Malaysia at the 1998 Commonwealth Games
Malaysia at the 1998 Commonwealth Games | |
---|---|
CGF code | MAS |
CGA | Olympic Council of Malaysia |
Website | olympic |
in Kuala Lumpur, Malaysia | |
Competitors | 240 in 15 sports |
Medals Ranked 4th |
|
Commonwealth Games appearances (overview) | |
Other related appearances | |
British North Borneo (, 1962) Sarawak (, 1962) |
Malaysia competed in the 1998 Commonwealth Games as the host nation in Kuala Lumpur from 11 to 21 September 1998.
Medal summary[]
Medals by sport[]
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Aquatics | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Athletics | 1 | 0 | 0 | 1 | 12 |
Badminton | 3 | 4 | 0 | 7 | 1 |
Boxing | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 |
Cricket | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Cycling | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Gymnastics | 1 | 1 | 2 | 4 | 5 |
Hockey | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 |
Lawn bowls | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 |
Netball | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Rugby sevens | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Shooting | 1 | 4 | 3 | 8 | 5 |
Squash | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ten-pin bowling | 2 | 1 | 1 | 4 | 2 |
Weightlifting | 1 | 1 | 3 | 5 | 7 |
Total | 10 | 14 | 12 | 36 | 4 |
Multiple medalists[]
Malaysian competitors that have won at least two medals.
Name | Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
Choong Tan Fook | Badminton | 2 | 2 | ||
Ten-pin bowling | 2 | 2 | |||
Lee Wan Wah | Badminton | 2 | 2 | ||
Wong Choong Hann | Badminton | 2 | 2 | ||
Gymnastics | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Cheah Soon Kit | Badminton | 1 | 1 | 2 | |
Weightlifting | 1 | 1 | 2 | ||
Yap Kim Hock | Badminton | 1 | 1 | 2 | |
Yong Hock Kin | Badminton | 1 | 1 | 2 | |
Gymnastics | 1 | 1 | 2 | ||
Chor Hooi Yee | Badminton | 2 | 2 | ||
Lim Pek Siah | Badminton | 2 | 2 | ||
Shooting | 2 | 2 | |||
Bibiana Ng Pei Chin | Shooting | 1 | 1 | 2 | |
Ten-pin bowling | 1 | 1 | 2 | ||
Weightlifting | 3 | 3 |
Medallists[]
The following Malaysian competitors won medals at the games; all dates are for September 1998.
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Govindasamy Saravanan | Athletics | Men's 50 kilometres walk | 21 |
Gold | Wong Choong Hann | Badminton | Men's singles | 21 |
Gold | Choong Tan Fook Lee Wan Wah |
Badminton | Men's doubles | 21 |
Gold | Cheah Soon Kit Choong Tan Fook Lee Wan Wah Ong Ewe Hock Wong Choong Hann Yap Kim Hock Yong Hock Kin |
Badminton | Men's team | 14 |
Gold | Sapok Biki | Boxing | Men's light flyweight (48 kg) | 20 |
Gold | Gymnastics | Women's rhythmic team all-around | 19 | |
Gold | Shooting | Women's air rifle individual | 18 | |
Gold | Ten-pin bowling | Men's singles | 16 | |
Gold | Ten-pin bowling | Men's doubles | 13 | |
Gold | Weightlifting | Men's 69 kg clean and jerk | 17 | |
Silver | Yong Hock Kin | Badminton | Men's singles | 21 |
Silver | Cheah Soon Kit Yap Kim Hock |
Badminton | Men's doubles | 21 |
Silver | Chor Hooi Yee Lim Pek Siah |
Badminton | Women's doubles | 20 |
Silver | Chor Hooi Yee Joanne Quay Lim Pek Siah Norhasikin Amin |
Badminton | Women's team | 14 |
