UFC mixed martial arts event in 2019
In May 2018 it was confirmed that season 3 of Dana White's Contender Series would commence in June 2019 and in the US would be exclusive to ESPN+ , ESPN's new over-the-top subscription package.[1] In April 2019, the schedule was elaborated, the series beginning on June 18, 2019 and ending on August 20, 2019.[2] The promotion's name also got shortened from Dana White's Tuesday Night Contender Series to Dana White's Contender Series .[3] [4] [5]
Week 1 - June 18 [ ]
Main Card[6]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Middleweight
Punahele Soriano
def.
Jamie Pickett
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-26)
3
5:00
Women's Strawweight
Hannah Goldy
def.
Kali Robbins
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-26)
3
5:00
Featherweight
Brendan Loughnane
def.
Bill Algeo
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27)
3
5:00
Heavyweight
Yorgan de Castro
def.
Alton Meeks
TKO (leg kick and punches)
1
4:45
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[7]
Week 2 - June 25 [ ]
Main Card[8]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Light Heavyweight
Tony Johnson
def.
Alton Cunningham
Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28)
3
5:00
Featherweight
Justin Gonzales
def.
Zach Zane
Decision (unanimous) (30-26, 30-26, 30-26)
3
5:00
Middleweight
Kyle Daukaus
def.
Michael Lombardo
Decision (unanimous) (30-25, 30-26, 29-27)
3
5:00
Bantamweight
Miles Johns
def.
Richie Santiago
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-26)
3
5:00
Catchweight (178 lbs)
Miguel Baeza
def.
Victor Reyna
Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28)
3
5:00
[a]
^ Originally a welterweight bout; Reyna missed weight.
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[9]
Week 3 - July 9 [ ]
Main Card[10]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Lightweight
Joe Solecki
def.
Jesse Wallace
Submission (guillotine choke)
1
3:49
Light Heavyweight
Antonio Trocoli
vs.
Kenneth Bergh
No Contest (overturned by NSAC)
1
3:57
[a]
Bantamweight
Hunter Azure
def.
Chris Ocon
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-26)
3
5:00
Middleweight
Maki Pitolo
def.
Justin Sumter
TKO (punches)
1
1:37
Lightweight
Jonathan Pearce
def.
Jacob Rosales
TKO (punches)
3
1:50
^ Originally a submission (neck crank) win for Trocoli; overturned after he tested positive for nandrolone .
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[11]
Week 4 - July 16 [ ]
Main Card[13]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Middleweight
Antônio Arroyo
def.
Stephen Regman
Submission (head and arm choke)
2
3:31
Bantamweight
Ode' Osbourne
def.
Armando Villarreal
Submission (armbar)
1
4:39
Heavyweight
Don'Tale Mayes
def.
Ricardo Prasel
TKO (punches)
1
4:49
Catchweight (152.5 lbs)
Kevin Syler
def.
Lance Lawrence
Decision (unanimous) (30-27, 30-26, 30-26)
3
5:00
[a]
Middleweight
Brendan Allen
def.
Aaron Jeffery
Submission (rear-naked choke)
1
3:23
^ Originally a featherweight bout; Syler missed weight.
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[14]
Week 5 - July 23 [ ]
Main Card[15]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Middleweight
Ramazan Kuramagomedov
def.
Jordan Williams
Decision (split) (30-27, 28-29, 29-28)
3
5:00
Featherweight
Sean Woodson
def.
Terrance McKinney
KO (flying knee)
2
1:49
Lightweight
J.J. Okanovich
def.
Christian Lohsen
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27)
3
5:00
Light Heavyweight
Jamahal Hill
def.
Alexander Poppeck
TKO (punches)
2
4:29
Featherweight
Billy Quarantillo
def.
Kamuela Kirk
TKO (punches)
3
0:22
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[16]
Week 6 - July 30 [ ]
Main Card[17]
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Light Heavyweight
Aleksa Camur
def.
Fabio Cherant
TKO (flying knee and punches)
2
0:48
Featherweight
Aalon Cruz
def.
Steven Nguyen
KO (flying knee)
3
4:36
Women's Flyweight
Tracy Cortez
def.
Mariya Agapova
Decision (unanimous) (30-26, 30-26, 29-27)
3
5:00
Welterweight
Daniel Rodriguez
def.
Rico Farrington
Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28)
3
5:00
Heavyweight
Rodrigo Nascimento
def.
