Australia at the 2018 Summer Youth Olympics
This article is missing information about some results.(October 2018) |
Australia at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | AUS |
NOC | Australian Olympic Committee |
Website | http://www.olympics.com.au/ |
in Buenos Aires, Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 90 in 27 sports |
Medals Ranked 11th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Australia participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.[1]
Archery[]
- Individual
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Boys' individual | 663 | 17 | (PAR) L 4–6 |
Did not advance | 17 | ||||
Girls' individual | 629 | 22 | (ESP) L 2–6 |
Did not advance | 17 |
- Team
Athletes | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
(AUS) (MDA) |
Mixed team | 1301 | 10 | (BLR) (UKR) L 3–5 |
Did not advance | 17 | |||
(AUS) Youssof Tolba (EGY) |
1299 | 17 | (ARG) (THA) L 2–6 |
Did not advance | 17 |
Athletics[]
Track
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Final Placing | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Men's 400m | 49.58 | 2 | 49.05 | 3 | 9 | |
Men's 800m | 1:54.34 | 4 | 1:54.34 | 8 | 8 | |
Men's 1500m/Cross Country | 3:55.28 | 5 | 12:28 | 26 | ||
Men's 400m Hurdles | 54.22 | 4 | 53.27 | 1 | 7 | |
Keely Small | Women's 800m | 2:05.68 | 1 | 2:04.76 | 1 | |
Women's 1500m/Cross Country | 4:18.44 | 2 | 13:16 | 9 | ||
Women's 100m Hurdles | 13.39 | 2 | 13.01 | 3 | 2 | |
6:39.62 | 5 | 14:04 | 26 | 5 |
Field
Athlete | Event | Stage 1 | Stage 2 | Final Placing | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | |||
Men's High Jump | 2.05 | 7 | 2.22 | 2 | ||
Men's Long Jump | 7.71 | 1 | 7.82 | 2 | ||
Women's High Jump | 1.78 | 4 | 1.82 | 3 | 4 | |
Women's Discus Throw | 44.56 | 11 | 46.79 | 8 | 10 | |
Women's Hammer Throw | 60.76 | 11 | 56.45 | 12 | 10 |
Badminton[]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Zecily Fung | Women's singles | (TPE) L (12–21, 11–21) |
Lima (BRA) L (11–21, 21–15, 17–21) |
(NED) W (23–21, 21–19) |
4 | Did not advance | 9 |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Team Theta Zecily Fung (AUS) (BEL) (EGY) Kodai Naraoka (JPN) (GER) Jaqueline Lima (BRA) Hirari Mizui (JPN) Tereza Švábíková (CZE) |
Mixed Teams | Sigma (MIX) L (100–110) |
Omega (MIX) L (100–110) |
Gamma (MIX) L (107–110) |
4Q | Delta (MIX) W (110–93) |
Alpha (MIX) L (90–110) |
Zeta (MIX) W (110–107) |
Basketball[]
Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |
Girls' tournament | Netherlands W 11–7 |
Czech Republic W 15–11 |
Spain L 7–12 |
Estonia W 19–15 |
Ukraine W 16–6 |
France L 20–19 |
China W 16–13 |
Beach volleyball[]
Australia qualified a boys' and girls' team based on their performance at the 2018 Oceania U19 Championship.[2]
- Boys' tournament - 1 team of 2 athletes
- Girls' tournament - 1 team of 2 athletes
Athletes | Event | Preliminary round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Boys' | – (BRA) W 2–1 – (BOL) W 2–0 – (NED) |
Bello–Bello (GBR) L 0–2 |
Did not advance | |||||
Girls' | – (USA) L 0–2 – (ARG) |
Did not advance |
Boxing[]
Australia selected three athletes to compete based on their performance at the 2018 Youth Oceania Confederation Boxing Championships.[1]
- Boys' -69 kg -
- Boys' +91 kg -
- Girls' -60 kg -
- Summary
Key:
- RSC – Referee stops contest.
- NC – No contest.