Silver | Cycling | Men's 184 kilometres road race | 13 | |
Silver | Gymnastics | Women's rhythmic hoop | 21 | |
Silver | Malaysia men's national field hockey team | Hockey | Men's tournament | 20 |
Silver | Saedah Abdul Rahim | Lawn bowls | Women's singles | 20 |
Silver | Shooting | Men's air rifle individual | ||
Silver | Shooting | Men's air rifle pairs | 13 | |
Silver | Shooting | Open full bore rifle Queens prize individual | 18 | |
Silver | Bibiana Ng Pei Chin | Shooting | Women's sport pistol individual | 13 |
Silver | Shalin Zulkifli |
Ten-pin bowling | Women's doubles | 13 |
Silver | Weightlifting | Men's 69 kg combined | 17 | |
Bronze | Boxing | Men's bantamweight (54 kg) | 18 | |
Bronze | Gymnastics | Women's rhythmic ribbon | 21 | |
Bronze | Gymnastics | Women's rhythmic rope | 21 | |
Bronze | Mohamed Aziz Maswadi Mohamed Tazman Tahir |
Lawn bowls | Men's doubles | 19 |
Bronze | Haslah Hassan Nor Hashimah Ismail Siti Zalina Ahmad |
Lawn bowls | Women's fours | |
Bronze | Shooting | Women's air pistol pairs | 18 | |
Bronze | Roslina Bakar | Shooting | Women's free rifle three positions individual | 19 |
Bronze | Bibiana Ng Pei Chin |
Shooting | Women's sport pistol pairs | 13 |
Bronze | Ten-pin bowling | Women's singles | 16 | |
Bronze | Weightlifting | Men's 56 kg snatch | 12 | |
Bronze | Weightlifting | Men's 56 kg clean and jerk | 12 | |
Bronze | Weightlifting | Men's 56 kg combined | 12 |
Athletics[]
- Men
- Track and road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
100 m | 10.58 | 18 q | 10.49 | 22 | Did not advance | ||||
10.82 | 30 | Did not advance | |||||||
Watson Nyambek | 10.36 | 9 Q | 10.43 | 20 | Did not advance | ||||
200 m | 21.60 | 28 q | 21.65 | 27 | Did not advance | ||||
21.47 PB | 24 q | 21.46 PB | 24 | Did not advance | |||||
21.78 | 32 | Did not advance | |||||||
400 m | Bye | 48.77 | 14 | Did not advance | |||||
Bye | 47.12 | 8 | Did not advance | ||||||
48.18 | 3 | Did not advance | |||||||
800 m | 1:49.76 | 21 | N/A | Did not advance | |||||
1500 m | 3:48.34 | 12 q | N/A | 3:47.70 | 12 | ||||
5000 m | 14:57.42 | 9 | N/A | Did not advance | |||||
10,000 m | N/A | 31:45.79 | 12 | ||||||
Nur Herman Majid | 110 m hurdles | 14.13 | 11 | N/A | Did not advance | ||||
3000 m steeplechase | N/A | 8:59.10 NR | 9 | ||||||
Watson Nyambek |
4 × 100 m relay | 40.31 | 10 | N/A | Did not advance | ||||
4 × 400 m relay | 3:08.18 PB | 14 | N/A | Did not advance | |||||
20 km walk | N/A | 1:30:13 | 9 | ||||||
N/A | 1:36:32 PB | 15 | |||||||
N/A | 1:27:47 PB | 6 | |||||||
Govindasamy Saravanan | 50 km walk | N/A | 4:10:05 NR | ||||||
N/A | 4:31:22 | 7 | |||||||
N/A | 4:44:33 | 9 |
- Field events
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Loo Kum Zee | High jump | N/A | 2.20 | 7 | |
Long jump | 7.52 | 12 q | 7.23 | 10 | |
6.82 | 19 | Did not advance | |||
Triple jump | N/A | 15.94 | 8 | ||
N/A | 14.86 | 11 | |||
Hammer throw | N/A | 53.06 | 11 | ||
Javelin throw | N/A | 62.49 | 11 |
- Women
- Track and road events
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Shanti Govindasamy | 100 m | Bye | N/A | 11.58 | 10 | Did not advance | |||
Shanti Govindasamy | 200 m | 23.77 | 12 q | N/A | 23.72 | 10 | Did not advance | ||
