Olympics on CBC commentators
Hosts[]
Year | Prime-Time Host | Daytime Host(s) | Late-Night Host(s) | Cable Host(s) |
---|---|---|---|---|
1960 Summer | Doug Smith | |||
1964 Summer | Ted Reynolds | |||
1968 Summer | Lloyd Robertson | |||
1972 Summer | ||||
1976 Summer | Lloyd Robertson Ernie Afaganis | |||
1984 Summer | Brian Williams | John Wells | ||
1988 Summer | Ron MacLean | Terry Leibel | ||
1992 Winter | ||||
1992 Summer | ||||
1996 Summer | ||||
1998 Winter | Dave Randorf (on TSN) | |||
2000 Summer | ||||
2002 Winter | ||||
2004 Summer | ||||
2006 Winter | ||||
2008 Summer | Ron MacLean | Scott Russell Diana Swain |
Ian Hanomansing | |
2014 Winter | Scott Russell Diana Swain David Amber |
Andrew Chang Andi Petrillo | ||
2016 Summer | Scott Russell | Ron MacLean Andi Petrillo David Amber |
Scott Russell | |
2018 Winter | Andi Petrillo Alexandre Despatie |
Craig McMorris Kelly VanderBeek | ||
2020 Summer | Andi Petrillo (Morning) Perdita Felicien Andrew Chang |
Alexandre Despatie Heather Hiscox | ||
2022 Winter | Harnarayan Singh, P. J. Stock, (CBC/TSN/SNET (Hockey Show)) |
Additional notes[]
- Ron MacLean was the main sportscaster and host for the Beijing 2008 Summer Olympics until the death of his mother; Scott Russell assumed the post.[1]
By event[]
Winter Olympics[]
1992[]
Sport | Play-by-play | Colour commentator |
---|---|---|
Alpine skiing | ||
Biathlon | ||
Cross country skiing | ||
Figure skating | Chris Cuthbert | Paul Martini and Barbara Underhill |
Men's hockey | Don Wittman | Jim Peplinski |
Ski jumping | ||
Speed skating | Steve Armitage |
1998[]
Sport | Play-by-play | Colour commentator |
---|---|---|
Alpine skiing | Scott Oake | |
Biathlon | Scott Russell | |
Cross country skiing | ||
Curling | Don Wittman | Don Duguid |
Figure skating | Chris Cuthbert | Paul Martini and Sandra Bezic |
Men's hockey | Bob Cole Mark Lee |
Harry Neale John Garrett |
Women's hockey | Mark Lee | |
Ski jumping | Brenda Irving | Ron Richards |
Speed skating | Steve Armitage | |
Luge | Chris Wightman |
2002[]
Sport | Play-by-play | Colour commentator |
---|---|---|
Alpine skiing | Scott Oake | Kerrin Lee-Gartner |
Bobsleigh Skeleton |
David MacEachern | |
Cross country skiing Biathlon |
Scott Russell | |
Curling | Don Wittman | Mike Harris and Joan McCusker |
Figure skating | Chris Cuthbert | Paul Martini and Barbara Underhill |
Freestyle skiing | Vic Rauter | |
Men's hockey | Bob Cole Chris Cuthbert Mark Lee |
Harry Neale Greg Millen |
Women's hockey | Mark Lee | |
Luge | Chris Wightman | |
Ski jumping | Ron Richards | |
Snowboarding | Brenda Irving | |
Speed skating | Steve Armitage | Neal Marshall |
2006[]
Sport | Play-by-play | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Alpine skiing | Scott Oake | Kerrin Lee-Gartner | Mark Kelley |
Biathlon | Scott Russell | ||
Bobsleigh Skeleton |
Dave MacEachern | ||
Cross country skiing | Scott Russell | Mark Kelley | |
