Spanish basketball clubs in international competitions
Spanish basketball clubs in European and worldwide competitions is a compilation of the results of clubs from Spain's national top-tier level men's professional basketball league, the Liga ACB, in official international competitions.
Appearances in European finals[]
Season | Champion | Result | Runner-up | Date | Venue | |
---|---|---|---|---|---|---|
FIBA European Champions Cup & EuroLeague (1st tier) | ||||||
1961–62 | Dinamo Tbilisi | 90–83 | Real Madrid | 29/06/1962 | Patinoire des Vernets, Geneva | |
1962–63 | CSKA Moscow | 259–240 (three-leg) | Real Madrid | 23/07, 31/07 & 01/08/1963 | Frontón Vista Alegre, Madrid | Lenin Palace of Sports, Moscow |
1963–64 | Real Madrid | 183–174 (two-leg) | Spartak ZJŠ Brno | 29/04 & 10/05/1964 | Brno Ice Rink | Frontón Vista Alegre, Madrid |
1964–65 | Real Madrid | 157–150 (two-leg) | CSKA Moscow | 08/04 & 13/04/1965 | Lenin Palace of Sports, Moscow | Frontón Vista Alegre, Madrid |
1966–67 | Real Madrid | 91–83 | Simmenthal Milano | 01/04/1967 | Sports City of Real Madrid Pavilion, Madrid | |
1967–68 | Real Madrid | 98–95 | Spartak ZJŠ Brno | 11/04/1968 | Palais des Sports de Gerland, Lyon | |
1968–69 | CSKA Moscow | 103–99 | Real Madrid | 24/04/1969 | Palau dels Esports, Barcelona | |
1973–74 | Real Madrid | 84–82 | Ignis Varese | 03/04/1974 | Palais des Sports de Beaulieu, Nantes | |
1974–75 | Ignis Varese | 79–66 | Real Madrid | 10/04/1975 | Arena Deurne, Antwerp | |
1975–76 | Mobilgirgi Varese | 81–74 | Real Madrid | 01/04/1976 | Patinoire des Vernets, Geneva | |
1977–78 | Real Madrid | 75–67 | Mobilgirgi Varese | 06/04/1978 | Olympiahalle, Munich | |
1979–80 | Real Madrid | 89–85 | Maccabi Tel Aviv | 27/03/1980 | Deutschlandhalle, West Berlin | |
1983–84 | Banco Roma | 79–73 | FC Barcelona | 29/03/1984 | Patinoire des Vernets, Geneva | |
1984–85 | Cibona | 87–78 | Real Madrid | 03/04/1985 | Peace and Friendship Stadium, Piraeus | |
1989–90 | Jugoplastika | 72–67 | FC Barcelona Banca Catalana | 19/04/1990 | Pabellón Príncipe Felipe, Zaragoza | |
1990–91 | POP 84 | 70–65 | FC Barcelona Banca Catalana | 18/04/1991 | Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris | |
1991–92 | Partizan | 71–70 | Montigalà Joventut | 16/04/1992 | Abdi İpekçi Arena, Istanbul | |
1993–94 | 7up Joventut | 59–57 | Olympiacos | 21/04/1994 | Yad Eliyahu Arena, Tel Aviv | |
1994–95 | Real Madrid Teka | 73–61 | Olympiacos | 13/04/1995 | Pabellón Príncipe Felipe, Zaragoza | |
1995–96 | Panathinaikos | 67–66 | FC Barcelona Banca Catalana | 11/04/1996 | Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris | |
1996–97 | Olympiacos | 73–58 | FC Barcelona Banca Catalana | 24/04/1997 | Palaeur, Rome | |
2000–01 | Kinder Bologna | 3 – 2 Play-off | Tau Cerámica | 17/04 to 10/05/2001 | PalaMalaguti, Casalecchio di Reno | Pabellón Araba, Vitoria-Gasteiz |
2002–03 | FC Barcelona | 76–65 | Benetton Treviso | 11/05/2003 | Palau Sant Jordi, Barcelona | |
2004–05 | Maccabi Tel Aviv | 90–78 | Tau Cerámica | 08/05/2005 | Olimpiisky Arena, Moscow | |
2009–10 | Regal FC Barcelona | 86–68 | Olympiacos | 09/05/2010 | Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris | |
2012–13 | Olympiacos | 100–88 | Real Madrid | 12/05/2013 | The O2 Arena, London | |
2013–14 | Maccabi Tel Aviv | 98–86 | Real Madrid | 18/05/2014 | Mediolanum Forum, Milan | |
2014–15 | Real Madrid | 78–59 | Olympiacos | 17/05/2015 | Barclaycard Center, Madrid | |
2017–18 | Real Madrid | 85–80 | Fenerbahçe Doğuş | 20/05/2018 | Štark Arena, Belgrade | |
Anadolu Efes | 86–81 | FC Barcelona | 30/05/2021 | Lanxess Arena, Cologne | ||
FIBA Saporta Cup (2nd tier) | ||||||
1980–81 | Squibb Cantù | 86–82 | FC Barcelona | 18/03/1981 | Palaeur, Rome | |
1981–82 | Cibona | 96–95 | Real Madrid | 16/03/1982 | Salle Henri Simonet, Brussels | |
1983–84 | Real Madrid | 82–81 | Simac Milano | 14/03/1983 | Stedelijk Sportcentrum, Ostend | |
1984–85 | FC Barcelona | 77–73 | Žalgiris | 19/03/1985 | Palais des Sports, Grenoble | |
1985–86 | FC Barcelona | 101–86 | Scavolini Pesaro | 18/03/1986 | PalaMaggiò, Caserta | |
1987–88 | Limoges CSP | 96–89 | Ram Joventut | 16/03/1988 | Palais des Sports, Grenoble | |
1988–89 | Real Madrid | 117–113 | Snaidero Caserta | 14/03/1989 | Peace and Friendship Stadium, Piraeus | |
1989–90 | Knorr Bologna | 79–74 | Real Madrid | 13/03/1990 | PalaGiglio, Florence | |
1990–91 | PAOK | 76–72 | CAI Zaragoza | 26/03/1991 | Patinoire de Vernets, Geneva | |
1991–92 | Real Madrid Asegurator | 65–63 | PAOK | 17/03/1992 | Palais des Sports de Beaulieu, Nantes | |