400 m | 56.73 | 24 | N/A | Did not advance | |||||
53.71 PB | 16 q | N/A | 54.02 | 15 | Did not advance | ||||
58.75 | 26 | N/A | Did not advance | ||||||
800 m | 2:09.45 | 20 | N/A | Did not advance | |||||
Shanti Govindasamy |
4 × 400 m relay | DNF | N/A | Did not advance | |||||
Annastasia Raj | 10 km walk | N/A | 46:41 | 5 | |||||
N/A | DSQ | ||||||||
Yuan Yufang | N/A | DSQ |
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
Badminton[]
Athlete | Event | Round of 128 | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Ong Ewe Hock | W | L | Did not advance | ||||||
Wong Choong Hann | W | W | () W 15–6, 15–9 |
Richard Vaughan () W 15–6, 15–9 |
Mark Constable (ENG) W 15–3, 15–1 |
Pullela Gopichand (IND) W 15–1, 15–11 |
Gold medal match Yong Hock Kin (MAS) W 10–15, 15–12, 15–6 |
||
Yong Hock Kin | W | W | (IND) W 15–4, 15–4 |
() W 15–3, 15–2 |
Bruce Flockhart (SCO) W 15–5, 15–6 |
Darren Hall (ENG) W 15–7, 15–1 |
Gold medal match Wong Choong Hann (MAS) L 15–10, 12–15, 6–15 |
||
Cheah Soon Kit Yap Kim Hock |
N/A | W | W | Stephan Beeharry () W |
Bryan Moody Mike Beres () W |
Julian Robertson Nathan Robertson (ENG) W 15–2, 12–15, 15–8 |
Gold medal match Choong Tan Fook Lee Wan Wah (MAS) L 7–15, 4–15 |
||
Choong Tan Fook Lee Wan Wah |
N/A | W | W | Edouard Clarisse () W |
Peter Blackburn David Bamford (AUS) W |
Simon Archer Chris Hunt (ENG) W 15–13, 15–11 |
Gold medal match Cheah Soon Kit Yap Kim Hock (MAS) W 15–7, 15–4 |
||
N/A | W | L | Did not advance | ||||||
N/A | W | (NZL) W 11–4, 15–3 |
Michelle Claire Edwards () W 11–2, 11–2 |
Aparna Popat (IND) L 7–11, 10–13 |
Did not advance | ||||
N/A | W | P. V. V. Lakshmi (IND) W 8–11, 11–1, 11–3 |
Rhona Robertson (NZL) L 2–11, 3–11 |
Did not advance | |||||
Joanne Quay Norhasikin Amin |
N/A | W | W | W | Elinor Middlemiss (SCO) L |
Did not advance | |||
Chor Hooi Yee Lim Pek Siah |
N/A | W | W | W | Rhonda Cator Amanda Hardy (AUS) W |
Rhona Robertson Tammy Jenkins (NZL) W |
Gold medal match Joanne Goode Donna Kellogg (ENG) L 8–15, 6–15 |
||
Cheah Soon Kit Joanne Quay |
N/A | W | W | Simon Archer Joanne Goode (ENG) L |
Did not advance | ||||
Yap Kim Hock |
N/A | W | ? (NZL) L |
Did not advance | |||||
Wong Choong Hann Chor Hooi Yee |
N/A | W | W | Iain Sydie Denyse Julien () W |
Peter Blackburn Rhonda Cator (AUS) L 13–15, 15–1, 7–15 |
Did not advance |
Men's team[]
- Pool A
Team | Pld | W | L | GW | GL | GD | PW | PL | PD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Malaysia | 3 | 3 | 0 | 30 | 0 | +30 | |||
Canada | 3 | 3 | 0 | 20 | 12 | +8 | |||
3 | 1 | 2 | 12 | 21 | -9 | ||||
Jamaica | 3 | 0 | 3 | 1 | 30 | -29 |
Qualified for the final round |
Jamaica 0 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 9 September |
Malaysia 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malaysia 5 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 10 September |
0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malaysia 5 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 12 September |
Canada 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Final round
Rank | Team | Pld | W | L | GW | GL | GD | PW | PL | PD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Malaysia | 2 | 2 | 0 | 20 | 2 | +18 | ||||
India | 2 | 2 | 0 | 14 | 8 | +6 | ||||