Curling | Don Wittman | Mike Harris and Joan McCusker | Bruce Rainnie (semis & finals) |
Figure skating | Mark Lee | Paul Martini and Barbara Underhill | |
Freestyle skiing | Brenda Irving | Veronica Brenner | Mark Kelley |
Men's hockey | Bob Cole Jim Hughson |
Harry Neale Greg Millen |
Elliotte Friedman |
Women's hockey | Bruce Rainnie | Elliotte Friedman | |
Luge | Mark Connolly | Chris Wightman | |
Short track | Steve Armitage | Catriona Le May Doan | |
Ski jumping | Scott Russell | ||
Snowboarding | Brenda Irving | Mark Kelley | |
Speed skating | Steve Armitage | Catriona Le May Doan |
2014[2][]
Sport | Play-by-play | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Alpine skiing | Scott Oake | Kerrin Lee-Gartner | |
Biathon | Beckie Scott | ||
Bobsleigh Skeleton |
Helen Upperton | ||
Cross country skiing | Karin Larsen | ||
Curling | Bruce Rainnie | Mike Harris and Joan McCusker | Colleen Jones |
Figure skating | Brenda Irving | Kurt Browning and | |
Freestyle skiing | Mitch Peacock | Jeff Bean Jennifer Heil (moguls) |
|
Men's hockey | Jim Hughson | Craig Simpson and Glenn Healy | Elliotte Friedman |
Women's hockey | Mark Lee | Cassie Campbell-Pascall | Jennifer Botterill |
Luge | Mark Connolly | Jeff Christie | |
Short track | Steve Armitage | Kristina Groves | |
Ski jumping | Scott Oake | ||
Snowboarding | Craig McMorris | ||
Speed skating | Steve Armitage | Kristina Groves |
2018[3][]
Sport | Play-by-play announcer | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Alpine skiing | Todd Brooker Kerrin Lee-Gartner |
Brian Stemmle | |
Biathlon | Justin Wadsworth | ||
Bobsleigh | Helen Upperton | Karina LeBlanc | |
Skeleton | Jon Montgomery | ||
Cross country skiing | Beckie Scott and Justin Wadsworth | ||
Curling | Bruce Rainnie | Mike Harris and Joan McCusker | Colleen Jones |
Figure skating | Brenda Irving | Kurt Browning and | Paul Martini |
Freestyle skiing | (slopestyle) Deidra Dionne (aerials) Jennifer Heil (moguls) Ashleigh McIvor (ski cross) TJ Schiller (halfpipe) |
||
Men's hockey | Chris Cuthbert | Ray Ferraro Craig Button P.J. Stock Alexei Yashin |
and Cheryl Pounder |
Women's hockey | Mark Lee | Cassie Campbell-Pascall | and Cheryl Pounder |
Luge | Mark Connolly | Jeff Christie | Karina LeBlanc |
Short track | Mitch Peacock | Michael Gilday | |
Ski jumping | |||
Snowboarding | |
||
Speed skating | Steve Armitage | Kristina Groves |
2022[4][]
Sport | Play-by-play announcer | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Alpine skiing | Brian Stemmle | Kelly VanderBeek | |
Biathlon | Karin Larsen | Roddy Ward | |
Bobsleigh | Mark Lee | Helen Upperton | |
Luge | Arianne Jones | ||
Skeleton | |||
Cross-country skiing | Beckie Scott | ||
Curling | Bruce Rainnie | Mike Harris and Joanne Courtney | Colleen Jones |
Figure skating | Brenda Irving | Kurt Browning Kaetlyn Osmond Meagan Duhamel Tessa Virtue Scott Moir |
Elladj Baldé |
Freestyle skiing | (Aerials) (Big Air, Moguls, Halfpipe) (Slopestyle) (Ski cross) |
