1995–96 Torneo Argentino A
Season | 1995–96 |
---|---|
Champions | Juventud Antoniana (1st divisional title) |
Promoted | Juventud Antoniana Cipolletti Aldosivi Chaco For Ever Gimnasia y Esgrima (CdU) Olimpo |
Relegated | |
1996–97 → |
The 1995–96 Argentine Torneo Argentino A[1] was the first season of third division professional football in Argentina. A total of 32 teams competed; the champion was promoted to Primera B Nacional.
Club Information[]
Zone A[]
Club | City | Stadium |
---|---|---|
La Rioja | Carlos Mercado Luna | |
Central Norte | Salta | Dr. Luis Güemes |
Concepción | Concepción | Stewart Shipton |
Desamparados | San Juan | El Serpentario |
Juventud Alianza | Santa Lucía | Bosque del Bajo Grande |
Juventud Antoniana | Salta | Fray Honorato Pistoia |
Santiago del Estero | Roberto Molinari | |
Catamarca | Malvinas Argentinas |
Zone B[]
Club | City | Stadium |
---|---|---|
Aldosivi | Mar del Plata | José María Minella |
Alvarado | Mar del Plata1 | (None) 1 |
General Pico | El Volcán | |
Quequén | Panamericano | |
Grupo Universitario | Tandil | Municipal General San Martín |
Huracán | San Rafael | Pretel Hermanos |
Independiente Rivadavia | Mendoza | Bautista Gargantini |
San Martín | Mendoza | San Martín |
Play their home games at Estadio José María Minella.
Zone C[]
Club | City | Stadium |
---|---|---|
CAI | Comodoro Rivadavia | Estadio Municipal |
Cipolletti | Cipolletti | La Visera de Cemento |
Carmen de Patagones | Tricolor | |
Deportivo Roca | General Roca | Luis Maiolino |
General Belgrano | Santa Rosa | Nuevo Rancho Grande |
Rawson | El Fortín | |
Olimpo | Bahía Blanca | Roberto Natalio Carminatti |
Villa Mitre | Bahía Blanca | El Fortín |
Zone D[]
Club | City | Stadium |
---|---|---|
Chaco For Ever | Resistencia | Juan Alberto García |
Estudiantes | Río Cuarto | Ciudad de Río Cuarto |
Concordia | Professor Mariano Amable | |
General Paz Juniors | Córdoba | General Paz Juniors |
Gimnasia y Esgrima | Concepción del Uruguay | Manuel y Ramón Núñez |
Guaraní Antonio Franco | Posadas | Clemente F. de Oliveira |
Patronato | Paraná | Presbítero Bartolomé Grella |
Formosa | 17 de Octubre |
Teams from Argentino B that played the Third Stage[]
Club | City | Stadium |
---|---|---|
Almirante Brown | Arrecifes | Estadio Municipal |
Necochea | Panamericano |
First Stage[]
Zone A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Concepción FC | 14 | 7 | 4 | 3 | 17 | 8 | +9 | 25 | Championship Zone |
2 | Juventud Antoniana | 14 | 7 | 3 | 4 | 11 | 9 | +2 | 24 | |
3 | Desamparados | 14 | 4 | 7 | 3 | 16 | 15 | +1 | 19 | |
4 | Juventud Alianza | 14 | 4 | 5 | 5 | 9 | 8 | +1 | 17 | |
5 | 14 | 4 | 5 | 5 | 10 | 19 | −9 | 17 | Relegation Zone | |
6 | 14 | 3 | 7 | 4 | 21 | 18 | +3 | 16 | ||
7 | Central Norte | 14 | 3 | 6 | 5 | 11 | 13 | −2 | 15 | |
8 | 14 | 3 | 5 | 6 | 13 | 19 | −6 | 14 |
Source:[citation needed]
Zone B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | San Martín (M) | 14 | 8 | 3 | 3 | 21 | 21 | 0 | 27 | Championship Zone |
2 | Independiente Rivadavia | 14 | 7 | 4 | 3 | 29 | 14 | +15 | 25 | |
3 | Huracán (SR) | 14 | 7 | 3 | 4 | 20 | 18 | +2 | 24 | |
4 | Alvarado | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 15 | +6 | 23 | |