England | 2 | 0 | 2 | 7 | 16 | -9 | ||||
New Zealand | 2 | 0 | 2 | 3 | 18 | -15 |
Malaysia 5 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 14 September |
New Zealand 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
England 1 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 15 September |
Malaysia 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Women's team[]
- Pool A
Team | Pld | W | L | GW | GL | GD | PW | PL | PD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Malaysia | 3 | 3 | 0 | 28 | 5 | +23 | |||
New Zealand | 3 | 2 | 1 | 25 | 8 | +17 | |||
Mauritius | 3 | 1 | 2 | 10 | 21 | -11 | |||
Trinidad and Tobago | 3 | 0 | 3 | 1 | 30 | -29 |
Qualified for the final round |
Mauritius 0 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 9 September |
Malaysia 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Malaysia 5 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 10 September |
Trinidad and Tobago 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
New Zealand 2 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 12 September |
Malaysia 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Final round
Rank | Team | Pld | W | L | GW | GL | GD | PW | PL | PD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
England | 2 | 1 | 1 | 17 | 6 | +11 | ||||
Malaysia | 2 | 2 | 0 | 17 | 5 | +12 | ||||
India | 2 | 1 | 1 | 10 | 13 | -3 | ||||
Australia | 2 | 0 | 2 | 1 | 20 | -19 |
Malaysia 5 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 14 September |
India 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Australia 0 |
Kuala Lumpur Badminton Stadium 15 September |
Malaysia 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Boxing[]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | |||
Sapok Biki | (48 kg) | N/A | Bye | () W 23–6 |
Gary Jones (ENG) W 15–11 |
Gold medal match () W 19–13 |
||
(51 kg) | () W RSC |
(AUS) W 15–5 |
Richard Sunee () L 14–14 countback |
Did not advance | ||||
(54 kg) | Bye | Silence Mabuza () W 16–14 |
() L 15–16 |
Did not advance | ||||
(57 kg) | Bye | () L 6–11 |
Did not advance | |||||
(60 kg) | Bye | (BOT) W 14–7 |
Andrew McLean (ENG) L 14–15 |
Did not advance | ||||
(63.5 kg) | Nigel Wright (ENG) L 5–15 |
Did not advance | ||||||
(67 kg) | Bye | (BOT) L 6–10 |
Did not advance |
Cricket[]
Men's tournament[]
Group A | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pos | Team | P | W | L | NR | RR | Pts |
1 | Sri Lanka | 3 | 3 | 0 | 0 | 1.581 | 6 |
2 | Zimbabwe | 3 | 2 | 1 | 0 | 1.887 | 4 |
3 | Jamaica | 3 | 1 | 2 | 0 | −0.122 | 2 |
4 | Malaysia | 3 | 0 | 3 | 0 | −3.736 | 0 |
Qualified for the semifinals |
9 September
|
Malaysia
109 |
v
|
Sri Lanka
112/3 |
12 September
|
Zimbabwe
309/9 (50 overs) |
v
|
Malaysia
88/9 (35.5 overs) |
- Ranked 16th in final standings
Cycling[]
Road[]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
4:32:19 | 10 | ||
Murugayan Kumaresan | 4:40:55 | 30 | |
4:47:42 | 39 | ||
4:31:56 | |||
DNF | |||
4:47:42 | 40 | ||
58:58 | 24 | ||
57:36 | 20 | ||
DNF |
Track[]
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | 1/8 finals | 1/4 finals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) |
Rank | Opposition Time |
Opposition Time |
Opposition Time |
Rank | ||
Rosman Alwi | 11.017 65.400 |