1993–94 | Smelt Olimpija | 91–81 | Taugrés | 15/03/1994 | Centre Intercommunal de Glace Malley, Lausanne | |
1994–95 | Benetton Treviso | 94–86 | Taugrés | 14/03/1995 | Abdi İpekçi Arena, Istanbul | |
1995–96 | Taugrés | 88–81 | PAOK | 12/03/1996 | Pabellón Araba, Vitoria-Gasteiz | |
1996–97 | Real Madrid Teka | 78–64 | Riello Mash Verona | 15/04/1997 | Eleftheria Indoor Hall, Nicosia | |
1998–99 | Benetton Treviso | 64–60 | Pamesa Valencia | 14/04/1999 | Pabellón Príncipe Felipe, Zaragoza | |
2001–02 | Montepaschi Siena | 81–71 | Pamesa Valencia | 30/04/2002 | Palais des Sports de Gerland, Lyon | |
EuroCup Basketball (2nd tier) | ||||||
2002–03 | Pamesa Valencia | 168–154 (two-leg) | Krka | 15 & 24/04/2003 | ŠD Leona Štuklja, Krka | ... Font de San Lluís, Valencia |
2003–04 | Hapoel Migdal | 83–72 | Real Madrid | 13/04/2004 | Spiroudome, Charleroi | |
2006–07 | Real Madrid | 87–75 | Lietuvos rytas | 10/04/2007 | Spiroudome, Charleroi | |
2007–08 | DKV Joventut | 79–54 | Akasvayu Girona | 13/04/2008 | Palavela, Turin | |
2009–10 | Power Elect. Valencia | 67–44 | Alba Berlin | 18/04/2010 | Fernando Buesa Arena, Vitoria-Gasteiz | |
2010–11 | UNICS | 92–77 | Cajasol | 17/04/2011 | PalaVerde, Treviso | |
2011–12 | Khimki | 77–68 | Valencia Basket | 15/04/2012 | Basketball Center, Khimki | |
2012–13 | Lokomotiv-Kuban | 75–64 | Uxúe Bilbao Basket | 13/04/2013 | RTL Spiroudome, Charleroi | |
2013–14 | Valencia Basket | 165–140 (two-leg) | UNICS | 01 & 07/05/2014 | ... Font de San Lluís, Valencia | Basket-Hall, Kazan |
2014–15 | Khimki | 174–130 (two-leg) | Herbalife Gran Canaria | 24 & 29/04/2014 | Gran Canaria Arena, Las Palmas | Basketball Center, Khimki |
2016–17 | Unicaja | 2 – 1 Play-off | Valencia Basket | 28, 31/03 & 05/04/2017 | ... Font de San Lluís, Valencia | Palacio de Deportes..., Málaga |
FIBA Korać Cup (3rd tier) | ||||||
1974–75 | Birra Forst Cantù | 181–154 (two-leg) | FC Barcelona | 18 & 25/03/1975 | Palau Blaugrana, Barcelona | Palasport Pianella, Cucciago |
1980–81 | Joventut Freixenet | 105–104 | Carrera Venezia | 19/03/1981 | Palau Blaugrana, Barcelona | |
1986–87 | FC Barcelona | 203–171 (two-leg) | Limoges CSP | 18 & 25/03/1987 | Palau Blaugrana, Barcelona | ... Beaublanc, Limoges |
1987–88 | Real Madrid | 195–183 (two-leg) | Cibona | 01 & 09/03/1988 | Palacio de Deportes..., Madrid | Košarkaški centar Cibona, Zagreb |
1989–90 | Ram Joventut | 195–184 (two-leg) | Scavolini Pesaro | 21 & 28/03/1990 | Palasport Comunale, Pesaro | Pavelló del Joventut, Badalona |
1990–91 | Shampoo Clear Cantù | 168–164 (two-leg) | Real Madrid Otaysa | 20 & 27/03/1991 | Palacio de Deportes..., Madrid | Palasport Pianella, Cucciago |
1998–99 | FC Barcelona | 174–163 (two-leg) | Adecco Estudiantes | 24 & 31/03/1999 | Palacio de Deportes..., Madrid | Palau Blaugrana, Barcelona |
1999–00 | Limoges CSP | 131–118 (two-leg) | Unicaja | 22 & 29/03/2000 | ... Beaublanc, Limoges | Pabellón Ciudad Jardín, Málaga |
2000–01 | Unicaja | 148–116 (two-leg) | Hemofarm | 11 & 18/04/2001 | Palacio de Deportes..., Málaga | Millennium Centar, Vršac |
FIBA EuroChallenge (3rd tier) | ||||||
2005–06 | DKV Joventut | 88–63 | Khimki | 09/04/2006 | Palace of Sports, Kyiv | |
2006–07 | Akasvayu Girona | 79–72 | Azovmash | 15/04/2007 | Palau Girona-Fontajau, Girona | |
Basketball Champions League (3rd tier) | ||||||
2016–17 | Iberostar Tenerife | 63–59 | Banvit | 30/04/2017 | Santiago Martín, San Cristóbal de La Laguna |
Appearances in World-wide finals[]
Season | Champion | Result | Runner-up | Date | Venue | |
---|---|---|---|---|---|---|
FIBA Intercontinental Cup | ||||||
1968 | Akron Goodyear Wingfoots | 105–73 | Real Madrid | 06/01/1968 | Spectrum, Philadelphia, Pennsylvania | |
1981 | Real Madrid | 109–83 | Sírio | 05/07/1981 | Ginásio do Ibirapuera, São Paulo | |
1985 | FC Barcelona | 93–89 | Monte Líbano | 29/06/1985 | Palau Blaugrana, Barcelona | |
1987 | Tracer Milano | 100–84 | FC Barcelona | 20/09/1987 | Palatrussardi, Milan | |
2015 | Real Madrid | 181–170 (two-leg) | Bauru | 25 & 27/09/2015 | Ginásio do Ibirapuera, São Paulo | |
2017 | Iberostar Tenerife | 76–71 | Guaros de Lara | 24/09/2015 | Santiago Martín, San Cristóbal de La Laguna | |
McDonald's Championship | ||||||
1988 | Boston Celtics | 111–96 | Real Madrid | 24/10/1988 | Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid, Madrid | |
1991 | Los Angeles Lakers | 116–114 | Montigalà Joventut | 19/10/1991 | Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris |
Historical progression by team[]
This tables do not include matches for the third place.