Michal Martínek
Submission (arm-triangle choke)
1
3:16
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[18]
Week 7 - August 6 [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Lightweight
Omar Morales
def.
Harvey Park
TKO (punches)
2
1:06
Women's Flyweight
Lucrezia Ria
def.
Marilia Santos
Decision (split) (27-30, 29-28, 29-28)
3
5:00
Featherweight
Herbert Burns
def.
Darrick Minner
Submission (triangle choke)
1
2:29
Middleweight
André Muniz
def.
Taylor Johnson
Submission (rear-naked choke)
1
1:46
Bantamweight
Dwight Joseph
def.
Jay Perrin
Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28)
3
5:00
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[19]
Week 8 - August 13 [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Light Heavyweight
William Knight
def.
Herdem Alacabek
TKO (punches)
3
4:34
Welterweight
Brok Weaver
def.
Devin Smyth
Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28)
3
5:00
Women's Bantamweight
Sarah Alpar
def.
Shanna Young
Submission (rear-naked choke)
2
2:55
Bantamweight
Tony Gravely
def.
Ray Rodriguez
TKO (punches)
3
2:16
Light Heavyweight
def.
Karl Reed
Submission (rear-naked choke)
3
3:25
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[20]
Week 9 - August 20 [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Welterweight
Philip Rowe
def.
Leon Shahbazyan
TKO (punches)
3
0:16
Light Heavyweight
Jamal Pogues
def.
Marcos Brigagao
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27)
3
5:00
Catchweight (139 lbs)
Steve Garcia
def.
Desmond Torres
TKO (punches)
1
4:35
[a]
Women's Strawweight
Mallory Martin
def.
Micol Di Segni
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 29-28)
3
5:00
Bantamweight
Ricky Steele
def.
Phil Caracappa
Decision (split) (28-29, 29-28, 29-28)
3
5:00
^ Originally a bantamweight bout; Garcia missed weight.
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[21]
Week 10 - August 27 [ ]
Main Card
Weight class
Method
Round
Time
Notes
Middleweight
Duško Todorović
def.
Teddy Ash
Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28)
3
5:00
Middleweight
Impa Kasanganay
def.
Kailan Hill
Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27)
3
5:00
Lightweight
Peter Barrett
def.
Sang Hoon Yoo
Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28)
3
5:00
Heavyweight
Ben Sosoli
vs.
Dustin Joynson
NC (eye poke)
1
2:08
Featherweight
T.J. Brown
def.
Dylan Lockard
Submission (arm-triangle choke)
3
2:59
[a]
^ Brown was deducted one point in round 1 due to an illegal kick.
Contract awards [ ]
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[22]
References [ ]
^ "ESPN and ESPN+ to become exclusive media home of the UFC in the U.S." ufc.com . 2018-05-23. Retrieved 2018-06-13 .
^ John Morgan (April 22, 2019). "Dana White's Contender Series launches third season on June 18" . mmajunkie.com.
^ Edgar, Rodney James (17 June 2019). "Dana White's Tuesday Night Contender Series Season 3 Week 1 Weigh-In Results" . Cageside Press . Retrieved 7 September 2019 .
^ "Dana White's Tuesday Night Contender Series" . www.ufc.tv . Retrieved 7 September 2019 .
^ "Dana White's Contender Series Fights, Fight Cards, Videos, Pictures, Events and more" . Sherdog . Retrieved 7 September 2019 .
^ "Results: Dana White's Contender Series - Season 3, Episode 1" . UFC . Retrieved 2019-06-19 .
^ MMA, LowKick (2019-06-19). "Dana White's Contender Series 17 Results: Two Fighters Earn Contracts" . LowKickMMA.com . Retrieved 2019-06-19 .
^ "RESULTS: DANA WHITE'S CONTENDER SERIES - SEASON 3, EPISODE 2" . UFC . Retrieved 2019-06-26 .
^ Lee, Alexander K. (2019-06-25). "Dana White's Contender Series Season 3, Week 2 results: Miles Johns, Miguel Baeza earn contracts on decision-filled night" . MMA Fighting . Retrieved 2019-06-26 .
^ DNA, MMA. "Dana White's Tuesday Night Contender Series Seizoen 3 Week 3" . Retrieved 2019-06-03 .
^ Martin, Damon (2019-07-09). "Contender's Series results: All five winners earn UFC contracts" . MMA Fighting . Retrieved 2019-07-09 .
