List of members of the House of Representatives of Nigeria, 2015–2019
The following list contains the members, parties, states of origin or representation, and constituencies of all the members of Nigeria's 8th House of Representatives as of the 2015 general election.[1][2][3]
Member | Party | State | Constituency |
---|---|---|---|
Ossy Prestige | APGA | Abia State | Aba North/South |
PDP | Abia State | Arochukwu-Ohafia | |
PDP | Abia State | Obingwa/Osisioma/Ugwunagbo | |
Nkeruka Chiduben Onyejeocha[4] | PDP | Abia State | Umunneochi/Isuikwuato |
Nnenna Elendu Ukeje | PDP | Abia State | Bende |
PDP | Abia State | Ikwuano/Umuahia | |
PDP | Abia State | Ukwa East/Ukwa West | |
PDP | Abia State | Isiala Ngwa North/South | |
PDP | Adamawa State | Madagali/Michika | |
APC | Adamawa State | Hong/Gombi | |
Abdulrazak Namdas | APC | Adamawa State | Mayo Belwa/Toungo/Jada/Ganye |
APC | Adamawa State | Girei/Yola North/Yola South | |
Talatu Yohanna | APC | Adamawa State | Lamurde/Numan/Demsa |
APC | Adamawa State | Maiha/Mubi N/ Mu S | |
APC | Adamawa State | Shelleng/Guyuk | |
APC | Adamawa State | Song/Fufore | |
Samuel Ikon | PDP | Akwa Ibom | Nsit Ibom/Nsit Ubium/Etinan |
Owoidighe Ekpoatai | PDP | Akwa Ibom | Eket/Esit Eket/Onna/Ibeno |
PDP | Akwa Ibom | Uruan/Uyo/Nsit Ata/Ibeskip Asutan | |
PDP | Akwa Ibom | Ini/Ikono | |
Nse Ekpenyong | PDP | Akwa Ibom | Oron/Mbo/Okobo/UrueOffong/Oruko/Udung-Uko |
PDP | Akwa Ibom | Ukanafun/Orukanam | |
PDP | Akwa Ibom | Ikor Ekpene/Essien Udim/Obot Akara | |
PDP | Akwa Ibom | Abak/Etim Ekpo/Ika | |
PDP | Akwa Ibom | Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo | |
PDP | Akwa Ibom | Itu/Ibiono Ibom | |
PDP | Anambra State | Ogbaru | |
PDP | Anambra State | Anaocha/Njikoka/Dunukofia | |
PDP | Anambra State | Onitsha North/South | |
PDP | Anambra State | Ihiala | |
Chidoka Obinna | PDP | Anambra State | Idemili North/South |
PDP | Anambra State | Nnewi North/South/Ekwusigo | |
APGA | Anambra State | Oyi/Ayamelum | |
APC | Anambra State | Anambra East/West | |
PDP | Anambra State | Awka North/South | |
Eucharia Okwunna | PDP | Anambra State | Aguta |
PDP | Anambra State | Orumba North/South | |
APC | Bauchi State | Zaki | |
APC | Bauchi State | Bogoro/Dass/Tafawa Balewa | |
Isa Mohammed | APC | Bauchi State | Jama'are/Itas-Gadau |
APC | Bauchi State | Alkaleri/Kirfi | |
APC | Bauchi State | Shira/Glade | |
APC | Bauchi State | Ningi/Warji | |
Ibrahim Baba | APC | Bauchi State | Katagum |
APC | Bauchi State | Toro | |
APC | Bauchi State | Darazo/Gunjuwa | |
APC | Bauchi State | Bauchi | |
Ahmed Yerima | APC | Bauchi State | Misau/Dambam |
APC | Bauchi State | Gamawa | |
APC | Bauchi State | Gombe,Kwami & Funakaye | |
Fred Agbedi | PDP | Bayelsa State | Sagbama/Ekeremor |
PDP | Bayelsa State | Ogbia | |
Douye Diri | PDP | Bayelsa State | Yenagoa/Kolokuna/Opokuma |
PDP | Bayelsa State | Brass/Nembe | |
PDP | Bayelsa State | Southern Ijaw | |
PDP | Benue State | Apa/Agatu | |
APC | Benue State | Kwande/Ushongo | |
Orker-jev Yisa | APC | Benue State | Buruku |
PDP | Benue State | Katsina-Ala/Ukum/Logo | |
Dickson Tarkighir | APC | Benue State | Makurdi/Guma |