12 Q | P Jacques (ENG) L |
Bye | 9th – 12th classification C Hoy (SCO) () () L |
11 | |
12.422 57.970 |
7 Q | N/A | T Dubnicoff () L, L |
5th – 8th classification F Ramage (NZL) M Szubrycht (ENG) () L |
6 |
- Pursuit
Athlete | Event | Qualification | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opposition Time |
Rank | Opposition Time |
Rank | ||
4:38.297 | 6 | Did not advance |
- Time trial
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
1:10.112 | 16 | ||
1:14.398 | 21 | ||
1:13.145 | 18 |
- Points race
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Murugayan Kumaresan | N/A | 1 | 12 | ||
N/A | 0 | 21 |
Diving[]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
197.94 | 14 Q | 165.96 | 15 | ||
274.14 | 10 Q | 285.45 | 10 | ||
216.60 | 12 Q | 224.88 | 12 | ||
201.63 | 7 Q | 517.47 | 11 | ||
168.33 | 13 Q | 464.16 | 12 | ||
Yeoh Ken Nee | 212.16 | 4 Q | 535.17 | 8 | |
168.00 | 7 Q | 379.71 | 8 | ||
Yeoh Ken Nee | 179.07 | 3 Q | 537.75 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
206.04 | 8 Q | 212.97 | 8 | ||
127.44 | 12 Q | 156.93 | 11 | ||
181.71 | 12 Q | 362.25 | 13 | ||
182.61 | 10 Q | 390.42 | 11 | ||
Leong Mun Yee | 157.59 | 6 Q | 353.37 | 10 | |
143.73 | 9 Q | 362.64 | 8 |
Gymnastics[]
Artistic[]
- Men
Athlete | Event | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F Rank |
PH Rank |
R Rank |
V Rank |
PB Rank |
HB Rank |
Total | Rank | ||
25.300 | |||||||||
30.200 | |||||||||
Q | Q | Q | 50.025 | Q | |||||
48.000 | Q | ||||||||
Q | 38.700 | ||||||||
147.075 | 5 | ||||||||
9.000 4 |
9.000 10 |
49.475 | 10 | ||||||
8.400 9 |
8.450 22 |
47.600 | 19 | ||||||
8.475 6 |
N/A | 8.475 | 6 | ||||||
N/A | 8.425 7 |
N/A | 8.425 | 7 | |||||
N/A | 8.375 6 |
N/A | 8.375 | 6 | |||||
N/A | 8.375 6 |
8.375 | 6 |
- Women
Athlete | Event | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F Rank |
V Rank |
UB Rank |
BB Rank |
Total | Rank | ||
Au Li Yen | 8.837 15 Q |
9.124 5 Q |
7.975 28 |
8.862 1 Q |
34.798 | 2 Q | |
8.037 31 |
8.468 23 |
8.587 15 |
7.375 13 |
32.467 | 10 | ||
8.250 30 |
8.318 29 |
8.212 21 |
8.487 4 |
33.267 | 6 Q | ||
N/A | 7.662 31 |
N/A | 7.662 | 32 | |||
8.850 14 |
7.912 35 |
N/A | 7.887 9 |
24.649 | 20 | ||
Au Li Yen |
25.937 | 25.910 | 24.774 | 25.236 | 101.857 | 7 | |
Au Li Yen | 8.137 19 |
8.668 11 |
8.487 13 |
8.160 19 |
33.452 | 17 | |
7.925 23 |
8.543 15 |
7.712 24 |
7.837 20 |
32.017 | 22 | ||
Au Li Yen | 8.050 6 |
N/A | 8.050 | 6 | |||
Au Li Yen | N/A | 9.056 5 |
N/A | 9.056 | 5 | ||
Au Li Yen | N/A | 8.662 6 |
8.662 | 6 |
Rhythmic[]
Athlete | Event | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope Rank |
Hoop Rank |
Clubs Rank |
Ribbon Rank |
Total | Rank | ||
9.262 4 Q |
N/A | 9.275 8 Q |
9.112 6 Q |
27.849 | 4 Q | ||
9.062 9 |
9.350 4 Q |
N/A | 8.900 10 |
27.312 | 10 | ||
N/A | 8.787 14 |
N/A | 8.787 | ||||
9.475 1 Q |
9.475 2 Q |
9.600 2 Q |
9.200 5 Q |
28.450 | 2 Q | ||
93.023 | |||||||
9.058 7 |
9.287 6 |
9.316 5 |
8.933 9 |
36.594 | 6 | ||
9.116 5 |
9.366 4 |
9.391 3 |
9.366 4 |
37.239 | 4 | ||
9.349 6 |
N/A | 9.349 | 6 | ||||
9.466 3 |
N/A | 9.466 | |||||
N/A | 9.366 6 |
N/A | 9.366 | 6 | |||
N/A | 9.524 2 |
N/A | 9.524 | ||||
N/A | 9.283 5 |
N/A | 9.283 | 5 | |||
N/A | 9.237 6 |
N/A | 9.237 | 6 | |||