5 | Aldosivi | 14 | 6 | 4 | 4 | 23 | 13 | +10 | 22 | Relegation Zone |
6 | 14 | 4 | 4 | 6 | 13 | 19 | −6 | 16 | ||
7 | 14 | 4 | 3 | 7 | 14 | 15 | −1 | 15 | ||
8 | Grupo Universitario | 14 | 0 | 3 | 11 | 8 | 34 | −26 | 3 |
Source:[citation needed]
Zone C[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Villa Mitre | 14 | 8 | 2 | 4 | 22 | 13 | +9 | 26 | Championship Zone |
2 | Cipolletti | 14 | 8 | 1 | 5 | 17 | 16 | +1 | 25 | |
3 | 14 | 6 | 5 | 3 | 18 | 7 | +11 | 23 | ||
4 | Olimpo | 14 | 6 | 5 | 3 | 28 | 14 | +14 | 23 | |
5 | 14 | 6 | 2 | 6 | 22 | 19 | +3 | 20 | Relegation Zone | |
6 | Deportivo Roca | 14 | 5 | 4 | 5 | 14 | 12 | +2 | 19 | |
7 | General Belgrano | 14 | 2 | 7 | 5 | 8 | 13 | −5 | 13 | |
8 | CAI | 14 | 1 | 2 | 11 | 8 | 43 | −35 | 5 |
Source:[citation needed]
Zone D[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Estudiantes (RC) | 14 | 8 | 3 | 3 | 23 | 14 | +9 | 27 | Championship Zone |
2 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 14 | 7 | 3 | 4 | 17 | 15 | +2 | 24 | |
3 | General Paz Juniors | 14 | 5 | 4 | 5 | 19 | 20 | −1 | 19 | |
4 | Chaco For Ever | 14 | 4 | 7 | 3 | 17 | 12 | +5 | 19 | |
5 | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 22 | −2 | 18 | Relegation Zone | |
6 | Guaraní Antonio Franco | 14 | 4 | 4 | 6 | 13 | 15 | −2 | 16 | |
7 | 14 | 3 | 5 | 6 | 13 | 18 | −5 | 14 | ||
8 | Patronato | 14 | 3 | 5 | 6 | 11 | 15 | −4 | 14 |
Source:[citation needed]
Second Stage[]
Championship Stage[]
Zone A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cipolletti | 14 | 7 | 2 | 5 | 30 | 20 | +10 | 23 | Championship Stage |
2 | Independiente Rivadavia | 14 | 6 | 3 | 5 | 21 | 21 | 0 | 21 | |
3 | 14 | 6 | 2 | 6 | 22 | 16 | +6 | 20 | ||
4 | Huracán (SR) | 14 | 5 | 5 | 4 | 18 | 15 | +3 | 20 | |
5 | Villa Mitre | 14 | 6 | 2 | 6 | 19 | 26 | −7 | 20 | |
6 | Olimpo | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 19 | +5 | 19 | |
7 | Alvarado | 14 | 4 | 5 | 5 | 20 | 29 | −9 | 17 | |
8 | San Martín (M) | 14 | 4 | 3 | 7 | 19 | 27 | −8 | 15 |
Source:[citation needed]
Zone B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventud Antoniana | 14 | 8 | 1 | 5 | 35 | 17 | +18 | 25 | Championship Stage |
2 | Concepción FC | 14 | 7 | 2 | 5 | 30 | 19 | +11 | 23 | |
3 | Chaco For Ever | 14 | 6 | 5 | 3 | 23 | 22 | +1 | 23 | |
4 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 19 | +6 | 22 | |
5 | Desamparados | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 27 | −4 | 21 | |
6 | Estudiantes (RC) | 14 | 6 | 1 | 7 | 19 | 19 | 0 | 19 | |
7 | General Paz Juniors | 14 | 4 | 2 | 8 | 16 | 27 | −11 | 14 | |
8 | Juventud Alianza | 14 | 2 | 4 | 8 | 8 | 29 | −21 | 10 |
Source:[citation needed]
Relegation Stage[]
Zone A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aldosivi | 12 | 10 | 0 | 2 | 22 | 9 | +13 | 30 | |
2 | CAI | 12 | 6 | 2 | 4 | 16 | 16 | 0 | 20 | |
3 | 12 | 4 | 5 | 3 | 15 | 13 | +2 | 17 | ||
4 | General Belgrano | 12 | 4 | 5 | 3 | 10 | 10 | 0 | 17 | |
5 | 12 | 3 | 4 | 5 | 12 | 13 | −1 | 13 | ||
6 | Grupo Universitario | 12 | 3 | 2 | 7 | 15 | 17 | −2 | 11 | |
7 | Deportivo Roca | 12 | 2 | 2 | 8 | 12 | 24 | −12 | 8 | Relegation Stage |
8 | [a] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
- ^ Estación Quequén abandoned the tournament for financial problems.