Andorra[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2017–18 EuroCup | 5th of 6 teams | |||||
2018–19 EuroCup | 2nd of 6 teams | 2nd of 4 teams | ASVEL | Alba Berlin | ||
2019–20 EuroCup | 2nd of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1995–96 Korać Cup | Wels | Vojvodina | 4th of 4 teams |
Askatuak[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1977–78 Korać Cup | Berck | |||||
1978–79 Korać Cup | Antibes |
Barcelona[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1959–60 European Cup | Polonia Warszawa | |||||
1981–82 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 4th of 6 teams | |||
1983–84 European Cup | Efes Pilsen | Murray Edinburgh | 1st of 6 teams | Not played | Banco di Roma Virtus | |
1987–88 European Cup | Śląsk Wrocław | 5th of 8 teams | ||||
1988–89 European Cup | KTP | 2nd of 8 teams | Jugoplastika | |||
1989–90 European Cup | Baník Cigel' Prievidza | 1st of 8 teams | Aris | Jugoplastika | ||
1990–91 European Cup | Hiefenech | Not played | 1st of 8 teams | Maccabi Tel Aviv | Pop 84 | |
1991–92 European League | Fenerbahçe | 2nd of 8 teams | Philips Milano | |||
1993–94 European League | 4th of 8 teams | Efes Pilsen | 7up Joventut | |||
1994–95 European League | Pezoporikos Larnaca | 5th of 8 teams | ||||
1995–96 European League | 1st of 8 teams | Ülker | Real Madrid | Panathinaikos | ||
1996–97 EuroLeague | 3rd of 6 teams | Alba Berlin | Teamsystem Bologna | ASVEL | Olympiacos | |
1997–98 EuroLeague | 3rd of 6 teams | CSKA Moscow | ||||
1999–2000 EuroLeague | 1st of 6 teams | Ülker | Union Olimpija | Maccabi Tel Aviv | ||
2000–01 Euroleague | 1st of 6 teams | Benetton Treviso | ||||
2001–02 Euroleague | 2nd of 8 teams | 2nd of 4 teams | ||||
2002–03 Euroleague | 2nd of 8 teams | 1st of 4 teams | Not played | CSKA Moscow | Benetton Treviso | |
2003–04 Euroleague | 1st of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2004–05 Euroleague | 2nd of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2005–06 Euroleague | 3rd of 8 teams | 1st of 4 teams | Real Madrid | CSKA Moscow | ||
2006–07 Euroleague | 2nd of 8 teams | 2nd of 4 teams | Unicaja | |||
2007–08 Euroleague | 3rd of 8 teams | 2nd of 4 teams | Maccabi Tel Aviv | |||
2008–09 Euroleague | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Tau Cerámica | CSKA Moscow | ||
2009–10 Euroleague | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Real Madrid | CSKA Moscow | Olympiacos | |
2010–11 Euroleague | 3rd of 6 teams | 1st of 4 teams | Panathinaikos | |||
2011–12 Euroleague | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | UNICS | Olympiacos | ||
2012–13 Euroleague | 1st of 6 teams | 1st of 8 teams | Panathinaikos | Real Madrid | ||
2013–14 Euroleague | 3rd of 6 teams | 1st of 8 teams | Galatasaray | Real Madrid | ||
2014–15 Euroleague | 1st of 6 teams | 2nd of 8 teams | Olympiacos | |||
2015–16 Euroleague | 2nd of 6 teams | 3rd of 8 teams | Lokomotiv Kuban | |||
2016–17 EuroLeague | 11th of 16 teams | |||||
2017–18 EuroLeague | 13th of 16 teams | |||||
2018–19 EuroLeague | 5th of 16 teams | Anadolu Efes | ||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1977–78 Cup Winners' Cup | Viganello | 2nd of 4 teams | Gabetti Cantù | |||
1978–79 Cup Winners' Cup | ÍR | 1st of 4 teams | Gabetti Cantù | |||
1979–80 Cup Winners' Cup | 2nd of 4 teams | Gabetti Cantù | ||||
1980–81 Cup Winners' Cup | 1st of 4 teams | Cibona | Squibb Cantù | |||
1982–83 Cup Winners' Cup | 3rd of 4 teams | |||||
1984–85 Cup Winners' Cup | Etzella | 1st of 4 teams | CAI Zaragoza | Žalgiris | ||
1985–86 Cup Winners' Cup | 1st of 4 teams | CSKA Moscow | Scavolini Pesaro | |||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1973 Korać Cup | 1st of 3 teams | Not played | Maes Pils | |||
1973–74 Korać Cup | Coimbra | T71 Dudelange | 2nd of 3 teams | |||
1974–75 Korać Cup | Union Neuchâtel | Porto | 1st of 4 teams | Not played | Brina Rieti | Forst Cantù |
1975–76 Korać Cup | 2nd of 4 teams | |||||
1986–87 Korać Cup | 1st of 4 teams | Not played | Mobilgirgi Caserta | Limoges CSP | ||
1992–93 Korać Cup | Sibiu | Stal Bobrek Bytom | 1st of 4 teams | Zagreb | Virtus Roma | |
1998–99 Korać Cup | 1st of 4 teams | Krka | Darüşşafaka | Ducato Siena | Panionios | Adecco Estudiantes |
Baskonia[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1998–99 EuroLeague | 5th of 6 teams | |||||
2000–01 Euroleague | 3rd of 6 teams | Peristeri | Olympiacos | AEK Athens | Virtus Bologna | |
2001–02 Euroleague | 1st of 8 teams | 2nd of 4 teams | ||||
2002–03 Euroleague | 2nd of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2003–04 Euroleague | 4th of 8 teams | 2nd of 4 teams | ||||
2004–05 Euroleague | 5th of 8 teams | 2nd of 4 teams | Treviso | CSKA Moscow | Maccabi Tel Aviv | |
2005–06 Euroleague | 1st of 8 teams | 2nd of 4 teams | Panathinaikos | Maccabi Tel Aviv | ||
2006–07 Euroleague | 1st of 8 teams | 1st of 4 teams | Olympiacos | Panathinaikos | ||
2007–08 Euroleague | 3rd of 8 teams | 1st of 4 teams | Partizan | CSKA Moscow | ||
2008–09 Euroleague | 1st of 6 teams | 2nd of 4 teams | Barcelona | |||