Deidra Dionne (Aerials) (Moguls and Halfpipe) Alex Beaulieu-Marchand (Big Air and Slopestyle) Kelsey Serwa (Ski cross) |
|
Men's Hockey | Chris Cuthbert | Mike Johnson | James Duthie (host) |
Women's Hockey | Bryan Mudryk | Cheryl Pounder | Kate Beirness (host) |
Luge | Mark Lee | Arianne Jones | |
Nordic combined | |||
Ski jumping | |||
Snowboarding | (Big Air, Halfpipe, Slopestyle) (PGS and SBX) |
Craig McMorris (Big Air, Halfpipe, Slopestyle) (PGS and SBX) |
(Halfpipe and Slopestyle) |
Speed skating | Steve Armitage | Kristina Groves | Anastasia Bucsis |
Short track speed skating | Mitch Peacock | Michael Gilday | Roseline Filion |
Summer Olympics[]
1976[]
Sport | Play-by-play |
---|---|
Basketball | |
Boxing | |
Cycling | |
Canoeing | |
Diving | Irene MacDonald |
Gymnastics | |
Rowing | |
Swimming | |
Track and field | |
Volleyball | Vic Lindal |
Equestrian | |
Field Hockey | |
Soccer | Graham Leggat |
Weightlifting | |
Wrestling | Brian Williams |
1984[]
Sport | Play-by-play | Colour commentator |
---|---|---|
Basketball | Brian Heaney | |
Boxing | Vic Rauter | |
Cycling | Gordon Singleton | |
Canoeing | John Wood | |
Diving | Irene MacDonald | |
Gymnastics | Ernie Afaganis | Keith Russell |
Rowing | ||
Swimming | Ted Reynolds | Byron MacDonald |
Tennis | ||
Track and field | Don Wittman | Geoff Gowan |
Volleyball | Vic Lindal | |
Equestrian | Terry Leibel | |
Field Hockey | ||
Graham Leggat | ||
Weightlifting | Aldo Roy | |
Wrestling | Ole Sorensen |
1988[]
Sport | Play-by-play |
---|---|
Baseball (demonstration sport) | |
Basketball | Ron Lancaster |
Boxing | |
Canoeing | |
Diving | Irene MacDonald |
Gymnastics | Elfi Schlegel |
Rowing | |
Swimming | Steve Armitage |
Synchronized swimming | Chris Cuthbert |
Tennis | |
Track and field | Don Wittman |
Volleyball | Vic Lindal |
2008[5][]
Sport | Play-by-Play | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Athletics | Mark Lee Elliotte Friedman |
Michael Smith David Moorcroft |
Scott Oake |
Synchronized Swimming | Karin Larsen | ||
Swimming | Steve Armitage | Scott Oake | |
Diving | Anne Montminy | ||
Basketball | Paul Romanuk | ||
Baseball | Jim Van Horne | Warren Sawkiw | |
Softball | Hayley Wickenheiser | ||
Football | Jason DeVos | ||
Weightlifting | Aldo Roy | ||
Gymnastics | Brenda Irving | ||
Rowing | Barney Williams | ||
Canoeing (flatwater) |
Scott Logan | ||
Canoeing (slalom) |
|||
Volleyball | Erminia Russo |
||
Boxing | Vic Rauter | Russ Anber | |
Cycling | Clara Hughes (Track, Road Mountain) Kevin O'Brien (BMX) |
||
Water Polo | |
||
Field Hockey | Hari Kant | ||
Tennis | Karin Larsen | ||
Triathlon | |||
Wrestling | Chris Wilson | ||
Sailing | |||
Equestrian | Beth Underhill (Show Jumping) (Dressage) |
||
Judo | Jeff Marek | ||
Taekwondo |
2016[6][]
Sport | Play-by-Play Announcer | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Athletics | Mark Lee | Michael Smith and David Moorcroft | Scott Oake |
Basketball | Matt Devlin (Men) Bruce Rainnie (Women) |
