 19–25 | 18–25 | 20–25 | 82–96 | Report | |
16 Jan | 20:00 | Sporting CP | 3–0 | Maliye Milli Piyango Ankara | 25–16 | 25–22 | 25–20 | 75–58 | Report | ||
Golden set | Sporting CP | 15–10 | Maliye Milli Piyango Ankara | ||||||||
16 Jan | 20:00 | Calcit Volley Kamnik | 3–0 | 25–23 | 25–15 | 25–17 | 75–55 | Report | |||
15 Jan | 19:00 | Vero Volley Monza | 3–1 | Crvena Zvezda Beograd | 25–20 | 25–27 | 25–19 | 25–20 | 100–86 | Report |
4th Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg | Golden Set |
---|---|---|---|---|---|
Belogorie Belgorod | 3–3 | S.L. Benfica | 3–0 | 0–3 | 15–12 |
3–3 | Stade Poitevin Poitiers | 3–0 | 1–3 | 13–15 | |
Sporting CP | 4–2 | Fonte Bastardo Açores | 3–0 | 2–3 | |
Vero Volley Monza | 6–0 | Calcit Volley Kamnik | 3–1 | 3–0 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 Jan | 19:00 | Belogorie Belgorod | 3–0 | S.L. Benfica | 25–22 | 25–20 | 29–27 | 79–69 | Report | ||
30 Jan | 19:45 | 3–0 | Stade Poitevin Poitiers | 25–22 | 25–18 | 25–19 | 75–59 | Report | |||
29 Jan | 20:00 | Sporting CP | 3–0 | Fonte Bastardo Açores | 35–33 | 25–20 | 25–22 | 85–75 | Report | ||
29 Jan | 19:00 | Vero Volley Monza | 3–1 | Calcit Volley Kamnik | 23–25 | 25–17 | 25–20 | 25–18 | 98–80 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 Feb | 20:30 | S.L. Benfica | 3–0 | Belogorie Belgorod | 25–18 | 25–23 | 25–22 | 75–63 | Report | ||
Golden set | S.L. Benfica | 12–15 | Belogorie Belgorod | ||||||||
13 Feb | 20:00 | Stade Poitevin Poitiers | 3–1 | 25–23 | 30–28 | 22–25 | 25–21 | 102–97 | Report | ||
Golden set | Stade Poitevin Poitiers | 15–13 | |||||||||
13 Feb | 20:30 | Fonte Bastardo Açores | 3–2 | Sporting CP | 17–25 | 22–25 | 25–23 | 25–20 | 15–13 | 104–106 | Report |
13 Feb | 20:00 | Calcit Volley Kamnik | 0–3 | Vero Volley Monza | 25–27 | 18–25 | 23–25 | 66–77 | Report |
Final Phase[]
Semifinals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Belogorie Belgorod | 4–2 | Stade Poitevin Poitiers | 3–0 | 2–3 |
Vero Volley Monza | 4–2 | Sporting CP | 2–3 | 3–0 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Feb | 19:00 | Belogorie Belgorod | 3–0 | Stade Poitevin Poitiers | 25–11 | 25–23 | 25–17 | 75–51 | Report | ||
27 Feb | 20:30 | Vero Volley Monza | 2–3 | Sporting CP | 26–24 | 25–12 | 22–25 | 22–25 | 8–15 | 103–101 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Mar | 20:00 | Stade Poitevin Poitiers | 3–2 | Belogorie Belgorod | 20–25 | 23–25 | 25–23 | 25–23 | 17–15 | 110–111 | Report |
6 Mar | 17:00 | Sporting CP | 0–3 | Vero Volley Monza | 20–25 | 23–25 | 17–25 | 60–75 | Report |
Finals[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Vero Volley Monza | 2–4 | Belogorie Belgorod | 3–2 | 0–3 |
First leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 Mar | 20:30 | Vero Volley Monza | 3–2 | Belogorie Belgorod | 29–27 | 22–25 | 25–23 | 32–34 | 15–12 | 123–121 | Report |
Second leg[]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mar | 19:00 | Belogorie Belgorod | 3–0 | Vero Volley Monza | 27–25 | 25–19 | 25–19 | 77–63 | Report |
References[]
- ^ "2019 European Cups DoL coming up tomorrow!". www.cev.eu. 28 June 2018.
- ^ "CEVCup and ChallengeCup draw – 130 teams ready to take to European stage". www.cev.eu. 29 June 2018.
External links[]
Categories:
- CEV Challenge Cup
- 2018 in men's volleyball
- 2019 in men's volleyball