Representative
|
Party
|
Home Town/City
|
District ↑
|
County
|
|
George Lavender
|
Republican
|
New Boston
|
1
|
Bowie, Franklin, Lamar, Red River
|
|
Dan Flynn
|
Republican
|
Canton
|
2
|
Hopkins, Hunt, Van Zandt
|
|
|
Republican
|
Magnolia
|
3
|
Montgomery, Waller
|
|
Lance Gooden
|
Republican
|
Athens
|
4
|
Henderson, Kaufman
|
|
Bryan Hughes
|
Republican
|
Marshall
|
5
|
Camp, Rains, Smith, Titus, Upshur, Wood
|
|
Matt Schaefer
|
Republican
|
Tyler
|
6
|
Smith
|
|
David Simpson
|
Republican
|
Longview
|
|
Gregg, Upshur
|
|
Byron Cook
|
Republican
|
Corsicana
|
|
Anderson, Freestone, Hill, Navarro
|
|
Christopher Paddie
|
Republican
|
Marshall
|
|
Cass, Harrison, Marion, Panola, Sabine, Shelby
|
|
Jim Pitts
|
Republican
|
Waxahachie
|
|
Ellis, Henderson
|
|
Travis Clardy
|
Republican
|
Nacogdoches
|
|
Cherokee, Nacogdoches, Rusk
|
|
Kyle Kacal
|
Republican
|
College Station
|
|
Brazos, Falls, Limestone, McLennan, Robertson
|
|
Lois Kolkhorst
|
Republican
|
Brenham
|
|
Austin, Burleson, Colorado, Fayette, Grimes, Lavaca, Washington
|
|
John N. Raney
|
Republican
|
College Station
|
|
Brazos
|
|
Steve Toth
|
Republican
|
The Woodlands
|
|
Montgomery
|
|
Brandon Creighton
|
Republican
|
Conroe
|
|
Montgomery
|
|
|
Republican
|
Lexington
|
|
Bastrop, Caldwell, Gonzales, Karnes, Lee
|
|
|
Republican
|
Dayton
|
|
Liberty, San Jacinto, Walker
|
|
James E. White
|
Republican
|
Woodville
|
|
Hardin, Jasper, Newton, Polk, Tyler
|
|
Marsha Farney
|
Republican
|
Georgetown
|
|
Burnet, Milam, Williamson
|
|
Allan Ritter
|
Republican
|
Nederland
|
|
Jefferson, Orange
|
|
Joe Deshotel
|
Democratic
|
Port Arthur
|
|
Jefferson
|
|
Craig Eiland
|
Democratic
|
Galveston
|
|
Chambers, Galveston
|
|
Greg Bonnen
|
Republican
|
Friendswood
|
|
Galveston
|
|
Dennis Bonnen
|
Republican
|
Angleton
|
|
Brazoria, Matagorda
|
|
Rick Miller
|
Republican
|
Sugar Land
|
|
Fort Bend
|
|
Ron Reynolds
|
Democratic
|
Missouri City
|
|
Fort Bend
|
|
John Zerwas
|
Republican
|
Katy
|
|
Fort Bend
|
|
Ed Thompson
|
Republican
|
Pearland
|
|
Brazoria
|
|
Geanie Morrison
|
Republican
|
Victoria
|
|
Aransas, Calhoun, DeWitt, Goliad, Refugio, Victoria
|
|
Ryan Guillen
|
Democratic
|
Rio Grande
|
|
Atascosa, Brooks, Duval, Jim Hogg, Kenedy, La Salle, Live Oak, McMullen, Starr, Willacy
|
|
Todd Ames Hunter
|
Republican
|
Portland
|
|
Nueces
|
|
Scott Turner
|
Republican
|
Frisco
|
|
Collin
|
|
Abel Herrero
|
Democratic
|
Robstown
|
|
Nueces
|
|
Oscar Longoria
|
Democratic
|
Mission
|
|
Cameron, Hidalgo
|
|
Sergio Muñoz, Jr.