Zone B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 14 | 9 | 1 | 4 | 27 | 17 | +10 | 28 | ||
2 | 14 | 7 | 2 | 5 | 32 | 21 | +11 | 23 | ||
3 | 14 | 7 | 1 | 6 | 31 | 23 | +8 | 22 | ||
4 | Patronato | 14 | 7 | 1 | 6 | 21 | 18 | +3 | 22 | |
5 | Central Norte | 14 | 7 | 1 | 6 | 24 | 25 | −1 | 22 | |
6 | Guaraní Antonio Franco | 14 | 6 | 3 | 5 | 30 | 22 | +8 | 21 | |
7 | 14 | 5 | 3 | 6 | 24 | 25 | −1 | 18 | Relegation Stage | |
8 | 14 | 1 | 2 | 11 | 11 | 49 | −38 | 5 |
Source:[citation needed]
Third Stage[]
Championship Stage[]
Zone A[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cipolletti | 10 | 7 | 1 | 2 | 18 | 7 | +11 | 22 | Championship Final |
2 | 10 | 6 | 1 | 3 | 23 | 7 | +16 | 19 | ||
3 | Villa Mitre | 10 | 5 | 1 | 4 | 12 | 15 | −3 | 16 | |
4 | Independiente Rivadavia | 10 | 4 | 2 | 4 | 12 | 14 | −2 | 14 | |
5 | Huracán (SR) | 10 | 3 | 2 | 5 | 11 | 15 | −4 | 11 | |
6 | 10 | 0 | 3 | 7 | 8 | 26 | −18 | 3 |
Source:[citation needed]
Zone B[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventud Antoniana | 10 | 6 | 3 | 1 | 16 | 9 | +7 | 21 | Championship Final |
2 | Gimnasia y Esgrima (CdU) | 10 | 5 | 3 | 2 | 20 | 17 | +3 | 18 | |
3 | Almirante Brown (A) | 10 | 3 | 5 | 2 | 18 | 8 | +10 | 14 | |
4 | Desamparados | 10 | 4 | 2 | 4 | 17 | 21 | −4 | 14 | |
5 | Concepción FC | 10 | 3 | 1 | 6 | 15 | 24 | −9 | 10 | |
6 | Chaco For Ever | 10 | 1 | 2 | 7 | 14 | 21 | −7 | 5 |
Source:[citation needed]
Relegation Stage[]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Deportivo Roca | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 7 | |
2 | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 5 | ||
3 | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 11 | −7 | 4 | Torneo Argentino B | |
4 | [a] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Source:[citation needed]
Notes:
Notes:
- ^ Estación Quequén abandoned the tournament for financial problems.
Championship Final[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Promotion playoff 1 | ||||
Cipolletti | 0–1 | Juventud Antoniana | 0–0 | 0–1 |
Extra Promotion playoffs[]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Alvarado | 0–4 | Aldosivi | 0–2 | 0–2 |
Promotion playoff 2 | ||||
Gimnasia y Esgrima (CdU) | 4–2 | Patronato | 2–1 | 2–1 |
Promotion playoff 3 | ||||
Villa Mitre | 2–2 | Olimpo | 0–1 | 2–1 |
Extra Match | ||||
Olimpo | 2–0 | Villa Mitre |
- Aldosivi was promoted to 1996–97 Primera B Nacional by winning the playoff.
- Gimnasia y Esgrima (CdU) was promoted to 1996–97 Primera B Nacional by winning the playoff.
- Olimpo was promoted to 1996–97 Primera B Nacional by winning the playoff.
See also[]
References[]
Categories:
- Torneo Argentino A seasons
- 1995–96 in Argentine football leagues