Israel at the 2019 Summer Universiade
Israel at the 2019 Summer Universiade | |
---|---|
IOC code | ISR |
Competitors | 25 in 5 sports |
Medals |
|
Summer Universiade appearances (overview) | |
Israel competed at the 2019 Summer Universiade also known as the 30th Summer Universiade, in Naples, Italy.
Athletics[]
- Men
- Track & road events
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
200 m | 21.65 | 29 Q[1] | 21.40 | 16[2] | Did not advance |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Triple Jump | 14.79 | 23[3] | Did not advance |
- Key
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- SB = Season Best
- NM = No Mark
- DNS = Did No Start
Basketball[]
Men's Tournament[]
Roster
Israel men's national basketball team roster | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Players | Coaches | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Source: Universiade2019Napoli.it
Preliminary Round[]
Qualified for the Final eight | |
Qualified for the Placement 9th-16th |
Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Israel | 3 | 3 | 0 | 237 | 193 | +44 | 6 |
Australia | 3 | 2 | 1 | 257 | 213 | +44 | 5 |
Czech Republic | 3 | 1 | 2 | 186 | 212 | −26 | 4 |
Mexico | 3 | 0 | 3 | 193 | 255 | −62 | 3 |
4 July 2019
17:30 UTC+2 |
Israel | 92–64 | Australia |
Scoring by quarter: 22–15, 17–14, 25–18, 28–17 | ||
Pts: Gutt 17 Rebs: Zalmanson 6 Asts: Gutt 3 |
Pts: Vasiljevic 14 Rebs: White 6 Asts: None |
PalaJacazzi
Referees: Alexey Davydov (RUS), Grant Todey (USA), Gatis Salins (LAT) |
5 July 2019
20:00 UTC+2 |
Czech Republic | 54–68 | Israel |
Scoring by quarter: 15–6, 11–19, 17–27, 11–16 | ||
Pts: 14 Rebs: 7 Asts: 4 |
Pts: Menco 15 Rebs: Gutt 11 Asts: Artzi & 4 |
PalaCercola
Referees: Paulo Marques (POR), Trevor Brass (CAN) Vladyslav Isachenko (UKR) |
6 July 2019
17:30 UTC+2 |
Israel | 77–75 | Mexico |
Scoring by quarter: 24–26, 20–11, 13–18, 20–20 | ||
Pts: Artzi 13 Rebs: Sorkin 6 Asts: Koperberg 6 |
Pts: 19 Rebs: 11 Asts: 4 |
Palasport Del Mauro
Referees: Stanislav Valeev (RUS), Sergii Tyslenko (UKR), Alexandra Stan (ROU) |
Quarterfinals[]
8 July 2019
17:30 UTC+2 |
Israel | 96–57 | Latvia |
Scoring by quarter: 24–11, 24–7, 24–14, 24–25 | ||
Pts: Artzi 18 Rebs: Artzi 5 Asts: Menco 4 |
Pts: Cavars 18 Rebs: Cavars 5 Asts: 6 |
PalaCercola
Referees: Alexey Davydov (RUS), X Zhang (CHN), Peter Arpad Praksch (HUN) |
Semifinals[]
9 July 2019
17:30 UTC+2 |
Israel | 73–75 | United States |
Scoring by quarter: 26–12, 15–29, 12–10, 20–24 | ||
Pts: Artzi 19 Rebs: Menco & Gutt 6 Asts: Huber & 3 |
Pts: 27 Rebs: Simms 16 Asts: Simms & 3 |
Palasport Del Mauro
Referees: Paulo Marques (POR), Gatis Salins (LAT), Martin Vulic (CRO) |
Bronze medal game[]
11 July 2019
17:30 UTC+2 |
Israel | 69–86 | Australia |
Scoring by quarter: 9–24, 16–23, 23–15, 21–24 | ||
Pts: Menco & 16 Rebs: Menco 7 Asts: Zalmanson & Brisker 3 |
Pts: Vasiljevic 33 Rebs: J. White 9 Asts: Zunic 4 |
Palasport Del Mauro
Referees: Grant Todey (USA), Stanislav Valeev (RUS), Valerio Grigioni (ITA) |
Fencing[]
- Men
Athlete | Event | Pool standings | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Daniel Fridman | 35 Q[4] | Van Nunen (NED) L 10–15 |
Did not advance[5] | ||||||
Stanislav Galper | 71 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Pool standings | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | |||
Nickol Tal | 41 Q[6] | Tejeda (MEX) W 15–6 |
Zagala (POL) W 15–13 |
Salminen (FIN) W 15–13 |
Mroszczak (POL) W 15–9 |
Louis Marie (FRA) L 8–15 |
Did not advance | [7] | |
Nikol Gavrielko | 53 Q | Stahlberg (GER) W 15–9 |
Louis Marie (FRA) L 8–15 |
Did not advance |
Judo[]
- Men
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final/BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | |||||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Chilaro () L 00s1–10s1 |
Did not advance | 35[8] |
Swimming[]
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Itay Goldfaden | DNS | Did not advance | |||||
DNS | Did not advance | ||||||
Guy Gropper | 23.50 | 32 | Did not advance | ||||
51.23 | 35 | Did not advance | |||||
24.94 | 32 | Did not advance | |||||
55.43 | 34 | Did not advance | |||||
Gil Kiesler | 1:51.57 | 27 | Did not advance | ||||
3:54.08 | 14 | N/A | Did not advance | ||||
8:08.96 | 13 | N/A | Did not advance | ||||
Alex Lebed | 2:20.25 | 39 | Did not advance | ||||
2:05.04 | 32 | Did not advance | |||||
DNS | N/A | Did not advance | |||||
Bar Soloveychik | 1:52.49 | 33 | Did not advance | ||||
3:59.27 | 30 | N/A | Did not advance | ||||
8:30.27 | 24 | N/A | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Gali Zilberberg | 2:06.92 | 27 | Did not advance | ||||
4:29.71 | 20 | N/A | Did not advance | ||||
DNS | N/A | Did not advance | |||||
17:14.74 | 10 R | N/A | Did not advance | ||||
5:05.21 | 20 | N/A | Did not advance |
References[]
- ^ "ATHLETICS - MEN'S 200M - ROUND 1 - RESULTS SUMMARY" (PDF). 10 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "ATHLETICS - MEN'S 200M - Semifinal - RESULTS SUMMARY" (PDF). 11 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "ATHLETICS - MEN'S TRIPLE JUMP - QUALIFICATION - RESULTS SUMMARY" (PDF). 9 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "FENCING - Men's Epee Individual Elimination/Qualification - Results" (PDF). 5 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "FENCING - Women's Epee Individual Draw - Results" (PDF). 4 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "FENCING - Women's Epee Individual Elimination/Qualification - Results" (PDF). 4 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "FENCING - Men's Epee Individual Draw - Results" (PDF). 5 July 2019. Retrieved 13 July 2019.
- ^ "NAPOLI 2019 - JUDO RESULTS BOOK" (PDF). Retrieved 13 July 2019.
Categories:
- 2019 in Israeli sport
- Nations at the 2019 Summer Universiade
- Israel at the Summer Universiade