|
Democratic
|
Palmview
|
|
Hidalgo
|
|
Rene O. Oliveira
|
Democratic
|
Brownsville
|
|
Cameron
|
|
Eddie Lucio, III
|
Democratic
|
San Benito
|
|
Cameron
|
|
Armando Martinez
|
Democratic
|
Weslaco
|
|
Hidalgo
|
|
Terry Canales
|
Democratic
|
Edinburg
|
|
Hidalgo
|
|
Robert Guerra
|
Democratic
|
Mission
|
|
Hidalgo
|
|
Richard Raymond
|
Democratic
|
Laredo
|
|
Webb
|
|
J. M. Lozano
|
Republican
|
Kingsville
|
|
Bee, Jim Wells, Kleberg, San Patricio
|
|
John Kuempel
|
Republican
|
Seguin
|
|
Guadalupe, Wilson
|
|
|
Republican
|
Dripping Springs
|
|
Blanco, Hays
|
|
Dawnna Dukes
|
Democratic
|
Austin
|
|
Travis
|
|
|
Republican
|
Austin
|
47
|
Travis
|
|
Donna Howard
|
Democratic
|
Austin
|
|
Travis
|
|
Elliott Naishtat
|
Democratic
|
Austin
|
|
Travis
|
|
Mark Strama
|
Democratic
|
Austin
|
|
Travis
|
|
Eddie Rodriguez
|
Democratic
|
Austin
|
|
Travis
|
|
|
Republican
|
Round Rock
|
|
Williamson
|
|
Harvey Hilderbran
|
Republican
|
Kerrville
|
|
Bandera, Crockett, Edwards, Kerr, Kimble, Llano, Mason, Medina, Menard, Real, Schleicher, Sutton
|
|
Jimmie Don Aycock
|
Republican
|
Lampasas
|
|
Bell, Lampasas
|
|
|
Republican
|
Temple
|
|
Bell
|
|
Charles "Doc" Anderson
|
Republican
|
Waco
|
|
McLennan
|
|
Trent Ashby
|
Republican
|
Lufkin
|
|
Angelina, Houston, Leon, Madison, San Augustine, Trinity
|
|
|
Republican
|
Burleson
|
|
Bosque, Johnson
|
|
J. D. Sheffield
|
Republican
|
Stephenville
|
|
Comanche, Coryell, Erath, Hamilton, McCulloch, Mills, San Saba, Somervell
|
|
Jim Keffer
|
Republican
|
Eastland
|
|
Brown, Callahan, Coleman, Eastland, Hood, Palo Pinto, Shackelford, Stephens
|
|
Phil King
|
Republican
|
Weatherford
|
|
Parker, Wise
|
|
Larry Phillips
|
Republican
|
Sherman
|
62
|
Delta, Fannin, Grayson
|
|
Tan Parker
|
Republican
|
Flower Mound
|
63
|
Denton
|
|
Myra Crownover
|
Republican
|
Lake Dallas
|
64
|
Denton
|
|
Ron Simmons
|
Republican
|
Carrollton
|
65
|
Denton
|
|
Van Taylor
|
Republican
|
Plano
|
66
|
Collin
|
|
Jeff Leach
|
Republican
|
Plano
|
67
|
Collin
|
|
Drew Springer, Jr.
|
Republican
|
Muenster
|
|
Childress, Collingsworth, Cooke, Cottle, Crosby, Dickens, Fisher, Floyd, Garza, Hall, Hardeman, Haskell, Jack, Kent, King, Montague, Motley, Stonewall, Throckmorton, Wheeler, Wilbarger, Young
|
|
James Frank
|
Republican
|
Wichita Falls
|
|
Archer, Baylor, Clay, Foard, Knox, Wichita
|
|
Scott Sanford
|
Republican
|
McKinney
|
|
Collin
|
|
|
Republican
|
Abilene
|
|
Jones, Nolan, Taylor
|
|
Drew Darby
|
Republican
|
San Angelo
|
|
Coke, Concho, Glasscock, Howard, Irion, Reagan, Runnels, Scurry, Tom Green
|
|
|
Republican
|
New Braunfels
|
|
Comal, Gillespie, Kendall
|
|
Alfonso "Poncho" Nevarez
|
Democratic
|
Eagle Pass
|
|
Brewster, Culberson, Hudspeth, Jeff Davis, Kinney, Maverick, Loving, Pecos, Presidio, Reeves, Terrell, Val Verde
|
|
Mary Gonzalez
|
Democratic
|
El Paso
|
|
El Paso
|
|
Naomi Gonzalez
|
Democratic
|
El Paso
|
|
El Paso
|
|
Marisa Marquez
|
Democratic
|
El Paso
|
|
El Paso
|
|
Joe Moody
|
Democratic
|
El Paso
|
|
El Paso
|
|
Joe Pickett
|
Democratic
|
El Paso
|
|
El Paso
|
|
Tracy King
|
Democratic
|
Batesville
|
|
Dimmit, Frio, Uvalde, Webb, Zapata, Zavala
|
|
|
Republican
|
Odessa
|
|
Andrews, Ector, Ward, Winkler
|
|
Tom Craddick
|
Republican
|
Midland
|
|
Crane, Dawson, Martin, Midland, Upton
|
|
Charles Perry
|
Republican
|
Lubbock
|
83
|
Borden, Gaines, Lubbock, Lynn, Mitchell, Scurry, Terry
|
|
John Frullo
|
Republican
|
Lubbock
|
|
Lubbock
|
|
|
Republican
|
Wharton
|
|
Fort Bend, Jackson, Wharton
|
|
John T. Smithee
|
Republican
|
Amarillo
|
|
Dallam, Deaf Smith, Hartley, Oldham, Parmer, Randall
|
|
Four Price
|
Republican
|
Amarillo
|
|
Carson, Hutchinson, Moore, Potter, Sherman
|
|
Ken King
|
Republican
|
Canadian
|
|
Armstrong, Bailey, Briscoe, Castro, Cochran, Donley, Gray, Hale, Hansford, Hemphill, Hockley, Lamb, Lipscomb, Ochiltree, Roberts, Swisher, Yoakum
