Romania at the 2011 Summer Universiade
Romania at the 2011 Summer Universiade | |
---|---|
IOC code | ROU |
in Shenzhen | |
Competitors | 60 in 9 sports |
Medals |
|
Summer Universiade appearances | |
Romania competed at the 2011 Summer Universiade in Shenzhen, China.
Medalists[]
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Flavius Koczi | Artistic Gymnastics | |
Gold | Flavius Koczi | Artistic Gymnastics | |
Gold | Romania | Aerobic Gymnastics | |
Silver | Bianca Pascu | Fencing | |
Silver | Norbert Trandafir | Swimming | |
Silver | Marius Berbecar | Artistic Gymnastics | |
Silver | Tudorel Valentin Mavrodineanu Mircea Zamfir |
Aerobic gymnastics | |
Bronze | Bianca Perie | Athletics | |
Bronze | Valentin Radu | Judo | |
Bronze | Cristian Bataga Marius Berbecar Ovidiu Buidoso Vlad Cotuna Flavius Koczi |
Artistic Gymnastics | |
Bronze | Judo | ||
Bronze | Flavius Koczi | Artistic Gymnastics | |
Bronze | Elisabeta Samara |
Table tennis | Women's team |
Bronze | Cristina Ioana Bujin | Athletics | Women's triple jump |
Bronze | Tudorel Valentin Mavrodineanu Mircea Zamfir |
Aerobic Gymnastics | |
Bronze | Mircea Zamfir |
Aerobic Gymnastics |
Athletics[]
Men[]
Event | Athletes | Qualifying | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
400 m hurdles | 52.42 | 27 | Did not advance | ||||
3000 m steplechase | 9:00.78 | 13 | Did not advance | ||||
High Jump | Mihai Donisan | 2.15 | 14 | Did not advance | |||
Mihai Liviu Grasu | 56.61 | 12 q | 56.28 | 12 |
Women[]
Event | Athletes | Qualifying 1 | Qualifying 2 | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
100 m | Andreea Ogrezeanu | 11.80 | 14 Q | 11.74 | 13 q | 11.61 | 9 Q | 11.49 | 6 |
200 m | Andreea Ogrezeanu | 24.86 | 30 Q | 25.62 | 31 | Did not advance | |||
5000 m | Roxana Elisabeta Birca | 16:06.44 | 3 Q | 16:11.94 | 8 | ||||
Half Marathon | 1:22:57 | 14 | |||||||
Long Jump | Cornelia Deiac | 6.29 | 7 Q | 6.45 | 4 | ||||
Bianca Florentina Perie | 65.38 | 9 Q | 71.18 | Bronze | |||||
Triple Jump | Carmen Cristina Toma | 13.36 | 12 q | 13.82 | 7 | ||||
Cristina Ioana Bujin | 14.30 | 1 Q | 14.21 | Bronze | |||||
53.55 | 7 |
Basketball[]
Romania has qualified a men's team.[1]
Fencing[]
Men[]
Athlete | Event | Round of 128 | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Bronze Medal Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Bye | Fabian Kauter L 11-15 |
Did not advance | 56 |
Women[]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Bronze Medal Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score | |||
Bianca Pascu | Bye | W 15-13 |
W 15-10 |
W 15-11 |
Au Yeung Wai Sum W 15-12 |
Olha Kharlan L 9-15 |
Silver | |
Mihaela Bulică | Bye | W 15-11 |
Rossella Gregorio W 15-4 |
Au Yeung Wai Sum L 13-15 |
Did not advance | 7 | ||
Bye | W 15-13 |
Olena Khomrova L 12-15 |
Did not advance | 14 | ||||
Simona Deac | Bye | W 15-6 |
Olena Kryvytska L 8-15 |
Did not advance | 10 |
Judo[]
Men[]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage Round 1 |
Repechage Round 2 |
Final of Repechage | Bronze Medal Contest | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Valentin Radu | Bye | Ramin Gurbanov W 013-001 |
Alexandre Iddir W 102-001 |
Sherali Juraev L 001-000 |
Bye | W 011-001 |
Did not advance | Bronze |
Women[]
Swimming[]
Men[]
Athlete | Events | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Alexandru Coci | Did not advance | ||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Norbert Trandafir | Did not advance | ||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Norbert Trandafir Alexandru Coci |
Did not advance | ||||
Alexandru Coci Norbert Trandafir |
Did not advance |
Women[]
Athlete | Events | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Did not advance | |||||
Did not advance | |||||
Table tennis[]
Women[]
- Team
Athlete | Event | Round Robin (Group C) | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | Match 3 | Match 4 | |||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Elisabeta Samara |
Team | Macau W 3–0 |
Sri Lanka W 3–0 |
Japan L 2–3 |
Ukraine W 3–1 |
United States W 3–0 |
South Korea W 3–1 |
China L 0-3 |
Did not advance | Bronze |
- Singles
Athlete | Event | Round Robin | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | |||||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Singles | W 3-0 |
W 3-0 |
L 0-4 |
Did not advance | ||||||
Singles | W 3-2 |
W 3-0 |
W 4-0 |
Fan Ying L 0-4 |
Did not advance | |||||
Elisabeta Samara | Singles | Bye | W 4-0 |
W 4-3 |
Cheng Iching L 3-4 |
Did not advance |
- Doubles
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Elisabeta Samara |
Bye | W 3-0 |
Hana Matelova W 3-0 |
L 2-4 |
Did not advance |
Men[]
- Singles
Athlete | Event | Round Robin | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | |||||||||
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Singles | W 3-0 |
W 3-1 |
W 4-2 |
Yan An L 1-4 |
Did not advance | |||||
Singles | W 3-0 |
W 3-0 |
W 4-0 |
Kenji Matsudaira L 1-4 |
Did not advance |
- Doubles
Mixed Doubles[]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Bye | W 3-0 |
L 0-3 |
Did not advance | |||||
Elisabeta Samara |
Bye | W 3-0 |
Cheng Iching L 0-3 |
Did not advance |
Weightlifting[]
Men[]
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Result | Result | ||||
References[]
- ^ "Basketball". Archived from the original on 2012-09-11.
Categories:
- 2011 in Romanian sport
- Nations at the 2011 Summer Universiade
- Romania at the Summer Universiade