PDP | Benue State | Ado/Obadigbo/Opkokwu | |
PDP | Benue State | Otukpo/Ohimini | |
APC | Benue State | Gwer East/Gwer West | |
PDP | Benue State | Oju/Obi | |
APC | Benue State | Vandeikya/Konshisha | |
John Dyegh | APC | Benue State | Gboko/Tarka |
APC | Borno State | Dikwa/Mafaf/Konduga | |
APC | Borno State | Bama/Ngala/Kalabalge | |
APC | Borno State | Kaga/Gubio/Magumeri | |
Asabe Bashir | APC | Borno State | Damboa/Gwoza/Chibok |
APC | Borno State | Jere | |
APC | Borno State | Kukawa/Mobbar/Abadam/Guzamalai | |
APC | Borno State | Maiduguri (Metropolitan) | |
APC | Borno State | Askira-Uba/Hawul | |
APC | Borno State | Biu/Bayo/Shani/Kwaya Kusar | |
Mohammed Tahir Monguno | APC | Borno State | Monguno/Marte/Nganzai Federal Constituency |
PDP | Cross River State | Bekwarra/Obudu/Obanliku | |
PDP | Cross River State | Obubra/Etung | |
PDP | Cross River State | Akamkpa/Biase | |
PDP | Cross River State | Akpabuyo/Bakassi/Calabar South | |
PDP | Cross River State | Calabar Municipal/Odukpani | |
PDP | Cross River State | Ikom/Boki | |
PDP | Cross River State | Yakurr/Abi | |
Agom Jarigbe | PDP | Cross River State | Ogoja Yala |
PDP | Delta State | Opke/Sapele/Uvwie | |
PDP | Delta State | Aniocha North/Aniocha South/Oshimili N&S | |
PDP | Delta State | Ughelli North/South/Udu | |
PDP | Delta State | Ethiope | |
Daniel Reyenieju | PDP | Delta State | Warri |
PDP | Delta State | Ika | |
Ogor Okuweh | PDP | Delta State | Isoko North/South |
PDP | Delta State | Bomadi/Patani | |
PDP | Delta State | Ndokwa/Ukwani | |
PDP | Delta State | Burutu | |
Iduma Igariwey | PDP | Ebonyi State | Afikpo North/Afikpo South |
PDP | Ebonyi State | Ikwo/Ezza South | |
PDP | Ebonyi State | Abakaliki/Izzi | |
PDP | Ebonyi State | Ohaukwu/Ebonyi | |
PDP | Ebonyi State | Ezza North/Ishielu | |
PDP | Ebonyi State | Ohaukwu/Ebonyi | |
APC | Edo State | Orhionmwon/Uhunmwode | |
PDP | Edo State | Esan North-East/Esan South- East | |
PDP | Edo State | Oredo | |
PDP | Edo State | Esan Central/West/Igueben | |
APC | Edo State | Akoko-Edo | |
Omosede Igbinedion | PDP | Edo State | Ovia South/West-Ovia North/East |
Johnson Oghuma | APC | Edo State | Etsako East/West/Central |
PDP | Edo State | Egor/Ikpoba-okha | |
APC | Edo State | Owan West/East | |
PDP | Ekiti State | Ido/Osi, Moba/Ilejeme | |
PDP | Ekiti State | Ikole/Oye | |
PDP | Ekiti State | Ado Ekiti/Irepodun-Ifelodun | |
PDP | Ekiti State | Emure/Gbonyin/Ekiti East | |
PDP | Ekiti State | Ijero/Ekiti West/Efon | |
PDP | Ekiti State | Ekiti South West/Ikere/Ise/Orun | |
PDP | Enugu State | Aninri/Awgu/Oji-uzo | |
PDP | Enugu State | Ezeagu/Udi | |
PDP | Enugu State | Enugu East/Isi-Uzo | |
Stella Ngwu | PDP | Enugu State | Igbo-Etiti/Uzo-Uwani |
PDP | Enugu State | Nsukka/Igbo-Eze South | |
Chukwuemeka Ujam | PDP | Enugu State | Enugu North/South |
PDP | Enugu State | Nkanu East/Nkanu West | |
PDP | Enugu State | Igboeze North/Udenu | |
APC | FCT | Kuje/Abaji/Gwagwalada/Kwali | |
PDP | FCT | Abuja Municipal /Bwari | |
APC | Gombe State | Akko | |
APC | Gombe State | Yamaltu-Deba | |
APC | Gombe State | Gombe,kwami &Funakaye | |
Binta Bello | PDP | Gombe State | Kaltungo/Shongom |