|
|
Jodie Anne Laubenberg
|
Republican
|
Parker
|
|
Collin
|
|
Lon Burnam
|
Democratic
|
Fort Worth
|
|
Tarrant
|
|
Stephanie Klick
|
Republican
|
Fort Worth
|
|
Tarrant
|
|
Jonathan Stickland
|
Republican
|
Bedford
|
|
Tarrant
|
|
Matt Krause
|
Republican
|
Fort Worth
|
|
Tarrant
|
|
Diane Patrick
|
Republican
|
Arlington
|
|
Tarrant
|
|
Nicole Collier
|
Democratic
|
Fort Worth
|
|
Tarrant
|
|
Bill Zedler
|
Republican
|
Arlington
|
|
Tarrant
|
|
Craig Goldman
|
Republican
|
Fort Worth
|
|
Tarrant
|
|
Giovanni Capriglione
|
Republican
|
Southlake
|
|
Tarrant
|
|
Charlie Geren
|
Republican
|
River Oaks
|
|
Tarrant
|
|
Eric Johnson
|
Democratic
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Chris Turner
|
Democratic
|
Arlington
|
|
Tarrant
|
|
Stefani Carter
|
Republican
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Rafael Anchia
|
Democratic
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Roberto R. Alonzo
|
Democratic
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
|
Republican
|
Irving
|
|
Dallas
|
|
Pat Fallon
|
Republican
|
Frisco
|
106
|
Denton
|
|
|
Republican
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Dan Branch
|
Republican
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Helen Giddings
|
Democratic
|
De Soto
|
|
Dallas
|
|
Toni Rose
|
Democratic
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Yvonne Davis
|
Democratic
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Angie Chen Button
|
Republican
|
Richardson
|
|
Dallas
|
|
|
Republican
|
Sunnyvale
|
|
Dallas
|
|
Jason Villalba
|
Republican
|
Dallas
|
|
Dallas
|
|
Jim Jackson
|
Republican
|
Carrollton
|
|
Dallas
|
|
Trey Martinez Fischer
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Philip Cortez
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Joe Farias
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Roland Gutierrez
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Ruth Jones McClendon
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Joe Straus
|
Republican
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Lyle Larson
|
Republican
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Mike Villarreal
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
José Menéndez
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Justin Rodriguez
|
Democratic
|
San Antonio
|
|
Bexar
|
|
Patricia Harless
|
Republican
|
Spring
|
|
Harris
|
|
Dan Huberty
|
Republican
|
Kingwood
|
|
Harris
|
|
Wayne Smith
|
Republican
|
Baytown
|
|
Harris
|
|
John E. Davis
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Allen Fletcher
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Alma Allen
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
William "Bill" Callegari
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Jim Murphy
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Sarah Davis
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Gary Elkins
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Tony Dale
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Gene Wu
|
Democratic
|
Houston
|
137
|
Harris
|
|
Dwayne Bohac
|
Republican
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Sylvester Turner
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Armando Walle
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Senfronia Thompson
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Harold V. Dutton, Jr.
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Ana Hernandez Luna
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Mary Ann Perez
|
Democratic
|
Pasadena
|
|
Harris
|
|
Carol Alvarado
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Borris Miles
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Garnet Coleman
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Hubert Vo
|
Democratic
|
Houston
|
|
Harris
|
|
Debbie Riddle
|
Republican
|
Houston
|
150
|
Harris
|