N/A | 9.391 3 |
9.391 | |||||
N/A | 8.987 7 |
8.987 | 7 |
Hockey[]
Men's tournament[]
- Pool B
Team | Points | G | W | D | L | GF | GA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Malaysia | 8 | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 4 | +5 |
2. | England | 8 | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 6 | +3 |
3. | Canada | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 |
4. | Pakistan | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 11 | 11 | 0 |
5. | Kenya | 0 | 4 | 0 | 0 | 4 | 5 | 18 | –13 |
Qualified for the semifinals |
|
|
|
|
- Semifinal
|
- Gold medal match
|
- Ranked 2nd in final standings
Women's tournament[]
- Pool A
Team | Points | G | W | D | L | GF | GA | Diff | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Australia | 15 | 5 | 5 | 0 | 0 | 41 | 0 | +41 |
2. | India | 10 | 5 | 3 | 1 | 1 | 19 | 8 | +11 |
3. | Scotland | 10 | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 11 | 0 |
4. | Malaysia | 6 | 5 | 2 | 0 | 3 | 11 | 21 | −10 |
5. | Trinidad and Tobago | 3 | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 23 | −18 |
6. | Jamaica | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 26 | −24 |
Qualified for the semifinals |
|
|
|
|
|
- Ranked 7th in final standings
Lawn bowls[]
- Men
Athlete | Event | Group Stage | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Rank | ||
Syed Mohamad Syed Akil | (BOT) W 25–22 R J Brassey (NZL) L 18–25 W Wood (SCO) W 25–22 () W 25–23 J Price () W 25–15 () W 25–15 D Calitz () L 14–25 () W 25–20 G Baker () ??? K Jones () ??? |
Did not advance | |||
Mohamed Aziz Maswadi Mohamed Tazman Tahir |
(SAM) W 27–18 (NAM) W 29–10 (ZAM) ??? (CAN) W 33–9 (PNG) W 18–16 |
2 | Did not advance | ||
(CAN) T 21–21 (WAL) L 18–21 (NFI) W 18–15 (BRU) W 27–13 |
Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Group Stage | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Rank | ||
Saedah Abdul Rahim | (BOT) W 25–14 R Dunn (AUS) L 19–25 J Wason () W 25–13 () W 25–19 () W 25–13 T Harry () W 25–11 () W 25–9 Jean Baker (ENG) ??? |
1 Q | Gold medal match () L 14–25 |
||
Bah Chu Mei |
(FIJ) W 18–17 (NFI) W 23–16 New Zealand (NZL) W 24–22 Scotland (SCO) L 14–24 (KEN) W 25–14 (WAL) L 14–17 (ZAM) L 19–20 (NIR) L 14–26 |
Did not advance | |||
Haslah Hassan Nor Hashimah Ismail Siti Zalina Ahmad |
(WAL) L 13–19 New Zealand (NZL) W 20–16 (RSA) W 21–19 (PNG) L 16–19 (SWZ) W 18–16 (COK) W 28-13 |
2 | Did not advance |
Netball[]
Women's tournament[]
- Group A
Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australia | 5 | 3 | 0 | 0 | 377 | 145 | +232 |
England | 5 | 3 | 0 | 0 | 257 | 197 | +60 |
Jamaica | 5 | 2 | 0 | 1 | 317 | 223 | +94 |
Barbados | 5 | 1 | 0 | 2 | 219 | 267 | -48 |
Canada | 5 | 0 | 0 | 3 | 195 | 296 | -101 |
Malaysia | 5 | 0 | 0 | 3 | 120 | 348 | -228 |
Qualified for the semifinals |
14 September 1998 | Australia | 85 – 17 | Malaysia | , Bukit Kiara |
15 September 1998 | Barbados | 58 – 30 | Malaysia | , Bukit Kiara |
16 September 1998 | Jamaica | 83 – 26 | Malaysia | , Bukit Kiara |
17 September 1998 | England | 63 – 19 | Malaysia | , Bukit Kiara |
18 September 1998 | Canada | 58 – 28 | Malaysia | , Bukit Kiara |
Rugby sevens[]
Men's tournament[]
Malaysia has qualified a rugby sevens team.