APC | Gombe State | Akko Federal Constituency | |
Aishatu Jibril Dukku | APC | Gombe State | Dukku / Nafada |
PDP | Gombe State | Balanga/Billiri | |
Bede Eke | PDP | Imo State | Aboh Mbaise/Ngor Okpala |
Goodluck Nanah Opiah | PDP | Imo State | Oguta//Oru West |
Henry Nwawuba | PDP | Imo State | Mbaitolu/ikeduru |
PDP | Imo State | Isu/Njaba/Nkwerre/Nwangele | |
PDP | Imo State | Isiala Mbano/Okigwe/Onuimo | |
PDP | Imo State | Ahiazu Mbaise/Ezinihitte | |
PDP | Imo State | Orlu/Oru East/Orsu | |
APC | Imo State | Ideato North /South | |
APGA | Imo State | Owerri Municipal/Owerri North/West | |
APC | Imo State | Ehimembano/ihitte Uboma/Obowo | |
Usman Ibrahim | APC | Jigawa State | Hadejia/Kafin Hausa/Auyo |
APC | Jigawa State | Mallam Madori/Kaugama | |
APC | Jigawa State | Birnin-Kudu/Buji | |
APC | Jigawa State | Dutse/Kiyawa | |
Muhammed Gudaji | APC | Jigawa State | Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi |
APGA | Jigawa State | Ringim/Taura | |
APC | Jigawa State | Gwaram | |
APC | Jigawa State | Babura/Garki | |
APC | Jigawa State | Birniwa/Guri/Kiri-Kasamma | |
Sani Mohammed | APC | Jigawa State | Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa |
PDP | Kaduna State | Kauru | |
APC | Kaduna State | Soba | |
PDP | Kaduna State | Chikum/Kajuru | |
APC | Kaduna State | Kaduna South | |
APC | Kaduna State | Kachia/Kagarko | |
APC | Kaduna State | Ikara/Kubau | |
APC | Kaduna State | Sabon Gari | |
APC | Kaduna State | Makarfi/Kudan | |
PDP | Kaduna State | Kaura | |
Samaila Suleiman | APC | Kaduna State | Kaduna North |
PDP | Kaduna State | Jemaa/Sanga | |
PDP | Kaduna State | Zangon Kataf/Jaba | |
APC | Kaduna State | Igabi | |
APC | Kaduna State | Birnin-Gwari/Giwa | |
APC | Kaduna State | Zaria Federal | |
APC | Kaduna State | Lere | |
APC | Kano State | Bagwai/Shanono | |
APC | Kano State | Rano/Bunkure/Kibiya | |
APC | Kano State | Gezawa/Gabasawa | |
APC | Kano State | Alabasu/Gaya/Ajingi | |
APC | Kano State | Taraun | |
APC | Kano State | Dambatta/Makoda | |
APC | Kano State | Nassarawa | |
Garba Mohammed | APC | Kano State | Gwale |
Muhammed Ali | APC | Kano State | Wudil/Garko |
Alhassan Ado | APC | Kano State | Tudun-Wada/Doguwa |
APC | Kano State | Tsanyawa/Kunchi | |
APC | Kano State | Fagge | |
Danburam Abubakar Nuhu | APC | Kano State | Kano Municipal |
APC | Kano State | Gwarzo/Ikabo | |
Abdulmumin Jibrin | APC | Kano State | Bebeji/Kiru |
APC | Kano State | Kura/Madobi/Garun Malam | |
APC | Kano State | Kumbosto | |
APC | Kano State | Bichi | |
APC | Kano State | Karaye/Rogo | |
APC | Kano State | Dala | |
APC | Kano State | Sumaila/Takai | |
APC | Kano State | Minjibir/Ungogo | |
APC | Kano State | Dawakin-Tofa/Tofa/Rimin Gado | |
APC | Kano State | Dawakin Kudu/Warawa | |
APC | Katsina State | Musawa/Matazu | |
APC | Katsina State | Mani/Bindawa | |
APC | Katsina State | Mashi/Dvisi | |
APC | Katsina State | Bakori/Danja | |
APC | Katsina State | Kankara/Sabuwa/Faskari | |
APC | Katsina State | Daura/Sandamu/MaiAdua | |
APC | Katsina State | Rimi/Charanchi/Batagarawa | |
APC | Katsina State | Funtua/Dandume | |
APC | Katsina State | Kankia/Ingawa/Kusada | |