- Boys
Athlete | Event | Preliminary | Semifinals | Final / BM / PM | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | |||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
91+ kg | (EGY) L RSC |
Dronov (RUS) L 0–5 |
N/A | (SAM) T NC |
5 |
- Girls
Athlete | Event | Preliminary | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
-60 kg | (NGR) W 5–0 |
(THA) L 0–5 |
(ARG) L 0–5 |
4 |
Canoeing[]
Australia qualified one boat based on its performance at the 2018 World Qualification Event.[3]
- Girls' K1 -
- Summary
- Girls
Athlete | Event | Qualification | Repechage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
K1 sprint | 2:02.43 | 12 Q | 1:28.08 | 4 Q | (KAZ) L 2:04.300 |
Did not advance | 11 | |||
K1 slalom | 1:30.34 | 16 Q | 1:28.08 | 4 Q | (GER) L 1:27.580 |
Did not advance | 10 |
Diving[]
Matthew Carter competed in the boys' 3m springboard event and competed in the girls' 3m springboard event.
Equestrian[]
Australia qualified a rider based on its ranking in the FEI World Jumping Challenge Rankings.[4]
- Individual Jumping -
- Summary
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round A | Round B | |||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Zambo | Individual | N/A | 0 | =1 Q | 4 | 4 | 9r | 4 | 9 | |||||
(UAE) (IRI) (NZL) (QAT) (AUS) |
La Corina Lala La Trinidad Milagro Maximo Pietro Zambo |
Team | 24 | =1 Q | 36 | 60 | 5 | N/A | 60 | 4 |
Fencing[]
Australia qualified two athletes based on its performance at the 2018 Cadet World Championship.[5]
- Boys' Foil -
- Girls' Foil -
Golf[]
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | Score | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
71 (+1) | 2 | 69 (-1) | 140 | 1 | 71 (+1) | 211 | 2 | 211 | +1 | |||
69 (-1) | 1 | 68 (-2) | 137 | 1 | 69 (-1) | 206 | 3 | 206 | -4 |
- Team
Athletes | Event | Round 1 (Fourball) |
Round 2 (Foursome) |
Round 3 (Individual Stroke) |
Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Girl | Boy | Total | Rank | Score | Par | Rank | ||
Mixed team | 65 (-5) | 10 | 71 (+1) | 6 | 76 | 72 | 148 (+8) | 16 | 284 | +4 | 9 |
Gymnastics[]
Artistic[]
Australia qualified one gymnast based on its performance at the 2018 Oceania Junior Championship.[6]
- Girls' artistic individual all-around - 1 quota
Rhythmic[]
Australia qualified one gymnast based on its performance at the 2018 Oceania Junior Championship.[6]
- Girls' rhythmic individual all-around - Lidiia Iakovleva
Trampoline[]
Australia qualified two gymnasts based on its performance at the 2018 Oceania Junior Championship.[6]
- Boys' trampoline -
- Girls' trampoline - Jessica Pickering
Judo[]
Modern pentathlon[]
Australia qualified two pentathletes based on its performance at the Asian/Oceanian Youth Olympic Games Qualifier.[7]
- Boys' Individual -
- Girls' Individual -
Roller speed skating[]
Australia qualified two roller skaters based on its performance at the 2018 Roller Speed Skating World Championship.[8]
- Boys' combined speed event -
- Girls' combined speed event -
Rowing[]
Australia qualified one boat based on its performance at the 2017 World Junior Rowing Championships.[9] They would also qualify a girls' single sculls boat at the Oceania Youth Olympic Games Qualification event.[10]
- Boys' single sculls -
- Girls' single sculls -
Sailing[]
Australia qualified two boats based on its performance at the Oceania Techno 293+ Youth Olympic Games Qualifier. They also qualified another boat at the 2018 World Nacra 15 Championship. A quota in the IKA Twin Tip Racing was achieved at the Asian and Oceania IKA Twin Tip Racing Qualifiers.[11]
- Boys' Techno 293+ -
- Boys' IKA Twin Tip Racing -
- Girls' Techno 293+ -
- Mixed Nacra 15 - &
Shooting[]
Australia qualified three sport shooters based on its performance at the 2017 Oceania Championships.[12]
- Boys' 10m Air Rifle - Alex Hoberg
- Girls' 10m Air Rifle -
- Girls' 10m Air Pistol -
- Individual