- Pool D
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
New Zealand | 2 | 2 | 0 | 0 | 133 | 0 | +133 | 6 |
Malaysia | 2 | 1 | 0 | 1 | 35 | 79 | -44 | 3 |
Sri Lanka | 2 | 0 | 0 | 1 | 26 | 115 | -89 | 0 |
- Plate
- Pool B
Team | Pld | W | D | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fiji | 2 | 2 | 0 | 0 | 134 | 5 | +129 | 6 |
Malaysia | 2 | 1 | 0 | 1 | 24 | 68 | -44 | 3 |
Kenya | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 | 90 | -85 | 0 |
Shooting[]
- Men
- Pistol/Small bore
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
566 | 8 Q | 655.0 | 8 | ||
558 | 23 | Did not advance | |||
Hasli Izwan Amir Hasan | 572 | 5 Q | 668 | 4 | |
562 | 12 | Did not advance | |||
Hasli Izwan Amir Hasan |
N/A | 1099 | 7 | ||
N/A | 559 | 19 | |||
N/A | 562 | 16 | |||
N/A | 1135 | 5 | |||
539 | 9 | Did not advance | |||
519 | 19 | Did not advance | |||
N/A | 1043 | 11 | |||
583 | 3 Q | 683.2 | 4 | ||
583 | 4 Q | 687.2 | |||
N/A | 1167 | ||||
574 | 32 | Did not advance | |||
585 | 18 | Did not advance | |||
N/A | 1162 | 10 | |||
1110 | 16 | Did not advance | |||
1130 | 8 Q | 1224.5 | 6 | ||
N/A | 2241 | 6 |
- Shotgun
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
73 | 38 | Did not advance | |||
105 | 26 | Did not advance | |||
N/A | 143 | 18 | |||
108 | 22 | Did not advance | |||
Ricky Teh Chee Fei | 105 | 27 | Did not advance | ||
Ricky Teh Chee Fei |
N/A | 173 | 10 |
- Full bore
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Total score | Rank | Total score | Rank | ||
289 | 21 Q | 400 | |||
292 | 8 Q | 394 | 14 | ||
N/A | 295 | 6 |
- Women
- Pistol/Small bore
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
369 | 10 | Did not advance | |||
363 | 17 | Did not advance | |||
N/A | 743 | ||||
Bibiana Ng Pei Chin | 286 | 14 Q | 672.1 | ||
322 | 13 | Did not advance | |||
Bibiana Ng Pei Chin |
N/A | 1116 | |||
390 | 5 Q | 384 | 10 | ||
393 | 1 Q | 494.8 GR | |||
Roslina Bakar | – | DNF | Did not advance | ||
Roslina Bakar |
N/A | 761 | 6 | ||
Roslina Bakar | – | DNF | Did not advance | ||
577 | 15 | Did not advance | |||
Roslina Bakar |
N/A | 1158 | 10 | ||
Roslina Bakar | 574 GR | 1 Q | 666.3 | ||
554 | 11 | Did not advance | |||
Roslina Bakar |
N/A | 1107 | 6 |
Squash[]
- Individual
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
(15) | () W 9–0, 9–2, 9–2 |
() W 9–3, 9–3, 2–9, 5–9, 9–5 |
A Gough () L 6–9, 1–9, 9–3, 7–9 |
Did not advance | ||||
() W 9–2, 9–2, 9–3 |
S Parke (ENG) L 0–9, 4–9, 9–4, 0–9 |
Did not advance | ||||||
Mohd Azlan Iskandar | () W 9–4, 9–2, 9–0 |
() L 0–9, 0–9, 1–9 |
Did not advance | |||||
Ong Beng Hee | () W 9–1, 9–4, 9–2 |
G Ryding () L 9–10, 2–9, 1–9 |
Did not advance | |||||
Leong Siu Lynn | N/A | M Perry () W 9–0, 5–9, 7–9, 9–5, 9–5 |
C Owens (AUS) L 2–9, 2–9, 4–9 |
Did not advance | ||||
Nicol David | N/A | M Jans () W 9–3, 9–2, 5–9, 9–5 |
L Charman (ENG) L 6–9, 6–9, 0–9 |
Did not advance | ||||
Sandra Wu | N/A | S MacFie (SCO) L 6–9, 1–9, 2–9 |
Did not advance | |||||
Sharon Wee | N/A | N Grainger () L 0–9, 4–9, 0–9 |
Did not advance |
- Doubles
Athletes | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | ||||