2009–10 Euroleague | 2nd of 6 teams | 2nd of 4 teams | CSKA Moscow | |||
2010–11 Euroleague | 2nd of 6 teams | 1st of 4 teams | Maccabi Tel Aviv | |||
2011–12 Euroleague | 5th of 6 teams | |||||
2012–13 Euroleague | 4th of 6 teams | 4th of 8 teams | CSKA Moscow | |||
2013–14 Euroleague | 2nd of 6 teams | 7th of 8 teams | ||||
2014–15 Euroleague | 3rd of 6 teams | 5th of 8 teams | ||||
2015–16 Euroleague | 3rd of 6 teams | 2nd of 8 teams | Panathinaikos | Fenerbahçe | ||
2016–17 EuroLeague | 7th of 16 teams | CSKA Moscow | ||||
2017–18 EuroLeague | 7th of 16 teams | Fenerbahçe | ||||
2018–19 EuroLeague | 7th of 16 teams | CSKA Moscow | ||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1993–94 European Cup | Körmend | Žalgiris | 2nd of 6 teams | Not played | Cholet | Olimpija |
1994–95 European Cup | Pezinok | Hapoel Jerusalem | 1st of 6 teams | Not played | Iraklis | Treviso |
1995–96 European Cup | Namika | Zagreb | 1st of 6 teams | Not played | Dynamo Moscow | PAOK |
1999–00 Saporta Cup | 3rd of 6 teams | Maccabi Ra'anana | AEK Athens | |||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1985–86 Korać Cup | Virtus Werkendam | ASVEL | ||||
1991–92 Korać Cup | Ludwigsburg | 1st of 4 teams | Cantù | |||
1992–93 Korać Cup | Prievidza | Verviers-Pepinster | 4th of 4 teams | |||
1996–97 Korać Cup | 1st of 4 teams | Nancy | Peristeri | |||
1997–98 Korać Cup | 2nd of 4 teams | Scaligera |
Bilbao[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2011–12 Euroleague | 4th of 6 teams | 2nd of 4 teams | CSKA Moscow | |||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2008–09 Eurocup | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Zadar | Khimki | ||
2009–10 Eurocup | Donetsk | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Nymburk | Alba Berlin | |
2012–13 Eurocup | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Ulm | Lokomotiv Kuban | ||
2013–14 Eurocup | 3rd of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2015–16 Eurocup | 1st of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2016–17 EuroCup | 5th of 5 teams | |||||
2017–18 EuroCup | 5th of 6 teams |
Breogán[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1985–86 Korać Cup | 4th of 4 teams |
Cáceres[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1997–98 EuroCup | 1st of 6 teams | Zagreb | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1994–95 Korać Cup | Hapoel Galil Elyon | 1st of 4 teams | Trieste | Alba Berlin | ||
1996–97 Korać Cup | 1st of 4 teams | Ovarense | Zrinjevac | Tofaş | ||
2000–01 Korać Cup | Oliveirense | 1st of 4 teams | Ieper |
Cajamadrid[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1984–85 Korać Cup | Wörthersee Piraten | 3rd of 4 teams |
Canarias[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1977–78 Korać Cup | Hagen | |||||
1988–89 Korać Cup | Birmingham Bullets | Mechelen | ||||
2016–17 Champions League | 1st of 8 teams | Bye | PAOK | ASVEL | Reyer Venezia | Banvit |
2017–18 Champions League | 1st of 8 teams | Murcia | ||||
2018–19 Champions League | 1st of 8 teams | Promitheas | Hapoel Jerusalem | Antwerp Giants | Virtus Bologna | |
2019–20 Champions League | 2nd of 8 teams |
Círcol Catòlic[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1978–79 Korać Cup | Challans | 1st of 4 teams | Not Played | Sebastiani Rieti | ||
1979–80 Korać Cup | Sunderland | 2nd of 4 teams | ||||
1980–81 Korać Cup | ||||||
1981–82 Korać Cup | Donar | 2nd of 4 teams | ||||
1984–85 Korać Cup | Antibes | 3rd of 4 teams |
Collado Villalba[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1991–92 Korać Cup | Castors Braine | Iraklis |
Espanyol[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1986–87 Korać Cup | Vevey | Antibes |
Estudiantes[]
First tier | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1991–92 European League | Södertälje | 2nd of 8 teams | Maccabi Tel Aviv | Joventut | |||
1992–93 European League | USK Praha | 7th of 8 teams | |||||
1996–97 EuroLeague | 3rd of 6 teams | ASVEL | |||||
1997–98 EuroLeague | 4th of 6 teams | Virtus Bologna | |||||
2000–01 Euroleague | 4th of 6 teams | Virtus Bologna | |||||
2004–05 Euroleague | 6th of 8 teams | ||||||
Second tier | |||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1973–74 Cup Winners' Cup | Benfica | Wels | 2nd of 3 teams | Crvena zvezda | |||
1975–76 Cup Winners' Cup | Espoon Honka | 1st of 4 teams | ASPO Tours | ||||
2001–02 Saporta Cup | 4th of 6 teams | Valencia | |||||
2002–03 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Roseto Sharks | Varese | Valencia | |||
2003–04 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Spirou | Lleida | Real Madrid | |||
2005–06 ULEB Cup | 5th of 6 teams | ||||||
2010–11 ULEB Cup | 2nd of 4 teams | 1st of 4 teams | Cedevita | ||||
Third tier | |||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1986–87 Korać Cup | Avignon | 2nd of 4 teams | |||||
1987–88 Korać Cup | Iraklis | 3rd of 4 teams | |||||
1988–89 Korać Cup | Olimpija | 4th of 4 teams | |||||
1990–91 Korać Cup | Apollon | Gravelines | 2nd of 4 teams | Joventut | |||
1993–94 Korać Cup | Ludwigsburg | 3rd of 4 teams | |||||