Jack Armstrong (Men) (Women) | |
Beach Volleyball | Mark Heese | ||
Cycling | Mark Connolly (Track) Mitch Peacock (BMX) (Mountain Biking) |
(Track) Kevin O'Brien (BMX) Lesley Tomlinson (Mountain Biking) | |
Canoeing | Karen Furneaux | ||
Diving | Elliotte Friedman Mark Lee (Synchronized Diving) |
Blythe Hartley | Andrew Chang David Amber |
Equestrian | Bruce Rainnie | Ian Allison | |
Football | Clare Rustad | ||
Gymnastics | Brenda Irving | Kyle Shewfelt | Andrew Chang |
Rowing | Barney Williams | Karin Larsen | |
Rugby sevens | Mitch Peacock | Andrea Burk | |
Swimming | Elliotte Friedman | Andrew Chang David Amber | |
Tennis | Rob Faulds | Robert Bettauer | |
Triathlon | Brenda Irving | ||
Volleyball | and Paul Duerden |
2020[7][]
Sport | Play-by-play announcers | Colour commentator | Reporter |
---|---|---|---|
Athletics | Mark Lee | Michael Smith and David Moorcroft | Devin Heroux Rob Snoek |
Basketball | Dan Shulman | Meghan McPeak | |
(3x3) | Michael Linklater (3x3) | ||
Beach Volleyball | Mark Heese | ||
Canoeing | (Slalom) Steve Armitage (Sprint) |
(Slalom) Karen Furneaux (Sprint) | |
Cycling | Lesley Tomlinson (Road & Mountain Bike) (Road & Track) | ||
Diving | Mitch Peacock | Blythe Hartley | |
Equestrian | Bruce Rainnie | ||
Field Hockey | Scott Sandison | ||
Football | Clare Rustad | ||
Golf | |||
Gymnastics (Artistic & Trampoline) | Brenda Irving | Kyle Shewfelt | |
Judo | Karin Larsen | ||
Karate | TBC | ||
Marathons | Scott Russell | Krista DuChene | |
Marathon Swimming | Lisa Bentley | ||
Race Walks | TBC | ||
Rowing | Steve Armitage | Adam Kreek | |
Rugby Sevens | Andrea Burk and Phil Mackenzie | ||
Softball | Alison Bradley | ||
Sport Climbing | Brenda Irving | ||
Swimming | Byron MacDonald | Summer Mortimer | |
Tennis | Bruce Rainnie | Robert Bettauer | |
Triathlon | |||
Volleyball | Paul Duerden | ||
Water Polo | |||
Wrestling | Karin Larsen | Carol Huynh |
References[]
- ^ olympics-ron-maclean
- ^ http://www.vancitybuzz.com/2013/10/cbc-unveils-broadcast-coverage-of-sochi-2014-olympic-games/ CBC unveils broadcast coverage of Sochi 2014 Olympic Games
- ^ "CBC ANNOUNCES ALL-STAR ROSTER OF EXPERT COMMENTATORS AND ANALYSTS FOR ITS COVERAGE OF THE RIO 2016 OLYMPIC GAMES". The Sport Information Resource Centre. Retrieved 2021-08-16.
- ^ "CBC'S OLYMPIC WINTER GAMES BEIJING 2022 BROADCAST TEAM". CBC Media Centre. January 11, 2022. Retrieved January 11, 2022.
{{cite web}}
: CS1 maint: url-status (link) - ^ "CBC announces complete HD Olympic coverage". CBC Sports. July 15, 2008. Retrieved February 9, 2016.
{{cite web}}
: CS1 maint: url-status (link) - ^ "CBC ANNOUNCES ALL-STAR ROSTER OF EXPERT COMMENTATORS AND ANALYSTS FOR ITS COVERAGE OF THE RIO 2016 OLYMPIC GAMES". The Sport Information Resource Centre. Retrieved 2021-08-16.
- ^ "CBC'S TOKYO 2020 BROADCAST TEAM - CBC Media Centre". Retrieved 2021-04-15.
Categories:
- CBC Sports
- Lists of Olympic broadcasters
- Olympics on Canadian television