& () W 7–15, 15–10, 15–9 |
& () W W/O |
& (BOT) W 15–7, 15–10 |
N/A | 1 Q | C Walker & M Cairns (ENG) L 7–15, 10–15 |
Did not advance | |||||
Ong Beng Hee Mohd Azlan Iskandar |
A Gough & D Evans () L 12–15, 9–15 |
M Zaman & () W 15–11, 17–14 |
& () W 15–6, 15–8 |
N/A | 2 | Did not advance | |||||
Leong Siu Lynn Nicol David |
S Wright & C Jackman (ENG) W 8–15, 3–15 |
Mah L L & () W 13–15, 15–11, 15–12 |
N/A | 2 Q | S Fitz-Gerald & C Owens (AUS) L 9–15, 10–15 |
Did not advance | |||||
Sharon Wee |
L Charman & J Martin (ENG) L 7–15, 9–15 |
R Cooper & Rachael Grinham (AUS) L 3–15, 10–15 |
& () W 15–7, 15–12 |
N/A | 3 | Did not advance | |||||
Sandra Wu |
S Parke & S Horner (ENG) L 15–12, 12–15, 10–15 |
G Wilson & S Cook (NZL) L 10–15, 8–15 |
& (NZL) L 13–15, 15–6, 10–15 |
& () W 15–7, 15–9 |
4 | Did not advance |
Swimming[]
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Dieung Manggang | 4:01.22 | 10 | N/A | Did not advance | |||
Alex Lim | 57.29 | 10 | N/A | Did not advance | |||
Alex Lim | Q | N/A | 2:02.52 | 7 | |||
Elvin Chia | Q | N/A | 1:03.42 | 7 | |||
Elvin Chia | Q | N/A | 2:18.77 | 8 | |||
Alex Lim | 56.30 | 8 Q | 56.26 | 13 | Did not advance | ||
Anthony Ang | Q | 55.90 | 12 | Did not advance | |||
Anthony Ang | 2:03.07 | 11 | N/A | Did not advance | |||
Wan Azlan Abdullah | 2:10.99 | 15 Q | 2:09.88 | 15 | Did not advance | ||
Wan Azlan Abdullah | 4:34.74 | 10 Q | 4:37.54 | 10 | Did not advance | ||
Alex Lim Allen Ong Anthony Ang Elvin Chia |
N/A | 3:32.27 | 6 | ||||
Alex Lim Dieung Manggang Elvin Chia Wan Azlan Abdullah |
N/A | 7:46.40 | 5 | ||||
Alex Lim Dieung Manggang Elvin Chia Wan Azlan Abdullah |
3:50.47 | 6 Q | N/A | 3:48.26 | 5 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
27.81 | 23 | Did not advance | |||||
2:09.20 | 11 Q | 2:08.35 | 14 | Did not advance | |||
4:28.88 | 10 | N/A | Did not advance | ||||
2:32.75 | 19 | N/A | Did not advance | ||||
Tay Li Leng | 1:13.15 | 9 | N/A | Did not advance | |||
Tay Li Leng | 2:42.19 | 12 Q | 2:41.85 | 13 | Did not advance | ||
Sia Wai Yen | 2:22.25 | 12 Q | 2:21.48 | 14 | Did not advance | ||
Sia Wai Yen | 2:23.63 | 12 | N/A | Did not advance | |||
Sia Wai Yen | 4:57.24 | 9 | N/A | Did not advance | |||
Sia Wai Yen |
N/A | 4:07.47 | 8 | ||||
Sia Wai Yen |
N/A | 8:58.14 | 5 | ||||
Tay Li Leng |
N/A | 4:29.87 | 7 |
Synchronized swimming[]
Athlete | Event | Technical routine | Free routine | Total points | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||||
28.233 | 5 | 53.994 | 4 | 82.227 | 5 | ||
81.277 | 4 |
Ten-pin bowling[]
Athlete | Event | Total points | Rank |
---|---|---|---|
5806 | 4 | ||
6046 | |||
5920 | |||
Shalin Zulkifli | 5704 | 6 | |
3552 | |||
Shalin Zulkifli |
3548 | ||
3482 | 4 | ||
Shalin Zulkifli |
3198 | 13 |
Weightlifting[]
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
105 | 135 | 240 | |||||
127.5 | 167.5 | 295 | |||||
132.5 | 7 | 165 | 7 | 297.5 | 7 | ||
122.5 | 11 | 160 | 11 | 282.5 | 10 |
References[]
Categories:
- Malaysia at the Commonwealth Games
- Nations at the 1998 Commonwealth Games
- 1998 in Malaysian sport