1994–95 Korać Cup | Manchester Giants | Tofaş | 3rd of 4 teams | ||||
1995–96 Korać Cup | Atomerőmű | Spirou | 3rd of 4 teams | ||||
1998–99 Korać Cup | 1st of 4 teams | Dubrava | Oostende | Barcelona | |||
1999–00 Korać Cup | 1st of 4 teams | Apollon | Peristeri | Włocławek | Málaga | ||
2006–07 EuroCup | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Dynamo Moscow | Girona | |||
2017–18 Champions League | Donar | 5th of 8 teams | |||||
2018–19 Champions League | Norrköping | Toruń |
Fuenlabrada[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2002–03 ULEB Cup | 6th of 6 teams | |||||
2016–17 EuroCup | 2nd of 5 teams | 3rd of 4 teams | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1999–00 Korać Cup | 3rd of 4 teams | |||||
2001–02 Korać Cup | Bree | 1st of 4 teams | Porto | Maroussi | ||
2011–12 EuroChallenge | 2nd of 4 teams | 1st of 4 teams | Triumph | |||
2018–19 Champions League | 8th of 8 teams |
Girona[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2007–08 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Élan Chalon | Vršac | UNICS | Dynamo Moscow | Joventut |
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1989–90 Korać Cup | Contern | Libertas Livorno | ||||
1999–00 Korać Cup | 1st of 4 teams | Andrea Costa | Rimini Crabs | Virtus Roma | Limoges | |
2000–01 Korać Cup | Ieper | |||||
2006–07 EuroCup | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Panionios | Estudiantes | Azovmash |
Granada[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1996–97 Korać Cup | 2nd of 4 teams | Virtus Roma |
Gran Canaria[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2018–19 EuroLeague | 14th of 16 teams | |||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2003–04 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Real Madrid | ||||
2004–05 ULEB Cup | 3rd of 6 teams | |||||
2006–07 ULEB Cup | 4th of 6 teams | FMP | ||||
2007–08 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Bosna | Galatasaray | |||
2008–09 Eurocup | Fribourg | 4th of 4 teams | ||||
2009–10 Eurocup | 2nd of 4 teams | 1st of 4 teams | Panellinios | |||
2010–11 Eurocup | Zagreb | 1st of 4 teams | 3rd of 4 teams | |||
2011–12 Eurocup | Artland Dragons | 3rd of 4 teams | ||||
2014–15 Eurocup | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Cedevita | Karşıyaka | UNICS | Khimki |
2015–16 Eurocup | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | Limoges | Zielona Góra | Galatasaray | |
2016–17 EuroCup | 1st of 5 teams | 2nd of 4 teams | Hapoel Jerusalem | |||
2017–18 EuroCup | 4th of 6 teams | 2nd of 4 teams | Lokomotiv Kuban | |||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2000-01 Korać Cup | Portugal Telecom | |||||
2005–06 EuroCup | 3rd of 4 teams |
Granollers[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1978–79 Korać Cup | Sunderland | Caen | ||||
1985–86 Korać Cup | Amicale | Mechelen | 4th of 4 teams |
Joventut[]
First tier | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1967–68 European Cup | FAR Rabat | Legia Warsaw | 3rd of 4 teams | ||||
1978–79 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 5th of 6 teams | ||||
1991–92 European League | 1st of 8 teams | Cibona | Estudiantes | Partizan | |||
1992–93 European League | 5th of 8 teams | ||||||
1993–94 European League | Brocēni | 3rd of 8 teams | Real Madrid | Barcelona | Olympiacos | ||
1994–95 European League | Brocēni | 8th of 8 teams | |||||
2006–07 Euroleague | 3rd of 8 teams | 4th of 4 teams | |||||
2008–09 Euroleague | 5th of 6 teams | ||||||
Second tier | |||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1966–67 Cup Winners' Cup | Benfica | Flamingo's Haarlem | Maccabi Tel Aviv | ||||
1969–70 Cup Winners' Cup | Helsingin Kisa-Toverit | AEK Athens | |||||
1970–71 Cup Winners' Cup | Boroughmuir | MAFC | Balkan Botevgrad | Spartak St.Petersburg | |||
1971–72 Cup Winners' Cup | Partizani Tirana | Crystal Palace | 2nd of 3 teams | Crvena zvezda | |||
1972–73 Cup Winners' Cup | Sparta Bertrange | Antibes | 2nd of 3 teams | Spartak St.Petersburg | |||
1974–75 Cup Winners' Cup | Al-Gezira | Honvéd | 4th of 4 teams | ||||
1976–77 Cup Winners' Cup | Flamingo's Haarlem | Boroughmuir | 2nd of 4 teams | Radnički | |||
1985–86 Cup Winners' Cup | Manchester Giants | 1st of 4 teams | Victoria Libertas | ||||
1986–87 Cup Winners' Cup | 3rd of 4 teams | ||||||
1987–88 Cup Winners' Cup | Contern | Not played | 1st of 4 teams | Bayer Leverkusen | Limoges | ||
1997–98 EuroCup | 1st of 6 teams | Fenerbahçe | ASVEL | ||||
1998–99 Saporta Cup | 1st of 6 teams | Oberwart Gunners | Hapoel Jerusalem | Valencia | |||
2002–03 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Spirou | FMP | Krka | |||
2003–04 ULEB Cup | 3rd of 6 teams | Olimpia Milano | FMP | ||||
2004–05 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Valencia | |||||
2007–08 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Swans Gmunden | Khimki | Valencia | Galatasaray | Girona | |
2009–10 Eurocup | 2nd of 4 teams | 3rd of 4 teams | |||||
2019–20 EuroCup | 4th of 6 teams | 3rd of 4 teams | |||||
Third tier | |||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |
1973–74 Korać Cup | Federale | Porto | 2nd of 3 teams | ||||
1975–76 Korać Cup | Wolfenbüttel | 1st of 4 teams | Not Played | Auxilium Torino | |||
1977–78 Korać Cup | Pau-Orthez | 1st of 4 teams | Not Played | Partizan | |||
1979–80 Korać Cup | Vasas | 3rd of 4 teams | |||||
1980–81 Korać Cup | 1st of 4 teams | Not played | Crvena Zvezda | Reyer Venezia | |||
1981–82 Korać Cup | 3rd of 4 teams | ||||||
1982–83 Korać Cup | 4th of 4 teams | ||||||
1988–89 Korać Cup | Bamberg | 2nd of 4 teams | |||||
1989–90 Korać Cup | Spirou | 1st of 4 teams | Libertas Livorno | Bosna | Victoria Libertas | ||
1990–91 Korać Cup | Bellinzona | 1st of 4 teams | Estudiantes | Real Madrid | |||
2005–06 EuroCup | 1st of 4 teams | 2nd of 4 teams | Lokomotiv Rostov | Kyiv | Khimki | ||
2017–18 Champions League | Dinamo Tbilisi | Kataja |
Kas Vitoria[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1967–68 Cup Winners' Cup | Coimbra | AEK Athens | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1973–74 Korać Cup | Wolfenbüttel | Antibes |
Inmobanco[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1980–81 Korać Cup | Hemel Hempstead | Pau-Orthez |
León[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1992–93 Korać Cup | Bellinzona | Alba Berlin | 2nd of 4 teams | Virtus Roma | ||
1993–94 Korać Cup | Traiskirchen | Hapoel Jerusalem | 3rd of 4 teams | |||
1997–98 Korać Cup | 1st of 4 teams | Peristeri |
Lleida[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2002–03 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Ural Great | Krka | |||
2003–04 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Makedonikos | Estudiantes |
Lucentum Alicante[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2003–04 ULEB Cup | 5th of 6 teams | |||||
2005–06 ULEB Cup | 3rd of 6 teams | Vršac |
Málaga[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1995–96 European League | Zrinjevac | 5th of 8 teams | ||||
2001–02 Euroleague | 5th of 8 teams | |||||
2002–03 Euroleague | 4th of 8 teams | 4th of 4 teams | ||||
2003–04 Euroleague | 7th of 8 teams | |||||
2004–05 Euroleague | 6th of 8 teams | |||||
2005–06 Euroleague | 1st of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2006–07 Euroleague | 4th of 8 teams | 1st of 4 teams | Barcelona | CSKA Moscow | ||
2007–08 Euroleague | 3rd of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2008–09 Euroleague | 1st of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2009–10 Euroleague | 2nd of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2010–11 Euroleague | 3rd of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
2011–12 Euroleague | 3rd of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
2012–13 Euroleague | 2nd of 6 teams | 5th of 8 teams | ||||
2013–14 Euroleague | 3rd of 6 teams | 5th of 8 teams | ||||
2014–15 Euroleague | 3rd of 6 teams | 7th of 8 teams | ||||
2015–16 Euroleague | 2nd of 6 teams | 7th of 8 teams | ||||
2017–18 EuroLeague | 9th of 16 teams | |||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2016–17 EuroCup | 4th of 5 teams | 2nd of 4 teams | Bayern Munich | Lokomotiv Kuban | Valencia | |
2018–19 EuroCup | 2nd of 6 teams | 2nd of 4 teams | Alba Berlin | |||
2019–20 EuroCup | 1st of 6 teams | 1st of 4 teams | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1989–90 Korać Cup | Castors Braine | |||||
1990–91 Korać Cup | Charlottenburg | |||||
1996–97 Korać Cup | 1st of 4 teams | Maribor | Olimpia Pistoia | Pruszków | ||
1997–98 Korać Cup | 1st of 4 teams | Šiauliai | Virtus Roma | |||
1998–99 Korać Cup | 4th of 4 teams | |||||
1999–00 Korać Cup | 1st of 4 teams | Reggiana | Galatasaray | Maroussi | Estudiantes | Limoges |
2000–01 Korać Cup | Mons-Hainaut | 1st of 4 teams | Dijon | Ironi Ramat Gan | Amsterdam | Vršac |
Manresa[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1998–99 EuroLeague | 5th of 6 teams | |||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1996–97 EuroCup | 2nd of 6 teams | Körmend | Iraklis | |||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1972 Korać Cup | Antibes | |||||
1987–88 Korać Cup | Manchester Giants | |||||
1994–95 Korać Cup | Alba Fehérvár | Galatasaray | 3rd of 4 teams | |||
1995–96 Korać Cup | Verviers-Pepinster | Tofaş | 3rd of 4 teams | |||
1997–98 Korać Cup | 2nd of 4 teams | Aris | ||||
2019–20 Champions League | 5th of 8 teams |
Miraflores[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2019–20 Champions League | 3rd of 8 teams |
Murcia[]
Second tier | |||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |||||||||||||
2016–17 EuroCup | 3rd of 5 teams | 4th of 4 teams | |||||||||||||||||
Third tier | |||||||||||||||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final | |||||||||||||
2017–18 Champions League | 4th of 8 teams | Canarias | Karşıyaka | AEK Athens | |||||||||||||||
2018–19 Champions League | Spirou | 1st of 8 teams | Antwerp Giants |
OAR Ferrol[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1981–82 Korać Cup | Tours | |||||
1982–83 Korać Cup | Monaco | |||||
1984–85 Korać Cup | Mechelen | AEK Athens | 3rd of 4 teams |