^ Trocoli was released by the UFC after testing positive for nadrolone.[1]
^ DNA, MMA. "Dana White's Tuesday Night Contender Series Seizoen 3 Week 4" . Retrieved 2019-06-10 .
^ Lee, Alexander K. (2019-07-16). "Dana White's Contender Series Season 3, Week 4 results: Four fighters ride finishes to UFC contracts" . MMA Fighting . Retrieved 2019-07-16 .
^ DNA, MMA. "Dana White's Contender Series Seizoen 3 Week 5" . Retrieved 2019-06-20 .
^ Cruz, Guilherme (2019-07-23). "Contender Series results: Three fighters earn UFC deals" . MMA Fighting . Retrieved 2019-07-23 .
^ DNA, MMA. "Dana White's Contender Series Seizoen 3 Week 6" . Retrieved 2019-06-20 .
^ Martin, Damon (2019-07-30). "Dana White's Contender Series results season 3, week 6: Flying knee KO's highlight latest episode" . MMA Fighting . Retrieved 2019-07-30 .
^ Martin, Damon (2019-08-06). "Dana White's Contender Series: Season 3, Week 7 Results: 3 fighters awarded UFC contracts" . MMA Fighting . Retrieved 2019-08-06 .
^ Lee, Alexander K. (2019-08-13). "Dana White's Contender Series results: Four receive contracts on night of third-round stoppages" . MMA Fighting . Retrieved 2019-08-13 .
^ Lee, Alexander K. (2019-08-20). "Dana White's Contender Series results: Philip Rowe lone contract winner after thrilling main event" . MMA Fighting . Retrieved 2019-08-20 .
^ Lee, Alexander K. (2019-08-27). "Dana White's Contender Series results: TJ Brown, Peter Barrett, Dusko Todorovic signed on season finale" . MMA Fighting . Retrieved 2019-08-27 .
By year General info Executives Lists
UFC
UFC flagship events UFC on ESPN UFC Fight Nights
Bellator
Bellator flagship events
214 (Fedor vs. Bader)
215 (Mitrione vs. Kharitonov)
216 (MVP vs. Daley)
217 (Gallagher vs. Graham)
218 (Sanchez vs. Karakhanyan 2)
219 (Awad vs. Girtz)
220 (MacDonald vs. Fitch)
221 (Chandler vs. Pitbull)
222 (MacDonald vs. Gracie)
223 (Daley vs. Erick Silva)
224 (Budd vs. Rubin)
225 (Mitrione vs. Kharitonov 2)
226 (Bader vs. Kongo)
227 (Henderson vs. Jury)
228 (Pitbull vs. Archuleta)
229 (Koreshkov vs. Larkin)
230 (Carvalho vs. Nemkov)
231 (Mir vs. Nelson 2)
232 (MacDonald vs. Lima 2)
233 (Salter vs. van Steenis)
234 (Kharitonov vs. Vassell)
235 (Miesch vs. Perez)
236 (Macfarlane vs. Jackson)
237 (Fedor vs. Rampage)
Bellator European Series
Newcastle (Pitbull vs. Scope)
Birmingham (Primus vs. Wilde)
London (Mousasi vs. Lovato Jr.)
Dublin (Gallagher vs. Salazar)
Milan (Sakara vs. Grigsby)
London 2 (MVP vs. Melillo)
ONE
ONE flagship events
Eternal Glory
Hero's Ascent
Clash of Legends
Call to Greatness
Reign of Valor
A New Era
Roots of Honor
For Honor
Warriors of Light
Enter the Dragon
Legendary Quest
Masters of Destiny
Dawn of Heroes
Dreams of Gold
Immortal Triumph
Century
Dawn of Valor
Masters of Fate
Age of Dragons
Edge of Greatness
Mark of Greatness
ONE Hero events
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
ONE Warrior events
ONE Warrior Series 4
ONE Warrior Series 5
ONE Warrior Series 6
ONE Warrior Series 7
ONE Warrior Series 8
ONE Warrior Series 9
Rizin FF
15 (Yokohama)
16 (Kobe)
17 (Saitama)
18 (Nagoya)
19 (Osaka)
20 (Saitama)
PFL Invicta
34 (Porto vs. Gonzalez)
Phoenix Rising Series 1
35 (Bennett vs. Rodriguez II)
36 (Sorenson vs. Young)
Phoenix Rising Series 2
37 (Frey vs. Cummins)
38 (Porto vs. Rodriguez)
DWCS Season Three Other