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Alex Hoberg | Boys' 10 metre air rifle | 623.4 | 4 | 183.9 | 5 |
Girls' 10 metre air rifle | 624.3 | 4 | 118.9 | 8 | |
Girls' 10 metre air pistol | 553-5 | 14 | Did not advance |
- Team
Athletes | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
(AUS) (ARM) |
Mixed Team 10m Air Rifle | 826.0 | 3 | (GER) (SRI) W 10-9 |
(RUS) (MEX) L 4-10 |
Did not advance | ||
(EGY) (AUS) |
825.9 | 5 | (ITA) (INA) L 6-10 |
Did not advance | ||||
(AUS) (CZE) |
Mixed 10 metre air pistol | 749-12 | 7 | (IRQ) (BEL) L 9-10 |
Did not advance |
Sport climbing[]
Australia qualified one sport climber based on its performance at the 2017 Oceania Youth Sport Climbing Championships.[13]
- Boys' combined -
Swimming[]
Australia selected 8 athletes (4 boys and 4 girls) to compete in swimming.[1]
- Boys
- Girls
Table tennis[]
Triathlon[]
Australia qualified two athletes based on its performance at the 2018 Oceania Youth Olympic Games Qualifier.[14]
- Individual
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boys | 10:49 | 0:31 | 28:28 | 0:29 | 16:51 | 57:08 | 18 | |
Girls | 10:35 | 0:45 | 31:21 | 0:31 | 19:24 | 1:02:36 | 18 |
- Relay
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) |
Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Oceania 1 (AUS) (NZL) (NZL) (AUS) |
Mixed Relay | 22:26 (5) 19:51 (1) 23:00 (2) 21:15 (2) |
1:26:32 |
Weightlifting[]
- Boy
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
−62 kg | 88 | 12 | 112 | 12 | 200 | 12 |
- Girl
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
−53 kg | 60 | 7 | 77 | 7 | 137 | 7 |
Wrestling[]
Australia qualified one athlete based on their performance at the 2018 Oceania Cadet Championships.[15]
- VSU – Without any point scored by the opponent
Athlete | Event | Group stage | Final / RM | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score | |||
Boys' freestyle −110kg | Zare (IRI) L 0 – 11 VSU |
(EGY) L 0 – 10 VSU |
3 Q | (MKD) W 10 – 0 VSU |
5 |
References[]
- ^ a b c "Buenos Aires 2018 – Selected Athletes". Australian Olympic Committee. Retrieved 3 July 2018.
- ^ "Australia, New Zealand Share Honours In Oceania Qualification For YOG and U19 WCh". Asian Volleyball Confederation. 4 March 2018. Archived from the original on 15 August 2018. Retrieved 17 March 2018.
- ^ "Nine countries set to make YOG canoeing debut". International Canoe Federation (ICF). 21 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
- ^ "Qualified NOC's to the 3rd Youth Olympic Games – Buenos Aires - 2018" (PDF). FEI. 17 January 2018. Retrieved 17 January 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games - Buenos Aires FIE Qualifications" (PDF). FIE. 10 April 2018. Retrieved 14 May 2018.
- ^ a b c "2018 Youth Olympic Games Gymnastics Qualifiers". FIG. 25 June 2018. Archived from the original on 2018-06-27. Retrieved 26 June 2018.
- ^ "YOG 2018 Continental Qualifier - Asia/Oceania". UIPM. 14 September 2017. Retrieved 13 October 2017.
- ^ "Inline Speed Skating Worlds: presented the "5-Rings-Athletes"". FIRS. 5 July 2018. Retrieved 6 July 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Rowing Places Obtained" (PDF). FISA. 30 October 2017. Retrieved 10 November 2017.
- ^ "A welcome to Kiribati as Oceania goes for YOG qualification". FISA. 2 February 2018. Retrieved 3 February 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games - Qualification". World Sailing. 5 June 2018. Retrieved 5 June 2018.
- ^ "Quota Places by Name and Nation". ISSF. 11 December 2017. Retrieved 15 December 2017.
- ^ "Oceania Youth Championship Combined Results" (PDF). IFSC. 15 October 2017. Retrieved 10 November 2017.
- ^ "Results: 2018 New Plymouth OTU Triathlon Oceania YOG Qualifier and Junior Oceania Championships". ITU. 25 March 2018. Retrieved 10 May 2018.
- ^ "2018 Oceania Championships". UWW. 20 May 2018. Retrieved 30 May 2018.
- Nations at the 2018 Summer Youth Olympics
- 2018 in Australian sport
- Australia at the Youth Olympics