Ourense[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2002–03 Champions Cup | 2nd of 6 teams | 4th of 4 teams |
Picadero[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1968–69 Cup Winners' Cup | Solna | Berlin 1893 | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1972 Korać Cup | Standard Liège | |||||
1973 Korać Cup | 1st of 3 teams | Not Played | Cantù |
Pineda[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1974–75 Korać Cup | Denain Voltaire | |||||
1978–79 Korać Cup | Standard Liège |
Real Betis[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1996–97 EuroLeague | 4th of 6 teams | Fortitudo Bologna | ||||
1999–00 EuroLeague | 5th of 6 teams | |||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2000–01 Saporta Cup | 4th of 6 teams | Włocławek | ||||
2008–09 Eurocup | ASK Riga | |||||
2010–11 Eurocup | 2nd of 4 teams | 2nd of 4 teams | Treviso | UNICS | ||
2012–13 Eurocup | 2nd of 4 teams | 4th of 4 teams | ||||
2014–15 Eurocup | 4th of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1993–94 Korać Cup | Bnei Hasharon | 4th of 4 teams | ||||
1994–95 Korać Cup | Verviers-Pepinster | Ulm | 3rd of 4 teams | |||
2008–09 EuroChallenge | 2nd of 4 teams | 3rd of 4 teams |
Real Madrid[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1958 European Cup | Barreirense | Anderlecht | Rīgas ASK | |||
1958–59 European Cup | Urania Genève | Charleville | ||||
1960–61 European Cup | Engelmann Wien | Antwerpse | Rīgas ASK | |||
1961–62 European Cup | Casablancais | Varese | Legia Warsaw | Olimpija | Dinamo Tbilisi | |
1962–63 European Cup | Benfica | Panathinaikos | Honvéd | Brno | CSKA Moscow | |
1963–64 European Cup | Celtic | Alemannia Aachen | Legia Warsaw | Olimpia Milano | Brno | |
1964–65 European Cup | Helsingin | ASVEL | OKK Beograd | CSKA Moscow | ||
1965–66 European Cup | Alvik | 4th of 4 teams | ||||
1966–67 European Cup | Black Star Mersch | Heidelberg | 1st of 4 teams | Olimpija | Olimpia Milano | |
1967–68 European Cup | Boroughmuir | Utrecht | 2nd of 4 teams | Zadar | Brno | |
1968–69 European Cup | Aldershot Warriors | Gießen 46ers | 1st of 4 teams | Standard Liège | CSKA Moscow | |
1969–70 European Cup | Sporting | Honvéd | 1st of 4 teams | Varese | ||
1970–71 European Cup | Alvik | Al-Zamalek | 2nd of 4 teams | Varese | ||
1971–72 European Cup | Virum | Leverkusen | 2nd of 4 teams | Split | ||
1972–73 European Cup | ÍR | 3rd of 4 teams | ||||
1973–74 European Cup | Fribourg | Heidelberg | 1st of 4 teams | Berck | Varese | |
1974–75 European Cup | 1st of 6 teams | Not played | Zadar | Varese | ||
1975–76 European Cup | ÍR | 1st of 6 teams | Not played | ASVEL | Varese | |
1976–77 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 4th of 6 teams | |||
1977–78 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 1st of 6 teams | Not played | Varese | |
1978–79 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 4th of 6 teams | |||
1979–80 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 2nd of 6 teams | Not played | Maccabi Tel Aviv | |
1980–81 European Cup | 1st of 4 teams | Not played | 5th of 6 teams | |||
1982–83 European Cup | Alvik | Crystal Palace | 3rd of 6 teams | |||
1984–85 European Cup | Klosterneuburg | Vevey | 2nd of 6 teams | Not played | Cibona | |
1985–86 European Cup | Livingston | Fribourg | 4th of 6 teams | |||
1986–87 European Cup | Manchester Giants | Brno | 6th of 6 teams | |||
1992–93 European League | CSKA Sofia | 1st of 8 teams | Virtus Bologna | Limoges | ||
1993–94 European League | 2nd of 8 teams | Joventut | ||||
1994–95 European League | 2nd of 8 teams | Cibona | Limoges | Olympiacos | ||
1995–96 European League | Sheffield Sharks | 2nd of 8 teams | Olympiacos | Barcelona | ||
1997–98 EuroLeague | 5th of 6 teams | |||||
1998–99 EuroLeague | 3rd of 6 teams | Fenerbahçe | Fortitudo Bologna | |||
1999–00 EuroLeague | 3rd of 6 teams | ASVEL | ||||
2000–01 Euroleague | 2nd of 6 teams | Budućnost | Fortitudo Bologna | |||
2001–02 Euroleague | 2nd of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2002–03 Euroleague | 6th of 8 teams | |||||
2004–05 Euroleague | 4th of 8 teams | 4th of 4 teams | ||||
2005–06 Euroleague | 4th of 8 teams | 2nd of 4 teams | Barcelona | |||
2007–08 Euroleague | 2nd of 8 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2008–09 Euroleague | 2nd of 6 teams | 2nd of 4 teams | Olympiacos | |||
2009–10 Euroleague | 1st of 6 teams | 2nd of 4 teams | Barcelona | |||
2010–11 Euroleague | 2nd of 6 teams | 1st of 4 teams | Valencia | Maccabi Tel Aviv | ||
2011–12 Euroleague | 1st of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2012–13 Euroleague | 1st of 6 teams | 2nd of 8 teams | Maccabi Tel Aviv | Barcelona | Olympiacos | |
2013–14 Euroleague | 1st of 6 teams | 2nd of 8 teams | Olympiacos | Barcelona | Maccabi Tel Aviv | |
2014–15 Euroleague | 1st of 6 teams | 1st of 8 teams | Anadolu Efes | Fenerbahçe | Olympiacos | |
2015–16 Euroleague | 4th of 6 teams | 4th of 8 teams | Fenerbahçe | |||
2016–17 EuroLeague | 1st of 16 teams | Darüşşafaka | Fenerbahçe | |||
2017–18 EuroLeague | 5th of 16 teams | Panathinaikos | CSKA Moscow | Fenerbahçe | ||