APC | Katsina State | Baure/Zango | |
APC | Katsina State | Dutsin-ma/Kurfi | |
APC | Katsina State | MalumFashi/Kafur | |
APC | Katsina State | Kaita/Jibia | |
Sani Daura | APC | Katsina State | Baure/Zango |
APC | Kebbi State | Bagudo/Suru | |
APC | Kebbi State | Argungu/Augie | |
APC | Kebbi State | B/Kebbi/Kalgo/Bunza | |
APC | Kebbi State | Yauri/Shanga/Ngaski | |
APC | Kebbi State | Gwandu/Aliero/Jeg | |
APC | Kebbi State | Maiyama/Koko/Besse | |
APC | Kebbi State | Arewa/Dandi | |
APC | Kebbi State | Zuru/Fakai/Sakaba/D/Wasagu | |
APC | Kogi State | Dekina/Bassa | |
PDP | Kogi State | Yagba East/Yagba West/Mopa-muro | |
PDP | Kogi State | Arewa/Dandi | |
PDP | Kogi State | Lokoja/Kogi/KK | |
APC | Kogi State | Ajaokuta | |
PDP | Kogi State | Okene/Ogori-Magogo | |
APC | Kogi State | Adavi/Okehi | |
APC | Kogi State | Ankpa/Omala/Olamaboro | |
PDP | Kogi State | Idah/Ibaji/Igalamela/Ofu | |
Aliyu Ahman-Pategi | APC | Kwara State | Edu/Moro/Patigi |
APC | Kwara State | Asa/Ilorin West | |
APC | Kwara State | Offa/Oyun/Ifelodun | |
APC | Kwara State | Ilorin East/South | |
Olufunke Adedoyin | APC | Kwara State | Ekiti/Isin/Irepodun/Oke-ero |
Abiodun James Faleke | APC | Lagos State | Ikeja |
APC | Lagos State | Ikorodu | |
Dauda Kako Are | APC | Lagos State | Mushin I |
APC | Lagos State | Ifako-Ijaiye | |
APC | Lagos State | Lagos Mainland | |
Tony Nwulu | PDP | Lagos State | Oshodi-Isolo II |
APC | Lagos State | Epe | |
APC | Lagos State | Agege | |
Femi Gbajabiamila | APC | Lagos State | Surulere I |
APC | Lagos State | Eti-Osa | |
APC | Lagos State | Kosofe | |
Tajudeen Obasa | PDP | Lagos State | Ojo |
Hassan Saleh | PDP | Lagos State | Eti-Osa |
APC | Lagos State | Alimosho | |
APC | Lagos State | Ibeju-Lekki | |
APC | Lagos State | Badagry | |
Enitan Badru | APC | Lagos State | Lagos Island I |
Rita Orji | PDP | Lagos State | Ajeromi-Ifelodun |
APC | Lagos State | Somolu | |
PDP | Lagos State | Surulere II | |
PDP | Lagos State | Amuwo Odofin | |
APC | Lagos State | Apapa | |
Mutiu Shadimu | PDP | Lagos State | Oshodi-Isolo I |
Bolaji Ayinla | APC | Lagos State | Mushin II |
APC | Nassarawa State | Lafia/Obi | |
PDP | Nassarawa State | Karu/Keffi/Kokona | |
APC | Nassarawa State | Nasarawa/Toto | |
David Emmanuel Ombugadu | PDP | Nassarawa State | Akwanga/Nasarawa Eggon/Wamba |
PDP | Nassarawa State | Awe/Doma/Keana | |
APC | Niger State | Magama/Rijau | |
Saidu Musa Abdul | APC | Niger State | Bida/Gbako/Katcha |
APC | Niger State | Agwara/Borgu | |
APC | Niger State | Lavun/Mokwa/Edati | |
APC | Niger State | Kontagora/Wushishi/Mariga/Masheg | |
APC | Niger State | Shiroro/Rafi/Munya | |
APC | Niger State | Bosso/Paikoro | |
APC | Niger State | Gurara/Suleja/Tafa | |
APC | Niger State | Agaie/Lapai | |
Mohammed Umar Bago | APC | Niger State | Chanchaga |
APC | Ogun State | Abeokuta North/ Obafemi- Owode/Odeda | |
Adekunle Akinlade | APC | Ogun State | Egbado South and Ipoki |
APC | Ogun State | Abeokuta South | |
PDP | Ogun State | Ijebu North/Ijebu East/Ogun Waterside | |
APC | Ogun State | Ado-Odo/Ota | |
Oladipupo Olatunde Adebutu | PDP | Ogun State | Ikenne/Shagamu/Remo North |
APC | Ogun State | Ijebu Ode/Odogbolu/Ijebu North East | |
APC | Ogun State | Ifo/Ewekoro | |
Kayode Oladele | APC | Ogun State | Imeko Afon/Egbado North |
APC | Ondo State | Akure North/South | |
APC | Ondo State | Owo/Ose | |
PDP | Ondo State | Ondo East/Ondo West | |
APC | Ondo State | Akoko South East/South West | |
Olubunmi Tunji-Ojo | APC | Ondo State | Akoko North East/West |
PDP | Ondo State | Okitipupa/Irele | |
PDP | Ondo State | Ileoluji-Okeibo/Odigbo | |
APC | Ondo State | Idanre/Ifedore | |
PDP | Ondo State | Eseodo/Ilaje | |
APC | Ondo State | Owo/Ose | |
Mojeed Alabi | APC | Osun State | Ede North,South/Egbedero/Ejigbo |
APC | Osun State | Boluwaduro/Ifedayo/Illa | |
Ayo Omidiran | APC | Osun State | Ayedaade/Irewole/Isokan |
APC | Osun State | Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa | |
APC | Osun State | Ife Federal Constituency | |
Albert Adeogun | PDP | Osun State | Ife Central/East/North/South |
Ajayi Adeyinka Ayantunji | APC | Osun State | Odo-Otin/Ifelodun/Boripe |
APC | Osun State | Atakunmosa East/ Atakunmosa West/Ilesha East/ | |
Yusuf Lasun | APC | Osun State | Irepodun/Olurunda/Osogbo/Orolu |
Oluwole Oke | PDP | Osun State | Obokon/Oriade |
Akeem Adeyemi | APC | Oyo State | Afijio/Atiba/Oyo East/Oyo West |
APC | Oyo State | Atigbo/Saki East/Saki West | |
Dapo Lam Adesina | ADC | Oyo State | Ibadan North- East/South- East |
APC | Oyo State | Ibadan North | |
APC | Oyo State | Ona-Ara/Egbeda | |
APC | Oyo State | Iseyin/Kajola/Iwajowa/Itesiwaju | |
Olatoye Tempitope Sugar | ADP | Oyo State | Lagelu/Akinyele |
APC | Oyo State | Ibarapa East/Ido | |
APC | Oyo State | Ibadan North West/South West | |
APC | Oyo State | Ibarapa Central/Ibarapa North | |
PDP | Oyo State | Ogo-Oluwa/Surulere/Oluyole | |
LP | Oyo State | Ogbomosho/North/South/Orire | |
APC | Oyo State | Irepo/Olurunsogo/Orelope | |
Apiafi Betty Okagua Jocelyn | PDP | Rivers State | Ahoada East/Abua/Odua |
Ucechirun NNnam-Obi | PDP | Rivers State | Ogba/Egbema/Ndoni/Ahoada West |
Randolph Iwo Oraene Brown | PDP | Rivers State | Degema/Bonny |
Boma Goodhead | PDP | Rivers State | Akuku -Toru/Asari -Toru |
Gogo Bright Tamuno | PDP | Rivers State | Okrika/Ogu/Bolo |
Abiante Awaji Dagomie | PDP | Rivers State | Andoni -Opobo/Nkoro |
Mpigi Barinada | APC | Rivers State | Eleme/Oyigbo/Tai |
Eke Jerome Amadi | PDP | Rivers State | Etche/Omuma |
Maurice Propnen | APC | Rivers State | Gokana/Khana |
Wihioka Chidi Frank | APC | Rivers State | Ikwerre/Emoha |
Chinda Kingsley | PDP | Rivers State | Obio/Akpor |
Chikere Kenneth Anayo | PDP | Rivers State | Port Harcourt 1 |
Nsiegbe Blessing Ibibia | PDP | Rivers State | Port Harcourt 2 |
References[]
- ^ "LIST - New House of Reps Members for Nigeria's 8th National Assembly - Premium Times Nigeria". P.M News. 2 May 2015.
- ^ "Nigerian House of Representatives, Members of House of Representativess in Nigeria :: Nigeria Information & Guide". www.nigeriagalleria.com.
- ^ Assembly, Nigerian National. "National Assembly - Federal Republic of Nigeria". www.nassnig.org.
- ^ Assembly, Nigerian National. "National Assembly - Federal Republic of Nigeria". www.nassnig.org.
Categories:
- Government of Nigeria