2018–19 EuroLeague | 3rd of 16 teams | Panathinaikos | CSKA Moscow | |||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1981–82 Cup Winners' Cup | BMS | 1st of 4 teams | Virtus Bologna | Cibona | ||
1983–84 Cup Winners' Cup | 1st of 4 teams | Cibona | Olimpia Milano | |||
1988–89 Cup Winners' Cup | Guildford Kings | 1st of 4 teams | Cibona | Juvecaserta | ||
1989–90 Cup Winners' Cup | CSKA Sofia | 1st of 4 teams | Žalgiris | Virtus Bologna | ||
1991–92 European Cup | Den Bosch | Bye | 1st of 6 teams | Not Played | Scaligera | PAOK |
1996–97 EuroCup | 1st of 6 teams | Hagen | Riga | Śląsk | Racing Paris | Scaligera Verona |
2003–04 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Gran Canaria | Varese | Estudiantes | Hapoel Jerusalem | |
2006–07 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Alba Berlin | Crvena Zvezda | UNICS | Lietuvos rytas | |
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1987–88 Korać Cup | Fleurus | 1st of 4 teams | Not played | Crvena Zvezda | Cibona | |
1990–91 Korać Cup | Wörthersee Piraten | 2nd of 4 teams | Juvecaserta | Joventut | Cantù |
Tenerife[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2002–03 Champions Cup | 1st of 6 teams | 2nd of 4 teams |
Valencia[]
First tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2003–04 Euroleague | 3rd of 8 teams | 2nd of 4 teams | ||||
2010–11 Euroleague | 4th of 6 teams | 2nd of 4 teams | Real Madrid | |||
2014–15 Euroleague | 6th of 6 teams | |||||
2017–18 EuroLeague | 11th of 16 teams | |||||
Second tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1998–99 Saporta Cup | 1st of 6 teams | Atomerőmű | Split | Joventut | Aris | Treviso |
1999–00 Saporta Cup | 1st of 6 teams | Spirou | Élan Chalon | Virtus Bologna | ||
2000–01 Saporta Cup | 1st of 6 teams | Beşiktaş | Keravnos | Élan Chalon | ||
2001–02 Saporta Cup | 1st of 6 teams | Estudiantes | Bonn | Włocławek | Mens Sana | |
2002–03 ULEB Cup | 2nd of 6 teams | Köln | Zadar | Estudiantes | Krka | |
2004–05 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Joventut | Spirou | Lietuvos Rytas | ||
2007–08 ULEB Cup | 1st of 6 teams | Panionios | Zadar | Joventut | ||
2008–09 Eurocup | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Khimki | |||
2009–10 Eurocup | Mons-Hainaut | 1st of 4 teams | 1st of 4 teams | Aris | Panellinios | Alba Berlin |
2011–12 Eurocup | 2nd of 4 teams | 1st of 4 teams | Budućnost | Lietuvos Rytas | Khimki | |
2012–13 Eurocup | 1st of 4 teams | 2nd of 4 teams | UNICS | Lokomotiv Kuban | ||
2013–14 Eurocup | 3rd of 6 teams | 2nd of 4 teams | Khimki | Alba Berlin | Nizhny Novgorod | UNICS |
2014–15 Eurocup | 2nd of 4 teams | Bayern Munich | Khimki | |||
2015–16 Eurocup | 1st of 6 teams | 3rd of 4 teams | ||||
2016–17 EuroCup | 1st of 5 teams | 1st of 4 teams | Khimki | Hapoel Jerusalem | Málaga | |
2018–19 EuroCup | 1st of 6 teams | 2nd of 4 teams | Rytas | UNICS | Alba Berlin |
Valladolid[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1979–80 Korać Cup | Dalkeith | 3rd of 4 teams | ||||
1981–82 Korać Cup | Mechelen | 3rd of 4 teams | ||||
1982–83 Korać Cup | ||||||
1991–92 Korać Cup | Weert | Leuven | 1st of 4 teams | Zadar | Virtus Roma | |
1992–93 Korać Cup | Tofaş | |||||
1998–99 Korać Cup | 2nd of 4 teams | Beşiktaş | ||||
2001–02 Korać Cup | Madeira | 4th of 4 teams |
[]
Third tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1974–75 Korać Cup | Paisley | Antibes |
Basket Zaragoza[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2013–14 Eurocup | 3rd of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
2014–15 Eurocup | 4th of 6 teams | 4th of 4 teams | ||||
2015–16 Eurocup | 2nd of 6 teams | 2nd of 4 teams | Aquila Trento | |||
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
2019–20 Champions League | 1st of 8 teams |
CB Zaragoza[]
Second tier | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1984–85 Cup Winners' Cup | 2nd of 4 teams | Barcelona | ||||
1990–91 Cup Winners' Cup | Bayreuth | 1st of 4 teams | Cholet | PAOK | ||
1992–93 European Cup | Bamberg | Den Bosch | 2nd of 6 teams | Not Played | Aris | |
Third tier | ||||||
Season | Earlier stages | Last 24 / 32 | Last 12 / 16 | Last 6 / 8 | Semifinals | Final |
1977–78 Korać Cup | Olimpia Milano | |||||
1982–83 Korać Cup | Zalaegerszeg | 2nd of 4 teams | ||||
1983–84 Korać Cup | Olympiacos | 1st of 4 teams | Not played | Crvena Zvezda | ||
1985–86 Korać Cup | Manchester Giants | Hapoel Tel Aviv | ||||
1986–87 Korać Cup | Maccabi Brussels | 1st of 4 teams | Not played | Limoges | ||
1987–88 Korać Cup | Charlottenburg | 4th of 4 teams | ||||
1988–89 Korać Cup | Galatasaray | 3rd of 4 teams | ||||
1989–90 Korać Cup | Monaco | 3rd of 4 teams | ||||
1991–92 Korać Cup | Leicester Riders | Tungsram | 3rd of 4 teams | |||
1993–94 Korać Cup | Galatasaray | 4th of 4 teams | ||||
1995–96 Korać Cup | Beira-Mar | Samara | 4th of 4 teams |
See also[]
European basketball clubs in European and worldwide competitions:
- Czechoslovakia
- France
- Greece
- Italy
- Russia
- Turkey
- USSR
- Yugoslavia
References[]
External links[]
Categories:
- Basketball teams in Spain by league
- Basketball in Spain